Lekkerste shag in Nederland STEM-FEUILLETON p Wit Aardverschuiving op heide bij Brunssum Commentaar overbodig.... Zwart o Bijna 800 duiven bij transport omgekomen Groot graanpakhuis in Groningen uitgebrand Tabak-experts geven garantie Dwangsom voor langzaam-aan- stucadoors Russische raketten voor rood-China Pleisteractie geslaagd DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 Paard zonk weg in moeras Nederlandse dag op t.v.-scherm Nabestaanden oorlogsslachtoffers naar Nederland Schapenrechten In drie smaken: Vijf personen gewond Door het oog van de naald Narcotica gestolen in Londen Geschil tussen Chili en Argentinië opgelost door Gordon Mac Creagh GEVAARLIJK! KINDERSPEL T V-R A DIOTV-RADIO-TV- In de heide nabij de Limburgse ge meente Brunssum is een aanzienlijke grondverschuiving geweest, waarbij een paard de dood heeft gevonden. Het natuurverschijnsel deed zich voor dicht bij de plaats waar twee jaar ge leden vele duizenden kubieke meters zand in beweging kwamen en het ge- bieke meters zand stortten naar bene- vernield werd. De Hoenbroekse cineast Henny van der Linden, die ter plaatse opnamen mlakte voor een jeugdfilm en de ac teurs Jessy Smeets (13 jaar) en Wim van de Wijden (31) uit Schinnen wa ren getuigen van de grondverschui ving. Tijdens de filmopnamen, waar bij Wim van de Wijden een paard be reed, bemerkte deze plotseling dat het dier in de grond wegzakte. Hij sprong op de grond en alarmeerde de andere leden van de filmploeg. Gezamenlijk trachtte men het paard uit zijn nete lige positie te bevrijden. Plotseling werden zij opgeschrikt door het ge roep van enkele hengelaars die in de nabij gelegen vijver aan het vissen waren. Achter hun rug was de grond in beweging gekomen. Duizenden ku bieke meters zond stortten naar bene den, alles meesleurend wat op hun weg lag. Door een snelle vlucht wis ten de leden van de filmploeg het vege lijf nog te redden. Het paard werd meegesleurd in het moeras, zon der dat iemand nog hulp kon bieden. Ook de hengelaars sloegen op de vlucht, sommigen moesten alles ach terlaten. Een van de hengelaars raak te een portefeuille met f 200 kwijt. De gemeentepolitie van Brunssum, die gewaarschuwd werd, nam de no dige maatregelen om verdere onge lukken te voorkomen. Als gevolg van de aardverschuiving werd de visvijver voor een groot deel gevuld. Hierdoor kwam de Limburger- weg over een grote afstand onder wa ter te staan. Expo Brussel De Nederlandse Televisie Stichting zal in samenwerking met het N.I.R. op woensdag 20 augustus van 13.40 tot 14.10 uur een directe uitzending ver zorgen van het Expo-terrein te Brus sel. Deze uitzending zal gewijd zijn aan een der hoogtepunten van de Ne- oerlandse nationale dag op de tentoon stelling, namelijk de aanbieding van de Expo-tulp en de roos „Moens de Fernich" aan de directeur-generaal baron George Moens de Fernich. De huidestoet, die daarbij zal defileren, wordt gevormd door 27 Nederlandse folkloristische groepen, bestaande uit ruim 600 personen en 100 paarden. Familieleden van in ons land ge sneuvelde Britse militairen zullen van 29 augustus tot 3 september a.s. een bezoek brengen aan de verschillende oorlogskerkhoven in Nederland, mid dels de Klaprooscollecte daardoor in staat gesteld door het Nederlands Oor logsgraven Comité. Het gezelschap zal op maandag I september onder meer een bezoek brengen aan het oorlogs kerkhof ln Bergen op Zoom. Het gezelschap dat 43 personen telt komt aan en vertrekt van het vlieg veld Zestienhoven in Rotterdam. De nabestaanden van de Britse militairen zullen gedurende hun verblijf in ons land in