Cecile B. Demille: Een reus in Hollywood Na een natte vakantie terug naar het natte cement Eerste jaarverslag van de Stichting Eindhovens Hogeschoolfonds Is Aardenburg oudste nederzetting in Zeeland Hemelsluizen dichtmetselen cle ideale oplossing Koude douche Beroving in scène gezet ss Zuid-Slavië beschuldigt Sovjet-blok prop Den Haag erkent bewind in Irak Ongewilde schietpartij in Ermelo Show-man (77 jaar) begon als toneelspeler Pagblad pe jSteni Toch tekorten! Pendel Vader vond zijn verdronken zoon BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 Propaganda in West en Oost..... Wim Kennis terecht Goedkope appels en peren in het verschiet nooit zo nieuw als nu! Apart standpunt s Franse politieman vermoordde zijn zoon TAN MIERLO eh ZOON 1.1. Van 4 tot 8 augustus 1958 (Van een onzer verslaggevers) Nog enkele uren en de vakantie van de bouwvakkers, die grote bevolkingsgroep, is voorbij. Zij zijn een week lang uitgezworven naar alle windstreken van het land, ook echter over de grenzen. Zij hebben ook ditmaal weinig geluk gehad, want de vele regen vlagen stoorden menige illusie. De eerste dagen ging het nogal. Toen was het mogelijk in het gras te gaan zitten langs de kant van de weg, door een bos te zwerven, maar de overige dagen regen en nog eens regen, koude en nog meer koude. „Als de hemelsluizen eens waren dicht te metselen", zei, spec taculair, een gezel. Hij maakte zijn zin niet verder at', maar knoop te om de een of andere reden zijn zakdoek, legde dit nuttige voorwerp op zijn hoofd en verdween in de gutsende regen. ,,Ik heb het nog getroffen", riep de in Roosendaal welbekende aan nemer Gerrit Bakker. Deze man zat achter het stuur van een flinke be stelwagen, waarmee anders (ver moedelijk) werklieden naar het „werk" gebracht worden. Aan de raampjes van de auto hingen bonte gordijntjes. Naast de chauffeur zaten enige kinderen. De aannemer reed uit, maar dat onder de meest barre weersomstandigheden. Toch had hij de moed ergens heen te gaan. Waarheen? Dat kon hij niet zeggen, hij had er geen tijd voor ook, want een vakantieminuut is kostbaar. Misschien is Gerrit uiteindelijk toch niet verder gekomen dan het Roo- sendaalse Vrouwenhof, waar het in de eerste dagen van de week druk was. Misschien is hij toch nog naar „De Efteling" gereden, want deze instelling mocht, de nare omstandig heden in het oog gehouden, niet mopperen. Misschien stond Zoute- lande op het programma. De logies- plaatsen in dit Walcherse dorp waren gevuld, maar het strand gaf de ge hele week slechts een geringe be drijvigheid te zien. In Cadzand was het ook niet zoals op betere dagen. Beroerde boel Piet Vergouwen, een Vlissingse bouwvakker, zwierf met zijn fiets door Roosendaal. Voor een stoplicht wachtte hij even op zijn eega, die met snelle pasjes een boodschap deed. Piet was zo ver van huis ge gaan om zijn familie (ergens in Kruisland) te bezoeken. „Met de vakantie kun je er nog eens uit", vertelde Piet, maar het weer noemde hij ,,'n beroerde boel." Zoals de Vlissinger zullen er velen hebben gedacht. Bij Vergouwen was de familie favoriet, bij anderen.,.. De „Acht van Chaam" trok een onnoemelijk aantal bezoekers, niet allemaal bouwvakkers, maar toch zeer velen. In het „Land van Hulst" gingen er velen naar de wekelijkse markt en Middel burg had donderdag ook niet te klagen over belangstelling. De vissers, die de regen vaak prefe reren, waren niet zo talrijk in Wil lemstad en omgeving als andere jaren. Vele cafés tapten een pintje extra, omdat de