MAANRAKET KORT NA DE START ONTPLOFT Slechts negen slachtoffers KLM-ramp geïdentificeerd Overval op Hongaarse legatie te Bern Soekarno strijdt voor A.A.-nationalisme Slechts 77 seconden in de lucht Vliegtuigramp in V.S. eist 22 doden Makarios blijft tegen 6fi Gele vlam en witte stoom Resolutie van Noorwegen over Midden-Oosten Plannen van S jamoen Spionagegroep in Israël opgerold Djakarta bezet Tomohon Camera reageert op verleden DAGBLAD VOOR ZEELAND VeefcleM Ontploffing maar geen brand Bus in Saarland in ravijn: drie doden Vrij warm weer Scherp protest en scherp antwoord Begrotingstekort Indonesië 9,7 miljard rupiah Prinses Marijke aangereden Argentijnse marine houdt Snipe bezet 08e JAARGANG No. 22836 Uitgave N.V. Uitg. Mi). Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God. Koningin en Vaderland MAANDAG 18 AUG. 1958 Abonnementsprijs T T.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 UHUDL.MU w vrvrn - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbel, Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Tweeëntwintig mensen verloren het leven en twaalf werden gewond bij het verongelukken van een Convair van de North-Effst Airlines te Nan tucket in Massachusetts. Het toestel trachtte bij mist te landen, stortte neer en vloog in brand. Het had 31 passagiers en een bemanning van drie aan boord. Een van de doden is Gordon Dean, de 52-jarige vroe gere voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Aartsbisschop Makarios heeft gou verneur Foot van Cyprus laten we ten dat hij niet akkoord kan gaan met het Britse plan dat Cyprus zelf bestuur zou geven en dat wij in onze editie van zaterdag publiceerden. Naar verluidt zal de ,,Eoka" het bestand op Cyprus thans spoedig op zeggen en het plegen van geweldda den hervatten, dit als gevolg van de Britse beslissing. DE SYRISCHE RAAD voor econo mische ontwikkeling heeft een over eenkomst met de Russische regering over de aanleg van een spoorweg net in Syrië goedgekeurd. TWINTIG STAVEN zilver met een waarde van ruim honderdduizend gulden zijn verdwenen uit een spoor wegwagon die van Londen naar Har wich is gereden. De staven waren bestemd voor Oostenrijk. TE PORTSMOUTH in de staat New Hampshire in de V.S. is de zevende Amerikaanse atoomduikboot, de Sea Dragon, te water gelaten. DE AMERIKAANSE neger Jimmy Wilson zal op 5 september op de elek. trische stoel terecht worden gesteld, omdat hij een blanke vrouw van een bedrag van één dollar 95 cent (cir ca 7-50) heeft beroofd. JACQUES SLEGERS uit Eindhoven behoort tot de vier jonge kunstenaars die aan het slot van de door prof. Oskar Kokoschka geleide Zomeraka- demie de prijs van de stad Salzburg ontvingen ten bedrage van 2500 shil ling. EEN CHOLERA- en pokkenepidemie heeft in de eerste zes maanden van dit jaar aan 16 000 mensen in Bihar en West-Bengalen het leven gekost. OP 1 JANUARI van dit jaar waren er in Nederland 467 scholen voor bui tengewoon lager onderwijs met 47 047 leerlingen en 3 303 hoofden en onder wijzers. OP 7 NOVEMBER a.s. zal in het Bouwcentrum te Rotterdam een ten toonstelling worden geopend, gewijd aan de wording van Europort. EEN DER LAATSTEN van de oude Blues-zangers, ,.Big Bill" Broomzy is op 65-jarige leeftijd in Chicago over leden. (Advertentie) lllllllllim,,., binnenveringbed I hei besie bed l)e eer»le Amerikaanse maanraket is gisteren 77 seconden na de start ontploft. De oorzaak zal niet bekend zijn, voor dat de ontvangen gegevens zijn onderzocht, aldus de be kendmaking. Omstreeks 14 september zal een nieuwe poging worden gedaan een maanraket te lanceren. In het ministerie van defensie te Washington stonden gisteren journa listen rondom een ambtenaar, die in telefonisch