Zeeuwsch-Vlaanderen Butskop aan de haak vlak voor Vlissingse boulevard nieuws over „Gemengd het eiland Thclen Prov. ploegwedstrijd komt weer in zicht ZUID-BEVELAND Raad van IJzendijke tegen arbeidsverbod op de weg Netto-kosten per leerling bij het l.o., v.g.l.o en ulo. Dagblad De Stem Vlissings gemeentebestuur ontving Canadese band grote belangstelling zal afgeremd worden Te Democratisering van onderwijs schept sociologisch probleem Een „gedicht"; wat folklore en de waterwolf Buitenbrand te Kloetinge NCB-bedevaart Nieuwe officier van justitie te Breda benoemd DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 Korte spoedraad Z uiddorpe Goesenaar onder Zoutelande aangereden Studiedagen op St.-Louis te Oudenbosch Zwitserland wil geen appelen en pruimen Selectiewedstrij den Vriendelijke woorden van mr. Kolff Drie gemet gerst verloren gegaan Twintig auto's naar Vrouwenpolder Nieuwe directeur Van Mierlo en Zn Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen HULST Gisteravond heeft de gemeenteraad op de valreep nog een spoedeisende vergadering gehouden, waarin bijna louter onderwijskwesties werden af gehandeld. Het duurde dan ook niet lang. De meisjes-ulo kreeg de ge vraagde medewerking voor de aan schaf van meubilair en boeken; voor onderhoud enz. aan de prot. chr. la gere school werd ruim 1600 gevo teerd en voor het opknappen van het schoolgebouwtje aan de v.d. Leyen- laan werd een bedrag van bijna 1,000 beschikbaar gesteld. In dit schooltje worden met de aanvang van het nieu we schooljaar de kleuters van nieuw- Hulst gehuisvest. Tenslotte kocht de gemeente een perceeltje grond op de hoek Carmelweg-Zouiestraat; dit stuk je open terrein heeft men nodig voor de verbetering van de Carmelweg, waaraan men thans bezig is. Kloosterzande Festiviteiten bij „Willem Teil" De handboog-sociëteit „Willem Teil" hield tot voor kort steeds schietingen op de weide van de heer A.J. van Waterschoot, maar door omstandigheden moest de baan ver plaatst worden. Het kostte aanvan kelijk wel enige moeite om een ge schikt terrein te vinden, maar mede dank zij de heer H.A.A. Collot d'Es- cury, die tevens beschermheer is van ..Willem Teil", heeft men momenteel de beschikking over de zg. „Hoge Weide" aan de Hulsterweg. Op zaterdag 30 augustus organi seert „Willem Teil" nu ter gelegen heid van de ingebruikneming van de nieuwe staande wip en zes jubilea een grootse openings- en jubileum- schieting. De drie gouden jubilaris sen zijn de heren Jos Buijsrogge (ere-voorzitter) en de leden A.J. de Nijs en P. Lemsen. Het veertig-ja rig jubileum vieren de schutters D. van Jole, A. Menu en J.C.P. Ver- eecken. Koewacht Goed circus Het circus variété „De Vliegende Hollander" bracht ook aan onze ge meente een bezoek en met groot suc ces. De verschillende acrobatennum- mers werden op meesterlijke wijze opgevoerd. Dit kan eveneens gezegd worden van de dansen en de opvoe ringen van de clown Franski. Er was veel belangstelling. Sluis RAADSVERGADERING Vrijdag 22 augustus komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt 14 pun ten ter behandeling, w.o. de benoe ming van een amanuensis der Gods huizen. Door het bestuur der Gods huizen zijn voorgedragen de heren I. J. G. L. de Brock en II F.A. Ge- vaert, beiden te Sluis. Een verzoek van de heer A. Barendse om per 6 september eervol onslag als pen ningmeester van het algemeen arm bestuur van Sluis. Voor deze vacatu re is door genoemd bestuur voorge dragen de heer A. Beysterveld (eni ge sollicitant). Verder zal de raad beslissen over een verzoek van de muziekver. „Apollo" te Sluis, om fi nanciële medewerking bij de aan schaffing uniformen en verhoging van subsidie over 1958 voor de drum band. W estdorpe CIRCUS TROK NIET Een openluchtcircus, dat dezer da