Geestdrift voor de Reinaertstoet in tweede Hulst PANTER lO'fc ot Zuid-Oostenrijk door noodweer geteisterd Verlies voor HKI in 195. Duizend dames bezochten feestende Strienestad PLEZIER laatste nieuws Mislukt Sanering r Examencommissie ontvoerd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 Evenement van veel betekenis voor toeristische toekomst Zondag raket in richting van de maan L. WöGINGER Wilhelminastr., St.-Jansteen Nautilus deed al eerder poging Honderd ton bonen op mestvaalt Congres Duitse katholieken Waarneming belangen Irak in Nederland Oostduitse klacht over vluchtelingen Hartverlamming bij brand te Wanssum Oproep van vakbeweging op Cyprus Pil tegen radio actieve straling Onderwijscommissie in België begint met haar taak DE NIEUWE pagMai) extern De eerste slag Frans-Egyptisch verdrag na Suez-kwestic Dertigtal doden door grondverschuiving in Columbia Israël verwerpt Russisch protest Prinses Badia van Irak niet vermoord Douglas Home Afrika naar Goed beschouwd is het opmerkelijk dat Hulst langzamerhand weer het noodzakelijke enthousiasme weet op te brengen voor de komende Reinaertstoet, de tweede. Het zou namelijk volkomen begrijpelijk zijn geweest indien de Hulstenaren, en daarmee be doelen we de werkers in de buurtverenigingen, na de eerste stoet ondanks het succes daarvan gezegd zouden hebben: „we steken er geen hand meer naar uit", want het moet toch wel erg droevig zijn het glorieuze werk van vele maanden te grabbel ge gooid zien aan onverkwikkelijk gekrakeel. Let wel, het is niet onze bedoeling een oude en onfris riekende koe uit de sloot te halen, i.c. het gelukkig weer begraven Reinaertconflict maar om het verschijnsel van het schuch ter weer groeiende enthousiasme voor die fantastisch mooie Reinaert stoet te verklaren en dan vooral die schuchterheid is het nodig er terloops even aan te herinneren. Het heeft er, destijds, lange tijd naar uitgezien dat de stedelingen, het geruzie beu, de gedachte aan een tweede Reinaertstoet definitief van zich afgeschoven hadden, met hoeveel spijt dan ook. Toen de po litieke Reinaerthemel echter plotse ling opklaarde bleken er enkele geestdriftigen te zijn, die toen reeds onmiddellijk het gereedschap ter hand konden nemen. In feite hebben zij de overigen meegetrokken. Uit het feit dat Hulst nu weer in zijn geheel aan het werk is geslagen, ofwel dezer dagen aan het werk zal gaan mag men afleiden dat de toch nog slechts eenmaal uitgetrok ken Reinaertstoet meteen een zeer bijzondere plaats in de harten der Hulstenaren heeft verworven. En daarvan mag men zeggen: vol komen terecht. Want een evenement als deze stoet is een trouvaille. Hulst moet degenen die de stad deze op tocht schonken, voor altijd hoogst dankbaar blijven, want het is wel zeker dat de Reinaertstoet spoedig zal uitgroeien tot een der belang wekkendste en meest spectaculaire gebeurtenissen in zeer wijde omge ving. Welk een geweldige perspectieven er in een stoet als deze zitten, blijkt wel uit de haast naijverige houding onzer zuiderburen, die gepoogd heb ben onmiddellijk de kans aan zich (Advertentie) te trekken, toen de sfeer in Hulst steeds troebeler werd. Het heeft wei nig gescheeld of de Vlamingen wa ren er met de Reinaertstoet vandoor gegaan! Harde werkster Ze is echter gelukkig voor Hulst behouden. En Hulst werkt er weer (Advertentie) aan. Een van die hevigst geestdrif tigen is mevrouw L. van Gijsel in de van Waesberghestraat. In de afge lopen weken heeft zij alle stoffen voor de nieuw te maken kledij voor de stoet geknipt, een gigantisch kar wei dat zij met veel plezier en met vaart heeft verricht. Dat men haar werk, een der belangrijkste onder delen van alles wat er voor de twee de stoet gedaan moest worden, bij zonder waardeert, toonde het Rei- naertcomité toen de heer en me vrouw van Gijsel 25 jaar getrouwd waren, bij welke gelegenheid het be