Zeeuwsch-Vlaanderen Opdracht verleend voor ontwerp confectie-atelier Vogelwaarde Jaaromzet Volkskredietbank Vlissingen teruggelopen Wat Zeeuwsch-Vlaanderen vijftig jaar geleden te berichten had ZUID-BEVELAND Dagblad De Slem Herbouw dienstgebouwen van polder Walcheren Methoden van onderzoek in opvoedkunde besproken Minimumprijs voor druiven Locomobielketel nog altijd een fraai stuk huisvlijt 1 Programma Beukelsfeesten Bunkeropruiming en wegen aanleg op Walcheren Polder vraagt f 770.000 krediet Muziekfestival te Hoofdplaat DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 Gemeentebegroting toont tekort Gebouw komt in Stoppeldijk Animo bij oude klanten blijft Studiedagen op St.-Louis te Oudenbosch Hoogwaterstanden Tentoongesteld in Terneuzen Poolse koperslager kreeg twee jaar hechtenis Inbraak te Yerseke Twee Brabanders gestraft AGENDA Vandaag Morgen Aardenburg SLUITING VAN WEGEN Tot ongeveer 5 september zullen in verband met herstelwerkzaamheden een gedeelte van de Groeneweg en de gehele Zompelweg voor het ver keer gesloten zijn. Beide wegen lig gen In de gemeente Aardenburg tus sen de dorpen -Eede en Sint Kruis. Sempf Clinge >er Gaudete op Nederlandse dag Semper Gaudete heeft meegewerkt aan de Nederlandse Dag op de Ex po in Brussel en het optreden van het vlotte jeugdorkest was ook nu weer een succes. Bij het défilé trok het jeugdig gezelschap in zijn fleu rige uniform de aandacht van vele bezoekers en na het avondconcert, dat bijzonder in de smaak viel, kreeg Semper Gaudete een ovatie van het talrijke publiek. Het orkest kreeg officieel een com pliment en de directeur werd gefe liciteerd met het succes dat hij met nu al vijf verschillende muziekver enigingen op de Expo heeft behaald. De voorzitter van Semper Gaudete kreeg een fraaie schaal aangeboden, als herinnering aan de geslaagde en gewaardeerde medewerking van het jeugdorkest aan de wereldtentoon stelling. Hoofdplaat RAAD KOMT BIJEEN Dinsdag 26 augustus a.s. komt de raad in openbare vergadering bijeen. Enkele punten van de agenda: ver betering woning Molenweg 66; vast stelling nieuwe bezoldigingsregeling gemeentewerkman c.q. werklieden per 1 augustus 1957; overname beheer en onderhoud van ged. Tweede Molen weg langs vaart Nummer Eén; over zicht van tot stand gekomen werken gedurende de aflopende zittingsperio de (5 jaar) van de gemeenteraad. Stoppeldijk KOSTER ELDERS BENOEMD De heer J. van Vlieberghe, koster organist van deze parochie, is met ingang van 1 oktober a.s. als zoda nig benoemd te Nieuw-Namen. De heer van Vlieberghe, die sinds 1955 in deze parochie werkzaam is, heeft zich in korte tijd populair en gezien weten te maken. Met veel accura tesse en liefde voor zijn werk heeft hij steeds geijverd om de kerkdien sten meer luister bij te zetten en vooral de leden van het zangkoor Ovezande In de raadsvergadering werd aan geboden de rekening van inkomsten en uitgaven over 1957. De voorzitter deelde mee, dat deze rekening ter voorlopige vaststelling in de eerst volgende vergadering op 2 september in behandeling zal worden genomen. Thans werd alleen de begroting 1959 behandeld vanwege de tijdsduur en de overzichtelijkheid, zodat de raad voldoende aandacht aan dit onder werp kon schenken. De begroting sluit wat de gewone dienst betreft in uitgaaf en ontvang op 232.446,82. De post onvoorziene uitgaven bedraagt 2.086,25. De kapitaaldienst geeft in uitgaaf een bedrag van 427.084,83 en in ont vang f 326.221,11, zodat deze dienst een nadelig slot vertoont van 100.863,72. Aan reserves komt een bedrag voor van 69.761,43. Hieruit blijkt, dat er een tekort aan finan cieringsmiddelen is, zodat het ge wenst zal zijn geldleningen op te ne men. Gezien echter het rentegamma ad 4,5% is het op het moment nog niet mogelijk tegen dit rentepercen tage langlopend geld op te nemen. Zodra echter deze mogelijkheid aanwezig is zal worden getracht hier in te voorzien. Na artikelsgewijze behandeling van