Son filtre est si pur p Wit WENNEKER IIFORDb»»s R0LFILM met ..zQneffekt Simplon-tunnel zal zeker drie tot vier weken geblokkeerd zijn «0*NEN Zwart o Maar Nederland stond buiten.. STEM-FEUILLETON Aarde groeit kerko DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 NATUURRAMP IN DE ALPEN San Giovanni van kaart gevraagd Arrestatiebevel tegen pacifisten FILTRA Beruchte spion weer gegrepen Brief van Gromyko aan vergadering atoomdeskundigen Vliegtuigongeluk door Falconraket Staking in Londense ondergrondse Leeuwtjes geboren in Circo Espanol Vliegtuig neergestort op Terschelling Geen ongelukken NON-STOP E.H.B.O. wedstrijd te Rotterdam Oude Genevff extra zacht en belegen oude genever Stevenson is het met Eisenhower eens spAAiss Onse nationale dag op de Expo ~2)c vloek aan de Zc door Gordon Mac Creagh onneprieóter Ernstig busongeluk in Colombia Voetffec/za de e&ut/ce ty'n, nee ft dan stfa met tt/jM azyn TV-RADIO-TV-R ADIO-TV- De spoorliin door de Simplon verschuiving die de Simplon-spoor- v J A wracr uavninU» W,i ,1moïC9 tunnel van Italië naar Zwitser land zal drie tot vier weken ge blokkeerd blijven als gevolg van een aardverschuiving in Ita lië. Dit heeft een functionaris van de Italiaanse staatsspoorwe gen woensdag medegedeeld. Het volledig herstel van de Simplon autoweg, die eveneens door een aardverschuiving werd afgesloten, zal naar schatting drie maanden vergen, maar een nauw weggedeelte zal eerder voor het verkeer worden open gesteld. Het internationale verkeer zal door de St. Gotthard. en de Mont-Cenis- tunnel worden geleid. De aardver schuiving, als gevolg van stortbuien, viel op het dorp San Giovanni, dat vrijwel geheel werd verwoest. Drie personen, vermoedelijk Franse toeristen, verdronken en negen an deren worden vermist. Zij zijn waar schijnlijk verdronken in de vloedgolf die het gehucht San Giovanni, acht kilometer van Domodossela gelegen, overspoelde. Er zouden meer slacht offers zijn geweest, indien niet het merendeel der inwoners op het eer ste teken van gevaar was gevlucht. De ramp die het gehucht trof en het vitale spoor- en wegverkeer naar Zwitserland en Frankrijk door de Simplonpas verbrak was veroorzaakt door een storm die tien centimeter regen op de noordwestelijke Alpen liet vallen in minder dan 24 uur. Verheer omgelegd Het verkeer voor Frankrijk werd omgelegd via de Modane-pas en dat naar Zwitserland via Chiasso. Deze wijzigingen brachten een gehele om mekeer teweeg in de dienstregeling der spoorwegen in verschillende lan den. De hevige stortregens die ook de provinciale hoofdstad Aosta in de Alpen gedurende twaalf uur van de buitenwereld heeft afgesloten, deden noorden des lands tot aan het zuiden in Rome dalen, waar tevoren tem peraturen van boven de 30 graden Celsius heersten. De overstroming van San Giovanni was veroorzaakt door dezelfde land- De manager van een bedrijf waar intercontinentale Atlas-raketten wor den vervaardigd, heeft de arrestatie verzocht van de 23-jarige pacifist Kenneth Calkins, die woensdag door een vrachtauto werd aangereden, toen hij bezig was te protesteren tegen de produktie van wapens. Calkins werd licht aan de borst gewond door een vrachtauto, die op het punt stond de poort van het fa brieksterrein uit te rijden. Hij remde uit alle macht maar kon niet voor komen, dat Calkins, die midden op de rijweg zat, beklemd geraakte tus sen poort en wagen. Calkins was vergezeld door twee andere personen die een „geweld loze" campagne voeren tegen de pro- öuktie van wapens. Ook tegen hen een arrestatiebevel uitgevaardigd. !je manager van het bedrijf ver klaarde: „Er dienen maatregelen te worden getroffen voordat er doden vallen". Mevrouw Calkins heeft" als com mentaar gegeven, dat haar man om het ongeval heeft gevraagd. „Dit is geen onschuldig slachtoffer. Hij wist dat het zou gaan gebeuren". weg vernielde. De reusachtige massa aarde en stenen, sommige meer dan 100 ton zwaar, rolde de berghelling af en schoof een ruim 300 meter lang gedeelte van de spoorlijn in de