Papier voor UW pen cm H Straks weer buffels in Zuid-Dakota Twee jongens ,Bosbad Hoeven' DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 dan IJ s s s I s s s s EDA De deugniet DE ZOMER Onze juffrouw Clown NIEUWE DAG Vakantie OP DE KERMIS VAARWEL Te laat op school Wist je dat Correspondentie PUZZEL ^aadóeió OPLOSSINGEN: Wu ziet ze ie ziel ze BRABANTS GROOTSTE OPENLUCHTBAD AGNE" cl. 3 dag boottocht burg met ndse ver- Thans na- n. Inl. en B. Plat ei. 0 1800- van 8-10 u eerboerderij ur van 16 t. aug. Prijs bevr.: Wo- M. Jacobs, Goes, tel. 22891 S a 7 p. te t.m. 23 au- t.m. 30 au- Dahliastr. 4, 67957 ken beschik- tot een be- Tevens heb- dieten. Gra- Ler no. 67737 000,- zonder ,ing v. aan- woningtex- van fabriek, s besparing, n onder ui- iing. Vraagt ingen: Post- n. 67321 ikte autorao- tutobedrijf - traat 75, tel. op onder vol- gelmatlg keu etaling ie re- 67423 cc te koop, 1957. Te bevr. ,t 8 Oostburg. Keuze uit 65 ohandel Peet ten Bosch, - tten-Leur. koop aangeb. astboschstr. 2, 67755 te koop L,uxe 1953 1954: Com- Abeelstr. 8, 37358. 67963 m. kach. te 1056 Luxe, Witte, Groe- kjes te koop, Coen Hooi- en tel. 213. urfstrooisel en net of zonder ïeep Dzn., tel. inastraat 4 8186 groot 1,5 ha. direct te aan- der no. 1911 Stem, Bergen met Claus- Te bevragen Wouw. teemt een A ziekenhuis- gepast aan de ien. Voor alle jezoeken u na enige verplich- Inspectie voor ijgeboom jr. te 1179-268. 20555 schieting bij J. ge. Beg. 3 uur. ichieting bij A. Lamswaarde. - 18543 schieting bij Kemzeke Paal ,- frs. vooruit s. 18533 op zondag 10 uur bjj A. v. ;aauw. 18532 t.b.v. pater aug. bij Ant. Walsoorden. Ie Verder nog 20 zen. 18550 iis-m. I mei 7 kfiiflt 1 iTER UE n JET is haast niet te geloven en 1 toch is het waar: onze hele kin derkrant van deze week is eigen werk. Daarom staat er geen lijstje om, maar nu weten jullie het toch allemaal. Wij durven er wat om te verwed den dat veel kinderen al bezig zijn iets te maken voor de vakantiewed strijd. Heb je de voorwaarden goed onthouden? Iets schrijven (echt ge beurd of zelf verzonnen, maar niet overgeschreven) over de vakantie. Er mogen tekeningen bij zijn maar het is niet nodig. Op 1 september sluit de wedstrijd en op 13 septem ber komt de uitslag van twee eerste prijzen: één voor kinderen onder 10 jaar, en één voor kinderen van 10 jaar en ouder. En nu nemen wij even afscheid van elkaar want wij, oom Jan en tante Thea gaan 2 weken op vakantie. We zullen onderweg goed uitkijken, mis schien komen we wel vrienden en vriendinnetjes uit de jeugdkrant te gen! En dan roepen we hetzelfde tegen elkaar ais nu: „Daag, alle maal veel plezier en tot over een paar weken!!" Oom Jan en tante Thea. De wind bi,aast de blaadjes weg, De blaadjes uit de heg, De wolken drijven heen en weer, De vogels zingen keer op keer. De bijen zoemen, Ze ruiken fijn, de bloemen. Wie gaat straks mee Naar de wijde zee? Ook gaan ive naar de hei, Of naar de bloemenwei. De koe die roept boe, boe. Waar gaan wij nu naar toe? Lily Schaffers, 11 jaar Tennisplein 2, Breda Als weer de dag opnieuw begint. Is het of God zegt„Mijn kind, Weer geef ik V 'n nieuwe tijd. Besteed hem voor de eeuwigheid. Als dan de dagtaak is volbracht. En gij V te rust legt voor de nacht. Stel dan U zelf eens eerst de vraag Kan God tevreden zijn vandaag? Was alles wat ge deed zeer goed. Welaan wees dan aerust mijn kind. Het slapen is dan immer zoet. Waar ter wereld ge V bevindt. De clown getekend door de acht jarige Wendela Vos de Wael. Henk en Jochie Rommens Pastoor Potterspiein, Breda. Onze kleine Piet Is toch zo'n deugniet. Eens had hij de kat aan de staart getrokken. Maar even later liep hij toen te mokken. Hij had van zijn pa een klap gehad met een grote, dikke