Zeeuwse arbeidsreserve kromp tegen de (landelijke) draad in Middelburg" krijgt fameuze gasten Vier jaar gevangenisstraf voor Indonesische die haar man stak Walsoorden gaat opnieuw missionaris „uitzakken een Drama van mislukt huwelijk TE VROEG GEJUICHT ^Qauknecht Tuinfeest Blamag< DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 Afnemende woningbouw merkbaar Cijfe Tragisch souvenir voor ouders van R. Riethoven Prins Willem V" is nu bijna geborgen Truman anti Faubus Miss Denemarken wordt filmster Strauss pleit voor jazz Wat een ruimte in zo n Bmiknechl koelkast EEN FANTASTISCHE KLAPCAMERA VOOR HEEL UW LEVEN. Belangrijke vondst SPORT IN 'T KORT Jeugdploeg terug uit de West PUDDING Met film bent u „safe"! PERUTZ Dulles terug uit Rio Poging tot moord te Zegge berecht Zomerfeest voor pater A. Mast De heer G. Klompers te Breda overleden PaeWaJ P extern Naar schoolvrede VEEVOEDERFABRIEK STRIJDOM IS ERNSTIG ZIEK Zeeland is er in de achterliggende maand voor wat de werkloosheid be treft niet zo erg slecht afgekomen» want hoewel het landelijke gemiddelde van 23 werkloze mannen per duizend beroepsbeoefenaren eind juni steeg tot 24 per duizend eind juli, daalde in Zeeland het aantal van 30 tot 27 promille. Onze provincie, die dus nog steeds boven het gemiddelde ligt, verhuisde hierdoor van de vierde naar de vijfde plaats op de ranglijst achte»* Drente met 82, Groningen met 51, Friesland met 45 en Overijssel met 29 promille. De (gelukkige) hekkesluiter is nog steeds Limburg met 11 promille. De daling in onze provincie moet voornamelijk op rekening geschreven worden van een verminderde seizoen- en wrijvingswerkloosheid. De eerste liep in juli terug van 600 tot 430 en de tweede van 500 tot 450. In totaal telde Zeeland op 31 juli j.l. 2252 werklozen tegen 2465 een maand eerder. in Goes wat moeite met het onder- brengen van de smeden-bankwerkers rS en de landbouwwerktuigenmonteurs en in Middelburg met de bankwerkers. De visserij vertoont een aanmerke lijk beter beeld door het invallen van het mosselseizoen. Onder de categorie „overigen" zal wel spoedig enige ver betering ontstaan, omdat daar thans een vrij grote vraag is van de suiker fabriek te Sas van Gent, die half deze maand met de raffinage van import suiker begint. Specialisatie Overigens dekt de vraag niet altijd het aanbod, noch omgekeerd. In de bouwnijverheid werden 105^mensen gevraagd en in de metaalnijverheid 128, maar de gevraagde specialiteiten komen dikwijls niet overeen met de beschikbare. Zo was er op 31 juli plaats voor 24 timmerlieden, 24 met selaars en 16 schilders en voor 19 elek trisch lassers, 16 machinebankwerkers, 12 ijzerwerkers, 10 lood- en zinkwer- kers en 9 automonteurs, maar zij wa ren niet althans niet op de juiste plaats of in de juiste kwaliteit aanwezig. De cijfers in de verschillende rayons waren als volgt: Oostburg 457 (een maand eerder 428). Middelburg 447 (568), Hulst 394 (367), Vlissingen 286 (295), Goes 223 (285), Trneuzen 194 (227)', Tholen 113 (144). Kruiningen 69 (93), Zierikzee 55 (74) en Sas van Gent 14 (11). In Hulst, Oostburg en Sas van Gent dus een stijging, in de andere rayons dalingen. Onderverdeeld naar de bedrijfsklas- sen of beroepsgroepen waren de aan tallen: mindergeschikten 671 (673), bouwnijverheid 371 (433). waarvan in de burger- en utiliteitsbouwsector 156 (149) en in de water-, spoor- en we genbouwsector 215 (284), losse arbei ders 360 (500), landbouwbedrijven 338 (304), metaalnijverheid 132 (100), niet- varend transportpersoneel 106 (138), textielnijverheid 79 (97), visserij en jacht 27 (58), en overigen 168 (162). Het toenemende overschot in de kringen Hulst en Oostburg is niet al leen een gevolg van de wisseling der werkzaamheden in de landbouw pauze tussen onderhoud en oogst maar komt ook gedeeltelijk uit de vlasserij en de bouwvakken. Terneuzen vertoonde een gunstig beeld, omdat juist op de teldatum alle havenarbei ders druk bezig waren. Bomen ijverh eid De uitsplitsing van de bouwnijver heid geeft te zien, dat het in de b. en u.