gen op het dorpsplein te Westdorpe een voorstelling zou geven, moest wegens gebrek aan belangstelling die voorstelling afgelasten. Een klein aantal kinderen, dat aanwezig was, kreeg deze teleurstelling alleen te verwerken, RIA WON OEFENWEDSTRIJD De voetbalvereniging RIA heeft een oefenwedstrijd tegen Koewacht gespeeld en deze met 3-2 gewonnen. SCHIETING TBC-BESTRIJDING Zondag wordt er bij café de Weeg brug een grote schieting gehouden, die georganiseerd wordt door de af deling Westdorpe van Herwonnen Levenskracht. Er zijn meer dan ze ventig prijzen beschikbaar gesteld. Wanneer meer dan negentig schut ters aanwezig zijn, wordt de schie ting gehouden op twee wippen. Fancy-fair Een tweede kermis voor Zuiddorpe noemde burgemeester Puijlaert de fancy-fair in zijn openingsspeech „maar met het mooie doel de her stellingswerken aan de kerk van ons oud, bekend Mariadorpje, mogelijk te maken. De fietskoers, ingeleid door een toespraak van de voorzitter van de supportersclub „De Zwaluw", bracht heel wat bezoekers aan uit andere plaatsen zodat er al dadelijk een ge zellige drukte heerste. Met de mu ziek van Overslag voorop deden na afloop de volleybalclubs hun entree en hielden zij in de dreef hun wed strijden. Het publiek droeg ook zijn aandeel bij voor deze fancy-fair. De r.-k. fanfare E.M.M. uit Koe wacht concerteerde na een hartelijk welkom door de fancy-fair voorzitter, voor het terras van de bar en bracht een serenade aan de ouden van da gen in de stichting van O.L. Vr. van Lourdes. UITSLAG SCHIETING De schieting had de volgende uit slag: Hoogvogel: A. de Vlieger Kruisstraat; 1ste zijvogel: A. de La- ruelle Overslag; 2de zij vogel; Cl. de Rijcke Sluize; 1ste kal: L. v. Goever Kruisstraat; 2de kal: A. de Vlieger eveneens Kruisstraat. GOES Afscheid deken Nieveen van Dijkum Het officiële afscheid van deken Nieveen van Dijkum zal plaats heb ben op zondag 31 augustus tijdens een receptie in de middag. Nadere bijzonderheden zullen de parochia nen tijdig bekend worden gemaakt. Wie de opvolger wordt, is nog steeds niet bekend. Vermoedelijk zal de benoeming pas op donderdag 28 augustus afkomen. Veel kermisdrukte De eerste dag van de kermis heeft over gebrek aan belangstelling niet te klagen gehad. Het was een even grote als gezellige drukte op de Grote Markt evenals op de Vlas. en Beesten markt, waar ditmaal de marktkoop lieden „huisvesting" hadden gevon den. Tegen de namiddag werd het weer minder mooi en viel er een wei nig regen. Gelukkig klaarde de lucht spoedig op, zodat een vlucht van de bezoekers uitbleef. (Van onze correspondent) In de ruimen van de vlak voor de boulevard van Vlis- singen gezonken Nederlandse coaster „Corale" heeft duiker Moeye van het bergingsbedrijf Van den Akker een „visje" gevangen. Acht meter lang en 3 ton zwaar. Een butskop, be horend tot de walvisachtigen, die nu niet zo heel veel in deze streken voorkomt. Duiker Moeye bemerkte, dat er zich in de ruimen iets be woog en bij het impompen van lucht in het gezonken schip wist de butskop zich vrij te zwemmen, waarna zij aan de oppervlakte kwam. Enkele messteken waren voldoende om het versufte dier te doden. Waarop de butskop een wijfje schuilplaats heeft ge zocht in de ruimen van de „Corale" is nog een raadsel. Mogelijk heeft ze zich klem gezwommen want de huid was overdekt met verwondin gen, opgelopen aan de open gereten delen van het schip. Waarschijnlijk zal het gevan gen dier, dat thans in de strop pen van een bok aan het Eiland hangt niet worden ver voerd naar een vismeelfabriek doch worden opgehaald door het Rijksmuseum voor natuur- historie te Leiden. Daartoe heeft de heer J. C. Lodder, leraar biologie aan de r.h.b.s. contact met deze dienst opge nomen. Het is de dertiende of veer tiende melding van