KROESTJEVS DRAAI op vakanti vraag geen verf.vraag Rl POLIN STEM-FEUILLETON Bouwnijverheid in '57 bracht woningtekort aanmerkelijk terug Arrestaties in Jordanië Spionage-contacten Expo via Zwart o p Wit Peking laat zich gelden Liefde, list pech en Kinderkopjes Loongrens nu op f 6900,- DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 Deze week in fiet buitenland 39,5 miljard dollar voor defensie V.S. Wel verlies, maar toch verbetering General Tire Amerikaanse raket bereikte doel niet Echtpaar gepakt STcÊA ÏS.VS BTÏS Werktijdenbesluit Liturgische kalender spijt 09 Concordia W^pvensverzekering TV-RADIO-TV-RADIO-TV- Sb. vÜoeh van de Zc onnepn ieóter door Gordon Mac Creagh PREMIER Kroestjev van de Sov- jet-Unie heeft het Westen op nieuw verrast met zijn diplomatie ke kronkelwegen. De topconferen tie, welke hij zo vurig wenste en die na de zgn. „agressie" van Ame rika en Engeland in het Midden- Oosten geen uitstel kon lijden, is nu opeens geen dringende zaak meer en op de lange baan, zo niet geheel van de baan geschoven. Hij wil geen gesprek van regerings hoofden meer in de Veiligheidsraad, waarto» hij zijn bereidverklaring had gegeven. De Algemene Verga dering van de V.N. moet de kwes ties van het Midden-Oosten nu „doorpraten" waartoe een bijzon dere zitting van de Veiligheidsraad inmiddels ook heeft besloten. Het opmerkelijkste was, dat de Russische premier zijn nieuwste voorstel om toch maar de Assem blee der Ver. Naties de kwesties van het Midden-Oosten te laten be spreken heeft gedaan na een bezoek aan Peking. De voor de hand lig gende verklaring van de omme zwaai is, dat Mao-Tse-Toeng de hand heeft gehad in de gedragswij ziging van Kroestjev. In Peking heeft men de topconferentie niet gewild en Kroestjev heeft zich hiernaar moeten voegen. Om pres tige te redden tegenover het Wes ten en tegelijk toch niet buiten het Chinese boekje te gaan heeft hij toen maar een vergadering van de UNO-Assemblee voorgesteld. F)E bedoeling van China kan wel niets anders zijn dan ook zijn gewicht in het bedisselen van de wereldzaken te laten meewegen. Aanvankelijk had Kroestjev al met het oog op Peking geprotesteerd tegen een topconferentie in de Vei' ligheidsraad, omdat daar het „po litieke lijk" van Tsjang Kai Sjek, dus nationalistisch China, mee aan tafel zou zitten, als een van de Gro te Vijf. In de Algemene Vergade ring der Ver. Naties legt nationa listisch China tussen 81 andere lan den geen gewicht in de schaal. Mao-Tse-Toeng moet het er wel op aanleggen Rood-China mede in de Ver. Naties en, In de plaats van nationalistisch China, ook in de Veiligheidsraad een woord te laten gaan meespreken, maar communis tisch China is vanwege het verzet van Amerika nog steeds geen lid van de volkerenorganisatie. Daar om wil Peking blijkbaar nu geen topconferentie, als het daaraan zelf niet mee mag doen. Kroestjev, die dacht mede na mens China op de topconferentie te kunnen spreken, moest hiervan maar afzien. Nadat de Russische premier da laatste weken aldoor het Westen de les heeft willen spellen, beleeft men nu, dat hij zelf naar de pijpen van Peking dansen moet. Dit dan ter opluchting van het Westen, in zover het in een top conferentie op stel en sprong toch weinig heil zag. WAT zal er nu verder in het Midden-Oosten gebeuren? De presidentsverkiezing in Libanon en de erkenning van het nieuwe be wind in Irak door het Westen heb ben hier enige ontspanning ge bracht en daarmee feitelijk het pro- pagandagras voor de voeten van Kroestjev weggemaaid. Amerika is bereid op een ver zoek van de nieuwe regering zijn troepen uit Libanon terug te trek ken. Het wil blijkbaar nog verder gaan. Eisenhower heeft verklaard, dat Amerika het eenheidsstreven van het Arabisch nationalisme niets in de weg wil leggen. Ook willen de Ver. Staten de economische ontwik keling der Arabische landen hel pen bevorderen. De bijzondere ver tegenwoordiger van Eisenhower