-sector nog steeds niet goed gaat en dit komt thans door de afnemende woningbouw tengevolge van de toe wijzing van het belachelijk kleine aantal woningwetwoningen aan Zee land. In de w.s.w.-sector brengen de delta-werken wat meer leven in de brouwerij. Voor de uitvoering van het drie-eilandenplan konden wat meer mensen ingeschakeld worden dan aanvankelijk gedacht was. De toeneming van de arbeidsreserve in de metaalnijverheid is grotendeels een gevolg van de toevloed van vele jongeren, die juist de l.t.s. achter de rug hebben en nu naar plaatsing zoe ken. Daarvan werden er in Goes 147, in Middelburg 123. in Terneuzen 97, in Hulst 40, in Oostburg 29 en in Zie rikzee 16 afgeleverd; in totaal dus 452. Velen van hen hebben reeds werk ge vonden, maar de anderen komen niet allemaal rechtstreeks naar de arbeids bureaus; ze houden nog wat vakantie of zoeken op eigen gelegenheid. De plaatsingsmogelijkheden blijken vrij goed te zijn met uitzondering van die voor de elektriciëns. Voorts heeft men De voortschrijdende mechanisatie in de landbouw is voor de bureaus een onderwerp van zorg. Op Zuid- Beveland en Tholen zijn voor de eerste maal de zilveruien machinaal gerooid en het resultaat van de proef is van die aard, dat verwacht mag worden, dat in de toekomst ook elders dit systeem zal worden toe gepast. Van de 671 geregistreerde minder geschikten is een 250-tal werkzaam in beschuttende werkplaatsen en een ongeveer even groot aantal op buiten objecten, zodat deze ook weer niet helemaal werkloos zijn. Het cijfer der werkzoekende vrou wen steeg van 116 tot 176, grotendeels door het beëindigen der scholen, het geen tot uitdrukking komt bij het kan toorpersoneel, dat van 16 opliep tot 51 en van het handelspersoneel, dat van 12 vermeerderde tot 21. In de voe- dings-en genotmiddelenindustrie daal de het aantal werkloze vrouwen van 16 tot 1 doordat in Yerseke weer werd begonnen met het conserveren van de mosselen. Uit de W.W.... De lange duur van de overschotten op de arbeidsmarkt heeft de vraag doen rijzen, hoeveel werklozen er nu reeds langer dan 21 weken zonder emplooi zijn en dientengevolge hun uitkering krachtens de werkloosheids wet moeten missen. Dit blijkt wel enigszins mee te vallen. Het zijn er in totaal ongeveer 120, doch meer dan de helft daarvan namelijk 70 komt voor in het rayon Oostburg! In het gehele gewest Terneuzen met inbegrip van Oostburg dus zijn het er 90 en de kern wordt gevormd door landarbeiders en vlassers en enkele bouwvakkers. In de gewesten Middel burg, Goes en Zierikzee zijn het er respectievelijk 20, 4 en 4. De ouders van Reinier Riet hoven krijgen een souvenir van de koers, waarin hun zestien jarige zoon verongelukte.. De wedstrijdleiding van de „Acht van Chaam" kende hem woens dag de prijs van de grootste pechvogel toe, omdat hij in de eindspurt van de nieuwelingen wedstrijd ten val kwam en ern stig gewond naar het St. Lau- rensziekenhuis te Breda moest worden vervoerd. Op dat ogen blik was men nog onkundig van het einde van dit drama: om tien minuten over twaalf 's nachts stierf de jeugdige Riet hoven. Het horloge zal van een speciale inscriptie worden voorzien en dan aan de ouders van het ren- nertje worden aangeboden. Een tragische bijzonderheid is voorts, dat een oom van de ver ongelukte coureur in 1933 een soortgelijke val maakte. Dat ge beurde in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, waar de man in vroeger tijden de be taamde koppelgenoot van de eveneens verongelukte Veegers eveneens een schedelbasis- fractuur opliep. Als door een wonder overleefde hij echter dit ongeluk. De voetbalwedstrijd tussen de be kende Belgische eredivisieclub Royal Sporting Club Anderlecht en de hoofd stedelijke Zeeuwse tweede klasser „Middelburg" wordt