6 ijn Minieme handel op België in tuinbouwprodukten Stina ree WIJ ZULLEN WINNEN Canadese arts over een nieuw kankerserum Wijzigingen bij het „Zeeuwsch Dagblad" op MS Brief naar Staten-Generaal Grote gevaren voor de export! Honoré Colsen in Bergen op Zoom Rassenhaat Rassenhaat Suggestie Nieuwe wielerwedstrijd in België 8 10 n •j IY i heeft koffies 178 )r! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 Waarschuwingsbrieven naar Tweede Kamer: Ontstemming over grenssluitingen J MARGATE, woensdagavond. Beneluxronde Eede SPORT IN 'T KORT Samenwerking met uitgeverij te Rotterdam de smaak van te pakken. In fle toasted Princeton komen de aromavolle Burley-tabakken geheel tot hun recht. Verdeling van tweede divisies over Nederland Hoopgevend ondersoek Proces tegen namaak- psycholoog Sterke Nederlandse ploeg present (an dat, zuinig tikelen. r btik 57 I liter blik 49 (5-89-67 >00 gram 44 150 gmn 22 !50 gram 19 1/< kaas 79 per stuk 42 per rot 35 grote rot 26 3 pakjes 100 i 2 pakjes 29 per pak 19 per pak 25 pit p.blik 92 per blikje 39 per fles 89 ceep k ies uw eigen jes van 62J-6 AKENPAK k, rk aiiiiek DEFABR heden. fdeling Per ks van ».30 Jakstraat 1. AN DER STEEN (Van onze correspondent) Groot is de ontevredenheid in Nederlandse tuinbouwkringen over de gang van zaken met betrekking tot de export van tuin bouwprodukten uit ons land naar België en Luxemburg. Niet minder dan negen belangrijke produkten van de Neder landse tuinbouw mogen niet meer naar België en Luxemburg worden uitgevoerd en dat alles is mogelijk dank zij het Land- bouwprotocol van de Benelux, dat deze landen het recht geeft minimumprijzen vast te stellen en de grenzen te sluiten indien de prijs in het eigen land beneden deze minimumprijs komt. hiermede in ons land heeft te ma ken thans wel overtuigd. Op 10 juli jl. is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend ter goedkeuring van het Benelux- verdrag met de daarbij behorende overeenkomsten. Vooral de bepalingen van de bij het Unieverdrag behorende overgangsovereenkomst houden zeer grote gevaren in voor de export van onze Nederlandse tuinbouwprodukten. Onder de huidige omstandigheden is er geen sprake meer van 'n nor male handel in tuinbouwprodukten met België. Vooral ook op de Zeeuwse veilin gen wordt dat in het bijzonder voor de appels ernstig gevoeld. De han del op België heeft hier een zeer belangrijke plaats ingenomen. Een steeds groter wordend quantum ging de laatste jaren vanuit Zeeland naar de steden in België en zeer veel ko pers uit België waren graag gezie ne klanten op de Zeeuwse veilingen. Ook dit jaar was er weer al vlug een behoorlijke export van appelen naar dit land. Op 15 augustus ging echter de grens van België dicht voor de Ne derlandse appelen. Ten opzichte van het vorig jaar was de Belgische mi nimumprijs voor appelen met 2 cent per kg. verlaagd. Er was in tuin ders- en handelskringen enige hoop dat de Belgen wat soepeler zouden worden in hun invoerpolitiek ten aanzien van appelen. Niets bleek echter minder waar. Nog nimmer in de tijd dat er minimumprijzen gel den voor de Benelux op grond van het landbouwprotocol is de grens voor appelen zo vroeg gesloten ge worden als dit jaar. In het overvloe dige fruitjaar 1952 ging de grens van België ook vroeg dicht. Toen was het op 6 oktober. Nu was de laatste dag van uitvoer van appelen naar België op 14 augustus. In kringen welke te maken hebben met de handel in tuinbouwprodukten raakt men er steeds meer van over tuigd dat het zo niet langer meer kan gaan. Ons belangrijkste tuinbouwex- portprodukt zijn de tomaten. Bel gië sloot op 31 mei de grenzen voor dit Nederlandse produkt. De ze grenssluiting duurde tot 8 au