Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Twaalfjarig meisje te Breda verongelukt HISTORISCHE OPTOCHT TE BIERVLIET ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem VOOR ZEELAND IS DE PRUIMENTIJD BEGONNEN Twee botsingen bij Kapelle Twee boetes voor bouwen zonder vergunningen Adviseur bij Excelsior benoemd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 i. MIDDELBURG C arillon-bespeling De Hartewens van iedere huisvrouw ^Bauknecht onthulling standbeeld van Bij Willem Beukelszoon HULST Jo Ivens dirigeert te Rotterdam UNIEKE VERKOOP VOOR GOED DOEL TERNEUZEN 1000 GULDEN VOOR PATER MAST GOES J. v. d. Graaff ter aarde besteld Misplaatste rel Directeur-generaal van de middenstand naar Tholen Bevredigende prijzen voor de kwekers geen goedkope pruimen voor consument België en Luxemburg voeren geen appels meer in Bergs S.E.G.O.R. had succes in Renesse en Ossendrecht Nederlander in Nieuw-Zeeland verongelukt Hoogwaterstanden ZONDAG: E.H.B.O.-ZONDAG Negen verkeersongevallen op één dag TERNEUZEN SAS VAN GENT HULST !JZEM)I IK E OOSTBURG GOES Heffing bij export van appelen naar België AGENDA Vandaag Morgen Zaterdag 13 Verd( Volgende week woensdagavond, van acht tot negen uur zal de be kende klokkenist Sjef van Balkom uit Den Bosch het carillon van de Abdij-toren bespelen. Het programma wordt geopend met de Hemony-suite van A. de Klerk en dan volgen: Nederlandse volksliederen; Pastorale (Mozart); Tango; Franse volksliederen; Aqua rium-miniaturen van Boedijn en En gelse volksliederen. (Advertentie) is een Bauknecht koel kast, waarin iedere vier kante centimeter pro- duktieve bergruimte is! Importeur N.V. MENTOR te Apeldoorn Een van de onderdelen van de fes tiviteiten die in Biervliet zullen wor den gehouden bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Willem Beukelszoon is een histori sche optocht waarin een zevantal feiten uit de rijke historie van Bier vliet zullen worden uitgebeeld. Deze feiten zijn de volgende: 1183: Philips van den Elzas schenkt tolvrijheid aan Biervliet voor geheel Vlaanderen. 1204: Als beloning voor hun dapper gedrag tijdens de vierde kruistocht, waarbij zij als eersten de banier van Vlaanderen op de muren van de be legerde stad Constantinopel plaatsen, ontvangen de Biervlieters van Graaf Boudewijn een windvaan in de vorm van een draak. Deze windvaan prijkt thans op het Gentse Belfort. 1290: Graaf Floris de Vijfde wordt door zijn schoonvader de Vlaamse Graaf Guy de Dampierre te Bier vliet gevangen gezet. 1338: Jacob van Artevelde met zijn gildebroeders verdrijft de gehate Le- liaerts. 1417: Jacoba van Beieren verlooft zich te Biervliet met hertog Jan van Brabant. 1556: Karei de Vijfde brengt met zijn GEMEENTE HULST Wethouder F. A. M. G. de Meurichy houdt heden donderdag GEEN SPREEKUUR ten gemeentehuize. De heer Jo Ivens heeft van de Rotterdamse musicus Piet Ketting een uitnodiging ontvangen gedurende twee weken het Rotterdamse Kamer Orkest en het Rotterdams Kamerkoor te dirigeren. Deze invitatie houdt voor de Hulsterse musicus een uit stekende kans in. Hij is nl. een van vier jonge Nederlandse musici wie deze uitnodiging geldt en het is dus tevens een onderscheiding. Het verblijf van de heer Ivens te Rotterdam duurt van 18 tot 30 augus tus. Aan het einde van deze periode wordt van de vier gastdirigenten een classificatie opgemaakt. Kloosterzande Het Koningin Wilhelminafonds in onze gemeente is altijd al bijzonder actief geweest. Het heeft nu een nieuwe en originele manier bedacht om geld in te zamelen voor de kan kerbestrijding. Het fonds heeft name lijk van de erfgenamen van wijlen mevrouw Dielemanvan Driel een prachtige collectie cactussen en an dere planten ten geschenke gekre gen. met het doel die te verkopen. De collectie waarom het gaat, is een bijzondere. Wijlen mevrouw Diele man heeft aan het bijeenbrengen daarvan ongeveer dertig jaar ge werkt en het resultaat van die lief hebberij is opmerkelijk. Dege nen die iets uit deze unieke verzame ling cactussen enz. (er zijn zeer zeld zame exemplaren onder) willen be machtigen krijgen daartoe nu gele genheid, want de