bouwvakkers een kaartje legden of een partijtje bil jart speelden. De spoorwegen maakten geen slechte zaken. Enige extra treinen, die via Roosendaal naar Brussel liepen, waren dik bezet. De „Expo" bleek het vakantiepunt te zijn van menige opperman. Maar alles bij elkaar was het toch een tikje triest. Zoveel millimeters regen als in deze vakantieweek, vie len er zelden in het begin van augus tus. En was het ooit zo koud? Een ober, al heel veel jaren in dienst van een bekende zaak aan de rand van Breda en wel bij het Mastbos wist zich de tijd niet te herinneren, dat er op zomerse dagen zo'n slapte was in en rond de bossen. Het waren dan ook geen zomerse dagen en dat is toch wel jammer voor al die mensen, die weer een jaar vooruit moeten. Beterschap, eerste week van augustus! De Russische ambassade is enige tijd geleden begonnen met de ver spreiding van informatiebulletins en andere propagandistische drukwerk jes, onder Congresleden, regerings functionarissen en het grote publiek. De Amerikaanse regering heeft een nota naar Moskou gestuurd, waarin gevraagd wordt om, op basis van wederkerigheid, de Amerikaanse am bassade in Moskou toestemming te geven eveneens propagandamateriaal te verspreiden. Wanneer het Russische antwoord ontkennend is, zal de Russische ambassadeur in Washington een wenk krijgen dat zijn activiteit niet langer gewenst is, zo verluidt in regeringskringen te Washington. In de nota wordt een dergelijk verbod echter niet ter sprake gebracht. Uit een onderzoek, dat de recher che heeft ingesteld is gebleken, dat mevrouw van der S., echtgenote van de conciërge van een verkooplokaal m Dordrecht, die op 7 juli bij de po- deed van een beroving, L "u"1!. samen met haar man in scene heeft gezet. Ho !Jï-OUW op bewuste dag h* P t VPgebeld met het verzoek keuken bevrÖden uit haar ZV door een onbekende man was ingesloten. De onbekende zou volgens haar verhaal haar een portefeuille, met een inhoud vaS f 1.200,- hebben afhandig gemaakt nadat hij haar verzocht had een bil jet van f 25,- te wisselen. Uit de verklaringen van het echt paar is thans komen vast te staan dat het echtpaar in financiële moei lijkheden bleek te zijn geraakt en dat het daarom de beroving in scène heeft gezet. Het echtpaar is aangehouden en opgesloten in het hoofdbureau van politie. Het heeft bekend. De Stichting Eindhovens Hoge schoolfonds heeft haar eerste jaarver slag het licht doen zien, waarin een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden, verricht in de perio de van 23 juni 1956 tot 31 december 1957. Deze typografisch zeer verzorg de uitgave, verlucht met enkele fraaie foto's, behandelt nog eens de totstandkoming van het fonds, terwijl de voorzitter van de stichting, Ir. F. J. Philips, het verslag een voorwoord meegaf. Uit enkele bijlagen, die dit jaarverslag vergezellen, kan men kennis nemen van de statuten van de stichting alsmede van de namen van die instellingen of personen, die als stichter, beschermer, donateur of be gunstiger van het fonds genoteerd staan. Het Eindhovens Hogeschoolfonds is min of meer ontstaan uit de Stichting Technisch Hoger Onderwijs in het Zuiden, welke laatste stichting over bodig werd toen de oprichting van de Technische Hogeschool in Eindhoven een feit was geworden. Het fonds heeft tot taak het goede, wederkerig vruchtbare en stimulerende verband te leggen tussen de school en het Ne derlandse bedrijfsleven. Het fonds tracht daarom in de eerste plaats om gelden bijeen te brengen om het on derwijs aan