Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen FILMS Benoemingen in het Bredase diocees Overspannen Fransman sprong uit raam van Roosendaals hotel ZUID-BEVELAND Ook werkplaats in Terneuzen Dagblad De Slem Duizenden toeristen in Middelburg Beste stuurman woont in Hulst Kleine toename van scheepvaart GROOTSTE BALLONVAART Lachen in de kerk duur betaald Verduistering te Roosendaal berecht Frontaail 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 Gelukkige afloop van autopech HOOGSTE PUNT STADHUIS Strand verlaten.... Prijs voor J. v. Giesen Nieuwe pastoor benoemd te Baarle-Nassau Prof. H. Ruygers benoemd bij landelijke KA. Op Celebes neemt het verzet nog steeds toe Hoogwaterstanden Door kanaal van Zuid-Beveland AXEL IJZENDHKE OOSTBURG GOES VLISSINGEN Levensvreugde naar Eindhoven EXAMENS FOTOGRAFEREN! vraag AGFA films Riskeer niets! AGENDA Vandaag Morgen Levi Dieren contra l Chili MIDDELBURG De Prot.-Clir. Technische School De raad zal G.S. moeten adviseren op een beroep van de Stichting Pro testants Christelijke Technische School tegen een besluit van de raad van 5 augustus 1957 om geen nood zakelijkheidsverklaring af te geven voor de stichting en instandhouding van een dergelijke school. B. en w. stellen de raad voor om G.S. te be richten, dat het oordeel van de raad niet is gewijzigd. Het college vestigt daarbij nog de aandacht op een door het stichtingsbestuur bij de Kroon aangevoerd argument, nl. de over weging dat een dergelijke school ge wenst Wordt, omdat de bevolking van Zeeland overwegend prot.-chr. is. Dat argument gaat naar de mening van b. en w. in het geheel niet op. Blijkens de laatste volkstelling is 70 procent van de Middelburgse bevol king prot.-chr. en derhalve ook het merendeel harer vertegenwoordiging. Desondanks stemde een ruime meer derheid tegen het voorstel om de gevraagde verklaring indertijd af te geven. Dat zou naar de mening van het college bewijzen, dat een „pro testants-christelijke meerderheid" niet inhoudt, dat ook de meerderheid der bevolking het gevraagde onder wijs wenst. Autotoelage voor burgemeester Burgemeester en wethouders stel len de gemeenteraad voor om aan de burgemeester met ingang van 1 augustus jl. een toelage voor het heb ben van een auto en het rijden bin nen de gemeentegrenzen toe te ken nen van 1000 per jaar en tevens om de gemeenteauto van de hand te doen. In de toelichting op dit voor stel staat dat de vaste lasten van de gemeente-auto die vrijwel nooit gebruikt wordt rond 600 's jaars bedragen. Daarbij komen dan bij ge bruik natuurlijk nog de variabele kosten van benzine onderhoud en der gelijke. Ontslag vakleerkracht Mejuffrouw J. Hoogerheyde, vak onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan school C aan de Bree, heeft per 1 september ontslag gevraagd uit die functie. B. en w. stellen de raad voor om het gevraagde ontslag eervol te verlenen. GOES Toen gistermorgen de chauffeur van de bodedienst „Voorwaarts" uit Middelburg op de 's Heer Hendriks- kinderendijk in de richting van de „thuishaven" reed, begon de auto zo plotseling te slingeren, dat de chauf feur tot zijn verbazing de macht over zijn stuur verloor. De wagen schoot dwars over de weg en ramde een be tonnen paaltje, waarna hij met een stevige klap tegen een boom terecht kwam. De chauffeur, die gelukkig niets mankeerde, verliet de cabine en ont dekte daarna de reden van de ont sporing. Het bleek, dat van de vier achterwielen er aan één kant twee ontbraken. Door onverklaarbare oorzaak wa ren ze van de as gelopen. Later wer den de beide deserteurs aan de kant van de weg teruggevonden. Ze hadden gelukkig geen verdere onheilen meer teweeggebracht. (Advertentie) Vakopleiding volwassenen Er is in Zeeland een bevredigende belangstelling voor de regionale werkplaatsen voor vakopleiding voor volwassenen. Het is thans zeker dat ook in Terneuzen een dergelijke op leiding zal komen, die er overigens reeds lang broodnodig is. De capaci teit wordt voor 45 tot 50 personen en de opleiding zal uitsluitend gericht zij qp de metaalnijverheid. Om ech ter de ongeschoolden te kunnen plaat sen zal het nodig zijn, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen meer industrie komt. Er zijn momenteel ongeveer tachtig Zeeuwen in omscholing, 70 te Middelburg en 10 te Bergen op Zoom. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M J. Groen RayonbeheerderL. K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor Walcheren-3 Maas Rayonbehe^rder: 3. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi „ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Clinge SECRETARIS V.V. CLINGE NEEMT ONTSLAG In de bestuursvergadering heeft de heer Jos Mariman die in de voetbal vereniging de functie vervulde van secretaris bedankt. De functie zal tijdelijk worden waargenomen door de heer R. Pas. Hoofdplaat CIRCUSVOORSTELLING Het variété-gezelschap „De Vlie gende Hollander" uit Rotterdam gaf een openluchtvoorstelling aan het ge meentehuis. Voor dit optreden be stond behoorlijke belangstelling voor al van van de zijde van de jeugd, die zich kostelijk amuseerde met de clown van het gezelschap. Philippine OVERPLAATSING. Ingaande 16 augustus is de wacht- meester J. de Regter van hier over geplaatst naar Breskens. GOED BEGIN MOSSELSEIZOEN. Dat het mosselseizoen begonnen is kan men in onze gemeente weer goed merken. Er is een levendig vertier vooral van on?p zuiderburen, die met honderdtallen mosselen komen eten. Ook van Nederlandse zijde begint men meer trek te krijgen in dit pro- dukt. Niet alleen de grote eetsalon „Au Port" is bij deze drukte geïnte resseerd, maar ook alle zakenmensen pikken een korreltje mee. Sluis Vrijdag 22 augustus a.s. wordt bij de restauratie van het stadhuis een belangrijke mijlpaal bereikt. Dan komt men nl. aan het hoogste punt van de herbouw. Deze gebeurtenis zal voor het gemeentebestuur aan leiding zijn die dag een aantal ge nodigden te ontvangen. Ofschoon de restauratie nog lang niet klaar is, is onze stad bijzonder verheugd over wat reeds tot stand is gekomen. Stoppeldijk FIETSPAD OPGEHEVEN Het verplichte fietspad in de kom van het dorp is thans officieel opge heven. De betrokken verkeersborden zijn in de loop van deze week ver wijderd. HERSTEL PAROCHIEKERK IS VOLTOOID Nu het herstel van onze parochie kerk voltooid is, werden de parochia nen verrast met een interieurfoto van de kerk, die gratis door het kerkbestuur werd aangeboden. In een begeleidend schrijven wijst het kerkbestuur er op, dat de herstel- kosten 55.000. hebben bedragen, hetgeen natuurlijk een flinke ver zwaring van de jaarlijkse lasten tot gevolg heeft. Mede in verband hier mee wordt een beroep gedaan op de blijvende milddadigheid van de paro chianen. TERNEUZEN Deelnemers „Pavilion d'or" officieel ontvangen De Nederlandse, Franse, Belgische Engelse en Duitse deelnemers aan de „Pavilion d'or", de jaarlijks weer kerende internationale wedstrijd voor plezierjachten, zijn gistermiddag aan de binnensluis aangekomen, De ongeveer 70 rijk gepavoiseerde jach ten, vertrokken uit Oostende om via Brugge en Gent Terneuzen te berei ken en vanaf onze plaats vanmiddag om 1 naar Antwerpen te varen met als einddoel Brussel, waar men maandag a.s. hoopt aan te komen. In de benedenzaal van hotel Rotterdam werden de deelnemers gisteravond door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester mr. Teilegen voerde daarbij het woord, een speciaal wel komstwoord sprekend tot de Duitsers. In zijn in het Engels gehouden toe spraak wees de burgemeester er op dat Terneuzen, dat zo ijverig aan zijn toekomst bouwt, geen historische bouwwerken kan tonen maar, zo zei hij, degene, die enkele jaren Terneu zen niet bezocht, zal zeer zeker het verschil wel zien Hij vroeg tenslotte de aandacht voor al het merkwaar dige dat Terneuzen te bieden heeft en in het bijzonder voor het prachtige uitzicht op de Westerschelde. Aan de bevelvoerder van het Schot se jacht „Vidas" dat als vierde de grootste afstand heeft afgelegd, werd door burgemeester Teilegen namens de gemeente een beker uitgereikt. Ter ere van de gasten werd 's avonds op de Markt een concert gegeven door de harmonie Terneuzen. Vertrek kapelaan A. C. Janssen Katholiek Terneuzen niet alleen, doch zeer zeker ook niet-katholieken die met het jeugdwerk te maken heb ben, zullen met spijt vernemen, dat