lat. Josephine van Dongen Hoeveneind 18, Teteringen Bij ons op school Maken we veel jool, We hebben 'n leuke klas Dus zijn we in ons sas. De juf is 'n goed mens Ze heeft glazen in d'r bril als 'n fotolens. Toch is ze soms 'n kat Want ik heb nog'pas veel straf gehad. De straf is weer gauw van de hand Anders geeft ze nog meer en dan aan de lopende band. Dat kruipt niet in je koude kleren, Dus zal 'k 't maar niet proberen. Als de juf verjaart, Geven we haar geen taart Maar veel leuke dingen. Dan staat ze van blijdschap te springen. Ze zingt dan hele leuke wijsjes Over haar ondeugende meisjes. Dan zegt ze als wij lachen: Gekke grieten. Jullie geef ik mee aan de zwarte Pieten! Soms kijkt ze zo zuur als 'n citroen En wij zeggen dan: „We zullen het niet meer doen." Dan klaart haar gezicht 'n beetje op En krijgen wij niet op onze kop. Dit is nu het slot Want mijn pen is kapot. Ik zal hem gauw opbergen Anders zou dit vers te veel plaats vergen. Ingezonden door: Ria Akkermans Pieter van Ginnekenstraat 3, Teteringen De vakantie is gekomen, Ooo! Wat ben ik nu toch blij. Niet meer leren maar gaan dromen Spelen als een vogel zo vrij. In augusuts dan is het nog niet koud. En Cor m'n vriendin die gaat met OYIS 77166 Naar Duitsland, naar 't Zwarte Woud Dat 's heerlijk natuurlijk. Hoezee! Maar grootvader Tijd, die gaat ook met ons mee En als dan september komt, Dan roepen wij allen: „Bajakkes, hè nee! Want daar staat een juffrouw die bromt." Maria van Broekhoven Kap. Kockstr. 43, Welberg Een 7-jarig meisje heeft van haar vakantie aan zee, deze tekening ge maakt Het is Liedeke Oomens Irenestraat 55, Breda. LJET was bijna kennis. Nog één keer slapen en dan zou het feest zijn. Gerard en Bert stonden alsmaar te kijken naar het opbouwen. Ze zouden zo graag' in de tram zit ten, dat was fijn, zeg! Eindelijk werd het zes uur. Ze liepen vlug naar huis om te eten. Ze zouden nou wat vroeger naar bed gaan, want dan gingen ze morgen om half zeven naar de kerk. En eindelijk was de feestdag aangebroken. Vlug gingen ze naar de kerk, maar ze konden er bijna geen minuut stil zitten: telkens maar denken aan de kermis. Eindelijk was de Mis uit. Nu vlug naar huis om te eten. Toen ze klaar wa ren ging Bert Gerard roepen en daar gingen ze. Bert had 75 cent gekregen en Gerard 85 cent. Eerst liepen ze samen naar de ijscoboer en toen holden ze naar de tram, hij was er juist, vlug erin. Ja, ze zaten er al ln, en daar kwam de man aan: 25 cent betalen. Ze gingen heel ver ermee weg. Toen ze terugwaren, gingen ze in de zweefmolen, dat ging fijn! Bert had de trots al te pakken. „Ha! Ha!" riep hij. „Ja maar," zei Gerard opeens, „het is nu al half één. Eerst naar huis!" En na de middag, dachten jullie zeker dat ze geen pret gehad hebben, hè? Dan heb je het mis hoor! Jos. van Horne Marjjkestraat 12, Raamsdonksveer Vaarwel mijn school, Ik ga je voorgoed verlaten. Maar je blijft bij mij, als in een mooie droom. Vaarwel nu garen, naalden en maten, En wir-war van rok- en jurkgezoom. De gangen zijn nu stil en somber. Er klinkt geen jolig meisjesgeschal. En straks als ik dan ga werken Weet ik dat ik met weemoed aan je denken zal. De schooltijd was 't fijnste in m'n leven. We deelden lief en leed al net elkaar. Koken vond ik fijn, Maar naaienom te beven! De aardappelen waren altijd half gaar. Vaarwel mijn school. Ik zal je nooit vergeten. Je leraars en je leraressen niet. En ik zal nog dikwijls denken, Aan de dag dat ik je voorgoed verliet. Nelly Borburgh Fellenoordstraat, Breda Er gingen twee i„»„„ Jantje ging naar school om te leren, Zt moesten thuis zijn omV-— -aar °.nderwe0 za9 hiJ een man met met twee beren. Toen re ee„ u u Toen danst* en huppelde hij en zong Zagen ze een eiien/e„H?