de Technische Hoge school te steunen in die facetten, waarvoor het Rijk geen gelden be schikbaar stelt. Naast de constellatie van de Stichting was daarom in de verslagperiode de werving van onder steuners de voornaamste zorg van het stichtingsbestuur. Men heeft daarvoor langs schriftelijke weg een actie ge voerd die, gezien zijn eenvoudige op- De 15-jarige Wim Kennis uit Am sterdam, die op 28 juli j.l. spoorloos verdween en naar wie de politie in het hele land op verzoek van de 'hevig ongeruste ouders speurde, is terecht. Hij logeerde bij een tante ln Terwinselen De jongen was deze zomer van ?rhool gekomen en kort daarna in be- v,=. n? £eSaan op een kantoor in van Amsterdam. Maan- JUV was hij gewoon op zijn 7n kantoor naar huis gegaan, niet ffn f men'.maar hij kwam daar elk spoor nadlen ontbrak van hem benten mwl d T*1 kinderpolitie een nnhlikntio ^,msterdamse pers door mobilisten, die zich knnaJL 5 Maar lok de tante ln T g£5gev?n' bm ht h* bT<*?eaan ^weTen was eind6 jSlf bifhaa?^^. Wim vallen en had LL verteM ^t^" vakantie had. Bovendien deelde hii haar mede, dat hij met toestemming vendun ouders bij haar mocht S? zet, een alleszins bevredigend resul taat heeft opgeleverd. Daar de Technische Hogeschool haar poorten pas opende op 19 sep tember 1957 ligt het voor de hand dat in de verslagperiode het aantal objec ten dat in het kader van de doel stelling van het fonds kon worden aangepakt en/of gerealiseerd nog wel uitermate beperkt was. Aan de Se naat werd een bedrag van 25.000 ter beschikking gesteld, bestemd voor buitenlandse studiereizen in verband met de opbouw van het studiepro gram aan de hogeschool. Aan de Commissie Eindhoven van de Neder landse en Delftse Studentenraad is een bedrag van 500 ter beschikking gesteld ter financiering van de Oriën- teringsdagen voor ingeschreven stu denten van de hogeschool Eindhoven. Tenslotte wordt vermeldt dat het fonds een lening van 25.000 heeft verstrekt aan de stichting Studenten voorzieningen te Eindhoven in ver band met de financiering van de in vesteringen voor de mensa. Deze le ning heeft een looptijd van 5 jaar en is gesloten tegen een rente van 4 pet. Voor het lopend studiejaar is een bestedingsprogram opgesteld dat een bedrag zal vergen van 70.000. Hier van is 20.000 uitgetr okken voor het aanschaffen van een verzameling van modellen en demonstratiemateriaal op technologisch en natuurweten schappelijk gebied. De tweede grote post is bestemd om drie wetenschap pelijke krachten aan te trekken voor het verrichten van onderzoekings werk: ƒ36.000 als zogenaamd „speur werkstipendia" Enkele kleinere ob' (Advertentie) Het officiële orgaan van de Zuid- slavische communistische partij „Borba", heeft vrijdag de pers van het Sovjet-blok met uitzondering van Polen beschuldigd van „uit gebreide pogingen om de Zuidslavi- sche buitenlandse politiek in diskre diet te brengen". Volgens een hoofdartikel hebben regeringsbladen in de Sovjet-Unie, China en de Oosteuropese landen de verklaringen waarin Belgrado het Amerikaans-Britse optreden in het Midden-Oosten veroordeelde, verzwe gen. Hetzelfde was geschied met de boodschappen, welke president Tito onlangs aan de leiders van een aan tal landen heeft gezonden. Daarentegen had de pers in ge noemde landen gemeld dat Zuid-Sla vië aan de zijde van „de imperialis ten" staat, dat het tot de bewapening van West-Duitsland heeft meegewerkt en dat de Zuidslavische marine oefe ningen houdt met oorlogsbodems van Navo-landen. (Advertentie) SINAASAPPEL (uitzuiver sap) Limonade-gazeuse citroen, frambozen, champagnepils (Volgens nieuw procédé) Heerlijk, gezond, verlrissend. Kikker óp met KIKKEROP" De Nederlandse regering heeft gis teren het nieuwe bewind in Irak of ficieel erkend. -Even nadat dit bericht afkwam, bleek, dat het Kamerlid Gerbrandy enkele schriftelijke vra gen had ingediend bij de minister van Buitenlandse Zaken, waarin hij deze laatste verzocht, met de erkenning van de Iraakse regering te wachten tot in september/oktober, opdat eerst de mening van de Tweede Kamer kon worden gevraagd. In elk geval achtte de heer Gerbrandy het nood zakelijk, „dat geen stappen tot erken ning van de met koningsmoord aan het bewind gekomen regering worden ondernomen, alvorens over deze zaak in de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer met de Zoals bekend werden de laatste jaren en vooral in 1957 in Aarden- burg opgravingen verricht welke ten doel hadden te onderzoeken of Aar denburg destijds een Romeinse ne derzetting is geweest Men heeft toen talrijke interessante vondsten ge daan, doch men beleefde een grote verrassing toen in het diluviale zand dicht onder de Romeinse bewonings- laag vuurstenen voorwerpen wer den gevonden die duidelijke sporen van bewerking vertoonden. JUit^ een onderzoek, dat door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek naar deze vondsten werd inge steld, heeft men vastgesteld, dat de ze voorwerpen moeten zijn vervaar digd omstreeks 5000 v. Chr. in de tijd toen Zeeuwsch-Vlaanderen in te genstelling tot overig Zeeland een hoger gelegen gebied van zand vorm de. Dit betekent, dat dus in Aarden burg de vroegste sporen van bewo ning werden gevonden die tot nog toe in Zeeland bekend zijn. Om de ouderdom te bepalen heeft men vergelijkingen toegepast met overeenkomstig materiaal dat elders in ons land werd gevonden en een Tijdens een standwerkersparade die op een feestterrein te Ermelo werd gehouden, zijn de Amsterdamse jour nalist Bussink en de veertienjarige H. Rutgers uit Apeldoorn gewond ge raakt, toen plotseling kogels over het terrein floten. De jongen kon na be handeling in het ziekenhuis Salem naar huis gaan, doch de Amsterdam mer moest er langer blijven, aan gezien hij een kogel in het been heeft gekregen die operatief moest wor den verwijderd. De kogels bleken afkomstig te zijn uit het gebouw van de schietvereni ging „Piet Cronjé" dichtbij het feest terrein, waar goeefend werd. De ko gels moesten worden opgevangen door een ijzeren plaat van anderhal ve centimeter dikte. Deze bescher ming, die al sedert 1923 in gebruik is, bleek op een bepaalde plek zo dun te zijn geworden, dat de kogels er doorheen gingen. Bij de meeste in de Betuwe ge houden verkopingen van laat fruit aan de boom was de publieke belang stelling aanmerkelijk groter dan de animo van de handel om zich van een of meer boomgaardgewassen meester te maken. De handel is te rughoudend voor appels en peren, hoewel de kersen over 't algemeen goede resultaten hebben opgeleverd. De Betuwe-boomgaarden zitten goed geladen, maar de kwaliteit wordt niet zo geroemd. Sommige eigenaars maakten in publieke verkoop voor nog te pluk ken boomgaardgewas mooie besom mingen. Zo werd een boomgaard ver pacht voor ruim f 12.000,-; andere goed geladen boomgaarden oesom- den f 8.600,- en f 7.900,-. De schat ting komt per kist van 20 kg in houd op het hout ongeveer neer op f 2,50 tot f 4,50. Daaruit zou afgeleid kunnen wor den dat de prijs van appels en peren in de huishoudkwaliteit voor