Eerste film werd opgenomen in 1889 in Londens Hyde Park 1 Venhort TOFFEES ONZE PUZZEL Friese-Greene verving glasplaat door stroken celluloid Ook Koerdenstam verleent steun aan het nieuwe regime in Irak In armoede gestorven Lange rij verkeerszondaars voor Bergse Kantonrechter STRIJD OM NEDERLANDSE ZWEMTITELS INGEZET KAUWEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 sport in 't kort examens GROOTMOEDIG K -.«SS!®'*' Zelfstandig Koerdistan blijft echter het grote ideaal van aparte stam Stamverband reden tot bezorgdheid te geeft uw zenuwen rust Verburg winnaar in Slijkplaat EVVC-dames ook naar hoofdklasse Groot Europees Accordeon Concours Indeling zuidelijke handbalcompetitie markten OPLOSSING waterstanden "7 Tientallen miljoenen mensen bezoeken dagelijks de bioscoop. Producers, artiesten en tech nisch personeel verdienen jaar lijks miljarden in de studio's. Dit alles is mogelijk geworden dank zij de uitvinding van de celluloid filmstrook. In de jaren tachtig der vorige eeuw woonde in Bristol een zeer begaafd fotograaf. Zijn naam was William Greene Later noemde hij zich William Friese-Greene. Greene had één groot ideaal: Een „toverdoos" te construeren om bewegende beelden te kunnen op nemen en die nadien te projecteren. Alle andere dingen stelde hjj achter bij dit doel. Het denkbeeld om zo'n camera te maken dankte hij eigenlijk aan zijn verlooide, een Zwitsers meisje, He lena Friese geheten. Op een goede dag zag hij hoe zij bezig was een aantal krabbeltekeningen spelender wijs door haar vingers te laten glij den. Zij deed het zo sne], dat de in druk gewekt werd, dat de beelden bewogen Greene zag geboeid toe. Zijn verbeeldingskracht was groot. In zijn geest zag de eerste film het licht. Greene trouwde met Helena. In Bris tol ging het hem niet goed. Hij was te zeer kunstenaar en zoeker om ge noeg geld te kunnen verdienen. Het jonge paar vertrok naar Londen Daar eerst recht pakte hem het denk beeld om een „toverdoos" te con strueren om bewegende beelden foto grafisch weer te geven. Hij verwaar loosde zijn werk als fotograaf. Hij besteedde evenmin voldoende aan dacht aan zijn vrouw. Proeven, proe ven en nog eens proeven, die namen hem en al zijn tijd in beslag. Ein delijk, in 1889, meende hij, de „to verdoos" gereed te hebben. Hij koos Londen's Hyde Park uit om de eerste opnamen te maken En wel op een zondagochtend, op een tijdstip dus, dat London's elegante wereld zowel als tal van eenvoudi ge Londenaren zich, naar Victoriaan se trant, mooi uitgedost in het park zouden bevinden. Kinderen verdron gen zich om Greene, toen hij met zijn „wonderdoos" in het park bezig was. Volwassenen bleven staan of draaiden zich om, toen zij hem aan het werk zagen met dat wonderlijke apparaat. En Greene draaide en draaide maar. Geslaagd Tegen de middag ging hij naar huis. Hij begon zijn film te ontwik kelen. En inderdaad, de film was geslaagd. De proef om beelden vast te leggen op een band van celluloid inplaats van op glasplaten was gelukt. Dit was een gebeurtenis van we reldschokkende betekenis Slechts wel. nigen wisten echter, hoe revolutio nair Greene's uitvinding was! En slechts enkelen meer dan die wei nigen hadden een idee, wat Greene al die jaren in zijn schild had ge voerd en welke resultaten hij die zon dagochtend in Hyde Park had be reikt. Zowel Greene's vrienden als de instrumentenmakers, wier hulp hij nodig had gehad, bleven tot het laat ste moment toe sceptisch. Het was een Londense politie-agent een eenvoudige, stoere „Bobby", die als enige toeschouwer en eerste En gelsman Greene's eerste filmvoor stelling bijwoonde in de werkplaats van de uitvinder. Bewegende beel den op een scherm in een donkere kamer. Het gaf de politieman een hevige schok. En hij noteerde: Op beden in de trant van een