stuur haar met een geschenk kwam huldigen. Ongetwijfeld steekt een dergelijk enthousiasme ook anderen aan. Overal elders wordt gewerkt. De Gentsestraat heeft de oude wagen eveneens van stal gehaald om deze om te bouwen in de vormen die voor de tweede Reinaertstoet nodig zijn. Zoals bekend, krijgt deze belangrijke wagen een ander gezicht. Kortom, vele Hulstenaren weten tot eind september weer wat ze in hun vrije uren moeten doen. En ze doen het graag. Geen wonder, want de Reinaertstoet wordt een evene ment dat Hulst straks bijzondere ver maardheid zal geven! Uit goede bron is vernomen, dat de Amerikaanse luchtmacht zondag a.s. waarschijnlijk tegen 13.30 uur (Nederl. tijd), wan neer de omstandigheden daar toe gunstig zijn, te Cape Cana veral in Florida een raket in de richting van de maan zal lan ceren. Wanneer de raket, die uit drie trap en bestaat en ruim dertig meter lang _s. niet binnen dertig minuten in de richting van de maan gelanceerd kan worden, zal da poging tot 18 of 19 augustus worden uitgesteld. Na 20 augustus zouden de omstandigheden ongunstig zijn. De lancering zou dan tot midden-september moeten worden uitgesteld in verband met de stand van de maan ten opzichte van de aarde. De raket, die zestig uur nodig zal heb ben om in de buurt van de maan te komen, zal een foto-elektrisch apparaat bevatten, dat opnamen van de maan- oppervlakte kan uitzenden. Om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen zal de raket een snelheid van minstens veertigduizend km per uur moeten bereiken. 5 EEUWEN NASSAUSTAD 8-17 AUGUSTUS STEENBERGEN Morgen o.a. voetbalwedstrijd STEENBERGEN—OUD INTERNATIONALS Finale Jazz en Skiffle. Houd een Flexa schilder- feest: Knap uw huis op met kleur op hout en muren. Doe het gezellig met z'n allen 't ls in een wip voor jaren klaar met de verf voor het schilderfeest. Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2Leiden FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ FLEXA o.a. VERKRIJGBAAR BIJ: C. W. UITTERHOEVE-DE BOECK Schildersbedrijf Lewedorp Burg. Lewestraat 10 Tel. 384 FLEXA o.a. verarijgbaar bij: C. L. v. d BU1JS Schildersbedrijf Molenstraat 121 Zundert De N.V. Hollandsche Kunst zijde Industrie te Breda heeft, blijkens het verslag, over 1957 een verlies geleden van 573.511 (vorig jaar 127.873). Dit bedrag zal ten laste van de reserve voor verschillende doel einden worden gebracht. Weder om wordt het dividend gepas seerd. De bruto-omzet bedroeg ƒ31.354.441 (v.j. 29.993.242). De kosten voor de aanloop van de produktie van cello faan waren er oorzaak van dat de totale kosten zonder afschrijvingen stegen van 26.143.140 tot 26.983.198 Afschrijvingen op duurzame produk- tiemiddelen vergden: op basis aan- schaffingskosten 3.561.468 (vorig j. 3.024.394) en aanvulling tot af schrijving op basis vervangingswaar de 721.837 736.777). Inkomsten uit deelnemingen beliepen 8.126 93.757). Het nadelig saldo diverse baten en lasten bedroeg 669.575 190.561), waarvan 555.078 356.317) wegens rente op lenin gen. Ter financiering der uitbreidin gen en verbeteringen enz. werd bij de Algemene Kunstzijde Unie een bedrag opgenomen van 8.25 miljoen. Het bedrijf te Breda werd verder gemoderniseerd en te Steenbergen werd een goede bezetting bereikt, zij het dat niet het gehele jaar de volle capaciteit kon worden benut. Afzet rayon onregelmatig De vraag naar rayon textielgarens op de wereldmarkt is in 1957 bij die van 1956 achtergebleven. Dank zij de kwaliteit van het produkt vond de H.K.I. een goede afzet. In het laatste gedeelte van 1957 kon niet ontkomen worden aan het effect van de vermin derde vraag. De afzet van rayon bandengarens verliep onregelmatig. Hiertoe droegen de structuur en om standigheden van de autobandenin dustrie bij. De produktie van rayon bandengaren was iets lager. De af zet daarentegen wat hoger dan ir 1956. De prijzen van