Breskens feestte met duizenden gasten Pastoor van Middelburg ridder Oranje-Nassau i Walcheren Tussen dijken en dammen Nieuw parochiehuis te Rilland-Bath Dagblad De Slem Z.-Vlaanderen ZUID-BEVELAND Vorstelijk parochiegeschenk op receptie aangeboden Stoet van praalwagens bood kleurig schouwspel DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 goes Bewegwijzering Nog steeds pech met Prinses Beatrix Zeeland pakt uit op de Expo Juffrouw danste tegen plafond Weinig animo voor vrije veren in Zierikzee Stijlvolle bijeenkomst Hoofdige boer wil niet capituleren Puike organisatie Beker-duels in Zeeland Vandaag eerste spade de grond in Faillissement EXAMENS AGENDA Vandaag VLISSINGEN Bezoek van Canadees jeugdorkest De „Barrie Collegiate Band", een jeugdorkest uit Canada, brengt in het kader van de Vlissingse Zomer- show een bezoek aan Vlissingen voor het geven van een tweetal con certen. Het jeugdorkest bestaat uit ongeveer 50 personen en zal op dins dag 19 augustus des morgens om half elf officieel door het gemeente bestuur worden ontvangen. AXEL Tremola Thalia speelde op Expo Het Jeugorkest Tremola Thalia is voor de tweede maal naar de Expo geweest. Op zichzelf is het al een bijzondere eer voor een tweede op treden uitgenodigd te worden, maar Tremola Thalia genoot ook nog de onderscheiding voor- de Vlaamse Te levisie te mogen optreden. Uiteraard kon in de kleine studie niet de gehele groep spelen, dus mochten vijf accor deonisten een stukje spelen, een wals-musette van de directeur, de heer J. F. Mannaert. Deze werd in hetzelfde t.v.-programma geïnter viewd door Pros Verbrugge, die heel belangstellend informeerde naar wat Tremola Thalia presteert en naar het Zeeuwsch-Vlaamse muziekleven in het algemeen. Het optreden van het jeugorkest ondervond grote belangstelling en Tremola Thalia mag dan ook spre ken van een nieuw succes. Het slot van het optreden was een show van de drumband, een nummer dat ge weldig insloeg. Eede Jaarlijkse processie De jaarlijkse processie vond weer doorgang, ondanks de minder gun stige weersomstandigheden. Er was een grote schare volk op de been toen de processie door de straten trok. Ditmaal ging het in de richting van de Barreere, waar op het erf van de Wed. Blondeel een rustaltaar stond opgesteld. Hier werd een korte pre- d katie gehouden door pastoor O. de Munck en werd de zegen met het Allerheiligste gegeven, waarna de processie weer naar de kerk terug ging. De muziekmaatschappij van Sint Laureins (België) verleende aan de plechtigheid muzikale medewer king. Eede is een van de weinige plaatsen in ons land waar volgens een oud recht in het openbaar door de straten een processie mag worden gehouden. Kermis op komst Morgen begint de achtdaagse ker mis, maar reeds zaterdag was het grootste deel der attractieve tenten en „spullen" reeds op de Grote Markt opgebouwd evenals op de Vlas- markt. Vele bekende klanten zijn weer aanwezig en als het weer wat wil meewerken laat het zich aanzien, dat het weer een goede kermis voor de ondernemers wordt. Biervliet De technische dienst van de A.N. W.B. heeft een nieuwe bewegwijze ring in de kom aangebracht. Dit was beslist geen overbodige luxe, want tengevolge van de aanleg van diverse nieuwe wegen in de gemeente gedu rende de laatste tijd was een en an der beslist noodzakelijk geworden. Men kon nl. herhaaldelijk consta teren, dat iemand die niet bekend was in Biervliet grote moeite had de goede weg te vinden. En met het oog op het steeds toenemende toerisme ook in Biervliet, was het hoog tijd dit euvel weg te nemen. Ook langs de nieuwe verkeersweg tussen oost- en west-Zeeuwsch-Vlaan deren door de Braakman, de weg Terneuzen - Hoek - Biervliet -IJzen- dijke zullen diverse verkeersborden geplaatst worden. Zondagavond om kwart over acht weigerde bij