een buts kop aan de Nederlandse kust. Door het verschijnen van de butskop moesten de bergings pogingen van de „Corale" worden uitgesteld tot woens dagmorgen. Men heeft nu goede hoop, dat het schip bo ven water gebracht kan wor den. Op de provinciale weg te Zoute lande raakte tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting een per sonenauto, bestuurd door de Vlissing se journalist M.N. aan het slingeren. De auto reed het aan de linkerzijde van de weg gelegen rijwielpad op, nadat rakelings een zich daar be vindende wielrijdster was gepas seerd. De 17-jarige Goese scholier J.L. bracht het er minder goed af. Hij werd door de auto aangereden en kwam met zijn bromfiets in een (droge) sloot terecht. De jongeman liep diverse kneuzingen en ontvellin gen op en werd per auto naar Goes vervoerd. Bromfiets en auto werden beschadigd. De ook nu regelingscommissie van de provinciale ploegwedstrijd weer voor op het jaarlijks evenement, dat ditmaal bereidt zich op zaterdag 27 september in de Wilhelminapolder onder Wilhelmtaadorp wordt gehoudrn. over eventuele selectiewedstrijden. De provinciale regelingscommissie twijfelt er echter niet aan dat ook in deze gewesten, waar de mogelijkheid alleszins aanwezig is, spoedig met de organisatie van deze wedstrijden een aanvang zal worden gemaakt. Zoals wij al schreven hoopt men op 27 september de grote kamp te hou den. De laatste gewestelijke selectie wedstrijd dient 13 september plaats te hebben. De RKJB heeft gemeend zich te moeten terugtrekken en zal dus niet aan de provinciale wedstrijd deelnemen. (Van onze verslaggever) In de aula van St.-ouis te Onden- bosch werd dinsdagnamiddag een ge zelschap van ongeveer 100 personen, religieuzen, broeders, onderwijzers en onderwijzeressen, welkom geheten door de voorzitter van de Katholieke Pedagogische Vereniging, de heer Jos. Aarts. Het was de start van een driedaagse studiebijeenkomst, waar op enkele onderzoekmethoden naar de juiste vorm van pedagogie en on derwijs door sprekers zouden worden belicht en in studiegroepen nader be sproken. De voorzitter wees er op, dat het streven is de opvoeding van de jeugd aan te passen aan de dynamische ont wikkeling van deze tijd. Een proble matiek, waarvoor slechts een oplos sing kan worden gevonden wanneer de problemen van verschillende zij den worden belicht en het gehele ter rein van de opvoeding wordt be keken. Dr. M. Matthijssen, wetenschappe lijk medewerker aan het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut te 's-Gra- venhage sprak over de sociologische methode in de onderwijsresearch. In een uitvoerig betoog werden de onderscheiden fases belicht. In de moderne samenleving van heden wor. den andere eisen gesteld. Meer men sen moeten meer onderwijs ontvan gen. Het betekent een democratise ring van het onderwijs, waardoor een meer maatschappelijk vraagstuk ont staat. Rekening houdende met alle geda ne verzoeken door de Zeeuwse ge meentebesturen stelden Ged. Staten vast het bedrag der voor rekening van de schoolgemeenten komende netto-kosten per leerling bij het l.o., v.g.l.o. en u.l.o. voor de jaren 1958, 1959 en 1960. Opvallend is het hoe sterk die be dragen uiteenlopen. Boven de 100 per leerling komen bij het gewoon lager onderwijs: Scherpenisse 120) Noordwelle 118): Goes 107); Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98. Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhol Redacteur voor Walcheren:J. Maas Rayonbeheerder3. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland f 0 15 per mm. Vooi ..ingezonden Mededelin pen' 0 37 pei rr.m Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp 1.50 en f 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derrif plaatsing teger hall geld Kerkwerve 106); Ritthem 105); Ellemeet (ƒ104) en Nieuwvliet (ƒ101). Op Goes na blijken dit juist de klei ne gemeenten. Voor Middelburg staat 65 genoteerd; voor Vlissingen 87; voor Zierikzee 70; voor Terneuzen 72; voor Hulst 65; voor Oost burg 56 en voor Axel 66. St. Maartensdijk is het laagste met 26 en dan volgen Yerseke met 30; Bruinisse met 33; Zuidzande en Nieuw- en St. Joosland met 36 en IJzendijke en Oosterland met 40. Voor het v.g.l.o. (voortgezet lager onderwijs) zijn de verschillen al even markant. Aan de kop gaan Me- liskerke met 214; Aardenburg met 200 en St. Jansteen met 179. Vlissingen is gesteld op 134; Mid delburg op 116; Goes op 107; Zierikzee op 70; Terneuzen op 79; Hulst op 65 en Oostburg op 56. St. Jansteen zit met 179 in de kop groep. Voor het u.l.o.-onderwijs zijn de verschillen minder sprekend. We geven de gemeenten waar een Ulo is in alfabetische volgorde: Arnemui- den 221; Goes 134; Hulst 96; Kortgene 186; Krabbendijke 96; Kruiningen 59; Middelburg 122; Oostburg 77; Terneuzen 148; Tho- len 184; Vlissingen 139; Wissen- kerke 174; Yerseke 88 en Zie rikzee 84. In Zwitserland is bekendgemaakt, dat dit land met ingang van 23 augus tus de invoer van appelen en pruimen zal stop zetten. Tot dusver was in dit land de beperkte invoer van ge noemde produkten toegestaan. De onderzoekingen naar de aanpas sing van het onderwijs aan deze de mocratisering zijn nog erg jong. Ge bleken is, dat Noordbrabant een ge weldige achterstand heeft tegenover andere provincies, o.a. voor wat de u.l.o.-scholen betreft. Omtrent de maatschappelijke betekenis van het huidige u.l.o. lopen de meningen ech ter uiteen. Men vindt het onderwijs te eenzijdig en te ver staand van de behoefte der samenleving. Het is een der vele problemen van de metho diek voor het onderwijs, waarvoor spreker een oplossing zag in het sa mengaan van de verschillende in stanties en instellingen die ieder voor zich de methodiek van de opvoeding bestuderen. Bij de ingekomen stukken in de raadsvergadering van IJzendijke was een schrijven van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over de huurverhoging van de vijf noodwoningen van het type Criba. Bij de laatste huurverhoging was op voorstel van het raadslid van Cad- sand besloten aan te vragen de huren voor bedoelde noodwoningen minder te verhogen dan wettelijk verplicht. In het schrijven van het ministerie werd op deze aanvrage nu afwijzend beschikt. Aan de heer J. van Poucke werd een strook grond aan het Bolwerk in erfpacht gegeven voor een opslag loods. Eveneens in erfpacht kreeg de heer G. B. Neyssen een strook grond achter zijn woning aan de Oranje straat. Een raadsbesluit van 13 juni jj. tot aanvulling van de plaatselijke politieverordening werd naar aanlei ding van een schrijven van G.S. weer ingetrokken. Een nieuw voorstel tot aanvulling van de plaatselijke politieverordening met de bepaling, dat het voortaan verboden zou zijn om enig werk op de openbare weg te verrichten werd door de raadsleden van verschillen de kanten getorpedeerd. Op welspre kende wijze schilderde de heer Wijf fels de toestand, die ontstaat als in derdaad het voorstel zou worden aan genomen. Van de argeloze toerist, die zijn kapotte band aan de kant van IJzendijkes weg aan het lappen is tot de tientallen nijvere inwoners van de stad, die bijvoorbeeld wel eens werk verrichten voor de deur van hun wo ning door bijvoorbeeld hun auto te wassen. Uit het gesprek viel op te maken, dat de hele zaak eigenlijk draait om het feit, dat er wel eens bij een bouw cement gemaakt wordt op de openbare weg. Dit euvel willen b. en w. uit de weg ruimen omdat er daardoor op de weg grote plekken komen en omdat het meerdere malen voorgekomen is dat de riolering op die plaats verstopt geraakte. Eens gezind was de raad