de begroting 1959 werd op enige vra gen, de begroting betreffende, en ge steld door de heren Oostdijk en Re- mijn, uitvoeriger ingegaan. Rilland GUNSTIG VOETBALJAAR Onder voorzitterschap van de heer J. Riemens vergaderde de voetbal vereniging „Rillandia" in de zaal „Het Wapen van Rilland". Zowel uit het verslag van de secretaris als uit dat van de penningmeester, die de boeken met een batig saldo kon af sluiten, bleek het gunstig verloop van het afgelopen jaar. In de elftal commissie werden als nieuwe leden gekozen de heren Jac. Traas en N. Moerland, terwijl herkozen werd de heer C. Duivenvoorde. VERNIEUWING ST. JOZEFGEBOUW Door bemiddeling van het Neder lands Rampenfonds zal het parochie huis St. Jozef, dat met de rampvloed ernstige schade opliep, worden ver nieuwd. Thans is men reeds bezig met de voorbereidende werkzaamhe den. zien de koster node vertrekken. Nu deze benoeming voor de heer van Vlieberghe tevens verbetering van positie inhoudt, wordt hem anders zins deze promotie van harte ge gund. W alsoorden KERMISPLANNEN De buurtschap Noordstraat heeft kermisplannen. Grote plannen zelfs, want men gaat het eerste lustrum vieren van de Wekospelen. Er zal muziek te beluisteren zijn van het kwintet „De Noormannen", die ook zaterdag de voetbalwedstrijden op luisteren. Er zal een schieting zijn bij R. Mahu te Knapaf en 's avonds spelen „De Bevelanders". Ook zon dag zal er gedanst en geschoten wor den en maandag is de grote dag van de Wekospelen, dit jaar zeer uit gebreid. Wdf PAIVïitA L1 oooton DnlViTillin ft Jt-ii *ron T Tvon /j i ilro Het comité Feesten Onthulling Gedenkteken Willem Beukelszoon heeft het volgende officiële pro- gramme voor de Beukelsfeesten vastgesteld: VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 8 00 uur: Reveille. 8.30 uur: Rondgang jeugddrum band 9.30 uur: Kinderspelen 14.30 uur: Ontvangst genodigden in N.H.-kerk. 15.30 uur: Onthulling door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Een en ander zal wor den opgeluisterd met muziek en samenzang 16.00 uur: Historische Optocht. 16.30 uur: Haring en Bier. (voor genodigden). 17.00 uur: Optreden van de Phil- harmonicaclub Flan- dria van IJzendijke. 19.00 uur: Rondgang en Taptoe door de muziekvereni gingen van Bierlvliet, Oostburg en Sluis met drumbands. ZATERDAG 6 SEPT. 1958. 8 00 uur: Reveille. 8.30 uur: Rondgang door drum band. 9.00 uur: Behendigheidwedstrij— den met tractoren. 12.00 uur: Prijsuitreiking 14.00 uur: Sportmanifestaties 16.30 uur: Historische Optocht. 18.00 uur: Muziekconcert 18.30 uur: Jeugdmaskerade 19.30 uur: Muziekconcert. 21.00 uur: Bal Masqué. 24.00 uur: Sluising. Zondag wordt nog een rallye ge organiseerd voor fietsers en bromfietsers. Uit het jaarverslag van de gemeentelijke Volkskredietbank te Vlissingen over 1957 blijkt, dat het aantal verstrekte kredieten met tien procent daal de, terwijl het uitgeleende bedrag een kleine stijging vertoont. Het kwam nl. op 139.000 tegen 137.000 in 1956. Het gemiddelde bedrag per krediet kwam van 318.— op 351.—. Het landelijk gemiddelde Is 366.—. listen nog 2,5 pet. moeten betalen van de bij hen bestede koopsommen. In totaal krijgt de bank dus 9 pet. binnen, wat evenwel nog niet vol doende blijkt. De uitgaven beliepen nl. 11.837.— en de baten 10.430.—. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsingei 98. Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhol Redacteur voor Walcheren:]Maas Rayonbeheerder: 3. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 pet mm. Vooi „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels at minder 0.90; elke regel meer f 0.15. Bh plaatsing óók In de Brabantse oplage resp f 1.50 en f 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Het aantal kredietaanvragen be droeg 477 waarvan er 59 werden af gewezen. Verreweg het merendeel der le ningen werd verstrekt aan zg. „oude klanten", dus aan hen, die reeds één of meer kredieten ont vingen. Het aantal nieuwe klanten bedroeg 78, dus 20 pet. van het totaal, en in dit percentage zijn nog een aantal nieuwe vestigingen be grepen. De wijze van besteding vertoont hetzelfde beeld als vorige jaren. Ook nu werd het meest uitgeleend voor het aanschaffen van kleding, meubi lair, beddegoed, stoffering en vloer bedekking. Opmerkelijk is de ver dergaande teruggang in de krediet verstrekking via de detailhandel. In 1954 werd nog 62,9 pet. van het to taal der kredieten verstrekt via de detailhandel, doch dit liep in de ja ren 1955, 1956 en 1957 terug tot resp. 53,2 pet., 51,f pet. en 36,6 pet. Steeds meer kredietnemers maken bezwaar tegen het kopen met bonnen, zoals zij dit uitdrukken, en dringen aan op uitbetaling in contanten. Van de oorspronkelijke opzet namelijk dat de winkeliers klanten, die in termijnen willen koopen, naar de bank zullen verwijzen is in de praktjjk niet veel overgebleven. De aflossing der kredieten verliep bevre digend. Een wekelijkse controle voorkomt in de meeste gevallen een dreigen de achterstand, hoewel steeds een gering aantal gevallen blijft bestaan, waarbij de terugbetaling meer moei lijkheden oplevert en bijzondere in cassomaatregelen, zoals verhaal op loon, pensioen of kinderbijslag nodig blijken. Ook moest in een aantal ge vallen verlaging der aflossingster mijn worden toegestaan wegens ver minderde inkomsten, meestal ver oorzaakt door ziekte of werkloosheid. In 1957 trad nog 1 winkelier tot de regeling toe, waardoor het totaal aan tal aangesloten detaillisten steeg tot 100, omvattende 93 middenstandsza ken, 6 grootwinkelbedrijven en een coöperatie. De tarieven bleven ongewijzigd. De kredietnemers moeten 6 pet. rente betalen van het uitstaande bedrag en 1,5 pet. administratiekosten van het nominale bedrag, terwijl de detail- Het dagelijks bestuur van de pol der Walcheren vraagt aan de alge mene vergadering een krediet van 770.000.voor opruiming van Duit se bunkers in de duinen bij Dom burg en aanleg van puinwegen door de duinen. In het belang der zee-wering is die opruiming nodig en het vrijko mende puin kan gebruikt worden voor de aanleg van wegen door de duinen naar het strand, welke moe ten dienen voor aanvoer van mate rialen, als zeeweringswerken moeten worden gemaakt. De kosten voor de bunkeroprui ming worden door het rijk vergoed, waarbij bovendien een vergoeding van acht procent wegens algemene kosten aan de polder wordt uitge keerd. Het is niet de bedoeling genoemde puinwegen voor het autorijdend pu bliek open te stellen. De kosten voor Zowel te Westkapelle als te Rittem, schrijft het dagelijks bestuur van de polder Walcheren aan de algemene vergadering die tegen 30 augustus is bijeengeroepen, werden in de oorlogs jaren een aantal poldergebouwen verwoest, welke tot dusverre nog niet werden herbouwd, omdat de plannen ten aanzien van verzwaring van de zeewering in deze plaatsen nog niet nauwkeurig omlijnd waren en in verband hiermede de plaatsen van herbouw dezer panden nog niet konden worden bepaald. Inmiddels is hiervan thans zoveel bekend geworden, dat tot herbouw der verwoeste gebouwen kan worden overgegaan. Het betreft hier de volgende ob jecten: Te Westkapelle een opzich terswoning, met kantoor en maga zijn; een dijkwachterswoning en een peilbootloods. Te Ritthem een opzich terswoning en een magazijn. Met toe stemming van wederopbouw mogen de woningen voor de districtshoof den, die eertijds te Westkapelle en Ritthem stonden, te Middelburg wor den gebouwd. De totale kosten der verschillende objecten belopen met grondaankoop te Middelburg mee 180.000.waarvoor het dagelijks bestuur een krediet vraagt. Het rijk zal hiervan 115.000.voor zijn re kening nemen. Destijds was voor de herbouw van een magazijn te Westkapelle een plan ontworpen door architect prof. ir. Berghoef, in de tijd, dat deze lei ding gaf aan de herbouw van het Polderhuis te Middelburg. Dit plan lijkt het bestuur onder de huidige omstandigheden