Grootste westen gevaar voor èn Rusland STEM-FEUILLETON Vuihcde. Zwart o Boek over Eisenhower niet gunstig voor de president p.W't Militair gedood op vliegbasis Eindhoven rSteteaArtegentelijke uni- Klompenbeurs in Doetichem Wijziging geboortepolitielc van ingrijpend belang HEIL BRON SPECIAALZOUT 2>« uioeL :;l DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1958 Ontvangst Nautilus Rickover zal de bemanning begroeten Wellicht vervolging tegen von Becker Nederlandse gedood bij ongeluk in Schotland Koningin in Pisa Reynaud en Bidault over China Conferentie over toerisme Perzische „revolutie" was herdenking van de 2onnepries ter door Gordon Mac Creagh Woonwagenbewoners eisten geld voor benzine TvV'RA D IO-T V- RADIO-TV- (Advertentie) Met als ondertitel „een kritische studie van de generaal en president" heeft Marquis Childs een nieuwe bio grafie van Eisenhower: „Eisenhower captive hero" gepubliceerd, die niet al te gunstig voor de president is uitgevallen. Childs verbleef lange jaren in Was hington als correspondent van de „St. Louis Post-Dispatch" en als ru- briekschrijver van het „United Fea tures Syndicate". Childs komt tot de conclusie dat Eisenhowerde geschiedenis zal ingaan als een zwakke president omdat hij de bevoegdheid waarover hij beschikte niet gebruikte." Eisenhowers optreden in de school- integratie van Little Rock, de re cessie en de Spoetnik „hadden een nationaal gevoel van onbehagen, zelfs van geëmbarrasseerdheid tot gevolg." „Meer en meer scheen hij een ge vangene van zijn ambt. van zijn ei gen besluiteloosheid, van een helden- verafgodend publiek, van het ver lammende dilemma dat een wereld biedt, die door atoomvernietiging wordt bedreigd en waarin de oerin- stincten van de mens slechts achter een dun laagje orde en recht verbor gen gaan", aldus Childs. Eisenhower bracht geen eenheid en inspireerde het Amerikaanse volk niet in de gebeurtenissen te Little Rock en na het lanceren van de eer ste Russische kunstmaan omdat hij „als verzoener, als een figuur die op het compromis uit is, zich zijn mis sie nooit sterk genoeg bewust is ge weest." De krachtigste man in de eerste regering-Eisenhower noemt Childs de minister van financiën, Humphrey die zijn stempel op dit tijdperk zou hebben gezet. De beperking der mi litaire uitgaven vóór de eerste Spoetnik zou te wijten zijn geweest aan deze minister, maar Childs ver wijt Eisenhower dit te hebben goed gekeurd. Ook heeft de president te lang vijf jaar gewacht met het indienen van een plan tot reorgani satie van de defensie. Het boek werd gepubliceerd voor de recente crisis in het Midden-Oos ten en voor de affaire Goldfine-Sher- man Adams. (Advertentie) De Amerikaanse marine heeft be vestigt, dat schout-bij-nacht Hyman Rickover bij de terugkeer van de „Nautilus" in het vaderland namens president Eisenhower de bemanning van het eerste schip dat onder de Noordpool is doorgevaren zal begroe ten. Hij zal dit doen in de functie van persoonlijk vertegenwoordiger van de president. Tevens werd bevestigd, dat Thomas Gates, de staatssecretaris van de ma rine, in een onderhoud met „News- week-Magazine" heeft verklaard er zeker van te zijn, dat Rickover nog eens tot vice-admiraal zal worden be noemd. Om Rickover een derde ster te kun nen geven is een nieuwe opdracht voor hem nodig. In de groep waarin Rick over tot nu toe thuishoort mag slechts een vice-admiraal zijn en die is er. Volgens het blad zal Rickover, niet tegenstaande de oppositie van de lei dende figuren uit de marine, toch in actieve dienst blijven. Maak er een feest van met, TOFFEES 22 ct. per 100 gr. Kornets 85 ct. en f 1.50 Op de vliegbasis Eindhoven van de Koninklijke Luchtmacht is dinsdag een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 3G-jarige korpo raal eerste klasse vliegtuigmonteur F. J. Lataster uit Eindhoven. De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt daarover mede, dat, tengevol ge van het feit dat de chauffeur van een militaire vrachtauto, tijdens een rit over de