rayon textielga- ren ondergingen in Nederland een kleine stijging, in het buitenland bleven de prijzen aanvankelijk stabiel doch tegen het einde van het jaar viel een dalende tendentie waar te nemen. De gemiddelde opbrengst voor rayon bandengaren was hoger dan in 1956. Medio 1957 werd begonnen met de vervaardiging van cellofaan. De aan loopperiode, die nog niet geheel is afgesloten, heeft de resultaten over 1957 sterk beïnvloed. De inmiddels opgedane ervaring wettigt de ver wachting, dat het cellofaanprodukt in toenemende mate tot de resulta ten zal gaan bijdragen. De prijzen der voornaamste grond stoffen vertoonden tegen het einde van 1957 een dalende tendentie. De totale personeelsbezetting nam toe van 2 150 tot 2 180 personen. De resultaten van de deelneming La seda de Barcelona s.a. kwamen vrijwel overeen met die over 1956, Besloten werd tot de uitkering van een slotdividend van 8 procent. In totaal werd 14 procent gedeclareerd De n.v. Artsilk specialiseerde zich verder in de veredeling van syn thetische garens. 1957 werd afgeslo ten met een winstsaldo ad 87.341 De perspectieven voor 1958 kunnen gunstig genoemd worden. „Steenbergen is trots op zijn raadhuis, maar het blijkt nu wel te klein te zon iei burgemeester J. M. van der Meer gistermiddag in zijn welkomst woord tot de vertegenwoordigsters van de vrouwenorganisaties uit west- Brabant en Zeeland. Ze waren naar de Nassaustad getrokken om er het speciale programma van de vrouwendag, in het kader van de feesten „steenbergen vijf eeuwen Nassaustad" georganiseerd, bij te wonen. De burgemeester noemde het een groot voorrecht de dames in Steen- aüeennnmeri ?m-te moSen heten, niet alleen omdat zij er amusement kwa men zoeken, maar vooral ook omdat zij er zich kwamen bezinnen Hij wees erop, dat, ofschoon de h?an het juridische hoofd van heU gezin if door een verstandige wisselwerking een gezamenlijk dragen van de ver- antwoordelijkheid mogelijk is Ai L het de man, die het meest'aan de weg timmert, de taak van de vrouw is zeker zo zwaar, wanneer zij deze taak verstaat. Voor vaardigheid ont wikkeling e.d. worden tegenwoordig steeds meer diploma's gevraagd. De problemen, waarvoor een vrouw zich I in haar gezin gesteld ziet, worden niet in lessen behandeld. Wanneer de man voldoende geschoold is, de I vrouw kennis heeft van huishouden, dan is de opvoeding van de kinderen veilig gesteld en dan pas heeft men een goed gezin Na de interessante welkomstrede van de burgemeester, sprak voorzit ter J. Leys, van de stichting „Steen bergen vijf eeuwen Nassaustad". Hij hoopte, dat de gasten Steenbergen zouden gaan waarderen. En de heer Leys zou geen goede middenstander geweest zijn, wanneer hij de aanwe zige Steenbergse dames niet de raad meegegeven had: „Zoekt niet in den vreemde, wat de eigen stad u bieden kan Na de officiële ontvangst door het gemeentebestuur bezochten de dames de Nassautentoonstelling en de expo sitie van werken van Brabantse kun stenaars. Voordat het programma in het amusementspaviljoen op het feestterrein begon, werd natuurlijk ook een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van handel, industrie en voorlichting. Het keurig samengestelde vrouwen programma begon met een praatje van ir. Edmond Nicolas, die als gebo ren verteller „De waarde van het vertellen in het gezin" belichtte. De heer Nicolas constateerde, dat de nood in het gezin en in het gezinsle ven vaak gedemonstreerd wordt door de uithuizigheid van de jeugd. Hij wierp zich op als stoere verdediger van de jeugd van alle tijden, omdat de klachten over de jeugd veelal te rugvallen op de ouders. Als oorzaak van een vaak ongezellig gezinsleven noemde de heer Nicolas de televisie. „Er kan geen gezin in stand gehou den worden, wanneer wij ons laten meedrijven in de grote maalstroom. De binding en eenheid van het gezin gaan dan verloren", zei hij. Als