kapelaan A.C. Janssen op donderdag 14 augustus onze stad gaat verlaten om als kapelaan werkzaam te zijn in Rijen. Drie jaar geleden kwam kapelaan Janssen naar Terneuzen en zijn eer ste zorg was het jeugdwerk, waar aan hij met de meeste voortvarend heid begon. ,A1 spoedig was het de jeugd van alle gezindten bekend, dat zij zon dagsmiddags bij hem in het paro chiehuis terecht kon om zich te amuseren. Zondagsavonds hield hij de druk- en graagbezochte instuif voor de katholieke oudere jeugd. Uitstekend kenner van muziek en films heeft hij voor de jongens en meisjes veel films vertoond, waar mee hij kon laten zien, dat het me dium film niet altijd verderfelijk is. Vele malen en niet alleen voor de katholieke jeugd, gaf kapelaan Jans sen muziekavonden met uitleg, waar uit zijn grote kennis van goede mu ziek bleek. De KAJ en vooral de VKAJ wist hij tot grote bloei te bren gen en het was vooral door zijn en thousiasme, dat een grote groep jon gens en meisjes met hem op bede vaart naar Rome ging. In plaats van kapelaan Janssen komt de weleerw. heer W. Jacobs, priester van het se minarie. Zuiddorpe BRANDWEERSIRENE HEEFT NIEUWE HOED De zware gegoten ijzeren hoed van de brandweersirene (nog oorlogsma teriaal) was geheel doorgeroest. De sirene was indertijd door de gemeente Nijihegen gratis ter beschikking ge steld. Deze sirenes, die onder de oor log dienden voor het waarschuwen voor vijandige vliegtuigen, zijn nu niet meer in de handel. Het maken van een nieuwe hoed zou ongeveer even duur zijn als een geheel nieuwe, sirene. Door een gelukkig toeval werd er een loodgieter bij geroepen. Deze be kleedde de hoed geheel met een loden dek waarmee het probleem opgelost werd. VERLICHTING BIJ DE KERK NU VOLMAAKT Door de takken van twee hoge bo men bleef de trappeningang van de kerk tot nu toe altijd in het duister ondanks de schitterende verlichting. De bomen zijn gesnoeid, waardoor de lichtmast nu het volle licht op de trappen werpt. Middelburg beleefde gisteren een zeer drukke, zo niet de drukste dag van dit seizoen. Vele duizenden vreemedelingen, voornamelijk Duit sers, Engelsen en Fransen bevolkten gedurende een groot deel van de dag het centrum van de stad. De regen, die bij tijd en wijle in behoorlijke hoeveelheden omlaag viel, moet als één van de voornaam ste oorzaken gezien worden van de drukte, die kort na het middaguur zijn hoogtepunt bereikte. Gedurende die tijd waren de café's en restau rants stampvol. Het slechte weer weerhield de vakantiegangers er bo vendien van naar de Walcherse stranden te trekken, die grimmig en verlaten in de zomerkou lagen. De Middelburgse kermis kreeg zodoende eveneens veel bezoek te verwerken. In het centrum ontstonden af en toe parkeermoeilijkheden, hetgeen overigens spoedig verholpen was, toen de politie het verkeer naar de straten buiten het centrum dirigeerde. Lon- dense kaai, Dam, Beenhouwers- en Schoorsteenvegersingel en nog een aantal andere straten waren bezet door lange slierten auto's met zo hier en daar een Nederlandse wagen. Ver keersongelukken deden zich niet voor. Het bezoek aan „Miniatuur Wal cheren" was zeker groter geweest, wanneer de regen niet steeds het enthousiasme van de toeristen was komen blussen. Het aantal, dat nu naar het miniatuur eiland kwam, viel iets tegen, al bedroeg het toch altijd nog ongeveer 3500. In totaal waren er gisteravond ruim 85.000 mensen onder de poor ten van de „Miniatuur" doorgegaan. Over circa 14 dagen wordt de hon derdduizendste bezoeker verwach. zo dat de belangstelling stellig niet zo veel kleiner is geworden als wel wordt beweerd. De heer J.J. van Giesen te Hulst leerling van de Admiraal de Ruy- terschool in Vlissingen, kreeg giste ren van het College Zeemanshoop in Amsterdam een brief waarin hem werd verteld, dai het College een prijs had uitgeloofd voor het beste eindexamen voor stuurman van dit jaar. De Hulsterse stuurmansleerling was nl. de beste examinandus. Met zijn cijfergemiddelde van acht en een half was hij de hoogste van alle Ne derlandse jongens die dit jaar hun stuurmansexamen deden. Daarmee verdiende hij de door het College Zee manshoop beschikbaar gestelde prijs: een pracht van