Son filtre est STEM-FEUILLETON 2>, doch van de Minder biefstuk en wijn voor Fransen pur Maand van het verkeer t CTTPPTTQ A/ITTT kunstmatige oesterkweek Nieuwe oester- en mossel seizoen wordt geopend Nautilus' -tocht was af en toe nogal ruw Een der moordenaars van Lydice in arrest IU1S Nog geen uitsluitsel over behoud Yersekes cultuur Zc onnepri leóter els nd id in hent NS DA pg DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 PROEFNEMINGEN TE WEMELDINGE Kind verdronken in Spijkenisse Feest in Amsterdam en Yerseke Ondanks de Gaulle.... FILTRA E.H.B.O. PLEISTERACTIÈ wederom een groot succes! door Gordon Mac Creagh frisse adem een heerlijke smaak A-griep ligt op de loer Australië krijgt een reusachtige telescoop TV'R AD I O'TV'RADIO-TV- die zater- :skens trok Visserij- opzichten jaren. Vele worbijtrek- der aller- as de door oortgetrok- bemanning idse kledij, en le prijs. mde van de KNVR-beker dstrjjden ge leerdere van plaatste zich e derby tus- Sport werd van de VI is- islist. terwijl Middelbung- ■erst genoemde Boys stuurde lege handen, el deed het- ït 4-1 de vlag Izelfde cijfers tegen Clinge zich in eigen mtenisse liet laai schakel- ;zee udt door nde, die voor hebben zich rse clubs ge- Middelburg, ise, Axel en ter der kapu- een bijdrage ret bestaande, f jaar later et fonds zich ct maakte een acht gegeven, verwacht zal jaar worden bibliotheek, lallel te liggen ie Rilland, al- uit een klei- midden van rheid anders- jchiehuis drin- over de pol- katholieken :enschap. 1 worden der geëindigd het Biezen, smid, >nge te 's-Hee- x>r de vier ge- ploma textiel. SCHRIJVEN gehouden exa- schoonschrij- Jan van der uur: Lichtzinni- ■enJg voorbeh. npia 8 uur: Jerry 3. luw 8 uur: Ti role r uur: Vera Cruz. Afscheid van voorbeh. Schouw- hst grijpt in, 14 j. keizerin en moe- bmbra: De jonge De helden der Dijck 2.30 uur. uur: Dansen. vJ J_J U X opctorlrwppl^ Het bezoek, dat de directeur van het Amerikaanse Visserij- laboratorium in Milford, dr. V. L. Loosanoff, aan Yerseke heeft gebracht, en zijn persgesprek aldaar, waaromtrent wij reeds berichttten, hebben tevens de aandacht nog eens gevestigd op de proefnemingen, welke in het laboratorium te Wemeldinge voor de Zeeuwse oestercultuur worden verricht. Deze proefnemingen, welke door dr. P. Korringa, thans directeur van het visserijlaboratorium te IJmui- den, werden begonnen en door de biologen drs. A.G. Vlasblom en A. C. Drinkwaard te Wemeldinge wor den voortgezet, hebben eveneens tot opmerkelijke resultaten geleid. Fei telijk is men in Wemeldinge onder een bepaald opzicht nog verder ge komen dan in Miiford bij het win nen van oesterbroed. In de natuur gaat ontzaglijk veel oesterbroed verloren, omdat bij het binnenstromen en wegtrekken van het zeewater in de Oosterschelde bij eb en vloed slechts weinig oesterlar ven op kweekplaatsen vast komen te zitten. In het kunstmatig kweken wist dr. Loosanoff de larven bij het uit werpen door de oesters van hun eie ren op te vangen. Drs. Vlasblom heeft in Wemeldinge een methode ge. vonden om de oesters reeds voor het uitwerpen van de eitjes te ontdoen. Er werd verder bereikt, dat onge veer 14 pet. van het zo gewonnen broed kon worden opgekweekt, ter wijl men in de natuur slechts op de ontwikkeling van circa een pro dui zend kan rekenen. Het juiste plank ton de zg. flagellaten, welke de oes ter als voedsel dienen, had men al eerder weten te vinden. Men mag nu dus wel zeggen, dat de proefnemingen te Wemeldinge een bevredigend verloop hebben. Het is al een grote vooruitgang, dat men kunstmatig in een laboratorium oes terbroed kan winnen en dit op veel groter schaal dan in de natuur het geval is, kan opkweken tot kleine oesters. Toch betekent dit nog maar een Het 7-jarige jongetje Gertje van Kapel uit Spijkenisse is in de haven aldaar verdronken. Omstreeks zes uur in de avond misten de ouders het kind. De rijkspolitie maakte met een