uit eindelijk na te streven doel noemde de heer Nicolas de terugkeer en het cultiveren van de persoonlijke, eigen uitingen van gezinsleden tegenover elkaar. Het persoonlijk uiten smeedt één. „Een kind leert meer de psychi sche mentaliteit van de ouders ken nen, wanneer die hen iets vertellen, dan door wijze lessen en raadgevin gen", besloot de heer Nicolas, die met zijn uitstekend pleidooi voor het vertellen, de aandacht van de ruim duizend dames gevangen had gehou den. Twee leden van de bemanning van ATT.k"n,se »t0»mduikWt Nau tilus hebben in brieven aan familie geschreven dat de duikCt Twee maanden geleden reeds gepoogd heeft onder het us van de Noordpool door te varen, maar te veel obstakels op haar weg ontmoette en vervolgens naar Pearl Harbour is terugJeklerd om betere omstandigheden voor een doorvaart onder de ijskap af te wachten. In een der brieven wordt gezegd dat de Nautilus bij de eerste poging om onder het poolijs door te varen op een ijsmuur ter dikte van 23.7 me ter stuitte. De Nautilus had ook een paar maal bijna een aanvaring met ijsbergen. Van Bredase R-B.T.-veilins Op de Bredase R.B.T.-veiling zijn woensdag honderd ton dub bele prinsessenbonen „doorge draaid". Daar een machine voor denaturering van dit produkt ontbreekt, zijn de honderd ton terechtgekomen op de Bredase mestvaalt aan de Terheijdense weg. Insiders staan over dit feit niet verbaasd. De afgelopen maanden kwamen tal van groenten in grote hoeveelheden niet aan de prijs, zodat zij uit de verkoop genomen werden. Enorme hoeveelheden worteltjes, an dijvie, sla, tomaten, komkommers etc. zijn de laatste maanden zodoen de „doorgedraaid". Dit doordraaien is o.m. een gevolg van de te kleine export; bovendien hebben de conservenfabrieken thans minder animo voor tuinbouw-produk- ten in verband met de afgelopen win ter. Deze was namelijk dusdanig zacht, dat de afname van blikgroen- ten daar zeer onder geleden heeft. In de Westberlijnse Deutschland halle en de Oostberlijnse Werner Seelenbinderhalle is gisteren het 78ste congres van Duitse Katholieken geopend. Lang voor het begin was de Deutschlandhalle, die aan 15.000 mensen plaats biedt, overvol. Dui zenden volgden het verloop via luid sprekers buiten of in andere zalen, In zijn openingswoord keerde de voorzitter van het centrale comité der Duitse Katholieken, prins Karl zu Loewenstein, zich tegen het stre ven om de arbeid van de Kerk tot het gewijde gebied te beperken. „Zij kan zich daar niet toe bepalen, want haar is de zorg voor de gehele mens opgedragen", zei hij. Het bestuurslid van het Duitse Evangelische Kerkcongres, Klaus von Bismarck, bracht het congres de hartelijke groeten over van de Evan gelische Christenen in Duitsland. De voorzitter van het congres, dr Anton Roesen, verklaarde dat het nergens zo zichtbaar geworden is als in Berlijn, hoe dicht katholieken en protestanten onder het kruis van de gemeenschappelijke Heer staan. De ambassade van Pakistan te 's-Gravenhage heeft van de regering van Pakistan de opdracht gekregen de behartiging van de belangen van Irak in Nederland over te dragen aan de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek te 's-Gravenha ge. De ambassadeur van de Verenig de Arabische Republiek, de heer Has san Zaki, heeft desgevraagd ver klaard, dat hij op instructies van zijn regering wacht, maar dat op dit ogenblik nog niets bekend is. De voorzitter van de Oostduitse plancommissie Hermann Matern, heeft op een bijeenkomst van intel lectuelen in Karl-Marxstadt ver klaard, dat de „ontwikkeling van het socialisme" in Oost-Duitslan 1 geremd wordt door het uitwijken van Oost duitsers naar het westen. „De mensen vluchten bij ons van daan, laten >ns in de steek en maken de opbouw en de ontwikkeling van het leven moeilijk.... Het is nodig dat wij dit openhartig bespreken", zo zei Matern volgens een verslag dat in