zaterdagavond op het gemeentelijk sportterrein te Yer seke gespeeld. Het blijkt, dat de Belgen inderdaad met hun sterkste ploeg naar Zeeland komen en deze ontmoeting zien als een selectiewedstrijd, waarbij dus alle in aanmerking komende spelers op hun vorm kunnen worden getoetst. De reis zal daartoe met 17 spelers worden ge maakt. Anderlecht heeft een formidabele staat van dienst. In de seizoenen 46-47, 48-49, 49-50, 50-51, 53-54, 54-55 en 55-56 werd het kampioen van België. Het was de eerste vreemde ploeg, die het roemruchte Arsenal op 21 oktober 1953 op Higbury een 3-2-nederlaag toe bracht. Dit seizoen werd Anderlecht winnaar van het toernooi der kam pioenen, waarbij Wolverhampton Wan. derers (Engeland), Juventus (Italië) en Reims (Frankrijk) werden ver slagen. Velen van de nu opgestelde spelers spelen of speelden reeds een of meer dere malen in een Belgische nationale ploeg. Het Middelburg-elftal dat voor de zware taak wordt gesteld deze Belgen partij te geven is als volgt samen gesteld: Doel: Versluys; achter: Carol en Sig- termans; halflinie: Lindenberg, Gillis sen en van Westen; voorhoede: Beu- Het werk om het Nederlandse M.S. Prins Willem V" uit het Mi- chiganmeer te bergen zal in de eerste week van september voltooid zijn, zo verwacht Richard Meyers, een ingenieur die de werkzaamheden leidt. Meyers is eigenlijk de leider in het grootse project voor de berging van het grote Italiaanse passagiersschip Andrea Doria" dat op 14 oktober 1954 voor de Amerikaanse kust is ge zonken. Hij wil met de berging van de „Prins Willem V" ervaring opdoen die van nut zou kunnen zijn bij de berging van de „Andrea Doria". Het Nederlandse schip ligt 27 me ter onder water, terwijl de „Andrea Doria" meer dan 60 meter onder het zeeoppervlak is gezonken. Meyers hoopt de „Andrea Doria" binnen achttien maanden te bergen, maar de werkzaamheden zullen niet voor het einde van het jaar beginnen. kert, Groenewegen, de Bruin, Goos- sen en van Hercules. Albert Vogel kon door verblijf buitenslands niet worden opgesteld. „Het volk van Kansas heeft zich bij de voorverkiezingen voor de gouver neurszetel door sentiment laten lei den. Ons land moet niet door de hys terie geregeerd worden", aldus ex- president Truman, naar aanleiding van de overwinning die gouverneur Orval Faubus „de man van Little Rock" heeft geboekt tijdens de „primary", de voorverkiezing in de gouverneursverkiezingen van de staat Kansas. Truman zei dat de kwestie van de rassen-integratie van groot belang is; „60 pet. van de wereldbevolking heeft 'n andere huidskleur en al deze men sen zijn sterk geïnteresseerd bij het segregatieprobleem." Truman maakte duidelijk dat hij „niet aan de zijde van Faubus" staat en sprak de hoop uit dat de democra tische partij waarvan hij lid is geen terugslag zal ondervinden van Faubus' thans wel vaststaande her verkiezing. De twintigjarige Evy Norlund, die als „Miss Denemarken" deelnam aan de verkiezing van "Miss Universe" is door de Columbia-filmmaatschap- pij voor een periode van zeven jaar geëngageerd. Dit contract heeft echter het ver breken van Evy's verloving met de 22-jarige acteur Klaus Pagh ten ge volge gehad, aldus bericht de "Aar- huus Stiftstidende". Pagh zou name lijk, toen hij hoorde dat Evy door een filmmaatschappij was geënga geerd, tegenover de verslaggever van een plaatselijk blad hebben verklaard dat hij "nu voldoende geld had om in Hollywood een filmschool te be zoeken". De moeder van Evy Norlund was dermate ontstemd over het idee dat haar dochter een volwassen man zou onderhouden dat zij Evy dringend adviseerde de verloving te verbre ken. Hetgeen Evy, kennelijk ook niet aangetrokken door het idee een deel van haar tractement te moeten af staan, heeft gedaan, aldus de "Aar- huus Stiftstidende." De Westduitse minister van De fensie, Strauss, heeft de Duitse jazz- federatie doen weten dat hij „de ele menten die in