Diveria, die reeds aan het wassen was en wier loop geblokkeerd werd. In enkele minuten tijds trad de rivier buiten haar oevers en spoelde een deel van de Simplon-verkeersweg weg, terwijl een muur van water op San Giovanni neerstortte. Soldaten, politiemannen en brand weerlieden uit vijf steden kwamen op de plaats van de ramp via een smal bergpad, maar konden het dorp (Advertentie) waar het water nog heftig kolkte, niet binnengaan. De landverschuiving kwam op pre cies dezelfde plaats waar enkele ja ren geleden de Simplon-lijn geduren de anderhalve maand was geblok keerd, eveneens door een aardver schuiving. Ook andere plaatsen in de omgeving leden ernstige schade. In Oostenrijk Opnieuw hebben hevige stormen ln Oostenrijk zware schade aange richt. Woensdagmiddag had de pro vincie Burgenland te lijden. Vele landwegen waren versperd door om gewaaide bomen, huizen werden be schadigd. Volgens de laatste politie berichten zijn er echter geen slacht offers gevallen. I'rof. Laszlo Egyed van de univer siteit van Boedapest heeft in een Hongaars tijdschrift verklaard, dat de aarde groeit. Volgens zijn bereke ningen neemt de straal van de aarde toe n.J i.™16" e<'n halve millimeter het' feit Ïï8 V00r de'e theorie is dfnV a a oceanen in verhou- u'orai m sa steeds kleiner u orden, aldus prof. Egyed. knrVt0rAU? „"iteen,z„ettil?? yan de aard- die circa 30 miljoen jaar gele- arrfli '°n' ontstaan scheuren die aardbevingen veroorzaken. Over 20 L0ei}. ^a.ar ^an men ingrijpende geografische veranderingen met het ■•taan van nieuwe continenten en oceanen verwachten, zo meent de Hongaarse professor voorts. (Jp een internationale conferentie der aarde en atomi- cne tijdrekening in Moskou, hebben de Russische geleerde Eugen Fede- T°igen Britse geofysicus Harold effreys meegedeeld dat zij in sa menwerking bewijze' -lebben opge steld voor, de theoi dat de kern Jan de aarde vloeib en op een diepte van 3.000 km it, het aard oppervlak begint. Bederof heeft in de afgelopen tien aan de hand van meer dan <200.000 waarnemingen de juistheid jan theoretische berekeningen van Jeffreys geverifieerd, die overeenko men met de hypothese welke de Rus sische geleerden Joekofski en Sloet- ski aan het einde van de negentiende eeuw hebben opgesteld over de be weging van de aarde als deze een vloeibare kern zou bezitten. De 33-jarige Turkse ingenieur Be- dros Zartaryen, die op beschuldiging van spionage tot tien jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is uit de gevangenis van Stockholm ontsnapt, maar enkele uren later weer gegre pen. De ingenieur kon buiten de gevan genis komen door zich in een was mand te verbergen, die door een auto buiten de gevangenis werd gebracht. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, heeft zich, blijkens een uitzending van radio Moskou, gewend tot de vergadering van atoomdeskundigen in Genève. De resultaten van deze conferentie, aldus de brief van Gromyko, zullen bepaald worden door de mate. waar in zij de beëdiging van nucleaire proefnemingen met wapenen door al le staten die deze bezitten zal bevor deren. Indien de vergadering van deskundigen dit doel niet bereikt, zal een doedlijke slag worden toege bracht aan de hoop van de gehele mensheid, die verwacht dat de V.S. en Engeland het Sovjet-voorbeeld volgen en hun wapenproeven beëin digen. Volgens Gromyko kan er geen ar gument worden aangevoerd dat het niet-beëindigen van de proeven goed praat. Om dit proces te bespoedigen is de Sovjet-Unie de westelijke mo gendheden tegemoetgekomen door toe te stemmen in deelneming aan de vergadering van deskundigen. Verder betoogt Gromyko, dat de „Amerikaanse en Engelse inmen ging" in de binnenlandse aangele genheden van de Arabische Staten het gevaar van een atoomoorlog ver groot heeft. Bewapeningswedloop en koude oorlog hebben, aldus Gromy ko, de wereld veranderd ,,in een kruitvat dat ieder ogenblik kan ont ploffen." Een F-102 straalvliegtuig heeft woensdag met een Falconraket een 7 33-oefenstraalvliegtuig naar bene