Walcheren Baarlands begroting sluit nu Wallenspel te Hulst Reddingsboot uit Veere zocht verdwenen jacht Stichting nijpend Vrederust tekort aan kampt met personeel Z.-Vlaanderen ZUID-BEVELAND i Nederland zorgde voor charmante Expo-dag Dagblad De Stem Bo< gu Militt op Kloi in Beplanting van sportterrein Vijfhonderd jongens spelen in en om de vesting Neurose-centrum Halsteren is sterk onderbezet Begin december automatisering telefoon Hulst Zwemfestijn te Goes Eiri W. Kweldam beg raven Meer butskoppen C. de Wolf, Hulst, koning der „Batavieren" Hoogwaterstanden Teruggang areaal hard fruit Reinaertstoet trekt voor tweede keer uit Data vastgesteld Nog geen vonnis in zaak Grootenhuis Ingrid Bergmaan zag SEGOR-show in Haamstede Exportdatam voor oesters uitgesteld Melkconflict in Amsterdam opgelost V oetbalinterland Sas van Gent Viswedstrijden o. -Z. - Vlaanderen Olympia 's Toer 1959 weer naar Goes Stadh uis toernooi te Middelburg AGENDA Vandaag Morgen Nederl: Sc ■■■Hi DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 195b MIDDELBURG Onder grote belangstelling werd op de algemene begraafplaats het stof felijk overschot ter aarde besteld van wijlen de heer W. Kweldam, tot voor kort directeur van de veiling alhier. Een grote bloemenschat dekte de baar. Onder de ruim tweehonderd aanwezigen bevonden zich o.a. het bestuur van de veiling, de raad van toezicht, vele groothandelslieden, vei lingcliënten en een groot aantal vrienden en kennissen. Als eerste werd het woord gevoerd door de heer B. Koole vmrzitter van het veilingbestuur. De neer Koole memo reerde de vele jaren trouwe dienst van de heer Kweldam en schetste o.m.. de ijver en plichtsbetrachting waarmee hij zich van zijn taak heeft gekweten. De heer A. Mes, adjunct directeur, noemde de overledene een bekwame kracht, waarmee veel ver loren is gegaan. Tenslotte sprak nog een zwager van de overledene, waar na de heer W. Kweldam jr., als oud ste zoon, dankte voor de belangstel ling. Aardenburg VAKANTIE-KINDERWERK Ook dit seizoen neeft de Katholie ke Actie weer het vakantie-kinder werk ter hand genomen. Tweemaal werd een trip voor de kinderen be neden 11 jaar afkomstig uit de pa rochie georganiseerd naar Cadzand. Een extra bus zorgde voor het ver voer .terwijl de kinderen te Cadzand ook nog een traktatie kregen. De lei ding berustte bij de dames Gerarda Buijsse en Celina de Wispelaere. UITBREIDING SPEELTUIN Gestadig gaat het gemeentebestuur verder met de inrichting van de speeltuin. Tot groot genoegen van de talrijke vaste bezoekertjes van de speeltuin werd dezer dagen een zweefmolen bijgeplaatst die het ge heel weer een fleuriger aanzien geeft. De molen heeft een bereik van 8 meter middellijn en bezit 8 bak jes. De kleuren blauw en rood pas sen zich goed aan bij het geheel. De zweefmolen wordt door duwkracht in beweging gebracht, doch dit gaat heel licht. VISWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD De jaarlijkse viswedstrijden voor de jeugd zullen dit seizoen plaats vin den op zaterdag 23 augustus en za terdag 30 augustus in de vijver op de Markt. Men heeft een verdeling moeten toepassen voor kinderen tot en met 10 jaar en kinderen van 11 tot en met 14 jaar. Alle jongens en meisjes van die leeftijden kun nen deelnemen. De organisatie be rust bij de Aardenburgse Hengelclub. Verschillende prijzen worden weder om beschikbaar gesteld. Gezien de grote deelname heeft men een rege ling getroffen waarbij geloot zal wor den om de plaats aan de vijver, ter wijl voordien niemand aan de vij ver mag komen. St.-Jansteen RAADSVERGADERING UITGESTELD De op vandaag vastgestelde raads vergadering is uitgesteld tot vrijdag. Zij vangt aan om 1 uur en na de vergadering gaat de raad op excur sie naar het Groedese sportpark. TERNEUZEN J aarvergadering voetbalvereniging De voorzitter, ir. J.F. Denie en de secretaris, de heer P. van Dixhoorn gewaagden met gewettigde trots op de jaarvergadering van de voetbal vereniging „Terneuzen" in café „La Belle Vue" van de successen die in het afgelopen seizoen werden be haald ,nl. het kampioenschap derde klasse van de K.N.V.B. en de promo tie naar de tweede klasse, alsmede het kampioenschap van de A-junio ren. De schaduwzijde die daarbij te vermelden viel was de degradatie van het tweede elftal naar de afdeling