De Russische Kerk onder ichon en Sergius p Wit iiSfBlf R0LFILM STEM-FEU ILLETON z Zwart o d Frontaanval op de Kerk Inval der Duitsers Toewending naar het Westen HIJ WAS GEEN MOORDENAAR DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 tl de ïur ing te laai it ugde Ihoven )A „Levende Kerk Nasser vleit Saoed Er is nog gerechtigheid in de wereld Sovjets beëindigen oefening in M- Oosten Koningin van Boeganda bezoekt Nederland Toverdokter'' neergestoken Aantal slachtoffers in de bergen: 31 Twee alpinisten verongelukt Franse socialisten tegen de grondwet vraag 's werelds l"° Dierenbescherming contra Britse jagers Chili drinkt vergif vloek van dt onnepri ieóter door Gordon Mac Creagh Minnelijke schikking Schoon Londen Westduitse marine houdt oefeningen TV-R A DIO-TV-RADIO-TV- ?gever) s zijn don- nrechter te •ordeeld tot bs. een dag tregen hun de H. Mis e Steenber- lachen. En was toe- in <ïe kerk H.Mis pro- s verstoring |p konden de uit Bergen vertellen, en moeten iin de preek aanleiding jn. Hü kon- en merkte ,,Wie nu zich heeft, lan de pas moesten de m hoe gaat en praten tafel van esten ze er ir de rech- ernstig en an de offi- idie was he- iechelen... rechtbank te behandeling duisteringsaf- het bijkantoor ink te Roosen- f 125.000,- ge- stond terecht pder van dit /as deze zaak, had waardoor aar kon zijn, e zitting van der directiele- d. De officier e bij zijn eis enisstraf on- rek van voor- itspraak doen- twee jaar eri isstraf, daarbij liet, waardoor deuren was 7 55 van Eindho- van f 21.000,- igde" van de er Marcello dat mometi- de internatio- lling Sonsbeek twerk zal te krijgen op het FRANS voor de lagere Rijk uit Goes. EN ar uit Bosch- 'oor het prak- 1VET le mej. C. A. ten voor het van het Tex el A films niets! >9 over de Kwai- j: Sissi, a.l. oor der verdwe- ït enig voorbeh. ra: De graaf van. »r: De vleugels uur: Laurel en ïherming. uur: Nein Bru- tnpia 8 uur: Ja, m g over de Kwai- o: Sissl, a.l. toor der verdwe- it enig voorbeh. a: De graaf van r: De vleugels erfeest ten bate 3,30 uur volks- Imatch, 18 uur Prij spiering bij dige Kring De r: Voor publiek w 8 uur: Eom- uur: Laurel en :herming, a.l. uur: Nein Bru- npia 8 uur: Bei chön, a.l. de Backer 3 u.: 8 uur: An der a.l. 1,30 en 9 uur: >u, a.l. van Dijk 7,30 u.: Is bij film Het Tichon, tot patriarch gekozen in 1918, bleek juist de krachtige figuur die men had gewild. Reeds op 19 januari 1918 deed hij een oproep tot heel de Kerk zich vastberaden te verzetten tegen de openlijke en geheime vijanden van de Kerk en hij sprak de ban uit over hen, die zich aan revolutionaire gruweldaden hadden schuldig gemaakt. Toen de Sovjets de scheiding van Kerk en staat afkondigden, werd de orthodoxe bevolking opgeroepen zich te verzetten tegen de doorvoering van het decreet. „Sta op, heilig Rusland, bestijg uw Golgotha! Het heilig Kruis, een onoverwin nelijk wapen is met u!" Het gezag van Tichon was enorm en het ging dus hard tegen hard. 1414 Bloedige voorvallen waren het gevolg van een nieuwe aansporing Sovjetwetten te negeren. Toen kwam de hongerwinter in de Wolgagebieden. De Sovjets eisten de uitlevering van de kerkelijke schatten ten behoeve van voedselaankopen, maar de patriarch maakte voorbehoud voor de gewijde voorwerpen. Het kwam tot processen en fusilleringen en tenslotte werd de patriarch gevangen genomen. Toen gebeurde er iets, dat later een treurige herhaling zou krijgen in de affaire met cle Deutsche Christen on der het Hitler-regime, Een groep sovjet-sympathisanten zag zijn kans schoon en stichtte de zogenaamde Le vende Kerk. Men maakte dus mis bruik van de hechtenis van Tichon om de eigen ideeën door te voeren en helaas sloten zich enkele van de beste leidende kerkelijke figuren bij de beweging aan. Maar juist nu bleek eerst ten volle de waarde van een krachtig patriarch: Tichon werd in 1923 in vrijheid gesteld en wist met zijn autoriteit het gevaar van een