Walcheren Goudkoorts in IJzendijke, Sas van Gent en Oostburg Zeeuwsch-Vlaanderen Sprookjeserfenis van graaf, die anderhalve eeuw dood is Dagblad De Slem Brandweer wedstrijden Roosendaal Ruimtegebrek plaag voor Vlissingse huishoudschool BARRIE COLLEGIATE BAND TE VLISSINGEN Wederom Zeeuwse folklore op wereldtentoonstelling Hoogseizoen in Zoutelande AANTREKKELIJKE STRIJD OM TITELS HANDBOOG Oranje niet tegen Israël Tab Dwa lanj st rake roo ZUID-BEVELAND Race om 1500 miljoen dollar gevf Ri DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 Niet minder dan 700 gegadigden Zwanen in het Bastion Hoogwaterstanden Zuidelijke primeur Concert in Britlannia, dat klonk als een klok Faillissement Kasporgo voor Vlaamse televisie Benoeming tijdelijk secretaris „Zevibel" Marathon behaalde dubbele zege t&ATSTf NIEUWS Vijfhonderd doden bij aardbeving in Perzië Vlissingen verloor in Oostende SPORT IN 'T KORT AGENDA Vandaag Morgen I MIDDELBURG Oud-directeur veiling overleden Zondagnacht is hier op 59-jarige leeftijd, na een langdurig ziekbed, overleden de heer W. Kweldam, tot voor kort directeur van de eoöp. Veilingvereniging „Eiland Walche ren". De heer Kweldam, die in 1941 zijn benoeming te Middelburg kreeg, was voordien adj.-directeur der veiling te Beverwijk, zijn geboorteplaats. Onder zijn leiding kwamen de nieuwe vei linggebouwen tot stand; ook was hij mede-oprichter van de poterbewaar plaats bij de veiling. De heer Kweldam was o.m. lid van de Delta-commissie. 1 juli jl. ging de thans overledene met vervroegd pensioen. Gemeenteraad vergadert De gemeenteraad zal aanstaande maandagmiddag om 2 uur in open bare vergadering bijeenkomen in het stadhuis. Er is o.m. een voorstel om de heer S.A. van Leverink, referen daris ter secretarie, aan te wijzen als plaatsvervangend gemeentesecre taris in de plaats van de heer W.F. van Riet, die per 1 september met ontslag gaat. Voor de benoeming van een lid in het college van curatoren over het gymnasium in de vacature Michielsen is een aanbeveling inge diend, die als nummer 1 mr. P. van Empel en als nummer 2 mr. B.S. Sieperda vermeldt. Voor voorzienin gen, die moeten worden getroffen door de gemeentebedrijven ten be hoeve van de gas- water- en elek triciteitslevering en de openbare ver lichting in het uitbreidingsplan Grif fioen vraagt het college van b. en w. een krediet van 25.950.Het college stelt de raad voor om over eenkomstig 't verzoek van de staats secretaris van O.K. en W. de ver plichte gemeentelijke minimumsubsi die aan de openbare leeszaal en bi bliotheek voor 1958 te verhogen met tien procent. Hiermee is een bedrag van 1001,10 gemoeid. Benoeming leerkrachten kleuterleidstersopleiding B. en w. stellen de raad voor om per 1 september a.s. te benoemen tot tijdelijke leerkrachten aan de ge meentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters de dames CC.M.M. Barends (kinderverzorging en ge zondheidsleer), H.W. Dorleijn (didac tiek. spel, spelleiding en nuttige hand werken), M. Minderhoud (Nederland se taal en lezen) en E.T. Witkan (spreken) en de heren A. de Jonge (directeur), J.W. Almekinders ge schiedenis, cultuur en maatschappij leer), M.A. Hage (gezondheidsleer) I. J. van Houte (godsdienstonderwijs), J. van Kasteel (handenarbeid), A.A. Lichtendahl (muziek), F.L. Maandag (tekenen), A-W. van Nunen (biolo gie) A. Steketee (Nederlandse taal en lezen) en K. de Vries (lichamelijke oefeningen). VLISSINGEN Engels bezoek Drie en twintig leerlingen van de „Huil Trinity House Navigation School", een Engelse zeevaartschool, zullen met hun directeur en leraren op 30 augustus een bezoek brengen aan de werf der N.V. Kon. Mij. De Schelde. Het gezelschap zal die dag omstreeks twaalf uur officieel wor den ontvangen door het gemeente bestuur. Nieuwe plank aan springtoren De zwemmers aan het Vlissingse badstrand kunnen sinds maandag middag weer naar hartelust van de lage springplank in het water duiken als er tenminste voldoende water staat. De