KROESTJEV Het weer van a.s. zonda ...dus bierweer! TOCH NAAR NEW YORK? TANKERS BOTSTEN - 15 DODEN Politiek vuurwerk is ontstoken INSPECTIE... Britten in Jordanië kregen versterking fiooo.- Beschuldigingen in Veiligheidsraad Kierdorf overleden; verhaal gefingeerd EEN STATIEGELD Snikkende jongeman kreeg twee jaar wegens steekpartij WIN Pech en gelukmaar acht j maanden teveel gebromd j DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse .proefballon ontploft j Opklaringen en iets warmer Incident in Berlijn Nationalisatie van Ned. bedrijven in Indonesië AANVAL OP FORMOSA TE WACHTEN P Rotterdam wil annexatie Botlek-gebied J „AGRESSIE Bij poging tot brandstichting gewond Mexicaanse munten, in automaten Eiger eindelijk bedwongen Ettense tragedie voor rechtbank Suggesties voor beperking van do melkproduktie 98e JAARGANG No. 22829 VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 (fitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegera, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. XeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. By een aanvaring: tussen twee tank- boten by de ingang van de haven van New Port, op Rhode Island, zijn vijf tien zeelieden om het leven gekomen. Twaalf worden vermist. Op beide schepen de „Gulfoil" van ruim 10 000 ton en de kleinere Graham" ont stond brand. De eerste tanker was leeg, maar de „Graham" was met benzine geladen. Men is het vuur in middels meester geworden. Zesentwintig zeelieden zijn naar het ziekenhuis gebracht. 55 Een ballon van de Amerikaanse luchtmacht met een aap, kikkers, goudvissen en vliegen in de gondel is donderdag op een hoogte van 18 000 meter uit elkaar gesprongen. Geleerden hoopten, dat de ballon tot 40 000 meter zou stijgen en dat zij bij terugkeer van de gondel op aarde de gevolgen van kosmische straling op de dieren zouden kunnen vaststel len. De ballon was opgelaten in een ijzermijn, nabij Crosby in Minnesota. De aap was bekleed met gevoelige platen waarmee de kracht van de straling gemeten kon worden en die bovendien het lichaam bescherming boden. De Amerikaanse luchtmacht is van plan volgende week een man met een ballon naar grote hoogte te laten stijgen om gegevens te verzamelen voor een bemande kunstmaan. Britse troepenversterkingen zijn gis teren per schip in Jordanië aangeko men. Ze bestaan uit een goedgeoefend j infanterie-bataljon van het Schotse regiment Cameronians, dat met het vliegdekschip „Bulwark" door de' Golf van Akaba naai de havenstad Akaba werd gevoerd, onder het vuur- bereik van de kustbatterijen der Ver enigde Arabische Republiek. De troepen gingen van Aden op weg naar Akaba, nadat Israël de toestem ming voor het overvliegen van trans porttoestellen had ingetrokken. Intus sen heeft de Israëlische regering de vluchten weer toegestaan, Londen heeft te verstaan gegeven, dat het zijn greep op Jordanië niet wil laten verslappen, voordat er hoe dan ook een oplossing is gevonden, die de onafhankelijkheid van het land waarborgt. De positie van Hoessein schijnt zo langzamerhand wel onhoud baar te zijn geworden. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, is gisteren van Cairo naar Ethopië vertrokken. Hij zei. aat zijn gesprek met Nasser „zeer bevredigend" was geweest. Hij noemde de president van de V.A.R. een man „met grote kennis en groot talent". EEN KLEINE wasserij aan de Ising- straat in Den Haag is gisterenavond geheel uitgebraha Dit tengevolge van een defect aan een der machines. JAPAN zal geen waarnemingsschepen meer uitzender» voor onderzoekingen in het kader van het geofysische jaar, zolang de V. S. doorgaan met hun kernproeven in de Stille Oceaan. Twee schepen, radioactief besmet, zijn gisteren de haven van Tokio binnen gevaren. UIT ST. GERVAIS, nabij Chamonix, is een reddingsploeg naar de top van ?°ïter vertrok^en, teneinde het lijk te bergen van een nog onbekende alpinist, die bij de bestijging van de berg om het leven is gekomen. DE HEER Hasselman, Nederlands di plomatiek vertegenwoordiger in Dja karta, komt voor drie weken naar Nederland. Hij had gisteren een on derhoud met Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken in Djakarta. IN AMSTERDAM is een vijfentwin tigjarige Britse koksmaat aangehou den. In Antwerpen had hij enkele dagen geleden een Nederlandse ma troos met een mes gestoken. VOO v UITGAVEN door het Eindho- vens Hogeschoolfonds is voor het ko mende jaar een program opgesteld dat een bedrag vergt van 70.000. ZES PERSONEN kwamen om