geluidswagen het signalement van 't jongetje bekend. Bewoners hadden het kind aan de waterkant van det haven gezien. Met behulp van vela particuliere autobezitters werd hef water van de haven belicht. Orp kwart voor elf 's avonds is het jonge tje uit het water opgehaald. eerste stap naar de oplossing van het oestervraagstuk van Yerseke. Dr. Loosanoff heeft na duizenden proeven, meestal met clams, een oesterachtig schelpdier, zijn resulta ten verkregen. Hij heeft ook zes ge neraties achter elkaar van Zeeuwse oesters geweekt. Dit alles mag opti mistisch stemmen, maar er blijft nog veel te doen en te onderzoeken. In Wemeldinge heeft men nu een paar duizend larven kunnen opkwe ken. Het gaat er nu om tot het kwe ken van een paar miljoen oesters langs kunstmatige weg te komen. Over een of twee jaar denkt men verdere stappen te kunnen zetten. Niet alleen wil men het nuttige broedpercentage van 14 pet. hoger opgevoerd zien, maar de grote vraag is of men de gekweekte kleine oester- tjes zal kunnen laten uitgroeien tot volslagen consumptieoesters. De proefnemingen in Wemeldinge zullen eigenlijk op grote schaal eerst tot resultaten leiden bij de verdere experimenten in het Veerse Gat, waartoe de regering wil overgaan. Gelukken ook deze experimenten, dan pas kan aan de overplaatsing van de oestercultuur uit de Ooster schelde naar de Grevelingen worden gedacht. Wanneer ook de Grevelin gen hiervoor geschikt zijn te maken en niet alleen de biologische, maar ook de economische mogelijkheid van de kunstmatige oesterkweek be wezen is, zal de oestercultuur van Yerseke, zy het op beperkter schaal, in de Grevelingen kunnen worden voortgezet. Het bevredigend verloop van de proefnemingen in Wemel dinge geeft thans wel reden tot verdere verwachtingen, maar geen uitsluitsel omtrent de mogelijkheid van behoud dezer belangrijke Zeeuwse cul tuur. Een te duchten gevaar bij volledig slagen van de proef nemingen is ook nog, dat ue kunstmatige kweek beter even goed in de buurlanden als in Zeeland ter hand kan worden genomen, zodat het beste af zetgebied voor Yerseke, de Bel gische markt, aan fnuikende concurrentie bloot staat. Binnenkort wordt het nieuwe oester- en mosselseizoen met tal van spec taculaire feestelijkheden geopend. Te Yerseke zal, naast een grote vloot- schouw, het „Spel der Oosterschel de" worden opgevoerd. Daarin tre den o.a. op de Amsterdamse oud-bur gemeester Jacob Braseman (die ook viskoper was), de bekende Rotter damse Haat Mossel en Pieter Corne- lisz., de vermaarde oesterkenner uit het verleden. Woensdag 27 augustus a.s. zal Pie ter Corneliszoon Kaat Mossel te Rot terdam ophalen. Zij maken samen, in gezelschap van vrouwen in Zeeuwse klederdracht, met de muziekvereni ging Mozart" uit Yerseke, een tocht door de stad, waarna vertrok ken wordt naar Amsterdam. Daar wordt namelijk Jacob Brasman afge haald. Het gezelschap zal 's middags om half twee vertrekken van de centrale markthallen; per schip zal het zich begeven naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur het zal ontvangen. Het gemeentebestuur zal ,,de Groet zijn de prijzen der levensmiddelen nog altijd even hoog en er is weinig kans, dat er de komende weken prijsverlagingen worden verkregen die effectieve invloed uitoefenen op het totaal van de huishoudelijke uit gaven. De vakbonden houden daar om hun looneisen staande. In septem- ber-oktober zullen ze nog duidelijker en dringender worden geformuleerd, hetgeen de positie van de regering de Gaulle niet zal versterken. (Van onze Parijse correspondent) De nuchtere cijfers tonen aan, dat de Fransen een vierde minder vlees eten dan twee jaar geleden. Enerzijds kan hieruit blijken, dat de wel stand is afgenomen. Ander zijds moet worden toegegeven, dat de gemiddelde Fransman de laatste jaren wat meer geld besteedt voor zijn meubeltjes. De spanning tussen loon en prijs is echter ondraaglijk. De