Zeeland. De secretaris, de heer P. van Dixhoorn, sprak in zijn jaarver slag ook over de toto die weer draait en nu hopelijk zal blijven draaien, omdat dit financieel gezien van groot belang is voor de verenigingen. Vrij uitvoerig besprak hij het verloop der diverse wedstrijden en wijdde enige aandacht aan het protest van Don gen dat echter niet ontvankelijk werd verklaard. Dank zij de toto kon de penningmeester, de heer W.A. Rie- mens een batig saldo aantonen. Als leden van de financiële com missie waren de heren G. Gillissen en S.W. Henry aan de beurt van af treden. Zij werden met algemene stemmen herkozen. Dit was ook het geval met de bestuursleden A. van Alphen, W.H. Blok, P. van Dixhoorn J. Neve en W.A. Riemens. GOES Het afscheid van onze Deken De bijzonderheden over het afscheid van onze deken zijn reeds gekomen. Zondag 31 augustus a.s. zal z. eerw. om 9 uur een plechtige H. Mis op dragen met assistentie van zijn beide kapelaans. De afscheidsreceptie is die middag in de pastorie voor vertegen woordigers der verenigingen in de pa rochie en daarna voor alle parochia nen. Tijdens het eerste deel der re ceptie zal ook het afscheidscadeau der parochianen aan de deken wor den overhandigd. Direct na de receptie celebreert dan de deken nog een afscheidslof met Te Deum in de parochiekerk. K ivadendamme „Het dorp" liep uit Gistermorgen was het dorp bijkans uitgelopen om de uittocht van het fanfarekorps „Con Affezzione" bij te Het is gebleken, dat er nog een tweede butskop in de Wester- schelde tussen Vlissingen, Bres- kens en Westkapelle op en neer koerst. Nadat een duiker van het Vlissingse bergingsbedrijf van den Akker dinsdag een butskop in het wrak van de voor Vlissingen gezonken kust' vaarder Corale met een groot mes had bedwongen, heeft men gisteren regelmatig de water fontein van het familielid van de gevangen vis in de Schelde- monding omhoog zien spuiten. Vissers uit Breskens hebben eerder deze week in hetzelfde gebied twee enorme vissen zien zwemmen, die zij niet konden thuisbrengen. De butskop, die gisteren in Vlissingen aan land is gebracht, werd in de middag uren vervoerd naar een destruc- I tiebedrijf in Hansweert, waar het dier onfvleesd zal worden. Het skelet wordt ter beschik king gesteld van het rijks museum voor natuurhistorie te Leiden. t Gisteren is de heer C. de Wolf te Hulst koning der „Batavieren" ge worden. De jaarlijkse schieting is reeds vorige week gehouden maar on danks de 750 schoten die tijdens deze geanimeerde teerdag gelost werden is de hoge vogel niet geraakt. Daarom moest er opnieuw geschoten worden. --j - Dat is gistermiddag gebeurd. De nieu- wonen. De leden van dit korps wa-1 we konjng js uiteraard op traditionele ren uitgenodigd om Zeeland op de - - - natioale Nederlandse dag te helpen vertegenwoordigen. Zij waren alle maal gestoken in Zuidbevelands kostuum, evenals de dames, die ook meemochten. Met twee autobussen werd de reis naar Brussel onder nomen. wijze ingewijd. Na hem was de meest succesvolle schutter de heer A. Kindt en daarop volgde de heer A. v.d. Berg- he, die keizer der „Batavieren" is geweest maar die deze keer de hoge vogel niet wist te raken. Morgen, vrijdag, wordt in Hulst voor de tweede maal het Wallenspel gehouden, een door de Vlaamse jeugd, op kamp in Hulst, verzonnen spel op basis van de historische twisten tus sen Hulst en Gent. Een groot aantal „Gentenaren" ze komen deze keer uit Wcst-Vlaanderen, maar dat doet er niet toe zal de stad belegeren en zo mogelijk innemen. Maar de be zetting Iaat zich uiteraard ook niet onbetuigd. De uitslag van het ge vecht en dit maakt het spel des te echter wordt niet van tevoren uit gedokterd. Het is werkelijk een spel van list, bekwaamheid en sterkte. Ongeveer vijfhonderd jongens zul len eraan deelnemen. Er zijn deze week 145 jongens op kamp in Hulst en uit het Land van Waes komen er voor deze gelegenheid zo'n tweehon derd en uit West-Vlaanderen 100. On geveer 150 verkenners uit Hulst en omgeving spelen het Wallenspel ook mee. De algemene leiding heeft de heer Jo de Maat en verder maken zich verdienstelijk de heren Juliaan Van- acker en Kris van Eynde, resp. gouw leider West-Vlaanderen en gewest leider Land van Waes, de heer Wal ter Schauwaert te Hulst (KJB). mej. N. de Potter, de eerw. heer Buyck en