Meerderheid Noorse resolutie in V.N. nog onzeker Laatste eer voor Jollot-Curie Tito vraagt V.S. om kredieten Weer naar de maan met zelfde combinatie van raketten Expeditie gaat doordringen in een wereld van 500.000 jaar geleden Gromiko tegenmaar wei gesprek met Dulles 'tkoït w Stilte voor ja-woord Sjamoen blijft nog een maand Vooronderzoek KLM-ramp Feisal akkoord met Nasser Athene akkoord met Londen over Cyprus Geen luchtlijn Nicosia-Amman DAGBLAD VOOR Waarom ons land Irak erkent Veranderlijk Couve de Murville naar New York Voortzetting van opheffing scheiding rassen Little Rock Spoedzitting zonder spoed.., Handkracht boven techniek Oostduits protest Herman Kierdorf weet van niets Grot-onderzoek in Spanje Stukken gevonden van maanraket 22 Mohammedanen in Algerije gedood Sandor Nagy nog bewusteloos 98e JAARGANG No. 22837 Uitgave N.V. Uitg. MfJ. Neerland ia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 "oor God, Koningin en Voller tan.. DINSDAG 18 AUG- 1958 Abonnementsprijs T T.per kwar taal, t 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Het is nog lang niet zeker, dat de Noorse resolutie, waarvan wij in onze editie van gisteren melding maakten, de vereiste meerderheid zal krijgen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Gisterenavond laat was de toestand zo, dat de Noorse reso lutie nog steeds niet officieel was ingediend. Achter de schermen wordt echter druk onderhandeld. (Van onze parlementaire medewerker) De erkenning door Nederland van de nieuwe Iraakse regering berust op de overweging, dat deze regering on betwist gezag over het gehele land uitoefent en verklaard heeft, dat zij de internationale verplichtingen van Irak zal naleven. Aldus zegt minister president dr. Drees in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Gerbrandy. De minister verklaarde dat terzake uitvoerig overleg is ge pleegd met de Atlantische bondgeno ten van Nederland. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Ger brandy over de koningsmoord van het nieuwe bewind, zegt dr. Drees, dat volgens de regelen yan het vol kenrecht de erkenning van een nieu we regering in geen enkel opzicht kan worden geacht een oordeel in te houden omtrent de wijze waarop en de omstandigheden waaronder deze aan het bewind is gekomen. MR. R. H. POS, de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, heeft in verband met de regerings wisseling in Suriname, zijn portefeuil le ter beschikking van de Surinaam se regering gesteld. Naar men ver. wacht, zal hij in zijn ambt worden herbenoemd. TUSSEN DE V.S. en Japan is een contract gesloten voor een lening van tien miljoen dollar voor de ontwikke ling van de Japanse staalfabriek Kobe. AAN 241 ARBEIDERS van de n.v. maatschappij Aviolanda te Papen- drecht is ontslag aangezegd. Eind no vember komt een einde aan de pro- duktie van Hunter-vliegtuigen en men verwacht op korte termijn geen nieu we orders. HET PERCENTAGE kasreserve, dat de banken in ons land moeten aan houden, bij de Nederlandsche Bank is gisteren verhoogd van 9 op 10 per cent. JIMMY WILSON, de 55-jarige neger uit Perry County, die ter dood is ver oordeeld wegens beroving van een blanke vrouw, heeft het opperste ge rechtshof in Alabama verzocht om een nieuw proces, een uiterste poging om de elektrische stoel te ontspringen. IN ELSPEET zwerft sinds enige da- een rond- De aap voedt zich met vruchten uit de tuinen. Men weet niet. waar hij vandaan is gekomen. gaï>n morSen naar de Nederlandse dag op de Expo- dr Drees, mr. Luns en ir. Staf. ann INDISCHE staat Bihar zijn 300 dorpen overstroomd. Honderden woningen zijn ingestort. Veertien per sonen zijn om het leven gekomen door beten van slangen, die door het wate- uit hun holen zijn verdreven. ARGENTINIë heeft toegegeven aan de wens van Chili, dat de Argentijnse strijdkrachten, die op het eilandje Snipe (het eiland van de vernielde vuurtoren) aan land waren gezet, worden teruggetrokken. Men wil het geschil vriendschappelijk oplossen. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond te 23.15 uur: 1' eranderlyke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on- I weersbuien. Overwegend matige "ind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Iets minder warm. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot matige wind, eersi "it oost tot zuid. later uit zuid- west. Meestal zwaar bewolkt mei onweersbuien bij tussenpozen I Lichte daling van de tempera- tuur. Vandaag: zon onder 19.57 uur; maan onder 21.45 uur. Morgen: zon op 5.31 uur; maan op 12 31 uur. Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft echter reeds laten weten, dat hy tegen de resolutie zal stemmen. Anderzijds echter ver luidt, dat Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, en Gro miko het achter de schermen voor een belangrijk deel eens geworden zijn over de plannen t.a.v. Libanon. Over Jordanië „meer acuut dan de Liba nese crisis" wordt nog verder on derling geconfereerd. Deze Noorse resolutie is ontworpen door Noorwegen, Columbia, Denemar ken en Canada. Waarnemers Zweden Min of meer vooruitlopend op die resolutie, 'waarin Hammars- kjoeld gevraagd zal worden „in overleg met de betreffende rege ringen praktische maatregelen te treffen, die men geschikt acht om de doelen en beginselen van het handvest met betrekking tot Li banon en Jordanië te helpen na streven", heeft Zweden reeds be sloten nieuwe waarnemers naar Libanon te sturen. Dit geschiedde op verzoek van Hammarskjoeld. Binnenkort zullen zeven Zweedse officieren naar Libanon vertrekken. In een communiqué van de Zweedse regering wordt gezegd, dat de uit breiding van de groep waarnemers be. schouwd wordt als een middel om de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon mogelijk te maken. Frankrijk Gezien deze situatie is het niet dui delijk, waarom de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murvil le, naar New York vertrokken is. Feit is echter, dat hij vandaag in New York zal aankomen. Door zijn aanwezigheid, aldus een der speculaties, zal het mogelijk wor den een conferentie te houden over het Midden-Oosten van de belangrijkste ministers van buiten landse zaken. Het is bekend, dat Hammarskjoeld bijzonder geporteerd is voor een der gelijke conferentie. Bij de diverse sprekers behoorde o.m. de permanente vertegenwoordiger von Indonesië, Ali Sastroamidjojo. Hij deed een beroep op de Algemene Verga dering om „te beginnen bij het begin" en aan te dringen op de terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië en Libanon om de weg vrij te maken voor de bestudering van andere voorstellen. Zesde Vloot Intussen zijn veertien torpedoboot- jagers van de Amerikaanse Zesde Vloot die donderdag jl. het anker te Napels lieten vallen, weer vertrokken. Deze oorlogsschepen hebben dienst gedaan voor de Libanese kust. Acht ervan keren nu terug naar het ooste lijk deel van de Middellandse Zee en de overige zes begeven zich naar ba ses in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse hof van beroep te St. Louis heeft gisteren het vonnis van een distrietsrechter vernietigd en de autoriteiten van de middelbare school van Little Rock (Arkansas) gelast de opheffing van de rassen scheiding voort te zetten. Sir Leslie Munro, de voorzitter van de Algemene Vergadering, heeft zich gisteren boos gemaakt over het feit dat verscheidene delegaties afwezig waren toen de bijeenkomst begon. Hij legde er de nadruk op, dat het hier een spoedzitting betrof en vroeg de leden er aan te. denken, dat zij aanwezig beho ren te zijn op het tijdstip dat de vergadering begint. Toen de bijeenkomst moest be ginnen om 15,30 uur was de publieke tribune goed bezet, doch er zat slechts een verte genwoordiger op zijn plaats, nl. de afgevaardigde van Brazilië. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, liet zich maar eventjes zien, evenals trouwens Cabot Lodge, de permanente afgevaardigde van de V.S. en zijn Britse col lega sir Pierson Dixon. Ook de Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, was maar kort aanwezig. President Sjamoen van Liba non heeft te Beiroet verklaard, dat er geen vooruitzichten op zijn, dat de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Li banon zal worden geëist, voor dat hij op 23 september aftreedt. De president, die op een persconfe rentie sprak, zei andermaal, dat hij van plan is tot het einde van zijn aombtstermijn in functie te blijven. In antwoord op een vraag over een verklaring van generaal Sjehab. die S.iamoen als president za] opvolgen, volgens welke de terugtrekking van de buitenlandse strijdkrachten één van de eerste nationale doelen is. zei Sjamoen: ,,F.r is geen verschil tussen onze opvattingen. Toen Sjehab dat zei, nodigde hij alle betrokkenen uit te werken voor vrede en rust". De jury van een Ierse rechtbank te Galway, bezig met een gedeelte lijk vooronderzoek van de K.L.M.- ramp, heeft als haar oordeel uitge sproken, dat de dood van de slacht offers is veroorzaakt door een he vige schok, ondergaan in een vlieg tuig boven de Atlantische Oceaan". De jury voegde er aan toe, dat er geen bewijsmateriaal is waaruit de oorzaak van deze schok kan blijken. Het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft in Berlijn een verklaring uitgegeven, waarin gepro testeerd wordt tegen ..nieuwe, veel vuldige schendingen van het lucht ruim der Duitse Democratische Re publiek door NAVO-straaljagers". De verklaring noemt vier gevallen (op 13 en 15 augustus) waarin Wes telijke straaljagers boven Oostduits gebied hebben gevlogen. Deze schen dingen brengen het luchtverkeer bo ven Oost-Duitsland ernstig in gevaar. De volledige verantwoordelijkheid voor eventuele gevolgen er van be rust bij de organisators, aldus de ver klaring. Het stoffelijk overschot van de grote Franse wetenschappelijke werker Frederic Joliot-Curie is opgebaard in de Sorbonne-hal te Parijs. Vandaag zal de staats begrafenis plaatsvinden. Foto: Verwanten en vrienden staan bij de baar van Joliot-Curie. Kroonprins Feisal. de premier van Saoedie-Arabië, heeft gisteren voor zijn vertrek naar huis verklaard, dat de besprekingen die hij het afgelopen weekeinde met president Nasser heeft gevoerd ,,hun doel bereikt heb ben en volledig geslaagd zijn". Desgevraagd zei Feisal, dat de po litiek van zijn land t.a.v. de gebeur tenissen in het Midden-Oosten deel uitmaakt van de politiek van de V.A.R. Saoedie-Arabië is voor neutralisatie van het Midden-Oosten, aldus prins Feisal. Radio-Cairo heeft een gemeen schappelijk Saoedisch-Egyptisch com muniqué gepubliceerd, waarin ver klaard wordt dat de twee staatslie den de „aanwezigheid van vreemde troepen op het grondgebied van Ara bische landen" afkeuren. Zuid-Slavië heeft de Verenigde Staten verzocht om economische kredieten met een lange looptijd tot een totaalbedrag van 300 tot 350 miljoen dollar voor de op bouw van de Zuidslavische in dustrie. Da kredieten zouden een deel van de lening vervangen, die in mei door de Sovjet-Unie werd opgeschort, maar zouden ook bestemd zijn voor andera industriële projecten die val len bulten de oorspronkelijke over eenkomst met de Sovjet-Unie. Naar verluidt heeft Zuid-Slavië vo rige week Engeland gepolst aangaan de de leveranties van dringend nodi ge uitrusting. Ook in andere weste lijke landen, waaronder Italië, Frank rijk en West-Duitsland, zouden Zuid- Slavische diplomaten financiële hulp trachten los te krijgen. De enige hulp van betekenis die De volgende maand zullen de maanplannen, zeiden met nadruk, dat Verenigde Staten voor hun schot naar de maan waarschijnlijk de zelfde raketcombinatie gebrui ken als zondag jongstleden, al dus is in welingelichte kringen te Washington vernomen. Amerikaanse raketdeskundigen hebben gesproken over de moge gelijkheid, dat de Russen de vol gende maand één dag eerder dan de Amerikanen zullen trachten een raket naar de maan af te vuren. Autoriteiten, die belast zijn met de uitvoering van de Amerikaanse Door de ongunstige weersom standigheden is het koren