het partijblad „Neues Deutsch land" is gepubliceerd. Matern zinspeelde er op dat de massale uittocht in het Westen wordt georganiseerd. „Hoe komt het dat plotseling een aantal artsen de re publiek verlaten?" zo vroeg hij, „of dat plotseling onderwijzers en inge nieurs vertrekken?" Hij geloofde niet dat het door het toeval kwam. (Volgens de officiële Westduitse cijfers zijn in de maand juli 19 283 vluchtelingen in West-Duitsland ge registreerd. Dit is ruim 35 procent meer dan in de voorgaande maand). Een hardnekkige brand die twaalf uur duurde heeft gewoed in de grote kunstmestloods van Landbouwbelang (de aan- en verkooporganisatie van de Limburgse Land- en Tuinbouw bond) aan de haven te Wanssum. Vermoedelijk ten gevolge van broei is een vuurhaard ontstaan in een grote voorraad grasmeel. Later is het vuur ook overgeslagen naar een voorraad zemelen, die hier was op geslagen. De brandweren van Venlo en Meer- lo werden in hun werk belemmerd door een dichte rookontwikkeling. De schade is nog bij benadering niet te schatten, maar zal vermoedelijk enige honderdduizenden guldens be lopen. Een tragische omstandigheid is dat de directeur, de 61-jarige heer P. J. van Els gisteren onder de indruk van het gebeuren door een beroerte dodelijk is getroffen. Vakbondsleiders op Cyprus, die zestigduizend arbeiders vertegen woordigen, hebben hun leden opge roepen, elke provocatie en iedere actie te vermijden die zou kunnen leiden tot een hervatting van de vij andelijkheden tussen de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep. De lei ders staan aan het hoofd van linkse, rechtse, onafhankelijke en Turkse vakbonden. Amerikaanse geleerden hebben een pil samengesteld, waarmee men de uitwerking van straling bij een kern ontploffing kan halveren. Dit blijkt uit een mededeling van de Ameri kaan D.G. Doherty van het Nationa ie Laboratorium te Oak Ridge in Tennessee. Een tablet van een gram ter groot te van een aspirientje kan de scha delijke uitwerking van een stralings dosis van 400 röntgen (bijna de do delijke dosis) tot de helft terugbren gen. De nationale onderwijscommissie in België heeft gisteren de experts aan gewezen, die de drie nationale par tijen zullen vertegenwoordigen om te pogen een oplossing te vinden voor het schoolvraagstuk in België. De C.V.P. zal vertegenwoordigd zijn door de heer Grauls, kabinetschef van de minister van onderwijs en door mr. J Lindemans, juridisch adviseur bij het nationale secretariaat van het Ka tholieke onderwijs en professor in privaatrecht aan de Leuvense univer siteit. De liberale partij heeft van haar kant de heren Destrebecq en De Cos- ter aangewezen, terwijl de socialisti sche partij vertegenwoordigd zal wor den door de heer Styvers, directeur- generaal van het onderwijs voor de stad Antwerpen en senator Busieau. Deze commissie van experts zal haar eerste vergadering vandaag houden. lAdvertentie) èadUèè ookiMm? WELNU, OOK WIJ PASSEN ONS AAN EN BRENGEN Gemaakt volgens geheel nieuwe fabricage-methode. Daarom is de prijs zo voordelig En U kunt hoge eisen stellen aan de kwaliteit P)E Verenigde Staten zijn in de diplomatieke veldslag om het Midden-Oosten nu ongetwijfeld weer aan de winnende hand. Kroestjev trachtte het Westen in de hoek te drijven door zijn verras sende voorstel inzake een topcon ferentie op stel en sprong. Hij had daarmee aanvankelijk succes. Het was vooral Mac Millan, die onder onstuimige druk van de publieke opinie in zijn land pleitte voor toe geven aan die wens, hoewel nie mand goed begreep wat zo'n nau welijks voorbereide topconferentie zou kunnen uithalen. Amerika volgde het voorstel schoorvoetend, doch kon het gea mendeerd krijgen met de toevoe ging „in het kader van de Veilig heidsraad". Ook dat aanvaardde Moskou in de (gegronde) overtui ging, dat dit toevoegsel toch niet van praktische betekenis zou zijn. Doch daar