een prismakijker, die hij nu in Amsterdam in ontvangst gaat nemen. De succesvolle Hulstenaar kreeg van een grote maatschappij intussen al een aanbieding. De bisschop van Breda, mgr. J. Baeten, heeft de volgende benoemin gen verricht: Dr. H. Ruygers van het Groot Semi. narie te Hoeven is beschikbaar gesteld voor wetenschappelijk werk bij het landelijk centrum voor Katholieke Actie; dr. J. Jansen is benoemd tot professor in de filosofie aan het groot seminarie te Hoeven, tot professor in de moraal-theologie aan het groot-se minarie te Hoever is benoemd drs. A. Wouters; tot leraar aan het klein-se- minarie IJpelaar te Nw.-Ginneken drs. J. van Hooydonk. Aan pastoor J. Vekemans te Baarle-Nassau is eervol ontslag verleend. Tot pastoor te Baarle is benoemd pastoor Jac. Koenraadt, rector van de broeders der chr. scholen te Baarle-Nassau; kapelaan A. van Eekelen van de St. Annaparochie te Breda is benoemd tot rector van de Broeders der Chr. Scholen te Baarle-Nassau; kapelaan W. Clement van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad (Drie sprong) te Breda tot kapelaan van de St. Annaparochie te Breda. Tot kapelaan van de parochie O.L. Vrouw van Goede Raad te Breda is benoemd C. van Bavel uit Hulst; tot gods dienstleraar aan het lyceum te Hulst pater B. Sessink, marist; kapelaan J. Weynen uit Etten is benoemd tot kapelaan van de H. Michael-parochie te Breda; kapelaan C. van Haastert uit Vlissingen tot kapelaan van de H. Lambertus-parochie te Etten; kape laan E. Bouwmans uit Oudenbosch tot kapelaan te Vlissingen. Tot con rector van St. Anna te Oudenbosch is benoemd rector J. Graauw; kape laan A. Verheyden uit Schoondijke is benoemd tot kapelaan van de H. Gerardus-parochie te Breda; tot ka pelaan te Schoondijke en godsdienst- Ieraar aan de H.B.S. aldaar P. Dogge priester van het seminarie. Kapelaan A.C. Janssen uit Terneuzen is benoemd tot kapelaan te Rijen; tot kapelaan te Terneuzen W. Jacobs, priester van het seminarie; kapelaan Fr. Buysse uit Lepelstraat tot kape laan te Gilzede kapelaansfunctie te Lepelstraat zal worden waargeno men door een y>ater-assumptionist uit Steenbergen. Tot kapelaan van de Jo zefparochie te Dongen is benoemd W. Vervaet van St. Louis te Ouden bosch; kapilaan R. Jansen van de Jozefparochie te Dongen is benoemd tot conrector St. Louis te Ouden bosch. Tot sub-regent aan het semi narie IJpelaar werd benoemd kape laan S. van Beek uit Wouwsche Plan tage; kapelaan J. Peters tot kape laan te Wouwsche Plantage; tot ka pelaan te Koewacht F. Kuypers priester van het seminarie; tot kape laan te Clinge J. Aarts, priester van het seminarie; tot kapelaan te St. Jansteen J. Michielsen, priester van het seminarie; tot kapelaan te Oost burg M. Adriaansen, priester van het seminarie. Tot adjunct-secretaris van het bisdom Breda is benoemd kape laan Fr. Leygraaf te Oostburg. De weleerw. heer M. Rijk heeft opdracht ontvangen zijn studies verder voort te zetten in de filosofie aan de uni versiteit te Leuven. Inplaats van pastoor Veke mans, die, zoals gemeld, zijn emeritaat verkreeg, is tot pastoor in Baarle-Nassau benoemd rec tor J. Koenraadt van de Broe ders der Christelijke Scholen aldaar. De nieuw benoemde pastoor werd op 10 april 1905 geboren in Kruis land. Hij ontving 25 mei 1929 zijn priesterwijding. De eerste twaalf jaar van zijn priesterschap was hij conrecter bij de broeders van Huybergen. In de oor logsjaren kwam hij tijdelijk op non- actief en verbleef hij in Leur. In 1945 werd hij benoemd tot ka pelaan van de Christus Koning-paro chie te Breda. Het rectoraat te Baar le Nassau kreeg hij in 1951. Als rector gaf pastoor Koenraadt godsdienstles aan de kweekschool en de muloschool. Hij is bisschoppe lijk inspecteur van het lager onder wijs. Prof .dr. H. Ruygers gaat het Groot-Seminarie Hoeven veria' ten. Hij is beschikbaar gesteld voor wetenschappelijk werk bij het landelijk centrum van Ka tholieke Actie en hij gaat zich daartoe vestigen op de Horstink te Amersfoort. Het is een eervolle benoeming, welke echter voor het Groot Seminarie een groot verlies betekent. Intussen zijn aan dit seminarie twee nieuwe pro fessoren benoemd, die beiden studeer den