de con sument dit najaar zelfs beduidend minister overleg is gepleegd' jectèn vergen een bedrag van nog De vragen kwamen juist iets te laati.lager zal komen te liggen dan vorig eens 4.000. jaar. wetenschappelijke methode die geba seerd is op de afnemende radio-acti viteit van koolstof, toegepast. De vuurstenen voorwerpen die te Aar denburg werden gevonden, stammen uit de Midden-Steentijd of het Me- solithicum welke tijd gedateerd wordt op 5000 voor onze jaartelling. De tot dan toe bekende oudste vondsten in Zeeland waren die welke gedaan wa ren te Haamstede op Schouwen-Dui- veland en die werden gedateerd op ongeveer 2200 voor Chr. en stamden uit de Late-Steentijd of het Neolithi- cum. Dergelijke vondsten werden nog nergens elders in Zeeland gedaan, hetgeen ook niet te verwonderen is, aangezien in die tijden Zeeland met uitzondering van de duinen op Schou wen en Zeeuwsch-Vlaanderen een waddengebied vormde waarop prak tisch geen bewoning mogelijk was. De mensen die hier toen woonden moeten geleefd hebben van de jacht en de visserij, want aardewerk uit die tijden is nergens gevonden. Romeinse vondsten Te Aardenburg werden ook talrijke sporen van Romeinse bewoning ont dekt en wel over een vrij grote op pervlakte verspreid. Hieruit hebben de deskundigen geconcludeerd, dat hier een belangrijke nederzetting moet zijn geweest. Men heeft echter met de thans gedane vondsten nog niet kunnen uitmaken of Aardenburg in de Romeinse tijd een vlootstation een legerplaats of een nederzetting aan een belangrijke handelsroute is geweest. Zoals bekend werden ver scheidene amfora's, bekers, dak pannen en een enkele munt gevon den en deskundigen hebben de ouder dom daarvan kunnen bepalen. Men dateerde deze voorwerpen op de 2e eeuw na Chr. Romeinse vondsten na de 3e eeuw na Chr. werden nergens gedaan, zodat men daaruit heeft op gemaakt, dat de Romeinen toen reeds hier vandaan moeten zijn ge trokken. Naar aanleiding van deze vondsten heeft men wel enkele theo rieën opgesteld. Enerzijds wordt ver ondersteld, dat Aardenburg een vloot station kan zijn geweest, van waar uit Julius Ceasar zijn aanval op Engeland heeft voorbereid en« uitge voerd; een andere mening is, dat Aardenburg een vooruitgeschoven vesting kan zijn geweest in het dicht begroeide kustgebied om de oor spronkelijke bewoners te onderwer pen en de soldaten tegen overvallen te beveiligen, doch ook sluit men de mogelijkheid niet uit, dat Aarden burg een handelsnederzetting was aan een Romeinse heirweg die gelo pen zou hebben vanaf de kust via Oostburg, Brugge, Aardenburg en zo naar het oosten. Men hoopt, dat nieuwe opgravin gen hieromtrent licht zullen ver schaffen. Het staat thans vrijwel vast dat deze binnenkort zullen plaats vinden. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft zijn medewerking hiervoor toegezegd en de gemeenteraad vo teerde reeds het gemeentelijk aan deel in de opgravingskosten. Het werk zal geschieden in het kader van de bestrijding der werk loosheid. Er is een plan opgesteld om te graven in een stuk braaklig gend terrein in het uitbreidingsplan aan de zuidzijde van Aardenburg. Vroeger moet dit terrein bewoond zijn geweest en het sluit aan op het gebied waar de vuurstenen voorwer pen werden gevonden. De onderzoekingen te Aardenburg worden echter door enkele factoren bemoeilijkt. In de middeleeuwen werden voor de grotere gebouwen die toen werden gesticht soms diepe fundamenten gegraven en daardoor werd de Romeinse bewoningslaag dikwijls gestoord. Ook door