„s w waren' En een meisje dat M'entje heette, sprong, r. T 11 eigenaardige man. Maar plots was het bij negenen. acmen: wat is die nu van plan. Het begon toen ook nog te regenen. oinV hun tijd weer was verstreken rende naar school, maar 't was te laat. gingen ze eerst nog wat afspreken: De meester was heel kwaad. dat ze elke dinsdagmorgen Nu moest hij om 12 uur blijven daf dfe6 zoufen zijn om te zorgen En tot halt één strafregels schrijven. weer'I" 'Ldaar kwam Toen mocht hij pas naar huis, benen nam! En tot straf kreeg hij geen eten thuis. Jacqueline PUaet vij m°est ook n°S voor straf naar bed uueune Puaet En uit was al die pret. Riet Oomen, 14 j. Nederland meer dan 11.000.000 inwoners telt Nederland in 1830: 2.61a 9o« s telt- 2.613.298 inwoners telde Nederland ruim 3.000.000 inwoners heeft mM u Nederland 476.000 eenden onderhoudt 0p hun neu®- Nederland 24.618.000 hoenders te eten geeft Nederland ongeveer 350 mensen op een vierkante kilometer herbergt. Onderstaande woorden moeten wor den vervangen door een ander woord. e beginletters van al die woorden vormen tezamen de naam van een 1 un' ?ie. de Franse tijd ge regeerd heeft m ons land. 1 Inwoner van Letland 2 Jongensnaam 3 wapen 5 zwakk?IVVeven te bliJven 6 het 7 huisdier 8 getal 9 dier 1? voorbij3"5 Van 12 rivier in Nederland 13 persoon die iets erft 14 kledingstuk om in te werken 15 Franse keizer ergen Wij kregen weer zoveel mooie te keningen, verhaaltjes en versjes dat er opnieuw moest geloot worden. De volgende tekenaars en tekena- ressen hebben een beetje pech, want ze zijn uitgeloot en komen dus niet in de krant. Bertje Peperkamp, te M. Een grote tekening „Zo moet men honden was sen." Corrie Maas te B. Een lief ka narievogeltje. H. Luyken te B. Een prachtige kerktoren. Joke van Poten- blok te K. Een boer met zijn paard, prachtig gekleurd. Roosje de Bakker te B. Een kabouter die keurig de r,a was heeft gedaan. Emiel de Wit te C. Ik ben een dier. Sla 1 JU houdt zeker veel van dieren! en ik word honderd iaar Theo Blom te W. Een prachtig paard, In een «t=i dje Jochem. Bertus van Dongen te R. Welke is He LhSK ie ezels. Een tekening die een raadsel voor- Welke is de slimste? stelt. Dora Coppens te S. Die Jaan- Wat was was eer was was wa«*> Ja« lezen in bed is maar wat fijn. Kees Voesenek te B. Een leuke vogelfamilie. Pauline de Weert. Een prachtig gezelschap uit de dieren tuin. Vera Schillings. „De aap krijgt een noot" dat is een zorgvuldig ge- maakt plaatje. Anneke Voesenek te Jij kunt maar wat goed een vro lijke kabouter tekenen. Sjaan van uongen te O. Palmbomen en een 1. Neem de staart weg vogel en ge krijgt wat van een van een vis. was? Ingez. door Marleen Sturm Vlasstraat 21, St.-Jansteen. 1. Mijn schaduw. Naald en draad. 2- De klok. 3. Op het visitekaartje van G. G. Wit- van Dongen deuk uit Kuinre staat ook 'te 'lezen dat hij werktuigkundige is. ®engen te O. heeft een mooie bruiloft getekend. José Rijnaarts. 18 scnepen heb je prachtig gemaakt ®ke zaterdagavond gaan bed. Elke zaterdag precies Wim en Mies je in het bad. hetzelfde. Toch is er in de- Als ze lekker gewassen zijn ze twee avonden verschil. en nneht t?y]amauatie Er zijn 12 veranderingen en nachtponnetje aan heb- gemaakt in de tweede te- ben, brengt moeder ze naar kening. Wie ziet ze? Jac. Peeters en zijn zusje Marian maakten mooie teke ningen van de speeltuin. Dit is een klein stukje van Jac.'s tekening. Meer kon er niet op. Bavelsestraat 10, Dorst en wij vinden het zo eerlijk dat je erbij schrijft dat ze nagetekend zijn. Kees Hoppenbrouwers te B. Een prachtplaat uit een woudlopers- verhaal. Elsje Vriezelaar te M. Een balletmeisje dat mooi zal kunnen dansen. En hier de inzenders van verhaal tjes en versjes: Jopie