Yerseke presenteert5' op donderdag 28 augustus is Duingebied Westen schouwen een ideaal gebied voor toerisme Haus ging door Films Zes en twintig elftallen beginnen stormachtig voetbal-seizoen Meisjesvakschool te Goes wordt half december officieel geopend Het program in hoofdstukken Franse krant in beslag genomen Voetbalvrienden voelen met recht hartkloppingen Behaaglijke sfeer door uiterst harmonieuze inrichting Geluiddempende leslokalen Eensgezindheid Wapens Wapens DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 Ylissingse notaris veroordeeld Cel en ontzetting HULST MIDDELBURG tt IJ ZENDT JKE OOSTBURG GOES SAS VAN GENT TERNEUZEN VLISSINGEN pc^tern Het comité, dat de opening van het oester- en mosselseizoen voor de derde maal in successie verzorgt, ontwierp voor 27 en 28 augustus a.s. een programma, dat in hoofdtrekken hierop neer komt: Nadat op 27 augustus de feestelijk heden te Rotterdam zijn ingezet, heeft het vervolg donderdag 28 augustus te Yerseke zelf plaats. Om 9 uur 's morgens worden op de vissersvloot de vlaggen gehesen en een half uur later trekt de schooljeugd in kleurige optocht uit. Om half twee volgt het vertrek van de schepen voor de grootse vloot- schouw op de Oosterschelde, welke even spectaculair als de vorige jaren belooft teo worden. Om half vier is dit evenement ten einde en begint op de wal het „feest der Oosterschelde" met Pieter Cornelisz., Kaat Mossel en oud-burgemeester Jacob Brasseman uit Amsterdam als historische hoofd figuren. Het spel wordt met zang en muziek omlijst. Na afloop gaan de genodigden naar de oesterputten om daar de delicatesse der zee lichting 1958 te keuren met tong en gehemelte. 's Avonds zeven uur vangt het feest voor en in het dorp aan. Er worden concerten gegeven en 'n amusements programma wordt afgewerkt. Als glorieus slot komt dan ten laatste een magnifiek vuurwerk. Naar Amsterdam Gisteravond deelde het comité te Yerseke ons nog het volgende mee: Na de tocht naar Rotterdam, waar aan ook de Yersekse fanfare en een groep vrouwen in Yersekse kleder dracht deelneemt, gaat men met Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon naar Amsterdam, waar men 's middags door het gemeentebestuur ten stadhuize wordt ontvangen en b. en w. een „groet der Oosterschelde" krijgen aangebo den. Hier maakt men ook kennis met oud-burgemeester Jacob Braseman, die de volgende dag te Yerseke zijn rol speelt. Voorafgegaan door de Amsterdamse politiekapel wordt de gehele stoet naar de De Ruyterkade gebracht, waar men zich inscheept voor Yerseke. Aan de vlootrevue op donderdag nemen ongeveer 170 schepen deel uit Yerseke, Bruinisse, Tholen, Zierikzee en Bergen op Zoom. Aan het reeds vermelde program voor donderdag wordt nog toegevoegd een opvoering van het openluchtspel „Het Mossel- oproer" door amateurs uit Bruinisse op het sportterrein. Vrijdag volgt nog een toegift voor de bewoners van Yerseke in de vorm van een gekostumeerde wielerwed strijd en een avondfeest met mede werking van Excelsior uit Kruiningen. Donderdag zullen de feestelijkheden o.m. worden bijgewoond door de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mr. Jonkman, voor zitter der Eerste Kamer, diverse sena toren en Tweede-Kamerleden. Gister deed de Middelburgse recht bank uitspraak in de strafzaak tegen de Vlissingse notaris J. L. V., die vorige week terecht stond, verdacht van valsheid in geschrifte en ver duistering. De officier van Justitie eiste toen drie maanden gevangenisstraf (on voorwaardelijk) en