binnenkomst in de ha ven van Vlissingen het mechanisme van de kanteldeuren van de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix". Het de fect werd spoedig opgeheven, maar de boot heeft een vaart moeten over slaan. De veerdienst ondervond geen vertraging, omdat onmiddellijk de „Koningin Juliana" in de vaart werd gebracht. In de afgelopen weken zijn er bij de „Prinses Beatrix" defecten opgetreden in vrijwel alle bedienings mechanismen. Tot dusver maakten de kanteldeuren hierop een gunstige uitzondering. Ook deze is nu teniet gegaan. Op de Nederlandse dag, welke 20 augustus a.s. op de Expo wordt geor ganiseerd, kr^gt Zeeland ook volop gelegenheid uit te pakken. De Middelburgse volksdansgroep „Medioburgum" behoort tot de geno digden evenals het zangkoor van de afd. Z.-Beveland west van de Plat telandsvrouwen; een Walcherse rui- tergroep en het Kwadendamse fan farekorps ,,Con Affezzione". 's Morgens om elf uur zullen de Zeeuwse gasten worden ontvangen in het Nederlandse paviljoen, waar dan de internationale hostessen van de Expo stuk voor stuk een speciaal in Goes gevlochten mandje fruit van eigen bodem wordt aangeboden. Om half twee wordt de directeur-gene raal van de Nederlandse afdeling hulde gebracht en daarna volgt de grote rondgang over het Expo-ter- rein naar de Belvédère. Dan volgen dans-, zang- en muziekdemonstraties, ook van de Zeeuwse groepen. De Zuidbevelandse zangeressen 45 in getal steken zich in de nog be staande Zeeuwse klederdrachten, evenals de leden van Con Affezzione en hun dames. De manifestaties staan onder lei ding van Johan Bodegraven en Jac. Kleiboer heeft van het geheel de touwtjes in handen. Tijdens de kermisdagen te Kortgene heeft zich een vrij ongewoon ongeval voorgedaan, waarbij de 18-jarige mej. R. S. uit Zierikzee bloedend aan het hoofd werd gewond. In een plaatselijk hotel werd zaterdag een dansavond gehou den waarbij ook de traditionele „stepmobile" niet op het pro gramma ontbrak. Het is bij deze dans de gewoonte, dat aan het einde de dame door haar part ner van de grond wordt gelicht of, wanneer het een sterke part ner betreft, een eindje in de lucht wordt gegooid. Mej. S. moest zich deze behandeling echter door drie heren laten welgevallen met het gevolg dat zij met grote kracht de lucht in werd geslingerd en met het hoofd tegen de zoldering terecht kwam. Bloedend viel zij terug op de dansvloer. Zij moest naar een dokter vervoerd worden. De protest-demonstratie van het actie-comité voor vrije veren op Schouwen-Duiveland, die in Zierikzee werd gehouden is een teleurstelling voor de organisatoren geworden. Er was slechts weinig belangstelling en de aanwezige eilandbewoners kwa men meer uit nieuwsgierigheid naar 1 de 73-jarige H. Colsen van het actie- j comité uit Zeeuwsch-Vlaanderen. dan uit sympathie voor de actie, die nu op Schouwen-Duiveland tot leven is geroepen. „Eendracht maakt macht" zijn de woorden geweest, die de gehele ver gadering. die nog geen uur duurde, hebben geklonken. Zij werden gespro ken door de heer Colsen, de voorzit ter van het Zeeuwschvlaamse comi té, herhaald door de heer T.K. Keur uit Melissant en nog eens genoemd door de heer M. Immerzeel uit Drei- schor, lid van het comité op Schou wen-Duiveland. De protestvergadering werd door geen autoriteit van betekenis bijge- j woond. In de zaal, waarin enige hon derden personen ondergebracht kon den worden, waren hoogstens zeven tig mensen aanwezig. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M J. Groen Rayonbeheerder: L. K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes Westsingel 98. Tel. 2236. Rayonredacteur: N Karhol Redacteur vu or Walcheren'.i Maas Rayonbehet,rder: J. Fait- Prijs voor tosse advertenties. Destemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi „ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder 1 0.90; elke regel meer t 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp t 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen- de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger balf geld. polder slak de heer E. Visscher een humoristische speech af. Niettegen staande die de jubilaris amper ken nen kapelaan Rosenberg is hun herder hadden zij spontaan geld bijeengebracht voor aankoop van een tafelkleed en sigaren. De heer Hoef nagels uit Tilburg overhandigde die geschenken en had ook voor kapelaan Rosenberg een rookoffer meege bracht. Pastoor Snel dankte eerst H M. voor Na de prachtige inzet van pastoor Snels' 40-jarig priesterfeest in Middelburgs parochiekerk, vormde de receptie in Schuttershofwcimr het parochiegeschenk werd aangeboden, een nieuw hoogtepunt, met als climax de mededeling van de ivaarnemend burgemeester, dat H.M. de Koningin de jubilaris had benoemd tot ridder in de Orde van Oran je Nassau. Het was een fijne geste dat het kerkkoor, terstond nadat het ovationeel applaus was verstomd, de heilwens voor de koningin het „Domine salvum fac" in de magistrale toonzetting van Giesen zong. Het was een volle Schuttershofzaal, welke pastoor Snel en zijn familie verwelkomde. Behalve vertegenwoor digers van de parochie in al haar ge ledingen, zagen wij die van provin cie- en gemeentebestuur, van de rechtbank en het garnizoen. Nadat de heer P. Adriaansens het welkom had gesproken, werd het woord gegeven aan de heer Joh. Hertogh die namens het parochiecontact de gelukwensen van Middelburgs katholieken uitsprak op een wijze, die eerbied afdwong. Hij ging na wat pastoor Snel. die in 1944 een in puin liggende parochie aantrof, alle moeilijkheden ten spijt, heeft weten te bereiken en na die reuzentaak weer begon aan de toe ristenkerk te Zoutelande. Spreker roemde de jubilaris als herder, die het geestelijk leven in de parochie stimuleert, evenals zijn hulpvaardig heid en naastenliefde. Hoe de paro chianen hun pastoor waarderen is on dubbelzinnig gebleken bij de gehou den inzameling voor het feestge schenk. Ieder deed mee en zo werd een vorstelijk bedrag van ruim 10.000 bijeengebracht waarmee de beschildering van de absis en de ont brekende klokken konden worden betaald, terwijl er nog genoeg over blijft voor andere zaken, welke de pastoor naar eigen believen kan aan wenden voor verfraaiing der kerk. Hierna offreerde spreker het feest geschenk op symbolische wijze in de vorm van een album met foto's der beschildering. Stadsbeeld verfraaid Hierna gaf wethouder Kögeler, waarnemend burgemeester, uitdruk king aan de grote waardering, welke het gemeentebestuur heeft voor pas toor Snel, die met de bouw van bet katholiek centrum niet alleen het stadsbeeld verfraaide maar ook de wederopbouw hielp voltooien. Mr. dr. Mes kwam kort en krachtig met een gelukwens namens de Adel- bertvereniging, wier geestelijk advi seur pastoor Snel is. Hij prees de nuchtere kijk en realiteitszin van de jubilaris, omdat hij daar zoveel mee bereikte, evenals diens grote gaven van hart en hoofd en sprak de hoop uit dat pastoor Snel, op dezelfde wij ze als tot dusver, nog lang „Adel- bert" terzijde zou staan. Namens de badgasten van Vrouwen- de hem verleende onderscheiding als mede het gemeentebestuur, dat hij in deze ook wel als „schuldige" zag. De parochianen was de jubilaris zeer erkentelijk. Men verwijt mij wel eens, zei spreker dat ik niet vlug zeg: het is goed, maar thans zeg ik: het is best. Puntig maar hartelijk dankte z, eerw. de sprekers. Daarna kregen de honderden, die hierop wachtten, de gelegenheid de jubilaris persoonlijk te complimen teren. Feestavond Gisteravond werd de eerste feeste lijke bijeenkomst voor de parochia nen in Schuttershof, dat stampvol was, gehouden. De toneelgroep „St.