niet voor uit voering meer geschikt, terwijl het bo vendien onnodig duur geacht moet worden een architectenbureau, dat buiten Walcheren gevestigd is, hier voor in te schakelen. Voorgesteld wordt de plannen te doen verzorgen door het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen. de aanleg van deze wegen, welke op ca. 36.000.worden geschat, blij ven voor rekening van de polder. Waar echter de door het rijk te vergoeden kosten van het werk 733.400.bedragen, waarover nog acht procent algemene kosten, zijn de ruim 58.000.wordt vergoed, kan de polder de aanleg van de we gen ruimschoots uit bedoelde acht procent algemene kosten financieren. Het is thans definitief, dat in de gemeente Vogelwaarde zal worden overgegaan tot de bouw van een confectie-atelier. De plannen hiertoe bestaan reeds sinds begin 1957, toen hieromtrent overeenstemming werd bereikt met de N.V. Verenigde Ned. Textielbedrijven J.W. Meijerink en Co. te Winterswijk. De voorstellen om de bouwgrond en het te stichten ge bouw aan genoemd bedrijf in huur koop te geven vonden reeds vorig jaar bij de gemeenteraad een goed onthaal en het betrokken raadsbe sluit verwierf de goedkeuring van G.S. De bouwplannen bleven echter lan ger in portefeuille dan oorspronke lijk gedacht was, hetgeen vooral te wijten was aan de bestedingsbeper king en de terugslag in de textiel industrie. Niettemin kon reeds op 11 februari 1957 het bedrijf in werking worden gesteld, al was dan de start provisorisch. Zo moest men zich o.m. behelpen met een noodgebouw, voor welk doel pastoor Vermeulen van Bosch- kapelle welwillend het parochiehuis in dat kerkdorp heeft afgestaan. Dit gebouw is in korte tijd omgetoverd tot een modern atelier en van alle gemakken voorzien. Meer dan vijfen twintig meisjes kon dit gebouw ech ter niet bergen en bovendien kon de parochie Boschkapelle, die gaarne medewerking had verleend met het oog op de belangen van de meisjes uit eigen parochie, het niet langer zonder parochiehuis stellen. De plaat selijke culturele verenigingen en standsorganisaties konden voor hun vergaderingen en bijeenkomsten moeilijk elders terecht en een ge zond parochieleven eist nu eenmaal een eigen huis. Mede in verband hier mee wordt thans haast achter de bouw van het atelier gezet en de ge meente heeft reeds aan een archi tectenbureau opdracht verleend. De fabriekshal zal worden gebouwd op de voormalige losplaats van de ZV TM te Stoppeldijk, een terrein met een oppervlakte van ongeveer 2200 m2, eigendom van de gemeente. Het gebouw zal in eerste aanleg een op pervlakte krijgen van ongeveer 400 m2, terwijl bij de bouw met uitbrei ding in de toekomst zal worden re kening gehouden. Het atelier zal voor lopig ruimte bieden voor een veer tigtal werkneemsters. De plaats De keuze van het bouwterrein heeft indertijd in het kerkdorp Boschka pelle heel wat stof doen opwaaien. Men was van mening, dat Boschka pelle, nu het tijdelijk huisvesting verschafte aan het atelier, ook recht had op vestiging van het definitieve gebouw. Het gemeentebestuur daar entegen vond in de omstandigheid, dat men te Stoppeldijk over centraal gelegen grond beschikte, aanleiding om deze grond te bestemmen als Op St.-Louis te Oudenbosch werd woensdag en donderdag door nog een drietal deskundigen een inleiding ge houden over enkele bq het moderne pedagogisch en didactisch onderzoek veelvuldig toegepaste onderzoeks methoden. Drs. W. de Hey, wetenschappelijk medewerker van het Hoogveld Insti tuut te Nijmegen, had als onderwerp „Bezinning op enige methoden van het pedagogisch onderzoek", waarbij hij het voor en tegen van bepaalde methoden nader belichtte. Dr. L. de Klerk te Utrecht trad meer in het positieve door de feno menologische methode uitvoerig te belichten. Hoewel de toepassing van deze methode tot bevredigende resul taten hebben geleid moest spreker er toch op wijzen, dat de toepassing er van ten aanzien van het onderwijs nog pas in