Murphy heeft ook met Nasser be sprekingen gevoerd. Wanneer de Amerikanen zich uit Libanon terugtrekken, kun nen de Britten moeilijk in Jordanië blijven. Het ziet er naar uit, dat de regering van koning Hoessein in een onmogelijke positie gaat ge raken en zich tegen de Arabisch- nationalistische tendensen in niet zal kunnen handhaven. Men neemt zelfs aan, dat dit bewind in de Westerse hoofdsteden is opgegeven. Wanneer echter Jordanië in de sfeer van Nasser terechtkomt, wat dan te verwachten is, komt ook Is raël in een uiterst gevaarlijke po sitie te verkeren feitelijk dan al leen nog veilig aan de kant van het zwakke Libanon. Het is dan ook te begrijpen, dat de Joodse staat thans bijzonder op wapenzendingen uit is om zich te kunnen verster ken. Het Amerikaanse Congres heeft goedgekeurd, dat er in het belasting jaar dat op 80 juni 1959 eindigt, 39,5 miljard dollar wordt besteed aan defensie. Dit is meer dan in vredes tijd ooit in de Verenigde Staten voor de verdediging is uitgegeven. Het besluit moet nog worden goed gekeurd door president Eisenhower. Het bedrag is 815,5 miljoen dollar hoger dan het door president Eisen hower verzochte bedrag. Dit meer dere is bestemd voor de bouw van reuzenbommenwerpers en duikboten voor het lanceren van lange- afstandsprojectielen. Een rechter te New-York heeft de Nederlandse zeeman Augustinus Vol gers uit Enkhuizen en zijn geliefde, Karin Grauel uit Bremen wegens po gingen om illegaal de Verenigde Sta ten binnen te komen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en hen ver volgens onmiddellijk overgedragen aan de immigratie-autoriteiten, ...die zullen moeten zorgen dat het tweetal zo spoedig mogelijk uit de Verenigde Staten wordt gezet. Volgers maakte deel uit van de be manning van een Noorse boot. In Bremen leerde hij Karin kennen, die als verstekelinge mee naar de Ver enigde Staten ging. Blijkens de verlies- en winstreke ning over het boekjaar 1 dec. 1956 tot en met 30 nov. 1957 van de „Gene ral" banden- en rubbermaatschappij Holland (The General Tire and Rub ber Company Holland) n.v. te Am sterdam heeft het verlies f 1.656.479 bedragen (vj. f 1.733.898). Het totale verlies bedraagt volgens de geconsolideerde balans per 30 november 1957 f 5.231.743. Het maat schappelijk kapitaal bleef onveran derd op f 6 miljoen. Niettegenstaan de er wederom verlies werd geleden bracht het derde exploitatiejaar van de vennootschap een aanzienlijke verbetering t.o.v. de vorige jaren. Deze verbetering heeft betrekking zo wel op de omzetten als op de pro- duktie en hoewel deze laatste op nieuw groter was, werd de maximum bezetting nog niet bereikt. Dit was een van de voornaamste factoren die bijdroegen tot het geleden verlies. (Advertentie) Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haar- groei. Flacon f 1.90. Lang toereikend. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de oogjes. Flacon f. 1.25. Alleen In Apotheken en Drogisterijen. (Advertentie) volgendeweek zondag: (vrije collecte) Blijkens het thans versche nen jaarverslag 1957 van de Centrale directie van de Volks huisvesting en bouwnijverheid over 1957 werd het woningte kort in 1957 met ongeveer 1/6 ingelopen. Door het gereedkomen van 88.397 woningen werd in dat jaar een sub stantiële bijdrage geleverd tot het overwinnen van de woningnood. Ons land behoort thans tot de vier of vijf Europese landen die de hoogste wo- ningproduktie bereiken. Volgens het verslag wordt het jaar 1957 gekenmerkt door het feit, dat de resultaten van het in 1956 ingevoerde goedkeurings- en subsidiebeleid ten volle werden binnengehaald. Ook in 1958 mag een hoog aantal voltooide woningen worden verwacht, een aan tal van 80.000 behoort zeker tot de mogelijkheden. Volgens de resultaten van de wo ning- en gezinstelling blijkt het wo ningtekort op een groot deel van het agrarische platteland belangrijk inge lopen te zijn. Niet alleen de