Opnieuw noodweer in de zuidelijke Alpen Arabieren pleegden overleg fat font Droeve stoet in Galway NEDERLAND LIET EXPO CHARMANT ZICH OP GELDEN Elders in Europa ook aanzienlijke schade LOGBOEK VAN „HUGO DE GROOT" OPGEVIST? GELEERDEN BEREIKEN AKKOORD Sophie uit Blijdorp op huwelijksreis Logiesprijs in ons land is nog altijd laag Ruimtevaart-specialisten komen naar Nederland DAGBLAD VOOR Overstromingen en aardbevingen Aosta geïsoleerd Tijdelijke weersverbetering i Ook Engelse wapens voor Indonesië Maramis eist maatregelen Atoom-controle Nederlander in Meer van Lugano verdronken Poolse Primaat over godsdienstonderricht Handelsbalans is opvallend verbeterd Imposante vaderlandse stoet Algerijnse terroristen dreig en Frankrijk Ministerraad met grondwet akkoord Beruchte spion ontsnapt Horeca niet tevreden 98e JAARGANG No. 22839 Uitgave N.V. Uitg. Mtj. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M Mes mr. H. M, L. de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 God. Koningin en Vaderlam DONDERDAG 21 AUG. 1958 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op- lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, "Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBUR Verschillende delen van Europa zijn dinsdagavond en woensdag door noodweer geteisterd. Onweer, gepaard met lievige regenval, richtte zware schade aan en op verschil lende plaatsen eiste het noodweer slachtoffers. Hier en daar raasden wervelstormen over hel land. In het Italiaans-Zwitserse grensgebied hebben zich overstro mingen en landverschuivingen voorgedaan. Volgens de laatste berichten worden twaalf personen vermist, onder wie vier inzit tenden van een buitenlandse auto. De overige vermisten zijn een Italiaanse vrouw en vijf kinderen. Er wordt dooi reddingsploegen naar de vermisten gezocht. Een dozijn wo ningen van het dorp Giovanni is. als gevolg van het omlaag storten van grote hoeveelheden aarde en gesteen te, vernield. Deze aardverschuiving volgde op zeer hevige regens, die acht uur hadden geduurd. De naar de Simplontunnel leidende weg is aan de Italiaanse zijde van de grens versperd. Hevige regenbuien hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in de Italiaanse Alpendis tricten van St. Vincent, Chatillon en Cervinia hevige schade aangericht. In het boven het meer van Como gelegen gebied van Alto Verbano is woensdagochtend vroeg de eerste sneeuw gevallen. Aosta, dichtbij de Franse grens, is door aardverschuivingen en wegbreu- ken geïsoleerd. Alleen de telefoon werkt nog. In Cervinia, dichtbij, doet ook de telefoon het niet meer. In St. Vincente, aan de spoorlijn Turijn-Aos- ta, hebben 100 reizigers in een klein hotel overnacht, omdat hun trein we gens een aardverschuiving niet verder kon. Ook boven Berlijn woedde een zwaar onweer. Daar begaven mensen zich op Woensdagavond laat kwam uit New York de verrassende mede deling, dat de Arabische landen in de Verenigde Naties (met in begrip van Jordanië en Liba non) de hoofden bijeen hadden gestoken voor het opstellen van een resolutietekst, die ertoe moet strekken, dat het Midden- Oosten uit de huidige moeilijk heden geraakt. Als uit de tekst zou blijken, zo werd gezegd, dat de Arabieren zelf con structieve plannen hebben, zouden wellicht de reeds ingediende resoluties niet in stemming worden genomen. Aanvankelijk wilde de Afrikaans- Aziatische groep, waartoe een groot aantal landen behoren, een resolutie indienen. Dit plan gaf men prijs, zodra duidelijk werd dat de Arabische ver tegenwoordigers tot onderling overleg bereid bleken. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles, die de zitting van de Assemblée bijwoont, stapte gisteren onverwacht in het vliegtuig voor een reis naar Washing ton, waar hij onmiddellijk belet vroeg bij Eisenhower. ALLE ronsel- en uitleenbedrijven van arbeidskrachten zullen bij dezelfde be drijfsvereniging worden aangesloten, namelijk de Nieuwe Algemene Be drijfsvereniging. Dit heeft de Sociale Verzekeringsraad besloten. RICHARD CASEY, de Australische E™* van Buitenlandse Zaken, augustus in Den Haag aan at ^L'i Smene besprekingen" met de h-' wlaP?se regering. Tevoren bezoekt hij Washington. IN PERZIë zijn enkele gebieden op nieuw door aardschokken getroffen. Er waren deze keer geen slachtoffers. Pe Fa,I?