plank, die enkele weken geleden bezweek en waarover intus sen zelfs tot in de boezem van de gemeenteraad het nodige te doen ge weest is, is vervangen. Van de zij de van gemeentewerken werd verze kerd, dat de breuk niet te voorko men of althans te voorzien geweest was- Hiertoe zou men alleen in staat zijn door een al te duur wordende controle. Intussen is er rond de duik- toren nog een misverstand gerezen. De opvatting zou namelijk bestaan, dat twee van de vier bouten, waar mee dit ijzeren gevaarte op zijn voet stuk gemonteerd is, zijn bezweken. De zaak is echter aanmerkelijk min der ernstig, omdat slechts van twee van de twaalf bouten de moeren ont breken. Niet met twee, maar met tien bouten staat de toren dus voor lopig nog wel stevig. (Advertentie) Verscheidene Zeeuwsch-Vlaamse families leven op het ogenblik, met hun Belgische en verre Amerikaanse verwanten, in een goudkoorts zoals wellicht nog nimmer geheerst heeft. De historie kent verscheidene erfeniskwesties, waarbü het om miljoenen gaat. Sommige van die gevallen betreffen fabel achtige nalatenschappen, waarbij op een nul meer of minder eenvoudig niet werd gekeken. Maar thans doet zich de onbetwist grootste erfenis uit de ganse wereld historie voor. Er zou nl. de nalatenschap van een zekere graaf de Betuwe, een erfenis ter grootte van maar eventjes 1500 miljoen dollar, te verdelen zUn. GOES Postauto geramd De Goese post-auto had gistermor gen pech op de hoek Piet Heyn- straatde Ruyterlaan. Zij werd daar wat onhandig ingehaald door een' vee-wagen uit Lewedorp, welke daardoor ongeveer het voorstuk van de „brievenwagen" meenam. Geluk kig bleef de chauffeur, die dit onaan gename avontuur werd aangedaan, ongedeerd. Kloetinge CONCERT VAN „EXCELSIOR'* De muziekvereniging Excelsior" gaf een concert in de tent, welke dit maal was geplaatst in het nieuwe bouwplan. De belangstelling hiervoor was groot. Rilland CONCERT VAN „ERATO" De muziekclub „Erato" gaf op het Marktplein te Bath een concert on der leiding van de dirigent, A. Blok- Begunstigd door mooi weer was er van de Bathse burgerij een grote be langstelling. Clinge SEMPER GAUDETE NAAR DE EXPO De muziekschool Semper Gaudete zal morgen bij gelegenheid van de Nederlandse dag op de Expo op treden. Het ziet er naar uit, dat een zestigtal ouders en belangstellenden de reis mee zullen maken. Graauw Fanfare speelde op Expo Onze fanfare, „Nooit gedacht" heeft tijdens haar optreden op de Expo in Brussel bijzonder veel suc ces gehad. Met meer dan honderd „supporters", die de populariteit van de fanfare demonstreerden, trok men naar de Belgische hoofdstad om daar in „Vrolijk België" op te treden. Na een uur lang te hebben gespeeld werd de fanfare een boerenkapel, die sa men met de uitstekende dansgroep Kasporgo uit Goes de talrijke gas ten van het vrolijkste deel van de Expo plezierig bezig hield. De gou verneurs van Brabant en Namen wa ren onder de vele gasten die de bei de Zeeuwse gezelschappen zagen op treden en hoe groot het anthousias- me onder de luisteraars wel was, bleek toen de boerenkapel een défilé door „Vrolijk België" maakte. Hon derden trokken er dansend achter aan en het was voor de operateurs van de televisie en van de film een dankbaar object. „Nooit gedacht" mag op een ple zierige en nuttige dag terugzien. St.-Jansteen Raad op excursie Donderdagmiddag gaat de gemeen teraad, na een (ongetwijfeld korte) vergadering een excursie maken naar het sportpark van Groede. Op de agenda van de vergadering die voor af behandeld zal worden (de verga dering begint om 1 uur) staat o.a. een voorstel om geen wijziging te brengen in de sluitingsregeling der kapperswinkels omdat hierom slechts Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M J. Groen RayonbeheerderL K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsingel 98 Tel. 2236. RayonredacteurN Karhoi Redacteur voor Walcheren:J Maas Rayonbehe0rderJ Fait Prijs voor losse advertenties oestemo voor de editie voor