in Rome. Filosofie gaat doceren dr. J. Jansen, moraaltheologie drs. A. Wouters. Het Klein Seminarie IJpelaar kreeg een nieuwe leraar in de persoon van drs. J. van Hooydonk, die in Leiden studeerde. Tot subregent van het se minarie IJpelaar is benoemd kapelaan L. van Beek uit Wouwsche Plantage. Luitenant-kolonel Rukmito, com mandant van de regeringsstrijd krachten in centraal Celebes, heeft op een persconferentie gezegd, dat het verzet van de opstandelingen toeneemt. Op Celebes, zei hij, vech ten nog 10.000 rebellen die over „mo derne Amerikaanse wapens" be schikken. Er waren aanwijzingen dat de opstandelingen nog steeds door vliegtuigen van wapens worden voorzien. Rukmito is in Djakarta voor een bespreking. (Van onze verslaggever) Een Franse offiicer, gast van een hotel te Roosendaal, heeft donderdagochtend op een wel zeer originele manier zijn ho tel verlaten. Met een koffer in zijn hand maakte hij een sprong van vijf meter hoogte uit het raam van zijn kamer. Toen zette hij het op een lo pen, achtervolgd door toeval lige toeschouwers, die de at letische vluchteling niet te pakken konden krijgen. De politie trof hem later aan op het station. Een duidelijke reden voor zijn over haast en merkwaardig vertrek heeft de man niet kunnen opgeven. De politie bevond, dat hij in over spannen toestand was. Een vakan tie in ons land zou hem dus aller- zins toegekomen zijn. Bij zijn aan houding op het Roosendaalse sta tion bleek de Fransman over vol doende contanten te beschikken. Bovendien had hij nog een koffer in het hotel achtergelaten. Uiteraard trok het niet alledaagse tafereeltje voor het hotel de nodige toeschouwers. Voorbijgangers zagen uit het raam plotseling een paar benen te voorschijn komen. Even Morgen, zaterdag 9 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 9.14 en 21.41 uur; te Terneuzen om 8.52 en 21.18 uur en te Vlissingen om 8.28 en 20.57 uur. (Advertentie) In de maand juli passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid-Be veland 7311 schepen welke een in houd hadden van 3415.020 ton. Daar van waren 4424 schepen van 2233.571 ton geladen en 2887 schepen van 1181.449 ton waren ledig. Bij deze schepen waren 4031 geladen motor schepen van 1825.736 ton en 2603 le dige van 962.773 ton en 375 geladen sleepschepen van 402.780 ton en 231 ledige van 211.579 ton. Verder pas seerden er 603 sleepboten en 43 coas ters van welke laatste er 18 geladen waren en 25 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 853 geladen motorschapen van 486.358 ton en 117 ledige van 96.355 ton en 134 geladen sleepschepen van 163.405 ton en 15 ledige van 17.807 ton naar België en 516 geladen motorschepen van 360.473 ton en 251 ledige van 129.897 ton en 97 geladen sleepsche pen van 135.140 ton en 6 ledige van 8.508 ton van België. In totaal pas seerden er 2643 geladen motorsche pen van 1147.262 ton en 687 ledige van 237.403 ton en 232 geladen sleep schepen van 237.876 ton en 71 ledige van 61.814 ton naar België en 1388 geladen motorschepen van 678.474 ton en 1916 ledige van 725.170 ton en 143 geladen sleepschepen van 164.904 ton en 160 ledige van 149.765 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4702 Nederland se, 1625 Belgische, 398 Duitse, 278 Franse, 258 Zwitserse, 9 Luxemburg se, 13 Oostenrijkse en 1 Deense. Bij vergelijking met de maand juni zien we dat er 218 schepen van 294.570 ton meer zijn gepasseerd hetgeen wel wijst op een kleine toename in het vervoer. later volgde een koffer en toen de rest van de Fransman. Hij liet zich zakken, hield zich met één hand aan het raamkozijn vast en juist toen hy zijn sprong wilde maken, kwam mevr. Merks. echtgenote van de hotelhouder, naar buiten. Zij was afgekomen op het alarm van de toeschouwers en riep de man toe, niet zulke gevaarlijke dingen te doen. Met een katachtige sprong deed de man toch wat hij van plan was en daarna zette hij het op een lopen, waarbij hij zijn bril verloor aan enkele achtervolgers. Nadat de man door de politie was aangehouden, is de hotelrekening prompt voldaan en is de Fransman zuidwaarts afgereisd. 