schisma, dat met het bolsjewisme heulde, te voorkomen. Zijn oproep tot terugkeer werd gevolgd o.m. ook door de metropoliet en latere patriarch Sergius. Om vrijgelaten te worden had Tichon moeten toestemmen in een ..compromis" en zijn „sovjet- vijandige" handelingen moeten be treuren. Waarom Tichon toegaf tactische terugtocht of nieuw theolo gisch inzicht? en ook waarom de regering hem vrijliet is tot nu toe voor de historici een raadsel. Het zal wel nooit meer worden opgelost. Tichon stierf in 1925, twee jaar na zijn vrijlating. In zijn testament riep hij de gelovigen nogmaals op tot loyaliteit tegenover het sovjetbewind. Immers het was aan de macht geko men met Gods wil, zonder Wie niets gebeurt. Zonder in enig opzicht te compromitteren in geloofszaken dat was duidelijk aan het adres van de „vernieuwers"! moesten de aanhangers van de Kerk trouw zijn aan de regering en elke agitatie te gen de staat veroordelen. Sergius, Tichons opvolger, zette de lijn van zijn voorganger voort. In zijn bekende „declaratie" van 1927 spoorde hij de gelovigen aan hun plichten als sovjetburgers te vervul len, niet alleen maar uit angst voor straffen, maar uit gewetensovertui ging. Dit hield Sergius vol, ook toen de uiterlijke kerkelijke organisatie van de Kerk door het regime bijna geheel vernietigd werd. Een nieuw concilie kon ook hij niet bewerken en daarmee bleei Sergius slechts waarnemend patriarch. Het enige wat hij gedaan kon krijgen van de rege ring was de wettelijke erkenning van de patriarchale synode. Ook wist hij een kleine kern te handhaven van bisschoppen, in wie de apostolische successie met het orthodoxe geloof bleef gehandhaafd: het minimumver eiste voor het overleven en eventueel later weer opleven van de Kerk. In de dertiger jaren werd het diep tepunt bereikt: in vele steden en dor pen was geen enkele kerk meer open; duizenden priesters en gelovigen be volkten de gevangenissen en arbeids kampen. Ontelbaren stierven voor hun geloof- Het is onmogelijk de Voorzienigheid in de kaart te kijken, maar toch mag men de inval der Duitse troepen in Rusland in 1943 providentieel noemen voor de Russische Kerk- De regering moest in het uur van het hoogste ge vaar alle krachten mobiliseren en metropoliet Sergius stelde onverwijld de Russische Kerk met heel haar moreel gezag in dienst van de lands verdediging. Zelfs Stalin erkende de nationale verdiensten van de Kerk door in de herfst van dat jaar een bisschoppenconcilie toe te staan! Ein delijk kon Sergius tot patriarch geko zen worden. Nog 8 maanden kon hij zijn Kerk over de afgrond van ver volgingen, schisma's en geloofsafval heen voeren. Toen stierf patriarch Sergius. Zijn opvolger Alexius, eigenlijk Aleksy Sergej Wladimirowitsj Se- mansky geheten, werd een half jaar later door een nieuw concilie tot pa triarch gekozen. Het concilie nam nog een ander belangrijk besluit: de aanvaarding van een nieuw statuut voor het bestuur der Kerk. De positie van de patriarch schijnt daardoor sterker te zijn dan ze in 1918 was. Want nu staat de patriarch niet slechts aan het hoofd van het bestuur der Kerk, maar hij is zonder meer het hoofd van de Russische Kerk, al blijft het hoogste gezag bij het con cilie. Tot dan toe heette de patriarch „primus inter pares" (de eerste on der gelijkwaardigen) en ook die be perking liet men vallen. Ook werden tenslotte zijn bevoegdheden, o.m. met betrekking tot de benoeming van bis schoppen, vergroot. Een teken van voortgaand herstel der patriarchale macht schijnt ook de in 1948 te Moskou bijeengeroepen vergadering van zgn. autokefale Ker ken, met Moskou samenwerkende zelfstandige orthodoxe Kerken in de communistische landen. Op die bij eenkomst werd ook een standpunt in genomen tegenover de oecumenische beweging van de Wereldraad van Kerken: men weigerde alle medewer king. Intussen schijnt daar overigens verandering in te komen, want na eindeloze