biefstuk kost momenteel vlot weg 1100 tot 1400 fr. per kilo en dan is het stukje nog niet altijd erg mals. Vele Fransen verwachtten van ge neraal de Gaulle wonderen. Tot nog toe zijn die uitgebleven en zelfs de gediplomeerde optimisten van de re geringsvoorlichting moeten nu toege ven dat er de komende maanden maar weinig kans is op een verbete ring van de toestand. Het economi sche en sociale weerbericht kan in het kort als volgt worden samengevat: lage lonen, matige oogst en hoge prijzen, ofwel zwaar bewolkt De graanoogst wordt ongunstig beïnvloed door het slechte weer. Men verwacht niettemin een oogst van 10 000 miljoen kilo tegen 11 000 miljoen kilo in 1957, De rijst groeit daarentegen welig. De binnenlandse produktie kan ongè veer het eigen verbruik dekken; e_ werden voorts 18 000 hectaren meer suikerbieten geplant. Fruit zal er voldoende zijn, vooral peren en ap pelen, maar zoals ieder jaar is ei ook nu weer weinig kans op, dat de goede appelen en lekkere peren ver kocht kunnen worden tegen redelijke prijzen. Met de aardappelen ziet het er slecht uit. Weliswaar verwacht men een oogst van ongeveer 12 mil joen ton, hetgeen voldoende is voor het binnenlandse verbruik, maar de meeste aardappelen zijn aangetast en zullen moeilijk bewaard kunnen worden. Het ziet er voorts weer naar uit dat de Fransen een flesje wijn minder zullen moeten drinken, want hoewel de wijnboeren dit jaar weer danig op de hagelwolken hebben ge schoten, verwacht men toch hooguit 40 miljoen hectoliter, terwijl men er voor eigen verbruik 55 miljoen no dig heeft. Met de nodige tamtam heeft de regering aangekondigd, dat einde sep tember of begin oktober de vleespry- jen levend gewicht vermoedelijk met tot 25 fr. per kilo zullen dalen, tengevolge waarvan de biefstuk 80 fr. Per kilo goedkoper zal worden. Maar sedert 23 regeringen prijsverlagingen Beloofden en prijsverhogingen ver oorzaakten, neemt men al dit goede nieuws met een korrel zout. De huidige ontwikkeling is niet zonder gevaar. Pinay had gemeend met een aanval op alle fronten voor eind september een gevoelige prijs verlaging te kunnen bewerken en daardoor loonsverhogingen te kun nen voorkomen. Na tien weken actie der Oosterschelde" worden aangebo den. Daarna vertrekt Jacob Brase man met het gehele gezelschap naar Yerseke. Deze stoet, voorafgegaan door de Amsterdamse politiekapel, gevolgd door genoemde historische figuren, een groep vrouwen in Zeeuwse kle derdracht en gesloten door de mu ziekvereniging Mozart" uit Yerse ke, zal een korte mars door de Dam straat, over de Dam en het Damrak maken. De dag daarop volgen dan de fees ten te Yerseke. Volgens een geleerde, die in de Nautilus onder de noordpool doorvoer, zullen commerciële reizen onder het noordpoolijs waarschijnlijk alleen ge maakt kunnen worden gedurende de (Advertentie) maanden augustus en september. Thomas Ourtis, die uit Londen naar Los Angeles terugkeerde, zei, dat de tocht van het atoomschip onder het ijs door „af en toe nogal ruw" was geweest. „Wij constateerden, dat wij niet veel van de toestanden onder het ijs afwis ten," zei Curtis, een deskundige op het gebied van oriëntatie, die als zo danig vroeger itn dienst was geweest van de luchtvaart in Noord-Amerika. „Men denkt meestal, dat de ijsber gen aan de oppervlakte van de zee drijven maar wij vonden „losse" ijs bergen, die onder water ronddreven," zei hij. „Soms was er niet veel ruimte meer tussen de duikboot en 't ijs boven ons en iedereen had het veel te druk om meer dan drie uren slaap te krijgen in het etmaal." Hij zei echter ook: „Wij leerden een heleboel over onder water varen over een lange afstand en over navigatie." Het was het „revolutionaire" navi gatiesysteem. dat het de Nautilus mo gelijk maakte om de tocht te doen met zijn 116 man bemanning aan boord. „De psychiater die de tocht mee maakte, kreeg helemaal geen patiën ten," zei Curtis. „Iedereen was in een uitstekend humeur, maar één ding moet gezegd worden, voor dikke men sen was er op de Nautilus waarlijk geen plaats." De drogist Hermann Krumey, lid van het streekparlement van Korbach West-Duitsland, is gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht ais oud S.S.