gehele collectie wordt morgen, vrijdag en zaterdag in het koetshuis aan het Hof te Zande- plein verkocht. De opbrengst is uiter aard voor het Koningin Wilhelmina fonds. Sas van Gent ELEKTROMOTOR IN BRAND Een attente voorbijganger maakte de politie er opmerkzaam op, dat uit de kelder van het pand, waarin Al- bert Heyn een filiaal heeft, vrij veel rook naar buiten kwam. Daar be kend was dat de filiaalhouder met zijn gezin op vakantie was en men niet wist op het perceel bewaakt werd, is brandalarm gegeven. De brandweer vond de kelderruimte ge heel gevuld met rook, maar kon geen vuurhaard ontdekken. Juist toen men van plan was een nader onderzoek in te stellen in de bovenliggende win kelruimte kwam de bewaker van het pand naar beneden, die zich stom verbaasd afvroeg wat de brandweer en de politie onaangekondigd in de vroege ochtend kwamen doen. Daar ook de winkel vol rook stond, was het snel duidelijk dat er toch wel iets aan de hand moest zijn. Met behulp van de waarnemer was toen snel ont dekt dat de elektromotor van de koel installatie was warm gelopen en ver brand. Gelukkig had een en ander alleen maar een grote rookontwik keling tot gevolg gehad, zodat de hulpvaardige gasten huiswaarts kon den keren. BENOEMD. Per 1 september is tot onderwijzer aan de r.-k. uloschool alhier benoemd de heer P. R. van Assche uit Sas van Gent. De heer J. J. Isaacs uit Schoondijke is benoemd tot onderwijzer aan de landbouwhuishoudschool alhier. De benoeming is per 1 november. W alsoorden Het comité dat het Zomerfeest ten bate van pater A. Mast georganiseerd heeft, mocht tot zijn grote genoegen vaststellen dat de opbrengst van dit feest een al even groot succes is ge worden als het feest zelf. Men heeft er nl. op de kop af 1000 gulden aan overgehouden. Dit bedrag is tijdens een bijeen komst van het comité, waarbij heel Walsoorden was uitgenodigd (en ve len gaven daaraan gehoor) aan de Walsoordense missionaris overhan digd. Pater Mast, die zondag afreist, was uiteraard getroffen door de hulp die de bevolking van zijn woonplaats hem heeft geboden. Hij zal het geld ongetwijfeld uitstekend kunnen ge bruiken. Tijdens de bijeenkomst waarbij hem het geld is overgedragen, heeft Walsoorden hem natuurlijk tegelijker tijd van harte een goede reis en ze genrijke arbeid toegewenst. Walsoorden heeft opnieuw zijn mis sieliefde getoond. Na pater Adriaan- sens met de bouw van zijn missie kerkje te hebben geholpen is opnieuw een missionaris uit het dorp daadwer kelijk gesteund. En dat is toch wel opmerkelijk voor een dorp dat zelf niet eens een kerk en een school heeft. „Misschien wordt het nu wel eens tijd om daarvoor een actie op touw te zetten", merkte een onzer inwoners op. Zuiddorpe KOERS VOOR NIEUWELINGEN Op 15 augustus a.s. geeft de sup portersclub ,,de Zwaluw" wederom een koers voor nieuwelingen. Start in het dorp. Het parcours loopt over Sterre naar Overslag en terug, dit acht maal gereden. De koers wordt gegeven tot steun van de fancy-fair. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7. Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsingel 98, TeL 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: JMaas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 1 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp f 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Onder veel belangstelling had woensdagmiddag op de algemene be graafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. v. d. Graaff, directeur der N.V. Bank voor Zeeland. Bij de groeve werd eerst het woord gevoerd door de heer C. Philipse, na mens de raad van commissarissen, die de thans overledene kenschetste als de eenvoudige, harde en trouwe werker, die de bank aan haar goede reputatie hielp; spr. stelde hem ten voorbeeld aan allen. De adjunct-directeur, de heer W. de Jonge roemde de grote capacitei ten van zijn chef, met wie hij 30 jaar samenwerkte en die de spil was van de kleine bank-gemeenschap. Namens de familie dankte de be grafenisondernemer voor de laatste eer de dode bewezen. Hansweert Minder prettige dingen gebeurden er de laatste dagen in ons