basis, onvoldoende reke ning hield met de hoogte van de kap van de laadbak, deze kap bij het pas seren van een stilstaand vliegtuig de staart van het toestel raakte. Dit vliegtuig, waaraan werkzaam heden werden verricht, reed door de duw van de auto enige meters voor uit. De 30-jarige korporaal L., die zich op dat ogenblik onder het vlieg tuig bevond, werd aan het hoofd ge wond. In zorgwekkende toestand is hij naar het binnengasthuis te Eind hoven gebracht en vandaar naar een ziekenhuis te Tilburg. In de loop van de avond is hij daar overleden. Le heer L. was gehuwd en vader van twee kinderen. Het Hof van Muenchen zal wellicht een vervolging instellen tegen de openbare aanklager van een Lager Hof, Max von Becker, ervan verdacht nalatig te zijn geweest met het in staat van beschuldiging stellen van Hans Eisele. Eisele, een vroegere kamp-arts van Buchenwald die thans in Cairo ver blijft, zou volgens de gegevens welke von Becker ter beschikking stonden, in staat van beschuldiging kunnen worden gesteld toen hij nog in West. Duitsland woonde. Prof. dr. ir. A. van Wijngaarden uit Amstelveen die met zijn echtge note op vakantie was in Schotland, is nabij Blair Atholl met zijn auto in botsing gekomen met een perso nenwagen met Engelse toeristen. Zijn echtgenote, mevrouw B. v. Wijn gaarden, werd bij de botsing dusda nig aan het hoofd verwond, dat zij in het Bridge of Earn ziekenhuis, waarheen het echtpaar vervoerd is, is overleden. *r°ï; van Wijngaarden verkeert °r,verwondingen die hij heeft °?SeI°pen,in ernstige toestand. Het »„f„„ -n. 'r°ntale botsing tussen de Trv,„„i=r s.' De inzittenden van de aU'°' een echtpaar en twee kinderen, zijn ernstig gewond. WiinSaarden is bijzonder Tijdens de feestweek „Jool in top" die van 23 tot en met 31 augustus in Doetinchem wordt gehouden, zal de nationale klompenbeurs voor de veertigste maal worden gehouden Oorspronkelijk was de opzet van deze beurs de detailhandel dichter bij de fabrikant te brengen om de afzet te bevorderen. De klompenindustrie maakte toen moeilijke jaren door en enige vooraanstaande klompenfabri kanten, de heren Huntink, Ebbers, Buiterman, Tichelhoven en Bussink, staken de hoofden bij elkaar om aan de zware concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Besloten werd in de sociëteit de moderne machines op te stellen om aan de detailhandel te tonen hoe men ook met de machine, kwaliteitswerk kan vervaardigen. Het oude hand werk is intussen nagenoeg geheel verdwenen en na de oorlog is ook de klompenindustrie gemechaniseerd. Het aantal bedrijven is sterk tenig- gelopen. In de loop der jaren is het doel van de beurs sterk gewijzigd. Thans ontmoet men elkaar en wis selt onderlinge ervaringen uit. Men laat zijn produkten keuren door keur meesters, men doet inkopen van on derdelen, enz. Koningin Juliana heeft dinsdag als een gewone toeriste een bezoek ge bracht aan Pisa. Zij bezocht de kathe draal van de stad, de beroemde scheve toren, de Campanilla en het Campo Santo op het beroemde Piazza dei Miracoli". Een onbekende inwoner van de stad vertelde de vorstin dat het plein zo wordt genoemd vanwege de vele his torische monumenten die op het plein staan verzameld. Na haar bezoek, dat enkele uren duurde, keerde de vorstin weer naar het koninklijk jacht „Piet Hein", dat langs de Tbscaanse kust ligt gemeerd, terug. Parijs (U.P.I.). Twee van de meest vooraanstaande Franse staatslieden hebben gisteren de waarschuwing laten horen, dat het grootste gevaar voor het westen in de toekomst te wach ten is van het communistische China. De oud-premiers Paul Reynaud en Georges Bidault hebben in ex clusieve interviews met Kings bury Smith, vice-president van „United Press International" ge zegd, dat de Chinese leiders eer der bereid schijnen een oorlog te riskeren met het westen dan Rusland. Reynaud, die kortgeleden uit Moskou is teruggekeerd, waar hij een ontmoeting had met premier Nikita Kroestjev, ging zelfs zo ver met te voorspellen,, dat communistisch China op een kwade dag tot