- Paulus" bracht in sterke bezetting op voortreffelijke wijze het vrolijke spel van Nielen: „Over 12 dagen, tegen middernacht" voor het voetlicht en hedenavond volgt een tweede voor stelling. Een gezellig samenzijn volg de en volgt op het toneelstuk. Zij nog gemeld, dat de deken van Goes, de hoogeerwaarde heer Nieveen van Dijkurn, pastoor Snel zaterdag is komen gelukwensen. Vorig jaar schreven wij reeds een en ander over „de hoofdige boer", F. Dekker te Oostkapelie, die weigert de verplichte heffingen van het Land bouwschap aan dit lichaam te vol doen. Dit leidde er toe, dat de deur waarder beslag legde op een stuk grond, groot 45 are, dat Dekker toe behoort. Deze handeling heeft niet de minste indruk gemaakt; tot op heden bleef hij opzettelijk in gebreke om de aan slag over 1955, groot 26.te be talen. Nu zal dan, het is hem per exploit betekend, op 1 oktober aanstaande in een zitting van de Middelburgse rechtbank dit stuk grond aan de meestbiedende worden verkocht. Ook hier is Dekker niet van ge schrokken en op vragen of hij nu niet capituleren wil. komt altijd het ant woord: „Dat nooit!" Het parochie-geschenk, dat pastoor Snel zondagmorgen werd overhan digd, spiegelt de lisfde en de waar dering der parochianen af. Zij brachten tienduizend gulden bijeen en o.m. wordt dit bedrag besteed voor een muurschildering in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus en twee luidklokken. Door het aan bieden van een fotoalbum vond de symbolische aanbieding plaats. Breskens heeft in het jaar, waarin het de zwaarste klap se dert 1944 Kreeg, de best geslaagde Visserijfeesten beleefd. Bven voor het dorp, waar de weg vanaf Schoondijke overgaat in een moderne vierbaansweg, die naar het nieuwe veer voert, slaat een bijna onopvallende weg de richting van Breskens in. Je zou er zo maar voorbij rijden. Jawel, maar men weet de weg er heen maar al te goed. Uit de ver keersstroom naar het veer maakten zaterdag en zondag verreweg de meeste wagens zich bij het verkeers plein uit de lange rei los. Een im mense file van fietsen en bromfietsen koos dezelfde richting en al ligt Bres kens dan naast de grote we'g, het weet nog duizenden te trekken. Kortom: de Visserijfeesten van 1958 waren een grandioos succes. De organisatie was puik, het weer was ondanks alle pessimistische woorden van De Bilt bijzonder goed en Bres kens feestte met duizenden gasten. Het dorp heeft gedaverd van de mu ziek, op het water was volop bedrij vigheid, want de waterskidemon straties zowel als de racebootwed- st-rijden maakten het bijzonder aan trekkelijk langs de havens te wande len en te kijken, 't Was daar dan ook bijzonder druk. Op sportgebied was ook het een en ander te beleven en dan was er natuurlijk de befaamde stoet, waaraan steeds meer buurt schappen met steeds meer geestdrift werken. De stoet van praalwagens was bij zonder geslaagd en twee dagen lang hebben duizenden en nog eens dui zenden mensen van het kleurrijke schouwspel genoten. Er was geen te kort aan muziek in de levendige op tocht en onder de vele muziekgezel schappen mogen we er twee niet on vermeld laten: de Stafmuziek van de Genie in ceremonieel tenue en de Jeugddrumband van „Harmonie" uit Oostburg, De fiks tamboerende jon gens trokken met hun statige unifor men veel bekijks! Attracties De Stafmuziek verzorgde zondag ook een indrukwekkende show en omdat het gisteren de drukste dag der Visserijfeesten was, trok dit schouwspel een massa mensen. Wie zondag bijtijds in Breskens aanwezig was, zag het dorp geleidelijk stamp vol lopen. Uit de richting Schoon dijke kwam urenlang een onafgebro ken stroom mensen, vanaf het nieuwe veer reden telkens lange rijen auto's over de Boulevard binnen en naar de Tegen stilstaande auto Gisternacht is een korporaal van de marine, A. J. uit VUssingen, op de Haagweg te Breda met zijn brom fiets tegen een stilstaande personen auto gereden. De auto stond onder een brandende lantaarnpaal. A. J. liep een hersenschudding op. Hij werd in het St.