J de VERMILJOENE KUST VAN ZUID-FRANKRIJK Tekort aan verplegend personeel opgevangen op Bergs „Vrederust EERSTE STAP IN NEDERLAND ZONNESCHIJN GLINSTERENDE STRANDEN GRILLIGE WIJNRANKEN ROMANTIEK VOLOP VAKANTIE VREUGDE Vooropleidingscentrum voor personen beneden de achttien Mislukking (I) Mislukking Dollars DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 men vim emaal aan alle iclt het Romantisch Collioure La Mosquita Ho/mans won in Antwerpen Voetbalprogram 24 augustus DE ZEEKONINCIN (Van een onzer verslaggevers) Sinds geruime tijd woont de geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting „Vrederust" niet meer in de riante woning, die destijds voor deze functionaris werd gebouwd. Meis jes en jongens van om en nabij de achttien uit alle delen van het land zijn nu in de prachtige villia ondergebracht als pupillen (of, zo men wil, als zusters en broeders) van het Vooropleidings centrum „Vrederust", dat de jeugd de geheimen en vaardigheden van de verpleging bijbrengt. Tijdens deze vooropleiding, waar van de instelling op deze schaal enig in ons land genoemd mag worden, worden jongelui, die nog geen acht tien zijn voorbereid op de eigenlijke en meer praktische opleiding tot het diploma ziekenverpleging B., welke opleiding men volgens de wet eerst op achttienjarige leeftijd kan gaan volgen. Door deze wettelijke bepaling kwam het nogal eens voor, dat jon gelui voor de verpleging verloren gingen. Voordelen Door de instelling van het Voorop, leidingscentrum op „Vrederust" nu wordt dit voorkomen. Iedere sollici tant. die de verpleging in wil en nog geen achttien jaar is kan hier worden „opgevangen" om voorbe reid te worden op de eigenlijke cur sus. Dit instituut heeft deze voorde len, dat de jongelui een gezonde vorming krijgen en dat zij zich leren thuis voelen in het klimaat van de inrichting. Het voordeel voor het V.O.C. is dat het peil van het verplegend perso neel omhoog kan worden gebracht. Dat vertelde ons gisteren de ge neesheer-directeur van „Vrede rust", dr. M. v. d. Beek in de voor malige directeurswoning, waarin wij vriendelijk werden ontvangen door het hoofd van het V.O.C.me juffrouw T. Dekker, vroeger hoofd leidster van een kleuterschool in 's-Gravenhage. slaapkamer. De jongens hebben hun kamers in een van de paviljoenen van de inrichting, maar volgen sa men met de meisjes alle lissen in het instituut. Voor gezamenlijke re creatie en voor het beoefenen van zang. muziek etc. is er in het gebouw een modern ingerichte kamer annex serre. „We moeten hier de jeugd grijpen" vertelde dr. v. d. Beek. Vandaar het gemêleerd program, dat het voorop leidingsinstituut als vormingscen trum biedt. Er wordt aan handen arbeid gedaan, waarmee van „van niets tot iets" komt, in uniforme kle ding beoefent men sport, ook wordt aandacht besteed aan ritmische gym nastiek. Kortom onder goede leiding wordt de jongelui geleerd hun vrjje tijd nuttig en geod te besteden. Bij de foto's: Boven: Collioure, het romantische vissersdorp aan de Spaanse grens. Midden: De zon schijnt altijd aan de Cote Vermeillede Franse ver miljoene kust. Hieronder: Dromerig liggen de veelkleurige Catalaanse stadjes te zonnen aan de helderblauwe stran den der Middellandse Zee. Links onder: Jong en oud danst de sardanas. LJET mislukken van de Ameri- kaanse poging een raket naar de maan te sturen, heeft op veel gezichten een schampere glimlach gebracht. „Weer een flopnik"... Toch is deze schamperheid misplaatst. Indertijd, toen de Russische satel lieten de ruimte in stormden, kon men terecht spotten over de manier waarop Amerika de bus had gemist en de technische staven van leger, luchtmacht en marine door klein zielige naijver eikaars werk be moeilijkten. De laatste maanden echter is er veel veranderd. Werner von Braun en de andere ruimtevaartspecialis ten zijn autoriteiten geworden, die alles krijgen wat zij nodig hebben. Cape Canaveral, de raketbasis in Florida gonst van activiteit. Tien