- officier medeplichtig te zijn aan de moord op 88 kindenen uit Lydice. Zoals bekend werden alle inwoners van het Tsjechische plaatsje Lydice vermoord als represaille op de aan slag op Heinrich Heydrich, ,,de beul van Tsjecho-Slowakije" in juli 1942. Lydice werd met de grond gelijk gemaakt. Krumey is reeds eerder aan de tand gevoeld over zijn optreden ge durende de oorlog, maar moest we gens gebrek aan bewijs worden vrij gelaten. Voor de aanvang van de oorlog trad' (Advertentie) hij op als leider van een „gymnas tiekvereniging" in het Tsjechische Sudetenland. Als zodanig werd hij ook door Konrad Henlein aan het hoofd van de Gestapo, Himmler, voorgesteld. Na het uitbreken van de oorlog werd Krumey in het concentratie kamp Dachau aangesteld. Later werd hij overgeplaatst naar Tsjecho-Slo wakije. Na het platbranden van Ly dice stelde hij 88 kinderen uit dit dorp ter beschikking van de S.S. voor een „speciale behandeling". Alle kin deren zijn vermoord. In maart 1944 werd Krumey naar Hongarije gezonden. Hier trad hij op ais plaatsvervanger van Adolf Eich- mann, het hoofd van een groep die was belast met het organiseren van de uitroeiing der joden. "HANSAPLAST" ook onmisbaar voor uw privé EHBO Deze moderne, hygiënische stripverpakking van „Hansaplast" wondverband is nu ook verkrijgbaar bij iedere Apotheker of Drogist. Mag nooit in Uw agenda, portefeuille of handtasje ontbreken. De hechtpleister van deze strip Hansaplast wond verband is van plastic. WONDVERBAND bijzónder geneeskrachtig en desinfecterend! afwasbaar huidkleurig rekbaar rafelt niet gedeponeerd handelsmerk van de Pharmaceutlsche Fabriek Beiersdorf N.V., fabrlkante van de wereldbekende Leukoplast- 29) Na een half uur lang gemompeld, gezongen en gebeden te hebben, stond de oude man op en duwde uit alle macht op de achterzijde van de steen. Met een schurend geluid draai de deze om zijn middelpunt heen en zonk achteruit. Een donker hol ver toonde zich, waaruit het stof van eeuwen opwarrelde. De tovenaar haalde zijn toorts en tuurde in de oude stenen koffer. Met eerbiedige plechtigheid maakte hij het teken van de cirkel en 't vierkant en stak daar op zijn magere arm in de opening. Hij haalde er een hoop gekleurde draden van verschillende lengten uit. op allerlei wijzen aan- en dooreen- geknoopt en sorteerde de massa zorgvuldig in verscheidene bundels. Als hij ze zo in de hand hield, leek het een verwarde massa. Doch de wonderdokter koos er drie uit en legde ze op de grond. Hij knielde neer, spreidde ze op de grond uit en legde ze toen in een bepaalde vorm volgens een soort formule, die hij in zichzelf mompelde. Toen die bundels, die elk met een dikke knoop begon nen en zich in steeds dunnere tak ken en zijtakken uitspreidden, op hun plaats lagen hadden ze veel weg van een familiestamboom. De ziener tuurde er aandachtig overheen volg de sommige lijnen met zijn wijsvin ger en prevelde halfluid zijn bevin dingen voor zich heen. Het was de „quipus" van de Inca de leer der oude priesters, in knoopt werk overgeleverd. Weer andere koorden vormden de geschiedenis van zijn volk. Daarmee hield hij zich niet bezig. Hij bestudeerde nu de wijsheid zijner vaderen. De drie door hem uitgekozen „boeken" verhaalden over de schat in het meer, het ge heimzinnige hol, waarin hij woonde, en de goudmijn. Hij las daarin over hun eerste begin en over de voor zorgen, toverspreuken en vervloekin gen door de wijzen van vroeger uit gesproken en aangewend om hun ge heim te bewaren. Hij las urenlang tot diep in de nacht. En eindelijk hief hij het hoofd op en bleef zitten sta ren in de