-Ignatiusziekenhuis opgenomen. Men zegt wel eens, dat de Zeeuwse eilandbewoners niet muzikaal zijn, een uitspraak die natuurlijk in haar algemeenheid niet juist is. We behoeven alleen maar te wij zen op het voorbeeld van de twee groten uit Wissenkerke: Eduard en Marius Flipse die hun partijtje in de regionen der muziek aardig meeblazen. Toegegeven moet echter worden, dat het beter kan en soms stuit men op een haast muzikaal analfa betisme. Wat zegt u bijvoorbeeld van de twee jonge Zeeuwen die bij hun eindexamen getest wer den op algemene ontwikkeling en op de vragen „Wat is de Maas trichter Staar" en „Wie was Or lando di Lasso". respectievelijk antwoordden: „Een oogziekte" en „de eerste cowboy!" In deze vakantiemaand gonzen ook de eilanden van reisverhalen en reisplannen. Hele continenten zijn door onze gewestgenoten door kruist of staan op het punt bezocht te worden. Boekdelen zijn er over te vullen maar de mooiste anek dote vonden wij de volgende-' Een Vlissingse heer had zijn reis naar Spanje in kannen en krui ken en tot in de puntjes geregeld, toen hij last van de tegenwoordig zo agressieve zenuwen kreeg. Hij wandelde bezorgd naar de dokter, die echter kalmerend verklaarde, dat hij gerust naar het buitenland mocht gaan. maar zo voegde hij er aan toe: „Span je niet in!" Het heeft veel moeite gekost om de reisroute te verleggen: Niette min: hij slaagde en is nu naar de Noorse fjorden. Oesterlarven Het schelpdierendorp Yerseke heeft bezoek gekregen van de di recteur van het Amerikaanse vis serij-laboratorium te Milford. Met dr. Korringa als tolk heeft de Amerikaan allerlei verteld over het kunstmatig kweken van oes ters en ander zeebanket, terwijl dr. Korringa een en ander mee deelde over successen in die rich ting be.haald in het laboratorium te Wemeldinge. Van verbazing zijn er onder het gehoor weinig achterover geval len, zelfs niet toen de regulering der broedval ter sprake kwam. Dat de wetenschap in haar labora torium heel wat presteren kan op dit gebied, wist men wel. doch het gaat hier om de vraag: wat kost zo'n kunstmatig gekweekt oestertje niet en waar vindt men dezelfde biologische omstandighe den als in de Oostersehelde. die straks uitgeschakeld wordt. Men heeft het te Yerseke al lang af. geleerd zich blij te maken met een dooie mus en tot vreugdebetoon over een levend labo- ratoriumlarfje zal het ook wel niet komen. Goese evenementen Goes heeft zijn beste beentje weer kunnen voorzetten, dank zij het Kasporgo-festival, dat internatio naal van allure en uitstekend ge organiseerd, een gehele week lang duizenden mensen heeft weten te boeien en zo een attractie werd, dat de subsidies waard is. Klein geestig gekibbel zoals te Velsen door de burgemeester werd ver wekt. bleef er ver van verwijderd en zonder met de ogen te knip peren of met de oren te klapperen luisterde men zowel naar Frans, Engels en Zweeds als naar het Duits. Jammer dat een onverlaat bij het Goese Sas de portemonnee stal van een Oostenrijks meisje. Wie de schade herstellen wil op eniger lei wijze, steile zich in verbinding met Kasporgo's voorzitter, de heer Vervest. Goes heeft nog een attractie ge had, nl. de eerste clubmatch van de kynologenclub „Zeeland", die vorig jaar door hondenliefhebbers is opgericht. De waarn. burge meester, die niet zo honds was geweest om „nee" te zeggen, ver richtte de opening in de Schut- tershoftuin en de redacteur van „De Hondenwereld" gaf indrin gend commentaar. Hij deed inder daad een hondenwereld voor ons opengaan en we hebben nooit in minder tijd meer geleerd. Zo hoor den