vanzelfsprekend de eerw. heer H. L. Verwaetermeulen, de promotor van het kamp en alle over;ge KSA-activi- teiten in en rond Hulst. Oorlog en verbroedering Voordat het wallenspel begint, is er in de morgenuren op de Markt een „jeugdfestival", waaraan verscheide ne drumbands (speelscharen) van Vlaamse KSA-afdelingen zullen mee werken. Er wordt een demonstratie vendelzwaaien gehouden, de afdeling Poperinge verzorgt een demonstratie keurturnen enz. en aan alle deelne mers wordt de bedoeling en* de tech niek van het 's middags te houden wallenspel uitgelegd. Daarop volgt dan de inleiding tot het spel, nl. de uitdaging in oude stijl, waarbij Gent dus van Hulst zal eisen dat het de machtige stad volgt in zijm opstand tegen de graaf. Daarop gooien de Hulstenaren vanaf de pui van het stadhuis de muitende Gentenaren de handschoen toe, hetgeen zoveel bete kent als „kom maar op, we lusten jullie". De aanval op de vesting Hulst wordt ingeluid door een invasie met boot jes over de vest, nabij het nieuwe ravelijn. Daar zullen de Gentenaren trachten een bruggehoofd te vesti gen. En dan wordt er drie uur lang geknoktmaar sportief. Om 5 uur luidt de vredesklok en wordt aan de harnd van een puntentelling uitge maakt wie gewonnen heeft. Morgen, vrijdag 22 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.12 en 20.24 u.; te Terneuzen om 7.38 en 19.58 uur en te Vlissingen om 7.08 en 19.29 uur. In de raad van Baarland werd meegedeeld, dat de gemeente uit het gemeentefonds voortaan een uitke ring krijgt van f 56 per inwoner in- plaats van f 51,waardoor de be- groting-1958 sluitend is te maken. Op verzoeken van D. Meeuwse en H. Hoeve voor toekenning van een premie voor woningverbetering werd gunstig beschikt; de een zal f 150 en de ander f 1500,ontvangen, waar voor de gemeente zelf voor éénderde bijdraagt. Een leeggekomen woning aan de Nieuweweg werd na veel discussie toegewezen aan de heer Duinkerke te Yerseke. De voorzitter stelde hierna de be planting van het sportterrein aan de orde, dit i.vm. opgegane stemmen tot het inschakelen van andere kwe kers dan de heer Van 't Westeinde. Bij de discussie over de kosten zei de secretaris, dat de vergoeding van de rampschade de voornaamste dek king vormt voor dit object. De heer De Bruijne zegt wel voor variatie te voelen. De voorzitter zei, als het dan maar geen variatie in de kwaliteit is van het materiaal, want het door de heer Van 't Westeinde geleverde materiaal is prima. De heer De Vriend zei het ermede eens te zijn. dat de heer Van 't West einde prima materiaal levert, maar toch lijkt het hem wel goed, dat een beetje concurrentie wordt ge steld; dit kan ook wel tot voordeel strekken en we zijn er niets mee kwijt. De voorzitter constateerde, dat er dus wel voor gevoeld wordt om en kele uit te nodigen, doch dan zullen we zelf voor een plan moeten zor gen, wat anders niet het geval is. Als we de heer Goudzwaard vragen om een plan te maken, dan zijn we zo f 50,kwijt. De heer Traas opperde de gedachte om de tuinbouwconsulent te laten komen voor het opmaken van een plan. Hierover ontstond een discussie, waarbij blijkt dat men hier wel mee akkoord kan gaan, dat omschreven moet worden wat er nodig is aan plantmateriaal que aantal, dikte, etc eventueel met een onderhouds termijn. Wethouder de Mol herinnerde aan de opgedane ervaringen bij de in plant van de wilgen bij Minderhoud en Driedijk, waarvoor 2 inschrijvers zijn gevraagd en hij vindt dit toch wel grillig goed. Vervolgens werd z.h.s. besloten con. form het voormelde. Brandputten Bij de rondvraag informeerde de heer Driedijk naar de brandputten en of er veel modder in zit. De voorzitter zei er niet ingespron gen te zijn, maar daar we] gerust op te zijn. De heer De Vriend vroeg of des tijds de herverkavelingscommissie niet heeft beloofd dat men voldoende brandputten zou geven. De voorzitter bevestigde dit, doch het is er niet van gekomen. De per- soneelsmutaties zijn er vaak aanlei ding toe dat wat eerst beloofd is door de een, later uit onbekendheid door 'de opvolger ongedaan wordt gemaakt Advertentie) Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheur ütische Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur D goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording, dat be vrijdende gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn val len als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. 