|) 7ai?. e"kele dagen geleden heeft 137 slachtoffers geëist. EEN BOM is gisteren ontploft in het postkantoor van Beiroet. Het interieur werd zwaar beschadigd. Twee mensen liepen verwondingen op. DOORDAT bij Saint Malo (Fr.) een auto inreed op een groep militairen, werd één militair gedood. Zeven sol daten kregen letsel. De autobestuur der moest eveneens naar het zieken huis, nadat hij door toeschouwers danig mishandeld was. EGYPTE heeft de Britse voorstellen verworpen tot hervatting van de eco nomische onderhandelingen, die vorig jaar mei in Rome zijn begonnen. Verwachting van het K.N.M.1 tot vanavond, opgemaakt woens dagavond te 23.15 uur: J Aanvankelijk enkele opklaringen, 1 daarna meer bewolking en later J vooral in de zuidelijke helft van J het land kans op enige regen. De- J J zelfde of iets hogere temperaturen, j 2 Overwegend matige winu tussen 2 zuid en zuidoost. 2 Vandaag: zon onder 19,52 uur; 2 maan onder 23.00 uur. Morgen: zon op 5 34 uur; maan op 14.52 uur. blote voeten over de overstroomde Kurfuerstendamm. naar hun werk. Te Portes-les-Valence, in het oosten van Frankrijk, werden door hagel on geveer 20.000 ruiten verbrijzeld. Een wervelstorm in het gebied van Ostrava, in Tsjecho-Slowakije, heeft twee mensenlevens geëist. Vier per sonen werden gewond. Verder werden elf bruggen vernield. Ruim 300 huizen stonden in het water, er verdronk veel vee en er werd zware schade aange richt aan te velde staande gewassen. Ook de Britse regering zou ver zoeken van Indonesië overwegen voor de leveranties van wapens en andere militaire uitrusting. Verwacht wordt, dat binnenkort hierover een mededeling zal worden gedaan. Indonesië zou zijn geïnter- resgeerd in Brits materiaal voor de Indonesische marine en in stafoplei dingen voor Indonesische officieren. Naar verluidt zouden tot dusverre I bezwaren van Nederland een over eenkomst tussen Engeland en Indo nesië in de weg hebben gestaan. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Nederland be zwaar maakt tegen de levering van wapens, die zouden kunnen worden gebruikt voor agressieve acties. De Verenigde Staten hebben Ne derland dan ook toegezegd, derge lijke wapens niet te zullen leveren. De kapitein van de Spaanse treiler .Joseph Lopez" uit San Sebastian heeft medegedeeld, dat een onbekend vissersvaartuig, thuishorende in Vo- go, per radio heeft gemeld het log boek van de ,,Hugo de Groot" te hebben opgevist. De leden van de commissie van onderzoek, die op het ogenblik nog in Shannon vertoeven, bleken van deze mededeling op de hoogte te zijn, doch konden het bericht niet beves tigen. De commissie heeft in de loop van woensdag verhoren afgenomen van degenen, die bij de afhandeling van de ,,Hugo de Groot" in de nacht van woensdag op donderdag van de vorige week op het vliegveld Shan non betrokken zijn geweest. De Ne derlandse autoriteiten zijn voorts nog steeds bezig gegevens te verzame len. De Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiger in Den Haag, Mara mis, heeft krachtige maatregelen van de Nederlandse regering geëist naar aanleiding van de brandstich ting in zijn kantoor te Den Haag. De nationalistische „Soeloeh Indo nesia" schreef gisteren in een hoofd artikel, dat het incident bewezen heeft, dat de veiligheid van de In donesiërs en hun bezittingen in Ne derland niet gewaarborgd is. Het bericht over de poging tot brandstichting werd door de meeste dagbladen in Djakarta onder vette koppen gepubliceerd. Na acht weken van beraadsla gingen hebben kerngeleerden uit acht landen voor en achter het ijzeren gordijn