we dat „hard pad" niet iets is. waar het Wegenfonds aan bij draagt, maar dat het een gevaar lijke ziekte onder deze huisdieren is en dat de lelijkste hond nog best door de jury als de mooiste kan worden uitgeroepen. We zagen met enige bewondering hoe eer biedwaardige burgers met hun vier voeters aan een touwtje tot honds draf overgingen toen zij ererondjes moesten maken, hoewel wij dit eigenlijk een hondebaantje vonden en reeds zo moe als een hond wer den door er in deze hondsdagen naar te kijken. Zeer typisch werd het gevonden dat het juist op die dag geen hondeweer was. Enigs zins irriterend was het voortdu rend geblaf en af en toe bekroop ons de lust te onderzoeken of er werkelijk altijd een stok te vinden was als men een hond wil slaan. Vertederend werkten evenwel de prachtige namen welke wij hoor den als Eelkjer van de lange lente, Nikkertje van de trouwe vriend jes en Dora Dogatka Kraonojo Selo. Anne van de peper en zout stak daar wat bij af en Wammes zeer zeker, maar diens afstam ming bleek onbekend, wat het dier een hondeleven moet bezor gen. Zó lang hebben we naar het schouwspel gekeken dat we thuis de hond in de pot vonden.' oude veerhaven bracht een extra boot regeimat.g enorme massa s gasten. men der aantrekkelijkste punten van Breskens was wel de brug van een der vier mijnenvegers, die het dorp bezochten. Het was op de sche pen, waar vriendelijke matrozen ieder benulpzaam binneniiesen dan ook erg druk. De ctag besloot met een openlucht cabaret dat het comité, hoewel en thousiast over de drukte toen altijd zakelijk, aan de centen moest helpen om de kosten te dekken en tenslotte kon men dan geheel gratis Kijken naar het vuurwerk, dat al even tra- drtioneel rs ais de Visserijleesten zelf. Hieronder laten wij nog de uitslag volgen van de beoordeling van de stoet van praalwagens. Eerste prijzen: Zeefantasie, Dorpsstraat, 50 pnt.Vogeibruiloft, Vogelenzang, 48 pnt., Gelaarsde Kat, Mercuriusstraat, 47 pnt., Ons Buiten, Bloemepnwijk, 47 pnt.. Winter, Julia- nastraat, 46 pnt., Zeppelin, Ph. van Cleefstraat, 46 pnt., Tweede prijzen: Hazardspel, Spuiplein, 44 pnt., Ijs beer, Oranjeplein, 44 pnt., Rust na arbeid, de Hullustraat, 43 pnt., Won derschelp van Piggelmee, Visserij straat 142 pnt. Vreda, Boulevard, 41 pnt., Derde prijs: Atomium, Bloemen. wijk, 36 pnt., Vierde prijs: Zeester, Verl. Dorpsstraat, 34 pnt. De stoet met praalwagens, die zater dag en zondag door Breskens trok ter gelegenheid van de Visserij feesten, overtrof in alle opzichten die van de doorgaande jaren. Vele duizenden hebben het voorbijtrek ken gadegeslagen. Een der aller mooiste praalwagens was de door een fors Zeeuws paard voortgetrok ken arrestee met zijn bemanning gestoken in oud-Cadzandse kledij. Hij verwierf dan ook een le prijs. Voor de eerste voorronde van de bekercompet'tie van de KNVB-beker werden in Zeeland 8 wedstryden ge speeld. Goes toonde zich de meerdere van Nieuw-Borgvliet (4-1en plaatste zich in de volgende ronde. De derby tus sen Vlissingen en Zeeland Sport werd met 5-3 in het voordeel van de Vlis singse eerste klasser beslist, terwijl de hoofdstedelijke derby Middelbung- Zeelandia met 3-0 door eerstgenoemde werd gewonnen. Corn. Boys stuurde het Souburgse RCS met lege handen huiswaarts (3-1) en Axel deed het zelfde met Steen, dat met 4-1 de vlag moest strijken. Met dezelfde cijfers bleef Hulst baas in en tegen Clinge (1-4). terwijl Terneuzen zich in eigen huis de winst door Hontenisse liet ontnemen (0-1). Roosendaal schakel de reeds eerder iZeri'kzee udt door daar met 3-4 te winnen. In de volgened voorronde, die voor zondag wordt vastgesteld hebben zich dus de volgene Zeeuwse clubs ge plaatst: Goes, Vlissingen, Middelburg, Corna Boys, Hontenisse, Axel en Hulst. In januari van dit jaar heeft pater-gardiaan van