randpro- vincies vertonen deze figuur, maar ook in het westen des lands, met zijn nog immer voortdurende noodsituatie, doen zich vrij uitgebreide enclaves voor, waar van woningtekort nauwe lijks of geen sprake meer is. Naast deze verschillen in de breedte beginnen zich thans ook verschilllen in de diepte af te tekenen. Zelfs in gemeenten met een nog voortdurend groot woningtekort doet zich in toe nemende mate het verschijnsel voor van onderbezette woningen. Aangezien wel gebleken is, dat ook de best geformuleerde morele appèls in dezen weinig uitrichten, terwijl te gen de idee van een woonruimtebelas ting ernstige bezwaren kunnen wor den aangevoerd, doet zich de vraag voor of het geen tijd wordt althans voor bepaalde huurcategorieën het economisch motief zijn werking te hergeven. Mits goed voorbereid en met wijsheid uitgevoerd zou een der gelijke maatregel een belangrijke bij drage kunnen leveren voor de ophef- 1 fing van de huidige situatie waarbtf nog vele gezinnen in overbezette wo ningen moeten verkeren, terwijl an derzijds vele woningen een te geringe bezetting hebben. De vraag dringt zich op of moet worden voortgegaan met uniforme procentuele huurverhogingen bij de wet. De differentiatie in de feitelijke verhoudingen maakt een differentia tie in maatregelen het overwegen waard. De tendentie tot daling van de bouwkosten kwam nog niet tot uit drukking in de huren der woningwet woningen, waarvoor in 1957 machti ging tot gunning werd gegeven. De voorlopig vastgestelde huurprijzen va rieerden van een gemiddelde van 17,96 per week in de drie grote ge meenten tot 11.- per week in ge meenten van de vijfde huurklasse. De jaargemiddelden voor 1956 daarente gen varieerden van 13,15 voor de drie grote gemeenten tot 9,05 voor gemeenten van de vijfde huurklasse. (Advertentie) In Jordanië zijn, naar officieel wordt meegedeeld, twintig leden van een bende aangehouden, die ten doel had „vreedzame burgers te ter roriseren" door springstof te plaat sen in buitenlandse en regeringsge bouwen. Gemeld wordt, dat de meeste ben deleden artsen, studenten en amb tenaren tussen de 20 en 30 jaar zijn. Er is „een grote hoeveelheid" springstof in beslag genomen. Van het proefterrein te Cape Ca naveral is een onderscheppingsraket van het type Bomarc afgeschoten, die het doel, een onbemande bom menwerper die boven de oceaan kruiste, niet heeft bereikt. Deze ra ketten zoeken zelf hun doel op, maar vermoedelijk heeft bij deze de appa ratuur niet goed gewerkt. De raket heeft een bereik van 250 mijl. Voor spionagecontacten met een landverraderlijke betrekking tot de Sovjet-Unie, die waarschijnlijk op de Expo '58 werden aangeknoopt, is zo meldde de „Westdeutsche Allge- meine Zeitung" het Bonnse echt- ?aa*'Viktor en Erika Schneider door de Westduitse „Militare Abschirm- dienst (contraspionage) gearresteerd Vlak voor het per auto naar Oosten rijk wilde uitwijken. De M.A.D. had het echtpaar bijna anderhalf jaar geschaduwd. Het is naar Karlsruhe overgebracht, waar net zal terechtstaan. Lang geschaduwd bifh?fa,„Sc^?eider was secretaresse f„„het Westduitse ministerie van de- der"m Vlk)or Schneider was boekhou- rtmZ reclamechef van de Christen- WbUcw,s<Lhe Informatiedienst „Das "irtschaft.Viiot*" Kort nadat h|j ala zndïnioa*tSk'a*t' "auat nll lins a,een nfïige woordenwisse- Ernst Ba C-D-U--Penningmeester in het fcni!' Was ontslagen. werd er dienst u?„ u°r, van de informatie- van ou waarbij de liist van abonnees en een groot bedrag f??„?eld verdween. De inbreker(s) is (zun) nooit gevonden van rieï.l!