anders rustige dorp. Een deel der inwoners heeft zich n.l. geroepen gevoeld, o.i. geheel ten onrechte, zich te mengen in een voor de betrokken familie zeer pijnlijke aangelegenheid. Onder het motief, dat men partij wilde trekken voor een der gezinsleden, is het ge komen tot een rel, die zich o.a. uitte in het op schandelijke wijze bevuilen van etalage-ruiten, dreigementen met boycot enz. Voor de reputatie van dorp en schuldigen is het te wensen, dat men weer spoedig komt tot beter inzicht en tot inachtnemen der normen van burgerlijk fatsoen. Men deelde ons nog mede dat dank zij het optreden der rijkspolitie grove molestaties zijn voorkomen. zusters de koninginnen van Engeland en Hongarije een bezoek aan het graf van Willem Beukelszoon. Van dit be zoek hangt een schilderij op het stadhuis van Biervliet. 1572: De Watergeuzen vallen Bier vliet binnen vanuit Vlissingen. Na deze optocht worden de geno digden onthaald op haring en bier. De optocht wordt gehouden onmid dellijk na de onthulling van het ge denkteken, die om half vier plaats vindt, en wordt zaterdag zes septem ber herhaald. Het standbeeld van de uitvinder van het haringkaken stelt een he dendaagse visser voor, met in rech terhand het bekende kaakmesje en in de linkerhand een haring. Het is uitgevoerd 'n brons en ongeveer 1.70 meter hoog. Het komt te staan op een hardstenen voetstuk van 1 meter hoog. Werkverruiming Het probleem van de werkverrui ming op Tholen blijft een nijpende kwestie. Eén lichtpunt is althans dat er eensgezindheid is gekomen in de aanpak ervan. Alle zeven gemeen ten zijn verenigd en vertegenwoor digd in de commissie van werkver ruiming, die zich ernstig bezint om tot verbetering van de eiland-situatie te komen. Algemeen is men tot ge voelen gekomen, dat de oplossing niet moet worden gezocht in de industri alisatie, maar wel in het tot ontwik keling brengen van het kleinbedrijf op het eiland. In dit verband kwam men o.m. tot het besluit zich te wenden tot het directoraat-generaal van de Midden stand, en naar wij vernamen ver klaarde de directeur, dr. Groene- veld Meyer zich bereid tot een be zoek aan Tholen en tot een bespre king met de commissie werkverrui ming. Dit bezoek zal echter niet eerder plaats kunnen vinden dan in de maand oktober. Het is volop pruimentijd in Zee land. In de boomgaarden benutten de kwekers elke droge minuut om te plukken en ondanks het slechte weer zijn er de laatste dagen op de Zuid- bevelandse veilingen en dan in het bijzonder in Goes en Kapelle-Bieze- linge, zeer grote aanvoeren van heer lijke, sappige pruimen. Er is een tijd geweest dat er wel honderd ton pruimen op een dag per veiling konden komen. Die tijd is voorbij. Toch had deze week maan dag Kapelle-Biezelinge een dagaan- voer van 50 ton pruimen en in de afgelopen dagen was het aanbod weliswaar iets geringer maar lag toch ook nog tussen 30 en 40 ton per dag. Het is nu de tijd van de Reine Claude d' Ouillins en de Ontario, twee rassen welke op Zuid-Beveland veel worden geteeld. Ook Czaarprui- men worden nog veel aangevoerd. Dat is een blauwe pruim terw'ijl de andere geel zijn. De Reine Claude d'Ouillins wordt in Zeeland algemeen Washington ge noemd. Een jaar of vijf, zes geleden was dit het belangrijkste ras in Zee land. Honderdduizenden kilo's wer den hiervan per jaar aangevoerd. En kele jaren achtereen liet dit ras het er echter bij zitten. Niet wat betreft de opbrengst, die was wel goed, maar wat betreft de prijs. Tijdens de top- aanvoeren betaalde men vijf jaar ge leden voor de Washington hoogstens 10-15 cent per kg. en dat was enke le jaren achtereen het geval. De te lers gingen toen hun bomen rooien en nu zijn er zeer belangrijk min der. Er komen trouwens toch steeds minder pruimen in Zeeland. In de modex-ne boomgaarden vindt men hoofdzakelijk peren en appels. Voor pruimen is daar weinig of geen plaats. De pruimebomen hebben namelijk erg veel last van loodglans, een ziek te welke in korte tijd zeer grote schade aan de aanplant teweeg kan brengen, en waar weinig tegen te doen is. De meeste kwekers nemen daarom liever maar geen risico en planten