proces verbaal. Greene's grootste en baanbre kende verdienste was, dat hij de eelluloidfilm uitvond, die revolutio nair werkte ir de fotografische op nametechniek en tevens de moge lijkheid van projectie van bewe gende beelden beslissend beinvloed. de. Na die éne politieman kwamen er meer kijkers, zodra de uitvinder de film werkelijk begon te vertonen. On der die toeschouwers was ook een jonge vrouw, die zich meer nog voor de uitvinder van voor diens vinding interesseerde Toen mevrouw Frie se-Greene gestorven was, koos Wil liam Greene haar als tweede vrouw. Ondanks zijn succes bleef Greene zakelijk tobben Zo moeilijk werd het leven, dat de tweede mevrouw Greene de echtelijke woning verliet om beter voor haar kinderen te kun nen zorgen. Ook zij was, als Helena, tot de ontdekking gekomen, dat de „toverdoos" William Greene meer boeide en in beslag nam dan vrouw en kinderen. Praktijk en juristen Greene had na zijn uitvinding van de „filmstrook" nog enige ja- DE MIDDELKAMPRIT in de Wilhel- minapolder eindigde in een zege voor de Goesenaar S. van Hoeve. OOK „Theo Middelkamp" zal deelne men aan de avonddriedaagse, die de wielerclub Helpt Elkander te Oud- Gastel vanaf 18 augustus organi seert. OOK IN DE eerste klasse van de korfbalcompetitie op Schouwen- Duiveland is nu de beslissing ge vallen. Burgb zegevierde namelijk met 8-6 over de enige nog overge bleven concurrent, Zeemeeuwen, en werd daardoor kampioen. ren nodig om een praktisch bruik baar projectietoestel te construe ren. In 1895 was hij gereed. Het kwam tot een eerste openbare ver toning. Vuurwerk, muziek en dave rend applaus begeleidden die eerste filmvoorstelling in Londen. Hij vond plaats in een grote tent in de buurt van Crystal Palace. Het is merk waardig, dat die tent als opschrift droeg „Het wonder van deze tijd". Inmiddels had een niet minder geniaal man dan Greene de Fransman Louis Lumière in Parijs een filmuitvinding gepa tenteerd, zodat William Friese- Greene niet als allereerste de eindstreep van de (juridische) wedloop passeerde. Dit doet na tuurlijk aan zijn oorspronkelijk heid en zijn geniale vinding niets af. Vrij spoedig na de eerste vertonin gen in „Het Wonder van deze tijd" begonnen ondernemende zakenlieden de commerciële mogelijkheden en winstkansen van Greene's toverdoos te doorschouwen. Zij nodigden Gree ne uit tot een bespreking. Die con ferentie was een dei „geboortecon ferenties" van de thans zo machtige, de gehele wereld omvattende filmin dustrie. William Friese-Greene plukte zelf nooit de vruchten van zijn revolutio naire en baanbrekende uitvindingen. Hij stieri te jong om de opbloei van de filmkunst en filmindustrie te kun nen beleven. (Advertentie) Er is een tijd geweest dat ver keersdelicten niet de meeste tijd van de kantongerechten in beslag namen, deze tijd ligt evenwel ver achter ons, getuige het grote aantal verkeers- overtreders dat gisteren weer voor de balie van het Bergse kantonge recht verscheen. Veelal is totaal onbegrip van ver keersregels, verkeersfatsoen etc., de bet aan het enorme aan tal overtre dingen dat plaats vindt. Zo was 't ook met de verdachte winkelier A. M. uit Roosendaal, die verklaarde al meer dan 25 jaar als chauffeur op allerlei soorten voertuigen te rijden, maar niettemin de grondregel van het voorrangstelsel in ons land, ver keer van rechts gaat voor, nog niet voldoende kende. Op 1 febr. gaf hij in de Zwanenhoefstraat te Roosen daal geen voorrang aan een sur veillance-motor van de gemeentepo litie. M. verkeerde in de veronder stelling dat rechtdoor voor gaat. De Bergse kantonrechter oordeelde het nodig de man te verplichten twee maal twee uur verkeersles te volgen bij de gemeentepolitie en legde hem tevens 50,— boete op waarvan 30 voorwaardelijk. Het kan heel plezierig en