de jazz hun uitdrukking vinden positief acht en dat zij door de bindende kracht die de mensen ervan ondergaan in hoge mate aan het streven van de Westduitse „Bun des wehr" tegemoet komen. Daarbij dacht de minister vooral aan de zuivere jazz. In totalitaire sta ten wordt de jazz als vijandelijk ge voeld ook wegens zijn individuele muzikaliteit, zijn vreugde aan het im proviseren, aldus Strauss, die mee deelde graag een jazz-legerkapel in het leven te willen roepen. (Advertentie) Iedere vierkante centi meter is produktieve bergruimte Importeur: N.V. MENTOR te Apeldoorn (Advertentie) DE WERELDBEROEMDE ITALIAANSE FILM VOOR ZWART/WIT EN KLEUREN. DE BESTE RESULTATEN. Bij Solduno, in de omgeving van Locarno in Zwitserland, zijn dertig graven uit de eerste eeuw van onze jaartelling blootgelegd. De graven bevatten talrijke glazen, houten en bronzen voorwerpen, alsmede een parfumflesje en een olielamp met nog gave kous. DE AMERIKAANSE atleet Glenn Da- vis heeft tijdens wedstrijden te Boe dapest tussen Amerikaanse, Hon gaarse en Tsjechische atleten net wereldrecord 400 m horden verbe terd. Hij maakte een tijd van 49,2 sec, hetgeen 0,3 sneller is dan het oude wereldrecord dat sinds 29 juni 1956 (Los Angeles) met 49,5 sec op zijn naam stond. DE AUSTRALIëR Albert Thomas heeft te Dublin het wereldrecord op de twee mijl verbeterd. Zijn tijd was 8 min. 32 sec. Opgetogen over een prachtige reis en over de in de West ondervonden bijzonder hartelijke gastvrijheid is donderdagmiddag om half drie de Nederlandse jeugdvoetbalploeg uit de West op Schiphol teruggekeerd. „We zijn bijzonder tevreden over het spel van onze jongens" zei de heer L. Brunt, secretaris - penning meester van de KNVB, nadat hij met het gezelschap uit het KLM-lijntoe- stel was gestapt, dat de groep uit New York op vaderlandse bodem te rugbracht. „Ik weet uit mijn hoofd niet wier er topscorer is geweest, maar ik geloof Janssen van Storm vogels, die aldoor midvoor heeft ge speeld. Uitblinkers wil ik overigens niet noemen". De ploeg heeft in totaal 3 wedstrij den gespeeld: 2 in grote hitte op 'n zandig terrein op Curacao ('s mid dags om half vijf) en de derde bij kunstlicht 's avonds op een prachtig veld in Paramaribo. Terwijl de eer ste twee matches ietwat moeilijke zeges voor de Nederlanders oplever den (31 en 21) wonnen zij in Su riname liefst met 9-2. (Advertentie) zonder koken! (Advertentie) Minister Dulles is donderdag na twee dagen te Rio de Janeiro be sprekingen met president Kubitsehek en andere Braziliaanse leiders te hebben gevoerd, per vliegtuig naar Washington teruggekeerd. Tevoren hadden de Amerikaanse minister en de Braziliaanse presi dent een gemeenschappelijke ver klaring getekend, waarin gepleit wordt voor versterking van de ban den tussen de Amerikaanse staten. Met name worden gezamenlijke maatregelen noodzakelijk geacht voor een oplossing van het vraag stuk van de economisch ten achter gebleven gebieden. Dulles en Kubitsehek zijn het er over eens dat Latijns-Amerika een belangrijke rol heeft te spelen en zjj achten het zeer wenselijk dat dit gebied een actiever aandeel krijgt bjj het vaststellen van de politiek der „vrije wereld." Doodsbleek, de handen smartelijk gevouwen, zakte zij van het verdachtenbankje neer op haar knieën. Haar kreet snerpte door de rechtszaal: „Ik zweer bij God, ik wilde hem niet doden. Ik houd zoveel van die man Deze rechtbankzitting te Breda, die de tragiek van een mis lukt huwelijk bloot legde, eindigde 's avonds met een vonnis van vier jaar met aftrek wegens poging tot moord en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, plus ondertoezichtstelling van de r.