ENGELAND EN V.S. STAKEN DE KERNEXPLOSIES Indien Moskou bereid blijft tot gesprek: Voorlopig voor de tijd van een jaar Hammarsk j oeld maandag al op gaat reis P.T.T.-winst zeventien in 1957 miljoen PROBEER HET EENS! Voedsel voor Stina EERSTE VIJF JAAR NOG GEEN BEMANDE RAKET Stringente voorwaarden Expo krijgt de schaapjes wel op het droge Rotterdam krijgt een Eurotoren" Dr. ir. Kooy over ruimtevaart Wonderbaarlijke visvangst voor Nederlandse kust DAGBLAD VOOR ZEELAND OOSTDUITSE HOOGLERAAR GEVLUCHT Westelijke wind CONTROLE IS MOGELIJK Plannen moeten nog komen Madagascar wil eigen zaken gaan regelen BOERENJEUGD NAAR LOURDES Franse consul in Beiroet ernstig gewond Tegen Berkelse arts Gerechtelijk vooronderzoek gevraagd Aansluiting tussen lager en middelbaar onderwijs goe j jnp« i\rQ No. 22841 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Koningin en Vaderland Abonnementsprijs 1 1.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel.jno. Prof. Josef Haemel, de 63-jarige rector van de universiteit van Jena, is uit Oost-Duitsland gevlucht, Haemel werd kort na 1945 lid van de Socialistische Eenheidspartij. Hij heeft verscheidene hoge Oostduitse onderscheidingen ontvangen. Het nieuws is tien dagen voor het 400-jarig bestaan van de universiteit bekendgemaakt. Prof. Haemel verklaarde vrijdag in West-Berlijn dat hij na zware inner lijke strijd en om politieke redenen de stad heeft verlaten, waar hij 35 jaar geleefd en gewerkt heeft en waarvan hij ereburger was. De professor is donderdag met zijn vrouw en kinde ren in West-Berlijn aangekomen. Gelijk met pror. Haemel zijn nog vijf Oostduitse intellectuelen naar West-Berlijn gevlucht. Gisteren arriveerde in West-Ber lijn ook de directeur van het Insti tuut voor Kunstgeschiedenis van de universiteit te Rostock, dr. Koch. Uit West-Berlijn wordt sedert woensdag dr. Erwin Neumann, van het anticommunistische Comité van Vrije Juristen vermist. Het comité vreest dat Neumann naar Oost- Duitsland is ontvoerd. De Verenigde Staten en Engeland hebben zieli gisteren bereid verklaard, bun proeven met kernwapens voor een jaar op te schorten. Dit met ingang van 31 oktober a.s. Moskou moet zich voordien bereid hebben verklaard tot onderhandelingen over een algemeen akkoord en de in stelling van een controlesysteem, zoals dit door de geleer den in Genève is bepleit. Het overleg zou eind oktober be gonnen moeten zijn. Frankrijk heeft verklaard, dat het zijn kernproeven zal handhaven, omdat er nog geen alge mene overeenkomst is. Eisenhower verklaarde, dat zijn regering de opschortingster mijn telkens met een jaar wil verlengen, wanneer kan worden vastgesteld, dat het controlesysteem doeltreffend werkt en bevre digende vorderingen worden gemaakt bij het verdere ontwape- ningsoverleg. De Britse regering maakte bekend, dat zij een lopende serie kernproeven zo spoedig mogelijk zou afwerken. Ze gaf die belofte accent, door gisteren op Christmas-Island een kernwapen tot ont ploffing te brengen aldus de Amerikaanse verklaring, is de staking van proeven met kern- en waterstofwapens op zichzelf geen ontwapeningsmaatregel of een bewa peningsbeperking. Een overeenkomst in dit opzicht is van belang, als zij leidt tot andere en belangrijkere overeenkomsten aangaande beper king en vermindering van splijtbaar materiaal voor wapens en aangaande andere hoofdfasen in de ontwape ning. De Britse regering stelt voor dat de drie landen, welke atoomwapen- proeven hebben genomen, Engeland, Amerika en Rusland, de onderhande lingen op 31 oktober te New York beginnen. Het besluit om de kernwapenproe ven voorwaardelijk voor een jaar te staken, houdt een belangrijke wijzi ging van de Amerikaanse politiek in. Het is o.m. een overwinning voor Dulles die er voor gevochten heeft en daarbij op tegenstand stuitte van leden van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie en enkele chefs op het ministerie van Defensie. Zoals bekend zijn de