533-oo (Vervolg van pag. 1) De stoet was een feest van klank en kleur: het fleurig korps van Jeugdpijpers uit Klaaswaal, zeer mooie groepen die dansend en musi cerend de groet brachten van de Ne derlandse rijksdelen overzee, de be kende harmonie Con Affezzione uit Kwadendamme, die samen met o.a. de Middelburgs dansgroep Medio- burgum het Zeeuwse element uit maakte, de altijd weer imposante staffanfare van de N.C.B. uit St. Oedenrode, waar de N.C.B. terecht zo trots op is. Verder oost-Brabantse gilden Lim burgse schutterijen, Spakenburger Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98 Tel. 2236. Rayonredacteur-. N. Karhol Redacteur voor Walcheren:J Maas Rayonbeheerder-. J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 pei mm Vooi „IngezondeD Mededelin gen" t 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder t 0.90; elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp f 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld meisjes en Schermer dansers, die te gen de avond in „Vrolijk België" een Westfriese boerenbruiloft moesten gaan vieren. Hulde De hulde die Nederland als bekro ning van het défilé de Expo-werkers wilde brengen, werd hierna aange boden aan de Belgische commissa ris-generaal op de Expo, bij monde van jhr. de Ranitz. Hij stelde baron Moens en diens echtgenote Janna en Daniël Bezuyen uit Ellemeet voor, twee kinderen die tijdens de waters nood door Belgische helikopterpilo- ten werden gered en die nu Neder lands hulde en dank mochten ver tolken door het aanbieden van de nieuwe tulpencreatie „Expo '58" en de roos „Moens de Fernich", even eens een nieuwe bloem, speciaal voor deze gelegenheid gekweekt. Na de officiële plechtigheid ver spreidden de deelnemers aan de stoet zich over het gehele Expo-ter- rein, waar harmonieën hun vrolijke tonen lieten horen en gildebroeders de vendels zwaaiden. Een der hoog tepunten van de dag was hierna on getwijfeld nog het concert door het Residentie-orkest onder leiding van Bernard Haitink, met solistische me dewerking van de violist Herman Krebbers, en niet minder de groot se militaire taptoe op de esplanade, waaraan maar liefst zes militaire korpsen deelnamen. In de ochtend om tien uur droeg de bisschop van Breda. mgr. Jos. Baeten, een pontificale H. Mis op in het Vaticaanse paviljoen. Het koor van de Bredase Sacramentskerk zong hierbij, o.l.v. Louis Toebosch, de mis Pange Lingua van Des Prez. Terwijl deze H Mis werd opgedra gen ging evenwel het programma van de Nederlandse dag in het Ne derlandse paviljoen voort en weini gen zullen gemerkt hebben, dat de H. Mis van het programma van on ze nationale dag eveneens deel uit maakte. De reddingboot „Maria Carolina Blankenheym" uit Vecre onder leiding van schipper Minneboo, is woensdagavond omstreeks half vijf uitgevaren, omdat bij de roeierswacht in Vlissingen een melding was ontvangen, dat tussen Westkapelle en Domburg een zeiljacht in moeilijkheden verkeerde. Schipper Minneboo heeft ongeveer drie en een half uur de ruwe zee afgezocht, doch heeft niets kunnen ontdekken. „Zelfs geen kachelhoutje", zoals hij over de radio aan de loodsdienst te Vlissingen opgaf. De melding van het in nood verkerende zeiljacht is echter niet door één man verstrekt. In totaal hebben zes mensen hiervan melding gemaakt. Zij bevonden zich voornamelijk op het strand van Domburg en hebben in noordelijke richting een zeiljachtje, dat een klein zeil voerde, in moeilijk heden gezien. De heer De Bruijne vraagt of een zeker aantal is bepaald. De voorzitter zegt, dat het een taak van de gemeente zelf is na te gaan wat er nodig is. Aan de Nieu weweg zou wel nog aan één behoefte bestaan, doch ook op de waterleiding is het te doen. De heer Beulens kwam terug op de elektrificatie nu hem bekend zijn welke percelen het zijn, die genoemd zijn. Spreker zou graag zien dat de bewoners van het Vreelandsewegje dat ook gereed is, worden aange sloten. De voorzitter zei er niet voor te voelen dit te forceren. We mogen blij zijn dat de mensen van eerder ge noemde percelen nog dit najaar wor den geholpen. Doornige kwestie De heer De Vriend merkte op, dat doorns zijn geplant langs de nieuwe wegen, wat in strijd