duisternis, roerloos en zwij toortsen nog volle vier uur duren, voordat ze hoog genoeg gestegen was, om een weinig warmte in de ijzige kloof te verspreiden. Doch desondanks hoefde Templar de slapenden geen drie, vier keer te wekken, voordat ze huiverend aan het ontbijt zaten. Vandaag wa ren ze in de beste stemming. Nie mand schold op de slechte koffie of het halfverbrande spek. Het maal verliep zonder enige ruzie en om ze ven uur stond het gezelschap gereed om zijn zegetocht te beginnen. Allen waren voorzien van enige zaklan taarns en een mijnlamp, met carbid gevuld, die met een haak aan de rand van hun hoed kon worden ge hangen. Templar stelde voor dat ze ieder nog een eind touw zouden mee nemen. „Die oude weg der Inca's is niet veel meer dan een legende en het kon wel eens een echte klimpartij hem een hemd en een hoed en 'n paar schoenen. Dat hebben die lui altijd graag". „Och, geef hem die sardientjes ook maar", zei Björgson. „Op slot van zaken is het niet veel voor een mijn van de Inca". „Neen, geef hem liever een zak mes of iets dergelijks in plaats van dat eten", meende Kling. Er kwam bijna ruzie over. Tem plar maakte korte metten. „Och, laten we het hele zaakje in vredesnaam meenemen en kijken wat hij hebben wil". En zo trokken ze met van alles en nog wat beladen naar de oude wonderdokter toe om hem gunstig voor zich te stemmen door dingen, waaraan hij in de honderd of meer jaren van zijn leven geen behoefte had gehad en ook wel nooit zou krij gen. Naar de oude pas was niet zo ver. Na een poosje tegen de helling te zijn opgeklauterd, bereikten ze het smalle pad, dat eens een trotse heir- weg was geweest. Het klimmen had worden", zei hij. „We kunnen mis schien veel nut van die touwen heb ben, om ons aan elkaar vast te bin den". „Ja laten we een touw meene men", zei Docker met een ruwe lach. We kunnen het'nodig hebben om er iemand mee vast te binden en misschien kan ik het uiteinde ervan ook wel gebruiken, met een paar knopen er in als jullie zach te woorden niet helpen. Wat willen •®Urf,le voor geschenken aanbieden?" Templar fronste de wenkbrauwen, schoof zijn hoed achterover en streek door zijn haren. ,,Ik heb een kompas en een horlo- eend tot er zeven toortsen waren wekkirrie^H1^13201'8, een opgebrand. En in dat rose uitdoven- dieSfes Maar tnde^zoi i^ "rüet &SÏÏ enherLhplls «JVtt dië*ÏMn ze tenslotte zich vormden tot een ven? Hij is immfrs een wildt kin glimlachnibaal, nietwaar? Wou jti hem dan Koud en helder brak de morgen het enige eetbare wat aa£ aan. De zon scheen, maar het zou ben, afstaan? Laat dat maar? Geef anderhalf uur geduurd. Ze waren er allen, behoudens enige schrammen en builen, goed afgekomen, maar hun humeur was verslechterd. Kling was er nog het slechtst aan toe. Ze gingen allen naast elkaar op het smalle pad liggen en hijgden naar adem, want in die ijle lucht hadden ze groot gebrek aan de nodige zuur stof gekregen. Het duurde zelfs een vol uur, voordat Kling, die het zwakste gestel had, zover was, dat de pijn in zijn longen verdwenen en zijn overspannen hart wat tot beda ren gekomen was. Toen ze langs het smalle pad op weg gingen, bleek het, dat een hun ner last kreeg van hoogtevrees. Hij durfde niet verder, drukte zich te gen de rotswand aan uit angst voor de gapende afgrond waarlangs het pad voerde en durfde eindelijk geen stap verder. De meegenomen tou wen gaven uitkomst. Ze bonden hem den en te verwensen, als was hij de oorzaak van al hun ongemakken. ,,Ik zou wel een vervloekte gek zijn, als ik zo'n ellendige tocht voor niks maakte", schreeuwde Docker. ,,Als die ouwe, taaie eend z'n bek niet open wil doen, nou, dan zal ik hem leren! Verdraaid Herman Kling, lafbek, die je bent, als je niet wat harder doorloopt, snijd ik dat touw door. En wacht maar tot ik die verschrompelde kaalkop in m'n handen heb; Zelfs Templar was zover gekomen, dat hij niet opzag tegen harde maat regelen, voor