-k. reclasserings- vereniging. Op 22 april van dit jaar had ver dachte, een tengere Indonesische, te Rucphen haar man, A, de V. met een aardappelmesje in de hals Be stoken. Dank zij snelle doktershulp bleef de V. in leven. In Bergen op Zoom had zij dat mes bij zich ge stoken en zich naar Zegge begeven, waar zij haar man, die haar wilde verlaten, wel op een bepaald adres zou aantreffen. „Om hem van kant te maken", concludeerde de officier van justitie in zijn requisitoir. „Nee, bij God nee," snikte ver dachte, „Ik wilde hem helpen...." „Van kant helpen," vlijmde een der rechters. In tegenstelling met de raadsman, mr. C. Koppen, was de officier van Eerder op de dag had de officier van justitie tegen deze verdachte, A. P. uit Bergen op Zoom wegens po ging tot moord vyf jaar met aftrek geëist en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. mening dat hier van voorbedachten rade sprake was. Bij doodslag dienen opvatting en uitvoering van het voornemen één geheel te vormen. Hier heeft ver dachte alle tijd genomen om te han delen. Als verdere verzwarende om standigheden zag de officier nog, dat verdachte, na het toebrengen der ste ken met het mesje, in het dresoir van de kamer, waar zij gestoken had, naar grotere steekmiddelen had ge zocht. „Haar gemoedsstemming liet kalm overleg niet toe", meende op zijn beurt de raadsman. Slechts spra ke van mishandeling, concludeerde hij, en hij bepleitte een gevangenis straf. gelijk aan de tijd van voorar rest plus een voorwaardelijk straf. Blijkens het bovenvermelde vonnis ging de rechtbank hierin niet met hem mee. Na een langdurig en smartelijk ziekbed overieed te Breda de heer G. J. Klompers. Hij bereikte de leeftijd van 65 jaar. De overledene Morgen, zaterdag, organiseert Walsoorden een Zomerfeest ten ba te van pater A. Mast, de pas ge wijde Scheutist die op 17 augustus zijn woonplaats Walsoorden verlaat om de daarop volgende dag per vliegtuig van Meisbroek naar Kongo te vertrekken. Vanzelfsprekend laat het Scheldedorp, met zijn sterke ge meenschapszin de jonge missionaris niet zo maar vertrekken. Het zal tijdens het Zomerfeest van morgen trachten zoveel mogelijk geld bij el kaar te krygen, opdat pater Mast in de missie een eerste duwtje in de goede richting zal hebben. Walsoorden heeft in dit opzicht trouwens een traditie hoog te hou den, want toen pater P. Adriaansens naar Kongo vertrok deed zijn geboor tedorp ook wat het doen kon, met het resultaat dat deze reeds geruime tijd in Kongo werkende missionaris een vanuit Walsoorden gefinancierd kerkje bezit! De comitéleden die thans het Zomerfeest ten bate van pater Mast op touw zetten, kunnen met gepaste trots de foto van dat kerkje tonen. Pe jonge missionaris zal gaan wer ken in een gebied dat betrekkelijk dicht bij het missiegebied van pater Adriaansens ligt en dat is voor bei den natuurlijk plezierig. Dansen op de steiger Het feest start morgenmiddag met volksspelen voor de jeugd, die in verscheidene wedstrijden prijzen kan verdienen. Om 3 uur is er een voet balwedstrijd van een Walsoordens team tegen de Noordstraat en naar men ons verzekerde wordt die match geen slappe vertoning. Walsoorden wil winnen, niet alleen omdat er een beker mee te verdienen is en een flinke beker kan Dij een zomer feest overigens uitstekend te pas ko men! maar ook om de eer. Het hoogtepunt van het feest zal het om 6 uur aanvangende openlucht bal op de steiger zijn. Er is waar schijnlijk geen unieker plaats te be denken om te dansen dan juist hier, aan de oever van de machtige Scheldestroom die juist bij Walsoor den des te majestueuzer schijnt. De steiger krijgt een houten dansvloer en er komt een prima orkestje. De sfeer zal ongetwijfeld bijzonder ple zierig zijn. Walsoorden is terecht trots op zijn steiger die juist ver genoeg in de Schelde steekt om een indrukwekkend uitzicht naar alle kanten te hebben. Het is een ge liefd plekje voor velen. Men heeft een prachtig uitzicht op de drukke scheepvaart (de schepen varen er dicht onder de wal) en ook als er toevallig eens geen vaartuigen te zien zijn is het panorama van de brede stroom uitermate boeiend. Uniek uitzicht