ontzetting uit het ambt van notaris. De uitspraak was nog zwaarder en luidde: zes maanden gevangenis straf (onvoorwaardelijk) en ontzet ting uit het notarisambt. Waarschijnlijk zal tegen dit vonnis in beroep worden gegaan. Vorige week zinspeelde daar reeds de raads man van verdachte, mr. F Adriaan- se op. Het lijdt geen twijfel, of ook Schouwens Westhoek is gedurende de laatste jaren door de vreemdelingen ontdekt. Zelfs de moeilijke verbin dingen met dit afgelegen brokje Zeeland hebben de toeristenstroom niet kunnen stuiten, want in het afgelopen decennium is dit gebied een vakantiecentrum van betekenis geworden, sterker nog, het heeft een zekere vermaardheid gekregen vanwege de schitterende natuur, die zich hier over een oppervlakte van meer dan duizend hectare uitstrekt. De Dienst der Domeinen, die hier van het grootste deel in beheer heeft meende terecht het vreem- delingenbezoek in goede banen te moeten leiden en stelde een aantal jaren geleden een groot deel van dit gebied voor het publiek open en de enige plaats waar de mens op het ogenblik nog wordt geweerd, is het natuurreservaat, in de om geving van de vuurtoren, waar de „Het vuur van de haat" (B) in het Bioscoopgebouw, is een sensationeel en spannend verhaal rond twee zeelui die vrienden waren maar om een vrouw in vijanden veranderen. De een bakt de ander een smerige poets en als resultaat krijgt hij het meisje, maar later ontmoet hij z'n vroegere rivaal weer. Deze ver keert dan in niet bepaald ple zierige omstandigheden: hij zit vastgeklemd in een brandend schip. Tenslotte komt het tussen hen weer goed en als het zo ver is, is de toeschouwer getuige ge weest van een uitstekend ver filmde scheepsbrand. Het is be langwekkend te zien hoe men poogt de schuit te blussen. Dit deel van de film, dat daarvan overigens een groot deel in be slag neemt, is het meest opmer kelijke ervan. Verder: ,,De gebrandmerkte van de Veenhueve", een drama tisch verhaal. Een boer wordt, na een vals getuigenis van zijn schoonzuster, wegens moord ver oordeeld. maar later losgelaten door zijn goede gedrag. Als hij zijn boerderij terugeist, vindt hij daar een vijandige familie die hem op alle mogelijke manieren probeert te verjagen. Tenslotte schopt hij de indringers er zelf uit en na veel wederwaardighe den wordt hij weer de geachte dorpeling van weleer. Een boei ende roman. Electro brengt deze week een verhaal van cowboys en meisjes onder de titel „Het wilde Wes ten" (B). De bekende Ameri kaanse komieken Dean Martin en Jerry Lewis spelen de heldhaf tige hoofdrollen met knallende pistolen en fluitende lasso's. Wie van het genre houdt en ouder is dan 14 jaar (B.), kan aan deze film wel plezier beleven. AXEL Het Centrum vertoont „De jon ge desperado's" (B). Het is een diep-avontuurlijk verhaal van jongens die voor de duivel nog niet bang en ware pistoolgooche laars zijn. .Verder „De man in de regenjas" (B), een onderhou dende thriller, die niet alleen griezelig maar ook geestig is. Dat kan ook niet anders want i1?, Fernandel die de hoofdrol vertolkt. Een film waarbij nie mand in slaap zal vallen. '5a?