V.S. in het verleden nooit ingegaan op verzoek tot staking van de kernproeven van landen als Japan en India. De Amerikanen willen wel dat in een eventuele overeenkomst op dit punt met de Sovjet-Unie en Enge land de mogelijkheid wordt openge houden voor kcrnontploffingen voor vreedzame doeleinden. Een woordvoerder van het Witte Huis merkte in dit verhand op dat de V.S. niet willen, dat de mensheid verstoken blijft ,ran de voordelen van het gebruik van atoomenergie, zoals bij de aanleg van nieuwe havens, waterwegen en voor de exploratie van olie en mineralen. Men verklaarde in Washington dat de V.S. een gunstige sfeer willen scheppen voor besprekingen op po litieke basis met de Sovjet-Unie. Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat deze besprekingen zeer waarschijnlijk op ministersniveau ge houden zullen worden. Wat met de Expo reilt en zeilt is nu eens naar de cijfers gaan kijken, cijfers die niet onbevredigend zijn. Het bezoekerstal moet nu tegen de 30 miljoen lopen en naar men bere kend heeft, zouden de kosten er bij 35 miljoen uit zijn, zodat men aan neemt dat de zaak nu wel veilig zit. GROTE DELEN van Engeland zijn vrijdag getroffen door hevige stor men, die het verkeer ontwrichtten en overstromingen veroorzaakten. Voor al Londen en omgeving hadden het zwaar te verduren. MINISTER STRUYCKEN heeft gis teren in Den Haag een congres voor stadsvernieuwing geopend, waaraan door 's werelds vooraanstaande ste debouwkundigen wordt deelgenomen. DE AMERIKAANSE atoomkoop vaarder „Savannah", die volgend jaar te water wordt gelaten, zal waarschijnlijk 500.000 mijl kunnen varen zonder brandstof in te nemen. BIJ KOBLENZ heeft gisteren de Ne derlandse tankboot ,,Isaria" een overzetvaartuig overvaren. De eige naar van de overzetboot wordt ver mist. IN MAASTRICHT is de eerste Ne derlandse bond van pijprokersclubs opgericht. Zij wil een onderlinge competitie organiseren tussen de be staande clubs in Nederland. CANADESE GENETICI zijn erin ge slaagd, koeien met buffels te krui sen. Het resultaat van deze kruising, de ,,cattalo", is beter tegen de kou de bestand en levert vlees van zeer fijne kwaliteit. BIJ VIJF LEDEN van de familie M. uit Winterswijk zijn verschijnselen van voedselvergiftiging waargeno men, vermoedelijk veroorzaakt door het gebruik van zalm in blik. De mensen in kwestie zijn in het zie kenhuis opgenomen en maken het thans vrij goed. IN YEMEN heeft men op ongeveer acht kilometer van de Rode Zee oliereserves aangetroffen. De rege ring van Yemen laat nu een nader onderzoek instellen. RUIM HONDERD bouwvakarbei ders, die meegedaan hebben aan een protestactie van een halve dag sta king tegen de nieuwe C.A.O. in Am sterdam. zijn gisteren ontslagen, om dat zij zonder toestemming van het werk waren weggebleven. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond J 23.15 uur: j Wisselend bewolkt met enkele j buien. Weinig veranderin in tem- peratuur. Tot matig of vrjj krach- tig toenemende westelijke wind. Vandaag: zon onder 19.49 uur. Morgen: zon op 5.37 uur, zon onder 19.47 uur; maan op 16.42 uur; maan onder 0.41 uur. Maandag: zon op 5.39 uur; maan onder 1.40 uur. De Brusselse ..kermis" draait im mers nog tot hall 'ktober. De gelui den over de aard en tal der bezoe kers lopen nogal uiteen. De taxichauf feurs menen, dat de piek in juli lag; in die maand hadden zij hun mees te vrachtjes, meest Duitsers en Fran sen. die nogal dik in hun slappe was zaten. Deze maand, meent men, is het de maand van de Nederlanders, die zich voor zo'n 12 tot 15 gulden alles in begrepen, per trein of bus naar de Expo laten brengen en verder kalmp jes aan doen. De grote stroom van Nederlanders beweegt zich, hoe kan het anders, in de eerste plaats naar het Nederland se paviljoen, waar een klein zeetje in zijn tijdelijke eindeloosheid blijft voortklotsen en waarin vele Neder landers blijkbaar zo gaarne hun eigen ziel weerspiegeld willen zien. Overigens, de