Nijmegen bij particulieren lo geren. Het verdere programma ver meldt nog een korte rondrit door de omgeving van Nijmegen op zaterdag 30 augustus, een plechtige dodenher- j denking op de begraafplaats Jonker- bos" bij Nijmegen op zondag 31 augustus, en enkele excursies op dins dag 2 september teneinde de deelne mers een indruk te geven van ons land. (Advertentie) Een Britse automobilist is tot tien gulden boete veroordeeld door de rechter in Whitby, omdat hij niet bin nen 24 uur had gerapporteerd, dat hij drie schapen had doodgereden „Scha pen hebben evenveel rechten op de weg als automobilisten. In feite heb ben zij meer rechten. Zij mogen name lijk sinds onheugelijke tijden op de weg zwerven. Het publiek dient hier mee rekening te houden," aldus de rechter. De drie shagmerken ran de bekende Firma Van Rossem die hiermee ook op dit ge bied topprestaties op internationaal niveau heeft bereikt in smaak en kwaliteit. V.ljt.r. zware Rotterdam shag''''half- zware Duo shagin plastic)en de lichte „Matrozen shag'''' Virginia). De prijzen voor Nederland zijn resp. 8595 en 95 ets. Iedereen kan thans, geheel vrijblijvend, eens een proef nemen in zijn eigen smaak, want de FirmaVan Rossem biedt zijn publiek een waarlijk unieke garantie: Mocht n.l., om de een of andere reden het gekochte pakje u minder goed toe schijnen dan wat u anders rookt, dan ont vangt u - indien u het pas aangebroken pakje (met opgaaf van naam, adres en re den) opzendt aan Van Rossem's Tabak- fabriek, Boezemsingel 33-37, Rotterdam- per ommegaande UW GELD RETOUR!" Zich baserende op uitgebreide smaakproeven er. op een meer dan tweehonderdjarige ervaring in het verwerken en mélangeren van tabakken, is de bekende Rotterdamse firma Van R. - al van oudsher befaamd expert voor pijptabakken - erin geslaagd nieuwe successen te boeken op het gebied van shag. In kwaliteit, geur en smaak staat deze firma thans met 3 merken - in 3 smaken! vooraan in de markt. „ROTTERDAM SHAG" (85 ct) Voor de liefhebbers van de speciale smaak van "zware" shag, is deze naam al reeds lang een begrip. De export van dit produkt naar talloze zeehavens overal ter wereld is wederom een bewijs dat ook een nederlands bedrijf zich op internatio naal niveau kan ontplooien. „DUO SHAG" (95 ct) Duo shag (in geel-gouden plastic verpakking) is een door ervaren mélangeurs samengestelde speciaal-mélange voor de steeds toenemende groep rokers van half- zware tabakken. Recente smaakproeven hebben geleid tot een goed uitgebalanceerd en karakteristiek aroma van een zeer hoog gehalte. „MATROZEN SHAG" (95 ct) Een lichte Virginia shag. Het bij zondere van deze shag is o.a., zo deelde de Firma mede, dat de tabak anders dan bij andere merken vaak het geval is, vol strekt ongeverfd en ongesausd is, hetgeen de volle zuiverheid van een rijpe virginia- smaak waarborgt. In de nacht van zondag op maandag heeft een hardnekkige brand in het] graanpakhuis „IJlst" aan de Een-1 drachtskade te Groningen gewoed. Vijf personen zijn na een explosie met brandwonden in het Academisch Zie kenhuis opgenomen De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Buurtbewoners die een verstikkende rook ontdekten, waarschuwden de brandweer, di° met groot materieel uitrukte, in het brandende pakhuis doordrong en met een mistspuit het vuur aanpakte. Enkele brandweerlie den gingen naar de derde etage. Toen ze de toegangsdeur naar de eest open den, ontstond door plotselinge toevoer van zuurstof een hevige explosie, ge volgd door dichte stofwolken. Daarbij werden vier brandweerlieden en de meesterknecht gewond. Ze liepen brandwonden