(?ej3ren in meisjes" (Cl) in Hofzicht Theater, is een ver haal op het oude en gewilde thema van de handel in blanke slavinnen. Wie van dit soort avonturen houdt, kan deze week zijn hart ophalen. Ledel Theater vertoont „De Graaf van Luxemburg" (A), naar Lèhar s operette. Een gezel lige ;ilm vol vrolijkheid en hu mor, en bovendien voorzien van een keur aan plezierige muziek. Verder „De strijd tegen de vlie gende schotels", een opwindend verhaal waarin wezens van een andere planeet de boel komen veroveren. En aangezien de film door mensen is gemaakt, weten de aardse mensen de strijd, zij het na veel moeite en dank zij veel puin, te winnen. Grand vertoont de oorlogsfilm ,,De hel der verlorenen" (B) van van Praag. Een peloton Amerikanen in Korea heeft op dracht zich bij hun regiment op een heuvel te voegen. Maar deze heuvel is door de vijand bezet en het regiment moet terugtrekken. De radioverbinding wordt ver broken en het peloton is om ringd door sluipschutters. De mannen ontmoeten een jeep met een gewonde Amerikaanse kolo nel en een sergeant en de pelo tonsluitenant moet ondanks al les de jeep vorderen. Na een ho peloze strijd bereiken drie man nen de top van de heuvel, waar onder de luitenant en de ser geant. „Die goldene Brücke" (C2) in Olympia, is een goede Duitse film, waarin een half-invalide autocoureur, wiens vrouw een beginnende verhouding heeft met een rijke autofabrikant, zichzelf èn zijn tegenstander bewijst dat hij nog best meekan. De fabri kant biedt hem n.l. aan een proefwagen te rijden en dit ge vaarlijke karwei accepteert de eens verongelukte coureur. Zijn succes doet zijn tegenstander van verdere avances afzien. Verder „Voor jou heb ik gezondigd", de reeds eerder besproken Italiaan se film over een echtpaar dat voor zijn ziek kind genezing zoekt, waarbij de waarheid in zake het vaderschap van de jon gen uitkomt. Een spannende epi sode vormt de achtervolging van de misdadiger, wiens bloed men nodig heeft om de jongen te ge nezen. Tenslotte „Gevaarlijke liefde", een spannend verhaal, waarin de ene misdaad de ande re uitlokt. Voor de jeugd is er de leuke film „Drie jongens en een hond". „Peyton Place" (Cl) heet de rolprent, die deze week draait in Luxor. Dorp der zonde is de Nederlandse titel en hoewel deze benaming aanvankelijk weinig van toepassing lijkt op het plaats je in Nieuw-Engeland waar het verhaal zich afspeelt, komt in de laatste helft van de film de naam toch wel tot zijn recht. De ge schiedenis heeft als hoofdperso nen een lieve schooljuffrouw, een wijze dokter, een mannenha- tende moeder (Lana Turner), en haar lichtzinnige dochter. De moeder pleegt zelfmoord, de dochter wordt verkracht en het dorp roddelt. De regisseur Mark Robson heeft in deze film, die gemaakt werd naar een roman van Grace Matalous. een aardige zedenschildering van een klein Amerikaans plaatsje gegeven. „Black Jack, de desperado" (B), is deze week te bewonde ren op het witte doek van het Concertgebouw. Op het punt om terwille van een beminnelijke jongedame zijn leven te beteren, raakt de zwarte held slaags met een bende snode moordenaars. Wanneer de kruitdamp is opge trokken resten er enkel nog de revolverheld en de jongedame.. Het slot van het verhaal laat zich bevroeden. In het Luxor Theater gaat de veelbesproken film „Bernar- dine" (A), met Pat Boone. De film oiedt geen problemen, het is zelfs geen verhaal, het is al leen maar muziek en zang. En hoe.. Pat Boone garandeert eigenlijk al heel veel maar als dan Jack Constanzo met zijn or kest hier nog de nodige noten aan toevoegt, worden de stout ste verwachtingen van de lief hebbers overtroffen. In Alhambra draait „De brug over de Kwai" (B), een oorlogs film van zo'n hoge klasse, dat 't zeven Oscars regende op het briljante filmwerk van David Lean. Het verhaal behandelt hoofdzakelijk de toestand van krijgsgevangenen bij de Jappen. Hoe Engelse officieren