de kinderschoenen staat De Leuvense hoogleraar prof. dr. V. d'Espallier behandelde de experi mentele methodiek vanaf het vertrek punt bij Meumann, Rice en Binet. Hij gaf een exposé van de vorderingen vam deze ondierzoekmethodiek, die aanvankelijk massaal was toegepast in Amerika. Van dit masale zal men echter volgens inzicht van de profes sor moeten afstappen en gaan werken met kleine representatieve groepen. Zelfs Amerika zwaait in die richting over. Er zijn op dit gebied reeds suc cesvolle studies verricht, doch eind resultaten op korte termijn zijn vol gens spreker ook hier niet te ver wachten, omdat de experimentele me thodiek slechts kan worden gezien als een onderdeel van het gehele onder zoek naar de oplossing van de pro blemen, die zich bij de opvoeding en het onderwijs voordoen. De studiedagen werden bezocht door een groot aantal priesters, religieu zen, broeders en leken, dat in het onderwijs werkzaam is. Zondag 24 augustus a.s. viert de plaatselijke muziekvereniging „Oefe ning Baart Kunst" haar 60-jarig be staan. Het bestuur heeft een festival ge organiseerd, waaraan de muziekver enigingen van de omliggende gemeen ten hun medewerking zullen verle nen. Om half twee zullen de afgevaar digden van de diverse korpsen door het gemeentebestuur op het gemeen tehuis worden ontvangen, waarna de optocht van de deelnemende gezel schappen door de gemeente plaats vindt. Daarna zal op twee kiosken worden geconcerteerd. Om half negen 's avonds vindt een lampionsoptocht plaats met medewer king van de schoolkinderen. Medewerking verlenen de muziek gezelschappen uit Watervliet, St.Mar- griete, St.-Kruis, Biervliet, Schoon- dijke, Breskens, Groede, Philippine, IJzendijke en Hoofdplaat. Morgen, zaterdag 23 augustus, gel den "voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9.15 en 21.42 uur; te Ter- neuzen om 8.46 en 21.49 uur en te Vlissingen om 8.19 en 20.53 uur. Bij toeval kregen wij enkele kranten ter inzage van ongeveer vijftig jaar geleden. Er stond nieuws in uit Zeeuwsch-Vlaande ren, van Terneuzen en omstre ken, en wij hebben ons met ple zier te lezen gezet om eens te weten wat er in die dagen zoal te beleven viel. Het eerste bericht dat onze aandacht trók kwam van de cor respondent uit Philippine. Hij constateert dat „de tijd van oogsten is aangebroken en vele kinderen hebben landbou w- verlof aangevraagd om erwten en aardappelen te zoeken. On danks de veertiendaagse va kantie, welke nu voorbij is, zijn de hogere klassen weinig be volkt. Mij dunkt, die vakantie zou toch, zonder schade voor het onderwijs, wel wat langer genomen en de vergunning voor landbouwverlof wat minder kunnen zijn. Wat betekent de achtdaagse vakantie in de kerstweek? 't Is naar, akelig weer: onderwijzers en kinderen zijn als het ware gedoemd de vakantie door te maken achter de kachel en wat heeft de meeste tijd de vakantie in de paasweek te betekenen? Neen, als ik er iets aan te zeggen had, gaf ik de kinderen in de zomer, in het midden van de oogsttijd vier weken vakantie en wie later wilde, nog een paar weken landbouwverlof. Ge moest eens zien, hoe vlug die kleine vingertjes in korten tijd voor het huisgezin een zak erwtjes en peultjes hebben ver zameld en, of ze nu in het duin schoppen en graven of dit werk verrichten is toch voor de kin deren hetzelfde. Zie ze maar eens naar school komen. Ze heb ben bruine dikke wangen ge kregen, hunne ogen zijn vuriger maar ondertussen hebben zij een aardige stuiver in het huis gezin gebracht. Voor het var ken is er voedsel in overvloed en voor het huisgezin erwten en aardappelen, om die als de sneeuwvlokken vliegen met een stukje heerlijk varkensvlees te nuttigen Deze gedachten troffen ons. Wij hebben onze hersens zitten pijni gen met de vraag: wie heeft dit geschreven? Misschien was het wel een schoolmeester. Wij me nen dat de man zich verraadt door de paas- en kerstvakantie te willen afschaffen om er in de zo mermaanden zo