gustus. Toen mochten er tot 14 augustus weer tomaten worden in gevoerd maar daarna ging de grens weer dicht. De invoer van bloemkool in Bel gië uit ons land werd op 24 juli stopgezet; rode en witte kool mo gen sinds 19 juli niet meer naar België; bospeen sedert 1 juli; sla sedert 27 mei; uien sedert 5 au gustus; bonen sedert 24 juli en dan appelen sedert 15 augustus. Hieruit blijkt dus wel dat het een lange lijst is en dat het een erg droevige zaak is zoals België om springt met de bepalingen in het landbouwprotocol en dat kan alle maal maar rustig gebeuren. Invoer van bonen Een schrille tegenstelling hierme de vormt wel de invoer van bonen uit België in ons land. We zagen dat Nederlandse bonen sedert 24 juli niet meer naar België geëxporteerd mochten worden. België had namelijk voor dit produkt een minimumprijs vastgesteld van 62,70 per 100 kg. De prijs voor bonen kwam hier be neden en de invoer werd stopgezet. Tegelijkertijd werd ons land echter overstroomd met goedkope Belgische bonen. De fabrieken konden deze vol op kopen voor prijzen welke lagen rond 25 cent per kg. Volkomen on belemmerd vond deze invoer plaats zoals ze van zoveel andere groen ten uit België onbelemmerd plaats vindt. Vele honderden tonnen bonnen zijn uit België in ons land ingevoerd, terwijl er geen Nederlandse bonen naar België mochten. De Nederland se tuinders konden slechts met gro te moeite hun bonen verkopen voor Prijzen welke slechts even boven 25 cent per kg. lagen bij een kostprijs van 35 tot 40 cent per kg. De bo- 'n ons land was dit jaar een grote teleurstelling voor de telers. Dat kwam mede door de Belgi- invoer die ongestoord plaats vona. ten dergelijke gang van za- £en„15 voor de Nederlandse tuin bouw volkomen onaanvaardbaar. Er zal Deslist een andere basis gevon den moeten worden voor de handel in tuinbouwprodukten binnen de Be nelux, daarvan raakt elkeen welke Deze gevaren dreigen de bestaans zekerheid van de tuinbouw ernstig te ondermijnen. Het Landbouwschap heeft over deze materie een uitvoerige brief geschre ven aan de leden der Tweede Ka mer. Aansluitend hierop heeft ook het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen hierover een brief ge richt tot de kamerleden. Met nadruk wordt daarin gewezen op de gevol gen voor deze tuinbouw van een aan vaarding van het Unie-verdrag in on gewijzigde vorm. Er wordt in op aan gedrongen dat de „kostprijs als basis voor de minimumprijzen" uit dit Verdrag wordt verwijderd. Hieraan immers heeft ons land de herhaalde Belgische grenssluitingen te danken. Het bestuur van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen acht de gevaren welke er schuilen in de Overgangsovereenkomsten van het Beneluxverdrag voor de Nederland se tuinbouw zo ernstig, dat het ook heeft besloten zich terzake tot de Europese Commissie te wenden. Met grote belangstelling wordt in tuinbouwkringen de verdere ontwik keling tegemoet gezien. Een ding is echter wel zeker; zoals het nu gaat wordt het een onhoudbare toestand. Een regelmatige handel is onmoge lijk geworden. Het is te hopen dat hiervoor spoedig een betere oplossing gevonden zal worden. 4 i 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Het is intussen, gezien de harde wind vandaag, nog steeds niet zeker op welke dag deze week de race door zal gaan. De beoordeling van de weersomstandigheden en de keu ze van dag en tijdstip worden van uur tot uur door de deskundigen bin nenskamers beoordeeld. En meneer Billy Butlin heeft mij persoonlijk ge zegd geen risico's te willen nemen in dit opzicht. Dat is om te beginnen al een heel goed ding, want safety first" werd in het verleden lang niet altijd betracht. Het is de maan, die in deze