worden gedwongen als slaven te werken. De Jappen willen de Engelsen breken maar het lukt hen niet. Tenslotte krijgt de Engelse kolo nel opdracht met zijn troep een brug over de Kwai te bouwen. Uiteindelijk wordt er zelfs met veel plezier aan gewerkt.. Als de brug klaar is wordt ze door Engelse (vrije) troepen opgebla zen. Het verhaal toont vooral duidelijk de waanzin van de oor log. Een briljant filmwerk met uitstekende menselijke trekjes. wind vrij spel krijgt en het blinkend witte zand het zonlicht fel weer spiegelt. Dit is ook het terrein van de grote meeuwenkolonies, waar in de broedtijd alleen het gekrijs van de vogels de serene rust verstoort. In de bossen, waar de immer groene kruinen van de dennen be schutting bieden, vinden de vakan tiegangers bij minder fraai weer verstrooiing. Als het weer gunstig is, zijn er de stranden, die zich over een lengte van meer dan zes kilo meter langs Schouwens westkust uitstrekken. Vreemd genoeg wordt echter slechts 't strand bij Westenschouwen en dat bij de vuurtoren, noordelijk van Haamstede, door de toeristen gebruikt. Hiertussen bevindt zich een strook van ongeveer vier kilo meter prachtig strand, zonder paal hoofden, waar vrijwel niemand komt. Eenvoudig omdat het achter het kilometers brede duingebied ligt, waardoor het moeilijk te be reiken is. Nog bieden de plaatsen, die op het ogenblik bezocht worden, vol doende plaats aan het huidige aan tal vreemdelingen. Maar wanneer binnen afzienbare tijd Schouwen via de Deltadamimen aan de grens van de randstad Holland komt te lig gen, wordt dit anders. En daarom is het ook zaak, dat het duingebied tussen Wester- schouwen en de vuurtoren ont sloten wordt. Er bestaat trou- De hoofdcommissaris van politie te Parijs heeft, in overeenstemming met het Franse ministerie van bin nenlandse zaken, beslag doen leggen op de uitgave van woensdagavond van „France-Observateur". Dit is geschied op grond van de bepalingen betreffende de handha ving der binnen- en buitenlandse vei ligheid van de Franse staat. Het blad had de tekst gepubliceerd van een onderhoud van een zijner medewerkers met de leider van het „Algerijnse nationale bevrijdings front", de politieke organisatie, die de strijd der Algerijnse rebellen te gen de Fransen leidt. wens al een plan om dwars door de dennenbossen en de duinen een verharde weg aan te leggen, waarover automobi listen het braakliggende strand kunnen bereiken. Aan het eind van deze weg. aan de kust, is in het plan een plaatsje ingeruimd voor één of meer hotels en een groot parkeerplein. Voorts zou midden in de duinen een bun galowdorp moeten verrijzen. Een ander uitbreidingsplan dat voor het Zeebad Nieuw-Haamstede heeft al vastere vormen aangeno men. Dit plan voorziet in de bouw van een aantal landhuizenblokken, zestig enkele en homderdtwintig dubbele, 65 eengezinswoningen en 43 zomerwoningen. Voorts ligt het in de bedoeling de bestaande Ho- uit te breiden. Dan is er een uit breidingsplan voor Westenschou- recabedrijven met zestig procent wen ontworpen, dat de bouw van 55 landhuizen en een aantal kam- peerhutten inhoudt. Het uitbrei dingsplan Hoogeweg voor het ge bied tussen Burgh en Westenschou wen behelst de bouw van 67 kam- peerhutten en een 15-tal zomerwo ningen, alsmede de aanleg van een kampeerterrein, aan de rand var de duinen, dichtbij het Katendrecht- se Huis. De Nederlander Henk Haus heeft de bewondering van het ge hele stadion opgewekt, doordat hij de halve finale van de 800 meter voor de Europese kam