het klooster der kapu cijnen te Killand-Bath bij het Rampenfonds aangeklopt om een bijdrage voor de bouw van een nieuw parochiehuis, ter vervanging van het bestaande, dat zeer veel van de watersnood heeft geleden. Precies een half jaar later betrekkelijk vlug was alles voor elkaar en verklaarde het fonds zich bereid de nieuwbouw mogelijk te maken. De gemeente-architect maakte een plan en de gebroeders Mollet te Hansweert werd de opdracht gegeven. Vandaag gaat dan de eerste spade de grond in en naar wordt verwacht zal het nieuwe gebouw in januari of februari van het volgend jaar worden opgeleverd. In een onderhoud, dat wij met pa ter-gardiaan hadden, zei deze vorig jaar te zijn benoemd tot pastoor der 400 zielen tellende parochie. Zodra hij het bestaande St.-Jozef gebouw zag, met zijn van zout verzadigde muren, de aangevreten lichtleidingen en het doorgezakte dak betreurde hij zeer dat men van katholieke zijde al te bescheiden was geweest, in verge lijking met de andere godsdienstige richtingen in de gemeente. Het Ram penfonds had bewezen een open oog te hebben voor de moeilijke situatie van de kerkelijke gemeenten en hulp verleend, die verder ging dan louter herstel, als deskundigen bewezen dat het verantwoord was. De gardiaan werd hierin gesterkt door burgemees ter Jobse, wien de belangen van alle kerkelijke gemeenten evenzeer ter harte gaan. Dit bracht pater-gardiaan tot zijn aanvrage en ofschoon het fonds aan vankelijk gereserveerd stond t.a.v. het plan gezien ook de late aanvraag toonde men begrip voor de nare omstandigheden, waaronder Rillands katholieken in dit geval verkeerden. Eerst dacht men aan herstel, maar deskundigen toonden aan, dat dit een onverantwoord hoge som zou kosten. Bovendien is Rilland, dank zij de vooruitstrevende burgemeester, een snel groeiende gemeente waar 'n ruim anderhalf jaar 200 nieuwe wo ningen zullen gebouwd zijn. Deze om standigheid vroeg tevens uitbreiding van het oude gebouw. Omdat ook de indeling van het oude gebouw zeer onpraktisch is en het gebouwtje een ontsiering vormt van het landschaps beeld, werd op 1 mei een plan inge diend voor een sober, doelmatig, aan de moderne eisen aangepast nieuw gebouw. Twee maanden later was de goedkeuring er! De inrichting Het nieuwe gebouw zal een toneel zaal hebben met 100 plaatsen, 2 kleed kamers, die tevens dienst zullen doen voor het jeugdwerk. 2 lokalen, die bestemd zijn voor jongens en meisjes. een keukentje en een bibliotheek- ruimte. Het komt parallel te liggen met d'e kerk. Aangezien de parochie Rilland, al dus de gardiaan, bestaat uit een klei ne groep katholieken te midden van een overgrote meerderheid anders denkenden, is een parochiehuis drin gend noodzakelijk om de over de pol ders verspreid wonende katholieken te binden tot een gemeenschap. Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van H.J. Biezen, smid, Kerkstraat 9, Axel. TEXTIEL De beer Jac. de Jonge te 's-Hee- renhoek is geslaagd voor de vier ge deelten van het vakdiploma textiel. lerAar schoonschrijven Bij de te Den Bosch gehouden exa mens voor leraar m.o. schoonschrij ven slaagde de heer Jan van der Heydt te Goes. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Lichtzinni ge meisjes, 18 j. met enig voorbeh. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jerry maakt weer herrie, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Tiroler Blut, a.l. AXEL Het Centrum 8 uur: Vera Cruz. MIDDELBURG Electro: Afscheid van de wapenen, 18 j. met voorbeh. Schouw burg'; De geheime dienst grijpt in, 14 j. GOES Grand: Sissi, keizerin en moe der, a.l. VLISSINGEN ARiambra: De jonge leeuwen, 18 j. Luxor: De helden der Seminoles. 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijck 2.30 uur. Vlaminco. P. Metz 6 uur: Dansen.

de Stem | 1958 | | pagina 2