een hoogst belangrijke rol speelt. De Zullen de laatste de eerste zijn? Als dit bekende gezegde realiteit wordt zou Stina Free zich straks daaronder moeten be vinden, want de vandaag gehouden loting heeft uitgemaakt, dat haar boot op een na de laatste als dertig ste in de startlijst is geplaatst. Aller laatst is de Amerikaanse Greta Marie Anderson, die vorig jaar alle deelnemers ook de mannen te vlug af was. ISu speelt de nummering geen rol in de race, want als straks op het strand te Kaap Gris Nez aan de Franse kant van het Kanaal dus het startsignaal gege ven wordt, gaan op hetzelfde ogen blik alle zwemsters en zwemmers te water, op zoek naar de roeiboot, die hem of haar vergezellen. Dat is dus geen bezwaar en 30 lang niet slecht. (Eigen bericht) Gistermiddag hebben vertegen woordigers van de verschillende actiecomité's voor vrije veren in Bergen op Zoom vergaderd. Zij bereikten overeenstemming over de inhoud van een schrijven, dat zal worden gericht aan alle le den van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Omtrent de strekking van dit schrijven, dat nog moet worden ver- Zondag 14 september wordt te Eede de achtste Beneluxronde ver reden, een sportwedstrijd aan het einde van het wielerseizoen, waar voor steeds bijzonder grote belang stelling bestaat. Het veld bevat dit jaar de volledige Nederlandse Tour- ploeg en ook Gerrit Schulte is van de partij in Eede. Onder de Belgen die deelnemen zijn de belangrijkste tot nog toe gecon- tracteerden Fred de Bruyne (win naar Parijs-Nizza 1958, Luik-Bastena ken - Luik 1958) en Willy Vannitsen, winnaar Ronde van Calabrië 1958. Beide renners nemen ook deel aan ae wereldkampioenschappen. Het Wielercomité Eede, dat er de laatste jaren steeds in is geslaagd een uitstekend rennersveld te con tracteren, is nog met verscheidene andere coureurs van naam aan het onderhandelen. De Beneluxronde van Eede wordt verreden over een -fraai parcours, waarop in 55 ronden 135 km gedraaid wordt. DE INTERLAND voetbalwedstrijd Finland-Zweden welke in Helsinki is gespeeld, eindigde in een 71- overwinning voor de Zweden. De ruststand luidde 0-3. VANAVOND om half acht wordt te Souburg een korfbalwedstrijd ge speeld tussen de plaatselijke clubs Animo en Zuidwesters. Dit wordt een bijzondere wedstrijd, want de tweede helft zal worden gespeeld bij kunstlicht, een première van Zeeland. DE MIDDELBURGSE atleet Piet Zwartepoorte van Dynamo nam in Den Haag deel aan een wedstrijd over 3 Engelse mijlen, welke werd gewonnen door Rietbroek van LDA in 15.4. Zwartepoorte werd vijfde in 15.56. Zijn clubgenoot Frans Brouwer, die op de Engelse mijl startte moest opgeven, omdat hij hinder ondervond van een oude blessure. Met ingang van 1 oktober aanstaande zal het in Zeeland verschijnende pro testants-christelijke dagblad het „Zeeuwsch Dagblad" te Goes onder nieuwe omstandigheden worden voort gezet. Om economische redenen is men genoodzaakt om te zien naar een ver sterking van de positie van deze krant Deze is thans gevonden in de oprich ting van een naamloze vennootschap, waarin zowel de huidige stichtiné „Zeeuwsch Dagblad" als ook de lib, rale „Nieuwe Rotterdamse Courant" zijn vertegenwoordigd. De krant wordt met ingang van 1 oktober niet meer in Goes, maar in Rotterdam gedrukt. De redactie van de krant zal zelf het provinciale Zeeuwse nieuws blijven verzorgen en ook een deel van de rubrieken bin nen- en buitenland. Voor een ander deel zal de binnen- en buitenlandse berichtendienst worden voorzien door het liberale „Algemeen Dagblad" De directie van het „Zeeuwsch Dag blad". die ook bij de inwerkingtreding van de nieuwe regeling ongewijzigd blijft, heeft uitdrukkelijk te verstaan