een oorlog met de westelijke mogendheden zou overgaan. ,,Ik ben ervan overtuigd, dat communistisch China vroeger of later de mogelijkheid overweegt van een atoom-oorlog met het westen", zei Reynaud. „Rusland zal, onder het leiderschap van Kroestjev, niet willens en wetens tot een oorlog met het westen overgaan, maar als communis tisch China sterker blijft worden en in het bezit komt van atoom wapens, dan zal dat land dit op een dag wel doen." Zowel Reynaud als Bidault voorzagen de mogelijkheid van een eventuele breuk tussen het rode China en Rusland. „China", zei Bidault, „is po tentieel driemaal zo sterk als Rusland." „De bevolking van China, die nu al rond de 650 miljoen zielen bedraagt, neemt snel toe. 'De be volking van Rusland bestond, volgens de laatste volkstelling uit 200 miljoen zielen. Dat is onge veer 15 miljoen minder dan men had gedacht. „De enorme en snel toenemen de bevolking van China, samen met het program van industria lisatie en onderwijs voor zijn ve le miljoenen betekent, dat Rus land eventueel aan China onder geschikt zal zijn." Reynaud zei, dat hij Kroest jev voor China waarschuwde. Hij waarschuwde de Sovjet-leider er voor, dat het jongste besluit, in China genomen, om het pro gram van geboorte-beperking op te geven en in plaats daarvan 'n snelle toename van de al zo enorme bevolking te bevorderen, een veeg teken aan de wand is voor het blanke ras. „Toen ik Kroestjev uiteenzet te, dat de geallieerden blijven vasthouden aan de hereniging van Duitsland als de basis voor een regeling in Europa", zei Reynaud, „vroeg hij mij: „Waarom streeft u naar een verenigd Europa „Omdat", antwoordde ik, „er in 25 jaren een miljard Chinezen zal zijn en de verdeeldheid van Europa tegenover die macht een anarchisme is. Ik legde de na druk op dat punt, omdat ik er van overtuigd ben, dat de enige overweging, die op een dag een waarachtig wederzijds begrip en toenadering tussen Rusland en het westen mogelijk zal maken, het gemeenschappelijke Chinese gevaar is." Bidault en Reynaud waren het er beiden over eens, dat com munistisch China op het ogen blik een gevaarlijke invloed uit oefent op de Russische politiek. Zij beiden interpreteerden het op treden van Kroestjev, wat be treft het annuleren van een top conferentie (in ieder geval voor het ogenblik) na zijn jongste bezoek aan Peiping als een be wijs ervoor, dat de Chinese com munistische leiders een „veto" hadden uitgesproken ten opzichte van Ruslands vrijheid van actie tegenover de westerse mogend heden. „Communistisch China", zei Reynaud, „was zeer heftig bij het begin van de crisis in het Midden-Oosten. Veel heftiger dan (Advertentie) NEEM WEINIG ZOUT... MAAR DAN OOK HET BESTE! I met mineralen en sporenelementen Rusland. Het is nu duidelijk, dat China Rusland aanspoort om een strengere houding aan te nemen ten opzichte van Polen en Joego slavië. Het is duidelijk, dat Pei ping Rusland van het westen tracht te isoleren en elke moge lijkheid van een regeling tussen Rusland en de westerse mogend heden te blokkeren. „Dat is een hoogst belangrij ke ontwikkeling in de wereld politiek." Reynaud zei, dat hij er tegen over Kroestjev de nadruk op leg de, dat het besluit van de Chi nese communisten om het ge boortecijfer op te voeren, „een van de meest betekenisvolle en belangrijkste ontwikkelingen in de hele geschiedenis was." „Ik zei, dat hij zich wel eens mocht afvragen, wanneer Chi na tot Rusland zal zeggen, dat Siberië een gedeelte is van Chi na's levensruimte. Ik voegde daaraan toe, dat het geboorte cijfer in Rusland waarschijnlijk zal dalen, omdat de ontwikkelde Rus ertoe neigt, te zien, dat zijn zoon een beter leven heeft dan hij had. „De Russische vrouw is min der goed gekleed dan de Ameri kaanse en de Franse vrouw, maar heden veel beter gekleed dan de Chinese vrouw. Er be staat geen twijfel over, dat de levensstandaard in Rusland thans hoger is dan onder Stalin. „Wanneer de vooruitgang op dezelfde wijze blijft voortgaan, zal het Russische volk over twin tig