eens helemaal uit te kunnen zijn. Overigens hebben we medelijden met de kinderen uit die tijd. Een zomer vakantie van veertien dagen die benut moet worden om het var ken aan de kost te helpen. Wij durven wedden dat die zelfge- raapte aardappelen en zelfgepluk- te erwten bij het vliegen der sneeuwvlokken nog niet eens zo heel lekker smaakten als zij er bjj bedachten dat er van die va kantie weinig vrij voor hen zelf over bleef. Brand In dezelfde krant lezen wjj dat een brand niet alleen een ver woestend vuur is, dat letter lijk en zélfs figuurlijk licht geeft. In de Joden Houttuinen te Am sterdam is Zaterdagmorgen een zolderverdieping, bewoond door niet minder dan zes gezinnen (de vlammen werpen weer eens een onverwacht licht op de wo- ningtoeatanden) uitgebrand. Alle gezinnen konden zich bij tijds redden en slechts een en kele bewoner was niet verze kerd. Verder kwamen wij een grap pig bericht tegen van „een goo cheme boer". Een boer was „zijn koei" aan het melken: maar het beest werd geplaagd door vliegen en dazen en sloeg den boer zonder compliment met haren staart in het gezicht. „Wacht eens wat", zeide de man, „we zullen dat eens hel pen", en hij bond een gewicht van 5 kilo's aan den staart. Ja, maar de vliegen en dszen gingen voort met de koe te pla gen; ze wilde ze weer eens weg- kwispelen en ze deed het zo goed dat ze den boer vijf tanden in zijnen mond aan stukken sloeg. Kermis Het volgende bericht hebben wij uit een krant van woensdag 7 juli 1909. Het is ook hier goed merkbaar dat de kermis van jaar tot jaar achteruit gaat. Velen maken op de dagen, dat het ker mis is, gebruik om een reisje naar de een of andere groote stad te maken, wat meer aan trekkelijkheid bezit dan een draaimolen, 'n schommel en een paar kraampjes, die de kermis in ons dorp moet voorstellen. Toch is er Zaterdag tussen de kermishouders uit Zaamslag en Axel, oudergewoonte, weer eens knap gevochten, waarbij ditmaal het mes is weggebleven, maar in plaats daarvan druk gebruik werd gemaakt van zoogenaam de boksbeugels, ja zelfs van een hamer. Drie personen hebben bij die vechtpartij zodanige hoofd wonden bekomen, dat zij genees kundige hulp moesten inroepen. De politie nam drie weggewor pen boksbeugels en een hamer in beslag". bouwterrein voor de industrie-hal. Bovendien achtten het Provinciaal Bestuur, de Provinciaal Planologi sche Dienst, het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland en de directie van het bedrijf deze plaats het meest geschik. Indertijd waar schuwde burgemeester Hendrikse de raad er voor, dat een ommezwaai naar een terrein te Boschkapelle veel tijd zou kosten, met name om dit goedgekeurd te krijgen bij de betrokken instanties, met het ge vaar, dat de industrie aan de ge meente verloren zou gaan. Dat niet temin de bouw van het atelier ver traagd is geworden, vindt zijn oor zaak in de boven vermelde redenen. Actiecomité Ondanks het feit, dat ook de raad praktischh eenstemmig de losplaats van de ZVTM als bouwterrein uit verkoos, vormde zich begin 1957 in Boschkapelle een comité van actie met als doel het bedrijf in dit kerk dorp gevestigd te krijgen. De be trokken meisjes werd aangeraden zich niet voor het atelier aan te mel den, zolang dit doel niet was bereikt. De goedbedoelde, maar wellicht on doordachte actie heeft niet tot het gewenste resultaat geleid en intussen maakte het atelier een gezonde ont wikkeling door. Met steun van het hoofdbedrijf was men de kinderziek ten al gauw te boven en ook de aan werving van werkneemsters verliep vrij succesvol, al bleven dan som migen huiverig vanwege de onze kerheid omtren> de definitieve ves tiging van deze industrie. Nu straks met de bouw van het atelier een aanvang zal worden gemaakt, is de ze twijfel weggenomen en voor on derbezetting wordt dan ook niet ge vreesd. Ook de strijd over de plaats van vestiging is thans geluwd en de sfeer, waarin deze belangrijke stap voor en door de gemeente