voorbereidingen is het nu zo ver, dat van 7 tot 10 augustus te Utrecht een eerste gesprek zal plaats hebben van vertegenwoordigers van de Russische Kerk met afgevaardig den van de Wereldraad Maarschalk Abdel Hamin Amer, de vice-president van de Verenigde Arabische Republiek, is onverwachts per vliegtuig naar Taif in Saoedi- Arabië vertrokken, waar hij diezelfde avond nog een gesprek had met ko ning Saoed. Politieke waarnemers te Cairo zien hierin een bewijs dat president Nas sers streven naar een vereniging van de Arabische wereld snel vor dert. Nog maar vijf maanden gele den ontstond er een ogenschijnlijke kloof tussen Saoedi-Arabië en de Ver. Arabische Republiek doordat Cairo koning Saoed ervan beschuldigde twee miljoen pond te hebben gebo den om president Nasser te laten vermoorden en de unie tussen Egypte en Syrië te doen mislukken. Als Nasser er in slaagt, koning Saoed aan zijn zijde te brengen, zal de westelijke invloedssfeer in het Midden-Oosten zich beperken tot het woestfjnachtige Jordanië, de olie rijke Sjeikdommen langs de Per zische Golf en het protectoraat Aden. Herder-Korrespondenz overzicht als volgt: besluit zijn „Terugziende op de voorbije 40 jaar sinds zijn wederopriching te midden van het tumult der re volutie, mag het patriarchaat van Moskou vandaag zich bewust zijn, dat het ondanks de nog altijd on gunstige sovjettische godsdienst wetgeving en ondanks aanhou dende scherpe ideologische be strijding niet slechts leiding geeft aan een onbetekend overschot van een kerkelijke organisatie, maar aan een levende Kerk, die in het volk is geworteld en met het christelijk geloof ook een deel van de studenten-, boeren- en arbei dersjeugd bereikt". Een verrassend optimistisch beeld, waarbij men echter moet bedenken, dat de orthodoxe Kerk alleen maar een „Russische vrijheid" geniet: in het openbare leven, in scholen, jeugd, organisaties, gezondheidszorg enz, is haar invloed volkomen uitgesloten. Ze is opgesloten binnen de kerkmuren. J. v. d. M. pr. Blijkens een bericht in „Prawda" het orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, zijn de maar schalken Andrei Gretsjko en Kiril Meretskof, die de manoeuvres van het rode leger in de gebieden bij de Turkse en de Perzische grens heb ben geleid, te Moskou teruggekeerd. De oefeningen zijn inmiddels geëin digd. Zoals bekend kondigde Moskou deze manoeuvres aan, kort nadat de Amerikanen in Libanon waren ge land. Later werd medegedeeld, dat Sovjet-militairen ook zouden mee doen aan oefeningen in Bulgarije. (Advertentie) Karl Mende geraakte op 31 januari 1933, toen hij van de avondschool huiswaarts keerde, te Hamburg ver ward in een vechtpartij tussen com munisten en SA-mannen. Een SA- man viel hem aan en hij verweerde zich met een stuk van een tuinhek. De volgende dag las hij in de krant dat tjjdens de vechtpartij, die hij had meegemaakt, een SA-man ver moord was. Mende vluchtte naar het buiten land en nam dienst bij het Vreem delingenlegioen. Vandaar liet hij zich door een Arabier naar Australië smokkelen. Tijdens de tweede wereld oorlog werkte hij in Peru en van het geld dat hij verdiende stuurde hij regelmatig een bedrag naar de fa milie van de SA-man. Want sinds die avond had de dood van de SA- man Mendes geweten belast. H. K. H. Catherine Damali, naba- gereka (koningin) van Boeganda bracht na een bezoek aan de confe rentie der morele herbewapening te Caux in Zwitserland gisteren een kort bezoek aan Nederland. In haar gevolg bevinden zich mrs. Damali Kisosonkole, een tante van de konin gin en chief J. P. Musoke. Na een bezoex aan de Eerste Ka mer en aan het Vredespaleis heeft het gezelschap in Delft het poliocen trum van de van der Woude stich ting in ogenschouw genomen. Na af loop hiervan was er een ontvangst op het gemeentehuis van Delft, waar na de burgemeester, de heer D. de Loor de nabagereka een lunch aan bood. Het gezelschap vertrok in de loop van de middag van Schiphol naar Londen. 