het leven en 24 werden gewond, toen in het Poolse plaatsje Tyszowe de stel ling instortte, die voor restauratiewerk in een kerk was geplaatst. EEN HALF JAAR gevangenisstraf heeft een leraar van de technische vakschool in Dessau (Oost-Duitsland) gekregen. En hij had toch alleen maar gezegd, dat hij niet alwetend was, „in tegenstelling tot Walter Ulbricht". De Amerikaanse bevelhebber in West-Berlijn, generaal-majoor Ham- lett, heeft donderdag krachtig gepro testeerd bij de Russische comman dant in Oost-Berlijn, generaal Zacha- rov, tegen een schending van West- berlijns grondgebied door leden van de Öostduitse politie. Volgens generaal Hamlett is een Öostduitse politiepatrouille de West- berlijnse enclave Steinstuecken bin nengetrokken om een gedeserteerde politieman te grijpen. Voordat de po litie de enclave binnendrong, was het gebied geheel omsingeld door onge veer 800 Öostduitse politiemannen, aldus het protest van generaal Ham lett. Volgens persberichten in Djakarta bestaal de mogelijkheid dat Indonesië zal overgaan tot nationalisatie van de Nederlandse bedrijven welke tij dens de recente anti-Nederlandse campagne onder regeringstoezicht werden gesteld. Het dagblad ..Pos Indonesia" meld de, dat de regering een commissie ad hoe heeft geïnstalleerd, welke onder leiding staat van de minister van staat voor Ecnomische Stabilisatie, Kolonel Suprajogi, en belast is met het bestuderen van de ..nationalisa tie van Nederlandse bedrijven in In donesië". Prinses Margaret, die „coionel in chief' is van de Canadese Hooglanders, gefotografeerd hij de inspectie van het regiment Highland Light Infantry" in Ontario. De prinses droeg bij deze gelegenheid een nieuw vaandel over aan het regiment. Rechts van haar de commandant van de Hooglanders, majoor W. D. Gerrard. Alle verlof voor militairen en po litie op Formosa is ingetrokken we gens de gespannen toestand rond het eiland. Troepenbewegingen en acti- tiviteit van vliegtuigen op en boven het Chinese vasteland zouden er op wijzen, dat Peking een aanval voor bereidt op het laatste bolwerk van Tsjang Kai Sjek. De nationalisten zouden begonnen zijn met een gedeel telijke evacuatie van de eilandjes Quemoy en Matsoe, die nabij Formo sa voor het vasteland liggen. Waarnemers in Moskou achten het niet onmogelijk dat de regering van rood-China een gewapend conflict zal provoceren, teneinde van het Wes ten een topconferentie te kunnen af dwingen, waaraan dan ook Mao Tse Toeng zou kunnen deelnemen. Aan de Rotterdamse raadsleden is door B. en W. het voorstel verzonden, om aan H.M. de Koningin het verzoek te richten de gemeentegrenzen van Rotterdam, Rozenburg, Spijkenisse en Geervliet ten gunste van Rotterdam te wijzigen. Het gaat hier om het ge hele Botlekgebied. Het aan Rotterdam toe te voegen territoir beslaat in totaal een opper vlakte van 1551.72.82 ha, waarvan 1261.99.90 ha grond en 282.72.92 ha water. (Advertentie) 0 0 5 vanavnndhtinfe Van het KNMI tot J avond 23A5°uur!naakt J kustgebf^dOTv'sh-chts^nkeW'ver- j ke tot matige"westeli^elwtodW"ete 5 hogere temperaturen dan gasteren 0 Vandaag: zon onder 2019 J maan op 23.52 uur. Morgen: zon op 5.13 uur. 0 Weerdienst IMC0S London seint Komende dagen voornamelijk koel. Regenachtig, maar ook zon nige perioden. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best". Postbus 2200, A'dam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zi/n Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B.K is bindend Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag. 11,9 uur zon, 0.1 mm neerslag. Prijswinnaar. W J A Kuipers. Buys Ballotweg 72, De Bilt WAT IS IMC0S International Meteorological Consultant Services weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden 'BIER-BAR' VOOR JONGE MENSEN Zet een emmer met water (waarin ijs en flesjes bier) op de grond Ga er omheen zitten, draai platen zing, maak plezier Vier 't met bier I BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij 'Weet je de overeenkomst tussen |ou en je glas bier?' Zij 'Nou?' Hij - 'JulHe zijn allebei lang, blond en pittig f' Zoals te verwachten was, is de bijeenkomst van de Veilig heidsraad donderdagavond ingezet met redevoeringen van de Russische en Amerikaanse afgevaardigden, waarin wederzijds beschuldigingen werden geuit over agressie in het Midden-Oos ten. De Raad kwam bijeen om de resoluties te behandelen, waar in de V.S. en de Sovjet-Unie om bijeenroeping van de Algemene Vergadering verzochten. Rusland wil een