zelfs onderhoudend zijn naar kinderen te kijken. Kinderen, in de leeftijd van 3 tot 6, gedragen zich zoals hun natuur het dicteert. Ze zijn vervelend, jengelig, ondeugend, geestig (zonder het zelf te weten), stout of zoet. Diplomatisch ver keer met anderen is hun vreemd. Zij uiten hun karaktertrekjes spe lenderwijs, zonder op de omgeving te letten. Gisteren lette ik vijf minuten op ie bewegingen van vijf kinderen bij mij in de buurt. De centrale fi guur was een hoogblond jongetje, dat er stevig uitzag en trots als een kleine Viking op een driewie- lertje zat. Het blonde jongetje werd een tijdlang belaagd door de vier andere kinderen; drie meis jes en één jongetje van dezelfde leeftijd. Ze sloegen hem op zijn hoofd en ze schopten tegen zijn benen. Ze voelden zich sterk met vieren. Waaróm deze kleintjes zo agressief waren viel moeilijk te zeggen. Zij misgunden het blonde jongetje zijn driewielertje waar schijnlijk. Het blonde jongetje werd door de plagerijen steeds onrustiger. Toen hij op het punt stond te gaan huilen, werd er ineens iets anders in hem wakker. Hij werd kwaad, driewielerde een paar me ter weg, nam op twee wielen de bocht en kwam met een krijgshaf tig gebrul op het vervelende vier tal aangereden. De kleine plaaggeesten stoven angstig uiteen, alsof de duivel hen op de hielen zat. Let op hoe dit blonde „duiveltje" reageerde, toen het de gevolgen van zijn gerecht vaardigde charge zag. Op de toon van iemand, die een hartstochte lijk pleidooi voor de wereldvrede houdt, zei hij: „Och, kindertjes, kom toch terug. Ik zal jullie echt niets doen. Heus niet." Men zegt het liefst bij jubilea dat de jongeren een voorbeeld moeten nemen aan de ouderen... Fidelé. •sa.**»*» jxétat Maak er een feest van met 32 ct. per 100 gr. Kornets 85 ct. en f 1.50 zelfstnnriip-n K schijnt de aanhang te winnen van de taaie, ,rden' d,e zich generaties lang met succes hebben verzet overheersing door Turken, Russen, Britten, Fransen en Arabieren, he? o"iekerheden waarvoor het regime in Irak zich zag geplaatst, ZwL w j de ko"pi«e Koerden, die het met olie doordrenkte wind zullen ieê! lantis beheersen, tegenover het republikeinse be- r:rs'=T° SUSVer hebben zij Pobüeklijk steun gegeven aan de opvolgers van koning Feisal en premier Noeri es Said. Leger- en politie-eenheden in hun gebied zijn samengesteld uit ruim 30 procent Koerden, 30 procent Turken of Turkomen en verder uit Arabisch sprekende mannen. Gedurende de eerste dagen na de staatsgreep in Irak, haastten de nieuwe leiders zich telegrammen te publiceren, waarin Koerdenleiders hun steun betuigden. Er schijnt geen grond te zitten in berichten dat de Koerden zich m de bergen verzetten tegen het nieuwe regime, zoals o.a. radio- Jordanie had beweerd. De reizigers die ik ontmoette verklaarden dat alles rustig was, van de Turkse grens tot aan Kir koek. Hetzelfde vertelden reizigers 'keerden Iraanse grens terug- De UPI-verslaggever Daniël F. Gilmore maakt een tocht dwars door Irak. Op deze tocht heeft hij kennis gemaakt met een nogal van de Arabische volkeren afwijkende volksstam; de Koerden. In nevenstaand artikel vindt een beschrij ving van zijn ervaringen in Irak en over de ongeveer 150.000 man tellende Koerden- stam. Maar zij spreken een eigen taal hebben eigen zeden en gewoonten', belijden een eigen godsdienst en koesteren eigen idealen. Een van deze idealen, gesteund door Enge land en de Ver. Staten gedurende en na de eerste wereldoorlog, is een autonoom Koerdistan. Dit zou de bergketen die tot in Turkije, door noord-Irak, Iran en Rusland loopt, insluiten. Geen enkele realist in deze tijd zou zich de ver wezenlijking van een dergelijk ideaal kunnen voorstellen. Maar het ontluikend stamverband van de taaie Koerden geeft reden tot bezorgdheid in de Irakse rege