den geschoten. De twee inzittenden van de T 33 slaagden er in behouden de grond te bereiken door gebruik making van hun parachutes. De luchtmacht heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar het voorval. Daarbij is gebleken, dat een fout aan het ..veiligheidsmechanis me" in de F-102 waarschijnlijk de oorzaak is geweest van het ongeval. Het lag niet in de bedoeling dat de Falcon-raket zou worden afgevuurd. Er zou alleen maar getracht worden de straaltrainer in het vizier van de .f-102, een all-weatherfigther, te bren gen. De dienstregeling in 94 stations van de Londense ondergrondse is ver stoord door de staking van 230 lift en roltrap-mecaniciëns. De mecaniciëns zijn deze wilde staking begonnen om een loongeschil. Aangezien de Londense onder grondse spoorlijnen diep onder de grond lopen worden de liften en rol trappen door iedereen gebruikt be halve door degenen die een door en door gezond hart bezitten. De sta king zal dan ook van ernstige invloed zijn op het reizigersverkeer in de ondergrondse. De leeuwin Seida heeft de mena gerie van het Circo Espanol, dat momenteel in Amsterdam optredet. uitgebreid met twe ejonge leeuwtjes. Moeder Seida bracht drie jongen ter wereld, waarvan er een onmid dellijk overleed. Seida is onmiddellijk van haar kroost gescheiden. Het cir cus zoekt nu een grote zogende hond, die de zorg voor de kleintjes op zich kan nemen. Tegen half elf gistermorgen is een straaljager, die ter hoogte van Ter schelling vloog, in brand geraakt. De vlieger, de sergeant A. B. Nieberg uit Amsterdam kon met een schiet stoel het vliegtuig verlaten. Hij ver zwikte hierbij zijn enkel en werd met een, op de vliegbasis Terschelling gestationeerde helikopter, afgehaald. Ook het vliegtuig kwam op Terschel ling neer, maar veroorzaakte geen ongelukken. De straaljager maakte deel uit van 'n formatie van vier Thunderstreaks van vliegbasis Volkel. De formatie bevond zich in oefenvlucht. te (Advertentie) Met 3 NON-STOP shirts hent «i pas goed uit Sneeuwwit en parelgrijs Op 25 oktober zal in de Rivièra-hal Rotterdam een E.H.B.O.-topwed strijd worden gehouden. Aan deze wedstrijd, die thans voor de derde keer in het bestaan van het E.H.B.O.- werk wordt gehouden, zal worden deelgenomen door de beste groepen van het Nederlandse Rode Kruis Korps, de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. en de Kon. Nederland se Vereniging E.H.B.O. De inzet van de strijd is een zilveren wisselbeker, welke in het bezit komt van de or ganisatie die, met alle deelnemende groepen tezamen, het hoogst aantal punten weet te behalen. De beker is thans in het bezit van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging. (A ertentie) I ISTILIATEURS branders SCHlhDAM Op een persconferentie in zijn va kantieverblijf bij Florence heeft Ad- lai Stevenson het plan dat president Eisenhower ten aanzien van het Mid den-Oosten heeft ingediend, verde digd. Stevenson verdedigde het optreden van de Amerikanen in het Midden- Oosten. zeggend dat het Amerikaan se volk gelooft dat de onafhankelijk heid van de kleine landen onontbeer lijk is voor de vrede. Het Arabische nationalisme is vol gens Stevenson een verschijnsel dat er ook zonder president Nasser zou zijn geweest. Hij veroordeelde de „subversieve activiteiten" van radio- Cairo. (Advertentie) Na een reis van drie maan- den door Europa, tijdens wel- j ke ze in Spanje een rol heeft gespeeld in een nieuwe „wes- tern", is Jayne Mansfield j teruggekeerd in de filmkolonif van Hollyiuood. Gevraagd naar haar oordeel i over Spanje sprak de filmdiva j 5 „Erg vreemd. De mensen daar S zijn zo Spaans Beet je De heer Jtilley heeft voor het ge- rechtshof van oost-Lon&en ver klaard. dat hij wel begreep, waar om zijn elfjarig zoontje had ge tracht de ouderlijke woning in brand te steken. „We hadden hem verboden naar de televisie te kij ken", aldus de vader. „Ik denk, dat hij daarom een beetje opge wonden is geraakt". geredde kind. De caféhouder is reeds de helft van zijn klantenkring