Hammarskjoeld over enkele dagen naar Midden-Oosten Nü nog onbeholpen.... et weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Ingrid Bergmann Zeeland, maar „verjongd is in 1 Arabische resolutie houdt beloften in Nederland ongerust Britse plannen over Spanning in Little- Rock neemt toe Egyptische regering verspeelde 8 miljoen Djakarta beschuldigt Nederland Arabische resolutie aanvaard Algemene verwachting in New York Geen bemoeizucht meer Geleerden bepleiten net van controleposten Eoka dreigt ivraagd 1 WIN f1000.- Rijkssubsidie schoolmelk KONINKLIJK GEZIN NAAR BRUSSEL Mysterieuze affaire Briefkaart veroorzaakte misverstand Duits meisje met filmster-naam 1 DAGBLAD VOOR ZEELAND LAATSTE NIEUWS Wapens voor Indonesië GROMYKO IN VERLEGENHEID Bij afschaffing van kernproeven Onbestendig IMC0S Vrij baan voor Faubus Pestepidemie in midden-Birma s*»0*: F/e de avonduren. 1 MIJ. Breda te leggen", nijn einde beteke- 'riamus droogjes, te snel, mijn alle mensen zijn moed begiftigd., ie moed toe bezit, orgen in het strijd- res!" i gespannen stilte irden. 98e JAARGANG No. 22840 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 22 AUG. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEW, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. Indonesië heeft donderdag de be schuldiging geuit, dat „Nederland de opstandelingen heeft gesteund" in een poging om de Indonesische cam pagne voor de bevrijding van weste lijk Nieuw-Guinea „te belemmeren". In een speciale uitzending voor radio-Indonesië van het ministerie van Voorlichting werd beweerd, dat „Nederlandse oorlogsschepen zich il legaal in de Indonesische territoriale wateren hebben begeven en Indonesi sche schepen hebben aangehouden, terwijl de strijdkrachten van Indone sië in militaire operaties gewikkeld waren voor het neerslaan van de op stand. Voorts uitte het ministerie de be schuldiging, dat Nederland soldaten van het voormalige K.N.I.L., alsme de Nederlandse troepen heeft ge bruikt om tegen de Indonesische strijdkrachten te vechten. Intussen doen zich buiten het par lement steeds meer stemmen horen, welke er bij de regering op aan dringen om de Nederlandse bedrijven te „nationaliseren" en de schadever goeding daarvoor op te schorten „tot dat een oplossing zal zijn gevonden voor het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea". De Algemene Vergadering heeft donderdagnacht de Arabische resolutie over het Midden-Oos ten met algemene stemmen goedgekeurd. Men verwacht dat Hammarskjoeld reeds dit weekeinde of in het begin van de volgende week naar het Midden- Oosten zal vertrekken, om daar regelingen te treffen voor het werk van een V.N.-ambassadeur „op hoog niveau". Deze zou erop moeten toezien, dat de Arabische landen in derdaad de belofte zullen nakomen, eikaars rechten te respecteren. De Arabische vertegenwoordigers bij de V.N. hebben intussen in verrassende onderlinge overeenstem ming een resolutie ingediend, die uitzicht biedt op een althans voorlopige regeling van hun geschillen. Men ver wachtte gisterenavond dat zij met algemene stemmen zou worden aangenomen. De resolutie, die inmiddels al de goedkeuring heeft gekregen van de gehele Afrikaans-Aziatische groep, geeft te kennen, dat de Arabische staten zich zullen onthouden van'inmenging in el- kaars binnenlandse aangelegenheden. Verder verzoekt zij de secretaris-generaal van de V.N. ervoor te zorgen dat een spoedige terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië en Libanon „vergemakkelijkt" wordt. door Eisenhower werd voorgesteld. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag op een persconferentie te Amman verklaard dat de binnenlandse toestand „voortreffelijk" is, maar c.at het enige vraagstuk van buitenlandse aard blijkt. „Zodra de druk van buiten af is opgeheven", zei hij, „zullen wij om de terugtrekking van de Britse strijd krachten verzoeken. Het is niet dui delijk wanneer wij dat zullen vragen, maar het zal mogelijk spoedig zijn", aldus de 23-jarige vorst. Van een vervanging van de Britse militairen door een strijdmacht van de V.N. wilde hij niet weten. Hij zei dat hij de mogelijkheid onderzocht van een uitbreiding van de Jordaanse strijdkrachten. Zo nodig zou Jordanië Engeland of de V.S. vragen, een mili taire adviesgroep te sturen en in de kosten van de uitbreiding bij te dragen. Instemming Koning Hoessein verklaarde dat zijn land akkoord zou kunnen gaan met de aanwezigheid van waarnemers der V.N. op zijn gebied, mits het optreden van deze waarnemers niet tot Jorda nië zou worden beperkt, maar zich ook tot andere landen in het Midden- Oosten uitstrekt, overeenkomstig een door allen aanvaard plan. De vorst was van oordeel dat de ontwerp-resolutie van de Arabische staten „dingen bevat die goed schijnen te zijn". De Nederlandse afgevaardigde bij de V.N., mr. C. W. A. Schuermann, heeft donderdag in de vergadering van de Assemblée gezegd, zijn stem te zullen geven aan de Arabische ont werp-resolutie. Nederland zou graag voor de eerdere resolutie van zeven landen gestemd hebben, maar nu de Arabieren een iets anders geformu leerde resolutie hadden ingediend „die niettemin dezelfde beginselen bevat, juichen wij deze nieuwe ontwikkeling toe, die goeds voorspelt voor de toe komstige samenwerking onder hen". Mr. Schuermann zei ervan overtuigd te zijn, dat aanvaarding van de reso lutie een waardig einde van de werk zaamheden van de spoedvergadering van de Algemene Vergadering zou zijn. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdagavond medegedeeld, dat Engeland verschillende verzoeken van Indonesië ii overweging heeft tot het leveren van Engelse miiltaire uit rusting. Hij verklaarde dit, nadat de Neder landse zaakgelastigde, baron van Boetzelaer van Asperen, een bezoek had gebracht aan de Engelse onder minister van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder weigerde mede te delen of Engeland aan Nederland de verze kering heeft gegeven dat aan Indone sië slechts uitrustingstukken zullen worden geleverd op de stilzwijgende voorwaarde, dat zij alleen zullen wor den gebruikt voor handhaving van de orde en rust in Indonesië. EEN BRITS militair vliegtuig zou gisteren getracht hebben, een vlieg- de Verenigde Arabische Re- te onderscheppen, dat op v„w~as van Syrië naar Egypte. Dit „ens een bericht uit Damascus. ™aalPENT mo heeft in een toe- 7niH=i1,,g-ez?gd' dat het Sovjetblok de wart mS leiders belastert en onbeschaafdste°voUd\manier M hit0Te'id^R' a00RT' directeur van tot „„i -a °bservatorium, is gekozen Verbond'va'n<!tan het Internationaal SndaaesSterrekundigen, dat een tiendaags congres in Moskou hield. landse ^EI?K' dat het Neder- ri w™? Krui? ten behoeve van vlrrtehtUSL vluch¥ingen heeft verricht, is de organisatie onder scheiden met de gouden medaille van het Oostenrijkse Rode Kruis. EEN COMPROMIS zou in zicht ziin IJsland ""(fat vdsse^ÜgescYiil met usiand, dat zijn territoriale zone WiH r tou twaalf mÜl heeft uitge- af ^et kader van de Navo wordt overleg gepleegd. BINNEN ENKELE dagen zal er waarschijnlijk weer een Amerikaan se raket worden afgevuurd die een kunstmaan in de ruimte moet bren gtsïï t Canaveral wordt voor héid gebracht in *«eed. Volgens diplomatieke waarnemers zou Nederland om een dergelijke verze kering hebben verzocht, als reden daar voor aanvoerend, dat anders Indonsië van door het Westen geleverde wapens zou kunnen gebruik maken bij een aanval op Nieuw-Guinea. Zij zeiden, dat Engeland een dergelijke verzeke ring niet heeft gegeven. Een woordvoerder van de Belgische „Fabrique Nationale" voor lichte wa pens heeft desgevraagd medegedeeld, dat „voor het ogenblik" de uitvoer van in België vervaardigde wapenen naar Indonesië is opgeschort. De resolutie, die min of meer als een bom insloeg, heeft in Amerika en En geland gunstige reacties gewekt. Ze geeft althans enige hoop op hernieuw de stabiliteit