is met de politie verordening. De voorzitter gaf dit toe en zei zelf ook enigszins schuldig te zijn, waar hij het plan met de heren der herver kaveling samenstelde. Toen alles was geplant, kwam de politie Ir. Frieling van de herverkavelingsdienst vindt het ook beroerd en zou nagaan op welke wijze eventueel de herverka- velingswet de politieverordening in deze op zij kan zetten. De heer De Vriend zei. dat hij ge negen is om de verordening te hand haven, doch dan dient de herverka velingscommissie aan te tonen, dat ze Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de mei-inventarisatie voor wat betreft de fruitteelt in de opengrond. Hieruit blijkt dat er in ons land een toename is van het areaal kleinfruit maar dat er ver der bij de fruitteelt een lichte terug gang van het areaal is. De teelt van appelen is namelijk ingekrompen van 37.017 ha. in 1957 tot 36.463 ha. in 1958. Dit komt voor namelijk door het rooien van verou derde boomgaarden. Hier staan wel nieuwe aanplantingen tegenover maar toch niet zodanig dat het are aal gehandhaafd kon blijven. De pe renteelt is vrijwel op peil gebleven namelijk 11.097 ha. in 1957 en 10.985 ha. in 1958. Verhoudingsgewijs is de teruggang van de pruimenteelt zeer groot. Het areaal verminderde na melijk van 2716 ha. tot 2437 ha. De mindere gunstige uitkomsten van de pruimenteelt in voorgaande jaren en de ziekte in de bomen zijn de voor naamste oorzaken van deze terug gang. Ook de kersenteelt liep verder terug en wel van 3620 ha. tot 3446 ha. dit jaar. Bij het kleinfruit is er vrijwel over de gehele linie sprake van een toename van het areaal. De gunstige uitkomsten van deze teelten in de afgelopen jaren zijn hieraan wel niet vreemd. De grootste stijging is waar te nemen bij de frambozen. Ook rode en zwarte bessen kwamen er meer in het afgelopen jaar ter wijl het areaal kruisbessen enigszins terugliep. De data, waarop de Reinaertstoet te Hulst voor de tweede maal zal uit trekken, zijn vastgesteld. De stoet gaat uit op zondag 21 september en zondag 28 september. Het optochtcomité geeft hieraan be kendheid door een artistiek uitgevoerd affiche. Heel Hulst hoopt nu maar, dat het op die beide zondagen even stra lend mooi wee.' zal zijn als twee jaar geleden, toen de Reinaertstoet voor de eerste maal uittrok. Dat er dan een enorme mensenmenigte naar de Rei. naertstad zal komen is wel zeker. De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, die het geschil tussen het bestuur van de stichting „Gezondheidsdienst voor Dieren" te Goes en haar adjunct-directeur, dr. Grootenhuis, in behandeling heeft, zal voorlopig in deze zaak nog geen von nis wijzen. Wel staat deze kwestie weer op de rol voor de civiele zitting van 8 september a.s., maar dan zul len er alleen schriftelijke conclusies aan de kantonrechter worden over handigd. 55 55 (Van een onzer verslaggevers) De heer A. H. S. Stemerding, voorzitter van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom voor de verzorging van geestes- en zenuwzieken heeft tijdens de algemene jaarvergadering op de inrichting zijn verontrusting uitgesproken over het nijpend tekort aan verplegend personeel. Als de verzorging van de patiënten van de inrichting „Vrederust" en van het Neurosecentrum „De Vier sprong" te Halsteren in de toekomst normaal moet doorgaan, is een oplossing van het tekort aan personeel uiterst noodzakelijk. De mededelingen van voorzitter Stemerding wierpen een schaduw over de algemene jaarvergadering, die in het bijzonder vanuit Zeeland zeer druk werd bezocht. Het tekort aan personeel kon de voorzitter met enkele sprekende cijfers aantonen. Het neurose-sanatorium te Halsteren heeft een capaciteit voor meer dan vijftig personen. Er is accommoda tie voor en de exploitatie is daarop berekend. Momenteel verblijven er echter slechts 36 patiënten, omdat er niet genoeg verplegend personeel is. Ook op de inrichting „Vrederust" in meer. En haast is het zover, dat en kele noodwoningen kunnen worden ontruimd. Voorts werd meegedeeld, dat pa viljoen 12 van „Vrederust" de be stemming van kliniek heeft gekregen. De heer Stemerding memoreerde voorts het overlijden van de oud voorzitter van de stichting, ds. de Vries. Daarnaast schonk hij nog enige woorden aan het jubileum van de heer van 't Hof, die in juli 25 