geen pruimen meer. Hoge prijzen Toen er door loodglansziekte en door het rooien in verband met de lage prijzen zoveel pruimebomen in Zeeland verdwenen, was het gevolg op de veilingen: geringere aanvoe ren. De vraag nam de laatste jaren toe. Hierdoor zijn de prijzen thans voor de kwekers op een aantrekke lijk niveau gekomen. Het vorig jaar was een abnormaal jaar omdat toen de oogst praktisch geheel mislukte. Toen werden er praktisch geen prui men beneden een gulden per kg ver kocht. Dit jaar zijn er minder prui men dan in een normaal jaar, maar toch kan niet van een mislukte oogst worden gesproken. De aanvoei-en van het ogenblik bewijzen dat trou wens ook wel. De vraag naar de Zeeuwse pruimen is zeer groot. Tot vorige week werd er behalve voor de binnenlandse markt ook regelma tig gekocht voor export naar België en de goede kwaliteiten liepen toen van 1,20 tot 1,60 per kg. Het aanbod bedroeg echter nog maar hoogstens tien ton per veiling per dag. Toen deze week het grote aan bod los kwam, en niet alleen in Zee land was dat het geval maar ook in België en in andere delen van het land, daalden de prijzen. Echter niet onrustbarend, want voor goede prui men wordt op het ogenblik nog tus sen 60 en 80 cent per kg betaald en dat wil dus zeggen dat de consu ment nog geen goedkope pruimen in Wat reeds enige dagen dreigde is thans officieel bekend gemaakt. De export van Nederlandse appelen naar België en Luxemburg is met ingang van 15 augustus verboden. In ver band met 3e prijsontwikkeling van appelen in genoemde landen is tot deze maatregel besloten. Voor de Nederlandse fruitteelt is dat wel zeer teleurstellend. Vooral België is steeds een belangrijke af nemer van Nederlandse appelen en ook de afgelopen dagen werden op de Zeeuwse veilingen flinke partijen voor dit land gekocht. Ook elders in het land was dat het geval. De aanvoer van appelen op de vei lingen gaat nu sterk toenemen en ongetwijfeld zal het Belgisch-Luxem burgse besluit om de grenzen te slui ten, invloed hebben op de prijs. Vandaag (donderdag) is het de laatste dag dat de appelen inge klaard mogen "worden voor genoem de landen. De Belgische handelaren, die elke dag opnieuw op de Zeeuwse veilingen zijn om fruit te kopen, toonden zich ook zeer teleurgesteld over deze grenssluiting. Hoewel er ook in België heel wat appelen zijn, kan men daar, vooral in Antwerpen en Brussel, ook zeer goed werken met het goede Zeeuwse fruit. Voor lopig echter, niemand weet voor hoe lang, is dat niet meer mogelijk. de winkels en op de markten kan kopen. Ook de gescheurde pruimen zijn duur. Deze zijn er dit jaar tenge volge van de vele regen zeer veel. Gescheurde pruimen zijn meestal ook de lekkerste pruimen, maar ze moeten zo vlug mogelijk worden opgegeten. Daarom is de handel in gescheurde pruimen speciaal voor de markt- en straatmensen. Ook de fabriek heeft hiervoor op het ogenblik belangstelling en terwijl de beste pruimen gemiddeld mis schien 70 cent per kg opbrengen, worden gescheurde pruimen ver kocht voor 40 tot 50 cent per kg. Hoe de prijsontwikkeling in de ko mende dagen voor de pruimen zal zijn vait uiteraard niet te zeggen, maar over hetgeen thans op de vei lingen wordt betaald zijn de kwe kers zeer tevreden. Ze hebben wel minder kilo's dan bij een goede oogst, maar de prijs maakt veel goed. Nog wel twee tot drie weken zullen er in Zeeland volop pruimen te koop zijn. Na de rassen van het ogenblik komt immers nog de Reine Victoria, een zeer belangrijk ras dat wel een tamelijk goede kilo-op brengst zal geven. De kwekers hopen echter op goed weer want dat hebben zij nodig om goede k' aliteit op de veiling te kun nen brengen. De handelaren hopen hier even goed op, want bij warm en zonnig weer stijgt steeds de vraag naar de verse sappige pruimen. De belangrijkste afnemers in Zee land zijn de grossiers van de Haag- ste markt. Ook naar Rotterdam en Amsterdam gaan wel Zeeuwse pruimen maër toch lang niet in zulke quanta als nahf Den Haag. Ver der zijn ook vooral de grossiers uit Breda flinke afnemers van de Zeeuwse d'Ouillins, Ontario's en Czaarpruimen. In de badplaats