in het Midden-Oosten. De Russische vertegenwoordiger, Gro- myko, die ever tevoren de westelijke mogendheden weer eens als agressors had gebrandmerkt, was er blijkbaar nogal verlegen mee. Het valt namelijk onmiddellijk op, dat Nasser en zijn supporters (die het eens werden met Libanon en Jordaniëj het niet nodig hebben gevonden, Amerika en Enge land wegens hun ingrijpen te veroor delen. In westelijke kringen te New York hoopt men dat thans een einde zal komen aan vijandig geïntoneerde ra diouitzendingen, perscampagnes en in filtratie en wapensmokkel. De resolutie beoogt voorts Hammars kjoeld besprekingen te laten voeren over een programma van economische ontwikkeling zoals dit vorige week De atoomgeleerden van Oost en West, die sedert 1 juli in Genève bij een zyn, zijn tot de slotsom gekomen dat het mogelijk is om een bruik baar en doelmatig controlestelsel in te richten bjj een eventuele overeen komst om de kernproeven te staken. De conferentie is donderdag ge ëindigd met de publikatie van een communiqué, waarin gezegd wordt dat een controlestelsel dient te be staan uit een net van controleposten op de continenten, op eilanden en op enige schepen die op de oceanen va ren. Het stelsel zou onder leiding van een internationaal orgaan moeten staan, dat op de functionering ervan zou moeten toezien. De conferentie heeft een verslag (Advertentie) aan de acht regeringen opgesteld. Over de publikatie van dit rapport moeten de regeringen beslissen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde donderdag, dat de Britse regering het rapport zal bestuderen en overleg met de bondgenoten zal plegen alvorens een besluit over verdere stappen kan worden genomen. Functionarissen in Londen legden er de nadruk op, dat de conclusies van Genève de rege ringen niet binden. Eisenhowers perschef Hagerty, heeft donderdag geen commentaar willen leveren op persberichten, vol gens welke de Ver. Staten binnenkort de kernproeven eenzijdig zullen op schorten. Hammarskjoeld heeft de geleerden in Genève gelukgewenst met hun succes. I] l Verwachting van het K.N MI J tot hedenavond, opgemaakt eic'l J terenavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met j plaatselijk enige buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in tem- peratuur. Vandaag: zon onder 19.51 uur, l maan onder 23.47 uur. I Morgen: zon op 5.35 uur, maan op 15.51 uur. Weerdienst London setnt Komende dagen veranderlijk met aanvankelijk weinig maar later meer zonneschijn. De onweersbuien zullen geleidelijk afnemen. Een sorvlco v.n de gezamenlijke brouwers va. ket beste Nederlandse bier. een reis van Win bmnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uik zonneschijn u voor a.t. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2260. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien rijn er >00 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 6.6 uur zon. geen neerslag. Do prijs werd verdeeld onder de 8 goede voorspellers WAT IS IMCÜS International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geahiéerde operaties voorspelden. SHISH KEBAB EN NEBIB Istanboel Vond hier Nederlands bier geliefd bij Shish Kebab, gebraden lamsvlees. Waard kende gelukkig ook het begrip Nebib Nederlands Bier is Bestl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Heb je 't warm? Wil je een koude douche?' Zij: 'Als 't kan. liever een koel glas bier Alles wijst er nu inderdaad op, dat de moeilijkheden in de Amerikaanse plaats Little Rock h zullen herha len. Het hof te St. Louis namelijk heeft ingestemd met opschorting van zijn arrest, dat voortzetting van de rassen integratie gebood. Dit betekent, dat het schoolbestuur in Little Rock bij het hooggerechtshof in beroep zal kunnen gaan. Dit college is tot 6 oktober op reces en begin sep tember begint het nieuwe schooljaar. De tegenstanders van opheffing der rassenscheiding kunnen zich nu beroe pen op de wet, wanneer zij