van mening, dat dit euvel opgelost dient te worden maar om de politiemacht van IJzen dijke te beschermen voor overuren en de gehele gemeente voor een kwade naam werd besloten het voorstel te verwerpen en het college van b. en w. te verzoeken een beter omschreven politieverordening in de volgende vergadering ter tafel te brengen. Aan het einde der vergadering werd afscheid genomen van de leden, die niet meer terugkeren. De laatste jaren mag in de Zeeuw se agrarische kring een toenemende belangstelling hiervoor geconstateerd worden. Dit geldt zowel voor deel name aan de provinciale ploegwed strijd als wel de belangstelling van de zijde van het publiek. Het is dan ook nodig gebleken ingrijpende rege lingen samen te stellen om de deel name aan de wedstrijd te beperken. De regelingscommissie is eenparig van oordeel dat een deelname van 45 ploegers, zoals in 1957, te grote be zwaren oplevert voor het vinden van een voor dit doel geschikt terrein, waarop alle ploegers een gelijk deel te bewerken krijgen. Tevens is het gevaar aanwezig dat een te grote deelname voor zowel het publiek als de jury en wedstrijdcommissie niet overzichtelijk genoeg meer wordt. Daarom heeft de provinciale rege lingscommissie met ingang van 1958 besloten een geheel nieuw systeem voor afvaardiging naar de provinciale ploegwedstrijd in het leven te roepen De opzet hiervan is dat in alle ge westen gezamenlijke selectiewedstrij den georganiseerd worden. De drie best geplaatste ploegers uit de gewes ten komen voor afvaardiging naar de provinciale ploegwedstrijd in aan merking. Thans is dus bereikt dat op de provinciale ploegwedstrijd een ge selecteerd gezelschap gaat kampen om de kampioenstitel en daardoor het peil van deze wedstrijd zeer zeker verhoogd zal worden. Eerste vereiste is echter dat in alle gewesten de or ganisaties gezamenlijk de selectie wedstrijden organiseren. In verschil lende gewesten is hiermee een aan vang gemaakt en is er reeds contact geweest met de provinciale regelings commissie. Dit laatste is ook nodig om de selectiewedstrijden te doen verlopen volgens de opzet door de provinciale regelingscommissie voor geschreven. Helaas zijn uit Schouwen- Duiveland en St.-Philipsland en Tho- len nog geen berichten ontvangen Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft dinsdagmorgen in de raadzaal van het gemeentehuis de leden van de Canadese „Barrie Collegiate Band" met hun begeleiders hartlijk ontvangen. Daarbij is wederom gebleken, hoe hard Vlissingen aan een nieuw, groter en presentabeler stadhuis behoefte heeft. Het was in de kleine vergaderzaal zo warm en onbehaaglijk, dat een van de jeugdige orkestleden flauw viel. Afgezien van dit incidentje, was de sfeer tijdens de ontvangst prima. Burgemeester mr. B. Kolff sprak namens b. en w. een vriendelijk woord van welkom en hij was bijzon der verheugd, dat dit thans een Ca nadees gezelschap betrof, omdat hij nooit eerder in de gelegenheid was geweest lieden van deze nationaliteit in Vlissingen te verwelkomen. De burgemeester herinnerde er aan, dat Nederland veel dank ver schuldigd is aan de Verenigde Staten, maar dat men zich toch meer op zijn gemak voelt met Canadezen. De banden tussen Nederland en Canada Toen deze zomer de tentoonstelling van de Z.L.M. op het eiland Tholen werd gehouden, kwam er een extra-nummer uit van het Zeeuwse landbouwblad, dat geheel aan dit gewest was gewijd. Dit nummer bevat op allerlei ge bied veel wetenswaardigs en verleid de ons er toe een kleine bloemlezing samen te stellen over deze typische en enigszins in isolement levende ge meenschap, die uit de stad Tholen en zes landelijke gemeenten bestaat. Een onbekende „dichter" gaf van dit sa menstel de volgende karakteristiek: Tholen is een stad; Poortvliet is een gat; Scherpenisse Kunnen we missen; Smaerdiek blinkt; Stavenisse stinkt; St.