ringskringen. a?5* *s de Koerden geen gieren zijn. Zij zijn het nimmer heiïl twn6n naar alle waarschijnlijk- verschfc Zij hetu "ooit worden. evenvtS QiVau het haakse volk Iraanse het laTdtr\°otdrenenwobredrf cMi^r man te^n^VnVST u®'.000 te. Zij zijn'gewoon wapens zelfs wanneer zij in vrede lil r. woonlijk leggen zii Hp wanneer z/fe£ stld binSkomon' maar in Kirkoek zag ik drie die geweren bij zich hadden. Geen partij Indien zij ooit de wapens opne men tegen het nieuwe regime zul ïaakir® Part« voor het rf.ci' ?er met ziJn moderne uit zustmgS,ukk maarJ zl) zXTiüet zo«en aanzienlijk veel overlast be- b'tgeSr^te6 berggebied"00110® wachten6 waarnemers in Irak ver den van de0Ko°ePrden.geen moe^khe- Maar er zijn heel weinig reizigers in deze tijd wegens de beperkingen waaraan zij zich hebben te onderwer pen. Men heeft speciale vergunnin gen nodig om te kunnen reizen over een afstand van enige betekenis want in Irak geldt nog de staat van beleg, waaraan streng de hand wordt gehouden. Op de weg het grootste gedeelte was een spoor in de woestijn van Bagdad naar Kirkoek en terug werd onze taxi ettelijke malen aangehou den door militairen die onze docu menten aan een nauwkeurig onder zoek onderwierpen. Mijn fotograaf en ik hadden spe ciale perspassen zoals alle buiten landse correspondenten In Irak thans moeten hebben. Maar voor een reis naar het noorden is nog een speciale vergunning vereist. Rustig Kirkoek zelf was even rustig, aan de oppervlakte althans, als Bagdad en alle dorpen die wij waren gepas seerd. Ofschoon in het gebied vele Brit ten, Amerikanen, Fransen. Italianen, Duitsers en andere buitenlanders werken als employés van de Iraq Petroleum Company, consultaten, bouwondernemingen en handelsfir ma's, werd geen van hen gemo lesteerd op de eerste dag van de re volutie, zoals in Bagdad was ge beurd. Hier waren geen betogingen door het gepeupel gehouden. Niettemin kondigden de autoritei ten onmiddellijk een uitgaansverbod af, geldig van het vallen van de avond tot het aanbreken van de dag. Hier wordt streng de hand aan ge houden. Het gebied rondom Kirkoek wordt bewaakt door eenheden van de tweede Iraakse legerdivisie, die bekend staat als een taaie, goed- gedisciplineerde troep. Gedisciplineerd Buitenlandse waarnemers zijn on der de indruk gekomen van het uiter lijk der Iraakse soldaten, vergeleken met andere Arabische militairen. De Iraakse soldaten schijnen beter ge disciplineerd. Zij dragen hun unifor men zelfbewuster, verzorgen hun wa pens en voertuigen beter dan de an dere Arabieren. Luitenant-kolonel Abdoelah Sabah, een keurige officier van ongeveer 45 jaar, die als liaison-officier op het hoofdbureau van politie in Kirkoek optreedt, vertelde dat de revolutie in het gebied als een precisie-uurwerk verliep. „Om 5.05 uur n.m. van de 14de juli hoorden wij van de radio over de revolte. Iedereen vernam alles van de radio. „In de straten verzamelden zich menigten, wachtend op mededelingen over wat er vervolgens zou gebeu ren. Het hele volk haatte het oude regime. Ieder lid van de oude rege ring werd gevangen genomen. Tele foonlijnen werden afgesneden, trei nen, alles, werden gestopt. „Niemand mocht de stad verlaten of binnenkomen, maar er waren geen betogingen tegen buitenlanders. Gevraagd over de Koerden, zeide babah, die behalve Koerdisch, Turks en Arabisch, ook wat Nederlands spreekt, dat ,,het Koerdische volk het met de revolte eens was." In stromende regen is vrijdagavond in het zwembad Groenoord te Schie dam een begin gemaakt met de na tionale zwemkampioenschappen. Aan deze wedstrijden, die als laatste se lecties gelden voor de Europese kam pioenschappen in Boedapest, wordt buiten mededinging deelgenomen door de Australische damesploeg. De 400 meter vrije slag dames werd in twee series gezwommen. Voor de finale plaatsten zich: 1. Ilsa Konrads (Austr.) 