gegeven, dat het protestants-christe lijke karaker van het „Zeeuwsch Dagblad" geen verandering zal onder gaan, ondanks de nauwere samen werking met de liberale uitgeverij en krant. Het formaat van het „Zeeuwsch Dagblad" wordt gewijzigd en het zelfde als dat van het „Algemeen Dagblad" en het zal tevens in omvang toenemen. Noch in de redactionele noch in de technische personeels bezetting komt enige verandering, zo deelde de directie desgevraagd mee. Het „Zeeuwsch Dagblad" blijft onder de eigen hoofdredactionele verant woordelijkheid verschijnen. zonden, werd nog niets los gelaten. De pers zal hierover nader worden geïnformeerd, wanneer de brieven zijn verstuurd. De vertegenwoordigers van de verschillende comités besloten voortaan dit soort vergaderingen steeds te houden in Bergen op Zoom. Hun voorkeur gaat uit naar deze stad, omdat dit een centraal punt is voor alle afgevaardigden, die dan bovendien slechts van één veer gebruik behoeven te maken. Deze vergaderingen van vertegen woordigers van de verschillende co mités zullen bij toerbeurt worden voorgezeten door een van die ver tegenwoordigers. De eerste vergadering in Bergen op Zoom, gisteren, werd geleid door de heer T. K. Keur uit Melissant. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de grote animator van de acties voor vrije veren, de heer Honoré Colsen uit Sluiskil. Aan het eind van de vergadering in Bergen op Zoom werd ons het volgende communiqué verstrekt: „De samenwerkende actiecomités voor vrije en betere veren van Goe- ree en Overjlakk.eeSchouwen en Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, in vergadering bijeen op 20 augus tus 1958 te Bergen op Zoom, be sloten een schrijven te richten aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal ter be hartiging van de belangen van de door hen vertegenwoordigde ge bieden." Hoewel over de inhoud van dit schrijven, waarvan het ont werp gereed is, nog niets naders werd meegedeeld, kan hieruit worden geconcludeerd, dat er een nieuwe actie op komst is in de strijd om vrije en betere ve ren. De uitlating van de heer Honoré Colsen in Bergen op Zoom, dat de actiecomité's zul len winnen laat immers niets aan duidelijkheid te wensen over. Overigens was de heer Colsen geenszins te spreken over het feit, dat hij in enkele Nederlandse dagbla den, waaronder een Zeeuws dagblad, als „rebellenleider" (zij het dan ook tussen aanhalingstekens) is betiteld. huidige is zo ongeveer ter ziele en de kanaalschippers, die het over het algemeen wel weten, zijn er niet zeker van dat vooraleer de nieuwe aan het firmament verschijnt dat zou dan a.s. zondag zijn de om standigheden een goede race, beter gezegd een norn-.aal verlopende race, te verkrijgen is. Een feit is, dat we ook hier geen uitgesproken zomers weer genieten. De temperatuur is vrij mild, het wa ter kan er volgens de zwemmers mee door (tussen de 16 en 17 gr.) en de regenbuien tussendoor neemt men dan maar op de koop toe. Inmiddels trekken de 31 deelnemers dagelijks de nodige baantjes in de zwemin richting, die zeer behoorlijk is (70- meter had). 31 deelnemers, inderdaad, dit is het aantal dat zich tenslotte officieel heeft gemeld. Zeven minder dan aan vankelijk inschreven. Bespreking In de late avonduren van j.l. dins dag was er een officiële bespreking van de Butlinrace-leiding en techni sche topman Sam Rockett met de deelnemers en hun trainers. Ad Vriens en Stina Free kwamen daar te weten, dat zij de beschikking krij gen over de bekende piloot Wight, die tezamen met Vriens en twee roeiers, ware mannetjesputters, onze Bergen op Zoomse kandidate vanuit de roeiboot op haar tocht zullen vol gen en bijstaan. Bovendien is te hun ner beschikking een