-Amialand is een toverkot; In Vosmeer zitten ze met de deure op slot. Erg flatteus is het niet voor de dorpen, behalve dan voor Smaerdiek (St.-Maartensdijk), zodat we de dich ter daar wel zullen moeten zoeken. De gilde viert Een aardig stukje folklore is nog te Scherpenisse bewaard gebleven Burgemeester Bouwense vertelt het volgende van het door Maria van Nas sau in 1594 gevormde gilde. De offi ciële brief berust nog altijd bij de leiding van dit gilde. Er is ook een heel oude vlag, waar van iedere Scherpenissenaar beweert, dat deze van 1954 is. Oudheidkundi gen trekken dit in twijfel, maar men voelt zich er gelukkig mee aan die oude datum te blijven geloven. Deze vlag heeft jarenlang, op verzoek van kaning Willem III op het Loo gehan gen. Uiteindelijk keerde die op haar basis terug en tegelijkertijd schonk de koning het gilde een nieuwe vlag. Het aardigste ls echter de jaarlijk se bijeenkomst na Pinksteren. Van oefenen in de wapenhandel enz. is al jarenlang geen sprake meer, hetgeen zeer te betreuren is. Maar voor die jaarlijkse bijeen komst is toch steeds grote belangstel ling. Hiertoe in staat gesteld door Maria van Nassau, trekt het Gilde nog steeds bepaalde inkomsten o.m. uit de verpachting van gronden. (Er is ook nog een stuk grond, dat de Schut- terswei heet). Van die opbrengst worden enkele vaten donker bier gekocht en opge slagen op een bovenkamer van het gemeentehuis. De tinnen kannen ko men op tafel en worden straks ge vuld door de bode (officieel de „knaap" geheten). Bier en scharretjes Het begint de woensdag na Pinkste ren. 's Middags gaat een tamboer door de gemeente en opent op deze wijze de bijeenkomst. Vanaf dat mo ment kan elk Gildebroeder bier gaan drinken, zoveel het hem belieft Voor de afwisseling zijn er gedroogde zou te scharretjes en hard gekookte eie ren. Er zijn tal van regelen waaraan men zich moet houden. Vloeken, lie gen, vals beschuldigen enz. is alle maal streng verboden en wordt ge straft met het betalen van een boete Bier morsen mag evenmin, tenzij men het gemorste kan bedekken met de hand. Dit geeft wel eens aanlei ding tot de grappige siuatie dat een der leden van de ene overtreding in de andere valt. Het feest gaat door en culmineert in de zaterdagavond. Denk niet, dat al die leden daar vier dagen zitten. De jeugd gaat gewoon door met wer ken en komt 's avonds. De oudere leden dagen echter regelmatig op om hun biertje te halen en hun sterke verhalen van vroeger op te dissen. Strijd tegen de zee Zoals dit met alle Zeeuwse eilan den het geval was heeft Tholen steeds de zee als erfvijand leren ken nen. Concrete feiten zijn pas te noe men na het jaar 1000, toen de bewo ners, door schade en schande geleerd, georganiseerd in verzet gingen. Men ging dammen en vervolgens dijken aanleggen. De Engelaars-, de Paas- en de Stompertsdijk rond de Burger- meet ten westen van het dorp Poort vliet, evenals de dam in de Ee, ter plaatse van het huidige dorp Scher penisse. zijn als eerste bedijkingen te beschouwen. Rond 1200 jaar na Christus waren de overgebleven oude kernen alle van ten ringdijk voorzien. (Scherpenisse, chakerloo. Poortvliet St.-Maartens dijk en het vroegere Stavenisse. Dit laatste oude kerngebied ging in 1509 nog verloren. In 1599 werden de hier ontstane schorren tot een nieuwe Stavenissepolder bedijkt). Het veen- en klei-op-veengebied, dat buiten de ze oudste bedijkingen viel, werd eerst voor de zoutwinning benut (de moer- nering). Spoedig werden deze sterk door de zee verslagen gebieden ech ter met zandplaten en kleilagen over dekt. Hierdoor konden tussen 1300 en 1500 in snel tempo vele Nieuwland- polders worden bedijkt. Rond 1500 had Tholen reeds onge veer zijn huidige gedaante. Daarna vond alleen nog bedijking van enkele kreken plaats, zoals de Brede Vliet, de Pluimpot en van enkele grote aan wassen aan de westzijde van het eiland (Holiaire, Van Haaftenpolder, e.d.). Regelmatig, ongeveer om de 50 a 100 jaar, werd het land echter geteisterd door een ernstige storm ramp en waarbij vele polders inlie pen. De jaren 1570. 