-- V|? Bach liet minister schaduwen o6 causs het echtpaar kanittin Kar? met deze taak drinkgelag van 13 uren in de Bonnse woning van het echtpaar, verried de aangeschoten ue (en inmiddels ontsla- contraspion Karl Graten dê V, a ,ziin .seheime opdracht, hetgeen destijds in Bonn al veel stof deed opwaaien. gen) Schneiders (Advertentie) De werktijdenbesluiten voor kanto ren, koffiehuizen en hotels, badhui zen, bioscopen en bad- en zwemin richtingen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede, zijn niet van toepassing op werknemers, wier jaarlijks in geld vastge steld loon in de onderneming, waarin zij werkzaam zijn, een be paald bedrag te boven gaat. Dit be drag is bij koninklijk besluit met in gang van 1 september verhoogd van f 6000,- tot f 6900,-. De Jordaanse overheid deelt mee, dat de activiteit van de groep aan de dag is getreden na de arrestatie vorige week van een studente aan de Amerikaanse universiteit in Amman, Nadia Saba Soelti geheten, en haar verloofde Stephen Theodoor, die daar eveneens studeerde en Liba nees staatsburger is. Zij werden aangehouden kort na dat de politie ontdekt had dat er springstof was geplaatst in een Jor daans en in een Brits gebouw in de hoofdstad. Nadia Soelti is de dochter van een handelaar in bouwmaterialen te Amman. Volgens de politie opereerde de groep al twee jaar. Zij zou financieel zijn gesteund door agenten van de Ver. Arabische Republiek in Beiroet en Damascus. ZONDAG 10 augustus. Rood. H. Lau- rentius. Feesteigen. Mis Confessio. 2e geb. van de 11e zondag na Pink steren. Credo. Gewone prefatie. 2e Vespers van de H. Laurentius. MAANDAG 11 augustus. Groen. Mis van de 11e zondag na Pinksteren: Deus in loco, zonder Gloria of Credo. 2e geb. H.H. Tiburtius en Susanna. Gewone prefatie. Of: Rood. H.H. Tiburtius en Susanna. 2e geb. van de 11e zondag na Pink steren. DINSDAG 12 augustus. Wit. H. Clara. WOENSDAG 13 augustus. Groen. Mis van de 11e zondag na Pinksteren: Deus in loco, zonder Gloria of Credo. 2e geb. H.H. Hippolytus en Cassianus. 2e geb. van de 11e zon dag na Pinksteren. DONDERDAG 14 augustus. Paars. Vigilie van Maria Tenhemelopne ming. (2e geb. H. Eusebius). VRIJDAG 15 augustus. Wit. Maria Tenhemelopneming. Nieuwe Mis: Signum magnum. Credo. Prefatie van de H. Maagd. ZATERDAG 16 augustus. Wit. H. Joachim. Een Italiaanse emigrant heejt een boer in Italië dezer S dagen 500 Californische kui- t kens gezonden. De emigant j had zeven jaar geleden een vijjtigtal kippen van de boer J gestolen en te gelde gemaakt om zijn reis naar de Verenig- de Staten te kunnen betalen. Oogst De politie te Buffalo heeft tussen leegstaande huizen een stuk grond ontdekt dat met mariuana was be plant. De oogst zou voldoende ge weest zijn voor de vervaardiging van 2000 sigaretten, die „zwart" een dollar per stuk kosten. Wapens De moeder-overste van een kloos ter te Casalvecchio in zuid-Italië heeft geschoten toen mannen in haar klooster trachtten in te bre ken. De mannen namen de wijk. In de afgelopen drie maanden was tweemaal in het klooster ingebro ken. Om hieraan een einde te ma ken, hebben de nonnen een wacht dienst ingesteld. Tijdens deze dienst dragen de kloosterzusters een re volver bij zieh. Schade In een kleine plaats aan de west- kust van Noorwegen heeft een man de gemeenschap aangeklaagd omdat hem in de zeven jaren, dat hij de plaatselijke lagere school bezocht geen schrijven of lezen was geleerd. Hij eist thans 26.000 gulden schade vergoeding. De man, Bjarne Pedersen, leed aan woord-blindheid, maar op de school die hij bezocht beschikte men niet over de middelen om hem bij zonder onderwijs te geven. Bij het verlaten van de school kreeg Bjarne een verklaring, dat hij het examen met succes had afgelegd ofschoon hij niet eens in staat was zijn eigen, naam te schrijven, nog daargelaten de officiële examenopgaven te maken. Men zei hem weg te blijven en geen moeilijkheden te maken. Veertien jaar gingen voorbij sinds Bjarne ..zijn examen deed" en in al die ja ren kon hij geen ander werk krij gen dan werk voor onnozelen. Thans is Bjarne in een andere plaats begonnen de schade in te halen. Maar om zijn lessen te kun nen betalen moet hij als staljongen werken. Indien zijn eis tot schade vergoeding wordt ingewilligd heeft hij geld genoeg