tallen fabrieken en laboratoria wer ken uitsluitend voor de produktie en het onderzoek van raketten. Dat het lanceren van de Thor-Vanguard is mislukt, stelt de poging als zo danig niet in een belachelijk licht. Het is bij ondernemingen als deze proberen en nog eens proberen, door ervaring wijzer worden en zo lang volhouden tot de proef einde lijk slaagt. Wat op Cape Canaveral wordt gedaan, kan men vergelijken met wat mensen als Edison en Mar. coni in hun besloten laboratoria deden. Mislukking volgde op mis lukking. maar de gloeilamp en de telegraaf zijn er gekomen... In deze rinte villa, de voormalige woning van de geneesheer.directeur van ..Vrederust", is thans het voor opleidingsinstituut voor aanstaande verpleegsters en verplegers onder gebracht. In de voormalige directeurswo ning troffen we naast ds. v. d. Berg een aantal meisjes en jongens aan, die momenteel deel uitmaken van het V.O.C., waarmee enkele maanden ge leden eigenlijk al min of meer is gestart. Zij komen uit Rotterdam, Fijnaart. Den Haag. Wolfaartsdijk, Sprang-Capelle, Middelburg, Sluis, Poortvliet en andere plaatsen. Mo menteel zijn er in totaal twaalf, ver telde mejuffrouw Dekker, waaraan dr. v. d. Beek onmiddellijk toevoegde, dat het in de bedoeling ligt er veel meer ..aan te werven". Accommodatie Het gebouw bevat vier slaapka- mers met in totaal veertien bedden. De leidster heeft een aparte zit- (Van een onder redacteuren) l Het is eigenlijk maar een klein strookje kust, dat in be slag wordt genomen door de Cóte Vermeille. De vermiljoene kust aan het stukje Middellandse Zee in Frankrijk, dat naar Spanje leidt, is nauwelijks 50 kilometer lang, maar deze 50 kilometer zijn vol gepakt met al het goede dezer aarde: zonneschijn, glinsterende j stranden, grillige wijnranken, romantiek en volop vakantie vreugde! Het vakantiegenot, dat hier voor het oprapen ligt als schelpjes in het zand, wordt nog niet opgeschept door de horden toeristen, die de stranden der Ri- I vièra bevolken. In de schilder- achtige stadjes als Collioure, Ar- j gelès op 't Frans-Spaanse grens-1 station Cerbère is het nog rus tig. Alleen Canet-Plage groeit uit tot een mondaine badplaats: het Zandvoort van Perpignan. In Canet wordt meer Catalaans Han Frans gesproken. Alles m het stadje herinnert er, evenals in Perpignan aan, dat dit enkele eeuwen geleden een stukje Spanje was. De toreros zwaaien er de mantilla, jong en oud danst er de sardanas en de bouwstijl der huizen achter de wuivende palm bomen verraadt een sterke, Catalaan- Ise invloed. I Het strand van Canet doet bijna I Nederlands aan door zijn wijde uit- I gestrektheid. Het is goed zonnen op het grofkorrelige zand. Behalve bad- I plaats is Canet ook nog een vissers- I dorp. 's Avonds kan men de vissers m hun felkleurige bootjes zien uit varen over het kalme, helderblauwe water der Middellandse Zee. Men poemt deze bootjes „lamparos", van wege de grote koperen lantaarn, die aan bakboordzijde hangt en die dient om scholen vissen aan te trekken. Ver van eigen land vindt de Ne derlandse toerist iets vaderlands terug in deze lamparos. De lampen zijn na melijk van Nederlands fabrikaat, al is dat aan de buitenkant niet te zien! Men behoeft in Canet echter niet elke avond per se naar de vissers te zitten kijken, hoe romantisch die wie gende lichtjes in de inktblauwe nacht ook zijn. Aan de gezellige strandboulevard vindt men ook mondain vermaak. Er zijn vele goede hotels en in frisse kleuren geschilderde villa's, die 's zo mers worden verhuurd. Men vindt er zomerhuisjes en een goed geoutilleerd kampeerterrein. Iets verderop, in Argelès-sur-Mer, ontdekten wij het fraaist ingerichte kampeerterrein, dat wij ooit ergens tegenkwamen. Wie aan dit alles plus nog het mondaine casino nog niet genoeg mocht hebben, kan met toerbussen naar Perpignan. het dwergstaatje An dorra of naar Pic du Caniguo in de Pyreneeën. Een badplaats met een geheel ander karakter is Colli-oure