jaar deel uitmaakte van het bestuur en die op 30 april werd onderscheiden met de ridderorde van Oranje Nassau. Bij de verkiezing van bestuursleden werden mr. J. Thielen en J. L. Dreg- mans, periodiek aftredend, herkozen. In de vacatures van ds. M. v. d. Klis, ds. J. H. Kluiver en mr. dr. R. W. Graaf van Lijnden werden ge kozen de heren R. Batten uit Middel burg, ds. P. Kloosterman uit Kloe- tinge en S. de Vlieger uit Zierikzee. In de namiddag werd door de per soneelsvereniging van „Vrederust" een aangenaam en gemêleerd programma voorgeschoteld Daaraan werkten Bergen op Zoom zal binnen de kortste keren de verzorging van de overvolle paviljoens spaak lopen, wanneer er niet meer personeel kan worden aan getrokken. In dat verband wees de heer Stemerding op de instelling van een vooropleidingsinstituut op „Vre derust", waaraan wij in onze editie I mee de zangvereniging .Zanglust" van enkele dagen geleden alle aan dacht schonken. Over de huisvesting van het per soneel kon de voorzitter bijzonder goede dingen zeggen. De huisvestings problemen zijn vrijwel overwonnen. Er heerst althuis geen woningnood o.l.v. Michael, het muziekgezelschap ..Euphonia", o.l.v. A. Verswijveren, de heer Schuijtman, die het orgel be speelde. de heer Geuze jr., die piano speelde en mevrouw Verton, die een prachtig gedicht van eigen hand voordroeg. in het gelijk is. Als door een parti culier een beplanting in deze zin wordt gedaan, dan hanteren we ook de verordening. De voorzitter zei dat destijds de bepaling ongetwijfeld verband hield met het snoeien, enz. De heer De Vriend zag hierin een prestigekwestie; in ieder geval moe ten we de verordening handhaven of in dit geval concessie verlenen. De voorzitter zegt dat hij er zelf erg in had moeten hebben, overigens vindt hij het wel leuk dat ze er staan. In ieder geval zal contact worden gezocht met de herverkavelings dienst. Tenslotte werd afscheid genomen van het raadslid Traas. De automatisering van het telefoon net Hulst is door technische omstan digheden uitgesteld tot begin decem ber. Het lag in de bedoeling de nieu we automatische installatie in sep tember of oktober in werking te stellen, doch naar de directeur van het Telefoondistrict Breda, de heer R. Diks ons verklaarde heeft men enige tegenslag gehad by het gereed maken van de nieuwe verbindingen tussen Hulst en Goes. Hiervoor is een geheel nieuwe ap paratuur nodig en het installeren daarvan vergt meer tijd dan men aanvankelijk dacht nodig te hebben. In de eerste week van december zal de automatisering nu een feit worden, bij wijze van St.-Nicolaas- cadeautje voor Hulst dus. Overigens mag Hulst (waarbij uiteraard inbe grepen alle op het net aangesloten dorpen in de omgeving) nog niet mopperen, want er zijn nog talrijke gebieden in ons land waar men nog steeds, en waarschijnlijk nog gerui me tijd, slechts door tussenkomst van de telefoniste kan opbellen. Voor Graauw zal, in afwaehthing van de komende automatisering, een tijdelijke maatregel worden genomen. Men zal er voor het lokaal verkeer automatisch kunnen bellen, terwijl de interlokale gesprekken tot aan het moment waarop de automatisering van Hulst een feit wordt, via de te lefoniste te Hulst zullen worden af gewikkeld. Het westen Wat westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren betreft, waar men reeds lokaal geautomatiseerd is, kon de directeur van het district ons nog meedelen dat er gewerkt wordt aan het ge bouw waar in de technische appara tuur, nodig voor de volledige auto matisering, wordt ondergebracht. Dit gebouw komt in de loop van volgend jaar gereed. In de loop van 1960 zal west-Zeeuwsch-Vlaanderen geheel in het automatisch telefoonverkeer zijn opgenomen. Ingrid Bergmann is een van de tweeduizend badgasten geweest die genoten heeft van SEGOR- rolschaatsshow uit Bergen op Zoom, in Haamstede. De Bergenaren waren er op uitnodiging van de burgemees ter van Haamstede, jhr. Roëll. SEGOR gaf een uitstekende de monstratie. Ingrid, die op show- gebied toch wel wat gewend is, applaudiseerde meer dan eens bijzonder enthouisast. Aan het slot van de uitvoering werden de medewerkenden verrast met een leuke bloemenhulde, hen gebracht namens de echtgenote van de burgemeester. De Oesteradviescommissie heeft besloten de vergunning voor het ex porteren