Kriesels te B. stuurde ons het versje Wiegeleendje, Waggel- eendje. Agnes Kindt te K. Avond lied, een heel mooi en dichterlijk vers. Corrie Leeman te D. De dieren tuin, nog wel een zelf verzonnen ver haaltje. Lia Marljnisse te D. Beertje Brom, zijn portret staat erbij. Lia Govers te Ch. met een keurige teke ning over verjaarsvisite. Ineke de Ble. Een versje met een tekening over een taart op rolschaatsen. Nelly Leys te Z. Een huis met een molen en een vers erbij. Mooi gedaan. Elsje Vriezelaar te M. Leugens, zo heet het verhaaltje. Maar het zijn leugens die gelukkig niemand ge looft!. Robbie Schots te T. Een schietgebedje. Riki Nelissen te M. Dat was leuk van die meisjes met klevende handjes. Jochie en Henk te B. Het is de tweede keer dat dit ge dicht wordt ingestuurd. De vorige keer, door Ineke Lommers onder de schuilnaam Zooma-Zooma en toen is het uitgeloot. WAT DOET DE MILITAIR OP HERHALING? Toen ik op een mooie zomerse morgen al vroeg de bel hoorde gaan en na het opendoen een postbode zag staan met een brief van het Min. van Oorlog, was deze zomerse morgen voor mij veranderd in een donderbui. Alweer 30 dagen de sigaar Voor de tweede keer Hoe vers waren die eerste 30 dagen nog in mijn geheugen gegrift Enfin, we zouden wel zien. Toen dan de dag aangebroken was om me te melden in die kazerne, was ik toch wel nieuwsgierig wat de „groten" uitgevonden hadden om ons 30 dagen lang bezig te houden. De eerste dagen waren goed gevuld met lessen en exercitie. Die warén ook vlug voorbij. Algemeen was men de mening toege daan dat het best georganiseerd was Maar hoe hadden wij ons vergist Al spoedig bleek dat ze ons niet meer konden bezighouden. Er vielen lessen uit, en daarin was niet voorzien, dus luieren maar Op het programma stond dat we op 'n morgen zouden gaan schie ten. Alles hadden we klaar op de schiet baan, de munitie was geteld en tien pa tronen waren in de houders gedaan: (voor ieder één houder). Toen bleek, dat de „hoge heren" vergeten waren de schietbaan te bestellen Wij konden dus alles inpakken en naar huis gaan Hier mede was bijna een morgen verspeeld O ja, geoefend hebben we ook; op de heide. Dat was b.v. een oefening voor een halve dag. Als we dan op de heide aangekomen waren, werd er door het beroepskader een geschikte dekking uit gezocht om te roken. Daarna een kwar tiertje oefenen en voor de rest liggen en niets doen Dit is meermalen gebeurd. Of er werden wandelingen georgani seerd van halve dagen De tijd moest toch doorgaan Ook zwemmen. Eenmaal zelfs tweemaal in één week een hele middag Dit is een kwestie van organisa tie Nou, die war daar bèr slecht B.v. het baden: In 30 dagen zijn we twee maal in de gelegenheid gesteld te baden Over hygiëne gesproken Ongeveer 800 man moesten hun bestek schoonmaken in twee ketels warm wa ter Per dag stonden we ongeveer 60 minu ten op de appèlplaats om te genieten van het grote circus I Dat ging dan zo: Voor het legeringsgebouw aantreden daar waren meestal tegenwoordig: 1) de Sergt. v. d. week, die de namen oplas; 2) het kader, dus de O.O. 3) de Comp. Commandant. Daarna afmars naar de appèlplaats. Daar werden we dan in de houding ge klapt. De Sergt. Majoor nam dan appèl af. Die wist dat alles aanwezig was: hij ging dan naar de Comp. Commandant om te zeggen dat we er allemaal waren, maar dat wist hij al Die C.C. ging dan naar de Off. v. d. week om te vertellen dat die en die comp. compleet was. De Off, v. d. week vertelde datzelfde dan aan de kazerne-commandant, die dan heel tevre den wegwandelde 5 En dat drie maal per dag Ook was er eens een oefening voor de chauffeurs, om het colonneryijen te be oefenen. Heel de compagnie moest mee Waarom Dat wist niemand En maar wachten. Moest er om 