meeste Amerikanen komen in het Amerikaanse paviljoen de meeste Fransen in het Franse en in het Rus ische.... daar komt ieder een, ieder naar zijn aard kijkend naar de immense afbeeldingen op de wan den, later bij het uitgaan nieuwsgie rig neuzend in de Russische keuken om dan dikwijls te gaan eten in de Civitas Dei. In de Amerikaanse verklaring heet het, dat de Verenigde Staten verheugd zijn over de geslaagde be ëindiging van de Geneefse conferen tie van deskundigen, die hebben be- spuuk'en of en hoe kernwapenproeven kunnen worden waargenomen. Hun bevindingen wijzen er op, dat als er een overeenkomst zou zijn om derge lijke proeven uit te schakelen, een doeltreffende controle op de naleving van de overeenkomst technisch mo gelijk zou zijn. Dit wordt een zeer belangrijke conclusie geacht en dit te meer omdat deskundigen van de Sovjet-Unie ermee instemmen. Zoals de Verenigde Staten her haaldelijk hebben duidelijk gemaakt, Secretaris-generaal Hammars- kjóeld is van plan maandag per vliegtuig naar Amman te gaan, als eerste etappe van de vervul ling van zijn missie in het Mid den-Oosten. Op de vraag of hij met niet-Arabie- ren, in het bijzonder met de Israëliërs, van gedachten zou wisselen, antwoord de Hammarskjoeld dat de Israëliërs in geen enkel opzicht m directe partij bij het door de Arabie- -n bereikte akkoord waren. Daarom vas er z.i. in dit staduim geen reder ./oor „reek-" streekse beraadslaging» rie» evenwe lmogelijk dat hij „terloops" een bezoek aan Jeruzalem zou brengen. Op de vraag of hij plannen had voor de opvulling van het vacuüm in Jordanië, wanneer de Britse troepen zijn fcsruggekeerd, antwoordde Ham marskjoeld, dat hij verscheidene mo gelijkheden had onderzocht, maar niet tot een bepaald plan was gekomen. Dit achtte hij trouwens gezien zijn op dracht niet nodig. Volgens de Arabi sche resolutie moest hij nl. met de betrokken regeringen overleg plegen, om praktische regelingen te treffen. De term „aanwezigheid van de V. N." in het Midden-Oosten kon volgens Hammarskjoeld variëren van „één man tot heel wat mannen". Op de vraag of hij een „permanente organisatie van de V. N. voor het Midden-Oosten" noodzakelijk achtte, zei hij, dat er al zulk een organisatie bestaat, nl. het secretariaat van de volkerenorganisa tie. De P.T.T. heeft in 1957 een winst geboekt van 17 miljoen gulden. In vergelijking met de aanvankelijke vooruitzichten, al dus het jaarverslag, stemt dit Ook in Parijs worden vaak over vallen op taxichauffeurs gepleegd Chauffeur Pierre de Vitry is nu wel bereid om in donkere straten over vallers te ontmoeten. Hij houdt hier een „sympathiek" knuppeltje vast, waarvan het uiteinde bestaat uit een kolf met fraaie uitsteeksels. Boven op de wapenstok zit een spuit, waar ook nog wel een ver rassing uit zal komen. Voorts be vindt er zich in de wagen nog een enorme sirene en gaan bij een over val zoeklichten aan. resultaat tot voldoening. De ver betering is te danken aan de tariefsverhogingen. Voor de toe komst is de P.T.T. nog niet erg optimistisch. Het einde van de lastenstijging namelijk is nog niet in zicht. In het verslag wordt meegedeeld, dat het exploitatiesaldo van de post dienst een tekort van 11 miljoen ver toonde, waartegenover de telefoon dienst een overschot had van 11,5 mil joen. De postcheque- en girodienst had een batig saldo van 8,4 miljoen. De telegraafdienst kwam 0,1 miljoen en de draadomroep 3,6 miljoen tekort. Het totale exploitatiesaldo vertoonde dus een overschot van 5,2 miljoen. De wachtlijst voor telefoonaanslui tingen omvatte eind 1957 40.000 aan vragen. Er werden 106.000 nieuwe aan sluitingen tot stand gebracht. Bij de Rijkspostspaarbank werd 662 miljoen ingelegd en 636 miljoen terug betaald. Het jaar er voor waren deze bedragen resp. 733 en 560 miljoen. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg 236.000, dat is 48.000 minder dan het vorige jaar. Het totale aantal reke ningen beliep 4.806.000. Thans zijn de definitieve plannen bekend gemaakt voor wat men zou kunnen noemen een Eurotoren te Rotterdam, met een gigantisch kraaie- nest in top. De toren zal deel uitma ken van de komende Internationale Tuinbouwtentoonstelling 1960 en opge trokken worden langs de Parkhaven, ongeveer ter hoogte van de ingang van de Maastunnel. De bouwkosten worden geraamd op 2,800,000. Het bovenste platform van de toren komt 94,62 m, de andere bordessen, daaronder gelegen, 92 m boven het maaiveld te liggen. Een zitgelegenheid met bar en restaurant is gedacht op een hoogte van 88,50 m. De keuken, de hoogst gelegen in Nederland, is ge projecteerd op 85,30 m. Twee elektrische snelle liften zullen de bezoekers in 25 seconden van de voet naar de top van de toren moeten brengen. In een toespraak tot 100 000 mensen in een stadion te Tananarive, op Ma dagascar, heeft de eerste minister van het eiland, Philibert Tsirinana, de Gaulle verzocht om „een onafhan kelijke met Frankrijk verbonden re publiek Madagascar". Het ten zuidoosten van Afrika ge legen eiland, dat groter is dan Frank, rijk en België tezamen, telt vier en een half miljoen inwoners. De Gaulle bracht er een bezoek in het kader van zijn tocht langs de overzeese gebiedsdelen, ter propage ring van de nieuwe grondwet, waar over binnenkort een referendum ge houden wordt. „The race is on," liet Billy Butlin, de organisator van de kanaalrace vrijdagmorgen we ten. „De race gaat door" en daarom werden in Bergen op Zoom de dozen gereed gemaakt met het voedsel voor Stina Free, de enige Nederlandse in de wedstrijd. De moeder van Stina overhandigde het voedsel aan de overste Hussem, de sportieve Bergenaar, die voor hef transport naar Kaap Gris Nez beloofde te zorgen. In de maand mei 1960 vermoede lijk rond Hemelvaartsdag zal de katholieke internationale van de boe ren en tuindersjeugd: de M.I.J.A.R.C. haar algemene vergadering houden in Lour des. Hieraan zal een internationaal ma riaal jeugdcongres en een jongeren- bedevaart worden verbonden, waar- Ldi'i ,.dai schatting 901 plattelands jongeren deelnemen. De vissers van 12 kotters uit Oud dorp hebben donderdag voor de Nederlandse kust, tussen Egmond en IJmuiden, een wonderbaarlijke visvangst beleefd. In 12 uur tijds werden door de scheepjes die in span visten twee schepen trek ken dan een treilnet over de zee bodem van 500 tot 700 kisten sardines per span van zee gehaald. Elke trek kon slechts van 20 minuten tot een half uur duren, daar de schippers vreesden dat de nylonnetten zouden scheuren. Eni ge keren kwamen de netten boven water met 10.000 küo of 200 kisten sardines er in. Voor 'n dergelijke hoeveelheid sardines moet men ge woonlijk dagen lang vissen. De kotters die donderdagavond, met hun buit in de ruimen diep in het water liggend, de haven van IJmuiden binnenliepen, verkochten de gehele vangst voor het hoge bedrag van 120 gulden per ton aan een vismeelfabrlek te Huizen. De sardine is niet geschikt voor de consumptie daar ze zeer vet is en snel aan bederf onderhevig door de hoge temperaturen. De ontdekking van de grote sar- dinesschool voor de Nederlandse kust werd gedaan door de schip pers van twee Urker kotters, die woensdagmiddag uit IJmuiden vertrokken. Op de echoloden, die zij reeds buiten de pieren van IJmuiden hadden aangezet, ver schenen grote zwarte vlekken tus sen de zeebodem en de onderkant van de scliepen. De Franse consul in Beiroet Jean Gaspard, is donderdagavond, toen hij per auto onderweg was naar het vliegveld bij de stad en de waar schuwingen van een schildwacht der rebellen niet hoorde, beschoten. Een explosieve kogel trof hem in de maagstreek. Voor zijn leven wordt gevreesd. De voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Ruimte vaart, dr. ir. J. M. K. Kooy, lec tor aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, heeft aan de vooravond van het ruimte vaartcongres in Amsterdam de vraag beantwoord, of bemande ruimtevaart