het geval de oude man koppig zou blijven zwijgen. Driemaal reeds had die oude toverdokter hem, ondanks zijn jeugd en wetenschappe lijke opleiding, voor de gek gehou den. Maar ditmaal zou het hem niet gelukken! Toen ze eindelijk de ingang van het donkere hol bereikt hadden, wa ren ze in een te opgewonden stem ming geraakt, om iets te voelen van de griezelige aarzeling, die de mees te mensen bevangt, als ze op het punt staan de ingewanden der aar de binnen te dringen. Ze maakten hun lampen in orde en zagen tot hun blijdschap, dat Tem plar zo vooruitziend was geweest om bij de sardientjes ook nog een nieuw blik carbid in te pakken. Doch de opwinding van het vertrek had niemand er aan gedacht, water mee te nemen. „O, maar in dat hol vinden we water genoeg", zei Templar. „Alleen het is een eindje verder het hol in en grote goedheid!" Hij hield plot seling bedremmeld stil. „Er was daar een stenen deur of zoiets ik weet niet, of die open of dicht isik heb er toen in mijn angst niet naar gekeken Mis schien „Wat komt dat er voor de donder op aan?" snauwde Docker ongedul dig. „We hebben immers zaklan taarns bij ons? Kom nou maar mee!" De opening van het hol was wijd genoeg om het licht tot een aanmer kelijke diepte te laten doordringen. Wat eens een welverzorgde gladde weg was geweest, lag nu bezaaid met gebroken stalactieten. Het viel Björgson terstond op dat elke stalag- mietenformatie ontbrak en hij raad pleegde er Templar over. „Die moeten er toch wel geweest zijn", meende de ingenieur, terwijl hij zich een weg zocht tussen de ge vallen brokstukken, achter Docker aan, die vooruit strompelde in het steeds donker wordende hol. „Ver- (Advertentie) fris lekker gezond Bij ons in België heeft de sta tistiek uitgewezen, dat er hier min der verkeers-accidenten gebeuren as bij jullie in Holland, 't Rijbewijs is bij ons nochtans nie verplichtend gesteld. Hier mag de eerste de bes te bengel, die 't betalen kan, in 'n auto kruipen en langs de weg slin geren. Wie 't nie betalen kan, doet 't ook. En dat leidt hier somtijds tot serieuze conflicten, maar ook tot komische. In ons land, gelijk ook nog 't uwe, is het gebruikelijk, dat de rijkswacht bij beboeting van lichtere overtredingen van het ver keersreglement, de gestrafte tot on middellijke betaling dwingt. Zo kan 't gebeuren dat een of an dere automobilist, die op heterdaad betrapt wordt op een vrijwillige of onvrijwillige overtreding, seffes 250 franks mot betalen. Welke boete dan in de plaats komt voor 'n proces verbaal, dat gemeenlijk een veel zwaardere boete oplegt. Stel u voor, dat u zoiets overkomt en... ge hebt geen geld op zak om die boete te betalen. Da's veul erger dan as ge 'nnen straffen druppel in 'n café ge pakt hebt en ge kunt d'n gargon nie betalen. As dat 'nnen barmhartige gargon is, neemt 'm genoegen met uwen hoed of uwen wandelstok als pand. Maar 'nne rijkswachter is nu eenmaal geen „mont de piété." t Moet u nie verwonderen, dat er van die automobilisten zijn, die geene centime op zak hebben. Al wat in 'n auto rijdt, is nie altijd 'nne geldzak. Evenmin als al wat op 'n krakende velo rijdt straatarm is. Ik heb auto. mobilisten gekend die op plezierreis waren en zonder „naphte" vielen, zodat ze geforceerd waren hun trouw ring als pand achter te laten om enkele liters „essence" te kunnen bemachtigen ten einde thuis te gera ken. Ik ken er ook, die maar een maal per week vlees eten om 's zon dags te kunnen autorijden. Ik heb er ook gekend die 'nnen auto huurde, nie om mee te rijen, maar om mee te pronken voor z'n deur, zodat z'nnen gebuur bijkans berstte van afgunst. Enfin, die motten dat alle maal zelf weten. Wij hebben daar geen affaires mee, en elk vogeltje vliegt zoas 't gevleugeld is. Maar, wat zoudt ge nu doen, als ge onderweg beboet wordt en ge had geen geld om te betalen? Wel, dat is eigenlijk simple com- me bonjour. Ik heb ergens gele