LIECHTENSTEIN Europa s kleinste is een klein paradijs Stenen Bijbels in Noord- Ierland AM W Gu< ZWEtpVU&GE-k Australische meisjes offerden veel voor een sportu itzending Vliegen geen kunst.....?! POSTZEGELHANDEL VAN DE VORST FLOREERT Drie doden door een oude vete De wilde beer is los Eén gezin Allerminst arm Maar mag niet geschoten worden DAF exposeert personenwagen in het buitenland Meisj je viel van viaduct Ontstaan Klein paradijs Het is geen pretje kampioen te zijn Koolzaad BOEKENPLANK Teken aan de wand Doretta en de anarchist Zu.'c DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 opgebouwd. En de series, die worden uitgegeven, zijn vaak prachtig wat waar is, is waar. Liechtenstein is het kleinste vor stendom van Europa. Een miniatuur staatje, dat wordt geregeerd door de thans 51-jarige Frans Jozef II, wiens gouden familekoets als een indruk wekkende blikvanger in de publieke ontvangzaal van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in het rege ringscentrum Vaduz (3000 inwoners) staat. Een wonderlijk wereldje in het hart van de Alpen gelegen aan de rechter oever van de Bovenrijn en begrensd door Oostenrijk en Zwit serland. Men heeft ons schertsend verteld, dat de vorst tegenwoordig over een leger van tien vrijwilligers beschikt, terwijl er zelfs nog een elfde schijnt te bestaan Maar van het uit 80 man bestaan de „officiële" Jeger van Liechtenstein, dat reeds in 1868 werd opgeheven, vindt men thans als herinnering slechts een te koop aangeboden prentbrief kaart van „de laatste soldaat". Deze zwaar bebaarde en behelmde grijsaard ziet eruit als een soort museumstuk.... Och, dat is zomaar een aardigheid je. maar welk een heerlijk land, dat geen militaire zorgen ten geen de fensie-uitgaven) kent. Het gaat hier niemand slecht. Geen woningnood en geen huurkazernes, lage belastingen. In een paradijselijk landschap, waar Edelweis en Gentiaan bloeien en de toppen van de Liechtensteiner Al pen (Masescha 1250 m, Gaflei 1500 m, Succa 1400 m, Steg 1300 m en Mal'bun 1600 m) dit sprookjeslandje met zijn 157,ll,km2 oppervlak en 13700 inwoners omlijsten, troont op een lage berg in Vaduz het imposan te kasteel, waar de vorst met prinses Vorst Frans Jozef II met zijn gemalin Gina en de erfprins Hans Gina, alsmede drie zonen en een dochter leeft. Frans Jozef stamt uit het befaam de oude Oostenrijkse geslacht der Lichtensteins en hij is de twaalfde regerende vorst, terwijl zijn gade nog van Habsburgsen bloede is. Een be minnelijke man, die de nationale blauw-rode vlag van Liechtenstein (al heeft men dan ook een tolunie met Zwitserland en bestaan er ook met dit land in economisch en ander op zicht veel nieuwe, zeer nauwe, ban den) en het eigen volkslied „Oben am Deutschen Rhein" zeer hoog houdt. Arm is de vorst allerminst, al ver loor hij dan ook de helft van zijn landerijen in Tsjecho-Slowakije aan de Russen. Tenslotte heeft hij nog de unieke schilderijencollectie van de Liechtensteiner Fürsten een der belangrijkste privé-verzamelingen ter wereld met doeken van Rubens, Breughel, Frans Hals, Van Dijck, enz. Maar in hetzelfde gebouw waar in men de Liechtensteiner Gemalde- galerei kan bezichtigen, treft men ook de „Furstlich Liechtersteinische Verkaufstelle für Postwertzeichen" aan, die sedert jaren een eindeloze en zeer intensieve stroom postzegels over de wereld laat gaan. Hoewel men de zorgen voor de posterijen aan Zwitserland overlaat, heeft men ter- wille van de vreugde der philatelis- ten en niet in het minst terwille van zeer belangrijke financiële ba ten een ware postzegelindustrie Het staatje houdt slechts ten aan zien van de postzegels van veelvou den. Men heeft slechts één spoorlijn van 10 km lengte (Feldkirch-Buchs, geëxploiteerd door de