contact met Cape Canave ral, de lanceerplaats, stond. Toen het aftellen van de seconden zijn einde naderde, telde de ambtenaar mee: „vijf, vier, drie, twee, één!" Het was doodstil in de kamer waar de ambtenaar en de journalisten bijeen waren. De woordvoerder van het mi nisterie zei: „Het hart van iedereen staat stil". Zeven seconden later zei hij: „Zij is gestart". Toen de ongeveer 27 meter lange Thor-Able-raket zich om 13.18 Neder landse tijd van de lanceerbasis ver hief, was niets wat er op duidde, dat de proef niet zou slagen. De raket, die 52 ton woog, ging langzaam omhoog onder het uitstoten van een enorme gele vlam en witte stoom. Veertig seconden lang steeg de raket steeds sneller omhoog, ver volgens boog zij enigszins af in noordoostelijke richting. Na zeventig seconden kon men zien, dat de eerste trap zich los- Er zal vandaag aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie worden voor gelegd, welke het mogelijk zal ma ken de spoedzitting spoedig te be ëindigen, zo heeft de Noorse minister van buitenlandse zaken, Hans Engen, meegedeeld. Hammarskjoeld wordt in de ont werp-resolutie verzocht de nodige maatregelen te treffen voor het ver zekeren van de veiligheid, onschend baarheid en politieke onafhankelijk heid van Libanon, om de terugtrek king van de Amerikaanse strijdkrach ten mogelijk te maken en daarnaast de nodige regelingen te treffen om het de V.N. mogelijk te maken op doeltreffende wijze tot de handhaving van de territoriale onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid van Jordanië bij te dragen, teneinde de terugtrekking van de Britse troepen mogelijk te maken. De secretaris-generaal zou vóór dertig september een rapport moeten indienen bij de Algemene Vergadering die op zestien september in gewone zitting bijeenkomt. maakte van de resterende twee, die de ruimtevaart zouden voort zetten. Een witte roowolk werd zichtbaar en toen kwam het nieuws, dat de eerste poging van de mens uit de boeien van de aar de te breken, was mislukt. De vlucht had 77 seconden geduurd. De mislukking betekent, dat er voor september geen andere poging kan worden ondernomen. Men moet na melijk wachten, totdat de maan en de aarde weer dicht bij elkaar zijn. Enige teleurstelling Onder de deskundigen in de controlekamer was enige teleur stelling, hoewel zij herhaaldelijk hadden gewaarschuwd, dat er slechts een kans op de tien van slagen was. Maar de poging werd niet beschouwd als een misluk- king. Eén van hen zei, dat het hier ging om het lanceren van een geheel nieu we raket en dat naar het oordeel van hem en zijn collega's een lancering van een nieuwe raket een gedeelte lijk succes is, indien zij van de grond komt. Er is alleen sprake van een mislukking als de raket op de lan- ceerinr'chting ontploft. Ambtenaren van het ministerie van defensie te Washington hebben later vernomen, dat er in de „Thor" iets niet goed heeft gewerkt. Veronder steld wordt, dat de explosie een ge volg is van een breuk in een brand- stoffenleiding. De ontploffing, die op vijftien kilometer hoogte geschiedde, is niet teweeggebracht door een sig naal van de grond, zo zeiden de amb tenaren. De raket is zestien kilometer ten noorden van Cape Canaveral terecht gekomen. De raket bestond uit 300.000 onder delen. Naar verluidt is president Sja- moen van Libanon van plan de regering van premier Sami Es- Solh te vervangen door een za kenkabinet onder leiding van een neutrale premier. Het is de vraag of de oppositie in het land met dit compromisvoorstel akkoord zal gaan, maar door onder linge onenigheid tussen de rebellen bestaat er wel een kans. Negen stoffelijke overschotten van de bij de KLM-ramp omge komen passagiers zijn