in vele delen van ons land plat geslagen. De zelfbinder staat nu werkeloos op het veld, aange zien deze machine alleen ..staand'' koren kan maaien. De boeren hanteren nu weer sikkels. Foto: De oogst in de Betuwe: de handkracht heeft het weer van de techniek over genomen. Herr rman Kierdorf, een vroegere functionaris van de vrachtrijders- oond en oom van Frank Kierdorf, !!!iuZWfken is aan brandwonden elke volgens de autoriteiten het ge- wY? v^auen Yan een brandstichting, waarbij het slachtoffer zelf betrokken m! izich,bij de p°utie in p<m- tiac (Michigan! gemeld. In het ge- hele land is in de afgelopen twee weken naar de 68-jarige Herman Kierdorf een recidivist, gezocht. Hij is ingesloten op aanklacht van het onwettig bezit van een vuurwapen. Herman ontkende na zijn komst dat hij iets zou weten over de vermeen- de brandstichting. Hij zeide niet te I geloven in de theorie van de procu- reur-generaal van Michigan Paul Adams, dat zijn neef Frank kierdorf een zakelijk vertegenwoordiger van de vrachtrijdersbond, het slachtoffer was van zijn eigen komplot. Herman Kierdorf verklaarde, dat hem de ge hele affaire onbekend was, voor hij verwittigd werd dat Frank. 56 jaar, stervend was in het ziekenhuis. Een internationale ploeg grot onderzoekers (speleologen) is gisteren op weg gegaan om door te dringen in een wereld van een half miljoen jaren stilte en duisternis en onbekendheid: op een expeditie, die ,,'s werelds grootste ondergrondse avon tuur" wordt genoemd. Een medewerker van „United Press International", Ernest Coates, meldt daaromtrent: De ontdekkingsreizigers van het in gewand der aarde zullen, hoe dieper zij in de alleen maar voor een ge deelte geëxploreerde grotten van ..Het oog van Guarena" in Spanje doordringen, die zich onder een groot oppervlak van de noordelijke Spaanse provincie Burges uitstrekken, meer en meer kennis maken met een onbeken de wereld. De ploeg, die viiftien dagen van alle zonlicht verstoken onder de aarde door zal brengen, bestaat uit grotonderzoe kers uit Spanje, Zwitserland, Zweden, Marokko, Frankrijk, Italië en Monaco. De ingang van „Het oog van Guerena" bevindt zich ten noorden van Bilbao bij Sotocuevo. Onder het aardoppervlak zal de ploeg een doolhof van spelonken, grotten en tunnels vinden, waarvan er sommige bijna 70 m hoog zijn en 25 m breed. Het hoofddoel van de expeditie is na hoorden, dat men uitgestorven dacht. De expeditie zal verder nog een onderzoek instellen naar de mysteri euze oorsprong en loop Van drie on dergrondse rivieren, die door de grot ten stromen. Vorige expedities zijn 50 km ver de grotten binnengedrongen. Binnen die afstand werden er vier duister-zwarte meren aangetroffen. Sportief doel te gaan of er sporen zijn van prehisto risch leven. Vorige expedities hebben in ruimte mate aangetoond, dat de speleologen, moderne avonturiers van de „onder wereld". niet de eersten zijn, die op de hoogte waren van het bestaan van het oog van Guarena. tz 1 i r af te leggen in de tunnels en grotten, IVernllOJ die naar men aanneemt, zich minstens De speleologen jagen ook een sport- lief doel na. Zij zullen namelijk pro beren het wereldafstandsrecord onder de grond te verbeteren door 160 km De griezeligste vondst was die van een ondergronds kerkhof. Deskundigen, die de beenderen daarvan bestudeerden, hebben ge zegd, dat zij minstens een half miljoen jaren oud zijn. Wie dat kerkhof nebben aangelegd is niet bekend. Maai dat zij een cul turele ontwikkeling bezaten, is geble ken uit de tekeningen in de rotswan den gekerfd, uit wat er over is ge bleven van piirmtieve schilderingenen uit het prehistorisch" aardewerk, dat te voorschijn kwam onder de lampen van de onderzoekers. Eer, andere aanwijzing van leven in die grotten waren de blindvliegen- de vleermuizen, die tot een soort be- zo ver uitstrekken. Op de reeds geëxploreerde 50 km zijn alle maatregelen voor de veiligheid van de expeditie getroffen. Vanaf het oppervlak van de aarde lopen er telefoondraden naar beneden