Een aantal Duitse gasten, die tij dens hun verblijf in Zeeuwsch-Vlaan- deren steeds met groot genoegen een kijkje op de Wester-Schelde kwamen nemen vanaf de Walsoordense stei ger, vroegen zich verwonderd af waarom nog steeds geen handige za kenman van de steiger een „glazen kooi" had gemaakt. Langs de Elbe, zo vertelden ze, treft men verschei dene van zulke gelegenheden aan. Men zit er rustig, uit de wind, men kan er iets drinken en een speciale dienst zorgt ervoor dat de kijkers over iedere boot die passeert de bij zonderheden te horen krijgen. Het trekt enorm en volgens de Duitse gasten is het uitzicht op de Wester- Schelde wel driemaal zo interessant als daar bij Bremen. Misschien komt er ooit iemand die er perspectief in ziet. Het toerisme in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt on danks de dure veren -zienderogen toe. Het aantal bezoekers is deze zomer opvallend groot. De steiger van Walsoorden, mits daarop inge richt zou een nieuwe en sterke trek pleister kunnen vormen voor vele gasten. Prijspiering Intussen hoopt het dorp aan de Scheldeoever dat het Zomerfeest van morgen bij zomers weer gevierd kan worden. Mocht het regenen, dan be hoeft niemand daarvoor thuis te blij ven, want dan wordt er in een gro te overdekte ruimte gedanst. St. Ce cilia van Hontenisse komt als boe- renkapel het feest ten bate van pater Mast opluisteren en zaterdag en zon dag wordt er bij A. v.d. Bosch ge pierd om een uit de kluiten gewas sen varken. Wie naast het varken piert, heeft altijd nog kans op twin tig andere prijzen. Kortom, het is Walsoorden's be doeling de bezoekers geld uit de zak te kloppen, maar het geeft hun er iets voor terug. Moge de jonge mis sionaris er een stevige geldbuidel aan overhouden! was inspecteur van de meelfabrieken van de Nederland se bakkerijen. Hij bereikte in het Ne- 1 derlandse leger de rang van reserve luitenant kolonel. De Nederlandse j bond van oud-strij ders vond in hem een warm voor stander en als se cretaris heeft hij de belangen van de leden steeds op onovertroffen wijze gediend. Boven dien was hij ereleid van het Pool se bevrijdingsbataljon. Vele jaren had de heer Klom pers zitting in de Bredase gemeen teraad, waarin hij als eenling ge ruime tijd de vroegere K.N.P. ver tegenwoordigde. Bij de opheffing van deze partij verklaarde hij zich solidair met de K.V.P., om bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen uit te komen op de lijst van het Progressief Kader. Als zodanig zou hij in september op nieuw in de raad verschenen zijn. Zijn plaats zal thans worden inge nomen door de heer Th. Hulskra mer, In de parochiekerk aan de Oran jeboomstraat zal zaterdagmorgen om tien uur de plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen. I~)E CVP in België heeft wel ge- toond, dat zij inzake de prikke- lige schoolkwestie oprecht naar verzoening streeft. De regering- Eyskens probeert niet op stel en sprong de onderwijswetgeving-Col- lard te veranderen door eenzijdige tegenmaatregelen. Neen, ze wil het onderwijsbestel onderwerp maken van een studie, waaraan de drie grote partijen deelnemen, opdat er een voor allen aanvaardbare rege ling tot stand komt. Die regeling zal dan terugwerkende kracht krij gen tot 1 september, het begin van het nieuwe schooljaar. De studie zal intussen nog wel de nodige moeilijkheden opleveren. Vooral bij de socialisten zit het an- ti-clericalisme er zo ingeroest, dat het wel heel moeilijk zal zijn met hen tot enige overeenstemming te komen. In de katholieke Belgische bladen wordt dan ook openlijk een sterk skepticisme beleden. Niettemin, de schone gedachte der verzoening is het pogen waard. We hebben het trouwens veertig jaar geleden in Nederland ook gezien, hoe na decennia van verbeten schoolstrijd de vrede werd gete kend, een vrede, die praktisch niet verstoord is. We wensen dit ook onze zuiderburen van harte toe. £)EZER dagen