Zeeland f 0 15 per mm. Vooi „Ingezonden Mededelin gen" f 0.37 per tr.m Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp t 1.50 en f 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. door één kapper -is gevraagd. De Kamer van Koophandel, de posteom- mandant van de Rijkspolitie en de Nederl. Kappersbond adviseren het gemeentebestuur de thans geldende regeling niet te veranderen. OOSTBURG De dienst van gemeentewerken heeft een vijftal zwanen van het sportveld overgebracht in de gracht van het herstelde Bastion achter de Noordwal en de Prins Mauritsstraat. Zoals te begrijpen hadden de fraaie dieren veel bekijks. Vooral de jeugd toonde de eerste dag haar belang stelling en vermaakte zich met het voeren van de beesten. Een van de zwanen die de vreemde omgeving eens wilde verkennen, kwam reeds het eerste uur in de aangrenzenden weide tussen de run deren terecht. Deze waren op dit ge zelschap klaarblijkelijk niet gesteld en vielen de zwaan aan, die door de dienst van gemeentewerken uit zijn netelige positie moest worden gered. IJzendijke RAADSVERGADERING De raad der gemeente komt van avond om half acht bijeen. Op de agenda komen een zevental punten voor ter bespreking, waaronder een verzoek om afstandsvergoeding en verzoeken om uitgifte in erfpacht van grond. Verder is er een voorste] van b. en w. tot aanvulling van de plaatselijke politieverordening met een bepaling, inhoudende het verbod een weg tot werkplaats te gebruiken, of de weg te gebruiken voor een an der doel, niet overeenkomstig zijn bestemming. TERNEUZEN Burgerlijke Stand Geboren: Johnny, zv. J. Scholing- Balnikker; Gilles, zv. A. Karreman- de Haas; Minikus, zv. S. Jansen - de Braai Johannes, zv. M. Wisse - Nieuwenhuijse; Brigitta, dv M. van Grondelie - van Stiphout; Katharina, dv. C. de Vette' - Jansen; Janneke, dv. P. van den Berge - Verschel ling; Lambert, zv- A. Strijker-Gort; Etiënne, zv. A. Mattens de Boever; Stanislawa. dv. L. Stwerka - Kuij- pers; Johannes, zv. F. de Brouwer- Gommers. Huw.-aangiften: J. Steketee, 24 j., en M. Kolijn, 24 j.; P. de Marco, 22 j„ en J. van Driel, 19 j. Gehuwd: G. van Mourik, 26 j., en F. van Wel, 24 j.; J. Risseeuw. 33 j., en T. Dobbelaar, 28 j. Overleden: Jacobus Verlinde, 80 j., echtg. van C. Beeke; Prudentia de Rooy, 79 j„ geh. gew. met P. Gel derland; Thomas Meertens, 56 j., echtg. van T. Snakenborg; Geertrui- da van Krieken, 76 j., geh. gew. met J. Donze; Mathilda Schelleman, 71 j. Morgen, woensdag 20 augustus, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.40 en 18.49 uur, te Ter- neuzen om 5.53 en 18.12 uur en te Vlissingen om 5 21 en 17.38 uur. In Zeeuwsch-Vlaanderen, met name in IJzendijke, Sas van Gent en Oost burg, zijn vele mensen met de familie naam „de Betuwe" te vinden. Zij be horen dan tot de ongeveer 700 erfge namen van de reeds lang geleden ge storven graaf. Vele anderen wonen in aangrenzend België, met name in Boechoute. Lede, Hamme enz In eerstgenoemd Belgisch dorp. tegen de Zeeuwsch-Vlaamse grens gelegen wóont een 82-jarige medekanshebber op een partje van de gigantische som, die evenals trouwens verscheidene verwanten, reeds 'n tocht naar IJzen dijke en Sas van Gent gemaakt heeft teneinde in de vooralsnog vage ge gevens over de familiebetrekkingen van de steenrijke maar dode graaf wat orde te brengen. Op het gemeente huis van IJzendijke heeft men al en kele miljoenenspeurders te woord moeten staan. Jammer dat een deel van het ge meentearchief bij de Abdijbrand te Middelburg verloren is gegaan. Nu poogt men in het parochieregister aan de weet te komen hoe de familie des tijds (de graaf zou in 1792 gestorven zijn) in elkaar zat. Maar ook dat valt niet mee, want in die tijd was IJzen dijke nog geen parochie, maar be hoorde tot Waterland-Oudeman Hoe dan ook, hier en daar zoeken de leden van de inmiddels aardig uit gedijde familie individueel naar hou vast. want een portie van zo'n ander half miljard dollar is alleszins de moeite waard. Die 