5 eeuwen Nassaustad 8-17 aug., Steenbergen. Morgen o.a.: MAANDAG: THE SWING COLLEGE BAND. HULST „Bommenwerper B 52", (B) in het Bioscoopgebouw deze week, is een spannende film rond twee mannen, die in de Koreaanse oor log om een misverstand een he kel aan elkaar kregen. Jaren later, in Amerika terug, terwijl beiden maatschappelijk ver van elkaar verwijderd staan, komt het tot een nieuw conflict, dat na een dramatische gebeurtenis, die de toeschouwer lange tijd in grote spanning houdt, wordt op gelost. Verder „De een en veertigste" (B), een verhaal uit de Russi sche burgeroorlog. De hoofdper soon is een jong meisje, dat als scherpschutter meevecht tegen de Tsaristische soldaten. Zij had nog nooit gemist, maar haar schot op de 41ste, die zij voor haar rekening neemt, is ernaast en dat levert haar een krijgsge vangene op. Het komt tot 'n idyl le tussen de gevangen luitenant en het meisje. Het eind van het verhaal is bepaald dramatisch: als de luitenant een groep Tsaris tische militairen tegemoet gaat. schiet het meisje hem toch nog nog neer, en r.u niet mis. Voor de liefhebbers van wat luchtigers is er nog „A. en C. maken schoon schip" (A). Een lachfilm die geen aanbeveling no dig heeft. TERNEUZEN In Luxor draait deze week „Nein Bruder Josua". (De ge brandmerkte van de veenhoeve) (Cl). Het is een Duitse film over een veroordeelde, die niet door de maatschappij wordt ge accepteerd. Verder „De moeder in elke vrouw", (A), een film die het vraagstuk van de pleegmoeder benadert. Tenslotte is er donder dag de bekende film „Voor wie de klok luidt", (C), naar He- minway's roman over een ro mance in het door de burger oorlog verscheurde Spanje. Voor wie deze werkelijk uitzonderlijke film nog niet gezien heeft, een goede gelegenheid om alsnog te gaan. SAS VAN GENT „Ja, ja, die Liebe in Tirol" (A), in Olympia, is een vlot en vrolijk verhaal over twee vrien den, van wie de ene het maat schappelijk niet ver brengt maar die bij de meisjes veel succes heeft, terwijl de andere in beide opzichten het tegendeel is. Als beiden op vakantie gaan, komen er ernstige verwikkelingen, want de huwelijkslist van een der vrienden blijkt niet te slagen. Ten slotte komt alles natuurlijk toch puik in orde. Een plezierig ver haal. Verder „Bei dir war es im mer zo schön" (A), een verhaal over een jong musicus,die zo veel succes begint te krijgen, dat het hem naar het hoofd stijgt. Bijtijds krijgt hij echter in de ga ten, dat het flirten met ballet meisjes een deugdzaam compo nist. die bovendien echtgenoot en ook nog vader van een tweeling is, niet past. In het Centrum draait deze week ..Mijn hart zingt voor jou", (A), de al eerder besproken film met Rudolf Schock. Hij doet de kijkers-luisteraars veel plezier met een serie van zijn bekendste schlagers, en dat in een verhaal over verliefde mensen in een pracht van een land. Een echte vakantiefilm. Verder „De scha duw van Zorro" (B), voor de lief hebbers van een hartig avontuur. Het is een wild-west waarin een stevig rondje gevochten wordt. „Auf der schonen blauen Do- oau". die deze week in Hofzicht Theater draait, is een charmante fantasie rond een romance tussen twee mensen, die elkaar volgens de lastige maatschappelijke nor men „niet kunnen krijgen". Het komt natuurlijk toch voor elkaar en het is een plezier om te zien hoe. Een plezier ook om te luis teren naar de muziek waarmee deze geestige film doortrokken is. Ledel Theater heeft voor ieder een wat, deze week. De liefheb bers van lachfilms kunnen hun hart ophalen aan „Laurel en Har dy bij de luchtbescherming", (A) een verhaal met de bekende kol der van de dikke en de dunne. Dinsdag draait „Voor wie de klok luidt" (zie onder Terneuzen) en woensdag is er de bekende iet wat parodistische film „Silk sto ckings" (A) waarin Wim Sonne- veld 'n rol heeft. Men neemt hier de gewichtige Russische volks commissarissen in het ootje, niet uit direct politiek oogpunt, maar omdat zulke Sovjetfunctionarissen er iets op tegen hebben, dat meis jes uit Moskou in Parijs ver liefd worden. Waaruit dan wel blijkt dat Volkscommissarissen Parijs en de wereld niet goed begrijpen. Het Grand-theater vertoont de ze week de zeer bijzondere film „De brug over de Kwai" (B), een oorlogsfilm van zo'n hoge