pioenschappen te Stockholm uit liep, hoewel hij lelijk gehavend raakte door een val in de eerste ronde. Haus liep op de vijfde plaats in zijn serie, toen een concurrent hem halverwege de eerste bocht in de rug duwde. Hij struikelde en viel en verloor 50 meter voor hij zijn rivalen achterna kon gaan. ,Ik kreeg ook een prik met een spike op de voet, maar ik heb geen moment overwogen op te geven", vertelde Haus die met gejuich en applaus aangemoe digd werd door het hele stadion, toen hij moedig verder ging. „Ik weet niet wie me geduwd heeft en het kan me ook niet schelen, want ik weet dat men gauw tot een onopzettelijke duw komt", voegde Haus er sportief aan toe. De Fin Olavi Salonen werd later gediskwalificeerd wegens ..obstructie", nadat de jury de Fin vermoedelijk verantwoorde lijk had gehouden voor de val van Haus. Zesentwintig „af" getrainde, opgedofte formaties leveren zon dag onderling de eerste schermutselingen in de Nederlandse voet balcompetitie. Het zijn alle ploegen van de eredivisie en acht elftallen uit de beide tweede divisies, die tegelijkertijd het vuur worden ingezonden. De voetbalvrienden moe gekeken op de zomersporten kun nen gerechtvaardigde hartkloppingen voelen: Het belooft ook nu een emotionele competitie te worden. Wie zal zeggen hoe de verhoudin gen zijn geworden Het is ontegen zeglijk een feit, dat de krachten niet meer liggen, zoals op het einde van het vorige seizoen. Er zijn top-spe- lers van vereniging gewisseld. Men heeft nauwgezet rondgespeurd bij de „eigen kweek". Men heeft in de lange zomeravonden verwoed ge zocht naar nieuwe opstellingen, naar een nieuwe tactiek. Er is veel ver anderd. Maar uit wat er is op te maken uit de lange transferlij sten en uit de vloed van berichten en geruchten, was toch een bepaalde handleiding samen te stellen, die de ook weer wakker geworden toto-liefhebbers bij De nieuwe Vakschool voor meisjes te Goes, met de bouw waarvan al in januari 1956 werd begonnen, nadert nu toch eindelijk haar voltooiing. Men kent de lijdensgeschiedenis, veroorzaakt doordat de aannemersfirma Pasma in moeilijkheden kwam, zodat het werk herhaaldelijk stil viel of niet opschoot. Pas dit voorjaar, toen het bouwbedrijf van Waning, waaraan ook de ambachtsschool werd gegund, zich bereid verklaarde de vakschool af te werken, kwam er schot in het geval. dieping bevat o.m. behalve de les- en praktijklokalen, een eetzaal voor de dag-gasten; kamer voor directri ce en leraren, garderobes wachtge- legenheden, administratie-afdeling met archief en kluis, evenals op de bovenverdieping de grote kan tine, die op maximale capaciteit 350 zitplaatsen heeft en dus ook kan die nen als aula en toneelzaal. De derde vleugel, die net als de eerste haaks staat op het mid dengebouw biedt ruimte voor pas kamer, naailokaal; scheikunde-lo- kaal, enz. terwijl de vierde vleugel geheel in beslag genomen wordt door de reusachtige gymnastiek zaal, met kleedgelegenheden, dou ches en bergplaatsen. Onvoorziene omstandigheden voor behouden mag men nu aannemen, dat de meeste leslokalen eind volgende maand in gebruik zullen kunnen wor den genomen. Met het gymnastieklokaal een zaal als een kerk is men nog niet zover. Dit zal pas in oktober of no vember gereed komen. In ieder ge val zal de officiële opening half de cember geschieden. Enorme frontlengte Met de directrice, mej. W. West- steyn, hebben wij een wandeling ge maakt door de vier vleugels van het geweldige gebouw, welke vleugels 'n gezamenlijke frontlengte van twee