5 min. 1,7 sec.; 2. Dawn Fraser (Austr.), 5 min. 2,5 sec.; 3. Sandra Morgan (Austr.) 5 min 5,5 sec; 4. Corrie Schimmel ('t Gooi) 5 min 6,1 sec; 5. Jans Kos ter ('t Gooi) 5 min 6,3 see; 6. Lor raine Crapp (Austr.) 5 min 6,4 sec; 7. Judith de Nijs (Robben) 5 min 6,6 sec; 8. Mary Kok (Robben) 5 min 9,2 sec; 9. Astrid Sanderson (Rob ben) 5 min 17,1 sec. Beverley Bainbridge, kampioene van het Britse gemenebest op de vlin derslag, kon he'. felle zwemmen van Atie Voorbij en Tineke Lagerberg niet weerstaan. Zij werd derde in de tweede serie van dit nummer. Voor de finale 100 meter vlinderslag klasseerden zich: 1. Atie Voorbij (Robben) 1 min 14 sec; 2. Tineke Lagerberg (KNZB) 1 min 15 sec.; 3. Beverley Bainbridge (Austr.) 1.16.4; 4. Mary Kok (Rob ben) 1.19; 5. Willy Lamboer (KNZB) 1.19.6; 6. Kitty Wagenaar (HDZ) 1. 20.1; 7. Ada den Haan (PSV) 1.20.4; In de finale van de 400 meter vrije slag heren plaatsten zich: 1. Herman Willemse (Robben) 4.48. 3; 2. Leo Verburgt (PSV) 4.54.4; 3. André Hermsen (Robben) 4.56.5; 4. Henk van der Linden (Zwemlust) 4. (Advertentie) 59.4; 5. Coos de Jong (LZC) 5.02.9; 6. Fred Pieters (RZC) 5.04.4 In de finale van het nummer 4 x 100 meter wisselslag estafette heren plaatsten zich: 1. Het Y (Amsterdam) 4.41.4; 2. LZO (Leeuwarden) 4.48.2; 3. RZC (Rot terdam) 4.54.1; 4. ZIAN (Den Haag) 4.56.2; 5. DJK (Amsterdam) 4.56.3; 6. PSV (Eindhoven) 4.57.6. De Ronde van Slijkplaat is gewon nen door Jan Verburg uit Kortgene, die voor de 70 km 1 uur 45 minuten nodig had. De verdere uitslag was: 2 A. van Overbeeke, Souburg; 3 D. Hee- ren, St. Willebrord; 4 F. Schrauwen, Ossendrecht; 5 A. Plieger, Lexmond; 6 P. v.d. Vijver, Axel; 7 B. Wieles, Terneuzen; 8 J. Driedijk, 's Heer Arendskerke; 9 J. G. Polak, Willem stad; 10 C. Snepvangers, Zundert. (Advertentie) Ook de Belg E.K. uit Berchem had op de Rondweg te Roosendaal een staaltje weggegeven van totaal on begrip van de Nederlandse verkeers- wetgeving. Zonder voor te sorteren, was hij pardoes de rijweg overge stoken terwijl een surveillancewa gen van de gemeentepolitie hem als het ware op de vingers keek. Ook hier was ondanks een ellenlang be toog van de Belg, het schuldig nog al duidelijk 10,— luidde de eis en mr. Goderie deed er geen cent af. Elke week verschijnen een aantal bromfietsers voor de groene tafel. Gisteren was het M.G. uit Woens- drecht die op onverantwoordelijke wijze had ingehaald. Twee pertinen te getuigen, maakten de zaak hel der. Voor deze ernstige verkeers overtreding werd de Woensdrechte- naar gestraft met 40,of 8 da gen. De kantonrechter deed er een tientje af. Een onverantwoordelijk snel rijden de Amsterdammer W. die op de Wouwsestraatweg een motorrijder die links af wilde slaan, had ge schept, werd bij verstek veroor deels tot 50,— of tien dagen. De Roosendaler A.V.M. die op de Zuidzijde Zoom te Bergen op Zoom met 70 kilometer snelheid had ge reden en daarbij ook nog niet vol doende rechts door een bocht was gegaan, zag zich beboet met resp. 20,— en 10,— terwijl zijn op drachtgever, de eigenaar van de wagen waarmee M. reed, de Roo sendaler B. veroordeeld werd van wege ondeugdelijke banden, geen stoplicht en uitstekende lading met resp. 50,—, 15,— en nog eens 15,—. De Bergse vertegenwoordiger H.J. B. die verklaarde in zijn 35-jarige loopbaan als automobilist nog nooit een aanrijding te hebben gehad, had nu nabij de Rucphenseweg geen voorrang verleend. Hij nam het nog al sportief op en bekend ruiterlijk ge zondigd te hebben. Niettemin kwam het hem op 35, —of zeven dagen te staan. In felle bewoordingen richtte zich kantonrechter Goderie tot getuige R. uit Bergen op Zoom, die zich niet bevredigd achtte met de uitspraak van het kantongerecht in de