Oostenrijkse spoorwegen: overigens een interna tionale „doorverbinding") en een ge zantschap. Dit wordt te Bern onder houden en wel door een broer van de regerende vorst, prins Heinrich. (Voor de rest nemen de Zwitsers de behartiging van alle diplomatieke honneurs waar). Gezien de bescheiden afmetingen van deze constitutionele erfmonarchie (in mannelijke lijn), kan het staat je zich niet veroorloven, er rechts beginselen op na te houden, die met de opvattingen der buurlanden in strijd zouden komen. Teneinde het jui'stp „klimaat" te scheppen, werd het hoogste rechtscollege hier sa mengesteld uit een Liechtensteiner, een Zwitser en een Oostenrijker. De regering wordt ondertussen gevormd door een Landdag, samengesteld uit 15 afgevaardigden, die door het volk worden gekozen. Maar Liechtenstein heeft het, alle zelfstandigheid ten spijt, nooit zon der een vriendelijke „grote broer" kunnen stellen. Voorheen was het Oostenrijk, dat ten aanzien van de posterijen, douane en staatsverdra gen, zijn beschermende handen over het staatje uitstak, maar na de eer ste wereldoorlog, toen de Oostenrijkse Republiek niet als de rechtelijke op volgster van de oude monarchie kon worden beschouwd, kwam het tot de nog op heden bestaande tolaanslui- ting met Zwitserland, nadat deze weg door de invoering van de Zwit serse Franc als wettig betaalmiddel was voorbereid. En hiermede deed dit demo cratisch - parlementair geregeerde landje dan een gelukkige greep, want Liechtenstein was in wereldoorlog II het kleine vriendje van Zwitserland en bleef gespaard, terwijl het als satelliet van Oostenrijk in de oorlogs ellende zou zijn geraakt. Nu symbo liseerde de naam Liechtenstein voor vele vluchtelingen uit nazi-Duitsland het licht en de vrijheid. Wanneer men aan de Duitse speurhonden en de dreiging van de machinegeweren op Oostenrijkse bodem was ontsnapt, stond men ineens midden in het I sprookje van de vrede in een neutraal j land. Een land, dat het vee op de Alpenweide de aanbouw van wijn stokken en mais en vele vreedzame zaken meer rustig als de belang rijkste zaken des levens mocht blij ven zien. Een eeuwen bestaande vete tussen twee families in zuid-Italië heeft het leven van drie personen gekost. Het weer oplaaien van de vete, met het vermelde gevolg, was te wijten aan de liefde die twee kinderen uit de twee families voor elkaar hadden opgevat. Toen een zoon van de familie Spoleti zijn zuster zag, terwijl zij werd omhelsd door een lid van de fa milie Calabro, ontstak hij zodanig in woede, dat hij een geweer haalde en zuster en verloofde neerschoot. Vader Calabro die bij het horen van de schoten naar buiten was gekomen, en die moeder Spoleti op de plaats van de ramp zag aanstevenen, greep daar na naar zijn geweer om de moeder dood te schieten. Het drama eindigde met een schot door de broer van Car- mela Spoleti op vader Calabro, die intussen levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis is opgenomen De broer van Carmela, de 25-jarige Francesco, nam hierna de benen Hij werd later echter door de politie ge grepen. Zicht op Vaduz Alpenweg indrukwekkend gepro jecteerd voert o.a. door een tun nel van 1 km lengte in het hoog dal van Malbun (1600 m). Het hoge water van de Rijn blijft in het voor jaar voor laag-Liechtenstein, waarin ook Vaduz ligt, een blijvende bron van gevaren, zodat allerlei voorzie ningen (o.a. het uitbaggeren van de stroom) jaarlijks meerdere honderd duizenden francs vragen. Men is de vreselijke overstroming van 1927 nog allerminst vergeten, waarbij tal van men ->•> verdronken en een miljoe- nenscnade moest worden genoteerd. Sedertdien bouwde Liechtenstein een binnenkanaal en pleegt voortdurend overleg met zijn buren, hoe het vrij- andelijke water het