AMERIKA LEVERT LICHTE WAPENS AAN INDONESIË Gustave en prinses Groot tekort L.E.F. Latij ns-Amerikaanse steun voor resolutie van Noorwegen Stilte en rouw in Galway Nederland was op de hoogte Uitvoerig rapport van Spoorwegongevallenraad Inbraak naast hol van leeuw Bestemming leger en politie Griekenland niet akkoord Brits plan Cyprus Recordpoging „paalzitten" Overeenkomst atoomcontrole Noodlanding van Viscount DAGBLAD VOOR ZEELAND De „Triton" te water Zuidelijke wind Het spoorwegongeval bij Woensel Onbekende vliegtuigen boven Sumatra De Gaulle terug naar zijn landgoed, als zijn grondwet niet aangenomen wordt Parijs, bevrijding en De Gaulle Begrafenis slachtoffers KLM-ramp Mariniers van V.S. in Singapore r- Faubus verzet zicK in Fittle Rock Opvolger van Von Schirach veroordeeld Protest tegen komst Duits circus 98e JAARGANG No. 22838 Uitgave N.V. Uitg. Mtj. Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Koni/.«in en Vaderland WOENSDAG 20 AUG. 1958 Abonnementsprijs t 7.— per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teL no. 35). De Franse kunstenaar Gustave, gekleed in een voetbalshirt anno 1920, laat u zijn versie zien van prinses Margaret (dame en violoncel). De artiest is „van plan" om zijn schepping voor ongeveer een half miljoen gul den te verkopen; dus liefheb bers... voor! Gustave vormt op zichzelf al een bezienswaardig heid als hij in een oude auto langzaam over de hoofdwegen aan de Rivièra rijdt. DE V.A.R. wenst van de Trans-Ara- bian Pipeline Company een grotere vergoeding voor de pijpleiding die over het Syrische gebied loopt. ALGERIJNSE opstandelingen hebben het dorpje Homaine. in het departe ment Oran, overvallen. Zij doodden acht vrouwen en acht kinderen. 36 JORDANIëRS hebben in Amman verklaard, dat zij uit Irak gewezen zijn. Zij hadden, naar hun zeggen, 40 dagen onder erbarmelijke omstandig heden gevangen gezeten. HET PROCES tegen zes Algerijnse fransen, die een aanslag hebben ge pleegd op generaal Raoul Salan de ■Bazooka-aanslag is te Parijs uit gesteld wegens ziekte van de voor naamste beklaagde. DRIE VOORAANSTAANDE commu- nisten in westelijk Slowakije zijn Uit de partij gezet wegens tegen de partij gerichte activiteit en lidmaat schap van een fascistische groepering in oorlogstijd. HEIN", waarop het ko ninklijk gezin gedurende enige weken een vakantietocht over de Middel landse Zee maakt, zal op 26 augustus met het m.s. Japara naar Rotterdam terugkeren. DE BRITSE admiraliteit heeft be kendgemaakt, dat 36.000 vierkante kilometer rondom het eiland Christ mas met ingang van vandaag tot nader order gevaarlijk terrein zal zijn i.v.m. proeven met kernwapens. Onder grote belangstelling is giste ren Amerika's achtste atoomduikboot, de „Triton", in Groton (Connecticut) te water gelaten. Het schip meet 5,900 ton en is circa 134 meter lang. De „Triton", die ruim 100 miljoen dollar heeft gekost, is de eerste duikboot met twee atoomma chines die genoeg elektriciteit kunnen opwekken om een stad van meer dan 10,000 inwoners te verlichten. Het is uitgerust met een ultra-modern radar installatie. Admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten van de Atlantische Oceaan, noemdhet schip „een door atoomkracht voortgedreven onzicht baar elektronisch brein" voor het op sporen van de vijand. De Verenigde Staten hebben besloten aan Indonesië, in gevolge een reeds lang uitstaand verzoek, een hoeveelheid lichte wapens, vrachtauto's en jeeps te leveren. Een deel van de zending is reeds in Indonesië aangek omen, In gezaghebbende kringen is in Washington vernomen, dat Nederland op de hoogte is gehouden van de onderhan delingen die tot de overeenkomst voor de wapenleveran ties hebben geleid. De overeenkomst is op 13 augustus ge sloten. Indertijd heeft Indonesië de Ver enigde Staten gevraagd om wapen leveranties tot een totale waarde van omstreeks 700 miljoen roepiah. De bestemming van de wapens is het leger en de politie. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken had destijds toege zegd, dat het Indonesisch verzoek opnieuw in overweging zou worden genomen wanneer de Sumatraanse opstand beëindigd was. Toentertijd heeft de Indonesische regering enkele militaire missies naar Oost-Europa gezonden, om in verschillende landen wapens aan te kopen. De eerste zendingen zijn thans in Djakarta aangekomen en onder de diepste geheimhouding uitgeladen en vervoerd. Globemasters van de Ame- De Griekse minister-president, Karamanlis, heeft de Britse eer ste minister, MacMillan meege deeld, dat de Griekse regering geen medewerking kan verle nen aan het jongste Britse plan voor Cyprus, aldus is gisteren avond te Athene bekendge maakt. Dit is dus in tegenstelling met andere ook door ons in onze editie van gisteren gepubliceer de berichten. De Griekse regering is niet van plan een vertegenwoordiger te benoemen voor samenwerking met de gouver neur van Cyprus, aldus de nota. „Wat de houding van de Griekse Cyprioten betreft, zij moeten zelf beslissen of zij willen meewerken aan uw plan of niet", zo zegt de Griekse regering. Weersverwachting van het KNMI j tot vanavond, opgemaakt dinsdag- l avond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking met j J of onweersbuien, Over het algemeen iets lagere J temperaturen. Zwakke tot tnatiee zuidwestelijke wind. J Verwachting van het Belgisch Weerkundig instituut: Zwakke t tot matige wind, vooral uit het l zuiden. Over het algemeen meestal l zwaar bewolkt met zeldzame op- J klaringen. Enkele regenvlagen J zelfs met onweer, vooral des J J middags. Vandaag: zon onder 19,55 uur. 1 Maan onder 22,19 uur. Morgen: zon op 5,32 uur. Maan op 13,44 uur. Op grond van hetgeen bij het op 20 december j.\ gehouden onderzoek naar het spoorwegongeval bij Woen sel is gebleken, heeft de Spoorweg ongevallenraad aan de minister van Verkeer en Waterstaat o.m. het vol gende voorgesteld: De Spoorwegongevallenraad is van oordeel dat de bepalingen be treffende het verkeerd spoor rij den" in het trein- en rangeer dienstreglement stringenter die nen te worden vastgesteld en moeten worden aangevuld. Aangezien de raad echter het op stellen van de definitieve redactie van deze bepalingen aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen meent te kunnen overlaten, doet hij de ministo-, bij wijze van proeve, een tekst daarvan toekomen, die, naar het oordeel van de raad, de bedoeling van de voorgestelde wijzi gingen duidelijk weergeeft. Voorts is de Spoorwegongevallen raad van oordee' de aandacht van de minister te moeten vestigen op de omstandigheid, dat bij het gehouden onderzoek is gebleken dat in de dienstuitvoering seinen worden ge bruikt, die niet in het dienstregle ment, afdeling seinreglement, zijn vermeld. De raad stelt de minister voor de directie van de spoorwegen te verzoeken er met kracht op toe te zien dat uitsluitend de officiële, in het seinreglement opgenomen seinen, worden gebruikt. De Spoorwegongevallenraad heeft zijn voorstellen aan de minister doen voorafgaan door beschouwingen en conclusies, waartoe het onderzoek de raad aanleiding heeft gegeven. In ztfn slotconclusie deelt de Spoorwegongevallenraad mede van oordeel te zijn, dat het ernstige on geluk te wyten is geweest aan een samenloop van omstandigheden, waarvan de belangrijkste was, dat de lastgeving verkeerd spoor" van i Woensel tot Best, niet te Woensel, doch te Eindhoven, op last van de treindienstleider aldaar, is afgege ven. Naar de mening van de raad, aldus de slotconclusie, was dit een gevolg van het feit, dat de bestaande voor schriften ten aanzien van het ver keerd spoor rijden" niet stringent ge noeg zijn geredigeerd en op enkele punten aanvulling behoeven. Hierdoor zijn te Eindhoven bij de betrokken ambtenaren misvattingen ontstaan. De raad is verder van oordeel dat enkele ambtenaren in meer of min dere mate in een juiste dienstuitvoe ring zijn te kort geschoten, hetgeen dan nader uitvoerig wordt gemoti veerd. rikaanse luchtmacht zijn gebruikt om de wapens aan te voeren, zo wordt vernomen. Nog meer materiaal is per schip onderweg. Uiteraard vormt deze wapenaan voer een hoogtepunt op het