van eerste en tweede graad aan handen en gezicht op. En kele rechercheurs, die mee naar bo ven waren gegaan, konden door de duisternis en de dichte stofwolken aanvankelijk de uitgang niet terugvin den. Ze liepen echter geen verwondin gen op. Kort nadien deed zich nog 'n explosie voor, welke via de ventilator Duizenden toeschouwers applaudis seerden geestdriftig toen zondag een Oostenrijkse parachutist, Heinz Spit- zer, bijna te pletter viel. Gekleed als clown zou hij aan de oever van het meer van Poertschach een demonstratie parachutespringen geven. Hij sprong uit een toestel dat op tweeduizend meter hoogte vloog, doch zij nparachute opende niet. Door te spartelen en zich in allerlei bochten te wringen, wist hij de koers van zijn val zodanig te veranderen, dat hij bo ven het meer kwam Door zijn hulp parachute werd zijn val bovendien nog geremd. Spitzer werd ongedeerd opgevist. Was hij er niet in geslaagd de koers van zijn val te veranderen dan zou hij ongetwijfeld te pletter zijn geval len. als een lange steekvlam naar buiten schoot, zonder verder schade aan te richten. Het bleek, dat het koolzaad boven de eest ook in brand was ge raakt. Om vijf uur was men het vuur meester, maar het nablussen duurde nog vele uren. De schade valt nog niet te ramen. De Londense politie doet krachtige pogingen om een hoeveelheid gestolen verdovende middelen op te sporen, die de dood van wel 1000 mensen kan ver oorzaken. De verdovende middelen zijn gesto len uit een hospitaal in het graafschap Woolwich. Van medische zijde werd medege deeld, dat de hoeveelheid groot ge noeg is om 1000 mensen te doden, als de verdovende middelen op verkeerde wijze worden toegediend. De politie is er bang voor dat de middelen in han den zullen vallen van Londense afper- Het geschil tussen Argentinië en Chili aangaande de soevereiniteit over het eilandje Snipe, in het Beagle-ka- iiaal, is opgelost. Argentinië en Chili zullen een ak koord sluiten betreffende de soeverei niteit over de eilanden in het Beagle- kanaal ten zuiden van Vuurland, welke voorwerp van geschil uitma ken. Intussen zal men zich van vij andige maatregelen onthouden. Zoals bekend is dezer dagen op het door de Argentijnen bezet gehouden eilandje Snipe, waarop ook Chili aanspraak maakt, een Chileense vuur toren afgebroken. De Argentijnse marinestrijdkrachten op Snipe zullen worden teruggetrok ken en men zal een permanente op lossing zoeken voor de vraag aan wie het eilandje zal toebehoren. Negen van de elf Leidse stucadoors, die naar oordeel van hun patroon op een werk te Wassenaar onvoldoende prestatie voor contractloon leverden, zijn door de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slote- maker, in kort geding tot een dwang- veroordeeld!' P6r d3g bij wanPrestatie I,JÏ!We-e,der §e(faagde stucadoors wer- yel;00rdeeld, omdat zij, voor i?!nde' dienstverband bij de patroon betwistten. korf stelde de vordering m deel de Ju *n'.omdat naar zijn oor- aeei de elf gedaagden or> het werk precies deden, wat zij wilden On lang praatten en wandeldengtaren en kwamen, wanneer zij wilden en dit alles om te protesteren tegen de nieuwe collectieve arbeidsovlreen komst voor de bouwbedrhfen De ve daagden beweerden, dat zij '„model- werkten. Hun klacht was voorts, dat de Da troon geen tarieflijsten had uitgereikt De patroon wil die lijsten wel geven indien daar belangstelling voor is' Van patroonszijde is men van oordeel dat toewijzing van een vordering om normale arbeid te hervatten geen miskenning is van het stakingsrecht. De vice-president van de Haagse rechtbank beklemtoonde het recht