55 „Als ik dit poeder over je heen strooi zul je in een mier verande ren," zong met eentonige dreigende stem de plaatselijke toverdokter of ,,curandera". Marta Schwartz ge naamd, ..tenzij je me geld geeft." De verschrikte onderwijzeres, tegen wie deze dreigende woorden gericht waren, Olga Bravó Zoto, trok een dolk en stak die in het hart van de kwakzalver. Olga is thans in handen van psychiaters. Van Peru ging hij naar Brazilië, waar hij een fortuin maakte en de dochter van een plantage-eigenaar huwde. Maar zijn geweten bleef hem plagen. Vijf weken geleden kwam hij in Hamburg aan en direct ging hij naar de politie, om zich aan te geven als de moordenaar die men, naar hij ver onderstelde, al 25 jaar zocht. Maar toen de politie over haar ver bazing heen was en een onderzoek instelde bleek dat de SA-man alleen een hoofdwonde had opgelopen en herstelde. In 1942 sneuvelde hij in Rusland. En het fraaiste: als Mende een dag langer in Duitsland was geble ven zou hij gezien hebben dat de krant, die de moord van een SA-man meldde, de volgende dag een rectifi catie had geplaatst. Want die kon nog uit een stoffig archief opgedoken worden, teneinde de stem van Karl Mendes geweten nu eindelijk te sus sen... (Advertentie) WAKKER In Rochester werd de heer Harold Skellen wakker met het akelige gevoeldat hij iets mankeerde. De ontboden dok ter liet hem onmiddellijk naar het ziekenhuis brengen, waar hij werd behandeld wor een gebroken rechterarm, een ge kneusd sleutelbeen, een gebro ken neusbeentje, twee blauwe ogen en een gat in zijn hoofd, waarin veertien krammetjes moesten worden gezet. Toen onze Harold eens goed over het geval nadacht, herinnerde hij zich de vorige avond uit voerig aan het vechten ge weest te zijn. „Schijnbaar heb ik verloren", zei hij. Fout De heer Caminiti uit Baltimore was op het laatst zo kwaad over het feit, dat hij zo veel kaartjes voor het parkeren van zijn wagen moest kopen, dat hij er eentje uit de auto maat draaide en dat onder woedend geroep kapot scheurde. „Als ik er voor betalen moet, mag ik er mee doen wat ik wil", riep hij onder meer. Er kwam echter een bedacht zame agent aan te pas, die vond, dat Caminiti weliswaar gedeeltelijk ge lijk had, maar die toch papier en potlood tevoorschijn haalde. Hij gaf de kwade man een proces wegens het verontreinigen van de openbare weg. Naam In Londen trachtten twee heren in te breken in de am bassade van Amerika. Geluk kig werden ze net op tijd be trapt door een agent, die George Washington heette. Vrees In Akron werd de heer Henry Lee ongeveer een jaar geleden tot een geldboete veroordeeld, omdat hij op een mus had geschoten met een re volver, die hij eigenlijk niet in zijn bezit mocht hebben. Onze Lee heeft geruime tijd over de zaak gepeinsd en als gevolg daarvan is hij nu on verhoeds met een eis tot schadever goeding van vijfduizend gulden te voorschijn gekomen. Abuis Volgens een Oostduits blad is een Oost-Duitser, die een kostuum in West-Berlijn gekocht meende te hebben en dit in de trein op weg naar huis (Dresden) wilde aantrek ken, zonder broek in Dresden aan gekomen. Op het toilet had de man zijn oude broek uitgetrokken en uit het raam gegooid. Toen hij het pak, waarin zijn nieuwe kostuum had moeten zitten, opende, bemerkte hg dat de Westberïijnse winkeljuffrouw alleen de jas ervan had ingepo1"' Het bier is hier ver schrikkelijk slecht. Ik zal big zgn als het sluitings tijd is. Het aantal slachtoffers, dat de bergsport dit jaar in Italië heeft ge- eist, is donderdag tot 31 gestegen, toen de misvormde lijken gevonden werden van twee jonge Duitse al pen-klimmers, die verongelukt waren op de 2.800 m. hoge "Dente" in de Italiaanse alpen. De twee nieuwe slachtoffers heb ben het aantal Duitsers, dat in de afgelopen twee dagen het leven ver loren hebben bij het beklimmen van Italiaanse bergen, op tien gebracht. De