klasse, dat het zeven Oscars re gende op het briljante filmwerk van David Lean. Het verhaal be handelt hoofdzakelijk de toestand van krijgsgevangenen bij de Jap pen. Hoe Engelse officieren wor den gedwongen als slaven te wer ken. De Jappen willen de Engel sen breken maar het lukt hen niet. Tenslotte krijgt de Engelse kolonel opdracht met zijn troep een brug over de Kwai te bou wen. Uiteindelijk wordt er zelfs met veel plezier aan gewerkt. Als de brug klaar is wordt ze door Engelse (vrije) troepen opgebla zen. Het verhaal toont vooral dui delijk de waanzin van de oorlog. Een briljant filmwerk met uitste kende menselijke trekjes. MIDDELBURG Electro komt met de film „Sis si keizerin en moeder" (A). De film met Romy Schneider in de hoofdrol is reeds herhaalde ma len in deze kolommen bespro ken. Schouwburg vertoont de film „Op het spoor der verdwenen vrouwen" (C). Eddy Constantine is hier de grote held, die zelf standig een komplot oprolt, dat zich bezighoudt met handel in blanke slavinnen. Hij wordt hier toe aangezet door de verdwijning van zijn dochtertje, dat door een oude man gegijzeld wordt om zijn eigen dochtertje terug te krijgen. Een vriend van hem, bezitter van een luxueus jacht, blijkt bij deze smerige affaire betrokken te zijn. De zaak wordt nog inge wikkelder als blijkt, dat in de parfum-flacons van de fabriek van Eddy verdovende middelen worden gesmokkeld. In Alhambra gaat de film „De graaf van Luxemburg" (A). De rolprent is gebaseerd op de ge lijknamige operette van Lehar. De jonge graaf zit niet te best meer bij kas en hij wordt opge nomen in het midden der kunste naars. Hij wordt verliefd op een bekoorlijk zangeresje. Maar een Russische vorst heeft ook een oogje op haar. Deze vorst moet evenwel om de erfenis niet te ontlopen met de gravin van Lu xemburg huwen. Er wordt een komplotje gesmeed, waa-bij de graaf het lieve wichtje trouwt, zodat zij gravin van Luxemburg wordt. De weg voor de Russi sche vorst is vrij, maar jawel, de graaf doet niet meer mee aan de oorspronkelijke plannen. Een vrolijk kijkspel in technicolor. In het Luxor-theater draait de film „De vleugels van de vloot" (B). in metrocolor. Deze M.G.M.-rol prent is vaak zeer boeiend en komisch. John Wayne speelt de rol van „Spig" Wead, de stunt piloot, die zich op weet te wer ken tot bevelhebber van 'n vlieg- dekschip. 'n Verlamming na een val kluistert de roekeloze Spig maanden aan het bed en de rol stoel. De waaghals moet tenslot te buigen en hij keert weer op zijn oorspronkelijke basis, bij zijn vrouw en twee dochtertjes, terug. (Van onze verslaggever) Twee lachende meisjes zijn don derdag door de kantonrechter te Bergen op Zoom veroordeeld tot een boete van 3.subs, een dag hechtenis ieder. Ze kregen hun straf omdat ze tijdens de H. Mis in de parochiekerk te Steenber gen ook hadden zitten lachen. En praten en giechelen. Er was toe vallig een politieman in «ie kerk en die maakte na de H.Mis pro ces-verbaal op wegens verstoring van de eredienst. Voor de kantonrechter konden de meisjes, afkomstig uit Bergen op Zoom, gisteren vertellen, waarom ze zo hadden moeten lachen. Een stukje van de preek van de pastoor bleek aanleiding daartoe geweest te zijn. Hij kon digde een collecte aan en merkte daarbij schertsend op: ,,Wie nu geen groot geld by zich heeft, kan dat straks nog aan de pas torie afgeven". Daar moesten de meisjes om lachen en hoe gaat dat dan. Het lachen en praten bleef duren. Voor de tafel van de kantonrechter moesten ze er nóg om lachen. Maar de rech ter vermaande hen ernstig en hield het by de eis van de offi cier van justitie. En die was he lemaal niet om te giechelen... Op de zitting van de rechtbank te Breda werd gisteren de behandeling voortgezet van de verduisteringsaf faire ten nadele van het bijkantoor van de Rotterdamse Bank te Roosen daal, waarmee circa f 125.000,- ge moeid is. Als verdachte stond terecht H. J. H., procuratiehouder van dit bijkantoor. Op 29 juli was deze zaak, die ook enige aspecten had waardoor die zitting niet openbaar kon zijn, reeds behandeld. In de zitting van ■gisteren werd nog een der directiele den als getuige gehoord. De officier van justitie persisteerde bij zijn eis van twee jaar gevangenisstraf on voorwaardelijk met aftrek van voor arrest. De rechtbank, uitspraak doen de, veroordeelde H. tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, daarbij incorporerend het delict, waardoor de zitting met gesloten deuren was behandeld. 