wordt ge zet, is dus allerwegen gunstig. Ook dit seizoen zal op de Neder landse veilingen weer een minimum prijs gelden voor druiven. Het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland heeft deze vast gesteld op 60 cent per kg. Bij even tuele doordraai krijgen de telers een vergoeding van 50 cent per kg. Drui ven van fabriekskwaliteit mogen niet worden geveild maar dienen voor 50 cent per kg. ter beschikking te wor den gesteld van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Doorge draaide druiven en fabrieksdruiven worden doorverkocht aan de verwer kers en onder hen verdeeld. Verder is vastgesteld, dat fabrieks kwaliteit druiven vrij van rot moeten zijn, praktisch geen groene korrels mogen hebben en geen uitknipsel. Ook mogen ze niet te zwaar zijn aangetast door kwaad. Een prachtig stuk werk is en blijft de locomobielketel met ou derwetse brandspuit, die de heer A.A. Guequierre te Terneuzen vijf tig jaar geleden heeft gemaakt. Het staat momenteel te kijk in de etalage van het loodgietersbedrijf van de heer I. de Mul aan de Vlooswijkstraat no. 7, het pand waarin de gebroeders Guequierre zestig jaar lang het eerzame am bacht van loodgieter uitoefenden nadat him vader tien jaar vroeger het bedrijf had opgericht. Een draaibank kwam er niet aan te pas (dan was het geen huisvlijt meer vond men toen) en spiraalboor tjes had de heer Guequierre niet tot zijn beschikking. Hij gebruikte enigs zins aangepaste oude paraplubalei nen. Fantasie Doorzettingsvermogen en verbeel dingskracht hadden die oude vaklui vaak te over. Technische scholing was er bij de heer Guequierre niet aan te pas gekomen. Nauwelijks van de lagere school ging hij bij vader in het vak en hij moest maar zien dat hij ogen en oren de kost gaf en zijn handen gebruikte. Daarom verdient zo'n werkstuk oprechte be wondering. De locomobielketel, waar aan werkelijk niets ontbreekt, maak te de heer Guequierre naar een mo del dat werd gebruikt bij de bouw van de sluizen te Terneuzen. Door middel van een spiritusbrander wordt stoom gemaakt. De stoom- schuif met excentrieken en krukas sen was wel het moeilijkste, maar ook hier won de aanhouder. In een glazen kast staat dit prach tige stuk werk, zo goed als geheel uit koper vervaardigd, opgesteld. Aangesloten hierop een ouderwetse brandspuit die ook met de hand kon worden bediend. Zuigkorven, zuig- en persleiding, vlotter, spuitstukken en koperen brandemmers zijn evenmin vergeten en alles getuigt van uitste kend vakmanschap en eindeloos ge duld. Een compleet schakelbord met hefboompjes, schakelaars en voltme ter ontbreken evenmin. Hierop kan de elektrische installatie in werking worden gesteld. Voldoening Aan verschillende huisvlijttentoon- stellingen heeft de heer Guequierre meegedaan en iedere keer heeft hij eervolle plaatsen bezet. Op de Terneuzense tentoonstelling, die werd gehouden van 10-15 augus tus 1908 in de affuitenloods (waar nu het Concertgebouw staat) kreeg hij een zilveren medaille die werd ge schonken door mr. M. Sipkes, kan tonrechter te Terneuzen. De eerste prijs (een zilveren me daille geschonken door H.M. Konin gin Wilhelmina) en een ere-prijs vie len hem ten deel op de huisvlijtten- toonstelling te Middelburg in mei 1909. Op de internationale tentoonstel ling te Scheveningen in 1910 kreeg de heer Guequierre weer een zilve ren medaille als vierde prijs. Van 11-16 augustus 1913 was er in Terneuzen opnieuw een huisvlijtten- toonstelling waar de heer Guequier re weer de eerste prijs won: een bronzen medaille eveneens door Ko ningin Wilhelmina geschonken. Het is duidelijk dat de heer Gue- De Poolse koperslager S. B. uit Vlissingen, die in april van dit jaar zijn vrouw over de boulevardmuur in Vlissingen wierp, is woensdag door de Middelburgse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voor-ar rest. De officier van justitie eiste een week geleden dezelfde straf. B. begin zijn daad, nadat hem ge bleken