Renesse hebben meer dan 800 personen met bewon dering de rolschaatsshow 1958 van de Bergen op Zoomse vereniging SEGOR gadegeslagen. Op uitnodigirg van de VW te Re nesse waren de Bergenaren naar Öeze badplaats getogen. De vertoonde show vond bij de aanwezigen veel waarde ring. Onder de aanwezigen bevond zich de burgemeester van Haamstede jhr Roeël, die na afloop van de show de Bergen op Zoomse vereniging uitno digde voor het verzorgen van de show 1958 in zijn plaats. Dankbaar aan vaardde SEGOR het aanbod. Op 19 augustus zullen de kleine wieltjes snorren in Haamstede. Ook in de legerplaats Ossendrecht heeft de Bergse verengiing haar show gepresenteerd. Dat de rolschaatsers aan de verwachtingen hebben voldaan kwam tot uitdrukking in het dank woord van de Welzijnsofficier, de ka pitein Jansen. Binnen zeer korte tijd zal SEGOR te Klundert een demon stratie geven. De Vierwegen tussen Kapelle en 's-Gravenpolder heeft vrij veel ver keer te verwerken maar de weg is hiervoor te smal. Herhaaldelijk vinden hier botsingen plaats. Woensdagmiddag was dat ook weer het geval tussen twee vracht auto's, respectievelijk bestuurd door de heren Jac. Goud uit Schore en A. P. V. uit Terneuzen. Beide vracht wagens liepen materiële schade op maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Grote materiële schade was er ook toen op de Wemeldingseweg een auto met aardewerk van de fa. Boekman uit Rotterdam, over de kop de sloot in ging. De bestuurder van deze au to moest plotseling zeer krachtig remmen voor de luxeauto van de heer H. Eversdijk, die uit een zijweg kwam. De luxeauto werd hierdoor ontweken maar het aardewerk over leefde dit avontuur niet zo goed. De schade bedroeg vele honderden gul dens. Ook de auto was beschadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. Een Nederlander die een half jaar geleden naar Nieuw-Zeeland emi greerde is woensdagmiddag op het Banks-schiereiland in het zuiden van Nieuw-Zeeland verongelukt. De Nederlander, de 26-jarige John Moorhaus, vloog met zijn Auster- vliegtuig, waarmee hij kunstmest uit strooide, tegen een heuvel. Hij was op slag dood De heer M. was gehuwd en had een kind. „Als er geen vergunning komt, zal 3e zaak wel afgebroken moeten wor den." zei woensdagmorgen de officier van justitie te Middelburg, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, tegen de 39-jarige timmerman-aannemer P. M. uit Sint Laurens. Deze had gedu rende de maanden februari en maart van dit jaar verbouwingen uitgevoerd aan een woning van de landbouwer C. M. aan de Spinliuisweg in Middel burg, zonder dat het hoofdstedelijke college van b. en w. hiervoor toe stemming had verleend. De aannemer kreeg een boete van 50, conform de eis, en de landbouwer zal 25 moeten betalen, hetgeen eveneens overeen komstig het voorstel van de officier was. M. gaf onmiddellijk toe, dat hij voor de veranderingen, die hij in het huis aanbracht, geen vergunning had. ,,Maar ik stemde in met het verzoek van M., omdat er nagenoeg geen werk was en mijn mensen op die ma nier weer aan de slag konden", al dus de aannemer. Hij had er niet bij stil gestaan, dat hij voor dit karwei, dat uit louter binnenwerk bestond, een vergunning moest hebben. Een opzichter van Bouw- en Woningtoe zicht had hem evenwel bezig gezien en proces-verbaal opgemaakt. De aannemer wees er nog op, dat hij om een vergunning te krijgen een lange weg had moeten bewandelen en dat, terwijl zijn arbeiders niets te doen hadden. Botsauto De 44-jarige landbouwer S. J. D. uit Wissenkerke stond terecht, omdat hij 12 april met zijn auto, toen hij in de Singelstraat te Goes wilde weg rijden, opzettelijk een voor hem ge parkeerd staande wagen had geramd. Met zeer veel woorden maakte de man de kantonrechter duidelijk, wat hiervan wel de reden was. „Ik was naar de bioscoop geweest." „Was het een wild-west film 7" vroeg mr. Moolenburgh. „Doet dat ter zake vroeg D. ve nijnig. ,,'t Zou kunnen", opperde de kan tonrechter. De landbouwer liet hem echter ra den naar hetgeen zich op het witte doek had afgespeeld en vervolgde met te zeggen, dat hij haast had om de boot naar