82-jarige Boechou- tenaar wist te vertellen dat men hem vroeger, toen hij in militaire dienst was. al gezegd had „maar jij bent toch wel van adel!" Dat zijn feiten waarmee je jP adellijke afstamming kunt staven... Elk twee miljoen Onder de IJzendijkse afstammelin gen van graaf de Betuwe deed al ja renlang het verhaal de ronde, dat er ergens in de familie, lang geleden, nog een graaf gezeten moest hebben Nu die graaf een erfenis blijkt na te la ten, om heel beleefd „U" tegen te Op zaterdag 20 september zullen te Roosendaal de landelijke brand weerwedstrijden worden gehouden voor de beroeps- en vrijwillige korp sen. In de voorafgaande maanden heb ben in de verschillende provincies selectiewedstrijden plaats gehad, waarbij de korpsen aan de hand van uniform voorgeschreven opdrachten werden beoordeeld. De best geplaat ste korpsen komen nu op de lande lijke ontmoeting, waar de kampioen in de twee afdelingen zal worden bepaald. In totaal worden 48 Jbrandweer- groepen verwacht. Roosendaal heeft met deze landelijke wedstrijden de primeur voor het zuiden. zeggen, wordt de belangstelling voor zijn persoon plotseling erg groot. Er staat intussen nog weinig defini tief vast. In Amerika, waar een groot aantal nazaten leeft, worden al po gingen gedaan om de zaak, met de hulp van deskundigen, uit te zoeken. De Europese afstammelingen worden daarom nu uiteraard ook actiever Ze willen hun portie van de waarlijk fabelachtige erfenis wel in de wacht slepen. In 1792 is te Lede, in België, graaf Emanuel F. F. J. Bette overleden, kinderloos Zijn familienaam is latei- van spelling veranderd, maar zijn enorme bezittingen in Frankrijk. Bel gië, Nederland Duitsland en Zwitser land ziin in die anderhalvp eeuw in waarde alsmaar toegenomen en nu er gepoogd, wordt heel dat bezit in han den van de nazaten van de graaf te krijgen is er onder hen een ware goudkoorts uitgebroken. De erfeniskwestie om de Thiery- miljoenen is. vergeleken bij de hier op het spel staande pot, slechts ge kibbel orn een paar losse centen. Vijf tienhonderd miljoen dollar: dat is wanneer er om een rond getal te ne men 750 rechthebbenden zijn. per man altijd nog twee miljoen van die kei harde Amerikaanse muntstukken. Het is de moeite waard om daarvoor te bewijzen dat men van de mysterieuze graaf de Bette afstamt. Hoe deze vreemde ridder, die niet eens de moeite genomen heeft om zijn bezit tingen te verdelen, aan dat vermogen is gekomen weten we niet. Dat doet er trouwens niet veel toe. Hij had het in elk geval, althans, hij had een vermogen dat sedert 1792 tot een waarde van 1.500.000.000 dollar is uit gegroeid. De notering in dollars is te danken aan het feit dat de Amerikaase Betuwe-broeders, businesslike als al tijd, de waarde becijferd hebben. Eerst werd. onder de Europese ver wanten, gesproken van 400 miljoen, maar die Amerikanen schijnen beter te hebben gerekend. Misschien komt er, voordat de buit verdeeld wordt, nog wel een nulletje achter. Serieuze pogingen Overigens schijnt er intussen in ons land ook serieus werk van de schat gemaakt te worden. De familie de Gruyter (van de tien procent) is in het verleden namelijk door huwelijk verwant geraakt met de de Betuwes. Deze familie die ook al wijdver takt is stelt pogingen in het werk haar deel op te eisen. Kortom, het wordt spannend. Ze venhonderd mensen, verspreid over de gehele wereld, azen op een deel van een onvoorstelbare schat. Overal worden registers en archieven nage plozen. stambomen worden opgezet en er wordt gefantaseerd over wat ze allemaal met die miljoenen zullen gaan doen. Maar voorlopig hebben ze nog slechts goudkoorts, nog geen goud... Voor de gemeentelijke industrie- en huishoudschool te Vlissingen was 1957 weer een jaar, waarin het gebrek aan ruimte het geven van lessen met een normaal rooster onmogelijk maakte. Het was nodig om ook ge durende de middagpauze de lessen voort te zetten, waardoor bereikt werd, dat geen lokalen behoefden te worden gehuurd Dit