meest efficiënt in bedwang te houden. Maar hoe dan ook: Liechtenstein is en blijft een klein paradijs, waar gezegende toestanden heersen, die voor andere landen zo deze daar ooit geweest mochten zijn reeds jarenlang tot de verleden tijd beho ren. Natuurlijk willen er wel gaar ne buitenlanders wonen, maar de voorschriften zijn de laatste tijd in dit opzicht steeds strenger geworden, zodat het aantal vreemdelingen hier slechts 2700 bedraagt. Want Liechten stein wil bij alle gastvrijheid zich zelf zijn en blijven. En het is dit miniatuurstaatje bij deze politiek nooit slecht gegaan. Honderden opgewonden „toeschou wers" klimmen elke nacht op de da ken van koestallen en óp andere vei lige observatie-punten om maar de grote wilde beer te zien te krijgen, die de vorige week regelmatig ver schenen is even buiten het dorpje Norsjoe in de noordelijke provincie Vaesterbotten. De oeer is er een van het gevaar lijke type, dat koeien en andere die ren aanvalt. Een paar dagen geleden heeft de beer een paard gedood niet ver van het dorpje en hij komt nu elke nacht terug om het festijn, een grote vleesmaaltijd, voort te zetten. Het is wel voorgekomen, dat vlees etende beren mensen aanvallen. Hoe dat ook zij, dit verhindert nieuwsgie rige toeschouwers niet en e.r zijn vele toeristen onder hen de op schriften „gevaar, vleesetende beer" te negeren. Volgens de wet in Zweden mag het dier niet voor 1 september gedood worden. De jaarlijkee auto-tentoonstelling in Earl's Court, Londen, wordt de eerste tentoonstelling buiten Neder land waarop de DAF-personenwagen geëxposeerd zal worden. De firma van Doorne is voorne mens 3 personenwagens te sturen naar de Londense tentoonstelling, welke op 22 oktober begint. Het wordt de tweede maal dat DAF in Earl's Court exposeert. Twee jaar geleden namelijk, stuurde dit merk reeds vrachtwagens in. Ruim 60 fabrikanten uit Engeland de Verenigde Staten, Canada, Frank rijk, Duitsland, Italië, Zweden en Tsjechoslowakijt en Nederland heb ben ingeschreven voor de komende tentoonstelling. Het ll-jarig*meisje N H. uit de Ge rard Doustraat te Den Haag is van 't viaduct aan de Vaillantlaan gevallen, waarbij zij een val van 7 merer maak te Met een schedelbasisfractuur is zij naar het ziekenhuis Westeinde over gebracht. Hoe is nu Liechtenstein ontstaan? Het is uit de oorspronkelijke Zwit serse graafschappen Vaduz en Schel lenberg gevormd, die zich destijds in handen bevonden van de graven von Hohenems en deze op een ge geven ogenblik wegens grote schul den aan Johann Adam, Fürst von und zu Liechtenstein, verkopen moes ten. (Schellenberg in 1699 en Vaduz in 1712). Op 23 januari 1719 bevestigde Kei zer Karei VI deze koop en verhief het gebied tot het Rijksvorstendom Liechtenstein. Van 1806-1814 hoorde het tot de Rijnbond en daarna tot 1866 tot de Duitse Bond, na welks verval Liechtenstein zoals gezegd eerst naar de Oostenrijkse kant trok. Het vorstendom heeft geen enkele stad of zelfs maar een stadje. Vaduz met zijn „witte huis" (het regerings gebouw) vormt het centrum: het is een wijd uiteen gebouwd dorp met enkele straten, die modern aandoen, terwijl ook hier en daar een gebouw een grootsteedse allure aangenomen heeft. MaarLiechtenstein zit niet stil. Het stratennet van het land is de laatste jaren op werkelijk groot scheepse wijze uitgebouwd en wordt nog steeds verbeterd. Een zeer goede (Van onze correspondent in Austr.) Het is dan eindelijk toch zover ge komen; oók de Australische meisjes uitverkoren voor deelname aan de sportwedstrijden van het Britse Em pire, hebben de reis naar Cardiff gemaakt. Vraag niet hoe. Vaak heb ben zjj deelgenomen aan straatcollec ten, daarbij zelf als levende „recla me" fungerend; en wat hebben zij zich al niet moeten