om zich helemaal aan zijn studie te wijden. Boeken Een nieuw soort super-lang speelplaat met een speelduur van zes uur is ontwikkeld voor het maken va-n „gesproken hoeken voor blinden. Deze nieuwe platen met 8 1/3 omwenteling in de mi nuut maken het mogelijk een boek van gemiddelde lengte op te ne men op een dubbelzijdige 30 cm plaat „Maar ze zitten bij Hennie thuis zonder tandpasta". (Advertentie) levensverzekering MAXIMALE ZEKERHEID MINIMALE PREMIE OUDENOORD-UTRECHT-TEL. 16591 zondag, 10 augustus HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8,18 V.h. platte land 8,30 Weer of geen weer 9,45 Geest, leven, caus. 10,00 Instr. octet 10,30 Boek bespr. 10,40 Cabaret 11,20 Gram. AVRO 12,00 Gevar. muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Gevar.muz. 13,0o Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de wereld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 V.d. strijdkr. 14,00 Boekbespr. 14,20 Kamerork. en sol. 15,20 Trefpunt Toronto, hoorsp. 15,40 Gevar. muz. 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Gram. 17,30 V.d. jeugd 17.50 Nws., sport- uitsl. en sportjoum. VPRO: 18,30 Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19,00 V.d. jeugd 19,30 De open deur AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Amus.muz. 20,35 De jacht op de dader, hoorsp. 21,10 Die Czardasfürstin, operette 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Dapsmuz. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8.25 Hoogmis Con vent der kerken: 10,00 Geref. kerkd. NCRV: 11,30 Gram. 11,40 Tenor en or gel KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apologie 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,10 Gram. 13,30 Lichte muz. 13,45 Boekbespr. 14,00 Wereldmu ziekconcours 14,45 De vliegende Hollan der, caus. 14,55 Amus.muz. 15.40 Gram. 16,10 Sport 16.30 Vespers IKOR: 17,00 Kerkd. 18,15 De barmhartige Samaritaan caus. 18,35 De Kerk aan het werk, caus. 18.45 Pastorale rubr. NCRV: 19 00 Kerkelijks nws. 19,05 Geest, liederen 19.30 De mens en ik. De menselijkheid van Jezus Christus, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.45 Metropole ork. en sol. 21,15 Gram. 21,30 Geronimo en de rovers, hoorsp. 22,30 Gram. 22 35 Uit het boek der boeken 22,45 Avondgèb. Sovjetpavil joe n Erika Schneider verdween niet al leen uit de echtelijke woning maar ook uit Bonn. Viktor werd een'beken de figuur in het Bonnse nachtleven, waar hij rondvertelde dat zijn vrouw voor de Oostduitse spionage werkte. Hij zelf voelde zich dermate bedreigd dat hij altijd met een revolver gewa pend was. Erika Schneider bleek naar Brussel te zijn gereisd, waar zij erin slaagde een betrekking te krijgen op het Duit se commissariaat-generaal der We reldtentoonstelling. Daarop volgde blijkbaar ook een verzoening met haar man, wiens veelvuldige reizen naar Brussel en zijn plotselinge rijk dom begonnen op te vallen. De West duitse contraspionage vermoedt dat deze gelden afkomstig zijn van de Oostduitse spionage en dat het echt paar zijn contacten op de Expo legde via het SovjtAfU&ilECbe paviljoen. 23) „Hm, dat staat me wel aan", gromde Docker, wiens ergernis over het gebeurde van de vorige dag be gon terug te komen, toen hij zich wat verkwikt gevoelde door de koffie en het gebakken spek, dat Templar, ter wijl zij sliepen, had klaargemaakt. „Dat staat me aan; want om hard te werken heb ik niet veel zin". „Je hoeft geen steek meer te dóen, dan je eigen deel", zei Templar rus- lig. Docker schoof zijn stoel achter uit en stond op in half dreigende houding. Met bulderende stem voeg de hij Templar toe: „Geen steek meer dan ik zin heb, meneer met je witte boord. En ik zou wel eens willen zien, wie me meer kon laten doen!" Templar kon zich niet weerhouden te zeggen: „Ik zou wel eens willen weten welke „meneer" jou minder goed behandeld heeft!" Het sarcasme was niet aan de man besteed, want hij schreeuwde