kleine motor boot „Seabird" (Zeevogel) geheten. Daarop bevindt zich de zgn. obser ver (controleur). Zijn naam is Peter Leggerth. Ik noem deze namen om dat het wel aardig is te weten wie Stina Free allemaal rondom zich verzameld heeft. Deze motorboot heeft een walkie- talkie aan boord, waarmee de ver binding wordt onderhouden met het zgn. moederschip ..Wendorian". Daarop bevindt zich de topleiding van de race plus de journalisten en genodigden. Van daaraf wordt ook ingegrepen in situaties, die eventuele afgelasting en dergelijke zouden ver- elZon'bekeken lijkt de organisatie puik in orde te zijn. Butlin nam dit maal voorts geen risico wat de over brenging der zwemmers!sters) van Engeland naar Frankrijk betreft. Kwamen twee jaar geleden verschil- (Advertentie) mmm - met OPtrek-tape l 0 4 lende deelnemers per boot overge varen, zeeziek in Kaap Gris Nez aan, dit keer worden zij weer overgevlo gen een wipje van Folkestone naar de overkant, zodat er ook ge ringe kans op luchtzieken bestaat. In het nachtelijk duister zwemmen is niet eenvoudig en ter verhoging van de veiligheid der kanaalbedwin gers is op de motorboten, ook op de Seabird" van Stina Free, een sterk zoeklicht opgesteld, dat, mits goed gehanteerd, de zwemmers een veilig gevoel kan bezorgen. Stina Free is overigens voor de duisternis allerminst bevreesd. Van morgen tijdens een wandeling door het stadje, dat kermisachtig aandoet vanwege de ontelbare attracties waarmee men hier de overvloedig aanwezige badgasten bezig houdt, heeft Stina Free honderduit gepraat. De eerste dagen waren nodig voor de aanpassing aan het voor haar vreemde gedoe en de Engelse taal, maar we ervoeren, dat ze ook wat de taal betreft zich nu er al aardig doorheen slaat. Onze kandidate bezit naar mijn mening alle kwaliteiten, welke een kanaalzwemster moet be zitten: durf en geestkracht. Boven dien heeft ze een sterke, uitstekend getrainde body. De drift, welke haar gehele proportioneel uitstekend ge vormde figuur kenmerkt, demon streert zij ook in het water. Drift gepaard aan vinnigheid, voor geen zeekwal benauwd en niet bevreesd voor het monster dat kanaal heet. ,,Ik heb in de oefentocht van We- meldinge naar Bergen op Zoom zeer zware beproevingen succesvol weten te doorstaan en de golfslag daar in de Schelde was naar mijn gevoel heel wat lastiger dan hier in het Ka naal, waar de golven langgerekter zijn. Die liggen mij echt goed", ver trouwde Stina ons toe. En zij liet er op volgen: Waarom zou ik ook niet kunnen wat andere meisjes voor mij hebben verwezenlijkt?'. Bezield door een groot vertrouwen en met een flinke dosis optimisme zijn de vooruitzichten bepaald be moedigend. Veel vriendschap onder vindt Stina van de Engelse Brenda Fisher, die in 1951 en 1954 de race met succes volbracht en van haar 74-jarige trainer MacNally (evenals Brenda uit Grimsby). Tezamen lig gen de meisjes dagelijks in het zilte nat en houden de spieren soepel on der de ogen van Nally en Ad Vriens, die op zijn beurt profiteert van de ervaring van deze succesvolle zwem ster en trainer. Presentje Vanmiddag na de lunch kreeg Sti na een presentje van Brenda Fisher: een mascotte in de vorm van een ro zig klein popje. Ze was er geweldig mee in haar schik, zodanig zelfs, dat ze gezellig voor zich uit zat te zin gen. Dat is de moraal die een meisje, dat voor de grootste sportieve pres tatie van haar twintig lentes staat, met een flinke scheut fortuin naar het gedroomde succes kan voeren. De heer Butlin voorspelde mij te durven aannemen dat bij gunstig weer minstens tien deelnemers zullen slagen. En waarom zou Stina Free daarbij ontbreken? Stina ging van middag in gezelschap van Brenda Fisher een nylon