ontzeggen om het reisgeld bij elkaar te krijgen Neen, het is heus nog geen pretje om „kampioene" te zijn en uitver koren te worden aan topwedstrijden deel te nemen. Indertijd ben ik na afloop van de Olympische Spelen in Australië meer malen getuige geweest van triomf tochten welke door „overwinnaars" en „-winnaressen" werden gemaakt. Bijzonder de 18-jarige Betty Cuhbert fungeerde in die tijd als „bejubel de" en in de stad Paramatta, in de buurt waarvan haar vader een bloe misterij heeft, waren bij haar huldi- gingstocht de wegen compleet geblok keerd. Onder zulke omstandigheden moet het wel leuk zijn om kampioe ne te zijn Doch buiten de toppres taties, wordt toch heel wat van deze "meisjes gevergd. Het is lang niet meegevallen om het reisgeld bijeen te krijgen, want daar moesten de deel- nemenden aan de spelen in Engeland grotendeels zelf voor zorgen. Vandaar de grote reclametochten; feestuitvoeringen waarin de helden en heldinnen van het sportveld in persoon verschenen evenals bij vele andere gelegenheden waarbij men kans zag geld op te halen. En de meisjes hadden ook veel persoonlijke opofferingen. Voorzover nog niet getrouwd, hadden de mees ten van haar reeds maanden geleden haar baan aan de training moeten prijsgeven. Gloria Cook die getrouwd is, hielp haar echtgenoot het eigen huis bou wen in Seaforth, een voorstad van Sydney. Doch de bouwerij is door haar training voor de hordeloop aan zienlijk vertraagd. „Dan komen we maar later in ons huis", zei ze berustend. Ook de record-sprintster Mariene Mathews was in Concord bij Sydney ijverig haar echtgenoot bij de bouw van haar huis te helpen. De funde ring was net gelegd toen Mariene in het vliegtuig stapte. Haar echtge noot, die brandweerman is, ver klaarde z'n „bouw-handlanger" in 't werk erg te missen. En dan is er Betty, die bij vader op de kwekerij aandacht besteedde aan de bloemen en planten. Ze mag dan in het sprinten alle records heb ben geslagen, ze zat in de war hoe het zou gaan met haar verzameling van honderd verschillende vogelsoor ten. Daar zal moeder wel voor zorgen beloofde deze. Michele Mason, die eveneens uit de buurt van Sydney komt, heeft haar baan in de bibliotheek van een groot dagblad prijs moeten geven in ruil voor de trip. Met de „Konrad-kinderen" is het eenvoudiger gesteld; die hebben vrij van school gekregen, hetgeen niet als een opoffering kan worden gerekend. De 13-jarige Ilse lag in Bankstown een andere voorstad van Sydney, sinds ze acht jaar was bijna iedere dag in het zwembad. Toen haar broer werd aangewezen voor de Olympische Spelen mocht zij aanvankelijk „mee doen" doch sinds dien is de zwemwereld over haar prestaties van de ene verwondering in de andere gevallen. Dat zei indertijd ook Corrie Schim mel tijdens haar bezoek aan Austra lië: „Toen ik uit Nederland ging had ik eigenlijk nog nooit van haar ge hoord, maar nu ik haar zie zwemmen lijkt ze me een wonder". Hetgeen niet wegneemt, dat inmid dels de jeugdige Terry Gathercole het wereldrecord 110 yard borstslag van 1 min. 13.6 sec. met een seconde verbeterde en ook Ilse alweer door Sandra Morgan in haar records ern stig wordt bedreigd. Het is overigens merkwaardig hoe men zich in de laatste jaren is gaan toeleggen op het breken van allerlei records. In het verleden had men eigenlijk alleen maar belangstelling voor tennis, cricket en paardensport het is zeer waarschijnlijk, dat mede door de toevloed van emigranten de Konrads zijn immers óók van vreemde bodem het sportveld in Australië is verruimd. De principes van het amateurisme worden hoog gehouden, anders zou den ook 'de hiervoor genoemde meis jes zich minder opofferingen hebben behoeven te getroosten dan zij nu moesten. „Rechtuitvliegen", zei de instructeur, terwijl