kwijt. Parfum In New York is sinds kort 'n parfum te koop, dat speciaal voor honden is gemaakt. Het kost ongeveer vijftig gulden per flesje en het wordt grif verkocht. Saam In de Franse voetbalclub Limoges staat een speler opgesteld, die Hatchie heet. Het levert merkwaar dige geluiden op als de toeschou wers de man gaan aanmoedigen. Jongens Ter gelegenheid van zijn 88ste verjaardag heeft de Amerikaanse financier Baruch onder meer feli citatie-telegrammen ontvangen van Churchill (83 jaar) en Hoover (84). „Ik vind het mooi, dat de jongens me niet vergeten", zei Baruch. Dank Volledig gekleed sprong de heer Leslie Gurckney te Maldon in de stadsvijver, omdat daarin een kind dreigde te verdrinken. Hij liep na de redding een café binnen, waar de herbergier hem vijf gulden re kende voor het drogen van zijn kle ren. Dit gebeurde een week geleden. Nu heeft onze Leslie een cheque van vijf gulden ontvangen plus een zwemabonnement voor heel zijn verdere leven. Die vormden een geschenk van de ouders van het Dat de nationale Nederlandse dag op de Expo niet het klateren de succes is geworden dat men, ge zien de hele sfeer op de Expo, had mogen verwachten, is niet in alle opzichten de schuld van de orga nisatoren. De eerste handicap was, dat de Belgen zich, uitgesproken op deze dag, gedrongen voelden om herstelwerkzaamheden te gaan verrichten aan een van de bruggen bij Boom in de iveg Antwerpen- Brussel. Gevolg daarvan was een tergende verkeersvertraging, waar door b.v. tal van deelnemers aan de folkloristische stoet, maar ook vele Nederlandse belangstellenden, ongeveer anderhalf uur te laat in de Expo-veste waren. Die Nederlandse belangstellen den zouden echter niet gebaat zijn geweest bij een vroegere aankomst op het tentoonstellingsterrein, want het Nederlandse paviljoen was op deze uitgesproken nationa le Nederlandse dag potdicht, al thans in de voormiddag en een deel van de namiddag, juist de uren waarop men nog fris is om de zaken geïnteresseerd te bekij- ken. Daar kon zelfs de Nederland se vlag aan de hoofdmast van het terrein niets aan veranderen. Wat was er dan toch allemaal gaande in het Nederlandse pavil joen, dat het zelfs voor bonafide journalisten een waar gevecht was om de Expo-wachters en politie mannen te passeren? Wel, er was een ontvangst van genodigden door de commissaris-generaal van de Nederlandse inzending en er toas bovendien eenhostesses- show. Zo van dat hele degelijke nationale Nederlandse. Met een jury en met prijzen, variërend van een trip door ons land tot bolletjes kaas. Het was een plechtigheid die even saai als langdurig was en die, afgezien van de prijs-kazen, niets 33) In het licht hunner lampen zagen ze een dam van ruw behouwen ste nen, waartegen het water wielend op botste, voordat het als een straal dikke olie door een gat van bijna twee meter doorsnee verdween. Ver der vloeide het langs een steile glooiing omlaag in de zwarte diepte. Heel ver weg vernamen ze het geplas van water diep in de aarde. „Dit water komt ergens onder in ons meer terecht", zei Templar. „Hier liggen de steenblokken, die vroeger midden in de dam lagen, voordat die oude man ze er uit haalde. Hoe hij daarin geslaagd is, is mij volkomen onverklaarbaar. Als we die weer op hun plaats hebben gebracht, zal het water door dit kunstmatige kanaal wegstromen en de kloof naar rechts volgen, zoals de oude ingenieurs van de Inca het oorspronkelijk hadden be doeld". Het was een griezelige plek, daar midden in de ingewanden der aarde, doch voor de vier blanken met goed licht bij zich, had die plek niet veel angstwekkends. En het werk was niet erg lastig. De stukken steen, die haastig uit de dam waren gehaald, waren eenvoudig een eind naar rechts gegooid, om het andere kanaal af te sluiten. Ze hoef den die stenen rechts op hun plaats te leggen, om klaar te zijn. Het was evenwel niet geheel ongevaarlijk werk; ze stonden op een gladde rots oppervlakte, door het slijk van eeu wen glibberig geworden, en een mis stap of val zou een