zwempak kopen. Die hebben het voordeel boven an dere, van wollen stof bijv., geen water op te nemen. Dat men ook in Bergen op Zoom niets onbeproefd laat illustreert het volgende: zo spoedig definitief be kend wordt wanneer de race door gaat, zullen overste Hussem en de heer Alb. Martens zich van daar per auto naar Kaap Griz Nez bege ven met voedsel en insmeervet voor Stina Free. Wilt u ook nog een kans berekening van trainer Nally: hier is ze! De zwemmer(ster) levert 60 pet., de piloot (stroomkenner) 30 pet. en de fortuinlijke factor schat hij op 10 pet. Over enige uren, donderdagochtend omstreeks tien uur, zal worden be slist wanneer de race doorgaat. Al vast duimen maar. IN„ het Amerikaanse Little Rock dreigt zich de geschiedenis van vorig jaar te herhalen. Een districts- rechter had bepaald dat de rassen integratie moest worden opgeschort. De blanke scholieren maakten het de negerleerlingen te lastig... Het hof van beroep in St. Louis maakte dit vonnis ongedaan: de integratie zou worden voortgezet. En nu heeft gouverneur Faubus weer van zich laten horen. Deze tegenstander van opheffing der ras. senscheiding, die zich vorig jaar de woede van Eisenhower op de hals haalde en slechts door een para chutistenbrigade tot de orde kon worden geroepen, blijkt nog niets te hebben geleerd. De schoolbestu ren, zegt hij. moeten zich met elk wettig middel verzetten tegen het integratie-bevel Eisenhowers ver klaring, dat hij desnoods wéér troe pen zal sturen, heeft hij bovendien naast zich neergelegd. Zal het weer zo ver komen, dat volwassen blanken in Little Rock achter de negerkinderen samen drommen en ze ongestoord kunnen uitjouwen wanneer ze naar de „blanke" school gaan? Of zal Wash ington de halstarrige gouverneur op het matje roepen vóór de aan vang van het schooljaar? We weten het: er zijn allerlei juridische moeilijkheden. Toch zou het Amerika's prestige ten goede komen, als de regering er een ruige bezem doorhaalde en aan het on menswaardige gedoe in Little Rock en andere zuidelijke steden voor goed een einde maakte. In het blad van de „Canadian Medical Association" heeft dr. Gordon Murray gegevens gepu bliceerd over een hoopgevend anti-kankerserum Dr. Murray is de directeur van de „Gardiner Medical Research Foundation" Met verscheidene andere artsen heeft Murray enige jaren gewerkt aan de samenstelling van wat t.z.t. wellicht een geneesmiddel tegen kanker kan zijn, en wat volgens zijn beschrijving thans reeds een middel is, dat de ern stige kankerpatiënt enige jaren langer en met aanmerkelijk minder pijn, in leven houdt. Het serum wordt verkregen door paarden injecties te geven met mense lijk kankerweefsel en het bloed der dieren daarna een speciale behandeling te doen ondergaan. Dr. Murray be- schrijft, dat 2323 patiënten met dit se rum behandeld zijn. Een aanmerkelijk aantal van hen ondervond een belang rijke verlichting van de pijn. Uitsluitend werden behandeld pa tiënten die tevoren op de gebruike lijke wijze waren behandeld door ope ratie, bestraling of hormoontherapie. „Bij patiënten in een vergevorderd stadium van de ziekte werd het leven aanmerkelijk, in enige gevallen naar schatting drie jaar, verlengd." Aldus het verslag van dr. Murray, die mede deelt dat de patiënten gedurende die tijd in relatief „gezonde" toestand ver keerden en veelal zonder pijnsympto- men waren. Men behandelde echter uitsluitend patiënten, die klaarblijke lijk nog ten minste enige weken te leven hadden. Geen behandeling kon worden toegepast indien patiënten geel zucht hadden gehad of ernstige lever klachten. Dr. Murray bespreekt in dit ver band de vraag, of kanker veroorzaakt wordt door een virus. Men heeft een virus