van de gedaagden op de tarieflijsten en wees verder de vordering van de pa troon in negen gevallen, waarin het dienstverband vaststond, toe. De Sovjet-Unie heeft bes'oten com- uiunistisch-China te voorzien van kernwapens en ballistische orojectie- kn, zo meldt de „New York Times" ai' Warschau. ,De Sovjets zouden ook me* de rege ring te Peking samenwerken bij het lanceren van een aardsatelliet. Zulks cp grond van een belangrijk militair en politiek akkoord dat Moskou en Feking tien dagen geled»n zouden hebben gesloten. Tevens zouden de Russen hun steun bij de ec mnmisehe ontwikkeling van China aanzienlijk versterken. 30) Binnenin bevinden zich vreemde beel den en versieringen. Het is een ake lig, spookachtig hol. Maar ja, ik heb me de tijd niet gegund voor nader onderzoek". Naarmate ze verder gingen, werd het hol eerder ruimer dan kleiner. Het geleek een hoog gewelfd ver trek, een zaal van reusachtige af metingen. In de wanden ontdekten ze holen en donkere zijgangen. In die sombere holen konden honderden tovenaars zich verbergen zonder ooit gevonden te worden. Templar waar schuwde nogmaals voor mogelijke hinderlagen en zei, dat de oude hun misschien daarom dat gouderts als lokaas had toegeworpen. Maar Do cker gromde en liep onvervaard door Hij was als een jachthond, die het wildspoor geroken heeft. „Nou, ga dan rechtsaf", riep Tem plar. „De deur naar die geheime ka mer is ergens aan die kant". Ze strompelden nu in het stikdonker voort en bleven uit noodzaak dicht bijeen. Zaklantaarns geven slechts onzeker en bedrieglijk licht en valse schaduwen. Onwillekeurig dempten ze hun stemmen. De duistere stilte onder de grond had invloed op hen. Zelfs Docker bromde en mopperde nog slechts binnensmonds, als hij er gens tegenaan liep, of over strui kelde. Het hol werd smaller en de akelige stille lucht drukkend. „Me dunkt, dat we al een ver schrikkelijk eind ver zijn gelopen", aieende Templar onzeker en angstig. „We hadden allang aan die deur moeten zijn". Docker keerde zich met een snauw om. „Wel, verrekte kerel, waarom houd vf :!eu"Ren dan niel beter open? Je Dent hier immers al eerder geweest? Moet ik dit zaakje dan helemaal al leen opknappen?" Templar ergerde zich aan zijn be velende en overheersende toon, waar mee hij de leiding op zich scheen te willen nemen. Doch onbewust voelde hij ook, dat hij aan gezag aanmerkelijk had ingeboet van het ogenblik af, dat de klomp gouderts omlaag was komen vallen. Hij begon zich dan ook to verontschuldigen. „Jawel maar toen ik hier laatst was, verkeerde ik niet in een stem ming om veel op te merken. Ik wil )e wel zeggen, dat die ouwe kerel me toen zo erg de stuipen op het „Oeh oe - oc oe- oe - ie - ie le a a a - Die onverwachte gil f' O' „op rii „„rd beantwoord dooi eer. ,'il.e sctveeuw van Kling, die, overspannen als hij was, zijn lantaarntje liet vallen en zich wan hopig vastklemde aan degene die het dichtst bij hem stond. Zijn ze nuwachtig snikken vermengde zich met het duivelse gegrinnik, dat op die spookachtige kreet volgde. XXI De stenen deur. Instinctmatig kropen ze bij elkaar en bleven verstijfd van schrik stil staan. Ze lieten hun lichtstralen rond dwalen en verwachtten elk ogenblik een aanval. De kille stilte werd een bijna tastbaar ding. „Wat was dat toch?" Docker vroeg het fluisterend, zon der er bij te vloeken. Doch daar er verder niets gebeurde, begon hun pols weer normaler te kloppen. „Vleermuizen", meende Björgson hoopvol. Toch drupte ergens voor hen uit water. Opeens weer een gil., bijna recht tegenover hen.. ,,Hie-ie-ie-ie-ie!" Als een noodkreet van gekwelde