1682. 1714/T5 1808/'09 en 1906 zijn dergelijke ramp laren. De nog vers in het geheugen liggende ramp van 1953 is, vanuit het gezichtspunt van de historie bekeken dus met ongewoon en ook niet on verwachts gekomen. In 1682 is zelfs een groter aantal polders ingelopen dan in 1953. Dat de mens na over stromingen steeds weer snel ls te ruggekomen en met veel moeite en kosten het land opnieuw in gebruik heeft genomen, is voor een niet on belangrijk gedeelte te danken aan het feit, dat het hier zulk een vrucht bare grond betrof. werden tijdens en na de tweede we reldoorlog steviger aangehaald en spreker herinnerde daarbij aan het verblijf van H.M. de Koningin in Canada. Tegen het einde van de oor log hadden de Canadezen een be langrijk aandeel in de bevrijdipg van ons vaderland en ook de landingen in Vlissingen en Westkapelle werden uit gevoerd onder Canadees commando. De burgemeester zei vol bewonde ring te zijn voor de prestaties van de band en hij meende dat de vriend schapsbanden tussen de leden wel stevig moesten zijn om zulk een ar tistiek niveau te kunnen bereiken. Hij wenste het gezelschap een pret tig verblijf toe en sprak de hoop uit, dat het orkest mag voortgaan op de ingeslagen weg. De toespraak van Vlissingens eer ste burger werd beantwoord door de directeur van het orkest, de heer W. Allan Fisher B.A., die zei, dat het hem moeilijk was passende woorden van dankbaarheid te vinden voor het hartelijk welkom. De jongelui, aldus de heer Fisher, hebben in deze en kele Europese dagen meer van de geschiedenis geleerd dan gedurende vele lessen op school. Door deze nadere kennismaking met Europa, was hij zich goed gaan realiseren, hoe jong Canada eigenlijk pas is. Het grote strategische belang van Vlissingen in het verleden illustreer de de heer Fisher met het geven van een nadere uiteenzetting aan zijn zijn leerlingen hij is geschiedenis leraar aan het Barrie collegiate over de rol. die Vlissingen speelde bij het begin van de Napoleontische oorlog. Nadat er verversingen waren ge serveerd en de burgemeester nog het een en ander verteld had over het Vlissingse raadhuis en de daarin voorkomende schilderijen en andere artistieke nalatenschappen, werd de groep de gelegenheid geboden enkele kamers van het stadhuis te bezich tigen. Veel belangstelling werd daar bij getoond voor de maquette van het nieuwe stadhuis. Door het warmlopen der onderde len van een combine die op een perceel gerst van de landbouwer J. v.d. Velde stond, is brand ontstaan eerst in het stro onder en de gerst bij de combine en later in het nog te velde staande gewas. Het personeel van de loondorser Dekker heeft eerst nog geprobeerd om zelf de vlammen te doven, maar bereikte daar niets mee. Toen moest de brandweer te hulp worden geroe pen, die er na een half uur in slaag de de brand meester te worden. On geveer drie gemet van het vijf ha grote perceel was toen ai door het vuur verteerd of beschadigd. De schade, die door de landbou wer wordt geschat op 1500— is voor dit ongeval niet door verzeke ring gedekt. De loondorser was al leen verzekerd tegen brandschade aan eigen materiaal. De afdeling Zuid-Beveland van da N.C.B. heeft een bedevaart gehou den naar O. L. Vrouw van de polder op Walcheren, waaraan vele land bouwers deelnamen. Van Lewedorp uit werd met ongeveer twintig auto'a gestart en kwam men zonder onge vallen te Vrouwenpolder aan. Op