55 Het gemeentebestuur van Eindho ven heeft voor de som van f 21.000,- het beeld „Levensvreugde" van de Italiaanse beeldhouwer Marcello Mascherini aangekocht, dat momen teel geëxposeerd is op de internatio nale beeldententoonstelling Sonsbeek te Arnhem. Het kunstwerk zal te Eindhoven een plaats krijgen op het Stationsplein. LAGERE AKTE FRANS Te Utrecht slaagde voor de lagere akte Frans, mej. Miep Rijk uit Goes. BOEKHOUDEN De heer R. Dobbelaar uit Bosch- Kapelle is geslaagd voor het prak tijkdiploma boekhouden, TEXTIELBREVET In Rotterdam slaagde mej. C. A. Herrebout uit Terneuzen voor het examen ter verkrijging van het Tex- tieibrevet. (Advertentie) GOES Grand: De brug over de Kwaï- rivier, 14 j. MIDDELBURG Electro: Sissi. a.l. Schouwburg: Op het spoor der verdwe nen vrouwen, 18 j. met enig voorbeh. VLISSINGEN A'hambra: De graaf van Luxemburg, a.l. Luxor: De vleugels van de vloot, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Laurel en Hardy bij de luchtbescherming. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Nein. Bru der Josua. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ja, ja, die Liebe In Tirol. GOES Grand: De brug over de Kwai- rivier, 14 j. MIDDELBURG Electro: Sissi, a.l. SchouwburgOp het spoor der verdwe nen vrouwen, 18 j. met enig voorbeh. VLISSINGEN Alhambra: De graaf van Luxemburg, a.l. Luxor: De vleugels van de vloot, 14 j. WALSOORDEN Zomerfeest ten bate van pater A. Mast; 13,30 uur volks spelen, 15 uur voetbalmatch, 18 uur dansen op de steiger. Prijspiering bij A. v. d. Bosch. HULST Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten 2-5 uur: Voor publiek geopend. Bioscoopgebouw 8 uur: Eom- menwerper B 52, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Laurel en Hardy bjj de luchtbescherming, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Nein Bru der Josua, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Bei dir war es immer so schön, a.l. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 3 u.: Schieting. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: An der schönen blauen Donau, a.l. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Mijn hart zingt voor jou, a.l. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: De gebrandmerkte, als bijfilm Het keerpunt. Ticho| figuur die oproep to| openlijke uit over schuldig staat afkol te verzettf Rusland, nelijk waj het ging het gevoljj Toen kwa eisten de voedselaarT gewijde vol tenslotte v| Toen gebeil affaire mei <1 der het Hl sovjet-sympr schoon en stil vende KerkX bruik van dl om de eigerl en helaas sll beste leidentl de beweging T eerst ten vel krachtig patl 1923 in vrijh| zijn autorite schisma, dg heulde, te vo terugkeer we de metropoli Sergius. Om had Tichon een „comprl vijandige" hl treuren. Wal tactische terl gisch inzicht! regering heif voor de hisl zal wel nooif Tichon stier zijn vrijiatinl hij de geloï loyaliteit teg| Immers het men met Go| gebeurt. Zon compromittel dat was duid de ,,vernieu| aanhangers aan de regeil gen de staat I Sergius, Ticl lijn van zijn f zijn bekende spoorde hij plichten als si len, niet alletl p. -;..v De geschiede Kerkin bijg tikel verhaal wekkend, om een bijeenk sen vertegen Kerk en vat Kerken. I Op bovenstI rechts de Me sische Orthoi Nicolaj van na. Links: An deken van dt Kerk in Nedt De grote ki jachthonden v en de „Liga t< uitgelopen op het opgejaagd snappen. De Liga hac micaliën in he spreiden om jachthonden ti onder leiding tenant-kolonel dacht dat ch honden warei hert uitsluiter Volgens de de Liga verg de honden zó afbrengen. M< het hert wist terreingedeelt ligers met sproeid. Ongeveer t whisky die «en is nama, Santiago bek van hoge invu van slechts e voervergunnin l'g gesmokkei met piaatselij Onlangs fs kelaarsbende etiketten en b' ken. Deze etik zelf gestookte whisky werd vrijhaven in waar zij grif

de Stem | 1958 | | pagina 2