geesten klonk het, gevolgd door een spottend gegrinnek over hun angstig bijeenkruipen. Björgson begon, hoe wel bibberend, te lachen. „Onzin dat is een oud trucje. Schreeuwen in een put. Dat hadden we toch moeten begrijpen!" Hij scheen zich te ergeren aan zijn eigen domheid Templar slaagde er in, met hem mee te lachen. „Natuurlijk, dat is het! Dat doen ze in Borneo ook in de ravijnen, die taboe zijn, maar daar gebruiken ze holle bamboestengels. Als we alle maal niet zo schrikachtig waren ge weest, hadden we er dadelijk aan gedacht". „Wat is dat voor 'n truc?" vroeg Docker, zijn grove gezicht binnen de lichtcirkel van Templar's lamp houdend. „De zuiging van de wind door een smalle spleet in de rotsen, waarin 2. vtoeh van de 2onn eprieóler „Duivels", zei Templar. „De In dianen hebben laatst beweerd, dat de priesters der Inca's die er hier op na hielden om indringers op te eten". Docker kreeg weer wat moed. En daarmee keerde ook zijn gewone ma nier van praten terug. „Ik wed. dat het een verroeste truc is van die luizige schurk om ons bang te maken. En als hij dat doet, dan moet hij hier ook ergens in de buurt zijn. En dan ga ik hem achterna en ais ik hem toch in han den krijg Met een vloek rende hij vooruit en liet de straal van zijn zoeklicht- je naar alle kanten schijnen. Het hol werd snel smaller. In de lichtstraal kon men de beide wan den tegelijk zien. Ze geleken glad der en de stalactieten waren verdwe nen. Templar riep Docker toe, te wachten. „Wacht eens even. Ik geloof, dat ik water hoor druipen. Even luis teren". Ee luisterden, maar hoorden slechts het bonzen van hun eigen hart. een rieten pijp bevestigd is, veroor zaakt dat gefluit Op die manier la ten de meeste heksenmeesters over de hele wereld hun geesten spreken" Docker snapte het wel niet hele maal, maar hij drong toch weer voorwaarts. „In orde. Maar dan zal ik die ral toch zien te pakken te krijgen!" „Hij is daar niet. Dat werkt van zelf. We moeten terug en de ope ning naar de binnenste zaal zien te vinden". Docker was er als een wild dier alleen op uit, zijn prooi te bemachti gen. Hij was dan ook de eerste, die terugkeerde. „Kom dan mee!" bromde hij over zijn schouder. Doch Templar riep hem achterna: „Hé, daar, wacht een ogenblikje. We moeten eerst dat neerdruppelende water vinden om onze carbidlampen te vullen". Do cker gromde nijdig om dat uitstel. Maar hij keerde toch mee terug en liet zijn lamp vullen, waarbij hij voortdurend tegen Templar mopper de, omdat deze niet goed genoeg uit gekeken had. Templar liet hem be gaan. „Die toeters werken niet altijd", merkte hij op tegen Björgson, de enige, die ietwat verstandig mee kon praten. „Dan zouden ze verslijten of verstopt raken. Er moet dus een stop of soort kurk zijn, die door die ke rel uitgetrokken wordt, als hij zijn duivels wil laten gillen. Waarom zou hij die malligheid met ons uithalen? Ik acht hem toch te slim, om zich te verbeelden, dat wij ons daardoor zouden laten afschrikken. Wat kan er achter zitten?" Docker liet Björgson echter geen tijd om daarover te redeneren. Hij duldde geen uitstel. „Och kom nou, wat betekent dat eigenlijk? Waar pieker je over? Kom mee. Moet ik die kerel dan alleen gaan halen?" Templar's ergernis over zijn bru taal optreden steeg ten toppunt. Hij balde zijn vuisten. Hij keek naar het gezicht van Björgson, dat in zijn lichtstraal duidelijk uitkwam. Björg son was ook nijdig, maar hij wist de belediging niet te wreken. Hij was geen krachtpatser. Toch wist Tem plar zich nog te bedwingen. „Nou, vooruit dan maar! Ga je gang!" zei hij kortaf en Docker nam de