stelt de com missie van toezicht op het nyver- heidsonderwijs vooi meisjes te Vlis singen uitdrukkelijk in de inleiding van haar jaarverslag. Zij noemt het gebrek aan lokalen ook de oorzaak, dat er geen uitbreiding van het aan tal opleidingen en cursussen kon olaats hebben. Elders in het verslag wordt over het schoolgebouw en de inventaris opgemerkt, dat de commissie de voorlopige voorziening voor de rij- wielberging in de Branderijstraat, in afwachting van de totstandkoming van de uitbreiding der school, niet voldoende acht. Met belangstelling wacht de commissie nog steeds af op welke wijze de voorbereidende plannen voor de uitbreiding van de school mede in verband met de wen selijkheid om ter plaatse een voort gezette opleiding van de meisjes mo- elijk te maken, tot stand zullen ko men Voor de ontwikkeling der school komt de commissie de verwezenlij king der plannen noodzakelijk voor en wel in het bijzonder op korte ter mijn. De school blijft zich verheugen in de belangstelling van een groot aantal leerlingen De aanmelding voor de eerste klassen van de pri maire opleiding was voor de laat ste cursus zodanig, dat weer vier parallelklassen konden worden ge vormd. Als nieuwe opleiding werd in 1957 de eenjarige cursus voor leerling-verkoopsters aan de school verbonden. De verschillende mid denstandsbonden toonden hun be langstelling voor deze opleiding door het verlenen van medewer king. In de vorm van bijzondere avondcursussen werd een aan vang gemaakt met het Mater A- mabilis-werk. De schooi telde gedurende de cur sus 1957-1958 246 leerlingen in de dag opleidingen en wel 176 leerlingen in de tweejarige primaire opleiding, 15 Op de schooi in Barrie, Ontario Canada, werd al meer dan een eeuw geleden muziek gemaakt. Dat was in 1850 toen Barrie nog een lagere school was, en gouverneur-generaal lord Elgin er een bezoek bracht. Inmid dels al sinds 1871 is Barrie een „college" en het peil van de muziek, die er door de schoolband wordt voortgebracht, is dan ook dienover eenkomstig gestegen, vooral na 1938, toen er een echt schoolorkest werd opgericht onder de bekwame leiding van W. Allan Fisher B.A. De Barrie Collegiate Band heeft za terdag in Kerkrade het bewijs van zijn kunnen geleverd door er drie waardevolle eerste prijzen weg te halen, op het internationale muziek festival en maandag werd het Vlis singse publiek in de gelegenheid ge steld te genieten van een concert, -*at klonk als een klok. Het uit een zeventigtal jongens en meisjes bestaande orkest trad er op in „Britannia", daarheen gehaald door het comité Vlissingse Zomer- show. Het publiek was helaas weer met talrijk, maar het enthousiasme van hen, die het concert maandag avond he uiste. den is het waard, dat de zaai vanavond vo] is. Op voor treffelijke wdze werden werken uit gevoerd van Eresco Baldi, Paganini, Tschaikowrki, Mendes, Rossini, Gro- fe, Creston. Warrington en Leslie Bell. Hedenavond heeft de Barrie Collegiate Band een ander program ma, zodat ook zij, die gisteravond present waren, niet thuis behoeven te blijven. De jongens en meisjes, vergezeld van enkele ouderen, arriveerden maandagmiddag in Vlissingen, waar zij bij particulieren werden onder gebracht. Vanmorgen worden zij door het gemeentebestuur in het stadhuis ontvangen en vanmiddag maken zij een tocht over het eiland. Woensdag gaat het gezelschap voor twee dagen naar Texel en vrijdag reist men met een speciaal gecharterd vliegtuig te rug naar Canada. Het is zeker een grote verdienste van het Zomershow- comité dat het erin geslaagd is, de band naar Vlissingen te brengen. assistenten in de huishouding, 27 naaisters, 4 kostuumnaaisters, 14 leerling-verkoopsters en 10 leerlingen in de vormingsklasse. Van deze 246 leerlingen kwamen er 215 uit Vlis singen. 