met ziJn talloze kiezelstrandjes, rustige kreekjes en exotische fiora. Sportvissers moeten beslist hun hengel meenemen, want de kreekjes wemelen van de vissen. De temperatuur is er het hele jaar door mild tot zeer warm. Zelfs in het hartje van de winter is het goed toe ven in Collioure, hetgeen de vroeger zo bekende chansonnière Rina Ketty (herinnert IT zich haar onverge telijke chansons ,,J' attendrai" en ..Sombreros et mantilles", of „Chante, chante encore dans la nuit" nog?) wel wist. Rina Ketty geniet thans, na een veelbewogen artiestenleven, een wel verdiende rust in haar villa te Col lioure. Het kleurrijke plaatsje, bron van inspiratie voor talloze schilders, ligt weggedoken tussen de bergen en de zee. Op weg naar het schilderachtige haventje met zijn uitgespreide vis netten, die een zilte geur afgeven, wandelt men langs metershoge aga ven, wuivende palmen en forse sinaas appelbomen. 's Avonds ziet nren in de nauwe straatjes met hun grove plaveisel vaak groepen kleurig geklede jonge lui, die zich naar het dorpspleintje begeven. Door wordt dan, onder be geleiding van een koperorkestje de sardanas gedanst met zijn opzwepen de ritme, dat niet zal nalaten een on vergetelijke indruk te maken. Op 15, 16, 17 en 18 augustus zijn or grote feesten te Collioure. Ter ere daarvan wo2*den er enkele echte stieregevechten gehouden in de arena Voorts worden ze onderricht in allerlei huishoudelijke werkzaamhe den, waarmee meteen wordt geleerd een gezellige huiselijke sfeer te scheppen. Praktisch werken zij 's morgens in de paviljoenen, waar zij in het huishoudelijke werk worden ingescha keld. In de middaguren worden cur sussen gegeven over verschillende onderwerpen, die een inleiding vor men op het verplegingswerk. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de leid raad. opgesteld door de examencom missie van de Nederlandse Vereni ging voor Psychiatrie en Neurologie. En verder wordt aandacht besteed aan etiquette-leer, elementair taal onderwijs, bespreken van boeken etc. Ook aan sociale wetten worden enige lessen gewijd. Het nijpend tekort aan verplegend personeel is dus de eerste oorzaak geweest tot de instelling van dit voor- opleidingsinstituut van „Vrederust". Het is een nieuwe tak van arbeid, waarvan „Vrederust" goede resulta ten verwacht. Resultaten in deze bin, dat het aantal aanmeldingen voor opleiding tot verpleger of verpleegste groter wordt en dat de leerlingen kundige mensen worden, die leindincr kunnen geven aan patiënten onder toepas singen van therapieën. naast het oude kasteel. Dat is dan wel de meest geëigende plaats voor een stieregevecht, want deze krachtme ting tussen man en dier stamt uit de riddertijd. Denkt u echter niet, dat u slechts strandgenoegens vindt aan de ver miljoene kust. Zeker u hebt nog vele badplaatsen als Argelès met zijn uit gestrekte dennenbossen en Banyuls, vanwaar de slaperig-makende zoete wijn uit deze streek verscheept wordt, maar talrijk zijn ook de bezienswaar dige plaatsen van het achterland zo als b.v. Planès met zijn curieuze kerk. Het grondplan van deze kerk heeft namelijk de vorm van een klaverblad, waarbij de ingang de plaats inneemt van een stengel. Met zijn vier dakkoepels heeft de kerk van Planès veel weg van een moskee en wordt daarom in de streek ook „la mosquita" genoemd. Veel is er te zien in het binnenland, kleine weggescholen plaatsjes, waar de toe rist als regel niet komt, imposante bergreuzen en groene dalen, maar de Cóte Vermeille is nu eenmaal een kust die geschapen schijnt te zijn om er te luieren, zomaar te liggen in de zon en zo af en toe eens een duik te ne men in het lauwe water van de Mid- dellande Zee. Spant u zich dus niet al te zeer in, maar neemt, het er ge makkelijk van zoals de Duponts, uw buren op het strand.... De bekende Ettense amateur Frans Hoffmans heeft het afgelopen week einde weer danig huis gehouden on der de Belgische amateurs. Zaterdag werd hij 6e te Stabroek en zondag reed hij eerste te Antwerpen in een wed strijd van 120 km. ERE-DIVISIE Blauw Wit-PSV, Spel. Enschede DOS, Feijenoo-d-NOAD, MVV-Rapid JC, Scheveningen Holland Sport-NAC. VW-ADO, Ajax-DWS, Willem II- Sparta, Elinkwijk-Fortuna '54. 