luid, dat hij zich nog nooit door iemand, wie dan ook, had laten mishandelen en zette kracht bij aan zijn woord, door zich over tafel heen naar Templar toe te buigen, die rustig bleef zit ten met beide handen op tafel. Toen het zover was, stond de neef met zijn vriend op om een moord op hun enige ingenieur te voorkomen. Doch de stoere kerel schudde hun handen van zijn armen af en begon nogmaals luid zijn onafhankelijkheid te betuigen. „Blijf van me af. Ik moet het met die kerel zelf uitmaken. Die verbeeldt zich, dat hij als drankwet ambtenaar tegen me kan optreden zoals hij gisteren deed, toen ik me niet lekker voelde, en nou stelt hij zich aan. of hij hier de baas is. Dat moeten we eerst uitpraten, anders niet". Templar trok zijn schouders recht, zoals hij gewoon was, als hij iets jon- wikte aanpakken. Hij was nog ten. De anderen volgden zijn voor beeld. Ze begonnen te beseffen, dat ze nu ergens waren, waar ze geen politie-agent bij de hand hadden en als man tegenover man kwamen te staan, zonder hulp der wet. Templar keek hen grijnzend aan, „Nog nooit aangedacht, wel? Geen enkele revolver in het hele kamp te vinden., ja, ja, daar heb ik wel voor gezorgd. Nou en ik heb er ook geen". Hij was plotseling opgestaan en keek hen nu dreigend aan. „Ik draag geen wapens. En om dezelfde reden duld ik geen drank in het kamp". Hij liet die woorden tijd tot bezin ken. „Nou, meneer Docker, als u er nu nog zekerheid van hebben wilt, wie hier de leiding heeft in het kamp, dan moesten we dat nu maar dade lijk uitmaken". ten flauwtjes terug., tenminste som migen. De glimlach verdween lang zaam van Templars gelaat. Hij had het rondborstige antwoord niet ge kregen, dat hij gewend was van de mannen, met wie hij gewoonlijk te doen kreeg. Hij had wel meer ruzie in een kamp meegemaakt. Maar als die dan op de een of andere ma nier beslecht was, dan was er ook een eind aan. Dan bleef men niet mokken. Maar hier voelde hij dat het nog niet uit was. Een onprettig voorgevoel beving hem. De grote condors hoog boven in de ijle lucht rekten hun nek uit, bo gen hun kale kop en richtten hun gele scherpe ogen op de vreemde dingen in de ravijn. En zoals de con dors de wacht hielden, zo deed ook Mamu de Ziener en waakte met over de rand van zijn rots uitge strekte hals over al hun doen en la ten. Hij leidde ieders karakter uit zijn gebaren en houding af om daar door te weten, hoe hij tegen ieder hunner bij gelegenheid zou moeten Docker begreep de nieuwe situatie niet al te vlug. Met zijn kleine oog jes keek hij hen allen beurtelings aan, maar vond nergens bemoedi ging. Ze waren allen even verslagen als hijzelf. Hij sloeg de ogen neer voor de uitdagende blik van Templar. Kling bracht enige ontspanning en aanvaardde de toestand door zich op allen te beroepen. „Natuurlijk moet er hier iemand in naam de leiding hebben bij het werk. genoeg om pret te hebben in en op slot van zaken heb ik alleen ae situatie, en hij sprak op verveel- de geldzaken van mijn oom te be de toon, om dat "des te beter "te Ta"- ten uitkomen. Kwf atTilie!T1i zgang maar gaan. Kling. Ik heb ]e hulp niet nodig om een van je mannen tot de orde hartigen. Dus rpoet Templar natuur lijk de baas op het werk zijn, want hij weet, alles wat er gedaan moet worden en zo meer". ,Je hebt gelijk", zei Templar met optreden. Dat was ook een der wijs heden van de oude zonnepriester. De leider kende hi; natuurlijk. Hij had hem al eerder ontmoet. Hij kende hem als uiterst capabel en doortas tend, en vaardig in vele wonderbare toverkunsten der blanken. Mamu be schouwde hem als zijn gevaarlijkste tegenstander. De drie anderen tel den bij hem niet mee. Ze waren al leen gevaarlijk omdat ze wisten, wat geheim gehouden moest worden Maar die vierde. De wonderdokter nam hem scherp op. Hij was een opschep per, een schreeuwer en ruziemaker, maar toch door een sterkere wil te beteugelen. Blijkbaar iemand met 'n lastig humeur. Dat kon hij uit zijn handelingen opmaken, al verstond i lut wc UKIC C HCui Stuj'k i vi.ipiai mei IldlIUCHUgCu UJJlUuivcii, wl noewel. dat is eigenlijk nadruk. ,,En dan ben ik het niet al- hij ook geen woord van wat hij zei. reentens jouw taak. Maar ik zou leen in naam. Ik heb hier al meer beschouwde hem a*!emaal één gewerkt en heel wat geleerd. Ik weet a]s 'n"werktuig, dat misschien als de te vergeten dat wpVp"11'6 SChijlïen 5°e een kamp bestuurd moet wor- ZOnneg7d wüde helpen, dienen kon Ie rlvolve?'in on7 Pu? e?,ke" de!