overeenstemming bereikt over een controlestelsel op atoomexplosies, waardoor het on mogelijk zal zijn in het geheim atoomproeven te nemen als een maal besloten is deze af te schaf fen. Men is thans begonnen met de opstelling van een ontwerp-ver- drag voor het toezicht op de nale- ving_ van een algemeen verbod op kernexplosies. De mening van de geleerden is dat het ontworpen systeem water dicht is. Bijzonderheden eruit zijn nog niet officieel bekendgemaakt, omdat de conferentie vrijwel ge heel geheim is, maar vernomen wordt dat het inspectieplan onder meer voorziet in de stichting van een wereldomvattend net van waarnemingsstations, uitgerust met de modernste detectie-appa- ratuur. Dinsdagmiddag zijn, zoals ge-- meld, in Galway de 25 niet- ge'identificeerde slachtoffers van de ramp met het K.L.M.-vlieg- tuig „Hugo de Groot" ter aarde besteld. De foto toont de lange begrafenisstoet op weg naar de dodenakker; aan het hoofd mar cheren de mannen van het eer ste Iers-sprekende leger-batal- fon van de Ierse Republiek. (Telefoto) De 24-jarige E. Naers uit Hoens- broek, is dinsdag in het meer van Lugano verdronken. Hij was gaan varen in een opblaasbare rubber boot. die echter plotseling leegliep. De jongeman kon niet zwemmen en verdronk. Zijn stoffelijk overschot werd een uur naderhand gevonden. De wijfjes-gorilla Sophie van diergaarde Blijdorp gaat op hu welijksreis naar Bazel. In de tien jaren dat zij in Blijdorp woont, is Sophie opgegroeid van een kleutertje tot een volwassen gorillavrouw. Zij is nu tot de leeftijd des onderscheids geko men, maar huwbare gorillaman nen zijn er in Europa slechts enkele. Makua, de jonge Irrannelijke go rilla van Blijdorp is pas zes jaar oud en voor gorillabegrippen nog niet meer dan een kwajongen. Hoewel Sophie graag met hem speelt en ra vot neemt ze hem als man niet au serieux. In de „Zoo" in Bazel leeft een jong gorilla-echtpaar van ongeveer dezelfde leeftijd als Sophie. Dit paar. tje kreeg enige tijd geleden een na- J komeling, die echter te vroeg en dood ter wereld kwam. Een en ander leidde tot de gedachten, tej proberen Sophie als tijdelijke twee- de echtgenote van deze gorilla-man te doen optreden. Dr. Lang, direc- teur van de dierentuin te Bazel was J onmiddellijk enthousiast voor dit S plan en nu vertrekt Sophie dus als J „handschoentje" voor een maand of twee naar Bazel. J Tot nu toe zijn slechts tweemaal gorilla's in dierentuinen buiten de tropen geboren. De eerste werd ruim anderhalf jaar geleden geboren in I de dierentuin van Columbus (Ohio) in de Ver. Staten en verkeert nog steeds in goede welstand. De tweede J werd te Bazel geboren. In alle kerken van Polen is een herderlijk schrijven voorgelezen van de Poolse primaat kardinaal Wys- zynski, bijzonder gericht aan de ouders van schoolgaande kinderen. In dit herderlijk schrijven spoort de kardinaal-aartsbisschop de ouders aan om bij de inschrijving van hun kinderen voor het nieuwe schooljaar godsdienstonderricht te eisen. De Poolse grondwet, aldus de kar dinaal, garandeert de vrijheid van geloof en daarom eisen de ouders slechts op, wat krachtens de grond wet hun recht is. Waakzaamheid is echter geboden, zo voegt hij eraan toe, want het Genootschap voor Iaï- cistische scholen wil het godsdienst onderricht uit de lesroosters schrap pen. (Van onze correspondent) Meer dan 300 ruimtevaart specialisten zullen volgende week uit alle delen der wereld naar Amsterdam komen om daar in een gigantisch congres hun problemen te bespreken. In een persconferentie is daarover gis teren het een en ander meege deeld. Op het congres worden ook een viertal Russen verwacht. Op talloze vragen van de journalisten naar de betekenis van hun komst, antwoordde de voorzitter van de ontvangende Ne derlandse vereniging voor ruimte vaart, dr. M. J. Kooy, lector aan de K.M.A. te Breda. Hij zei, dat de Rus sen, zoals hem reeds eerder op buiten landse congressen was gebleken, zui ver