da plek, waar voorheen ongeveer da oude kerk gestaan moet hebben, werd een rondgang gemaakt en de rozenkrans gebeden. Daarna ging men naar Middelburg, waar in de parochiekerk het wonderbare schil derij wordt bewaard. Pastoor Holt- kamp uit 's Heerenhoek celebreerde daar een plichtig Lof en hield een bezielde Mariapredikatie. Na deze kerkelijke plechtigheid, aanvaardde men de terugrei». Mr. J. C. Louët Feisser, substi tuut-officier bij de rechtbank te Rotterdam, is benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Bre da. Mr. J. C. Louët Feisser zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week op het gerechtshof te Den Bosch beëdigd worden. De installatie op de rechtbank te Breda zal, naar verwacht wordt, begin september plaats vinden. De nieuwe officier werd op 16 mei 1910 te Amsterdam geboren. Hij be zocht de h.b.s. te Utrecht. Na het staatsexamen B studeerde hij aan de universiteit te Utrecht rechten. Enige jaren werkte hij als waarnemend ambtenaar van het O.M. te Utrecht. In 1941 werd hij benoemd tot ambte naar van het O.M. bij het kantonge recht te Groningen. Vijf jaar later volgde zijn benoeming tot advocaat fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden. Hij vervulde dezelfde functie bij het bijzonder gerechtshof te Amsterdam in de jaren '48 en '49. In 1950 werd mr. Louët Feisser be noemd tot substituut-officier bij de rechtbank te Groningen. Vanaf 1953 vervult hij dezelfde functie in Rotter dam. In de algemene vergadering van aandeelhouders van Van Mierlo en Zoon N.V., werd drs. J. C. Wurfbain als commissaris herkozen. Tot directeur werd benoemd mr. J. M. van Kempen, tot dusver plaat», vervangend directeur. Het dividend over 1957 werd bepaald op 9 Morgen, donderdag 21 augustus, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.24 en 19.32 uur; te Ter neuzen om 6.42 en 18.59 uur; te Vlis singen om 6.12 en 18.28 uur. MIDDELBURG Abdij 9-10,30 uur: Ver» lichting der gebouwen met van 8,30-9,30 beiaardconcert en van 9,30-10,30 orgel concert in Nieuwe Kerk. Electro 7 uur: Afscheid van de wapenen, 18 j. met voorbehoud. Molenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur: Grafisch werk van Picasso. VLISSINGEN De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstelling Tankvaart en Scheepsbouw. Alhambra 7 uur: D« jonge leeuwen. 18 j. Luxor 8 uur: De jonge desperado's, 14 j. ZOUTELANDE 7 uur: voetbalwedstrij den badgasten-Meeuwen, DOMBURG Badpaviljoen 7,30-9 uur: Kinderbal, na 9 uur: Dansen. GOES Grand: Sissi, keizerin en moe der, a.l. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het lokaai van Fort Bello, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Salzburger Geschichten, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Storm over Perzië, 14 j, DE KLINGE P. Metz 6 uur: Dansen. MIDDELBURG Molenwater 8-4,30 uur: Grote jaarlijkse ringrijderij; binnenstad 1.30 uur: optocht ringrijders. Miniatuur Walcheren 8 uur: Openluchtbal. Electro 7 en 9,15 uur: Ratten. Molenwater: Mi niatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur Tentoonstelling grafisch werk van Picasso. VLISSINGEN De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstelling tankvaart en scheepsbouw. Alhambra 7 uur: De jonge leeuwen, 18 j. Luxor 8 uur: De jonge desperado's, 14 j. ZOUTELANDE Middendorp 8 u.: Film DOMBURG Badpaviljoen 9 u.: Film DE KLINGE v. Dijck 7,30 uur: Mijn leven behoort u toe. GOES Grand: Sissi, keizerin en moe der, aJ. Vriende verdwenei «ring doer Landen, gen uitgf zoeken. j hebben ui donkere J piloten d< Enkele lichaam Nederland Zee. „Het wl zwemmerj de coach Butlinrac< „Het wi sessie", zl nen luide ?l De lege tein Matt]; die van zwom, dl Op de 25| hij na 21 stertocht. I een r? Butlin eer

de Stem | 1958 | | pagina 2