7.30 uur gestart worden, dan vertrokken we „al" om 9.30 uur Leve de organisatie De laatste 3 dagen vóór de demobilisa tie hebben we totaal niets anders meer gedaan dan geslapen en gekaart. Zo heb ik de balans opgemaakt. Van de 30 dagen „herhaling" zijn er 16 produk- tief geweest De rest volkomen overbo dig En daarom kan ik nu zeggen: „Toen ik op herhaling was, heb ik de halve tijd niets anders gedaan als geslapen en ge kaart HALUKA DE LAGE KANT (II) Wat U, mijnheer L. Kant, bezield heeft om een dergelijke brief, zoals hij zater dag in de krant heeft gezet, te schrijven, is ons allen een groot raadsel. U hebt U dan ook de verontwaardiging van de hele buurt op de hals gehaald. Begrijpt U niet mijnheer dat U door Uw geschrijf alleen hebt bereikt, dat voor alle mensen, die dit hebben gelezen, de naam van onze buurt door U omlaag is gehaald Wij kunnen niet begrijpen dat U een onschuldig buurtpraatje vergelijkt met Indianenmanieren. Of is het mis schien Uw gewoonte op een dergelijke manier op te treden Wilt U soms uitma ken wat een arbeider 's avonds na zijn werk moet doen Of hebt U overlast van Uw buurtbewoners Indien dit het geval is, adviseren wij U in een hutje op de hei te gaan wonen. Daar kunt U in ie der geval wel uitmaken of U zelf gaat wandelen of een Indianenbijeenkomst houden. Wat U overigens voor een India nenbijeenkomst aanziet, is niets anders dan een buurtpraatje als uiting van de goede verstandhouding en vriendschap onderling. Iets wat U bij goed weer el ders in de stad ook kunt waarnemen. Het geschrevene betreffende het gokken en snedige opmerkingen aan bezoekers zul len wij maar toeschrijven aan enkele kronkels in Uw sterk gepijnigde herse nen. Nogmaals, mijnheer, wanneer U dit alles niet verdragen kunt, dan bent U totaal ongeschikt om in een gemeenschap samen te wonen. U zult ons dan een groot plezier doen uit onze buurt te verdwij nen. In dat geval bent U werkelijk niet van onze stand. Uit naam van de gezamenlijke buurt bewoners, Lage Kant 158c, Breda. J. JANSEN P.S. Wanneer U Uw naam en adres had op gegeven, hadden wij U dit persoonlijk kunnen vertellen. Misschien mogen wij deze alsnog van U weten DE LAGE KANT (III) Het komt mij voor, dat U de zaak nogal zwartgallig beziet, wat betreft de mannen, die na hun werktijd op de galerij bij elkaar komen, het wel en wee van de dag bespreken. U bent natuur lijk jaloers, omdat u in uw buurt of in uw blok niet zo'n prettige groep hebt. Want geachte heer, het is een prettige groep in onze blok, die elkaar en de bewoners met raad en daad bijstaan. Geen moeite ia hun teveel. Wist u dat deze mannen na hun werktijd bij rede lijk weer met de kinderen vliegers gaan oplaten en voetballen op het veld ach ter de flats? Misgunt U hen hun kaartspelletje op een van de galerijen, waar ze niemand ln de weg zitten? Gegokt wordt hier niet hoor, want het zijn allen oppassende huisvader», die met hard werken hun kost verdie nen. Had U dan liever dat ze om „luci fers" speelden? Of wilt U mij wijsmaken dat dat in cafés ook gebeurt? U bent misschien wel caféhouder, dat U die groep graag bij U binnen had? Of zag U liever dat er ruzie heerste en dat de politie geregeld in de buurt kwam? Neen, waarde heer, U kunt beter uw donkere bril afzetten en net ala wij hartelijk lacher BEWONER LAGE KANT HINDERLIJK Enige weken geleden was ik een tijd je in Moederheil wegens gezinsuitbrei ding, maar wat werd die tijd vergald door die BBA-busscn. Die stoppen nl. vlak voor Moederheil. Ze blijven daar nog een tijdje staan en dan staan ze maar te ronken en blazen en dat is niet om aan te horen. Kan die chauffeur zijn motor niet afzetten? Voor mij hinderde het al, laat staan voor de operatie-pa tiënten die er toch