wetenschappelijke mensen zijn. De Sovjet-Unie wacht zich er wel voor om naar dit soort bijeenkomsten iemand af te vaardigen, die iets meer weet over de tactiek, die dit land bij Janna en Daniël Besuijen, die Nederlands dank vertolkten aan de Expo-werkers. De foto werd gemaakt ten tijde van de waterramp, toen beiden nog in de schoolbanken zaten. Als gevolg van een daling in de in voer is de totale omvang van de Nederlandse buitenlandse handel in Ret eerste halfjaar 1958, vergeleken met de overenekomstige periode van het vorig jaar, met 8 pet. vermin derd. Deze afneming hing deels sa men met een lager prijspeil bij in- en uitvoer, deels met een kleiner vo lume van de handel, i.e. de invoer, aldus t ministerie van Economische Zaken. De handelsbalans onderging als ge volg van een en ander een opvallen de verbetering, n.l. met meer dan 1,5 miljard. De uitvoer is in het eerste half jaar '58 t.o..v. van het eerste half jaar 1957 naar waarde met 4 pet. gestegen. Naar hoeveelheid was het accres echter groter en beliep het ongeveer 7 pet. Deze stijging krijgt nog meer reliëf indien men reke ning houdt met het wegvallen van een groot deel van onze afzet naar Indonesië, gelijk aan ca. 2 pet. van onze totale uitvoer. (Van onze redacteur) Nederland-waterland heeft gisteren op de Brusselse Expo, die immense wereldkermis, zijn eigen nationale dag gehad. On der de titel „Nederland huldigt de Expowerkers" had men een programma samengesteld, dat zich voor een deel op het terrem van het Nederlandse paviljoen afspeelde en dat verder lanen en paden van het hele Expoterrein benutte om de vaderlandse roem naar alle werelddelen en des- zelfs bewoners uit te dragen. Helaas, moeten we zeggen, is deze dag meer Nederlands geworden dan de organisatoren lief moet zijn ge weest. Op het hoogtepunt van de dag, tijdens een défilé voor baron Moens, commissaris-generaal van België op de Expo, arriveerde een waarlijk vaderlandse regenbui, die weliswaar niet het enthousiasme van de deelnemers vermocht te blussen maar die beslist een hoop fleur ont nomen heeft aan de folkloristische stoet, waarin vertegenwoordigers te vinden waren van alle landsdelen, ook van Suriname en de Ned. An tillen. Eer men aan het défilé was toe- i gekomen was de nationale Neder- landse dag al een heel eind gevor derd.. De paviljoens der deelnemen de landen waren voorzien van kleu rige Nederlandse bloemen. De Ne derlandse commissaris-generaal had zijn gasten ontvangen, w.o. de mi nisters Drees, Luns en Staf. De fa milie Bezuyen uit Ellemeet had in het Nederlandse paviljoen Gerard Tremerie, chef-piloot van de Sabena- helikopterdienst, ontmoet, die zich met velen van zijn collega's in de dagen van de watersnoodramp zo verdienstelijk heeft gemaakt. Intussen draaide in het Neder landse paviljoen een hostesses-show. die gegeven werd tegen de achter grond van het onstuimige water, dat met niet aflatende ijver tegen een oerdegelijke dijk ligt te klotsen. On der leiding van jhr. mr. de Ranitz. burgemeester van Utrecht en voor zitter van het comité Nederlandse dag, zat de jury nauwlettend toe te zien welke natie de aardigste hos tesses naar de Expo heeft gestuurd. Met jhr. de Ranitz hadden in de jury o.a. zitting mevr. Rika Hopper en de schrijfster Anny M. G. Schmidt. Een show van elegance, originaliteit en charme noemde de voorzitter het festijn, toen hij bekend ging maken wie de prijs in de wacht had gesleept. Engeland bleek het beste er af gekomen te zijn en haar vertegenwoordigsters wacht nu een vijfdaagse trip door ons land. Achtereenvolgens werden bekroond Oostenrijk, België en Brazilië. Fleurige stoet Deze show bleek overigens een zeer tijdrovende bezigheid. Eer de uitslag goed en wel bekend was kwa men achter het Nederlandse pavil joen de meer dan vijfhonderd deel nemers aan de huidestoet samen om middels een to< ht langs de drukste punten van de tentoonstelling op te trekken naar de Belvédère, waar