honderd meter hebben. De linkervleu gel gelijkvloers bestaat uit drie grote huishoudlokalen, een reusach tige modelkeuken en allerlei kleine re vertrekken. De leslokalen en keu ken hebben geluiddempende pla fonds, zodat „gegalm" uitgesloten is. Ingericht) naar aanwijzingen van mej Weststeyn _met haar veertigjarige er varing, blijkt praktische zin uit alles. Blijde kleuren en tinten geven het geheel iets luchtigs en aangenaams. De grote middenvleugel met ver- Ondergronds Beneden de begane grond is er ook nog heel wat te zien; nl. een hoge en grote kelder, waarin o.m. de enorme ketels voor de centrale verwarming staan opgesteld. Tevens vindt men daar de werkplaats van de concierge en allerlei bergruim ten. Het g-ehele gebouw door is zeer veel zorg besteed aan de vloerbe dekkingen. Verschillende materialen zijn met veel smaak aangewend en alle binnenmuren, opgetrokken in metselsteen, zijn bespoten in zachte, harmonieuze tinten. Eén procent van de bouwsom mag worden besteed aan beeldende kunst. De keuze van de directrice viel daar bij op een ontwerp van de beeld houwer Teun Roosenburg uit Zuid- Limburg, voorstellende een moeder en kind-groep, die, iets meer dan le vensgroot, in brons zal worden ge goten en een plaats voor het hoofd gebouw in de tuin krijgt. Het is ge lukkig geen abstract geval, zodat ie der de uitbeelding zal kunnen begrij pen. Hoewel het gebouw nog niet ge heel klaar is, kan men al zien, dat het een juweel zal worden, dat zijn ontwerper, architect Luyten van het Haagse architectenbureau Roosen burg, Luyten en Verhave alle eer aandoet. De school is berekend op drie honderd vijftig leerlingen het maximum aantal waarvoor tegen woordig wordt gebouwd en be vat, behalve gymnastiekzaal en kantine, vijftien les- en praktijklo kalen. Behalve de voortuin is er nog een tweede tuin, waarin de leerlingen van de primaire opleiding landbouw- huishoudkunde praktisch kunnen wer. ken. Kosten een miljoen Kosten zijn aan de school niet ge spaard. De bouw zal ten naastebij één miljoen vorderen; meubilair en inrichting één ton. waarbij dan nog de uitgaven a 12.000.voor gym- nastiekmateriaal komt. Het is voor mej. Weststeyn wel zeer jammer, dat de bouw zo lang duurde. Zij za] nu slechts enkele maanden van alle gemakken welke de nieuwe school biedt kunnen profi teren, daar 31 december a.s. voor haar het uur van scheiden is geko men. Van de andere kant moet het haar echter een voldoening zijn dit stuk van haar leven voltooid te zien en te kunnen overdragen aan haar opvolgster, mej. Ybes, die in okto ber al naar Goes komt, om zich te laten inwerken. Het nieuwe leerjaar, vertelde mej. Weststeyn nog, begint met driehon derd vijfentwintig leerlingen waarvan honderd twintig eerste jaars, tegen honderd in 1957. het invullen van hun eerste formu liertje heeft gediend. Revanche Zo zullen zij genoeg van PSV-ver- richtingen in vriendschappelijke wed strijden hebben gehoord om de Eind- hovenaren de beste kansen te durven geven, zelfs al zullen ze dan op de gevreesde grond van Blauw Wit moe ten winnen. SC Enschede-DOS (om het rijtje af te werken) is in feite een re vanche op de beslissingswedstrijd om het landskampioenschap. Ie dereen zal zich de hals rekken om uit te zien, hoe het totaal dooreen- gegooide Enschede het er tegen de verbeten vechtploeg der Utrechte naren zal afbrengen. NOAD trekt naar Feijenoord. De Tilburgers ontmoeten er hun „eigen" Walhout, die door de Rotterdamse ploeg werd aangekocht, tezamen met een hele reeks andere