stond in verschil lende kranten een plaatje, waar op men Soekarno zag dansen op een tuinfeest, aan welke danspartij ook de Amerikaanse ambassadeur deelnam. Het was een echt fleurig en zonnig plaatje. Maar onderhand gaat het onder het wanbeheer van deze Soekarno met de Republiek Indonesia steeds meer bergafwaarts. Dat constateert de gezaghebben de New York Times: „Te midden van wat ongelofelijke overvloed zou moeten zijn, ziet de bevolking van Indonesië zich gesteld voor niet minder dan verhongering en het is niet mogelijk aan de conclusie te ontkomen, dat de blaam voor deze rampzalige situatie geweten moet worden aan kolossaal wanbestuur". De commandant van de troepen op West-Sumatra moet constateren dat de Indonesische „rebellen" met hun guerrilla steeds hardere slagen toebrengen aan het officiële bewind. In de partij van Soekarno, de PNI, heeft zich een afsplitsing voorge daan, ook al uit grote ontevreden heid over het huidige beleid. Maar tuinfeesten zijn gezellig.... een blamage voor het de partement van Defensie. De juristen daar hebben twee jaar ge leden niet ontdekt, dat een wijzi ging van de Grondwet ook een wij ziging van de Dienstplichtwet nood zakelijk maakte. Toch was het vrij simpel. Uit de Grondwet verdwe nen twee artikelen, welke totnutoe hadden verhinderd, dat dienst plichtigen zonder hun toestemming naar het buitenland zouden worden gezonden. In de Dienstplichtwet bleef een desbetreffende bepaling echter staan. Onlangs nu viel het besluit om een 400-tal dienstplich tigen naar Nieuw-Guinea te sturen, om daar onze defensie te verster ken. De mannen werden al aange wezen en de nodige voorbereidin gen getroffen. Tot opeens iemand er achter kwam, dat de Dienst plichtwet zich daartegen verzette. De aanwijzingen moesten toen weer ongedaan gemaakt worden. Pas in september komt de Kamer weer bijeen, die een nu haastig klaar ge maakte wijziging van de Dienst plichtwet kan behandelen. De uit zending van de extra-versterking is echter op zijn minst een paar maanden vertraagd. Omdat de ju risten op Defensie niet wakker ge noeg zijn geweest. (Advertentie) Eindelijk een afdoende, risicovrije en1 volkomen verantwoorde bestrijding van SPOELWORMEN bij markt- en koopbfggen. S.E. WORMIX, samengesteld op eiwitarme basis, is ontwikkeld na vele laboratorium onderzoekingen en uitgebreide proefnemingen op onze proefboerderij ,,ANCA" en andere bedrijven. S.E. WORMIX werkt preventief S.E. WORMIX, DE BASIS voor Uw varkensmesterij. In papier fust van 10 kg. De Zuidafrikaanse eerste minister Johannes Strijdom is ernstig ziek. Hij lijdt aan long-embolie. Zijn ver blijf in het ziekenhuis zal hierdoor voor onbepaalde tijd worden verlengd. De thans vijfenzestigjarige Strij dom werd reeds op 26 juli jl. te Kaapstad in een ziekenhuis opgeno men, omdat een niet goed werken de hartklep, waarvan de premier reeds enige jaren last had, hem op nieuw vermoeid maakte en ongerief veroorzaakte. Woensdagavond werden in de Ver enigde Staten talrijke radiostations, nieuwsagentschappen en observatoria opgebeld door nieuwsgierige Ameri kanen die wilden weten of een raket naar de maan was gelanceerd. Zij zagen namelijk „in de omgeving" van de maan een helder schitterend voorwerp. Enkelen meenden zelfs te zien dat „het" zich in de richting van de maan bewoog. Spoedig bleek dat „het" de pla neet Mars was, helderder dan sinds 1957 het geval is geweest. Mars zal tot november nog helderder worden waarna de schijn langzaam gaat ver minderen. Van de aarde af gezien staat Mars inderdaad „enigszins in de omgeving van de maan". Maar Mars beweegt zich niet naar de maan, doch de maan naar Mars. Zoals bekend heeft het Amerikaan se ministerie van Defensie medege deeld dat mogelijk tussen 17 en 20 augustus een raket naar de maan zal worden gelanceerd. Ook in Rusland wordt gewerkt aan het afschieten van een maanraket.

de Stem | 1958 | | pagina 5