jaren rijk zijn in vergelijking met het Chinese volk. „Mijn uiteenzetting van het po tentiële gevaar voor Rusland, dat voort zal komen uit de toename van de Chinese bevolking maak te dat Kroestjev enige ogenblik ken zwijgend neerzat. Hij zei niet, wat hij dacht. Maar hij is een man met hersens, geen gek zoals Hitier. Ik ben er zeker van, dat hij de betekenis begrijpt van het Chinese besluit ott toename van de bevolking. „Het leven is voor de Frans man en de Amerikaan een kost baar bezit. Dat is het ook bezig te worden voor de Rus, maar dat is niet het geval voor China met zijn geweldige bevolking en lage levensstandaard. „Ik betwijfel, dat in de strijd tussen hen, die niets hebben en hen, die weinig of niets hebben. Rusland en China zich over 20 jaren aan dezelfde kant van de barricade zullen bevinden. Het gevaar ligt daarin besloten, dat communistisch China plotseling iets zou kunnen doordrijven, voordat Rusland beseft, waar zijn ware belangen liggen. Maar ik geloof, dat Kroestjev niet zal vergeten, wat hem over kwam bij zijn laatste bezoek aan Peiping." mend en zoekend naar een passend scheldwoord. „Was jij daar gisteren maar dade lijk mee voor de dag gekomen Was dan dadelijk meegegaan, in plaats van eerst die kerel te begraven, die net zo goed een dag had kunnen „Ik wil wedden, dat ik weet, wat wachten, omdat hij toch nergens doen, sedert ik je ken. Ik zie er niet tegen op, hier te blijven; en het kan me ook geen snars schelen, wie er bij me blijftal zou het Kling ook zijn." Hij scheen zelf ook een inval te krijgen, want zijn ogen begonnen sluw te flikkeren en hij ondersteunde SPOETNIK Een Amerikaan, Albert Troetel kocht op de wereldtentoon- stelling in Brussel in het Rus- sisch paviljoen een souvenir S van de Spoetnik. Hij was wel l een beetje nieuwsgierig waar het piepgeluid vandaan kwam Toen hij het kleine apparaatje openbrak vond hij de woorden „Made in Switserland" Handschoenen Voor de aller, allerfijnste mensen zijn dezer dagen te New York spe ciale handschoenen in de handel gebracht, die ze b(j het lezen van de krant kunnen aantrekken. Dan worden hun vingers niet vuil van de drukinkt. Vrouw Een zekere juffrouw Sophie Tuckers heeft eens precies uit de doeken gedaan, wat een vrouw van de wieg tot het graf nodig heeft. Ze zei: Van haar geboorte tot haar achttien jaar heeft ze goede ouders nodig, van 18 tot 35 schoonheid, van 35 tot 55 een goed humeur en na de 55 jaar alleen nog maar een dik bank-saldo. Goede mannen hoeven dus vol gens Sophie niet in het stuk voor te komen. moeders verslagen in een soort gelijke wedstrijd. Vóór de jury echter kon beoordelen, hoe hij het er ditmaal had afgegeven, gevoelde de knaap zo'n honger, dat hij al het gebraad en gebak van zijn oventje haalde en ach ter de kiezen stopte. Jongetje De kleine David, vier jaar, heeft in geuren en kleuren verteld hoe hjj een stier uit de tuin heeft ver dreven, die de feestvreugde van hem en zijn vjjftien vriendjes kwam verstoren. „De stier trok een rare snuit te gen me en gromde. Ik raapte een stok van de grond op en sloeg hem op zijn snuit, terwijl de andere jon gens er van door gingen. Het dier trok er zich niets van aan. Daarom gaf ik hem nog een tik en daarna nog een. De laatste slag had tot gevolg dat de stier het op een lopen zette en uit de tuin verdween". Toen de knaap gevraagd werd of hij niet een beetje bang was ge weest, antwoordde hij kordaat: „Ik, niks hoor. Ik houd van koeien". Honger Een scholier van veertien jaar, die deelnam aan kookwedstrij- den in Walberton, heeft de jury voor grote problemen geplaatst. Iedereen verwachtte, dat de jon gen een goede gooi zou doen naar de overwinning, want hij had al eens eerder honderd huis- En nadat je hem eens lekker de waarheid had gezegd, wat deed ie teen? Van 6 t.e.m. 8 november wordt in het Amsterdamse Krasnapolsky de „Eerste Europese Studieconferentie over Toerisme" gehouden. Inleiders zijn dr. L. van Egeraat, mr. B. Braay (cultureel attaché van de Franse ambassade) mr. David