de aan leg van de vesting Aardenburg, wel ke werd uitgevoerd door Prins Mau- rits in 1621-1625 werd de bodem da nig omgewoeld en werd aan de Ro meinse laag veel schade toegebracht. literfles f 6.70, '/j literfles f 3.SS (exclusief glas) Sinds 1913 heeft Cecil B. Demille zeventig films in Hollywood gemaakt, die over de hele wereld door ongeveer drie miljard mensen zijn gezien. Meer dan iemand anders in Hollywood heeft Demille het spectaculaire „filmland" ge- creeerd en in de wereld bekend gemaakt. Cecil begon zijn carrière als toneelspeler. En oneelspeler is hij eigenlijk altijd gebleven. „Hij ee t mets zo lief als het voetlicht", zeggen zijn Als jongeman speelde Cecil toneel en vormde hjj een eigen troep dfe zijn eigen stukken speelde, niet zon der succes. Maar de jonge Cecil ver speelde het geld dat hij verdiend had, door financiële steun te geven aan theaterondernemingen die mis lukten. In 1913 was hij vrijwel blut Op dat moment kwam hij in contact met Samuel Goldwyn, die hem het geld verschafte om zijn eerste film werk te verrichten. Dat werd „The squaw man", waarmee hij 225000 dollar verdiende en de grondslag leg de voor de latere Paramountfilm- maatschappij. Het is steeds een van Demille's kenmerkende eigenschappen geweest dat hij niet bang was een apart standpunt in te nemen en dat te blij ven verdedigen. Zo was hij de eni ge destijds die de algemene opvat ting van Hollywood, dat "religie in de film zelfmoord" betekende, be streed. Hij bewees zijn gelijk met een reeks films over religieuze on derwerpen, die zakelijke successen werden, zoals de twee versies (van vrienden. Het zat hem in het bloed. Zijn vader, Henry Churchill Demille (van Frans-Neder landse afkomst), schreef toneelstukken; zijn moeder, Mathilda Beatrice Samuel, een Engelse, was actrice. Cecil werd geboren (12 augustus 1881 in Ashfield, Massachusetts) toen zijn ouders met een van vader Demille's stukken op tournee waren. S Een van de fabelachtig- ste mensen in het fabu-\ leuze Hollytvood is Cecil B. Demille, de bekende re- gisseur van massa-shows. Demille wordt de volgen- de week -12 augustus - 77 j jaar. Het onderstaande ar- j tikel geeft een blik op deze j merkwaardige filmfiguur. 1923 en van 1956) van "De Tien Ge boden", zoals „The king of kings", het leven van Christus (1926). Bijbel-helden Demille kwam uit een gezin waar de Bijbel dagelijkse lectuur was. In zijn jeugd waren de bijbelse figuren zijn helden. "De mensen uit de Bij bel waren niet de figuren uit een boek. Zij waren voor mij werkelijke, levende begrippen. Krijgslieden als Jozuah waren mijn helden, zoals cowboys en supermensen de helden van de tegenwoordige jeugd zijn," heeft hij zelf verteld. De bekende evangelist Billy Gra fje eens van Demille gezegd: „Hij is een profeet in celluloid die het voorrecht heeft gehad iets van Gods Woord uit tQ dragen naar meer mensen dan iemand anders." Demille denkt daar enigszins anders over. Hij beseft dat hij in r^-^ferTs^e Plaats de showman blijft. In een redevoering in 1956 betoogde hij: Het is niet de pri maire taak van de film om ser moenen te prediken. Sommige be roepsmoralisten zeggen dat de kunst de karakters moet verede len en versterken. Sterke karak ters nu worden niet gevormd door de mensen te blinddoeken en in watten te verpakken Oude bullebak De "show' is altijd alles geweest voor Demille. Hij beschikte, en be schikt nog, over een geweldige ener gie. Gewoonlijk verschijnt hij al om zeven uur 's morgens in de studio of op het terrein