grootheden. Of NOAD nu bang genoeg gemaakt is, valt te betwijfelen, maar het is wel waarschijnlijk, dat hun kansen op winst gering zijn. Derby Limburg verwend met derbies krijgt er op de eerste competitie dag de beste al een te zien en wel MW-Rapid JC. Het wordt Maas trichtse winst, wanneer MW ten minste oudergewoonte weer storm achtig begint. NAC brengt zijn eerste voetbaldag door bij Scheveningen-Holland Sport. De wedstrijd op Houtrust herinnert aan grote gebeurtenissen, die met kampioenschappen en zo verband hielden SHS is al lang niet meer de top- ploeg van weleer en aangezien NAC zijn elftal geweldig listig heeft we ten te vernieuwen en ongetwijfeld aan talent heeft gewonnen, zal de uitslag niet twijfelachtig zijn. De Bredanaars moeten beginnen met een overwinning, al is het alleen maar om hun supporters gerust te stellen. Die hebben vorig jaar al ge noeg van hun zenuwen opgebruikt, toen NAC zeven wedstrijden achter een verloor VW krijgt ADO op bezoek. De Ha genaars vorig jaar de sensatie van de eredivisie zullen ook dit maal belust zijn op een snelle start en het lijkt ons mogelijk, dat ze daarmee in Venlo reeds kunnen be ginnen. Vuurdoop Ajax ontvangt nieuweling DWS. De debutant zal de schrik wel om het hart zijn geslagen, toen hij van deze programma-indeling hoorde, want kwader had hij het niet kunnen tref fen. Het wordt een genadeloze vuur doop, waarin de DWS'ers hun waar de ineens moeten tonen. Willem II de andere uit de eer ste divisie gepromoveerde ploeg krijgt het in zekere zin gemakkelij ker, want de Tilburgers spelen op eigen grond tegen Sparta, dat zich best eens op de soms ragfijne tech niek van Willem II zou kunnen ver kijken. Maar zelfs een puntenverdeling te gen de struise Rotterdamse vecht ploeg zou een goed begin zijn. Elinkwijk zal tegen Fortuna moe ten aantreden. De Limburgers zullen geen al te rooskleurige herinneringen aan de moedige Utrechters hebben overgehouden uit het vorige seizoen, maar ze hoeven zich stellig niet zon der meer op het ergste voor te be reiden. Klassieker Wat Limburg in de eredivisie ziet. krijgt Brabant in de tweede divisie A voorgeschoteld: Een provinciale derby, die bijna een klassieker is: Baronie-Longa. De Bredanaars heb- INE Arabische landen, verdeeld in twee groepen, die elkaar voor rotte vis plegen uit te schelden, hebben plotseling de hoofden bij eengestoken en zijn het gloeiend eens geworden over een werkbasis voor hernieuwing van de stabiliteit in het Midden-Oosten. Nasser heeft zelfs niet geëist, dat de Arabische resolutie Engeland en Amerika in staat van beschuldiging zou stellen. Mag men de resolutie geloven, dan gaat het allemaal pais en vree worden in het roerige gebied. De regeringen in kwestie zullen zich niet langer met eikaars zaken be moeien. Ze verklaren zich bereid de regeringssystemen van buurlan den te eerbiedigen. Hammarskjoeld mag de voorwaarden helpen schep pen voor een spoedige terugtrek king van de Britse en Amerikaanse troepen in het Midden-Oosten. Men is geneigd, zich de ogen uit te wrij ven. Vanwaar die plotselinge eens gezindheid, de erkenning bijna, dat Engeland en de V.S. geen ongelijk hadden toen zij tot ingrijpen be sloten? Heeft Nassers toegevendheid iets te maken met het aantrekkelijke gerinkel van de Amerikaanse dol lars? Ziet hij in Eisenhowers ver klaring omtrent het respecteren van het jonge, Arabische streven, mo gelijkheden voor zichzelf? Of is het alleen maar een quasi-toeschiete- lijkheid, bedoeld om de Amerikanen en