zen dat in de Staat Indiana, dat is natuurlijk weer in Amerika, onlangs zo'nne sukkelèèr ver plicht werd, gedurende 'n ganse dag, de auto's van de politie... te kuisen. En, ongelukkig as 'm 'n plekske vuil liet. Dan moest 'm onbarmhartig herbeginnen met poetsen. Die auto's zijn nooit zo proper gewassen ge weest. Nu zult ge daar misschien om lachen, maar, ik verzeker u: als ge zelf onder zo'nne wagen zoudt liggen, ge zoudt uwen lach wel achter uw kiezen houen. Ik heb óók gelachen as ik dat heb gelezen, maar, as ik in m'n fantasie m'n vrouw in de auto zag zitten wachten heel de godsgan- selijke dag, swens dat ik daar op m'n knieën lag te wassen en te poetsen, en as ik dacht aan de mo gelijkheid dat daar... m'n schoon mama bij zou kunnen zitten met 'n grijns van leedvermaak op haar ka ken... ik mot er nie aan denken, wil ik deze nacht rustig slapen. En ik vind die straf pertang nie onrecht- veerdig. Die man was fout, maar hij kon nie betalen. Wat nou gedaan? Hem in 't gevang steken? En z'n vrouw dan, die daar 's nachts in de auto zit te beven?... Hem laten voort rijden? Maar, de boete dan? Ge moet bekennen, dat de zaak nie zo simpel is. Toch moest hij gestraft worden. Door die „Indiaanse" oplossing bleven de gendarmen in hun recht en de automobilist is tot ernstiger na denken en meer voorzichtigheid ge bracht swens dat hij daar zat te poet sen. Want, óf hij zal in de toekomst serieuzer om 't verkeersreglement denken, óf hij zal meer geld in z'nne zak steken as 'm met z'n vrouw en schoonmama 'n wandelrit in z'nnen auto maakt. Maar, geachte lezers van „De Stem", hoe staat gij nu tegenover zulk een maatregel? Vindt ge dat uw Nederlandse rijkswacht u ook aan 't poetsen en wassen zou mogen zetten, nadat ge beboet zijt en er nog maar 'n losse knoop in uwen portemon- naie zit? Of zijt ge van mening dat ze u meer convenabele karweitjes zouden mogen opleggen? Bijvoorbeeld de hele avond baby» sit spelen, de trottoirs rond d'n bu reau de police aanvegen, koffie zet ten voor de mannen die nachtdienst hebben of hun schoenen kuisen. Ze zouden u ook 't hele verkeersregle ment kunnen doen van buiten leren en niet vrij laten voor ge het uit uw hoofd hebt opgezegd. Er is ook iets te zeggen voor het in beslag nemen van de auto tot 's anderdaags en meneer en madame verplichten te voet naar huis terug te keren. Ze zouden dan de boete kunnen betalen met enkele blaren op hun voeten en 'n rammelende maag van honger en dorst. Want 'n biljetje van tien francs voor 'n zjat kaffe of 'nne pis tolet kan er dan natuurlijk ook nie op overschieten. Dat in beslagnemen van de auto zoudtzoudt ge in Holland misschien kunnen doen, maar hier rollen er te veul afbetalings-auto's en dan zou alleen de dealer de dupe toor- ren. In elk geval: komt ge naar onzen „Expo", zorgt dat ge genoeg geld bij u steekt, want, er gaat hier geen dag voorbij zonder dut ge rijkswachters met hun boekske langs de weg ziet staan die 'n ver baal dresseren wegens „excès de vitesse".... Vlaams verstaan ze maar 'n heel klein bietje. SUSKE VAN TESTELT Dit jaar moet men voorbereid zijn op een herhaling van de epidemie van Aziatische griep, al zal de ziekte dit maal waarschijnlijk minder virulent zijn dan in 1957. Dit is voorspeld door de Britse vi rus-deskundige dr. A.M. Payne, een der afgevaardigden op een onder de auspiciën van de wereldgezondsheids organisatie gehouden conferentie te Stockholm. Dr. Payne vertelde: „Het a-virus, de verwekker van de zogenaamde Aziatische griep, zal naar alle waar schijnlijkheid weer toeslaan. Degenen die het vorige jaar deze ziekte heb ben gehad, zullen echter vermoede lijk alleen maar „gewone" griep krij gen, als zij weer worden aangetast. De mensen, die in 1957 niet ziek ge weest zijn (zij maken 40 a 60 percent van de wereldbevolking uit) staan het eerst bloot aan aanvallen van Aziatische griep". Bij de Australische stad Parkes ten