Coleman, dr. E. Peternoli (lector aan de universiteit te Groningen). Behandeld worden „de sociale en psychologische problemen verbonden aan het verlaten van eigen lands grenzen door steeds groeiende be volkingsgroepen". In Bagdad gingen tengevolge van het verkeerd begrijpen van een radiobe richt geruchten als zou in Iran een revolte hebben plaats gehad. Het gevolg was, dat een menigte zich voor de ambassade van Iran verza - melde om feest te vieren naar aanlei ding van het optreden van een nieuwe „revolutionaire regering". Men deelde echter mede dat het een vergissing was, waarop de menigte, even goea geluimd, weer wegging. Wat men verkeerd verstaan had was een herdenking van het omverwerpen van het regime-Mossadeq vijf ]aar ge leden. Ten overvloede zond radio Teheran oude reportages uit met het misbaar van een volksoploop. Maar die woede zakte vrij spoedig, gaan en nu kan hij niet verder. Het ben 32) haalde onverschillig de schouders op Docker voelde daar echter niets en kwam loom overeind, van. Hij stampte van woede en sloeg met zijn armen door de lucht onder er aan de hand is! Die verroeste gek meer van wist Dan zouden wedie hXplan^Temnïar^meT^ndr^nff het uitstoten van verwensingen, is doorgehold, tot zijn licht is uitge- schurk wel in handen gekregen heb- it, f eezelsc^n in tweeën wf' vrii SDoedie. vaan en nu kan hü nief tret hen i" ais net gezeiscnap in tweeen ver deeld werd, zag hij er meer licht in; want als het hem dan eens gelukte, die oude tovenaar daar in 't hol te pakken te krijgen, dan zou hij hem 't geheim van zijn goudmijn wel weten af te persen en waarvoor was het dan nodig, dat die twee anderen er ook iets van te weten kwamen Een Weldra stond hij van afmatting naar adem te hijgen. Als hij op dat ogen blik de oude man in handen had ge kregen, dan zou noch diens ouder dom, noch diens zwakte hem voor mishandeling behoed hebben. „We moesten al die verroeste ho len hier in de zaal gaan onderzoe ken", verklaarde hij op gezaghebben de toon. „We zullen 't systematisch elk voor een deel doen. En jij, Kling, jij deugt toch nergens anders voor en zou hem goed doen, als we hem aan zijn lot overlieten." Doch hij stak zijn lamp aan en ging hem toch helpen. Het was precies, zoals hij vermoed had. De carbidlamp van Docker was uitgebrand; in zijn haast had hij zijn zaklantaarn laten vallen en kon hem niet meer terugvinden. Hij begroette net zo goed jouw schuld als de mij: """HiT"een'kwart"*Enhet"wu ai- „;„t '„w zoveel ais een Kwart. En net was Templar bleef op zijn bank zitten. Hij was te ontmoedigd om ruzie te maken. En omdat er voor een ge vecht toch minstens twee nodig zijn, bleef het daarbij, hoe strijdlustig Docker ook was. „Schei nou toch in vredesnaam half aandeel was precies tweemaal moet dus maar op wacht bij de deur uur branden zijn redder met de vraag: „Waar om heb je me niet gezegd, dat die lamme dingen niet langer dan een blijven en als je hem ziet, roep je ons". Kling was zo dom, te zeggen, dat hij liever niet alleen gelaten werd, waarop Docker hem aanvloog en hem bij zijn keel door elkaar schudde, tot zijn hoofd er slap bijhing. „Jou belabberde sukkel, jij blijft hier staan, als het je gezegd wordt En als je het waagt, hier vandaan te komen, dan vermoord ik je met mijn eigen handen. Begrepen Hij liet Kling bibberend bij de deuropening staan en liep de duister nis in, met een kort bevel aan Templar om het achtereind te onder zoeken en aan Björgson om met hem mee te gaan. Geen van beiden had veel zin, op een dergelijke woeste manier aangevallen te worden en ze gehoorzaamden. Templar was echter woedend verontwaardigd. XXIII De oude waterwerken. Eerst uren later ontmoetten Templar en Björgson elkaar weer, teleurge steld en somber gestemd. „Die kronkelgangen lopen mijlen ver de aarde in", zei de eerste. „We kunnen hier oud worden, zonder hem te vinden. En ik geloof, dat hij ons nog zou overleven. Neem van mij aan, Björgson, dat die ouwe kerel bijna bovenmenselijk is." Björgson ging zonder een woord te zeggen