2e DIVISIE A Baronie-LONGA. Zeist-DHC, Velox. Wilhelmina. 2e DIVISIE B Rheden-Tubantia. P)E bladen, die het gezicht naar Moskou hebben gericht en iedere glimlach of grijnslach van het Kremlin overnemen, zijn er na tuurlijk als de kippen bij, om de proef met de maanraket belachelijk te maken. Als de Amerikanen iets lukt, zoals de poolvaart van de Nau tilus, vinden ze dat niet belangrijk. Een mislukking echter is wel een kolommetje waard. Daarnaast ech ter zijn er niet-communisten, die zich afvragen waarom de Amerika nen niet in alle talen zwijgen en de journalisten eerst op Cape Cana veral toelaten als de proef gelukt is. Er is natuurlijk iets voor te zeg gen. De Sovjets hebben met dit systeem successen gehad. Men be denke echter, dat Moskou aan zijn stand verplicht is, alleen successen te behalen. Het communisme kent geen mislukkingen. Het kan zich de weelde niet veroorloven, tegen slagen wereldkundig te maken, dit in tegenstelling tot de vrije wereld, die een proef een proef durft noe men en de publieke opinie niet vreest als ze mislukt. De Britse „News Chronicle" merkte terecht op. dat het een ver blijdend teken zou zijn, wanneer de Russen dezer dagen een raket proef aankondigden, compleet met bijzonderheden over de raket zelf, en enkele dagen later laconiek zou den rondbazuinen dat het experi ment was mislukt. Het zou een ge. lukkig symptoom zijn van ontwa kende vrijheid, een bewijs dat het volk inderdaad mag meeleven met de verrichtingen van zijn weten schapsmensen. hun successen en te genslagen. Dat het eens mag kan keren over de dingen die mis gaan en deze zaken mag commentariëren met de humor blij of wrang die het waarmerk van de vrijheid is. JTEN adviseur van minister Dulles, Henry Wriston, heeft een op- merkelijke uitspraak gedaan. Hij stelde vast, dat Amerika zich wel wat al te bezorgd maakt over het Midden-Oosten en met sijn ont wikkelingsplan voor dit gebied wat overdreven idealistisch is. „De Arabieren moeten met de olie-miljoenen die ze verdienen zelf maar eens wat leren doen.'' Daar kwam zijn commentaar eigenlijk op neer. Er zit inderdaad iets in. Wan neer men weet wat koning Saoed ieder jaar opstrijkt en wat Irak van de oliemaatschappijen ontvangt, kan men zich terecht afvragen, of de V.S. er niet goed aan zoude it doen, wat zuiniger te zijn met hun dol lars. Als extra-gift, om de landen in het Midden-Oosten een beetje gunstig te stemmen tegenover het Westen, lijken ze niet helemaal ver antwoord, ook al mag men vast stellen, dat de uitspraak van de heer Wriston in haar algemeenheid wat simplistisch is. 5224 Ondertussen is Aram nog steeds in druk gesprek ge wikkeld met zijn medegevan gene „Tja, vriend, het ziet er in Ithaca beroerd uit met de de mocratie", grinnekt de filosoof. „Twee dagen geleden stond ik nog op een volksvergadering te schreeuwen, dat die bruut Ares te veel macht kreeg, dat de vrijheid der burgers in gevaar was, en nu.Hij breekt zijn zin plotseling af. Een sleutel knarst in het slot en krakend draait de celdeur open. „Aram, meekomen!" beveelt de sol daat, die in de deuropening staat. Een klein escorte solda ten voert Aram naar een om muurde binnenplaats, waar een stelletje ruw uitziende mannen zich aan het oefenen is in di verse sporten. Een atletisch ge bouwde jonge reus komt op hem toelopen. „Zo, makker, wil jij ook eens door Ares afgetuigd worden tot vermaak van de burgers", lacht hij spottend. „Kom mee, dan zal ik je eerst nog een paar slagen leren, zodat het tenminste nog iets op een ge vecht lijkt...." „Zo, hebben jullie dat soort plannen", zegt Aram met een grimmig lachje, „wel, dan moet ik je teleurstellen, ik vecht niet voor het plezier van anderen!"

de Stem | 1958 | | pagina 5