stuk van goede betrekkingen tussen de V.S. en Indonesië. In welingelichte kringen te Washington verwerpt men de moge lijkheid, dat deze wapens worden ge bruikt bij een Indonesische poging om Nieuw-Guinea te bezetten. Een hijskraan heeft de 17-jarige Mauri Rose Kirby uit Indiana polis bovenop een 24 meter hoge paal geplaatst waar zij zes maanden hoopt te bivakkeren. Het meisje wil het wereldrecord paalzitten op haar naam brengen en heeft bovenop een soort hutje laten maken, waar ze tegen de winter een kacheltje in zal zet ten. Ze heeft een telefoon bij zich, boeken, een bed waar ze opgevouwen in kan slapen, en een schrijfmachine. Want ze gaat een boek schrij ven over haar belevenissen bo ven op die paal in Indianapolis. Ze heeft al drie bladzijden klaar. Het hoofd van de inlichtingendienst van de Indonesische luchtmacht heeft gisteren bekendgemaakt, dat onbe kende vliegtuigen zijn waargenomen die over Zuid-Sumatra en het Indo nesische gedeelte van Borneo vlogen Hij richtte tot de bevolking een waar schuwing „om waakzaam te blijven ook al is de ruggegraat van de revo lutie gebroken". Van onze parlementaire medewerker) Het tekort op het Landbouw- egalisatiefonds is van 326,2 mil joen volgens de begroting 1958 opgelopen tot 589,3 miljoen vol gens de cijfers per 1 juli. Het nadelig saldo van in totaal 263,1 miljoen komt ten laste van de rijksbegroting. De voornaamse posten in het over zicht, dat minister Vondeling aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, zijn hogere uitgaven voor garantieprijs voor de melk (230 miljoen), toeslag op de consumptimelk 124,3 miljoen), nadelig saldo fabrieksaardappelen (6,5 miljoen), nadelig saldo suiker (5 miljoen). Hiertegenover staan slechts enkele „meevallers", zoals een verlaging van de kosten van de garantie aan de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart (2,5 miljoen) en minder toeslag op binnenlandse granen (1,5 miljoen). In zijn toelichting zegt minister Von deling o.a., dat de melkopbrengst voor consumptie, die was geraamd op 1700 miljoen liter, in feite 1500 miljoen liter bedraagt. Een kleine teruggang dus. De benodigde toeslagen zijn ech ter sterk gestegen. Van de andere kant heeft het in de handel brengen van volle melk en besparing van 400,000 gulden aan subsidie opgeleverd. De opbrengst van de boter was geschat op 3.48 per kg, maar is thans maar 2,45 per kg. Het nadelige saldo bij de aan- en verkoop van sui- Premier Charles de Gaulle heeft de critici van zijn constitutie voor de Vijfde Republiek gewaarschuwd, dat hij zich weer op zijn landgoed terug zou trekken, als het Franse volk de volgende maand zijn ontwerp-consti- tutie niet zou aanvaarden. Gemeld wordt, dat de premier te gen de socialistische leider Jules Moch heeft gezegd, dat ,,als het re ferendum geen succes zou zijn. hij huiswaarts zou gaan" De socialisten, die verdeeld waren over de vraag of De Gaulle gesteund moest worden, hebben enkele bezwa ren naar voren gebracht tegen de voorgestelde ontwerp-resolutie. Alle aanwijzingen gaan echter in de richting van het aanblijven van De Gaulle ongetwijfeld als presi dent van de nieuwe republiek na het referendum van 28 september. En de politieke waarnemers zijn het er over eens, dat het ontwerp aan genomen zal worden. ker werd veroorzaakt door de onvol doende produktie in het binnenland, waardoor 7500 ton moest worden in gevoerd. In welingelichte kringen in het hoofdkwartier der V. N. wordt vernomen, dat van de twintig Latijns-Amerikaanse landen er 19 de Noorse resolutie (mede ingediend door zes andere lan den) zullen steunen. Dit werd meegedeeld nadat de La- tij ns-Amerikaanse groep in vergade ring bijeen geweest was. Afwezig wa ren daarbij Cuba, dat reeds te kennen gegeven heeft de Noorse resolutie te zullen steunen, en de Dominicaanse republiek, die deze spoedzitting gene geerd heeft. De landen van de Afrikaans-Azia tische groep hebben een vooront werp van een resolutie over de toestand in het Midden-Oosten onder de leden van de Verenigde Naties doen circuleren, waarin de algemene