leiding. Misschien was dat juist de bedoeling van de sluwe won derdokter. Hoe dan ook, toevallig of niet, het effect was hetzelfde. Tem plar en Björgson volgden hem in mokkend zwijgen. Kling strompelde achter hem aan, ellendig en wanho pig. En toen kwam als toppunt van vertwijfeling de tegenslag bij de deur naar de zaal. Ze vonden die gemak kelijk genoeg bij het licht hunner fel le carbidlampen; maar het was te vens weer een afschuwelijke vertra ging. In de harde rotswand was een vierkante doorgang uitgehakt. Op de drempel en de stijlen waren emble men van de cirkel, het vierkant en de slang gebeeldhouwd. In die ope ning paste de deur, die met de ge wone nauwkeurigheid der werklieden van de Inca gemaakt was. En die deur bestond uit een enkel massief steenblok. Docker wierp zich er met zijn vol le gewicht tegen aan en zocht naar een of ander voorwerp om ermee tegen die steen te beuken. Vloekend tilde hij een brok stalactiet op en smeet dat tegen de deur. Het klonk niet eens hol. Massief, zwaar, vier kant en onbeweeglijk stond het ding daar voor hem; evenals in de on verwoestbare muren van het oude Cuzco, sloot alles zo precies tegen elkaar, dat er zelfs geen lemmet van een mes tussen te krijgen was en de deur één geheel met de rots wand scheen te vormen. (Wordt vervolgd) DUIF j Francesco Poggio, een timmer- t man in Bistagno nabij Asti in Italië, die zestien kilometer van zijn werk woont, heeft l een trouwe begeleider gevon- den in de duif van zijn baas. Het dier komt hem elke mor- gen afhalen en vliegt dan bo- S ven zijn motorfiets mee. 's Avonds brengt de duif Fran- cesco weer thuis en vliegt vervolgens voor de vierde maal J dezelfde afstand. De vogel 1 weigert alles wat zijn vriend hem aanbiedt om hem voor zijn trouw te belonen. J Honger De 17-jarige jockey Steven Do- noghue heeft het racen opgegeven... opdat h(j zijn eetlust beter kan be vredigen. „Liever ben ik een arme fabrieks- .jongen die voldoende te eten krijgt, dan een beroemde, rijke jockey die honger heeft", aldus Steven. Vallen De Franse kapitein Andernes Mos- coni heeft een nieuw wereldrecord parachutespringen gevestigd. Hij is op 8.000 meter hoogte boven Monte- bello bij Algiers uit een vliegtuig gesprongen, doch hij trok zijn para chute pas open op 325 meter boven de grond, na een vrije val van 165 seconden. Schrik Toen Antonio Origa. in de deur opening van zijn café in Luik stond, hoorde hij plotseling een hartverscheurende gil. Verschrikt hief hij zijn armen op, en ving daardoor zijn 19-jarige nicht Ca- logera op, die boven zijn hoofd uit een raam op de tweede verdieping viel. Beiden werden slechts licht gewond. Honds De hazewindhond Bruce was een gewone straathond, tot Bert Ruff zich over hem ontfermde en hem trainde voor een sportcarriere. Maar in de eerste wedstrijd van Bruce, gisteren op de renbaan van Fareham, verliet de hazewind de startkooi, dook door een gat in de omheining van de renbaan en ver dween spoedig uit het gezicht op de hoofdweg. Veilig Een 76-jarige boer Uiuanta Maria la Strada op Sicilië meende bet ver keersgevaar te hebben opgelost. Dö weg naar Giarre op het eiland ge bruikte hij niet meer, omdat deze naar zijn mening te grote gevaren opleverde door de aanwezigheid van auto's op die weg. In plaats daarvan ging hij via het riool van het ge hucht waar hij woonde naar Giarre, een stad van 18.000 mensen en on geveer 100 auto's. Intussen heeft de boer ondervon den dat ook het riool niet zonder gevaren is. Na ongeveer drie kilo meter door de kniediepe modder van het riool te zijn gelopen, geraak te hy bedwelmd en verdwaalde. De