wij wer den vastgegespt in het veiligheidsharnas, „is eigenlijk geen kunst. Het is net zo moeilijk of gemakkelijk als rechiuit rijden in een auto. Hele kleine stuurbewegin- gen zijn voldoende, als de kist van het rechte pad af dwaalt." Dat klonk hoopgevend. „In een auto zit je ook niet de hele tijd aan je stuur te draaien, als je rechtuit rijdt", vervolgde hij stellig. Zeg daar meer „nee" op. „Nu heb je in een kist niet alleen de mogelijkheid om rechtuit, naar links of naar rechts te vliegen. Je kunt ook nog omhoog of omlaag vliegen". Wij namen ons voor om na de volgende opmerking „nee" te zeggen, ook al zou Het Grote Voorbeeld bewe ren, dat twee maal twee vier is. „En om te weten of je stijgt of daalt kun je op de hoog temeter of op de variometer kijken- Maar je kunt voor lopig veel beter de horizon in de gaten houden". „Nee", zeiden we omdat we ons dat nu eenmaal had den voorgenomen te zeggen. „Nou ja", zei de instructeur, „je hebt in zoverre gelijk, dat vanmiddag de horizon niet te zien is, vanwege de heiigheid. Maar dat heb je natuurlijk al van de anderen gehoord. Ja, trekken maar!" besloot hij tot de man buiten, de duim omhoog. Terwijl wij omhoog zoefden, zwegen we maar. „Het lollige is", vervolgde hij, „dat je natuurlijk ook iedere combinatie kunt vliegen. Bij voorbeeld: rechtuit, maar met de vleugels niet evenwijdig aan de horizon. Dat noemen we dan „overhangen" en het is tegen het boekje. Je kunt ook een bocht vliegen alleen met de knuppel en zonder of met te weinig voeten- stuur. Ook niet best. Je kunt het ook overdrijven... wat mankeert die lierman., het gaat te lang zaam", en hij roerde wat met de knuppel, zodat de Goezier misprij zend nee-schudde, waarop het luchtgebrom toenam„je kunt het ook overdrijven, zei ik, en dan kom je met veel voetenstuur bij voorbeeld in een rechterbocht en doordat je dan teveel knuppel geeft, hangt de hele tent op zijn kant in de lucht. Daas nog inge wikkelder, want dan wordt je hoogteroer richtingsroer en je richtingsroer wordt hoogteroer en je rolroeren spelen een rare rol op zichzelf. Dat was zo ongeveer de lang ste speech, die we ooit van hem hadden gehoord. Ja, los zijn we", zei hij, „neem de kist maar over". Rechtuitvliegen was de bood schap, Waar 'n welopgevoed vlie ger de horizon mag verwachten, was niets anders te bekennen, dan wat grauwe, wezige vegen. Daar ergens ver in de diepte moest Maastricht liggen. De vinger van de instructeur trok een denkbeeldige lijn op de „voorruit''. „Daar ligt ongeveer de horizon", zei hij. „het is een beetje moeilijk zo, maar dat maakt weinig uit...". Het ging! Het ging werkelijk! Dat van die kleine stuurbewe- gen hadden we goed in de oren geknoopt. Zakte de neus, dan trokken we voorzichtig iets aan de knuppel; rees hij teveel, dan duwden we wat. Hingen we over naar rechts of links, dan bewogen we de knuppel iets naar links of rechts. De Captain draaide zelf de bocht en toen vlogen we richting Beek. In de verte loste de mij nen een prachtige dot roomblank- ke stoom. Overal in het land schap bloeiden de kersebomen en de perebomen. Het was een vor stelijk gezicht en juist op het mo ment, dat wij een hooggestem de opmerking over al dat schoons wilden maken zei de instructeur: Hela, dit is geen passagiersvlucht Er moet gewerkt worden. Ijlings grepen we in de goede gang van zaken in. „Koers nu eens recht op dat gele veld met koolzaad of". „Dan zal ik een bocht moeten maken", zeiden wij, helemaal op onze hoede. „Geniaal opgemerkt. Waarvoor denk je anders, dat al die rom mel in die kist zit gemonteerd?" Juist, een bocht dus. Dat wil dus zeggen: eerst rechts voeten- stuur. Pal erna knuppel naar rechts. Dan allebei weer neu traal. De kist blijft dan in een bocht draaien