neger leerlingen de toegang tot de school ont zeggen. Ter bevordering van het melkdrin- ken op scholen (waaraan op het ogenblik in 231 gemeenten ongeveer 450.000 kinderen deelnemen en waar voor reeds de gemeenten en het Centraal Schoolmelkcomité subsidie verstrekken), zal thans ook het rijk overgaan tot het sudsidiëren van de plaatselijke schoolmelkcomités. Deze subsidieverlening, waarmede binnenkort een begin zal worden ge maakt, bedraag* voor alle plaatse lijke comités zes cent per liter. Hierdoor wordt het mogelijk de bij drage, welke de ouders voor de schoolmelk betalen, in het algemeen tot dertig cent per liter terug te brengen. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft donderdag het parlement van de staat opgewekt zich gereed te houden voor een mogelijke spoedbijeenkomst op maandag. Reeds eerder was gemeld dat Faubus een spoedbijeenkomst overwoog om speciale wetsontwerpen te doen goedkeuren, die het gemengd onderwijs aan blanken en negers op de middelbare school van Little Rock onmogelijk zouden maken. President Eisenhower gaf woensdag op zijn persconferentie te kennen, dat hij opnieuw federale troepen naar Little Rock zal zenden, als dit nodig mocht zijn om een vreedzame inte gratie te verzekeren. H.M. de Koningin en prins Bern- hard en de vier prinsessen zullen maandag voor een particulier bezoek te Brussel aankomen. De Koningin en haar gezin zullen onder meer de ten toonstelling bezoeken. Ze zullen in de Nederlandse ambassade hun intrek nemen. De Nederlandse koninklijke familie zal drie dagen in Brussel blijven en donderdagochtend naar Nederland te rugkeren. De Koningin en de vier prinsessen zijn gisteren per vliegtuig van de vakantietocht op de Middellandse Zee op Soestdijk teruggekeerd. Prins Bern. hard zal de terugtocht per auto ma ken, daar hij eerst nog een bezoek heeft gebracht aan de Ferrari-fabrie- ken in Modena, waar zijn race-wagen zou worden gereviseerd. In het Spaanse ciraas te Am- sterdam zijr. in de nacht van woensdag op donderdag drie leeuwtjes geboren. Een ervan overleed onmiddellijk, de twee andere, die van de moeder ge scheiden werden, maken het goed. Op de foto zien we de elfjarige antipodiste Josette Boltini met de twee welpjes, die nu wachten op 'n hondemin. Volgens te Rangoon ontvangen be richten is te Pyawbee, in midden- Birma, een pestepidemie uitgebro ken, die tot nu toe aan vijftien per sonen het leven heeft gekost. In de overbevolkte wijken van deze stad zijn vele ratten aangetroffen, die aan de pest zijn gestorven. In vijf landen wordt op het ogenblik een onderzoek inge steld naar de verdwijning van een bedrag van 8.000.000 gulden, dat in 1956 bij een bank in Tan- ger werd gedeponeerd voor de aankoop van gevechtswagens voor het Egyptische leger. (Van onze correspondent) Ingrid Bergmann is in Zeeland, dat is zo klaar als een klontje! Maar het gaat hier niet om de bekende Zweedse filmactrice, naar wie een groot gedeelte van de pers nu al een week lang op zoek is. Want de Ingrid, die in Zeeland is en die er in haar onschuld de oorzaak van is dat het gonst van de geruchten, is het veertienjarige schoolmeisje Ingrid Bergmann uit Bad Godesberg in Duitsland, die met haar vader en moeder al gedurende vier weken logeert in pension hotel „Royal" te Middelburg. Een briefkaart, die verkeerd werd bezorgd, bracht het bericht in de wereld, dat de Zweedse filmster vorige week op Wal cheren was. In Domburg, zo wist een krant maandag te vertellen, heeft de „grote" Ingrid twee dagen ge logeerd in hotel „Princenhage", waar zij in het gastenboek inge schreven gestaan zou hebben als Hanny Baggen een huisvrouw uit Krefeld. Daarna vertrok zij naar de westhoek van Schouwen-Duive- land en gedurende de bootreis van Katseveer naar Zierikzee had niemand haar herkend. Hoe dat mogelijk is valt gemakkelijk te raden, omdatHanny Bag gen gewoon Hanny Baggen was, afkomstig uit Krefeld, die heus niet veel gelijkenis