Noord-Beveland te kun nen halen. Toen hij met zijn auto wil de wegrijden, werd hij hierin belem merd door een andere wagen, die voor de zijne stond. Hij gaf een sig naal, maar de jongelui in de andere auto wuifden vrolijk naar hem en lachten nog eens vriendelijk om zo veel lawaai. D. probeerde het nog maals en reed zijn auto tot vlak bij de „voorligger", zonder resultaat evenwel. En de laatste boot lag te wachten. ,,Wat zou U toen gedaan hebben, edelachtbare, als ik dat tenminste vragen mag", sprak de landbouwer. De kantonrechter zei, dat hij uit zijn auto gegaan zou zijn en de jongelui verzocht had door te rijden, omdat hij anders de politie zou halen. „En zou dit effect gesorteerd hebben, edelachtbare 1" Mr. Moolenburgh j dacht van wel. In ieder geval had D. zijn toevlucht genomen tot een ander, zij het onge kend radicaal middel: hij trapte het gaspedaal in en trof het „vijandelij ke" voertuig in de flank. „Toen ging U dus eigen rechter spelen", betoogde de kantonrechter, waarop D. zei, dat het zijn antwoord op een uitdaging was geweest. Mr. Schenkenberg meende, dat de landbouwer zijn auto als een zeer ge vaarlijk wapen gehanteerd had door er op een dergelijke manier mee te gaan botsen teneinde zich een uitweg te banen. Hij vroeg 30 boete. Mr. Moolenburgh wilde in aanmerking nemen, dat D. getreiterd was en ver oordeelde hem tot 15. Morgen, vrijdag 15 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.58 en 15.13 uur: te Terneuzen om 2 14 en 14.31 uur en tt Vlissingen om 1.46 en 14.01 uur Zaterdag 16 augus tus is het hoogwater te Hansweert om 3.41 en 15.53 uur, te Terneuzen om 2.54 en 15.09 uur en te Vlissingen om 2 25 en 14.37 uur. (Advertentie) (vrije collecte) wéér een Heb zondag eens éénmaal een gat in Uw hand. Uw EHBO doet er dan figuurlijk een pleister op! Bekendmaking van het geheim: KRO - avondprogramma 17 aug. tussen 20.45 en 20.55 uur (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks kwart over vijf gis terenmiddag zijn twee Bredase meisjes, de tienjarige Anneke Pruyssers en de twaalfjarige Toosje van Dijk het slachtoffer geworden van een gruwelijk verkeersongeval op het kruis punt Emmastraat-Academiesin- gel te Breda. Toosje van Dijk uit de Smaragdstraat is kort daar op het in St. Ignatiusziekenhuis overleden. Ze was ernstig ver minkt aan het hoofd. Het andere meisje liep een schedelbasisfrac- tuur op. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De kinderen reden naast elkaar op de fiets, richting Gasbrug. Vermoede lijk is Anneke van Dijk, die een rie ten koffertje met boodschappen aan het stuur had, in aanraking gekomen met de fiets van haar vriendinnetje, waardoor beiden kwamen te vallen. Een vrachtwagen van de firma L. uit Breda, beladen met bakstenen en bestuurd door de 23-jarige B„ zat vlak achter Het bloederige remspoor van bijna twintig meter lengte wees uit, dat de chauffeur krachtig geremd heeft fen naar links is uitgeweken. Het meisje van Dqk, dat, zoals uit de situatie ter plaatse bleek, links gereden heeft, werd meegesleept. Luxor vertoont deze week „Lichtzinnige meisjes" (C2). Een charmeur in het zonnige Italië is omgeven door een boel zonnige Italiaanse meisjes, die allemaal verliefd op hem zijn. Een verstan dige broer houdt nog gelukkig een oogje op zijn charmant familielid. Verder „Salzburger Geschich- ten" (A), een charmant verhaal (naar een roman van Erich Kast- ner, „Klein grensverkeer") over een jongeman die verliefd werd. Op zichzelf niets bijzonders, maar tussen hem en zijn geliefde lag een grens. En dat is in onze tijd soms een merkwaardig obstakel. Rond die grens en die liefdeshis torie spelen zich boeiende avontu ren af, waarom de toeschouwer werkelijk veel plezier kan hebben. Voor de „doordeweekse zondag" heeft Olympia een feestelijke film voor de liefhebbers van show en vrolijke muziek: „Lucky Me", een verhaal waar Doris Day met vaart doorheen dartelt. Ze heeft het hier, met haar collega's erg moeilijk, want de show loopt slecht en alles wat zij doen om toch succes te boeken, mislukt. Maar na allerlei vreemde en lachwek kende avonturen komt het natuur lijk