zaak te gen P.J.S. die met zijn achteruitrij dende vrachtwagen tegen de wagen van R. gereden zou zijn, hetwelk hij ontkende. De officier van justitie mr. Pijnenburg eiste vrijspraak, daar het niet mogelijk was de aanrijding met getuigenverklaringen van derden te reconstrueren en het schuldig of niet- schuldig uit te spreken. Het werd vrijspraak. Nadat eerst de herenploeg van Mara thon uit Vlissingen naar de hoofd klasse van de volleybalcompetitie kon promoveren, doordat de beide Eindho- vense clubs Madjoe en PSV in een andere afdeling werden geplaatst, zijn thans ook de dames van het Vlissingse EWC om dezelfde reden bij keuze in de hoofdklasse geplaatst. Zeeland zal dus het komend seizoen met drie ploe gen in de hoofdklasse uitkomen, de dames van EVVC en de heren van EWC en Marathon. HANDELSKENNIS N.O. Voor het examen handelskennis NO slaagde te Den Haag de heer J. de Groene te Terneuzen. TEXTIELBREVET. De heer Ch. J. Weemaes uit Clinge is in Rotterdam geslaagd voor het tex. tielbrevet. 5 EEUWEN NASSAUSTAD 8—17 aug. STEENBERGEN. Morgen o.a. 600 deelnemers ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond De indeling van de zuidelijke hand- balcompetitie is thans gereed geko men. Ze ziet er als volgt uit: Dames le klasse: Marathon (Vlis singen), LONGA (Tilburg), EBHV iBreda), Were Di (Tilburg), Geel- Blauw (Tilburg). Volt (Tilburg) en Walcheren (Vlissingen) 2e klasse: Hontenisse Tonido (Goes), Hellas (Goes), Sios (Bergen op Zoom), KSB (Tilburg) SOA (Breda) en WSC (Waalwijk). Heren le klasse: Volt (Tilburg), Tonido, Marathon, EMM (Middel-' burg), LONGA, EBHV. SOA en Olym pus (Vlissingen). 2e klasse: Marathon 2, Sios, Fortuna (Bergen op Zoom), Be Fair (Breda), Tonido 2, Hellas, Geel-BIauw en Taxandria (Oisterwijk). DE ZESDE ETAPPE van de Ronde van Zuid-Slavië is gewonnen door de Duitser Altwek. PIET RENTMEESTER zal voor de derde maal deelnemen aan de Cros- se Solitude Pi-eis van Stuttgart, een bergrit over 80 km, welke dit jaar als individuele tijdrit wordt ver reden. HORIZONTAAL: 1 wintervoertuig, 3 familielid, 6 jongensnaam, 9 familie lid, 11 afsluiting, 14 beschouwen, 16 bevel, 17 houding. 18 pers. voornaam woord, 19 dubbelklank, 20 vogel, 22 plaats, 25 heilige (afk.), 27 grondsoort, 28 plaats in Duitsland, 30 hennep braak, 3- water in Friesland, 32 titel (afk.), 34 eveneens, 35 Frans pers. voornaamw., 36 reeds, 37 ketting zon der eind met emmers 40 hijswerktuig, 42 drinkgerei, 43 insect, 44 instrument cn richting te geven, 47 boos, 50 Engels voorzetsel 51 soort schip, 52 sportterm, 54 jongensnaam, 55 bolge was, 57 kwaad 58 inhoudsmaat, 60 water in Duitsland, 61 soort verlich ting (afk.), 62 woede, 64 Bijbelse naam, 66 titel (afk.) 67 Chinese maat, 69 lidwoord 70 als eerder (afk.), 71 buitengewoon, bijzonder; 74 foltering, 78 voegwoord. 79 militaire opleidings school (afk.), 80 Bijbelse figuur, 81 de oudere (afk.) VERTICAAL: 1 als volgt (afk.), 2 ordenen, 3 deel van de Bijbel (afk.), 4 plaats in Italië, 5 als eerder (afk.), 6 zangnoot, 7 kleurstof, 8 insect, 9 in de meeste gevallen, 10 meisjesnaam, 12 voorzetsel. 13 werpstrik, 14 kle dingstuk, 15 afstandsmaat (afk.), 19 in orde, 20 vogel 21 deel van een Franse ontkenning, 23 Frans onp. voor. naamw., 24 belasting, 26 seconde, 29 zeepwater, 33 min, 35 gewas, 38 sport- term, 39 bloeiwijze, 40 deel van een boom, 41 schortje. 44 hard worden, 45 Rusland (afk.) 46 herkauwer, 48 stand der edelen, 49 niet zeker, 50 kloostervoogd, 52 deel van een plant, 53 wijze, stijl, 56 Europeaan, 58 na- tuurkundeterrr (afk.), 59 getij, 63 eer ste man, 65 land in Europa, 68 voor zetsel, 70 uitroep 71 pers. voornaamw., 72 pers. voornaamw., 73 water in Brabant, 75 geogr aanduiding (afk.), 76 zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 77 het Romeinse Rijk (afk.) HORIZONTAAL: 1 opstand, 7 ma troos, 13 los, 14 terdege, 16 rog, 17 de, 18 ore, 19 1.1.22 je. 23 speld, 25 uk, 28 ballet, 31 Aziaat 34 ei, 35 trap, 37 aloe. 38 on, 39 rag, 40 oir, 42 ork, 44 ca, 45 oordeel, 48 1 n 50 lomp, 52 pink, 54 parel, 57 strop. 