van consumptie-oesters op te schuiven naar vrijdag 5 septem ber. Aan de feestelijke opening op 28 augustus zal niets veranderen. Vanaf die datum mogen dan ook oesters gevist worden en ter verzen ding gereed gemaakt worden. De reden dat men hiertoe is overgegaan ligt in de kwaliteit van de vis. Deze is nog niet wat je noemt, te mager en iets te bitter. Ook de groei van de oesters heeft een woordje mee gesproken. Deze is nog niet erg groot. Of een week uitstel hieraan veel zal veranderen, daarover zijn de deskundigen het niet eens. Ook is besloten de gewichten tot 3 oktober met 5 kg per 1000 stuks te verla gen. Voor de 2 en 3-0 is een kleine prijsverlaging voorgesteld. Een en ander behoeft nog de goedkeuring van het bestuur van het Produkt- schap. „Na langdurig beraad zijn de consumptiemelkbedrijven" zo de len deze mede „met de slijters organisaties in Amsterdam tot een oplossing gekomen van het melk conflict, dat ziji. oorzaak vond in de extra heffing van 1 cent door de re gering. Met ingang van maandag 25 au gustus 1958 zal de volledige beta ling, inclusief de omstreden cent, door de slijters worden verricht. De herhaalde toezegging van het ministerie om per 1 november a.s. de reeds geruime tijd uitgestelde ver betering van de detailhandelsmarge tot uitvoering te brengen, is aanlei ding geweest tot wijziging van het standpunt van de slijtersorganisaties. Gezien de onhoudbare toestand van de bestaande situatie in de beloning van de werkzaamheden van de melk handelaar, hebben de bedrijven be sloten de over de afgelopen zes we ken ontstane achterstand voorlopig niet te vorderen. De wethouder, de heer B. Ram, is van deze beslissing in kennis gesteld." Vorig jaar organiseerde de nog jonge zwemclub Ganze te Goes voor de eerste maal een 2 km-wedstrijd in het Goese SaS. Het succes van deze wedstrijd was voor de organisatoren aanleiding om er dit jaar een inter nationaal evenement van te maken. Ook daarin is men geslaagd, want onder de 75 deelnemers die zaterdag middag om half vier zullen starten, bevinden zich vele Belgen en boven dien tal van Nederlandse prominen ten. De Ganze heeft er een waar zwem festijn van gemaakt, want 's middags om half twee wordt begonnen met wedstrijden voor kinderen. Om half drie volgt dan een volkswedstrijd over 1000 meter, waaraan iedereen kan deelnemen. De deelnemers aan de 2 km zijn in verschillende categorieën ver deeld. vrije slag, schoolslag en een groep veteranen. In laatstgenoemds groep starten o.m. de heer van Leeu wen uit Leiden, die met zijn 67 jaar de oudste deelnemer is en de Belg Boogaart uit Gent, trouw deelnemer en zelfs een keer winnaar van de jaarlijkse Ronde van Sas. Zijn zoon start bij de jongeren. Onder de deelnemers bevindt zich voorts de Nederlandse kampioen op de 200 meter schoolslag van Het IJ uit Amsterdam. Zaterdag a.s. komen de Franss collega's van St. Gobain uit het de partement Seine et Oise op bezoek bij de Spiegelglas en Fosfaatfabriek. Rond de middag zal de personeelsver. eniging O.N.A. van de Spiegelglas en Fosfaatfabriek de Fanse gasten ont vangen. Na de lunch is men van plan de Franse gasten een panora ma aan te bieden vanaf de water toren te Terneuzen op de Wester- schelde en 'n rondrit door de Braak man polder te maken. Nadat de Fransen zodoende kennis hebben kun nen nemen van het Zeeuws-Vlaams» landschap wordt er rond 6 uur een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van beide bedrijven. De St. Gobain-fabriek behoort ook tot de glasafdeling van het St. Gobain-con- cern, terwijl het bedrijf in Sas van Gent over beide beschikt, nl. glas en chemische afdeling. De volgend» dag zullen de Franse gasten teza men met een viertal autobussen van het Sasse bedrijf een bezoek aan de Expo te Brussel brengen waarna d» Fransen weer naar hun land terug keren. De Visclub „De platte pen" hield in de buitenvest te Hulst een wed strijd waarin 75 vissers deelnamen. De uitslag luidde: 1. E. de Smit, 2. R. Picavet, 3. G. Duvivier, 4. J. v. Vlierberghe, 5. G. de Rijbel, 6. W. Dobbelaer, 7. C. Bogaert, 8. L. Wa genaar, 9. A. Picavet, 10. A. Jans- sens, 11. F. Boel, 12. Edm. Dan- ckaert, 13. E. Koemans, 14. M. Pi cavet, 15. G. Wijnacker. De hengelaarsvereniging „Het Groot Eiland" viste aan de Sasdijk waarbij 42 prijzen werden afgevist, zodat