geïdenti ficeerd. In het Ierse havenstad je Galway waren de stoffelijke resten van 34 passagiers 25 vrouwen, 8 mannen en één kind aan land gebracht. Morgen- Bij gelegenheid van de der tiende verjaardag van de Indo nesische onafhankelijkheidsver klaring heeft president Soekar no twee uur lang gesproken voor zijn paleis. Hij behandelde daarbij de kwestie-Nieuw-Gui- nea, de Indonesische opstand en het Afrikaans-Aziatische natio nalisme. Hij verklaarde, dat de geschiedenis aan de zijde van de Aziatisch-Afri- kaanse landen staat in hun strijd tegen het Westen. „Wij vragen niet om steun. Wij willen alleen dat men ons begrijpt en onszelf laat beslissen", al dus Soekarno. Hij stelde een vreed zaam samenleven voor tussen „het gewapende blok en de staten met een onafhankelijke politiek" en verklaar de, dat het Oosterse nationalisme „veel sympathisanten'- heeft onder „de progressieve volkeren". Om deze reden zou interventie in of een aan val op een van deze Oosterse landen neerkomen op het spelen met vuur. Hij bepleitte, met dreigende argu menten, opnieuw de teruggave van Nieuw-Guinea. Geen liberale politiek Hij besteedde ook aandacht aan een plan dat de „nationale plancommis sie" voor het economisch herstel van het land voorbereidt en sprak de hoop uit, dat het parlement deze nieuwe benadering en nieuwe oriëntering van de problemen zou begrijpen. Hij pleitte in dit verband voor een herziening van het politieke stelsel. Het liberale politieke stelsel had volgens hem geleid tot corruptie en ellende voor het land. middag zullen de niet-geïdenti- ficeerde stoffelijke overschotten ter aarde worden besteld op het „St. Mary's" kerkhof te Galway. Geestelijken van vijf godsdienstige richtingen zullen begrafenisdiensten houden. De kerk van Ierland, de me thodistische kerk, de moslem, de ra- bijn van Dublin rr. de r.-k. kerk zul len vertegenwoordigd zijn. Onder de wel geïdentificeerde pas sagiers bevinden zich de stoffelijke overschotten van mevrouw Erika Kuypers uit Veghel en van de heer en mevrouw van Wijk uit Ripon (Ca- lifornië). Het stoffelijk overschot van mevrouw Kuypers zal naar Neder land worden overgebracht. Bij lijkschouwing is gebleken, dat de slachtoffers dood waren voordat de Hugo de Groot in het water te recht kwam en (verder?) uit elkaar spatte. De verminkingen zijn veroor zaakt, nadat de slachtoffers gestorven waren. Er zijn ook bewijzen van hersen bloedingen gevonden. Uit het onder zoek van de lijkschouwers dat ge heel los staat van het technisch on derzoek is aan het licht getreden dat er een ontploffing heeft plaats ge had aan boord. Hoe deze veroorzaakt is, is nog een vraag. Men acht het niet uitgesloten dat de explosie is ontstaan door een lek in de brandstoffentoevoer of door 'n euvel aan de drukcabine. Men kan in ieder geval thans reeds concluderen, dat er geen brand aan boord is ge weest tijdens het ongeluk. Het Britse Labourblad „Daily He rald" vroeg zich zaterdag in een ar tikel af, of de Hugo de Groot moge lijk een bom heeft vervoerd. De schrijver van het artikel wijst er op dat de Nederlandse regering een on derzoek heeft ingesteld qp Schiphol, evenals op het vliegveld Shannon. Schadepost De ramp met de „Hugo de Groot" is de eerste grote aderlating voor het „Fonds eigen risico" der K.L.M. Tot verleden jaar toe was de lucht vloot der K.L.M. verzekerd bij een combinatie van verzekeringsmaat schappijen. Die verzekering is echter opgezegd en sindsdien reserveert de K.L.M. voor haar gehele luchtvloot de verzekeringspremies die vroeger aan de combinatie van assuradeuren werd uitbetaald in een eigen fonds van de K.L.M., het „Fonds eigen risico". Op dit fonds moet de K.L-M. thans de schade van het