dood van de twee jongeman nen is in een mysterie gehuld, daar zij zonder gidsen de "Dente" (tand) beklommen. Die bergtop wordt een van de gemakkelijkste geacht van de drie pieken in de Lavaredo. Alpen-gidsen, die op zoek gingen naar de beide jongemannen, identi ficeerden hen als Heinrich Tsjiedel, 19 jaar, een student uit het Beierse stadje Teschen en Mattia Grasll, (een 18-jarige timmerman uit de stad Ramsan, eveneens in Beieren. De twee warer. voor het laatst ge zien vanaf een dichtbij gelegen berg- De Franse socialistische partij heeft woensdagavond een beslissing over premier De Gaulles ontwerp voor een nieuwe grondwet uitgesteld tot elf september. Dit is de datum waarop het nationale congres van de partij begint. Het dagelijks bestuur maakte be kend dat er een memorandum met opmerkingen en suggesties" wordt gezonden aan de socialistische leden van de commissie die de regering over het ontwerp van advies moet dienen. Eerder op de dag hadden zestig socialistische leden van de Nationale Vergadering en de Raad van de Re publiek een resolutie aanvaard, waarin zij te kennen gaven dat het ontwerp in zijn huidige vorm ernstige gevaren voor de republiek bevat." Vraag niet zó maar een film De geschiedenis van de Russische Kerkin bijgaand en een vorig ar tikel verhaald, is te meer belang wekkend, omdat nu juist in Utrecht een bijeenkomst plaatsvindt tus sen vertegenwoordigers van die Kerk en van de Wereldraad der 22) Kerken. Ik zal je dan maar verzekeren, dat Jechts de Metropoliet van de Rus- een fles uit mijn zadeltas zal halen! sische Orthodoxe Kerk in Moskou, Wat ben je dus van plan?" Nicolaj van Kroetitsky en Colom- Hij waggelde heen en weer en na. Links: Archimandriet Dionysius, maakte dreigende gebaren. Templar deken van de Russisch Orthodoxe Kerk in Nederland. De grote krachtmeting tussen de jachthonden van Devon en Somerset en de ,,Liga tegen wrede sporten" is uitgelopen op een overwinning van het opgejaagde hert, dat wist te ont snappen. De Liga had door vrijwilligers che micaliën in het jachtgebied laten ver spreiden om zodoende de reuk der jachthonden te bederven. De jagers, onder leiding van jachtmeester lui tenant-kolonel Michaël Murphy, die dacht dat chemicaliën tegen loopse honden waren gebruikt, lieten het kort uitsluitend door teven opjagen. Volgens de jagers was de actie van de Liga vergeefs geweest en lieten de honden zich niet van hun spoor afbrengen. Maar de Liga beweert dat het hert wist te ontkomen in het terreingedeelte dat door de vrijwil ligers met chemicaliën was be sproeid. „i?n,Rcveer 'achtig procent van de y die in Chili wordt gedron- i ls aamaak. Aldus is officieel in bekendgemaakt. Als gevolg Van o eu}nvoerrechten en de afgifte vnemf! ecn beperkt aantal in- ^'gunningen is het zeer voorde- whisky te mengen plaatselijk gestookte drankjes. kp?™Ian,ffs is in Santiago een smok- Pt:L ndc gearresteerd, die zelf tiKetten en belastingzegels liet druk- en. Deze etiketten werden op flessen zeil[gestookte whisky geplakt. De XMXXX vri!h™«» vve.rfl dan .*15?.^. Ar,ca» een 1 scherpe blik van de boven zijn hoofd nonrrt-Chil. verzonden, rondzwervende condors. En de dui- «aar zij grif van de hand ging. zenden plooien van zijn perkament- wist zich te bedwingen. „Stel je niet zo krankzinnig aan, Docker," zei hij sussend. ,,Ik ben het niet van plan, maar ik ga het nu meteen doen ook; en jij bent te dron ken, om me tegen te houden. Je hebt zelfs te veel op om me zo'n eind achterna te lopen. Houd je dus bedaard!" Aan de kant van de rots waarop de wonderdokter zat, kwam de rots wand steil omlaag. Maar aan de an dere zijde was de helling glooiender en bezaaid met grote stenen. De ten- waren opgezet op een vlakker gedeelte van die helling en vrij hoog, Wvtf V+ ®tI te z^n tegen mogelijk moPilifk»r'vi 1 mas in elk geval een hnnv t» TemPlar begon om- hoog te klauteren en Docker wilde „^3 n'..0Ir zyn