gevonden, dat bij muizen borst kanker verwekt. Dr. Murray oppert de mogelijkheid, dat indien één soort kan ker door viru. verwekt wordt, wel licht alle kanke. door virus wordt op gewekt. Dat acht hij daarom van zo veel belang, omdat van virusziekten algemeen vaststaat, dat anti-stoffen kunnen worden ontwikkeld. Zo bij voorbeeld bij polio, kinkhoest en ma zelen. Dr. Murray hoopt met zijn on derzoekingen de weg in te slaan naar een preventieve inenting, opdat het menselijk lichaam resistent wordt. \wnHELU!NA\ PVEN bedenkelijk als de houding van gouverneur Faubus is die van enkele Amerikaanse rechters tegenover de gekleurde bevolking. Hoe kan het anders gebeuren, dat een neger, die een blanke vrouw van twee dollar heeft beroofd, tot de elektrische stoel wordt veroor deeld? Er wordt hier zonder meer met twee maten gemeten. Ieder vergrijp van een neger aan lijf of goed van een blanke beschouwt men als een halsmisdaad. Wanneer een blanke zich aan een neger vergrijpt, valt het vonnis wel mee. Een geval als het onderhavige werpt niet alleen een smet op het rechtscollege in kwestie; het brengt de integriteit van de rechtspraak zelf in het geding. Zodra Vrouwe Justitia de blinddoek afwerpt en haar weegschaal aan één kant ver zwaart met ressentiment en voor oordeel, kan men niet langer eer bied voor haar hebben. Ze kan dan niet langer garant worden geacht voor de onschendbaarheid van het individu, die het kenmerk is van onze democratische levenswijze. jyUIZENDEN Nederlanders die de laatste weken met vakantie waren, zijn mopperend en bezeten van een onblusbare haat tegen het vaderlandse klimaat in kantoren en werkplaatsen teruggekeerd. Hun hardnekkige pogingen om althans enkele dagen van zon en zee te ge nieten, hebben ze met een verkoud heid of een kwalijke spierreumatiek moeten bekopen. Bovendien hebben hun zenuwen geleden door het ge drein van de kindertjes, wier hu meur ook al kwalijk beïnvloed werd door drensregentjes en gebrek aan speelmogelijkheden. Zou er nu werkelijk niets aan te doen zijn? De wetenschap staat te genwoordig voor niets. Misschien dat onze regering een paar knappe koppen kan vjnden, die zich eens bezig gaan houden met plannen tot verandering van het klimaat. Het hoeft niet helemaal Florida of Azuren Kust te worden. We zijn al tevreden wanneer we per week ge middeld een dag of drie zon heb ben. De kosten hoeven geen bezwaar te zijn. Heel Nederland heeft er wel een paar belastingcenten voor over. Het proces tegen de namaak-psycho- loog Robert Schneider, die de leider van de psychologische dienst van het Westduitse leger wist te worden, zal op 17 september in Bonn beginnen. Schneider wordt vervolgd op 84 be schuldigingen, o.a. 25 met name ge noemde gevallen van „Urkundenfael- schung". Om de renners een goede kans te geven zich in te rijden voor de we reldkampioenschappen, die op de laatste zondag van augustus in Reims worden verreden, werd in België een nieuwe driedaagse wie lerwedstrijd gecreëerd, die zaterdag, zondag en maandag 23, 24 en 25 augustus wordt verreden. Een sterke Nederlandse ploeg neemt aan de wed strijd deel. Zij bestaat uit Piet van Est, Wim van Est, Gerrit Voorting, Pieter de Jongh, Piet Damen en Mies Stolker. De renners zullen elke dag een traject afleggen van 250 kilometer. De laatste etappe zal eindigen te Merksem bij Antwerpen. Voor de wedstrijd werden alle Bel gische beroepsrenners, uitkomend in het wereldkampioenschap, aangewor ven. Uit Italië komen als voornaam ste deelnemers Nino Defilippis, Gas- tone Nencini en Pierino Baffi. Frank, rijk brengt Louison en Jean Bobet in de strijd. Ook de oud-Tourwinnaar Roger Walkowiak is van de partij.

de Stem | 1958 | | pagina 5