totdat tegengestel de stuurbewegingen, weer eindi gend in de stand „neutraal", de zaak rechtuit brengen. Dus nou nog eens: eerst rechts voeten- Komt er vandaag nog wat van?" wilde de instructeur weten en schopte het hele geval in een rechter bocht. In de verte draaide het bloeiende koolzaad naar links en ging letterlijk onze neus voor bij. Wij bleven doordraaien. „Zou'je nu onderhand een eind maken aan die bocht?" infor meerde de instructeur nieuws gierig. Moed gevat, burger, tegenroer en toen alles op neutraal. Tot onze stomme verbazing gehoor zaamde de Gouvier als een ge willige lobbes. „Naar het koolzaad'', klonk het onbarmhartig naast ons. Nou dan maar een beetje links knuppel „Eerst voeten en dan knuppel", luidde het advies, „prikken, want we zijn te langzaam... trekken, want dit moet geen duikvlucht wordennaar het koolzaad". Dus opnieuw geprobeerd: links voeten, links knuppel... zakken we niet en stijgen we niet... het kool zaad kwam gehoorzaam wat naar rechts teruggedraaid. „Houwen zo", luidde het nieuw - we bevel. Roeren allemaal iets naar de tegengestelde kant en vervolgens neutraal. En tot onze stomme verbazing koersten we op het koolveld af. We ontdekten, die je die Gou vier niet moet sarren. Uit zich zelf is het geval vol goede wil. Hoe meer je er aan wilt verbe teren, als-ie eenmaal vliegt, hoe meer kans dat er ergens iets niet klopt. Dit zijn natuurlijk begin nersconclusies, maar het zijn tenminste conclusies. „Rechterbocht", verstoorde de instructeur ons zalig gezwelg in onze eigen vliegkunst. Hoe gaat het, als je er goed en wel te paard zit en denkt de ros en rijkunst onder de knie te hebben? Dan doe je iets, waardoor dat paard uit zijn humeur raakt en dan kan er verder van alles gebeuren. Zo ook wij. We begonnen goed. Rechts voeten, meteen waf knup pel. Maar we zaten alweer om hoog te vliegen en dan moet je zonder motor of zonder thermiek in de regel niet doen. Om kort te gaan, het werd een dotje van een „hangende bocht" en omdat we nu eenmaal naar rechts gingen klapte Gouvier vrij nijdig op zijn rechterkant om, vergezeld van een vergenoegd ge grinnik van Onze Toeverlaat. „En nu?", wilde deze weten. Wij dachten aan de vorige keer, aan het vliegveldrestaurant en de kerk van Geverik. Ditmaal zou den we het goed doen. Dus gaven we resoluut links knuppel en rechts voeten en dus deden we 't verkeerd. En daarom nam de in structeur ons het werk uit han den, trapte de kist recht, die net wilde beginnen te draaien, duwde de knuppel domweg naar voren en trok de hele santekraam weer binnen de perken van het ortho doxe vliegersfatsoen. Van toen af ging het beter, hoe wel wij later vernamen, dat de leiding van het vliegveldrestau rant er een ogenblik over had ge peinsd om een schuilkelder te laten bouwen. Typische gebeeldhouwde kruisen vindt men in sommige plaatsen in Noord-lerland. Ze zijn zeer o wel meer dan duizend jaren: zij zijn van Keltische oorsprong. Soms vindt men een dergelijk kruis kort bij een dorp, soms tussen het groen van bomen en struiken. Maar zi vallen direct op; niet alleen door hun wat eigenaardige vorm ma ar vooral omdat zij een geringe hoog te hebben. De stenen kruisen va riëren immers tussen de 5,5 en 4,5 meter. Zij zijn waarschijnlijk vroe. ger neergezet op heilige plaatsen; misschien ook heeft men er tege lijkertijd de grens van een bepaal de streek mee willen aangeven. Het mooiste kruis vindt men on getwijfeld aan de westkust, een mijl ten zuiden van Newport Trench en 35 mijl van Belfast. De vier zijden van het kruis zijn mooi versierd met gebeeldhouwde bijbelvoorstellingen. De weersom standigheden van vele eeuwen heb ben hun tekens natuurlijk achter gelaten op de „stenen bijbel", maar toch zijn de voorstellingen nog