zitten en begroef zijn hoofd tussen zijn knieën. Hij was doodmoe. Eindelijk hief hij het hoofd op en merkte nors op, dat Kling nu ook wel eens mocht gaan zoeken, als hij zijn kwart deel in de mijn wilde verdie nen. Maar daarop kreeg hij geen ant woord. Een hulpgeroep in de verte wekte hen uit hun overpeinzingen. Templar Templar bracht hem terug in het licht, dat nu heel bleek door de spleet in het hol viel. Hij was te ontmoedigd om iets terug te zeggen, en liet zich ne. Als jij niet met zoveel bezwaren was komen aandragen, zouden we een voorsprong gehad hebben. Klets daar dus niet verder over. En nu, jongens, luister eens wat ik voor 'n idee heb gekregen. Daar, die kant uit, bevindt zich de ondergrondse rivier, die het meer op peil houdt. En daar op een stenen bank neervallen. Doch de energie van Docker, bij het zoe ken naar de schatten, die hij reeds als de zijne beschouwde, was verba zingwekkend. Zijn hemd hing aan flarden; zijn knieën waren geschaafd; zijn gelaat vertrokken van hartstocht en vuil van stof; zijn voorhoofd zat vol gestold bloed door een stoot te gen de rotsen. Met luide stem schreeuwde hij om de bus carbid en begon zijn lamp te vullen. „Och. waar dient dat voor prut telde Templar tegen. „Er zijn hier duizenden gangen en holen en die ke rel heeft hier bijna honderd jaar ge leefd. Hij kan ons altijd uit de weg blijven. Maar ik heb een idee gekre gen', dat hem wel bij ons zal brengen, als hij 'm tenminste niet gesmeerd is. Ik denk echter, dat hij er gisteren al vandoor gegaan is, toen hij zag dat hij Marty gedood had." Die gedachte trof Docker als een zware slag. „Jou, joustotterde hij, met gebalde vuisten op Templar toeko- ligt ook die doorgestoken dam. Ik heb het zoëven nog eens bekeken. Het is niet veel werk; alle steenbrokken liggen zo maar bij de hand. Nou, la ten we dan die dam even herstellen. Dan komt het meer tenminste leeg. Dan komen we althans wat dichter bij diè schat, nietwaar En als die oude man het land niet uitgetrokken is, komt hij vast en zeker mettertijd nog eens terug om ons werk te ver nielen. Dan kunnen we hier met z'n tweeën op wacht blijven en de twee anderen kunnen de wacht in het kamp houden, zodat we hem in elk geval te pakken krijgen. En lukt dat niet, dan krijgen we tenminste wat er op de bodem van het meer ligt". Kling en Björgson begrepen het op slag. Ze waren alleen bang om in dat sombere hol de wacht te moeten hou den. Docker begreep het lang zo gauw niet en stond er met openhan gende mond over te peinzen. Daarop stemde hij er grommerig in toe. „Zeg, joch, dat is nou de eerste verstandige zet, die ik je heb horen heel waarschijnlijk, dat die wonden dokter in het hol terug zou komen om de herstelde dam weer te vernie len. Hij verborg zijn plan echter ach ter de nodige grootspraak. Als het moest, wilde hij voor zijn part wel een hele week in het hol op wacht blijven. En omdat er in het kamp ook een flinke kerel nodig was, moest Templar daar maar heen gaan. Hij zou Kling dan wel bij zich houden. Hij was van ouds met Kling bevriend en ze zouden het samen best kunnen vinden. Een ogenblik overviel hem de vrees, dat de wonderdokter ook door de lui in het kamp gevangen kon wor den. Maar die gedachte zette hij gauw uit zijn hoofd. Templar immers was gewend eerlijk spel te spelenal zouden ze in dat geval ook een vijfde voor de oude heer Kling moeten af staan. „Nou, vooruit dan maar, jongens, laten we die dam gaan maken", schreeuwde hij lawaaierig met zijn oude energie. „Ik zeg maar, hoe eer der, hoe beter. Kom nou, meneer de ingenieur, laat ons het werk eens gaan bekijken." Templar kroop door de opgeblazen deuropening en bracht de koevoeten mee, die ze in hun haast om binnen te komen, buiten de zaal hadden la ten liggen. Hij ging voorop en waar schuwde hen, op te passen, dat ze niet uitgleden op de slibberige bodem. Aan het einde van het hol, naar zijn berekening evenwijdig met de bui tenste rotswand, liep een snelle stroom. Hij kwam uit een spleet aan hun linkerhand en