drankvoorraad te redden. Maar hij was werkeliik te dronken. Hij kwam niet verder dan het onderste gedeelte der helling waar de andere drie zich bij hem voegden en hem hielpen razen tegen de leider, die bedaard hun zadeltas sen nazocht en hun voorraad drank liet weglopen. Hij goot alles tot de laatste druppel weg en kwam toen wijdbeens voor hen staan. „Maken jullie er nou toch niet zo'n drukte ovei, jongens" zei hij „morgen denken jullie er heus anders over. En nou zal ik eens wat eten gaan klaarmaken. Morgen maken we een werkrooster. En laat me jullie een goede raad geven. Over een uur is de zon onder en geloof me, dan wordt het plotseling zo koud, dat jullie je tenten en dekens hard nodig zult hebben. Laat jullie veld flessen dus rusten en zorg in staat te zijn om naar boven te klauteren." Doch ze bleven woedend razen en schelden Het was een treurig begin voor een langdurig en saai werk. XV De kille, grauwe ochtend. Mamu de ziener, hoog boven hen als een hagedis op zijn rots uitge strekt, nam dat alles waar met de Hij was onwetend genoeg om gewei-krijgen. Ik heb alles eens overzien dig bijgelovig te zijn en net bene- en kan jullie meedelen dat het lang veld genoeg om zijn verbeelding vrij zo'n karwei niet is, als ik verwacht- spel te laten. te. Het grootste deel van mijn vorige achtig gezicht kwamen in nnnistio» „Verdraaid!" bromde hij, over zijn SeTkuh,5efï zich nog goed ëeh°uden. beweging; onder hTt wachten wer- fchouder heenkijkend, als verwacht- HeJ behoeft slechts een beetje repa- den ze dieper en naarmate hii langer e hy grlJnzende duivelsgezichten ach- ratla hier en daar toekeek, schenen L Sch langzaam- ter zich elkT sPleet te gl«- "We moeten bee aan tot een glimlachje te vormen. ren' ..verdraaid! Dat is toch al te Een half uur lang bleef die uitdruk- erl,' king op zijn gelaat, als had het per- °8ch hy w*s nua,hter genoeg ge- kament geen veerkracht genoeg meer gorden om tegen de helling op te om zich glad te trekken. Nu en dan klaut,®ren "aar de veilige omgeving knikte hij stroef zoals hagedissen in de zon doen. Toen goot de dalende zon haar schuine stralen over de zadelvormi- ge top van de berg, die de Gouden Sneeuw genoemd wordt, en wierp zijn schaduw juist over een diepe spleet in het harde dolomiet tegen van het Kampvuur en de drie ande ren volgden hem. De volgende morgen was wel de akeligste, kilste, grauwste ochtend, die een van de vier nog ooit had meegemaakt. De zon scheen wel aan een wolkeloze hemel, zoals ze de vol gende maanden onafgebroken zou over hem. Plotseling sprong hij met doen. Maar op veertienduizend voet zijn eigenaardige jeugdige lenigheid overeind en stak zijn armen, dank baar voor wat hij gezien had ten hemel. „IUappa, Illappa!" riep hij uit. „In- hoogte hebben de zonnestralen geen verkwikkende warmte. Het is ver schrikkelijk, zo koud als een tent 's nachts kan zijn en geen van de vier had er besef van, hoe je in een ti acahchi-pa a untanva! Heer Zon. uw oude dienaar groet u. Uw dienaar ziet het voorteken van onenigheid tus sen die blanken. Groot is de Heer Zon. IUappa- Ccama Arajpacha!" Zijn zwakke stem drong tot de kampbewoners door in gebroken gal- men En juist toen het laatste ge- tluister was verstorven, omhulden de door de omringende rotsen terugge kaatste geluidsgolven hen met een spookachtig gejammer, dat de gehe le kloof doortrok en dreigde terug te komen, zo vaak als een vooruit springende rots een deel van het ge luid weerkaatste. Toen Templar zich eindelijk ver staanbaar kon maken, riep hij tegen zijn vier dodelijk verschrikte mak kers: ,Dat is 'm nou. Dat is de oude heer zelf, die jullie welkom heet. Komt hier en kijkt eens naar hem en laat ik juUie voorstellen, want jullie kunt er op rekenen dat jullie nog heel wat meer met hem te maken krijgt, voordat we hier klaar zijn." Docker, de geweldenaar, huiverde. kamp het beste gebruik van dekens kunt maken. Het was