en er zijn afdalingsiadders in grote hoeveelheid aangevoerd, terwijl er op bepaalde afstanden kampementen zijn of zullen worden ingericht. Maar een maal dieper in de grotten, in het nog onbekende gedeelte, zullen de onder zoekers aan zichzelf en hun materiaal overgelaten zijn. Daar, waar sedert een half miljoen jaren geen mens een vretstap heeft gezet, zullen zij opruk ken. stap voor stap. kruipend soms, lopend af en toe en misschien wei zwemmend. aan een wedstrijd naar de maan. Volgens de deskundigen zijn de Russen in moeilijker positie voor het afschieten van een raket naar de maan, omdat hun lanceerinrich- tingen verder naar het noorden zijn gelegen dan die te Cape Canaveral. Luchtmachtautoriteiten te Cape Ca naveral zijn er zeer teleurgesteld over, dat de „Thor-Able" zondag reeds na 77 seconden faalde, aldus werd gisteren gemeld. Duikers hebben achttien meter on der de oppervlakte van de Atlanti sche Oceaan stukken van de eerste trap van de maanraket gevonden, die zondag gelanceerd werd. De opspo ringen worden voortgezet om zoveel mogelijk stukken te kunnen onder zoeken. Een Franse militaire patrouille heeft te Honaine in het westen van Algerije de lijken gevonden van 22 mohammedanen, die door opstande lingen werden gedood. Onder de slachtoffers waren acht vrouwen en twee kinderen. Zuid-Slavië nu van het Westen ont vangt, is een jaarlijkse lening van landbouwprodukten van de Verenigde Staten, die vorig jaar in het geheei 62,5 miljoen dollar beliep. Sandor Nagy, de 22-jarige Hon gaar, die zaterdagochtend j.l. bij het gevecht in het Hongaarse gezant schapsgebouw te Bern, twee kogel- verwondingen in het hoofd kreeg, is nog steeds bewusteloos. De vijf Hongaren, die zaterdag door de Zwitserse politie zijn gearresteerd, nadat men hen had horen zeggen dat er spoedig een tweede aanslag op het gezantschap zou worden gepleegd, worden nog in preventieve hechtenis gehouden. Er is geen aanklacht tegen hen uitgebracht. Drie Hongaren, die zondagavond j.i. werden gearresteerd, omdat zij zich op verdachte wijze in de omgeving van het legatiegebouw ophielden, zijn gisteren weer op vrije voeten gesteld. Zwitserse politie houdt de wacht buiten het gebouw. De Hongaarse vluchtelingen in Zwitserland zijn ge waarschuwd niet in de buurt ervan te komen, daar zij anders de kans lopen in preventieve hechtenis te worden genomen. De Griekse regering heeft gis teren op een spoedvergadering het antwoord op de Britse ver klaring van vrijdag over Cyprus goedgekeurd. Het antwoord zal niet gepubliceerd worden voor het Londen heeft bereikt. Te Tel Aviv is van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Jordaanse re gering de Britse Eagle Aviation Company" geen toestemming heeft willen verlenen voor het openen van een tweemaal in de week te onder houden luchtverbinding tussen de hoofdsteden van Cyprus en Jordanië, Nicosia en Amman. Het was de bedoeling van de maat schappij geweest de vluchten via de Israëlische luchthaven te Lydda te doen verlopen. Israël had wel toestemming voor het gebruik van het vliegveld Lydda verleend. Zaterdag zullen in de parochie kerk van Finchingfield, nabij de Engels-Amerikaanse lucht basis Wethersfield, Anne Bun ting en Guy Withmarsh in het huwelijk treden. Maar zaterdag is er een lucht macht-show op de basis en der gelijke vertoningen maken doorgaans veel lawaai. Anne en Guy hebben de commandant van het vliegveld eerst verteld, dat ze de luchtshow graag zien en hem vervolgens gevraagd of hij het niet zo kan versieren, dat er in het programma twin tig minuten stilte voorkomt. Want anders zouden Anne en Guy elkanders „ja" niet kunnen verstaan... Kolonel Toliver heeft er even over nagedacht en vervolgens zijn medewerking toegezegd. Er zal iets op gevonden worden, beloofde hij. De twintig minu ten stilte zijn officieel gegaran deerd. En Anne en Guy hebben beloofd, dat zij, zodra de plech tigheid achter de rug is, in het kerkportaal naar de show zullen kijken.

de Stem | 1958 | | pagina 1