volgde die spleet naar rechts. Er liep een vochtig pad van ruw gehouwen treden langs omlaag. Na ongeveer zeventig meter verdween de stroom plotseling. (Wordt vervolgd) Een aantal woonwagenbewoners heeft dinsdagmiddag een rel ver oorzaakt in het gemeentehuis te Diever. Eind vorige week hadden drie families met hun woonwagens standplaats ingenomen in het ge meentelijk woonwagenkamp. Zaterdagmorgen vroegen zij om geld voor benzine. Dit werd hun ge weigerd, maar wel werden gezinsle den en later hele gezinnen tegen be loning van gemeentewege Te, Aterk gesteld. Blijkbaar is dit niet -nh&KTde zin van de woonwagenbgw'oBe^:^ ge weest. Zij eisten tér secretarie ten minste opnieuw geld om verder te kunnen trekken. Toen hieraan -niet werd voldaan haalden enigen hunner alle „beschikbare" vrouwen en kin deren naar de secretarie waar ihen met zingen, lawaai maken, schop pen tegen de muren en besmeuren van ruiten de orde verstoorde. Twee te hulp geroepen mannen van de rijkspolitie werden zelfs besprongen en moesten een waarschuwingsschot lossen. Met veel moeite heeft men het gezelschap naar buiten weten te werken. Razend en tierend keerde het terug naar het woonwagenkamp. Zeer ontevreden tevens over het feit, dat aan de uitnodiging aan de bur gemeester, aan de ambtenaar en aan de politiemannen om „op de Brink het jasje te komen uittrekken" niet werd voldaan. (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar bij H.Hapothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 HILVERSUM I, 402 m - VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. 8.00 Nws. 8.18 Gr. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vr. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Fluit en piano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. ru briek: Melkgerei in het land. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en progno se. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Jeugdensemble. 14.20 Li teraire rubriek. 14.40 Gram. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.40 V. d. jeugd. 17.05 Gram. 17.25 VARA's versierde vakantietips. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Mondharmonika en Hammondorgel. VP RO: 19.30 Huismuz. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Toneel beschouwing. 20.10 Van Eliza Doolittle tot My Fair Lady, caus. 20.35 Expo '58. 20.45 In Israël schijnt de zon, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Jazzmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM H, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Gram. of progr. v. d. jeugd. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Sport. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.40 Idem. 14.00 Kamerork. en solist. 15.00 Gram. of progr. V. d. jeugd. 15.30 Metropole ork. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Har- monie-ork. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Sport. 18.15 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luijk 19.25 V.V.D., pol. caus. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Promenade ork. en soliste. 21.20 De Koning die te lui was om vroeg op te staan, hoorsp. 22.05 Omr. ork. en so list. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel, en gram. 14.00, 14.30 en 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Piano recital. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Balletork. 20.30 Gram. 20.45 Symf. ork. 21.15 Orgel en fluit. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 m 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.38 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Zang en piano. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.35 Chansons. 22.55 Nws. Televisie VRIJDAG 32 AUGUSTUS 1958 FRANS BELG. 16.30-18.00 Wereldten toonstelling. 19.30 Kath. uitz. 20.00 Nws. 20.30 TV-spel. 22.00 Enquête. 22.30 We- reldnws. VLAAMS BELG. 18.30-19.30 Wereld tentoonstelling. 19.30 Nws. 20.00 Toneel stuk. 22.00 Filmfragmenten. 22.30 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 3