ook geregeld zijn. Beslist, het is niet om aan te horen. Ik beklaag de mensen in de Valkenierslaan die bij de bushalte wonen; ik heb de verpleegsters beloofd hierover te schrij ven en hiermede heb ik dus aan mijn belofte voldaan. BREDA, MEVR. B. S. LAAT NV DE KLOK MAAR LVIDEN Maar de bewoners van de Belcrum, vooral in de naaste omgeving van de Christus Koning-parochie, denken er te genwoordig een beetje anders over. De laatste tijd hebben alle bewoners klachten over het veel te lang gelui, vooral op de vroege zondagmorgen. Indien dit zo zal blijven (want de be woners van het Potterspiein hebben al eens een gezamenlijke brief geschreven) dan zouden wij willen voorstellen aan het H. Hart-comité, eens een actie te gaan voeren om een dak of een toren boven de klokken geplaatst te krijgen, dat het geluid wat wordt gedempt. En anders, iets korter, zo zijn we het al tijd gewend geweest. ENKELE PAROCHIANEN VANDALISME Naarmate de Nieuwe Tijd ons meedo genlozer voortzweept naar een steeds blijder en volmaakter toekomst, valt er een stijgende ongerustheid waar te ne men met betrekking tot de wat cynische levenshouding der modernste jeugd. En men is thans dan ook naarstig zoeken de onder allerlei min of meer revolu tionaire oplossingen voor een probleem waar juist een gemoderniseerd politie apparaat geen weg mee weet; waarbij het zich laat aanzien dat spoedig zal worden teruggegrepen op dat aartsva derlijke stelsel van onpraktische, althans verouderde methoden, tot voor kort zo zeer en zo algemeen verafschuwd. Zo is men in Amsterdam al begonnen met het uit elkaar slaan van Deense reisge zelschappen; wellicht komen ook de gangsters nog eens aan de beurt. Doch een redelijke verklaring voor deze paradoxale ontwikkeling lijkt mij alvast onmogelijk, zonder in aanmer king te nemen dat de tijd ,,an sich", i.e. de Nieuwe Tijd met haar streefdata, ambtelijke voorzieningen en vijf tot en met vijfentwintig-jarenplannen ook het moderne kind geen geestelijk houvast heeft te bieden. En dat de Toekomst, hoe zeer ook aangeprezen als het vorstelijk erfdeel van een daartoe gepredisponeer de jeugd zelfs in haar meest opgesmukte vorm slechts een fictie is; waar overi gens vooral de socialisten heel aardig mee weten te jongleren. Aldus schijnt het minder verrassend, te moeten vaststellen dat die zo ijverig gepropageerde „noodzaak" tot vernieu wing, ondergraving en omverwerping van al het oude en vertrouwde een voors hands negatieve uitwerking heeft onder de „Halbstarken", die geen rustiger da gen en bezadigder omgeving hebben ge kend. Tot al dat verworpen en terugge drongen conservatisme behoort immers ook de gave des onderscheids en de mar xistische politiek is er uiteraard niet be paald op gericht die te ontwikkelen. Er is nu sprake van baldadigheid, van dalisme of agressief nihilisme, van ver nielen om de vernielzucht-zonder-meer, van geruïneerde plantsoenen, platgetrap te bloemperken en verbrijzelde kunst werken, dan ligt het geheel in de lijn de schuld te geven aan de ouders, aan het milieu, aan de politie, aan Colijn of aan de dienstdoende ambtenaar van Beplantingen. Ook ..de nog wat achter lijke sfeer in bepaalde sectoren van het onderwijs" mag het in ruimdenkende progressieve kringen nogal eens doen. Dit laatste vormt dan tevens een wel kom argument voor het opstuwen van een nieuwe golf drastische onderwijs vernieuwingen, voor nóg meer sanering, voor nóg effectiever administratie en statistische techniek; dus een evenredig aantal offertjes temeer aan de beweeg lijke voeten van Vadertje Staat. Maar het wordt allengs duidelijker dat 't Karl Marx is, die het gemunt heeft op onze rozestruiken. Niet zozeer omdat rozen hem te burgerlijk zijn; want ook de