dan ook een triest groepje, toen Templar hen wekte, een hall uur later nog eens wekte en daarna een uur later voor de derde maal. Behalve hoofdpijn, die ze volkomen verdiend Hadden, hadden ze pijn in al hun ledematen, die verstijfd waren ondanks al hun pogingen om het in de kille nacht warm te hebben. Doch de geur van koffie en gebak- Ken spek had een wonderlijke in vloed op hen allen. Ze kropen moei zaam uit hun tenten te voorschijn, omdat alles anders koud zou wor den, waarvoor Templar hen waar schuwde, en drongen bijeen om de uitklaptafel, waar ze een miezerig viertal schatzoekers vormden. Templar toonde veej tactiek, door zijn leiderschap reeds te laten gel den, terwijl de anderen zich nog in gedrukte stemming bevonden- Onder het eten verklaarde hij hun de een voudigste kampeerwetten. „Liuster nou eens, jongens, dan kunnen jullie het heus wel prettig We moeten beginnen met de wa tertoevoer stop te zetten. Het zal een halve week arbeid kosten, om het afvoerkanaal, dat jullie daar ziet lig gen, in orde te brengen; en dan is er een ondergrondse stroom, die we moeten afdammen. Hoe dat gaat, zal ik jullie dadelijk vertellen. Zijn we daarmee klaar, dan hebben we niets anders te doen, dan er bij te gaan zitten en af te wachten tot het meer leeggeh weld is. Als we er nog een paar buizen bijgelegd hebben en een pomp gemonteerd, die met zui gen een begin kan maken, gaat de rest vanzelf door de drukking van de dampkring". Docker vond het belangwekkend, maar twijfelde toch nog. „Wou je beweren, dat we niet hoe ven blijven pompen en dat het wa ter zo maar in die pijpen omhoog- stijgt en weer wegvloeit?" „Precies", antwoordde Templar, geduldig als tegen een schoolkind. „En dat gaat dan met een snel heid van zowat tweeduizend liter per minuut en alles wat jullie dan te doen hebt, is er bij de wacht te hou den, dat niemand de zaak in de war schopt" „Nee maar! En krijgen we dën wat te drinken?" vroeg Marty schril. „Nog niet. Dat meer is ruim veer tig voet diep. Als het ver genoeg leeggezogen is, moeten we er een nieuw stuk pijp aan verbinden. Twee stukken zal wel genoeg zijn". Zelfs Docker kreeg een visioen. Hij verbeeldde zich de bodem van het meer te zien, geplaveid met gou den tegels, „Verdraaid!" mompelde hij. „En wanneer kunnen we het zaakje gaan oprapen?" Templar was geen geboren onder wijzer. Hij was een werker. Hij werd het zat, nog langer bewaarschoolon- derricht te geven. Hij haalde diep adem. „Nu voorlopig nog niet. Het goud zal wel bedekt zijn met een laag slik. We zullen dus wat modder moeten weggraven. Ik veronderstel niet, dat we die zullen moeten zeven, want het goud der Inca's werd steeds in baren vervoerd Maar jullie moeten goed begrijpen, dat het toch geen echt zwaar werk zal zijn. Merendeels hebben we slechts de wacht te hou den en meer niet". (wordt vervolgd) hut door gidsen, die hen met ver rekijkers om 7 uur 's avonds ont dekten. De lucht was kristalhelder en zij konden daarom met gemak de twee jongemannen omhoog zien klim men naar de top van de "Dente". Zij hadden toen nog maar 150 meter af te leggen, voordat zij de top zou den hebben bereikt. Wat er daarna gebeurde is op het ogenblik een mysterie, dat ook wel nooit opgelost zal worden. De gidsen zagen de twee jongemannen niet meer en toen de duisternis inviel, vertrokken zij onmiddellijk om naar hen te zoeken. Zij werden dood aangetroffen aan de voet van de "Dente". De alpen- gidsen brachten hen terug naar de berghut, waar zij in een kleine cha- pelle ardente werden bijgezet. Er zal een nader onderzoek wor den ingesteld. Hemingway en Esquire De kwestie tussen Ernest Heming way en het Amerikaanse tijdschrift Esquire" over de heruitgave van drie verhalen van de schrijver, is in j der minne geschikt. Dit heeft de uit- gever van „Esquire" bekendge maakt. Zoals bekend had Hemingway het hooggerechtshof van de staat New York verzocht, het tijdschrift