verloren toestel verhalen. De „Hugo de Groot" was een nog nieuwe superconstellation waarop nog weinig kan zijn afgeschreven. De K. L.M. heeft er ongeveer twee miljoen dollar voor moeten betalen. Bepalend voor het schadebedrag is de boek waarde van de groep der vliegtuigen, waartoe de „Hugo de Groot" behoor de. Het risico voor de passagiers is wel bij de combinatie van assuradeuren verzekerd. In dit opzicht lijdt de K. L.M. dus geen financiële schade. Een autobusongeluk in Saarland heeft aan drie buitenlanders het le ven gekost. Drie Nederlanders wer den gewond, van wie één ernstig, nl. mej. C. Krammer uit het Ambone- zenwoonoord bij Hooghalen in Drente. Zij werkten aan een vakantieproject dat bestaat uit de bouw van een evan gelisch jeugdcentrum te Heistock, na bij Voelklingen in Saarland. Het bus je waarin 14 personen gezeten waren stortte in een ravijn, doordat de remmen weigerden. Viermaal sloeg de wagen over de kop, voordat hij op zijn wielen op de bodem terecht kwam. J Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt zondagavond 23.15 uur: Tamelijk zonnig en vrjj warm met later op j de dag kans op enkele versprei- de onweersbuien. Zwakke tot ma- tige wind tussen zuid en oost. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte J wind uit veranderlijke richtingen. Aanvankelijk mooi tot bewolkt en plaatselijk mist des morgens Daarna toenemende bewolking en lichte onweersneiging. Vandaag: zon onder 19.59 uur. Maan onder 21.14 uur. Morgen: zon op 5.29 uur, maan op 11.13 p. Twee anti-communistische Hongaren hebben zaterdag een gewapende overval uitgevoerd op de Hongaarse legatie in Bern. Zij wilden gevaarlijke documenten uit het legatiearchief halen. Na een vuurgevecht, waarbij een van hen ernstig gewond werd, zÜn ZÜ gearresteerd. De beide vluchtelingen hadden geen kans gekregen hun plannen uit te voeren. De Hongaarse regering heeft ver klaard, dat de verantwoordelijkheid voor het gebeuren bij Zwitserland ligt en een officieel protest ingediend. De De Zwitserse regering heeft beide van de hand gewezen. De twee vluchtelingen, André Papp on Sandor Nagy. gingen de legatie zaterdagochtend gewoon binnen de twee Zwitserse politiemannen die voor de deur de wacht hielden mogen alleen buiten kantoortijd bezoekers ondervragen en eventueel op wapens fouilleren. Twee uur later was het avontuur afgelopen. Nagy had pistool schoten in hoofd en nek, zijn toestand is kritiek. Papp gaf zich over aan de Zwitserse politie. Meer dan honderd schoten wer den gewisseld.... Met traangas- bommen maakte de Zwitserse politie een eindt aan de overval op de Hongaarse legatie te Bern. Hier zien we, hoe een der overmeesterde mannen door de politie wordt weggeleid. Legatiepersoneel had zich direct te weer gesteld en de twee politiemannen buiten de legatie hadden, een soort gelijk gebeuren bij de Roemeense am bassade indachtig, groot alarm ge maakt toen zij de schoten hoorden. De politie omsingelde het gebouw, wierp traangasbommen en arresteerde Papp enige tijd later Nagy werd on der bewaking naar een ziekenhuis ge bracht. Protesten De Hongaarse regering gaf een ver klaring uit waarin werd gezegd dat de Zwitserse autoriteiten hun plichten verwaarloosd hadden: de politieke ac tiviteit onder de Hongaarse vluchte lingen in Zwitserland is niet onder drukt. De Zwitserse pers voert een hetze-campagne. De Zwitserse regering heeft daar op, en op het officieel protest dat in dezelfde termen was gesteld, zaterdag nog geantwoord met de opmerking dat men de voor het betreurenswaardig voorval verant woordelijke personen moet zoeken „daar waar tragische gebeurtenis sen tienduizenden gedwongen heb ben hun vaderland te verlaten, en in het