huisbakken geborneerdheid komt wel eens van pas in de strijd om de wereld macht. Doch evenals de andere bloe men, de bomen en de individualisten plegen zjj zich categorisch te onttrek ken aan de giftige bemoeizucht der par tij. In feite de grootste misdaad in het kader van de proletarische revolutie. BREDA, L. PISON (Advertentie) Ideaal oord voor een uitstapje met uw gezin. VERGOEDING In ,J>e Stem" van zaterdag 2 aug. j.l. lees ik, dat de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer van f 7500 op f 10.000 zal worden gebracht. Een verhoging dus van 33 1/3 pet. van het vorige salaris. Hoe bestaat het. Een wetsontwerp op 7 juli nog pas versche nen en nu zo goed als wet, dat deze verhoging wel zal doorgaan. En dan nog een jaarlijkse toelage van f 10.000 extra voor de voorzitter. Dit laatste is nog goed te praten. De voorzitter moet bij elke zitting aanwe zig zijn, terwijl de leden verhinderd kunnen zijn. Goed, argument, stijging van levensonderhoud en loonpeil in het algemeen. Inderdaad, stijging van le vensonderhoud, maar moet dan die scha deloosstelling per se ook omhoog omdat het loon in het algemeen omhoog moet. Het vorige salaris lijkt mij al aardig hoog. Van het nieuwe moeten toch 3 a 4 arbeidersgezinnen bestaan en als deze mensen verhoging willen hebben, dan gaat er meestal een half jaar voorbij, voordat er 2 of 3 pet. bijkomt. Is het verschil tussen deze hoge ambtenaren en een arbeider nu heus toch zo groot? Naar mijn bescheiden mening moeten deze laatsten er toch niet minder voor doen en als zij een tientje bij willen verdienen door lange dagen te maken en veraf te gaan werken, dan wordt dit toch afgeremd door die mensen, die van dit loontje heus niet zouden kunnen bestaan. En al het geld zal toch in eerste instantie moeten worden geput uit krachten van de arbeiders. Neen, ik heb niet de bedoeling om oneerbiedig te zijn tegen de Tweede-Ka merleden en ik heb respect voor hun handelingen in 's lands belang, maar in dit geval kan ik hun medewerking aan deze verhoging, gezien de lage lonen van de arbeiders, niet goedkeuren. OUD-GASTEL, A. V. S. TRANSPLANTATIE (II) Het stuk van Eduard Sadée, dat vorige week in deze rubriek onder bovenstaan de titel werd opgenomen, kwam ook voor in ,,De Tijd" van 29 juli j.l. Omwille van de meningsvorming in zake een actueel vraagstuk, moge ik de repliek van de redactie van „De Tijd" hierbij laten volgen: Zelfs als het hier boven uiteengezette standpunt juist is, dan mag men zich toch afvragen of transplantatie van een misbaar lichaams deel in bepaalde omstandigheden op grond van de naastenliefde geoorloofd zou kunnen zijn, indien het leyen van de donor hoegenaamd geen gevaar zou lopen en zijn normale levensfuncties nau welijks zouden worden beïnvloed, terwijl de transplantatie 't redden van *t leven van de ander tot gevolg zou hebben. Een transplantatie als bedoeld in het door inzender aangehaalde bericht, lijkt ons echter nog te experimenteel om aan deze voorwaarden te voldoen. In zijn rede tot de oogheelkundigen spreekt de Paus overigens vooral over de transplantatie van het hoornvlies van een dode op een levende, hetgeen door de Paus geoorloofd wordt geacht. Spre kend over de transplantatie van orga nismen van een levende mens op een ander, verzet de H. Vader zich tegen een bepaalde bewijsvoering voor de ge oorloofdheid van een dergelijke trans plantatie, zonder zich overigens zelf over het al of niet geoorloofd zijn uit te spreken. BREDA, P. K. TRANSPLANTATIE (III) Indien de heer Eduard Sadée altruïs tisch een nier voor een ander wil af staan, dan ziet hij zich verhinderd uit moralistische overwegingen. In zijn eer ste sofisme ligt al een oplossing van het vraagstuk n.l. de opoffering