zekere dood in de diepte ten gevolge hebben. „Hier is de plek, waar die oude to venaar die andere blanke heeft weten te doen struikelen en in de diepte verdwijnen", vertelde Templar. ..Dus opgepast De waarschuwing was vrijwel over bodig. De plek zelf boezemde genoeg voorzichtigheid in. Kling en Björgson huiverden bij het zien van die wielen de massa snel stromend water. Ze wilden niets anders doen, dan de blokken steen met een koevoet ver plaatsen naar het uiteinde van de dam en lieten het'éaan de twee an deren over, ze op hun plaats in de dam zelf te brengen. Doch tenslotte was het gelukt zon der enig ongeval De zwarte, diepe waterval was drooggelegd. De stroom botste tegen de dam op en draaide dan het kanaal in om ergens anders in «en spleet te verdwijnen, die voor „Nou, jongens, ik weet niet, wat jullie van plan bent", zei hij. „Ik schijn hier toch niets meer te regelen te hebben; en ik voor mij heb hard slaap nodig. Als ik het te koud krijg, zal ik wel opstaan en wat rondlopen. Als jullie ergens een beter holletje Templar wist, dat ergens ver weg weet te vinden Sa dan je gang." in de diepte zijn hevel tweeduizend het doel der ingenieurs van de Inca dienstig was geweest. liter per minuut uit het meer weg zoog. En hij begreep, dat de wonder dokter dit ook wist, of anders spoe dig weten zou; en in dat geval zou hij vast en zeker naar een van die twee plaatsen komen, om zijn oude schatten te verdedigen. Ze voelden zich allen uitgeput. Met stijve ledemateu keerden ze terug naar het door de zonnestraal verlich te heiligdom der stenen goden om daar tot de bevinding te komen dat het licht niet meer door die spleet naar binnen viel. Onrustige gedach ten maakten zich van hen meester. Het was dus avond geworoden. In 't donker konden ze onmogelijk naar het kamp terug. Ze hadden honger. Kling was doodsbenauwd. „Moet er dan niet iemand de wacht houden Als die ouwe kerel nu eens komt en ons allemaal in de slaap ver moordt?" Docker reageerde net andersom. .En als die ouwe schurk nu eens de deur uitkroop en er vandoor ging?" „Ik weet het niet en het kan me geen zier schelen", zei Templar. „Als iemand de wacht wil houden, laat hem z'n gang gaan. Als hij me over een paar uur wit wekken, dan zal ik ook wel op mijn beurt waken. Dan zal ik trouwens wel bevroren genoeg zijn om wakker te blijven, maar nu ben ik doodop Met die woorden legde hij zich op Ze waren doornat. Het was koud., klammig koud Ze konden geen dro ge kleren aantrekken. Ze hadden geen dekens. Geen vuur Het enige wat ze bij zich hadden waren blikjes sardientjes. Als een troepje ontevreden, hongerige mensen zaten ze tegenover elkaar. Een en kel woord of gebaar zou genoeg zijn geweest om een heftige ruzie te ont ketenen. Hun zenuwen waren over spannen, tot het roekeloze toe Het was nog een geluk, dat ze te moe wa ren om te gaan vechten. Templar had reeds lang de hoop opgegeven op een vreedzaam samenwerken. Eigenlijk had hij hen niet meer als zijn werk ploeg beschouwd sedert het ogenblik dat de klomp gouderts in hun midden gevallen was. Ze waren nu niet meer dan vier mensen, die eikaar nodig hadden om een gezamenlijk voordeel te behalen en daartoe waren ze niet eens alle vier noodzakelijk. Ze waren op het punt gekomen, waarop ieder maar voor zichzelf zorgen moest. Templar glimlaoht* wrang. een stenen bank. Hij was de enige, die durfde erkennen, dat hij zo moe was, dat het hem niet kon schelen, wat er verder van kwam. Maar de anderen waren zeker net zo afgemat. En zo kwam het. dat ze ondanks kou en vochtigheid toch enkele uren slie pen. XXIV Manui onderhandelt. Kreunend en mopperend werden ze wakker toen er weer een zwakke lichtschemering door de spleet in de zoldering viel. Ze maakten daaruit op, dat het morgen was, want het was nog slechts verspreid licht en pas de avondzon zond haar stralen door die opening naar binnen. Ze rekten zich pijnlijk uit en mop perden om het hardst. En zodra ze weer in beweging kwamen, deed de honger zich voelen. Onwillekeurig ke ken ze