toch voor elkaar. Op een erge ongeluksdag/vrijdag de dertiende, wordt er een stevige cheque gete kend die de show financieel op poten zet. Verder „Jerry maakt weer her rie" (C-l), een vrolijk verhaal over een jongen die het moeilijk krijgt omdat een brave politieman hem per se op het goede pad wil brengen. Hoe de filmkomiek Jerry Lewis het tot politieman brengt is een soms wild en altijd geestig verhaal, waaraan men plezier kan beleven. „Wie de goden liefhebben" (A) is het levensverhaal van Mozart, wiens korte bestaan een dankbaar onderwerp voor een film vormt. Vanzelfsprekend krijgt de toe schouwer veel van Mozarts werk te horen en dat maakt deze film des te aantrekkelijker. Tenslotte „Storm over Perzië", een film voor de liefhebbers van het avontuur. Een verzameling in triges die alleen een oosterling kan bedenken, een reeks spannen de gevechten en natuurlijk een liefdeshistorie vormen de ingre diënten voor deze boeiende film. Vrijdag vertoont het Bioscoop gebouw een spannende film ..Spionne van Moskou" (Jet pilot) (B), een historie waarin een knap pe luitenante van de Russische luchtmacht en een Amerikaanse vlieger de hoofdrol hebben. De Russin komt spioneren en dat weet die Amerikaan. Natuurlijk steekt Amor een spaak in het wiel, maar het spionagespel gaat desondanks rustig verder. De Amerikaan komt tenslotte in Rus land terecht, waar men ook al niet van gisteren is. Op de duur, na veel avonturen met de mo dernste straalvliegtuigen, komen de twee weer veilig in Amerika, want de Russin voelt toch meer voor de knappe Amerikaan dan voor de jongens in het Kremlin. „Het circus speelt toch" (A), is een amusante historie, waarin een heleboel gebeurt rondom een cir cus. 1 Het is een geestige film, met veel vaart, waarvan vooral ook de jeugd veel plezier kan hebben. Verder „Cowboy (B), een ruige wild-west met Glenn Fond, die kennelijk zowel met revolvers als met meisjes uitstekend overweg kan. Tenslotte „Tiroler Biut" (A), een boeiend verhaal over een meisje dat veel liever een jongen geweest zou zijn en dat dan ook voor jongen gaat spelen, als mili tair nog wel. Natuurlijk is er dan een jonge luitenant, die dat ca- detje wel eens mores zal leren, maar die aan het slot van het verhaal in de - gaten krijgt dat voornoemd cadetje een knappe jongedame is en die daar dan ook prompt verliefd op wordt. Een geestig en boeiend verhaak AXEL Voor vrijdag is er in het Cen trum „Schots en scheef" (A), een film met Laurel en Hardy, die het uiteraard weer verschrikkelijk bont maken, zo bont als een Schotse rok. Verder „Kitty in de grote wereld" (A), een der suc cessen van Romy Schneider, die een belangrijke politieke confe rentie in de war schopt. Een gees tig verhaal. Tenslotte voor dege nen die wel weer eens willen .zien knokken, een wild-west met Gary Cooper „Vera Cruz", die de kij kers van begin tot eind in span ning zal houden. Vrijdag draait in Hofzicht-the- ater „De bende van Marady" (B). een stevige wild-west. Wie het meer in het romantische zoekt, kan terecht bij „Tausend Melo- dien" (A), de historie van een jon ge zangeres waarin men natuur lijk volop te genieten krijgt van de vele schlagers uit haar reper toire. „Het lokaas van fort Bellö" (B), een wild-west waarin traditiege trouw een vurig partijtje gevoch ten wordt, wordt in het Ledel- theater vertoond. Liefhebbers van revolvers en vlugge vuisten kun nen hier terecht. Het Grand-theater vertoont ..Sissi. keizerin en moeder" (A). Deze film met Romy Schneider is in deze rubriek reeds herhaalde malen besproken. i (cqiNCFN In het Luxor-theater gaat „Os ceola. opperhoofd der Seminoles" iC-1). Een blanke schurk heeft tot beroep gekozen het arresteren van ontvluchte negerslaven. Als hij echter de vrouw van een india nen-opperhoofd tot zijn slachtoffer maakt, breekt de hel los want Osceola laat zich niet zonder strijd van zijn vrouw beroven. Alhambra vertoont ,,De jonge leeuwen" (C-l) naar de roman van Irwin Shaw. Het verhaal be handelt de ervaringen van een Duitser en twee Amerikanen ge durende de laatste wereldoorlog, waaraan zij deelnemen. Aan het slot wordt de Duitser door de Amerikanen doodgeschoten. Verondersteld wordt, dat zij met het hoofd onder een van de achterwielen is geraakt. Etenswaren en bakstenen, over de grond versprei i, waren de trieste ge tuigen van dit tragische ongeval, een van de negen verkeersongelukken, die de Bredase politie gisteren te behan delen kreeg. Gedurende een uur werd het verkeer omgeleid. De chauffeur, die een shock opliep, was niet in staat om iets over de toedracht van de zaak te vertellen. De politie verzoekt thans een ieder die het ongeval heeft zien gebeuren, zich te melden op de afdeling verkeer van het politie bureau te Breda. 