\.?a,ten we dUs °Phouden met dat om de andei.en te vernietigen, ie revolver m ons kamp hebben". gekibbel en een werkrooster maken Docker schrok hier blijkbaar van Hij ging zitten en grinnikte vriend- De toestand was niet zo bijzonder en zijn vechtlust verdween merk- schappelijk tegen allen, nu dit punt wanhopig voor iemand, dia gebruik baar. Hy gmg langzaam waer zit- eenmaal vaatstoai En ze glimlach- wist te maken van da menaaljjka waken, net als de grote vogels, die de boodschappers waren van de zon negod. XVI Ontevredenheid Templar liet zijn amateur-werk ploeg rustig ontbijten en iets rook- baars opsteken, voordat hij over het lastige onderwerp van het werken begon. „Een der eerste dingen, die we nu moeten regelen", begon hij met een slim knipoogje, „is de vraag wie het eerst voor het eten zal zorgen". Dat viel als een bom op het gezel schap neer. „Koken? Goeie genade, ik heb geen snars verstand van koken!" „Nou zeg, ik ben niet van plan voor jullie te gaan kokkerellen". „In orde jongens; mij kan het niet schelen. Ik heb je van tevoren gezegd dat dit een der ellendigste kampen ter wereld zou worden. Ik heb jullie voorspeld, dat jullie het nooit warm zoudt hebben. Dat er veertig mijl in de omtrek geen brandhout te 'krij gen is en dat je niets anders zoudt zien branden, dan de spaanders, die er bij het werk afvallen. Ik heb ge zegd, dat er geen zwaar werk te doen viel. Maar dat er ook geen ar beiders te krijgen waren. Ik heb ge zegd, dat jullie moesten zorgen voor een kok, maar jullie wilden niet met hem opdelen in de buit en hebt er geen meegenomen. Jullie hebt alle maal met open ogen jullie overeen komsten met mijnheer Kling geslo ten en nou zitten jullie ertussen. Hoe willen jullie dat regelen met het eten koken? Ik vind alles goed. We kunnen ieder voor ons eigen pot je zorgen, mij best Het is wel niet praktisch, maar ik voor mij zou dan tenminste weten, dat ik goed te bik ken kreeg. Ik wil ook wel meeëten wat jullie ieder op z'n beurt hebt gekookt. Ik ben meer in een kamp geweest en heb slechter eten gehad, dan jullie een van allen met moge lijkheid verprutsen kunt. Ik geef wei nig om eten". Er volgde een lange stilte. Op een petroleumstel in een kamp koken hadden ze allen, toen ze nog door de stad slenterden, als een soort pick nick-bezigheid beschouwd. Doch het kreeg een ernstig aanzien, toen ze zich plotseling gesteld zagen voor het feit, dat iemand in de koude och tend het eerst zou moeten opstaan om voor koffie en gebakken spek te zorgen. Templar genoot van de con sternatie. Hij kende duizenden, die hij liever meegenomen had dan een van zijn opgedrongen medewerkers en het verschafte hem een wrang genoegen, hen te zien lijden onder eigen onhandigheid, (wordt vervolgd) en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12.15 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. ork. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Ope- raconc. 16,00 Gram. 17,00 Sportuitsl. 17.15 Gasparone, operette 17,40 Gram, 18,00 Viool en piano 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonst. 20,00 Gevar. progr. 21,30 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Grarm - 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Atomium-cocktail 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18.45 Godsd. halfuur 19,15 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Ork.conc. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Festival te Brus sel 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. maandag, 11 augustus HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,Jl8 Gram. 8,50 V.d. jeugd 9,05 Gym. v. d. vrouw 9,15 Gram. (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d, vrouw 10,30 Gram. 10,55 Promenade ork. 11,35 Alt en piano 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platte land 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Act. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Cellorecital 14,15 Weekend bij de Angka- tells, hoorsp. 16,15 Zestig minuten voor boven de zestig 17,15 Vakantietips 18,00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18,30 Orgel en zang 19,00 Vocaal dubbelkwartet 19,15 Lachte muz. 19.4(5 RegeringsuitzuDe plaats van Nederland in het economisch en sociaal werk van de Verenigde Na ties. Een gesprek van drs. J. Meyer, met mr. C. W. A. Schürman 20,00 Nws. 20,05 Omr.ork. 21,25 Weggebruiker en open baar vervoer, caus. 21,40 Promenade ork. 22,05 Toeristische indrukken met muz. 22,45 Sopr. en piano 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord v.d. dag 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zie ken 9,30 Gram. 9,40 Voordr. 10,00 Gram. 10,15 Theologische etherleergang 11,00 Gram. 11,30 Promenade ork. en omr.koor 12,10 Hongaarse volksliederen 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.- meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Gevar.muz. 13,40 Gram. 14,30 Vocaal ens. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 15,30 Strijkkwart. 16,00 Bij- bellez. 16.30 Bariton en piano 17,00 V.d. kleuters 17,15 Lichte muz. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Brokopondo, een plan en een klank in Suriname, door A. Mopurgo 18,00 Orgel spel 18,30 Gram. 18,45 Negro-spirituals 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,15 Kamermuz. 19,35 Het vijfde Baptisten wereld jeugdcongres te Toronto, caus. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,40 Mensen en minuten, hoorsp. 21,30 Politiekapel 22,00 Boekbespr. 22,15 Muz. caus. 22,45 Avondoverd. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Kamerork. en cla- vecimbel. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landb. 12,42 Gram. 13.00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Operettemuz, 15,00 Gram. 15,52 Idem 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16.30 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Ka mermuz. 17,35 Caus. 17,45 Hoorn en piano 18,00 Gram. 18,20 Prot. caus. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 1.9,30 Wereldtentoonst. 20,00 Vocaal ens. 20,45 Pianorec. 21,30 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram. 13,00 Nws. 13,10, 14,00 en 16.05 Gram. 16,15 Kamermuz. 16,32 Gram. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18,42 Idem 19,30 Nws. 20,05 Finale Grand Prix International de la Chanson 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,55 Nws. RADIO VATICAN AGolftengten 25.67, 31.10. 41.21 en 196 meter. Zondag, 10 augustus 22.15 uur: Het Romeinse Co losseum met muzikale wandeling. Maan dag, II augustus 22.15 uur: Passelijke maanaintentie. Televisie zondag, 10 augustus FRANS BELG.: 18.00 Wereldtentoonst, 19,30 V.d. jeugd 20.00 Nws. 20,30 Gevar progr. 22,45 Filmprogr. 23,15 Wereldnws. VLAAMS BELG.: plm. 16,00 Rep. 16.30- 18,00 Wereldtentoonst. 19,30 Nws, 20,00 Feuill. 20,25 Cesare, TV-spel. Maandag, 11 augustus NTS: 20,00 Journ. VARA: 20,20 Film 21,05 Film. FRANS BELG.! 18,00 Wereldtentoonst 19.30 Sport 20,00 Nws. 20,30 Onbekend 22,20 Pianorec. 22,40 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 14,00-16,00 Zang en dans uit de Sovjet-Unie 16,30-18,00 We reldtentoonstelling 19,30 Nws 20,15 Dis neyland 21,00 Speelfilm 22,30' Weakkron. 82.50 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 9