hun grimmige omgeving rond, als hoopten z» nog iets ontbaar* to vinden. Opeens greep Björgson Tem plar bij zijn arm. „Wat is dat vroeg hij, wijzend. Aller ogen richtten zich plotseling naar de kant der stenen beelden. In het duister zat een gedaante op de zetel tussen de beide beelden ineen gedoken. Verschrompeld en vormloos en nauwelijks te onderscheiden, met uitzondering van een paar ongewoon fonkelende ogen. die gloeiend van een inwendig vuur de aanwezigen roer loos en lijdelijk aanstaarden. „Grote genade, hij is het I" schreeuwde Docker. Zijn roofzucht kwam onmiddellijk boven en hij snelde naar de spook achtige gedaante toe, als vreesde hij, dat die plotseling in de schaduwen verdwijnen zou. Maar als een hond, die luid blaffend op een kat aanvliegt, die stil blijft zitten, zo scheen hij weerhouden te worden door de grie zelige schittering van die vreemde ogen. Hij minderde vaart, en bleef op enkele passc afstands aarzelend staan. De aiv ien voegden zich bij hem en schaa den zich in een eerbie dige kring om de oude man heen. Het leek wel een vorst, die audiëntie hield. Toen deed de oude wonderdokter een mirakel. „Buenas dias, senores", zei hij in zuiver Spaans. Das was iets, waaraan ze nog niet gedacht hadden in hun ijver om de oude tovenaar in handen te krijgen en hem het geheim van zijn schatten af te dwingen. Hoe moesten ze zich met hem onderhouden Templar kende Spaans en Björson had er ook een mondvol van geleerd. Maar het was een wonder, dat die oude kluizenaar in zijn leven gelegenheid had gevon den. zich die taal eigen te maken. In verlegen stilzwijgen stonden ze voor hem en geen van allen wist een woord te zeggen, toen eindelijk Docker zei: „Vraag hem eens, wat hij van ons wil." Al zijn woeste voornemens van de dag te voren waren verdwenen. Hij was vastbesloten geweest, de oude man de wet voor te schrijven en aan te kondigen wat hij wilde. En nu wist hij niet anders te doen, dan fluiste rend te zeggen.„Vraag hem, wat hij wil". De kale schedel was in het halfduis ter nauwelijks zichbaar tegen de don kere rotswand. De rode poncho stak er niet tegen af. Alleen de ogen gloei den en als van ergens uit de diepte klonk zijn stem. Hij scheen begrepen te hebben, wat ze hem wilden vra gen. (Wordt vervolgd) typisch Nederlands had, zelfs niet de taal van de spreker. De man sprak.... Frans. Maar goed, er was deze dag nog meer te doen. Twee Nederlandse kindertjes bo den nieuwe Nederlandse bloemen- creaties aan, de tulp „Expo '5S" en de roos „Moens de Fernich", de laatste genoemd naar de Belgische commissaris-generaal op de Expo. Deze plechtigheid gold als het hoogtepunt van de hulde, die Ne derland bracht aan de Expo-iver- kers. Nou ja, Nederland Neder land liep buiten en het Belvédère, dat voor de aanbieding was uitge zocht, was, evenals 's morgens het Nederlandse paviljoen, hermetisch afgesloten. Toeschomvers waren enkel de genodigden, film-, foto- en persmensen na een nieuw par tijtje bekvechterij en de deel nemers aan het folkloristische de- filé, dat wil zeggen vijfhonderd mensen en honderdenvijftig paar den. Wat de overige Nederlanders en de duizenden buitenlanders op de Expo van Nederland hebben ge zien? Wel, Zeeuwse boertjes (op klompen), Schermer dansers en meisjes uit Staphorst (op klom pen), Zeeuwse vrouiven met de kap en Brabantse gildebroeders en Limburgse schutters in eerbied waardig oude kostuums. In het kort gezegdNederland op klompen, zoals het tot onze groeiende schrik steeds meer naam gaat krijgen in het buitenland. Met alle respect voor de folklore, die het leven in ons land kleur en (Advertentie) fleur geeft, en met evenveel res pect voor de organisatie van de stoet, zouden we toch willen op merken, dat onze mijnwerkers, onze dijkenbouwers en de in aan tal groeiende arbeiders in onze nijvere industrieën, op klompen zeer slecht uit de voeten zouden kunnen en dat de zwierige gilde- kledij onze kundige, hardwerkende boeren als een harnas in de weg zou zitten. Helaas, die indruk hebben de