was, dat zijn vrouw een ver houding had met een Griekse zeeman. Het was niet de eerste keer, dat de vrouw de jaloezie van de Pool op wekte, daar zij wel vaker met an dere mannen omging. Op de bewuste avond besloot de man toen een eind te maken aan het leven van zijn echtgenote en zichzelf. Wonder boven wonder werd de vrouw echter, die van een hoogte van negen meter op de basaltglooiing viel, slechts licht gewond Het milde vonnis heeft B. te danken aan het vele, dat in zijn voordeel pleit ls op zijn quierre nog altijd zeer trots dit fraaie stuk werk dat in schaarse vrije uren (hjj werkte toen van 's morgens 5 uur tot 's avonds 8 uur) moest worden gemaakt. Met de middelen die de mensen een hal ve eeuw geleden tot hun beschikking hadden, zagen zij toch nog kans goed werk te maken. De stratenmaker J. W. uit St. Wil- lebrord en zijn zwager, de havenar beider A. J. D. uit Roosendaal, <JS« op 22 mei een inbraak pleegden in de juwelierszaak van de firma Grim te Yerseke en hier een buit behaalden van ruim f 7.000,— zijn donderdag door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot een gevangenisstraf van elk twee jaar. De officier had vorige week res pectievelijk twee en twee en een half jaar hechtenis geëist. Zij krijgen aftrek van voorarrest. MIDDELBURG Muziektent Markt 8 u.t Concert ONDA. Schouwburg 8 uur: The bridge on the river Kwai. Electro 7 en 9,15 uur: Martin en Lewis in het wilde westen. Molenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur: Grafische werken van Picasso. VLISSINGEN De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstelling tankvaart en scheepsbouw. Alhambra 6,30 en 9,30 uur: The bridge on the river Kwai. Luxor 7 en 9 uur: Bernardine. VROUWENPOLDER Verenigingsgebouw 8 uur: Vrouwenpolders kinder- en jeugdkoor. ZOUTELANDE Van 3 uur af: Oriën- tatierit voor auto's. DOMBURG Badpaviljoen 9 u.: Dansen GOES Grand: De hel der verlorenen, 14 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Die goldene Brücke, 18 j. m, enig voorb. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Peyton, Place, dorp der zonde, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: De graaf van Luxemburg, a.l. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren 8 uur: Openluchtbal. Schouwburg 8 u.: The bridge on the river Kwai, 14 j. Electro 7 en 9,15 uur: Martin en Lewis in het wilde westen, 14 j. Molenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur: Grafische werken van Picasso. VLISSINGEN Stad 2,30-4 uur: Muzi kale wandeling Ons Genoegen. Grote Markt 7,30-10 uur: Openluchtbal. Nolle- dijk 10,30-24,00 uur: Vuurwerk. De Ruy terschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstel ling tank vaart en scheepsbouw. Alham bra 6,30 en 9,30 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j. Luxor 7 en 9 uur: Bernardine, a.l. KOUDEKERKE Tussen paalhoofd 14 en 15, 8 uur: Harmonie-orkest, lam pionoptocht en kampvuur. VROUWENPOLDER Duinoort 7,30 u.t Gymnastiekdemonstratie. ZOUTELANDE 7 uur: Voetbalwedstrijd Badgasten-Meeuwen. Dorp 6,45 uur: Rondgang muziekvereniging. DOMBURG Badpaviljoen 7,30-9 utur: Kinderbal, daarna dansen. OOSTKAPELLE Kampvuur in de duinen. AARDENBURG Markt: Muziekconcert door E.N.ZJC. uit Sint Kruis. GOES Grand: De hel der verlorenen, 14 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Voor jou heb ik gezondigd. HULST Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten 2-5 uur: Voor publiek ge opend. Bioscoopgebouw 8 uur: Het vuur van de haat. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Peyton Place, dorp der zonde, 18 j. Concertgebouw 8 uur Black Jack, de desperado. OOSTBURG Ledel 8 uur: De graaf van Luxemburg, a.L IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Hande laren in meisjes. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: De jonge desperado's. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Liefde en grote manoeuvre®.

de Stem | 1958 | | pagina 2