van het deel voor het welzijn van het lichaam geldt ook voor de geest. Christus zegt alles te amputeren, wat schadelijk is voor de ziel. Hieruit mogen we aflei den, dat het risico van verder te leven op één nier een zodanige prestatie van naastenliefde is en zodanig bevorderlijk voor de ziel, dat afstaan van de andere nier in de geest van Christus' leer ligt. In deze geest is ook de zelfverminking bij 450 cc. bloedtransfusie voor de heer Sadée aanvaardbaar. De wereld en het leven van onze tijd heeft moeite genoeg om uit het dwang buis te raken van pasklare oploss:ngen on elke situatie. Christus fulmineert te gen de schriftgeleerden en onze tijd heeft allerminst behoefte aan hen. Hier achter staat het gezag van Paus Pius XII deze en onze Paus. die de zienswijze van de heer Sadée in zijn toespraak ze ker niet heeft bedoeld. BREDA, JAN G. PLATENKAMP Thorbeckeplein 48 TRANSPLANTATIE (IV) Tot mijn spijt kan ik het niet eens zijn met het gestelde in het schrijven van de heer Eduard Sadée in deze ru briek in dit dagblad van zaterdag 2 augustus 1958. Hij is de (mijns in ziens onjuiste) mening toegedaan, dat transplantatie van organen van de ene levende mens op de andere niet geoor loofd is. Volgens hem is het orgaan als deel van het organisme van groter be tekenis dan de mens als deel van de gemeenschap. Is de heer Eduard Sadée er echter wel voldoende van doordrongen dat de mens een schepsel is, dat niet buiten de gemeenschap bestaanbaar is. Naar mijn mening is transplantatie wel de gelijk geoorloofd indien er een redelij ke kans op succes bestaat. Natuurlijk op voorwaarde dat de gezondheid van de donor zelf er niet ernstig door in gevaar wordt gebracht. Immers als een ten dode opgesehrevene gered kan wor den door een transplantatie moet deze dan niet toegestaan worden? Het zou tegen de Christelijke Naastenliefde zijn als transplantatie geweigerd en verbo den zou worden met als motivering en er gezegd zou worden: „Laat die mens maar sterven, want transplantatie is on geoorloofd, omdat wjj ons dan schuldig maken aan zelfverminking". MADE, TH. SEGERS Blockmekersstraat 4 Over enkele jaren zullen de kud den buffels, lang geleden uitgeroeid door de opdringende kolonisten, weer grazen op de wijde prairie van Zuid- Dakota, in de zogenaamde „Badlands", eens een waar „buffel-land". De National Park Service, die zich ten doel stelt de nationale parken van Amerika te verbeteren en uit te brei den, zal binnen twee jaar een gebied van 44.000 ha omheinen en gereed maken voor de ontvangst van buffels, die men uit de talrijk geworden kud des in andere nationale parken wil importeren. Op het ogenblik hebben nog onge veer 32 boeren uit de omgeving ver gunning hun vee op de prairies van de „Badlands" te laten grazen. Die vergunningen zullen echter worden ingetrokken. De weinigen die nog ge deelten van het gebied in bezit heb ben. zullen door landruil elders scha deloos gesteld worden. Dan zal het natuurmonument geheel worden overgegeven aan de oorspron kelijke fauna: de buffels in de eerste plaats. Maar ook de herten en antilo pen die er nu reeds huizen, evenals de wilde kat, de coyotte en verschil lende soorten knaagdieren. Verder wil men een bepaalde soort vossen en fretten importeren, roofdieren die een te grote uitbreiding van de knaag dieren zullen tegenhouden. Dwars door het park zal een auto weg worden aangelegd, waarover toe risten mogen rijden, die het leven der wilde dieren willen gadeslaan, zulks naar het voorbeeld van het Zuidafrikaanse Kruger wildpark. Het „Badlands"-natuurmonument (dat overigens formeel reeds in 1939 als zodanig is aangewezen) is een langgerekte, vrije smalle strook land langs de Witte Rivier.

de Stem | 1958 | | pagina 5