buitenland onderdak te vragen". De verhoudingen tussen Zwitser land en Hongarije zijn reeds ander half jaar slecht en het iuncident van zaterdag zal, naar functionarissen te Bern vermoeden, de betrekkingen nog veel slechter doen worden. Ook ver wacht men nog meer Hongaarse pro testen. Zwitserland heeft 12.000 Hongaarse vluchtelingen opgenomen. De Israëlische politie heeft te Tel Aviv bekendgemaakt, dat zij een on der Syrische leiding staande spio nagegroep heeft opgerold. Het was de grootste organisatie die ooit in Is raël is ontdekt. Alle veertien leden van de groep, uitsluitend in Israël wonende Arabieren, zijn gearresteerd. Dit is de start van de Thor-Able raket, die gisteren gelanceerd is. De start verliep goed, doch na 77 seconden ontplofte het gevaarte. De maanraket was naar de maan... (ANP telefoto) De Indonesische minister van fi nanciën, Soetikno Slamet, heeft ver klaard, dat het begrotingstekort voor het lopende jaar ongeveer 9.7 miljard rupiahs zal bedragen, meer dan het dubbele van de oorspronkelijke ra ming. Voor het volgende jaar wordt het tekort begroot op 8 miljard. Prinses Marijke is zaterdag, toen zij met haar zusjes boodschappen deed in Porto Santo Stefano, in de hoofdstraat van het stadje, door een fietser aangereden. Prinses Marijke schrok even en liep een beetje mank. Maar tien meter verder liep ze weer gewoon. Het ongelukje scheen haar in het geheel niet gedeerd te hebben. Maar de fietser De man kreeg eerst van de omstanders te horen wat zij wel dachten van „zo'n kerel die altijd maar hard rijdt". En tben men hem vertelde dat hij een Neder landse prinses had aangereden, viel hij bijna flauw. Nederig en zich uitputtend in vrien delijkheidsbetuigingen heeft de man zijn verontschuldigingen aangeboden. Daarmee schijnt het incidentje wel afgehandeld te zijn. Prinses Marijke was meegegaan toen haar zusjes in Porto Santo Ste fano een juwelierszaak bezochten om enkele zilveren souvenirs van het vis sersstadje te kopen. Na de terugkeer aan boord van de „Piet Hein" heeft men prinses Marijke met een water pistool zien spelen. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat eenheden van het Indonesische leger zaterdag Tomohon hebben bezet, dat het laatste grote bastion van de op standelingen in Noord-Celebes wordt genoemd. Het hoofdkwartier van de Argen tijnse marine heeft bekendgemaakt, dat de vloot het omstreden eiland Snipe bezet zal blijven houden. Zoals bekend is dezer dagen op dit eiland waarop ook Chili aanspraak maakt, een Chileense vuurtoren afgebroken. Deze verklaring van de Argentijn se marine komt als een verrassing, daar de presidenten van de twee lan den juist voorbereidingen troffen voor een conferentie in een grensplaats. Waarnemers zijn van oordeel, dat de regering te Buenos Aires onder druk van de marine staat. Deskundigen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben een camera ontwikkeld, die niet op licht-, doch op warmtestralen reageert en daardoor „in het verleden kan zien," aldus be richt de „Miami Herald". Deze „infrarode camera" is gevoelig voor verschillen van duizendste graden. Door de contrasten in warmte kan een beeld worden samengesteld. 's Nachts werd een'„foto" ge maakt van een geheel ledig par keerterrein. Op de plaat was zichtbaar, waar enkele uren te voren auto's hadden gestaan. In het leger zou de camera o.m. kunnen worden gebruikt voor het vaststellen van de aanwezigheid van gecamou fleerde troepen. Van officiële zijde werd medegedeeld, dat eveneens - verborgen atoom installaties, die immers een grote hoeveelheid warmte pro duceren, kunnen worden ont dekt, onverschillig hoe ver zij onder de grond zijn verborgen.

de Stem | 1958 | | pagina 1