59 ga, 61 si, 62 Ier, 64 et, 65 jr, 6« Urk, 67 as, 68 in, 69 rad, 70 at, 71 V.N., 72 oma, 74 er, 76 sc. 77 satan. 79 Peter. 82 noen, 85 Maas, 87 s.l.. 88 parasol. 92 ta, 94 Ali. 96 K.M.A., 97 aas. 100 A.P., 102 anno, 104 Sont, 106 Po 107 fiesta, 110 egoïst, 112 UuS„ 113 radar. 116 o.k„ 118 os, 120 eel, 121 em 123 del, 125 terrier, 120 eel. 121 om, 123 del, 125 terrier, VERTICAAL 1 O.L., 2 pon, 3 S.S., 4 ate, 5 ne, 6 drop, 7 meel, 8 A.G., 9 tel, 10 or. 11 oom, 12 s.g., 15 dreg, 17 delta, 20 luier, 21 ober, 22 j.l., 23 sta, 24 dal, 26 ka, 27 Etna, 29 ai, 30 ergo, 32 zool, 33 a.o., 36 por, 37 are, 39 ramp, 41 Ida, 43 klip, 44 co, 46 ode, 47 ent, 49 N.N., 50 leguaan, 51 pas, 52 pot, 53 kardoes, 5b riant, 56 li, 57 sr, 58 renet, 60 art, 63 Eem, 65 jas, 71 van, 72 on, 73 A.P., 75 rem, 77 sela, 78 ara, 80 ego, 81 rats, 83 os, 84 dam, 86 Aa, 88 pint. 89 R.K.O., 90 sas, 91 lang, 93 kaft, 95 lasso, 98 atoom, 99 foto, 101 pi, 103 nar, 105 oer, 106 P.s., 108 eu, 109 ader, 111 ik, 114 aera, 115 Alie, 117 ver, 119 sta, 121 ore, 122 zin, 123 D.G., 124 la, 126 e.d„ 127 el, 128 me, 120 n.t. GOES, 8 aug. Export- en indus trieveiling: oomskinderen H55-65 69, 45-55 40-42, H2 25-26, pree. de tr. H 60-70 115, early vict. H70-80 31-34, 60- 70 22, yellow tr. st65-75 48, 55-65 33-34, H75-85 59, 65-75 48-49, 55-65 31. H2 18-19, beauty of bath H65-75 78, 55-65 49-54, H2 25, perzikrode zomerappel H 70-80 69. 60-70 50, H2 31, dubb. pr. bonen 1 34,10-34,20, 2 30,70-31.10, frambozen in kratten 1 205, 2 100, bra men in kratten 1 140-145, 2 80-83. Ge wone veiling: yellow tr. K 23-31, F 13-22, perzikr. zomerappel K 32-33, F 17-20, beauty of bath K 33-46, F 22- 30, early vict. K 16-18, F 6, oomskin— deren K 27-34, F 16, Verpakt: stak earliest st70-75 82, 60-65 69, 65-70 91, 55-60 51, bramen per doos 1 50-52, frambozen per doos 1 32-34, druiven 1 220-230, rode bessen p. d. 1 36, early laxton 1 98-103, grof 80-91, 2 59-76. F 50-68, czarpruimen 1 100-149, grof 90- 118, 2 60-106, F 58-63, Ontario 1 93-148, grof 60-139, 2 54-92, F 55-86, eldense blauwe 1 47, grof 49. 2 35, Washington 1 110-133, grof 74-107, 2 80, F 25-51, perziken p. St. 1 21-50. Groenten: p. stuk: kropsla A2 3, bloemkool Al 43- 59, A2 25-43, BI 14-32, B2 10-11, afw. 11-13, komk. Al 10-12, BI 9-10, Cl 8, meloenen 98-119, per kg: tomaten A 51-58, B 61-75, C 46-50, CC 38-39, augurken A 103-112, B 37-79, C 10, D 10, uien 7, groene sav. kool 7, rode kool 9, dubb. pr. bonen 25-31, stok snijbonen 29-37, pronksnijbonen 24-28, andijvie 7, zilveruien 15-16, aardappe len bonken 8-9, grote 4,50-8, drielin gen 4-5, per bos: uien 6, wortelen 12- 13, kroten 7-8, selderie 2-6. KAPELLE, 8 aug. Industrie- en exportveiling. Appelen en peren: yel low tr. H75-85 44. 65-75 45-48, 60-65 35, 55-65 29-31, 55-60 21, H2 15, K 23- 28, F 10-14, perzikrode zomerappel H 70-80 70, 60-70 51-52, H2 31, K 35, F 18-22, early vict. H70-80 30-32, 60-70 22, K 20, F 14, précose de trev. st60-65 114, H60-65 120, oomskinderenpeer H 55-60 65-70. 50-55 48-57, 45-55 36-42, H2 21-24, K 32-34, F 10-26, val 6-13, stark earlyst H55-60 41, bruine here peer 1 18, 2 8, scarlet pimpernel K 59, F 35, Noordholl. suikerpeer Hl 18-22, F 10. K 17, H2 16-18, geplukte kroet- appelen 14 val kroet 12, val 10. Ver pakt fruit: scarlet pimpernel st75-80 122, 70-75 115, 65-70 83-104, 60-65 71- 75, 55-60 55-57. beauty of bath st60-65 56, 60-70 77, 70-75 85, dubb. pr.bonen aanvoer 51 ton 1 34,10-34,90. 