24 uit Oost- en West-Souburg, 2 uit Breskens, 4 uit Koudekerke en 1 uit Middelburg. De avondcursussen werden gevolgd door 89 dames en 1 heer; de naai cursus telde 24 leerlingen, de kook cursus eveneens 24 en de Mater A- mabilis-cursus 41. De commissie meent te moeten blijven aandringen op de instelling van een opleiding voor leerkrachten NXII in Zeeland. Zij meent dat daar door de belangstelling voor de vor mingsklasse groter zal worden. Uitgesproken zijn de navolgende faillissementen: J. van den Nieuwen- hof, Hoge Zoom 11, Renesse. R.C. Mr. A. W. Thöne. Cur- Mr. C. J. B. du Croo, Zierikzee. N.V. Boddaert Co., ijzergieterij, Kousteensedijk 8-10, Middelburg. R.C. mr. C. E. Coester, Cur. mr. W. K. H. Dieleman, Middelburg. Op uitnodiging der directie van het Folklore-centrum op Vrolijk België, maakte de volksdansgroep van Kas porgo te Goes een tweede reis naar Brussel. Ditmaal waren ook de boog schutters uit Ovezande en Wolfaarts- dijk meegetrokken. Dit tweede optreden op de wereld tentoonstelling van de bekende club geschiedde in samenwerking met de boerenkapel „Nooit Gedacht" uit Graauw onder leiding van de heer Mannaert uit Hulst. Deze kapel oogst te veel succes met haar rondgang en haar optreden. De dansen werden door Kasporgo voor een zeer talrijk publiek opgevoerd. Als hoogtepunt van deze dag is wel te noemen het optreden voor de Vlaamse televisie. De leider van de groep, de heer Vervest, werd door de heer v. Baal geïnterviewd. Voor het optreden voor de televisie was door loting de eer aan een drietal dames ten deel gevallen en wel mevr Nuijten-de Jong. mej Janse uit 's- Heerenhoek en mej. Els Hopmans uit Goes. Ondanks de beperkte studio- ruimte werd de zevensprong goed gedanst o.l.v. mej R. E'arla. Het dochtertje van de leider, mej. Gerda Vervest, in een prachtig Zuidbeve- lands kostuum, kreeg gelegenheid om namens de groep een doos Zeeuwse babbelaars aan te bieden. De inleider van het televisie-optre den, de heer v. Baal, bleek geen on bekende in Zeeland. Op de vraag waar Goes nog meer bekendheid om genoot, werd medegedeeld dat ook het fruit van Zeeuwse bodem de stad naam geeft. Nog zij vermeld dat de directie van de Wereldtentoonstelling zich zeer prijzend uitliet over het optre den van Kasporgo. Ook het optreden Het grillige zomerweer ten spijt, is het langs de Walcher- se stranden een drukte van be lang. Pastoor Snel, die te Zoute lande op zondagmorgen twee H.H. Missen opdraagt, heeft jl. zondag voor de aardigheid zijn tijdelijke parochianen eens la ten tellen. De opnemer kwam tot een schatting van 2500 a 3000 gelovigen, wat een record cijfer voor deze Zeeuwse bad plaats is. Drs. R. Cambier te Goes deelde ons mee, dat hem op eigen verzoek ontslag is verleend als secretaris van de „Zevibel". Tot zijn tijdelijke opvolger is thans benoemd, de heer H. Michaëlis, bur gemeester van Bruinisse. De dames van Marathon hebben voot de derde achtereenvolgende maal het zevenhandbaltoernooi, dat jaarlijks in het kader van de Vlis singse zomershow gehouden wordt, gewonnen. Zij kwamen daardoor de finitief in het bezit van de wissel beker. Ook bij de heren werd Mara thon toernooiwinnaar. van de buitenlandse groepen op 4 augustus j.l. heeft de directie van de Wereldtentoonstelling met trots vervuld. Het was nog niet gelukt om gedurende enige uren het publiek op Vrolijk België zo te boeien, als Kas porgo met haar gastgroepen had ge daan. Voor het optreden van deze groepen zal een diploma worden ver vaardigd en t.z.t. zullen deze aan de diverse leiders worden ter hand ge steld. Kasporgo heeft met dit optreden op de Wereldtentoonstelling aangetoond dat aan verbroedering onder de vol keren van Europa wel degelijk aan dacht wordt besteed en zelfs een or ganisatie als de Wereldtentoonstelling geeft volledige medewerking aan ver breiding van dit ideaal. De handboogmaatschappij „De Westerschelde" te Terneuzen organi seerde voor de eerste maal een twee tal kampioenschappen handboog- schieten op de staande wip. Het eerste, dat werd geschoten was een viertallenkampioenschap van Zeeland tussen „Willem Teil" uit Ka- pelle (Z. Beveland) en „St. Sebasti- aan" uit Westdorpe. J. Glas van „Willem Teil" behaal de voor zijn viertal 4 punten. Voor het Zeeuwsch-Vlaamse viertal schoot Alb. Goethals 5 punten en J. Brug- geman 1 punt, zodat „St. Sebasti- aan" kampioen werd. Om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland moest J. Bruggeman uit Westdorpe in H. Driedijk van „Doel naar Hoger" uit Wolfaartsdijk zijn meerdere erkennen. Een 24-tal uit Zeeuwsch-Vlaanderen bond tenslotte de strijd aan tegen een 24-tal uit Zuid-Beveland. De Zeeuwsch-Vlamingen behaalden 34 De interlandwedstrijd Neder- land-Israël, welke voor woens dag 17 september op het pro gramma stond gaat niet door. De K.N.V.B. zal trachten voor dezelfde datum een andere te genstander voor het Nederlands elftal te vinden. Tijdens de derde Aziatische spelen, die enige maanden geleden in Tokio zijn gehouden, heeft de Israëlische ploeg zich na een goede start in het voetbaltoernooi zo ernstig misdragen, dat de bond het nodig oordeelde alle spelers voor de tijd van een jaar van internationale wedstrijden uit te slui ten. Het is de Israëlische bond niet ge lukt tijdig een nieuw representatief elftal op de heen te brengen. De KNVB heeft het verzoek ont vangen de invitatie voor 1959 te her halen. punten: Hoogvogel: Th. Staal, Graauw; Zij vogels: Alb. Goethals, Westdorpe en Ph. Obrie, Zandstraat. Kallen: Ed. Kaa, Zandstraat en Alb. Goethals, W'dorpe. Na twee ronden stond het Zuidbe- velandse 24-tal vier punten voor, na de zesde ronde nog slechts één punt en na het laatste schot hadden zij een achterstand van niet minder dan acht punten. Voor de derde maal be haalden de Zeeuwsch-Vlamingen dus het kampioenschap voor het 24-tal. Aan de vrije schieting die tot slot werd gehouden namen 52 schutters deel. Hoogvogel: Oct. Obrie, Zand straat; zijvogels P. Cortvriendt, Sluis kil en P. Vermue, Goes; Kallen: J. Smallegange, Ellewoutsdijk en J. Priem, Ovezande. HandJjoogwedstrijden in 's-Heerenhoek Door „Concordia" te 's-Heerenholk werd een concours gehouden op de staande wip, waaraan door 73 schut ters van 15 sociëteiten werd deelge nomen. De uitslag werd: hoofdvoge] P. Rent meester, Willem Teil, Ovezande; le zijvogel G. Verheijke. Zorgvliet, Elle woutsdijk; 2e zijvogel A. de Jonge, W. Teil, Ovezande; le hoofdka] A. West- veer, Edele Handboog, Oudelande; 2e hoofdkal Albr. van den Dries, Vrije Schutters, 's-Heerenhoek; le onderkal F. van Ossewaarde Doel naar Hoger. Wolfaartsdijk; 2e onderkal A. de Jonge. Soranus, Heinkenszand: le klep A. de Jonge-Rijk, Willem Teil, Ove zande; 2e klep j. de Beste, Oudelande; 3e klep A. v. d Westeinde, Willem Teil, Ovezande; hoogst aantal afge schoten vogels Albr v.d. Dries, Vrije Schutters, 's-Heerenhoek. Schieting in Yzendijke Aan de openingsschieting in café Resida te IJzendijke namen 18 schut ters deel. De uitslag: hoogvogel Fr. Claeijs te IJzendijke; le en 2e zijvogel: Joh. van de Ameele te Hoofdplaat; le prijsvogel: P Doens, Biervliet; 2e prijsvogel: Fr. Claeijs, IJzendijke; 3e prijsvogel: J de Vilder, IJzendijke. De bekei werd geschoten door J. Wijffels te Biervliet. Volgens onbevestigde in Teheran ontvangen berichten, zyn 500 mensen om het ievci gekomen b\j aardbevin gen in het westen van Perzië. De aardbevingen begonnen in het week einde en duurden gisteren nog voort. Er zijn nog geen officiële berichten over slachtoffers. Een ooggetuige heeft echter volgens Perzische kran ten verklaard, dat hij in het dorp Khezel. in het gebied van Hamadan, 200 lijken had geteld die uit de puin hopen waren geborgen. In officiële berichten is gezegd, dat verscheidene steden en dorpen in de gebieden Hamadan, Kermansjan, Asadabad en Kanbaver zijn bescha digd en dat vele mensen dakloos zijn. De VC Vlissingen reisde naar Oost- tende voor de returnwedstrijd tegen de V.G. Oostende. De roodwitten moesten na de bekerwedstrijden te gen Zeeland Sport met een combina tie in het veld komen, die overigens goed partij gaf. Voor de rust nam Oostende de leiding (10) en na de rust leverde een fel