werd Kroestjev op eens beentje gelicht door Mao-Tse- Toeng. De topconferentie, die op stel en sprong nodig was, werd af geblazen. Kroestjev riep nu weer de Algemene Vergadering te hulp. De V.S. gaven er door de aanwezigheid van Eisenhower zelf hunnerzijds toch het karakter van een topcon ferentie aan. En door zijn mond werd een constructief voorstel ver kondigd, dat nu het debat gaat be heersen. Het louter negatieve ge roep van „Troepen weg uit Libanon en Jordanië" maakt niet veel in druk meer. Ieder moet zich nu be zig houden met het Amerikaanse voorstel en zelfs Nassers republiek durft er niet zo m^ar „neen" tegen te zeggen. Hoe het debat verder verlopen zal, valt niet met zeker heid te zeggen. Doch in ieder geval is de eerste slag voor de V.S. 20 stuks f 2.10 in de groene doos De voortdurende regenval in het zuiden van Oostenrijk heeft daar een catastrofale toestand veroorzaakt Tengevolge van het noodweer zijn vier mensen om het leven gekomen en een tien tal wordt vermist. Door hevige regen zijn overstromin gen ontstaan in het dal van de Mür. De exprestrein BelgradoOostende kon nog op het laatste ogenblik stop pen voor een versperring van rots blokken en modder op de lijn. Ook de expres Wenen-Rome vond haar weg versperd. Honderden toeristen die uit het zuiden naar Wenen wilden, wer den door de overstroming in het Mürdal opgehouden. Wegen en spoor wegen zijn hier en daar onder meters hoge hopen steen en modder bedol ven. De hoofdweg Wenen-Graz is bij Weichselboden over een afstand van 20 meter volkomen weggespoeld. Poli tie en militairen helpen bij de oprui mingswerkzaamheden. Verscheidene bruggen zijn vernield. De dorpen St. Jakob en St. Erhard in het dal van een zijrivier van de Mür zijn geïsoleerd. Men zou daar slechts weinig levens- De op 26 augustus 1957 begonnen onderhandelingen tussen Frankrijk en Egypte ter regeling van kwesties, ontstaan door de Engels-Franse inval in Egypte, zijn gisteren afgesloten met de parafering van een verdrag, dat de weg opent voor een hervatting van de culturele, economische en fi nanciële betrekkingen tussen de bei de landen. Er zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt, maar volgens ingelichte kringen te Parijs voorziet 't verdrag in opheffing van de confiscatie der Franse eigendommen in Egypte en in schadeloosstelling voor de eigen dommen, die geliquideerd of ,,ge- Egyptianiseerd" zijn en voorts o.a. in een betalingsakkoord. Tengevolge van een reusachtige grondverschuiving zijn in het Colum- biaanse departement Caldas onge veer dertig personen om het leven gekomen. De slachtoffers werden verrast toen zij wachtten op de vrij making van een weg, die al eerder door een grondverschuiving was ge blokkeerd. Een aantal voertuigen werd door honderden tonnen aarde bedolven. middelen en geen drinkwater in voor raad hebben. In het gehele rampge bied zijn de telefoonverbindingen uit gevallen. Ook in Italië In het Noorditaliaanse berggebied hebben ook zware onweders gewoed. Vijf mensen zijn daar om het leven gekomen. Het verkeer ondervindt ern stige stagnatie. Israël heeft het Russische protest tegen het feit dat het de Britten heeft toegestaan via het Israëlische lucht ruim een luchtbrug met Jordanië te onderhouden, van de hand gewezen. In de Israëlische nota die de Sov jet-ambassadeur Bodrof ter hand werd gesteld, wordt gezegd dat de Britten handelden op het verzoek van de Jordaanse regering om het land tegen een aanval van buitenaf te be schermen. De nota bevat voorts de suggestie dat de Sovjet-Unie en andere leden van de V.N. de Arabische staten bewegen tot rechtstreekse vredeson derhandelingen met Israël. Waarnemers te Jeruzalem merken op, dat in het Israëlische antwoord niet van Amerikaanse vluchten over Israël wordt gesproken, hoewel de Russen in hun protest daarvan wel melding hadden gemaakt. P)E Antillaanse regering heeft