baron Moens intussen zijn gasten had ontvangen. Door deze stoet kreeg de Nederlandse dag eerst een waar Ne derlands karakter. Vier forse paar den trokken er een rasechte polder wagen in mee, waarop het Neder landse Expo-embleem, een meer paal, levensgroot was neergepoot. Trompetters te paard uit Oirschot openden de stoet en de eerste groep landelijke ruiters, die langs het Bel védèrebordes defileerde, droeg de vlaggen der elf provincies mee. Vervolg op pag. 2) de ruimtevaart toepast. „Dat is helaas nu eenmaal het systeem van de Russen en ik geloof, dat het zuiver op propa ganda berust", aldus dr. Kooy. De Russen vinden nu eenmaal dat het beter is om over bepaalde pro blemen, die juist van urgent belang zijn, niets mee te delen. Die barrière is natuurlijk zeer te betreuren, maar een congres als dit heeft toch zeer belangrijke taken, die wel een weten schappelijk karakter dragen, maar die toch zeker niet abstract zijn. Dr. Kooy was voorts van oordeel, dat de strijd om de verovering van het heelal niet alleen met wantrouwen moet worden bezien. Natuurlijk zijn er afschuwelijke mogelijkheden aan ver bonden, haar hij zag ook een zeer po sitief winstpunt. Zolang de mensheid in een edele strijd gewikkeld is om de veroveringen van het heelal, zei hij, heeft zij geen tijd om aan oorlog te denken. Het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront heeft via een brief aan de moeder van de terechtgestelde Franse luitenant Olivier Dubos laten weten, dat het nog meer Franse mi litairen zal laten terechtstellen als de Fransen blijven voortgaan met het executeren van Algerijnse ver zetsstrijders. Het Franse kabinet heeft woensdag de wijzigingen, die generaal De Gaulle in de grond wet wil aanbrengen, aanvaard. Alvorens de wijzigingen op 28 sep tember aan een referendum zullen worden onderworpen dient de Raad van State, Frankrijk's hoogste wetge vend lichaam, deze eveneens nog goed te keuren. Wanneer de Franse kiezers zich in meerderheid vóór de grondwetswijzi ging uitspreken dan betekent dit het einde van de vierde republiek. In de vijfde republiek zal de macht van de volksvertegenwoordiging aanzienlijk zijn beknot en de president hoogst waarschijnlijk De Gaulle zelf over meer bevoegdheden beschikken dan een van zijn voorgangers. De Gaulle is gisteren naar Madagas car vertrokken, de eerste halteplaats van zijn reis langs de overzeese ge biedsdelen, waar hij de nieuwe grond wet gaat propageren. De Turk Bedros Zartaryan, die m 1957 wegens spionage voor Rusland tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is ontsnapt uit de cen trale gevangenis te Stockholm. De logiesprijs in Nederland is nog steeds laag vergeleken met die in de meeste omringende landen en er is stellig geen aanleiding voor de in ternationale toerist om ons land te mijden. De prijzen zjjn in alle lan den in de laatste acht jaar flink ver hoogd, ook in ons land. Dit wordt op grond van een studie over de ontwikkeling der hotelprij- zen in 8 Europese landen geconclu deerd in het jaarverslag over 1957 van de Horecaf. Het totaal aantal overnachtingen steeg vergeleken met 1956 mét 73.000. Het jaar 1957 heeft voor de Hore cabedrijven niet veel opbeurends te zien gegeven en voor 1958 is men ook niet al te optimistisch gestemd. De Expo te Brussel zal voor een ge deelte der bedrijven vermoedelijk 'n gunstige factor zijn. aldus het ver slag. Over de invloed van de t.v. op het gewone bezoek aan de Horecabedrij ven wordt opgemerkt, dat het reeds thans in bepaalde amusementsbe drijven merkbaar is, wanneer een bepaald populair programma „in de lucht is". In het bijzonder voor be drijven met orkesten en artiesten is deze ontwikkeling ernstig. In het buitenland heeft men de ervaring op gedaan, dat het publiek zich na een beginperiode van popularisering der t.v. weer tot het traditionele ver maak wendt: de tussenliggende fase evenwel kan zeer benauwend zijn.

de Stem | 1958 | | pagina 1