mogelijk is en zo ja, op welk tijdstip men die kan verwachten. Ruimtevaart met mensen aan boord van satellieten of ruimteschepen zal mogelijk blijken te zijn, aldus dr. Kooy. De gevolgen van zeer grote ver snellingen ontstaan na de start van de raket of het ruimteschip kunnen door de mens worden doorstaan. Het men selijk organisme is eveneens in staat gedurende meer dagen in een toestand van gewichtloosheid te blijven (ont breken van de zwaartekracht). Dat een mens te zwaar zou zijn om in een raket of ruimteschip omhoog te wor den geschoten is onjuist, want een mens van gemiddeld 80 kg moet een plaats kunnen vinden in een derge lijke satelliet, vooral indien men be denkt dat de Spoetnik III alleen al 1000 kg woog, toen zij werd gelanceerd. Het grote probleem is hoe de raket op de aarde terug kan komen. De raket kracht dient te worden afgeremd, het temperatuursvraagstuk (wrijving met de atmosfeer) moet worden opgelost en voorts moet men een middel vinden om een veilige landing op de aarde te waarborgen. Het verwezenlijken van de idee van een bemand ruimteschip zal zeker vijf tot tien jaar vorderen, al gaat de ontwikkeling, internatio naal gezien, zeer snel. De geleerden zijn thans bezig de pro blemen op te lossen, die aan een vei lige terugkeer van onbemande raket ten vastzitten. De praktische ervarin gen met dergelijke proeven opgedaan, zullen het vraagstuk van de bemande ruimteschepen zonder twijfel vereen voudigen. Over de voortstuwing van raketten, zei de heer Kooy o.m. het volgende: 4 Het gebruik maken van atoomfusie voor de aandrijving van de raket motor is in het allereerste stadium van ontwikkeling. Het moeilijkste probleem is de warmteontwikke ling bij atoomfusie. 2 Studie wordt gemaakt van elek trische of z.g. ionenvoortstuwing bij de ruimtevaart. J Voortstuwing met behulp van zon nestraling. Deze krachtbron kan de raket niet in de ruimte stoten. De methode kan alleen worden toe gepast indien de raket reeds in de ruimte is. f Voortstuwing door middel van uit straling van lichtdeeltjes (photo- nen). of anders gezegd, gebruik maken van de energie der licht golven. Ook deze methode kan ai- leen worden toegepast, als de raket zich reeds in de ruimte be vindt. Zowel Amerikaanse als Russische geleerden houden zich intensief met dit vraagstuk bezig. Intussen heeft een Amerikaanse des kundige mededelingen gedaan over de straling in de ruimte. Hij sprak zijn twijfel uit over de mogelijkheid, de mens te beschermen tegen het inten sieve bombardement van kosmische deeltjes, dat de Explorers op grote hoogte hebben geregistreerd. De officier van justitie te Leeu warden heeft een gerechtelijk vooron derzoek gevraagd tegen de wegens moord op zijn echtgenote tot levens lang veroordeelde arts O. uit Berkel. Hij wordt er thans van verdacht in de nacht van 4 op 5 februari jl. zijn medegedetineerde, de 34-jarige L. uit Gouda, door vergiftiging met cyaan kali om het leven te hebben ge bracht. Het dossier dat op deze zaak be trekking heeft, is intussen aan de reehter-commissaris ter hand gesteld. Het onderzoek heeft de laatste maan den nog steeds doorgang gevonden. Zo is zeer onlangs nog gebleken, dat de briefjes, die kort na de ontdek king van de vergiftigde L. in de strafgevangenis werden gevonden, in derdaad door L. zelf zijn geschreven. Een chemisch onderzoek wees uit, dat de enveloppen, waarin deze epis tels wanen verzonden, niet door L. zijn dichtgeplakt, maar mogelijk door De eommissies van de bureaus V. H.M.O. en L.O. van het Katholiek Pe dagogisch Centrum hebben een rap port uitgebracht over de aansluiting van het lager op het middelbaar on derwijs. Het voornaamste advies dat in dit rapport gegeven wordt is, om aan elke middelbare school een perma nente commissie te vormen, bestaan de uit vertegenwoordigers van beide takken van onderwijs die alle met de aansluiting samenhangende vraag stukken van jaar tot jaar beziet.

de Stem | 1958 | | pagina 1