westen van Sydney, zal een reus! achtige radio-telescoop worden ge bouwd, die ongeveer vijf miljoen gul den zal kosten en waarschijnlijk over drie jaar in gebruik zal worden ge nomen. Men zal hiermee sterren op miljoenen lichtjaren afstand, die niet met een gewone telescoop waargeno men kunnen worden, kunnen observe ren en sterrengroepen achter ruim tenevels in kaart brengen. De radio- spiegel van dezg telescoop krijgt een middellijn van ongeveer zeventig me ter en zal, draaibaar op een beton nen voetstuk, automatisch een be paald object kunnen volgen. Van ver- schillende zijden is voor de bouw van deze telescoop bijgedragen. wen ft et v en uiuvumat. zjc uuiiueii neiii - - j tussen twee anderen in en hielpen moedelijk zijn die weggeruimd. Het hem zo voort. En dit alles bedierf wa? h,ier een vergaderplaats voor die hun stemming nog meer. Ze begon- oude heksenmeesters, of een tempel, nen de oude tovenaar uit te schel- (Wordt vervolgd) DINSDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,2o Gram. VPRO: 7,50 Dagopening, AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 De groenteman 9,15 Gram. 9,35 Wa- terst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 V. d. zieken 12,00 Lichte muz. 12,20 Gram. 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Orgel en zang 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Promenade ork. 13,55 Beursber. 14,0o De wraakroep van Slva, hoorspel 14,40 Gr. 15,15 Gevar. progr. v. d. jeugd 16,30 Foto- palet, caus. 16,45 Tenor en piano 17,15 Gram. 17,45 Europese atletiekkampioen- schappen te Stockholm 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Europese atletiekkamp. te Stockholm 18,45 Gram. 18,55 Paris vous parle 19,00 Gram. 19,45 Toneelbeschou wing 20,00 Nws. 20,05 Gram. 20,40 Mon sieur Beaucaire, hoorspel 21,45 Act. 22,00 Pianorecital 22,25 Zang en harp 22,45 Lichte muz 23,00 Nws. 23,15 Koersen te New York 23,16 New York calling 23,21- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,25 Pontificale hoogmis 10,45 V. d. kind. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Mid dagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,30 Wereldmuziekconcours Kerk- rade 1958 14,00 Gram. 14,30 V. d. vrouwen v. h. land 14,40 Gram. 15,00 Gram. of progr. v. d. jeugd 15,30 Chansons 16,00 V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Rijksdelen overzee: Mozaïek van eilanden rond de Cara- ibische zee, door mr. I. Debrot 18,00 Gr. Jo'fS J5VP' P"1- caus' 18,30 Lichts muz. 18,50 Gram. 19,00 Nws. 19,10 Gram. 19 30 Le nozze di Figaro, opera (in de pauze- 20,50-21,05 Act.) 22,30 Gram. 22,45 AvonrL gebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23,15-24 00 Gram. E-RUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,15 Pianospel 12,30 Weerber. 12,34 Pianospel 13,00 Nws. 13,11 Gram. 13,40 Casinoconc. 15,00 Maria La O, Cubaanse operette 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Strijkkwart. 16.45 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Boekbespr. 18,00 Fluit en piano 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoon stelling 20,00 Caus. 20,15 Literaire kron. 20,45 Gram. 21,15 Omr. ork. 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 12,35 Hammondorgelspel 13,00 Nws. 13,15 Gr. 14,00 Idem 14,45 Ork. conc. 15,30 Gram! 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18,30 Idem 19,30 Nws. 20,00 Festival van Wenen: Ork. conc. (om 20,40 Gram.) 22,00 Nws. 22,lo Vrije tijd 22,55 Nws. Televisie DINSDAG 19 AUGUSTUS NTS20 00 Journ. en weeroverz 20 20 lal 't rijk der hamsters, film 20,35-21,50'Film FRANS BELG. 16,30-18,00 Wereld tentoonstelling 19,30 Le temps et les oeuvres 20,00 Nws. 20,30 TV-spel 22,00 Wereldtentoonstelling 22,10 Rep, 22,40 Wereldnws. VLAAMS BELG. 18,30-19,30 Wereld tentoonstelling 19,30 Nws. 20,00 Reisroutes 20.25 Speelfilm 21,54 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 3