offensief in kor te tijd drie doelpunten op (04). Vlissingen gaf zich echter niet gewon nen en ontketende op zijn beurt een serie aanvallen. Uit een daarvan kon Adrie Clarisse de achterstand ver kleinen, waarna Jaap van Maris de eindstand op 24 bracht. HONTENISSE speelde vriendschap pelijk tegen de Belgische voetbal vereniging Kieldrecht. Hontenisse had reeds met rust een 30 voor sprong. Het einde kwam met 60. Van onze adverteerders Nieuw garagebedrijf Kloosterzande Zaterdagmiddag heeft burgemees ter C.J. v. Hootegem van Hontenis se het nieuwe garagebedrijf van de N.V. Th. Weemaes geopend. Voor deze gebeurtenis was veel belang stelling. en terecht, want het nieu we bedrijf, waaraan een nieuw BP- benzine- en doorsmeerstation is ver bonden, is een bijzondere aanwinst voor de gehele omgeving. Het be drijf kenmerkt zich door velerlei mo derniteiten en het is er op ingesteld de klanten 'n zo groot mogelijke ser vice te verlenen. De openingsplechtigheid ging ge paard met een interessante show van de merken auto's waarvan de firma Weemaes de vertegenwoordi ging bezit. GOES Grand: Sissi, keizerin en mod der, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Salzburger Geschichten, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Wien de goden liefhebben, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Tirolerblut, a.l. AXEL Het Centrum 8 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. DE KLINGE v. Dijck 7,30 uur: Mijn leven behoort u toe. MIDDELBURG Electro 7 uur: Afscheid van de wapenen, 18 j. m. voorbeh. Molenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en jutting 9-6 uur: Grafisch werk van Pablo Picasso. VLISSINGEN Britannia 8 uur: Barrie Collegiate Band. De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstelling Tankvaart en Scheepsbouw. ALhambra 7 uur: De jonge leeuwen. 18 j. Luxor 8 uur: De jonge desperado's, 14 j. Wt5x<iAPr.LLE strand 9,30 uur: Kampvuur. ZOUTELANDE Middendorp 8 u.: Film DOMBURG Badpaviljoen 9 uur: Film. MIDDELBURG Abdij 9-10,30 uur; Ver lichting dei gebouwen inei van 0,30-9,30 beiaaraconcert en van 9.30-10,30 orgel concert in Nieuwe Kerk. Electro 7 uur: Afscheid van de wapenen. 18 j. met voorbehoud. Molenwater; Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur: Grafisch werk van Picasso. VLISSINGEN De Ruyterschool 10-13 en 2-5 uur; Tentoonstelling Tankvaart en Scheepsbouw. Alhambra 7 uur: De jonge leeuwen 18 j. Luxor 8 uur: De jonge desperado's, 14 J, ZOUTELANDE 7 uur: voetbalwedstrij den badgasten-Meeuwen. DOMBURG Badpaviljoen 7,30-9 uur: Kinderbal, na 9 uur: Dansen. GOES Grand: Sissi, keizerin en moe der, a.l. OOSTBURG Leüel 8 uur: Het lokaas van Fort Bello, 14 j. TERNEUZEN l uxor 8 uur: Salzburger Geschichten, a.l. SAS VAN GENT olympia 8 uur: Storm over Perzië, 14 j. DE KUN GE p. Mets 6 uur: Dansen. In c meent grond' een p Het m dicht I leden zand i bleke r vernle De I der Li rooakti teurs J van de ren ge ving. 1 bij Wir reed, b dier in op de j leden trachtti lige po werden roep vi nabij g waren, in bewc bieke n den, al weg lai ten de vege li De tbie sha> Van Rossen bied toppres heeft bereik V.ljt.r.: zw zware „Duo „Matrozen roor Nederl Iedereen kar eens een proe want de Firma een waarlijk 1 „Mochi n.l., het gekochte schijnen dan vangt u - int pakje (met o[ den) opzendt fabriek, Boez per omme gaa Negen va die naar oc een werk prestatie v zijn door d Haagse ree maker, in som van f veroordeel, Twee dei den niet ve elkaar getu de patroon De patroi kort geding deel de elf precies ded lang praatt en kwamen dit alles on nieuwe co: komst voor daagden werkten. Hun klacl troon geen 1 De patroon indien daar Van patroor dat toewijzi normale a miskenning De vice - rechtbank de gedaagdf wees verdei troon in ne; dienstverbar be De Sovjet munistisch-( kernwapens «n, zo mei ui' Warscha De Sovjet ring te Pek lanceren va CP grond va en politiek Feking tiei. hebben gesl Russen hun ontwikkelin, versterken.

de Stem | 1958 | | pagina 2