waar hij filmt. Daar loopt hij dan 12 uur of langer heen en weer, orders gevend en regelend. Iedereen is dan doodvermoeid. De mille lijkt fris, maar slechts weini gen weten dat hij na zulke dagen dik wijls uitgeput in zijn kamer ineen zakte. De mensen die voor hem werken worden vaak wanhopig door zijn stug ge tempo en door zijn bazige hou ding. Hij sprak de extra's in een film eens aldus toe: „Sommigen van u zullen mij vandaag niet aardig vin den. Daar geef ik niets om, als u uzelf straks op de film maar aardig vindt." Een andere maal was er al uren gefilmd, zodat iedereen rammel de van de honger. Demille eiste we derom vijf minuten absolute stilte. Een der vrouwelijke figuranten ech ter fluisterde in die stilte iets tot haar buurvrouw. Demille liet ophouden en vroeg de vrouw ijzig wat er zo belangrijk was dat zij zijn spreekverbod had overtre den. „Als ik het zeggen moet, vooruit dan maar," antwoordde de figuran te, „Ik zei, wanneer zal die oude bullebak ons eindelijk laten lun chen." Iedereen hield zijn hart vast, maar Demille barstte in lachen uit en liet de lunch onmiddellijk aanrukken. Nog meer werken Zelf schuwde Demille het werk allerminst. Hij beschouwde het ma ken van een film bijna als een mi litaire operatie, waarin hij, als ge neraal, steeds aan het hoofd van zijn troepen ging. Zo balanceerde hij zelf over een gespannen koord, toen de gehuurde koorddanser het niet naar zijn zin deed. En joeg hij een luie leeuw, die tijdens de opnamen voor "Het teken der kruises" niet in bewe ging te krijgen was, zelf een trap op. Demille heeft in zijn lange-, loop baan heel wat "sterren" gecreëerd. Tot de bekendsten behoren: Gloria Swanson, Wallace Reid, Rod la Roc- que, Sessue Hayakawa, Rychard Dix, H. B. Warner, Charles Bickford, Bill Boyd, Robert Preston. In één belangrijk opzicht was deze „incarnatie van Hollywood" zeer on- Hollywoods: hij had niet een opeen volging van huwelijken en echtschei dingen. Toen hij nog Newyorks ac teur was, in 1902, trouwde hij een vrouwelijke collega, Constance Adams. „Wij leefden sindsdien lang en gelukkig," zoals hij zelf zegt. Dat gelukkige leven duurt nog voort. De hoogtepunten uit Demille's lan ge lijst van filmprodukties zijn: „The squaw man", "The ten command ments", „The King of kings", „The sign oif the Cross", „Cleopatra", „Samson and Delilah." Op het ogenblik werkt hjj aan een nieuwe versie van zijn film van 1937, „The Buccaneer". Zijn toekomstplan nen: werken, werken, nog meer wer ken. F)E werkloosheid is in juli iets toegenomen. Allerlei beschou wingen hebben daarover in de kranten gestaan, die niet van zor gelijke tonen vrij zijn. Maar niet tegenstaande dat doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat er op verschillende maatschap pelijke diensten nog tekorten zijn. Wij noemen bijvoorbeeld de on derwijzers van de lagere scholen. Er zijn tekorten, hoewel nog vele oude onderwijzers en onderwijzeressen werkzaam zijn gebleven. Het mi nisterie van Defensie is er voor lopig toe overgegaan de aanko mende en jonge onderwijzers vrij heid van militaire dienst te ver lenen. Dit tekort is begrijpelijk, omdat het aantal schoolgaande kinderen (geboren na 1945) nog zeer groot is. Iedereen kan het effect daarvan zien in de steeds nieuwe schoolge bouwen. Een ander verschijnsel is dat steeds meer kinderen na hun lagere school, verder gaan leren bij aller lei onderwijsinstellingen. Ook daar voor zijn krachten nodig, die men niet uit de gewone arbeidsreserve kan halen. Een ander veel