vergadering wordt ver zocht te verklaren, dat volgens haar de Amerikaanse en Britse troepen op korte termijn uit Li banon en Jordanië moeten worden teruggetrokken. Het voorontwerp zou nogmaals op een bijeenkomst van de 28 landen tel lende Afrikaans-Aziatische groep wor den besproken. Volgens het voorontwerp zou de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, worden uit genodigd in overleg met de Arabische landen voort te gaan met de bestude ring van economische toestanden. Verder zou Hammarskjoeld voor 30 Geassisteerd door een politie man plaatst generaal De Gaulle een krans aan de voet van het monument ter ere van de tij dens de tweede wereldoorlog gevallen politiemannen bij het hoofdbureau van politie te Parijs. De plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de herdenking van de veertiende verjaardag van de bevrijding van Parijs. Vandaag vertrekt De Gaulle naar Afrika, een reis van 20.000 km. Vrouwen knielden in gebed neer in de stilgevallen, met zwarte doeken gedrapeerde straten van Galway, toen de baren met de stoffelijke resten van 22 slacht offers van de ramp voorbijtrok ken in plechtige processie naar de begraafplaats van St. Mary's. De slachtoffers die gisteren zijn be- graven, waren onbekenden, passagiers of leden van de bemanning van de „Hugo de Groot", wier stoffelijke res ten, opgehaald uit zee, niet konden worden geïdentificeerd en van wie nie mand de nationaliteit en het vader land weet. Er zijn tot dusver 12 stof felijke resten geïdentificeerd. De mensenmenigte in de straten was tien rijen dik toen de begrafe nisstoet passeerde. Op het door bloemisten van Galway met bloemen bedekte grasveld voor het districtsziekenhuis te Galway was tevoren een rouwdienst gehouden, ge celebreerd door zes geestelijken van verschillende richtingen, die werd bij. gewoond door ongeveer 500 personen, onder wie luchtvaartvertegenwoordi- gers van vice-president tot stewar dess leden van het Ierse parlement, doktoren, verpleegsters, soldaten en politiemannen. Tijdens deze plechtig heid zeide de heer J. A. Bach, een der directeuren van de K.L.M., nadat hij enige woorden van rouwbeklag had gesproken: „Wij vliegen, we doen onze zaken vliegend en wij zullen blijven vliegen. Een ongeluk als dit sterkt ons echter in het geloof, dat wij, men. selijke wezens, onze bestemming niet in eigen hand hebben en dat we ons hebben te onderwerpen aan het lot dat op ons rust". Aan het hoofd van de stoet schreed ter lengte van ruim 250 meter een afdeling van het eerste Iers-sprekende legerbataljon van de Ierse republiek, gevolgd door vrouwen van de ambu lancedienst en grijs-geüniformeerde politiemannen. Op de begraafplaats van St Mary's brachten Ierse families een laatste bloemengroet. Ierse kinderen legden naast de uit 30" lelies bestaande KLM- krans handen vol bloemen en kleine zelfvervaardigde bloemkransen, waar voor achtertuintjes het bloemenmate- riaal hadden geleverd. Het geheel vormde een regenboog van kleuren. Er waren gladiolen, dahlia's, chrysan ten en anjers. Soldaten van de Ierse republiek droegen de kisten van de 22 lijkauto's en plaatsten ze op metalen standaards alvorens zij in het graf werden neer gelaten. Bijna 2000 mensen stonden langs drie zijden van het graf en zochten een plaats op banken en in bomen om de militairen de kisten langs een houten plankier naar beneden te zien dragen, waar ze op de bodem van het graf op granieten blokken werden geplaatst, De begrafenis werd onder meer bij gewoond door familieleden van om gekomen passagiers, weduwen van be manningsleden en een volledige be manning van een KLM-vliegtuig. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van marine heeft gisteren medegedeeld, dat se dert enkele dagen ongeveer 1700 Amerikaanse mariniers een ontspan ningsverlof doorbrengen te Singapore. Het betreft hier, aldus de woordvoer der, een routinebezoek met een tijde lijk karakter. Radio-Peking zag het natuurlijk an ders. De aanwezigheid van Ameri kaanse oorlogsschepen en mariniers in Singapore is, volgens radio-Peking, een openlijke militaire bedreiging van de Aziatische landen. september verslag moeten uitbrengen over de ontwikkeling in het Midden- Oosten. De groep zal zich er nog over bera den of zij een afzonderlijke resolutie zal indienen of een amendement op die van de zeven landen. De Noorse onderminister van bui tenlandse zaken, Engen, heeft gisteren officieel de resolutie van de zeven landen ingediend, welker inhoud wij reeds eerder publiceerden. De atoomgeleerden uit Oost en West, die sinds 1 juli in Genève geoonfereerd hebben, zijn tot een overeenkomst ge komen betreffende het opsporen van kernontploffingen. In het communiqué van gisteren wordt gezegd, dat de deel nemers „hun goedkeuring gehecht hebben aan conclusies over een con trolesysteem voor het opsporen van schendingen van een eventuele over eenkomst betreffende het schorsen van proeven met kernwapens". Verder werd over het controlesysteem niet uitgewijd, maar naar verluidt voorziet het in de oprichting van on geveer 200 opsporingsstations op het land, op zeeschepen en misschien op aardsatellieten. Tijdens de zitting van vandaag zal verder gesproken worden over het slotrapport van de conferen tie, dat dan waarschijnlijk, voor het openbaar gemaakt wordt, aan de be trokken landen aangeboden zal wor den. Men verwacht, dat de conferentie vandaag of morgen besloten zal wor den. Een vliegtuig van de Engelse lucht vaartmaatschappij B.E.A. is boven het westen van Frankrijk in een on weersfront verzeild geraakt. Drie maal is toen de bliksem ingeslagen op deze „Viscount", welk toestel 45 passagiers vervoerde. Een cockpitraam, een motorbekap- ping en de navigatielichten van het vliegtuig werden door de bliksem ge troffen. Op 't vliegveld van Cognac heeft de „Viscount" een noodlanding gemaakt. Het toestel was van Major ca onderweg naar Londen. De schade was licht. Gouverneur Orval Faubus van Ar kansas heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat het bestuur van de middelbare school in Little Rock het recht heeft zich met gebruikmaking van elk wettig middel te verzetten tegen het bevel tot integratie. Hij leverde hiermee commentaar op de uitspraak van het hof van beroep in St. Louis, waarin het vonnis van een districtsrechter wordt vernietigd. De districtsrechter had bepaald, dat de integratie voor de duur van 2,5 jaar moest worden opgeschort. Een denazificeringsrechtbank in West-Berlijn heeft Arthur Axmann, de opvolger van Baldur von Schirach als leider van de Hitlerjugend, veroor deeld tot een boete van 35.000 mark en ontzetting uit het recht politiek ac tief te zijn voor de tijd van 15 jaar. Axmann was, blijkens de overwegin gen van het vonnis, niet beschuldigd van oorlogsmisdaden. Wel was komen vast te staan, dat hij voordeel had geput uit het Nazi-regiem en de doel stellingen van de Nazi's verbreid had. Het O.M. had een boete van 60.000 mark geëist. De vereniging voor de belangen van de Nederlandse circussen heeft een protesttelegram gezonden aan de minister voor Sociale Zaken naar aanleiding van de komst van het Duitse circus Krone naar Nederland gedurende het zomerseizoen 1959. „Gezien de vele moeilijkheden, waarmede de Nederlandse circussen door de dalende conjunctuur en de sterk gestegen exploitatiekosten de laatste jaren te kampen hebben, ach ten zij het niet mogelijk het volgende seizoen in ons land op tournee te gaan, indien inderdaad een buiten lands circus in ons land voorstellin gen zou geven. Door de kleine om vang van ons land en de huidige economische omstandigheden is er in Nederland zelfs bijna geen plaats voor de vier Nederlandse circus ondernemingen". aldus het telegram. Op zes meter afstand van de twee agenten die de ambts woning van de Italiaanse pre mier bewaken, hebben inbre kers hun slag geslagen in een juwelierszaak te Rome. Zij ver leenden zich toegang tot de winkel door vanuit een naast liggende winkel, die leeg te huur staat, een gat in de tus senmuur te hakken. Hun buit is ruim 12.500 gulden waard. De politie schaamt zich over dit geval...

de Stem | 1958 | | pagina 1