5? Van de zijde van de N.V. Metaal- buizenfabriek maatschappij Excelsior te Schiedam wordt medegedeeld, dat de vergadering van houders van pre ferente aandelen a en de trustees de heer H. Meijer bereid hebben gevon den als hun adviseur op te treden. De heer 'Meijer was tot voort kort verbpnden aan het Philips-concern waar hij gedurende vele jaren belast was" mét speciale opdrachten in bin nen.- en .buitenland op. bedrijfsecono misch 'en' organisatorisch gebied. Hét is de bedoeling, dat de heer Meijer zal nagaan welke mogelijkhe den bestaan om te komen tot sane ring van de financiële positie van de vennootschap. Een rapport van zijn bemoeiingen zal zo spoedig mogelijk worden voor gelegd aan belanghebbende partijen. Er is op het ogenblik op de Ne derlandse veilingen een toenemend aanbod van appelen. De prijzen ver tonen de laatste dagen een dalende tendens. Dat heeft tot gevolg gehad dat er met ingang van gisteren (woensdag) bij export van appelen naar België weer een heffing be taald moest worden. Deze bedroeg de eerste dag dat ze gold 2 cent per kg. De hoogte van de heffing wordt da gelijks vastgesteld en is afhankelijk van de veilingprijs in ons land. In tuinders- en handelskringen wordt het zeer betreurd dat er nu ook voor appelen reeds heffingen betaald moe ten worden want het betekent toch dat een vlotte export naar België hierdoor wordt belemmerd. GOES Grand: De brug over de Kwai. MIDDELBURG Electro: Sissi. VLISSINGEN Alhambra: Het rijk van de zon. Luxor: Ruimteschip. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Voor wie de klok luidt. KOEWACHT A. van Remorter 3 uuri Schieting. KLOOSTERZANDE Schieting staande wip. Café Het Witte Huis 5 uur: Dansen TERNEUZEN Luxor 8 uur: Lichtzin nige meisjes, 18 j. met enig voorbeh. KOEWACHT Piet van Hove 3 uur: Schieting op staande wip. TERHOLE F. Schreurs 3 uur: Grote schieting. HULST W. v. Swaa', café De Gouden Leeuw 3 uur: Grote schieting. Grote internationale hengel wedstrijd op de Buitenvest, aanvang 3-5 uur, IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: De bende van Marady, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 2.30, 5 en 8 uur: Lucky me. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Het circus speelt toch, a.l.; 5.30 en 8 uur: De spionne van Moskou, 14 j. AXEL Het Centrum 3.45 en 8 uur: Schots en scheef, MIDDELBURG Electro: Afscheid van de wapenen, 18 j. met voorbeh. Schouw burg: De geheime dienst grijpt in, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7.30 uur: Tony in de leeuwekooi. HULST Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten 2-5 uur: Voor publiek ge opend. Bioscoopgebouw 8 uur: Cow boy. 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Lichtzin nige meisjes, 18 j. met enig voorbeh. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Tausend Melodien, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Wie de goden liefhebben, a.l. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. MIDDELBURG Electro: Afscheid van de wapenen. 18 j. met voorbeh. Schouw burg: De geheime dienst grijpt in. 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur Tony in de leeuwekooi. Lan Ghana kust, overbl vroege is me maar voorpe bescha nis ve moord buitin: slaven onze een be gespee Het b< tugese mina a ker ging pen bev fort. Vo gezen Afrika ven me naamde de een c Vanaf di en andere bracht, totdat de waren schijn. N den; geke genwaari trokken de blank en wann hun voldi ze deze delswaar

de Stem | 1958 | | pagina 2