steeds duidelijk en uitermate inte ressant. Ook de kruisen op andere plaat sen vertonen fraaie bijbelvoorstel lingen. Deze voorstellingen zijn geen „massa-produkten" doch variëren steeds, hetgeen de „stenen bijbels" des te interessanter maakt. Erzsebet Kisjokai is een Hongaarse die voor de oorlog als romanschrijf ster en radiospreekster in haar land goed bekend was. Ze kon het com' munistische regime niet verdragen en leeft nu in ballingschap. Begrij pelijk: heeft ze de dramatische ge beurtenissen van het najaar 1956 In haar land intens meegeleefd en z« verzamelde er veel authentiek mate riaal over. Hieruit nu distilleerde een boek, dat half roman, half ver slag ons een indringend beeld geef van die wereldschokkende dagen I» Boedapest. Heel het beeld van de dra. matische strijd, van de afwisseling van juichende hoop en diepe ver slagenheid rijst er uit op. En aantel slot is er een bewogen pleidooi en een poging om de zin van daze ver schrikkelijke tragedie te doorgronden Was het de straf voor hovaardige trots en overmoedige ijdelheid' vraagt de schrijfster door middel ver een harer figuren. „Verdiende loor. of niet, het lijden van de Hongaren was verschrikkelijk. En nu wordt hun lot nog vreselijker, want dit is g®"1 slag van het Noodlot, maar van een aardse macht. Ik kan U alleen maer zeggen, oom Karei, dat jullie van om voorbeeld moeten leren! We hebber er een hoge prijs voor moeten betalen om wijzer te worden. Doen jullie t 's hemelsnaam je voordeel met de" les! Het teken aan de wand is ge makkelijk te ontcijferen en het sla:: ook op jullie, net zo goed op jullie" Ziedaar de moraal van dit hoek, ook in de titel vastgelegd. Het boek kwam uit bij Holkema en In de Aeternareeks van de Uitg^ versmaatschappij Pax verscheen verhaal van Walter Schnabel, spele» I in het onder politieke druk leven»' zuid-Tirol. De anarchist is een te zwaar woord voor een journal1*11, die door een manifest over Wf" verhoging een bloedig relletje I ketent en, gezocht door de zich schuil weet te houden in eeI! hut hoog in de bergen. Hij w°rcl' gekweld door een schuldgevoel dit wordt nog aangewakkerd, al® 1111 Doretta ontmoet, wier man, een P?' litie-officier, bij het bloedige rellep.® omkwam. De liefde voor elkaar, t:: allengs gegroeid was in het gezamei' lijk trotseren van gevaren, dreigt M de onthulling van deze complice': te mislukken, doch een dappere reo ding bij een overstroming brengt o' geliefden voorgoed bij elkaar. M® kan dit verhaal waarderen om paar goed getekende figuren in e® decor van machtige bergen en of zijn interessante kijk op de verhou dingen in dit hoekje van Europa. 98e JAARG Uitgave N.V. Directeur: E. Hoofdredacte Redactieraad gen, C. J. v. J. J. M. Mes ter, P. V. M t Westende. Bureaus: Br TeL 22341 (3 Bureau voor De Franse fel gekleed in ee| 1920, laat u prinses Ma\ violoncel), plan" om z ongeveer eei den te verk bers... voor! zichzelf al e heid als hij langzaam oi aan de Rivi DE V.A.R. we bian Pipeline vergoeding vc over het Syri: ALGERIJNSE het dorpje Ho ment Oran, c acht vrouwen 36 JORDANIë verklaard, dal zijn. Zij hadde dagen onder e: heden gevang! HET PROCEi Fransen, die pleegd op geni Bazooka-aansl gesteld Weger naamste bekla DRIE VOORA nisten in w uit de partij partij gerichte schap van een in oorlogstijd. DE „PIET H ninklijk gezin een vakantiet' landse Zee ma met het m.s. J terugkeren. DE BRITSE I kendgemaakt, I kilometer rom I mas met ing I nader order (I zijn i.v.m. prei Weersverwa- tot vanavonc S avond 23.15 Veranderli enkele rege: Over het a| J temperature! zuidwestelijl Verwachti Weerkundig tot matige zuiden. Over S zwaar bewo S klaringen. zelfs met S middags. J Vandaag: a Maan onder Morgen: zo op 13,44 uur J

de Stem | 1958 | | pagina 6