ge poogd de rechte weg te bewan delen bij de behandeling van de kwestie-de Wit. Ze heeft de oppo sitionele journalist voor de rechter willen dagen wegens zijn geschrijf. Deze poging is echter mislukt. De gerechtelijke autoriteiten zagen geen reden voor vervolging. De enige manier, om de man kwijt te raken, is dus nog steeds een uit wijzing. Een manier echter, waar tegen binnen Koninkrijksverband ernstig verzet is gerezen op grond van de persvrijheid. De gouverneur blijft weigeren het uitwijzingsbevel te sanctioneren. Zal de Antillaanse regering er nu maar in berusten, dat een lastig man lastige stukjes blijft schrijven? Het ware wijs. Mo ge haar die wijsheid gegeven zijn. DE doorvoering van de nieuwe c.a.o. in de bouwbedrijven met haar sanerend karakter stuit spe ciaal in Amsterdam nog steeds op verzet. De EVC zet de mensen aan, de oude „zwarte" lonen af te dwin gen. In een aantal gevallen lukt dit ook. Het is nog altijd zo in het bouwbedrijf, dat vaklieden graag gevraagd worden. Werkgevers, die voet bij stuk houden, zien zich hier en daar al „beloond" met het plat leggen van hun werkobjeet. De looncontroledienst zit echter ook niet stil. Er zijn al verscheidene processen-verbaal uitgereikt. Werk gevers èn werknemers kunnen hier voor een boete van 25 gulden per dag krijgen. Het is te hopen, dat dit euvel van machtsmisbruik nu ook eens stevig aangepakt wordt. De nieuwe c.a.o. is de vrucht van langdurige onderhandelingen. Ze heeft de lonen op een behoorlijk peil gebracht en de sociale voorzie ningen sterk verbeterd. Hier en daar blijven die lonen achter bij datgene wat er in dagen van over spanning der arbeidsmarkt aan zwarte lonen werd uitbetaald. Die zijn echter geen maatstaf voor een behoorlijke beloning. Het wroeten van de EVC en het stoken van „De Waarheid" zijn er echter op gericht een ordelijk loonbestel te vernieti gen. Ze leven beide van wilde agitatie. De overheid mag hierbij niet werkeloos blijven. Alles dient gedaan te worden, om de sanering op basis van de c.a.o. ook werkelijk door te voeren. Het Egyptische blad „Al Ahram" heeft gemeld, dat prinses Badia van Irak, haar echtgenoot en hun vier kinderen, niet, zoals aanvankelijk werd aangenomen, vermoord zijn toen de opstandelingen in Irak ko ning Feisal en andere leden van de koninklijke familie doodden. De prin ses is met haar man en kinderen in Egypte aangekomen. Robin Douglas Home is gisteroch tend volkomen onverwachts uit Lon den naar Nairobi, Kenya, vertrokken. Na het verbreken van zijn romance met prinses Margaretha van Zweden nam hij de afgelopen dagen ontslag als mede-directeur van een uitge versfirma en zegde hij uit gezond heidsoverwegingen een contract af om in het Negresco hotel te Nice op te treden. Douglas Home is nog herstellende van een aanval van geelzucht. Wel licht dat hij in Kenya, waar een neef van hem onder de wapens is, verdere genezing zoekt. In Soerabaja heejt een aan tal leerlingen van een middel bare schooldie geen enkel ri sico wilden lopen dat zij niet door hun examen zouden ko men, vier leden van de examen commissie ontvoerd. Volgens de plaatselijke militaire comman dant behoorden de bij dit com plot betrokken leerlingen tot een organisatie van oud-strij ders. Zij volgden een speciale cursus en hebben geëist, dat alle oud-strijders, die aan de exa mens deelnemen, zouden slagen. De voorzitter van de examen commissie, Soeadi, die tevens de leiding had van deze speciale cursus voor oud-strijders, zou naar werd gemeld, hebben be loofd, dat aan de eisen van de leerlingen zou worden voldaan. Niettemin werd hij ontvoerd, met nog drie andere leden van de examencommissie en naar Malang overgebracht. Het complot werd echter bij tijds opgerold. Uiteindelijk slaagden slechts 35 van de 285 leerlingen-oud strijders, terwijl 16 andere herexamen zullen mogen doen.

de Stem | 1958 | | pagina 7