luiken die gewoonlyk de nodige ver versing brengen in het riool, waren de dag dat Privatera z'n tocht maak te namelijk gesloten om de stank van de weg te houden, waaronder het riool loopt. Privatera heeft nog geluk gehad. Nadat hij was bygekomen, hoorden mensen op straat zijn hulpgeroep en alarmeerden de politie, die de boef in veiligheid bracht. Mijn schuld, hoor man* nie! Ik had zo'n moeilyk ding als een jalouzie neer halen niet aan jou mogen opdragen! Bij een transport van onge veer 1500 ingekorfde duiven van Nijmegen naar Oss hebben zon dag bijna 800 dieren de reis niet overleefd. De duiven werden voor het uitvoe ren van een eerste oefenvlucht ver voerd door de transportondernemer v. H. uit Nijmegen, die een overeenkomst voor deze transporten heeft met een aantal postduivenverenigingen en die reeds dertigmaal een dergelijk trans port heeft uitgevoerd, zonder dat er zich enige onregelmatigheid heeft voorgedaan. Over de oorzaak van het gebeurde is nog niets bekend. De dieren wer den vervoerd in een vrachtauto met aanhangwagen. Een van de theorieën is, dat door het aankoppelen van de aanhangwagen zich rondom het auto- De pleisteracue, zondagmorgen door de Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken gehou den, blijkt geheel geslaagd. De organisator van de actie, de heer A. M. Bergers, te Rotterdam, schat de opbrengst van deze vrije collecte op f 170.000. Zoals bekend wordt de opbrengst, die ten goede komt aan de ruim 500 afdelingen aangewend voor aankoop van reddingsmateriaal en voor uit breiding van het Eerste Hulpwerk in Nederland. Aan deze actie was een geheim ver bonden dat door de KRO bekend werd gemaakt. Wanneer men op de derde regel op de achterzijde van het cou- vertje in plaats van langer en beter - de woorden beter en langer gedrukt had staan, maakte men aanspraak om binnen 3 dagen na de bekendmaking van het geheim f 100 te ontvangen. Er waren 120 geldprijzen van f 100. Zondagavond waren reeds 47 prijs winnaars bekend stel een luchtstroom ontwikkeld heeft, die de toetreding van verse lucht via de roostertjes verhinderd heeft. Da duiven, die in de aanhangwagen wen. den vervoerd, bleken bij aankomst in Oss niet geleden te hebben. Enkele omgekomen duiven zijn naar de Rijks. seruminrichting in Rotterdam gezon den, waar onderzocht wordt, of ze verw giftigd kunnen zijn. De waarde van de omgekomen dieren worden op 19 20.000 gulden geraamd. Het waren jonge postduiven, die ge woonlijk eerst naar Oss worden ge bracht, daarna naar Den Bosch en vervolgens naar Breda. Daarna zijn ze vluchtrijp voor wedstrijden naai België. De heer v. H. heeft medegedeeld, dat deze transporten, in overleg mei de Verenigingen van Duivenhouders verzekerd, zijn. Op elk transport wordt een verzekering van f 50.000 afgesloten bij de N.O.B., een trans portrisicoverzekering. Onder de postduivenliefhebbers be staat al geruime tijd verschil van mening over de wijze van transport der duiven. Sommigen zijn voorstan der van vervoer per spoor, anderen voelen meer voor vervoer per auto. In Thornton on Tees in Yorkshire heeft men met bezorgdheid ontdekt, dat de kinderen een gevaarlijk ,,kui- ken"-spel speelden. De kinderen zitten in een greppel bij het plaatselijke R.A.F.-vliegveld en wachten op de komst van „Hun- ter" en „Meteor" straaljagers, die luid gierend landen. Dan springen de jeugdige roekelozen op en gaan op een hek aan het begin van de lan dingsbaan zitten. Wie er het eerst afspringt, is „Chicken", d.w.z. een bang kuiken. De politie en luchtvaart-autoriteiten hebben daarover gisteren echter een boekje opengedaan en de ouders ver zocht aan dit levensgevaarlijke spel letje een einde te maken „voordat de kinderen en de piloten zelf er het slachtoffer van zullen zijn geworden." WOENSDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,2o Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. kind. 9,05 Gym. v. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gr. VPRO: 10,00 V. d. jeugd. VARA: 10,20 V. d. vrouw 10,35 Gram. 11,00 Idem 12,00 Orgel en zang 12,30 Land- en tuinb. me- ded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Gram. 12,50 Europese atletiekkampioenschappen te Stockholm 13,00 Nws. 13,15 Dansork. 13,45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied caus. 14,00 Gram. 14,45 V. d. jeugd 16,00 Volksmuz. 16,15 V. d. zieken 17,00 VARA's versierde vakantietips 17,35 Europese at- letiekkamp. te Stockholm 17,50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Wat eten wij op Curaqao?, door Willy van Elten- Mooyman 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 RVU: Radioactiviteit in het men selijk lichaam door dr. C. v. d. Broek, tweede lezing 19,00 V. d. kind. 19,10 Europese atletiekkamp. te Stockholm 19,15 De Nederlandse dag op de Expo VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, comm. 20,15 Metropole ork. 20,45 Dat gelukkige huwelijk, hoorspel 22,09 Pianorecital 22,50 Medische kron. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30 Hammondorgelspel 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,30 Lichte muz. 9,00 V. d. zieken 9,30 Ver nuft en techniek, caus. 9,35 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,35 Vocaal ens. 12,00 Pianorecital 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 13,00 Nws 13,15 Met PIT op pad 13,20 Ork. conc 13,50 Gram. 14,40 Omr. ork. en solist 15,35 Klavecimbel en viool 16,00 V. d. jeugd 17,20 Volksliedjes 17,40 Beursber 17,45 Gram. 18,00 Leger des Heilskwar- tier 18,15 Spectrum v. h christelijk orga nisatie- en verenigingsleven, caus. 18,30 Dubbelmannenkwartet 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,30 Bui- tenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Vocaal ens. 20,45 Residentie ork. en, solist 21,40 Tot ziens in Jeruzalem, rep. 22,00 Residentie ork. (verv.) 22,45 Avond overdenking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15- 24,00 Gram. RADIO VATECANA: 22,15 uur: Waar vinden we de vrijheid? Golflengten 25,67, 31,10, 41,21, 48,47 en 196 m. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Idem 15,00 Blaasens. 15,35 Altviool en piano 16.00 Koersen 16,02 Gr. 16,10 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,lo Volks liederen 17,50 Boekbespr. 18,00 Solisten- conc. 18,20 Belaardconc. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Gram. 20,15, 20,45 en 21,00 Idem 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V. d. zeelieden. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 en 14,15 Idem 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Dans- muz. 16,15 Kamermuz. 17,00 Nws. 17,35 en 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorspel 22,00 Wereldnws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG 20 AUGUSTUS VARA: 17,00 V. d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,3o Vade- mecum 21,00 't Komt door het weer, toneelspel. FRANS BELG. 16,30-18,00 Wereld tentoonstelling 19,30 Film 20,00 Nws. 20,30 Film 22,00 Literair progr. 22,50 Wereld nws. VLAAMS BELG. 14,20-15,00 Wereld tentoonstelling 17.30 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ballet 20,45 Filmintermezzo 21,00 TV-spet 22,43 Nws. en joum.

de Stem | 1958 | | pagina 3