duidelijker waar neembaar tekort vindt men bij: dienstboden voor de gewone ge zinnen; verpleegsters in de zieken huizen; helpsters bij de opvoeding van onvolwaardige gezinnen; eerw. zusters of lekehelpsters in de mis sie. Dezer dagen las ik in „Onder weg" (ons gewaardeerd bisdomme- lijk weekblad) dat er een opleiding bestaat voor „bejaardenhelpster". Wil men eens bedenken dat het aantal ouden van dagen zeer sterk groeit. Maar dat houdt in dat deze mensen, bij elk jaar ouder worden, minder zichzelf kunnen helpen en dus hulp nodig hebben. Men kan op dit verschijnsel voort spinnen, de „opofferingsgezindheid" gaan bezien, het verschil in loon gaan uitrekenen, te geringe lust voor zulke taken bij onze jonge meisjes beschouwen. Er zijn ech ter te weinig gegevens, om hierover diepgaand te spreken. Bovenstaande opmerkingen dien den alleen om de feiten nog eens tot iedereen te laten doordringen. B.o.Z., Ir. J. De politie van Sainte Maxime, een stad aan de Franse Rivièra, heeft een gepensioneerd politie-officier uit Marseille gearresteerd wegens moord op zijn zoon. Een meningsver schil over de financiering van een hotel was de oorzaak. De politie officier heeft bekend. TN de dagen van hoogconjunctuur is de Rotterdamse haven arbeids krachten gaan werven in wijde om trek. Ze deed daarbij verlokkelijke aanbiedingen en de pendel ont stond. Vooral in west-Brabant on dervond men deze wegzuiging van arbeidskrachten en, hoewel men niet aan de vrijheid van arbeidsne- ming wilde tornen, vond men het toch niet fair. dat men bij het bie den van lonen en toeslagen achter moest blijven. Men wees ook op het gevaar voor het gezinsleven en de onzekerheid van bestaan voor de pendelaars: zij worden het eerst ontslagen, als de conjunctuur terugloopt. Thans klaagt Rotterdam, omdat er onder zijn „duiven" geschoten wordt. Hamburgse scheepswerven voeren werfacties in Rotterdam om vakmensen weg te lokken voor hoge lonen, lonen, welke onze grootste havenstad niet kan bieden. We ho ren nu ook klachten over sociale onzekerheid voor de aldus gewor- venen en over uiteengerukte gezin nen. Natuurlijk tellen deze bezwa ren hier nog sterker dan in het ge val van de pendelaars uit west- Brabant. Maar in wezen zijn ze de zelfde. Wellicht, dat Rotterdam nu beter zal gaan begrijpen, dat het aanmoedigen van de pendel in da gen van hoogconjunctuur in west- Brabant zulke ernstige bedenkingen opriep. (Advertentie) Barvktors Anno 1884 IFFECTEN-COUPONS Nabij de groenteveiling te Noord- Scharwoude is de 13-jarige André Winder zonder dat iemand het be merkte te water geraakt en verdron ken. Toen de ouders later op de dag ongerust werden over zijn wegblij ven, ging de vader met anderen op zoek. Het was de vader, die het stof felijk overschot van zijn zoon vond. Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl. - Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3% Nederland 194 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw Laagste koers 185 1/2 196 175 328 265 294 3/4 363 182 166.10 134 1/2 139 1/4 120 1/4 230 69 101 3/4 110.50 91 94 3/16 108 1/4 Hoogste koers 194 1/2 197 179 330 268 310 1/4 372 1/2 184 173.10 136 140 3/4 123 1/2 232 70 1/2 108 117.50 91 7/8 95 3/8 94 7/8 109 1/4 Vrijd. 8-8 laatste tijdvak 193 1/2 179 329 267 299 3/4 370 182 1/2 172.30 135 1/2 139 7/8 123 1/4 232 70 104 113.85 91 25/32 95 3/16 94 3/4 108 3/8 Koersverschil t.o.v. vorige week 6 1/8 3 0 2 4 3/8 5 3/8 1/2 5.75 0 1/4 2 2 1 4- i 3.45 29/32 1/8 7/16 1 1/8

de Stem | 1958 | | pagina 3