vertoont met Ingrid Bergmann. Vanzelfsprekend waren er de afgelopen dagen ook op Schou wen mensen, die d« Duitse dame nawezen en zachtjes fluisterden, dat daar de Zweedse beroemd heid wandelde. Want toen men ook in Haamstede eenmaal de naam Hanny Baggen gehoord of gezien had, was het volkomen duidelijk, dat men met Ingrid Bergmann te maken had.. Men mag echter gerust aan nemen, dat de ware Ingrid niet binnen de Nederlandse landsgrenzen vertoeft. Wel houdt in Middelburg een veer tienjarig meisje verblijf, een dochtertje uit het eerste hu welijk van mevrouw Everlien Ingeborg Hinske uit Bad Go desberg, wier vroegere echt genoot, die de naam Berg mann droeg, is overleden. De familie Hinske heeft uit bundig gelachen bij het horen van het misverstand, dat door de aanwezigheid van hun doch tertje op Walcheren is ontstaan. Het vond zijn oorzaak in het feit, dat de heer Hinske, een Duitse regeringsambtenaar, bij pension „Acda" te Middelburg schriftelijk kamers bestelde te gen 29 juli. Zij arriveerden hier echter twee dagen te vroeg, zodat de kamers nog niet in gereedheid waren gebracht. Het echtpaar Hinske en de jeugdige Ingrid namen toen hun intrek in hotel Royal, waar zij in alle rust vier weken vakan tie genoten. Om de een of an dere reden kwamen de journalis ten evenwel in Domburg terecht en achtervolgden daar een dame uit Krefeld, nadat er bij pension Acda een briefkaart voor Ingrid Bergmann was gekomen, het veertienjarige meisje uit Bad Godesberg, die haar briefkaart nog niet heeft gekregen. Maar dat zal nu wel niet lang meer duren. De bank waarbij het geld door de Egyptische autoriteiten werd gede poneerd heette de „Zuid-Amerika Bank". Ze zou eigendom zijn ge weest van de Belg Robert Buyle, die haar zou hebben gekocht van twee bankiers uit Genua. Deze twee ban kiers zijn in verband met de affaire door de rechter in Genua verhoord. Nadat het geld op de bank was gezet werd begonnen met het voe ren van besprekingen over aankoop van de gevechtswagens. Aan deze besprekingen zou voor Egypte zijn deelgenomen door de Belg de Vos en een zekere Michael Hector, waarvan de nationaliteit niet bekend is. Korte tijd daarna vertrok de Vos, samen met een onbekende Italiaan uit Genua, naar Cairo, als gast van de Egyptische regering. De Vos en zijn reisgezel zouden bij deze gele genheid zijn ondergebracht op een vroeger jacht van Faroek. dat op de Nijl ligt en als hotel is ingericht. Tegelijkertijd zou Hector naar Ge nève zijn gegaan om de wapentrans actie af te sluiten. Niet lang daarna ontving Buyle in Tanger een telegram, waarin hem werd meegedeeld, dat de Egyptische generaal gemachtigd was het geld van de bank te halen. Generaal She- hid zou korte tijd later op de bank zijn verschenen, zich hebben gelegi timeerd en vervolgens het geld heb ben meegenomen. Enkele dagen later bleek echter, dat de man die het geld van de Egyptische regering van de bank had gehaald en zich voor generaal Shehid had uitgegeven niet de echte generaal Shehid was geweest. De echte generaal verscheen enkele da gen nadat het geld was verdwenen. In die tussentijd was niet alleen het geld, maar ook Buyle spoorloos verdwenen. Een Frans blad heeft reeds enige tijd geleden gemeld, dat de „Zuid- Amerika-Bank" in feite alleen zou hebben bestaan om de storting in ontvangst te nemen van de Egypti sche regering. Onmiddellijk nadat zij het geld zou hebben gedeponeerd., zouden de kantoren van de „bank" weer zijn gesloten. De Griekse verzetsbeweging op Cy prus, de Eoka, heeft de Griekse Cy prioten in een pamflet opgewekt zich gereed te houden voor een grote aanval op het Britse plan voor het eiland. „Ons eiland is Grieks en wij wijzen elk compromis af. Wij staan op zelfbeschikkingsrecht, 450.000 Grieken zijn vastbesloten met alle middelen weerstand te bieden aan de Brits-Turkse samenzwering", aldus het vlugschrift. De woorden „met alle middelen" waren onderstreept,

de Stem | 1958 | | pagina 1