2 31,30- 31,90, afw. 25.40. Gewone aanvoervei- ling: bramen 1 22-41, 2 20-32, frambo zen 1 48-68, 2 20-55, loganbessen I 79, alles per doos van 250 g, zwarte bes sen 1 93, perziken p. st. Al 24, 1 18, 2 10-11, rode bessen 1 24-26, p. doos, 2 20-22, rode 'bessen p. kg 2 45-82, zu re morellen 1 160, 2 76-128, dubb. pr. bonen voor levering op zaterdag 9 aug. 1 32, 2 30,80-32, afw. 25, pruimen totale aanvoer 30 ton, czar 1 118-152, 2 75-98, grof 63-98, F 30-47. Ontario 1 106-142, 2 60-83, grof 63-108, F 30-46, reine cl. d'ouillins 1 82-110, 2 45-62, grof 69-81, F 31-36, laxton 1 80-94, 2 48-57, grof 76, F 32-36, gescheurde pruimen 30-46, kouwelijnen 2 46, aard- appelenveilng: 1 2,5-6, 2 1,5, bonken 10-12, drielingen 1,5-2, groenteveiling: kropsla 3-7,5, bloemkool 13-16, komk. 8-13, augurken 76, andijvie 12-13, sav. kool 7,5, tomaten 48-66, bosselderie 5- 6, stoksnijbonen 48, pronkbonen 15, sjalotten 5,5-7, zilveruien 10-27, rode kool 8-8,5, sabobonen 27. LEEUWARDEN, 8 aug. 150 stie ren 3.203.33 per kg slachtgew.; 175 vette koeien, eerste kw. 2.903.30, 2e kw. 2.502.89, 3e kw. 2.2.49. 701 melk- en kalfkoeien 600.1.075; 125 pinken 350550; 619 vette en graskal veren 250—450; 124 nuchtere kalveren 5575; 1167 vette weideschapen en lammeren, vette weideschapen 6085 lammeren 4060; 118 vette varkens oude varkens 1.551.70, vette biggen 1.73—1.77; zouters 1.72—1.67; 176 big gen en lopers, biggen 2545, lopers 4675; 51 bokken en geiten, geen no tering; 78 paarden 550925. Totale aanvoer 3484. Stieren, aanvoer ruim, stemming willig, prijshoudend. Melk- en kalf koeien aanvoer matig, stemming rus tiger, prijzen gedrukt. Pinken aan voer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Vette en graskalveren aanvoer ruimer, stemming kalmer, voor de dood gedrukt. Nuchtere kalveren, aanvoer kort, stemming willig, voor de mesterij boven de notering. Var kens aanvoer kort, stemming willig, oude varkens en vette biggen duur der, zouters gelijk. Biggen en lopers, aanvoer matig, stemming rustig, prij zen gelijk. Schapen, aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen gedrukt. Lammeren, aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen gedrukt. Paarden, aan voer minder, stemming iets beter, prijzen niet lager. TERNEUZEN 8 augustus Groen ten per 100 st. in centen: sla 38,70; per stuk in centen; bloemkool A II 56; Bil 24—32; afw. 1041; groene komkommers C1516; witte kom kommers A 8; B 8; C 8; meloenen I 73; II 37; per bos in centen: sel derij 112; peen 1013; uien 47; per kg. in centen: Eerstelingen I 7- 11; II 33,80; bintjes I 7; Eigenhei mers I 6,9010 10; andijvie 710; stoksnijbonen 3252stamsnijbonen 39; princ.bonen 2537; Saxa 2,5Sa- bo 30—35; kroten 34.5; rode kool 79; spitskool 56; sav. kool 717; waspeen 10; prei 4348; tomaten A 53—57; B 57; C 44—46; uien II 10— 15; Fruit, appelen: Perzikr. zomer appel I 55—70; II 20-25; K 34; F 1631; kroet 10; val 6—10; Yellow Transparant I 3163; K 3134; F 2030; kroet 12—23; peren: Précose de Trévoux I 451,-; Oomskinderen I 41—67; II 22—28; F 10—20; kroet 611; pruimen Czarpruimen I 118 125; II 88—119; F 53—92; Ontario I 110121; grof 144; Washington grof 90; druiven 205220; bramen per doosje 43; frambozen per doosje 43. Konstanz 405 (+1), Rheinfelden 306 (+29), Breisach 270 (+50), Straats burg 315 15), Maxau 476 (+3), Mannheim 319 (onv.), Moinz 302 4) Kaub 228 (—5), Trier 131 (+1), Ko blenz 226 (—2), Keulen 206 (—3), Ruhrort 402 (+4), Lobith 1010 (+5), Nijmegen 787 (+5), Arnhem 817 (+2) Eefde IJssel 337 3), Deventer 241 1), Monsin 5550 (onv.), Visé 4972 (onv.), Borgharen 3906 8), Grave (beneden de sluis 471 (+1), Bingen. 210 (—3). VANDAAG zullen vier leden van Dy namo uit Middelburg deelnemen aan een wegwedstrijd over 20 km. Het zijn Ad Bouwens. Dick Jeras, Adrie de Bell en Hans Bostelaar.

de Stem | 1958 | | pagina 7