Britten uit de buurt te krijgen en zodoende de weg te effenen voor nieuwe intriges? Misschien zien we het allemaal te somber. Misschien raakt men er in Caïro ook van overtuigd, dat rust en bedachtzaamheid beter zijn dan onophoudelijke chicanes, die tot een wereldoorlog kunnen leiden. Of schoon we, gezien de recente ge beurtenissen, nauwelijks in zo'n mentaliteit kunnen geloven. Hoe het ook zijn mag, voorlopig blijft waakzaamheid geboden. A USTRALIE en Nederland hebben de laatste maanden laten blij ken, dat zij het wederzijds belang inzien van een harmonische ont wikkeling van Nieuw-Guinea. De regering in Canberra is helemaal niet gecharmeerd op de pogingen van Indonesië West-Irian te doen opgaan in de ene en ondeelbare republiek. Minister Casey, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, komt volgende week naar Den Haag. Men hoeft er niet aan te twijfelen, dat hij hij dit bezoek ook de Ame rikaanse wapenzendingen aan Dja karta ter sprake zal brengen. De regering in Washington heeft weliswaar een geruststellend geluid laten horen: de wapens zijn niet geschikt voor agressieve doeleinden, ze kunnen alleen door de politie en bij defensieve acties worden ge bruikt. Erg overtuigend klinkt dit echter niet. Welke wapens worden alleen voor de aanval gebruikt en welke uitsluitend voor verdediging? Het onderscheid lijkt ons wel wat kunstmatig, al kunnen we begrip hebben voor het Amerikaanse stand punt, dat het beter is Indonesië zelf te bewapenen en tot vriend te houden, dan een vijandige republiek door Moskou met wapens te. laten volstoppen. Het was gewenst, dat Washing ton de kaarten op tafel gooide en ronduit vertelde, wélke wapens (en hoeveel) in de havens van Java aan land-worden gebracht. Hetzelfde geldt intussen voor En geland, dat volgens de laatste be richten ook al geheimzinnig doet met zijn plannen voor wapenzen dingen naar Djakarta. J7NGELAND heeft besloten, de wapenleveranties aan Irak voort te zetten. Amerika hééft ze al her vat. Volgens Londen betreft het hier zendingen, die door de vorige rege ring waren besteld. Wanneer men weet, dat de con sternatie in het Midden-Oosten eerst en vooral door de Iraakse omwenteling is veroorzaakt, wrijft men zich toch wel even de ogen uit. Jordanië heeft om Britse troepen verzocht, omdat het een revolte vreesde, die mede door het Iraakse komplot geïnspireerd zou kunnen worden. En terwijl de Engelse mi litairen nog altijd als ordebewakers optreden en zich voor de troon van Hoessein hebben geposteerd, wor den de bewakers van de nieuwe orde in Irak met Britse wapens uit gerust. Inderdaad1 het bewind in Bagdad heeft een zekere loyaliteit tegenover het Westen gedemon streerd, maar men mag zich toch minstens afvragen of Londen de wapenzendingen niet beter had kunnen opschorten tot de lucht in het Midden-Oosten is opgeklaard en men de overtuiging heeft, dat Nasser en zijn supporters hun jong ste beloften ook inderdaad zullen inlossen? Of heeft men zich ook hier laten leiden door de wijsheid, dat een verre vriend beter is dan een Russische satelliet? ben tijdens de gesloten periode met voor mets geëxperimenteerd. Ze heb ben thans de beschikking over een jonge, talentvolle ploeg, die de Til- burgse gasten zeker een warm wel kom zal bereiden. Wilhelmina trekt boordevol verse plannen naar Velox, vermoedelijk om er met volle winst van terug te keren. Hier wordt ver der nog gespeeld Zeist-DHC. terwijl in de tweede divisie B nog doorgaat Rheden-Tubantia.

de Stem | 1958 | | pagina 5