buitenlanders op onze nationale Nederlandse dag bepaald niét ge kregen. Tenslottein ons verslag van de dag hebben we al gewezen op het benauwde plaatsje, dat op het pro gramma was ingeruimd voor de godsdienstige plechtigheden. De pontificale H. Mis in de Vaticaanse kerk en de protestantse dienst. Het programma was zo in elkaar gestoken, dat de genodigden geen gelegenheid hebben gehad om een van deze diensten mee te maken, wilden ze bij de ontvangst op het Nederlands paviljoen aanwezig zijn. Het lijkt erop dat men deze pun ten heeft ingelast op zuiver for mele gronden, om niemand tegen het hoofd te stoten, maar dat men ze verder als overbodige ballast heeft beschouwd. En daartegen willen we dan van harte een krachtig protest laten horen. Een autobus met 59 inzittenden is woensdag nabij Cajamarca in het Colombiaanse departement Tolima in een afgrond van 400 meter diepte gestort. 42 Mensen vonden de dood en 15 werden zwaar gewond. De bus was op weg van Cali naar Bogota. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 HILVERSUM I, 402 m VARA7.00 Nws 7.10 Gym. 7.20 Gr. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kleuters. 9.05 Gym. v. d. vr. 9.15 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Cabaret. 11.30 Buitenl. weekoverz. 11.45 Luit-recital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hawaiian muz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Politieka- pel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazzmuz. 14.25 V. d. jeugd. 15.00 Gram. 15.15 Boe kenwijsheid. 15.35 Concertgebouwork. en pianotrio. 16.25 Water, werk en wel vaart, klankb. over het Deltaplan. 16.40 Hammondorgelspel. 17.00 VARA's ver sierde vakantietips. 17.30 Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Europese atletiek- kampioenschappen te Stockholm. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Herman Teirlinck, gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Promenade-Ork. en solist. 21.15 Geen rouw voor de we duwe, hoorsp. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Cabaret. 22.30 Sport. 22.35 Nws. 23.15 Taptoe Delft, rep. 23.30-24.00 Dans- muz. HILVERSUM II, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig 11.00 V. d. zieken. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 De Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kroniek v. letteren en kun sten. 15.05 Gram. 15.10 Accord, ork. 15.30 Koorzang. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gre goriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws, 19.10 Radio Philh. ork. en solist. 20.10- Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. muz. 21.25 Gram. 22.00 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. caleidoscoop. 14.30 Gram. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.40 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Liturg, kal. 17.20 Casino- conc. 18.00 Gevar. muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Operettemuz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Gram. BRUSSEL. 484 m 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomiumcocktail. 14.15 Jeugdork. 15.15 Atomiumcocktail. 16.00 Kamermuziek. 17.00 Nws. 18.42 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. en discoparade. 22.00 Nws. 22.10 Festival te Brussel. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. Televisie. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 AVRO: 17.00-17.30 V. d. kleuters. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Tot ziens in Jeruzalem. 20.40 Film. 21.00 Taptoe Delft. 22.45 Dagsluiting. FRANS BELG. 17.00-18.00 Qui est eet homme 19.30 Feuill. 20.00 Nws. 20.30 Le fond de la question. 21.15 Filmprogr. 21.40 Mil. taptoe te Delft (Eurovisie). 22.30 Act. 23.10 Wereidnws. VLAAMS BELG. 18.00-19.00 Wereld tentoonstelling. 19.00 Filmprogr. 19.30 Nws. 19.45 De week in beeld. 20.15 TV- feuill. 20.45 Muzikale film. 21.15 Wereld tentoonstelling. 22.00 Mil. taptoe te Delft. 22.30 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 9