de rest moest worden verloot. De uitslag was: 1. J. Moes, Axel; 2. Ph. van Hoey, Kapellebrug; 3. J. Gernau, Stekene; 4. B. de Bleyser, Terneuzen; 5. C.J. v. Broeck, Ter neuzen; 6. L. Noens St. Jansteen; 7. A. Janssens, St. Jansteen; 8. J. Passemiers, Hulst; 9. R. Verstrae- ten, St. Niklaas; 10. A. Dhont, Ste kene. Het bestuur van de A.S.C. „Olym pia" heeft thans reeds een datum uitgezocht voor Olympia's toer door Nederland (voor amateurs en onaf- hankelijken) voor 1959. Behoudens toestemming van de K.N.W.U. zal dit grootste amateur-evenement van 26 tot 31 mei worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dan ook weer de provincie Limburg aan te doen, welke dit jaar het veld moest rui men voor een bezoek aan Zeeland (Goes). Dit wil echter niet zeggen, dat Olympia het volgende jaar niet naar Goes zal gaan. Men onderzoekt de mogelijkheden om zowel de pro vincie Limburg als de provincie Zee land in het parcours op te nemen. Op zondag 7 september organiseert de voetbalvereniging Middelburg weer haar jaarlijkse Stadhuistoer- nooi. Er wordt aan deelgenomen door de eerste klassers Vlissingen en MOC, de tweede klassers Middelburg en Hulst en de derde klassers RCS en Zeeland Sport. Zij zijn voor de voorronde inge deeld in de volgende twee poules! poule I, Hulst, Zeeland Sport en Vlis singen; poule II: RCS, Middelburg en MOC. MIDDELBURG Molenwater 8-4,30 uur: Grote jaarlijkse ringrijderjj; binnenstad 1,30 uur: optocht ringrijders. Miniatuur Walcheren 8 uur: Openluchtbal. Electro 7 en 9,15 uur: Ratten. Molenwater: Mi niatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur Tentoonstelling grafisch werk van Picasso. VLISSINGEN De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstelling tankvaart en scheepsbouw. Alhambra 7 uur: De jonge leeuwen, 18 j. Luxor 8 uur: De jonge desperado's, 14 j. ZOUTELANDE Middendorp 8 u. DOMBURG Badpaviljoen 9 u. DE KLINGE v. Dijck 7,30 uur leven behoort u toe, GOES Grand: Sissi, keizerin en moe der, a.l. Film Film Mijn MIDDELBURG Muziektent Markt 8 «l: Concert ONDA. Schouwburg 8 uur: The bridge on the river Kwai. Electro 7 en 9,15 uur: Martin en Lewis in het wilde westen. Molenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur: Grafische werken van Picasso. VLISSINGEN De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstelling tankvaart en scheepsbouw. Alhambra 6,30 en 9,30 uur: The bridge on the river Kwai. Luxor 7 en 9 uur: Bernardine. VROUWENPOLDER Verenigingsgebouw 8 uur: Vrouwenpolders kinder- en jeugdkoor. ZOUTELANDE Van 3 uur af: Oriën- tatierit voor auto's. DOMBURG Badpaviljoen 9 u.i Met als studie van i heeft Marqi grafie van captive her al te gunst uitgevallen. Chllds vei hington als „St. Louis briekschrljv tures Syndi Childs ko Eisenhower zal ingaan omdat hij c hij beschikt Eisenhowe integratie cessia en d nationaal zelfs van gevolg." „Meer en vangene vai gen besluite verafgodend lammende biedt, die wordt bedre stincten van een dun laa, gen gaan", Eisenhowe en inspireer niet in de Rock en na ste Russiscl „als verzoer het compror sie nooit ste weest." De kracht regering-Eis de minister die zijn stei Op de vlieg Koninklijke L een ongeluk heeft gekost raai eerste P. J. Lataste De lucht: deelt daarovi ge van het fe een militaire I rit over de H ning hield md van de laadbs' seren van eet] staart van hl Dit vliegtui] heden werderl duw van de uit. De 30-ja zich op dat o tuig bevond, wond. In zoi hij naar het hoven gebrac ziekenhuis te de avond is 1 Le heer L. van twee kin bij Prof. dr. i uit Amstelvee note op vaka is nabij Blai in botsing ge nenwagen nn Zijn echtgenol gaarden, wer nig aan het 111 het Bridg< waarheen het is overleden Prof. van door de very opgelopen in was een fror twee auto's. Engelse auto kinderen, zijn Prof. van VI hoogleraar va hoger onderw wiskunde aan versiteit te A Tijdens de die van 23 in Doetinche: de nationale veertigste m Oorspronkelij, beurs de deti fabrikant te bevorderen, maakte toen enige vooraa kanten, de li Buiterman, T staken de hoo de zware cor kunnen bieder Besloten wc moderne mac aan de detailh ook met de n kan vervaard werk is intu; verdwenen en klompenindust Het aantal be gelopen. In de doel van de Thans ontmoe selt onderling laat zijn prodi meesters, mei derdelen, enz.

de Stem | 1958 | | pagina 2