te ver- j bieden een drietal verhalen, geschre- i ven ten tijde van de Spaanse burger-1 oorlog, opnieuw uit te geven, daar hem dit „onherstelbare schade" zou de volgende week in de Baltische berokkenen. De schrijver doelde spe-Zee manoeuvres houden. Het zijn de ciaal op zijn toenmalige welwillende i houding tegenover de Sovjet-Unie, die volgens hem toen „onze bondge noot" was maar nu „wellicht onze ergste vijand." Volgens de uitgever van „Esquire" berustte de hele kwestie op een „misverstand." i Donderdag is een wet J van kracht geworden, wel- J fee op het werpen van pa- J pier, sigarettepeukjes en andere vuilnis op straat te j Londen een boete stelt van ten hoogste tien pond (honderd gulden) De nieuwe Westduitse marine zal (Advertentie) grootste die tot dusverre zijn gehou den. Aan de oefeningen nemen de eni ge torpedobootjager van de nieuwe oorlogsvloot, twee duikboten en een groot aantal mijnenvegers deel. De manoeuvres duren twintig da gen en strekken zich, via de Deense zeestraten, uit tot de Noordzee. Geen Aspirin zonder BAYERKRUIS ZATERDAG, 9 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws, 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. kind. 9,05 Gym. v.d. vrouw 9,15 Gram. (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Tijd. uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,2o Gram. 11,00 Lichte muz. 11,20 Buitenl. week- overz. 11,35 Bas en piano 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Ha- waiianmuz. 13,45 Sportpraatje 14,00 Swing- muz. 14,25 V.d. jeugd 15.00 Gram. 15,35 Omr.ork. en sol. 16,30 Wees veilig uit, caus. 16,45 Gram. 16,55 Vakantietips 17,30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Ritm.muz. 18,45 Gitaarspel 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Gespr. portret 19,55 Deze week caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,35 Prom. ork. 21,15 Zijn vrouw hoorsp. 21,50 Socialistisch comm. 22,05 De knopendoos 22,35 Opsporing verzocht 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7.15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Int. muzikaal uitwis- selingsprogr. 14,00 V.d. jeugd 14,20 Gram. 14,40 Kron. v. letteren en kunsten 15,05 Gram. 15,10 Lichte muz. 15,30 Koorzang 15,50 Boekbespr. 16,00 V.d. jeugd 16,50 Gregoriaanse zang 17,20 Sportpraatje 17,30 Gram. 18,00 Journ. weekoverz. 18,10 Gram. 18,25 Promenade-ork. 18.45 Vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 20,40 Gram. 21,10 Wereldmuz.concours Kerkrade 1958 22,35 Wij luiden de zon dag in. Aansl.: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22- 24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gespr. aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-Almanak 14,30 Gram. 14,55 Gram. 15,15, 15,45, 16,15 en 16,40 Idem 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Gram. 17,50 Idem 18.00 Gevar.muz. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20.00 Gram. 21,15 Amus.ork. 22,00 Nws 22,15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23,05-24,00 Dansmuz. BRUSSEL, 484 m 12,15 Gram. 12.54 Idem 13,00 Nws. 13,10 Atomium-cocktail 14,15 Jeugdork. 15.15 Atomium-cocktail 16,00 Gram. 17,00 Nws. 18,42 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. en discoparade 22.00 Nws. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. T elevisie ZATERDAG, 9 AUGUSTUS VARA: 17,00-17,40 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20,20 Gespr. aan de schrijftafel 20,30-22,00 Fran se chansons. I.d. pauze (21.10) De oude draaidoos. FRANS BELG.: 16,30-18,00 Wereldten- toonst. 19,30 Journ. 20,30 TV-spel 21,15 Film 21,40 Wereldtentoonst. 22,15 Wereld nieuws. VLAAMS BELG.: 18,00 Wereldtentoonst. 19,00 V.d. jeugd 19,15 Vedetten uit de dierenwereld 19.30 Nws. 19,45 De week In beeld 20,15 Lichte melodieën plm. 22,00 Gram. 20,10 Lichtbaken, caus. 20,25 Act. Feuill. en Met een luipaard op schoot.

de Stem | 1958 | | pagina 3