beslissing over het terugroepen van de Amerikaanse en Britse troepen Amerika wil blijkens een gewijzigde resolutie, de toestand in het algemeen aan de orde gesteld zien. Het is niet onmogelijk, dat Kroestjev toch naar New-York zal komen, om de „noodzitting" van de Algemene Vergadering bij te wonen. Volgens een Amerikaans blad zou de Russische premier het Westen willen ver rassen door eerst na zijn vertrek uit Moskou bekend te maken, dat hij bij het debat aanwezig zal zijn. Een uitlating van Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse democraten, die een gesprek met Kroestjev had, gaf steun aan deze veronderstelling. De eerste spreker, clie gisterenavond in de Veiligheidsraad aan het woord kwam was de Rus Sobolev. Hij ver klaarde, dat de landen van het pact van Bagdad militaire voorbereidingen treffen tot uitbreiding van „de agres sie tegen de Arabische landen". Volgens Sobolev hebben de Ameri kanen en Britten strijdkrachten in pa raatheid gebracht om „hun agressieve plannen" in het Midden-Oosten te ver werkelijken. Op het ogenblik, zei hij, zijn er in dat gebied of omgeving on geveer 70.000 Britse en Amerikaanse militairen met meer dan 1.000 vlieg tuigen, die deels op vliegvelden, deels op vliegkampschepen gestationeerd zijn. „Aldus is de werexd niet bevrijd van net gevaar van etii uitbreiding van het conflict" De gebeurtenissen in Irak en Liba non dragen volgens Sobolev een zui ver binnenlands karakter en zijn niet teweeggebracht door gebeurtenissen van buiten. Verder beschuldigde de Russische vertegenwoordiger de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië ervan, de po gingen om een topconferentie te hou den, te hebben doen mislukken. De regeringschefs van India, de Verenig de Arabische Republiek en Frankrijk waren voor een topconferentie, zei hij. De Rus eiste, dat de Amerikaanse en de Britse troepen zonder verwijl uit respectievelijk Libanon en Jorda nië worden teruggetrokken, daar deze troepen een permanent gevaar voor de vrede en de veiligheid zijn. Indien de Verenigde Naties geen stappen onder nemen in deze richting, zei hij, doch ze „een concessie aan de agresosrs". De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge, merkte op, dat het werk van de Veiligheidsraad steeds door de Russen gedwarsboomd was. Hij sprak de hoop uit, dat de Sovjets nu een optreden van de V.N. mogelijk zou den maken, dat tot de oplossing van de crisis in het Midden-Oosten kan bijdragen. Zoals bekend willen de Amerikanen een plan voor de Arabi sche landen, dat met steun van de Verenigde Naties wordt uitgevoerd. Lodge gaf een overzicht van de no ta's en het diplomatieke contact van de laatste weken over een topconfe rentie in de Veiligheidsraad. „Toen ging de heer Kroestjev naar Peking en veranderde van gedachten en his torici in de toekomst zullen misschien eens weten waarom". Het is duidelijk, aldus de Ameri kaanse afgevaardigde, dat de Russi sche heersers geen bijeenkomst van de Veiligheidsraad op hoog niveau wensen. Bij het afsluiten van deze pagina moesten nog verschillende sprekers aan het woord komen. Men twijfelde er overigens niet aan, dat de Alge mene Vergadering in spoedzitting bij een zou worden geroepen. Vandaag zal de assemblée dan een formele bijeen komst houden, waarna de vergadering tot dinsdag of woensdag uit elkaar zal gaan, teneinde de deelnemende lan den in staat te stellen hun bijzondere vertegenwoordigers naar New-York te sturen. De nieuwe vertegenwoordiger van Irak in de Veiligheidsraad, die giste ren werd geïnstalleerd, verklaarde nog, dat de revolutie in zijn land een zuiver binnenlandse aangelegenheid was en dat de nieuwe regering in elk geval haar internationale verplichtin gen zal nakomen. Bijzonder geluk en toch ook veel pech had J.M. uit Rucphen, die j zich gisteren op de rechtbankzitting te Breda moest verantwoorden wegens diefstal. Op 28 november van het vorig jaar had hij in een café te St. Willebrord, naar zijn zeggen, een briefje van f 100. op de vloer zien liggen „en dit maar bij zich gestoken". Diefstal achtte de officier van justitie niet bewezen, wel verduistering. Acht maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschikking stel- ling, eiste hij tegen M., die reeds zeven maal was veroordeeld en van 3 december af in voorarrest zat. Mr. J. v.d. Biesen vroeg on- middellijke uitspraak. Na raadskamer hief de president, mr. A. Bisschop Boele, het bevel tot voorlopige inhechtenisneming op. Hij J verklaarde de officier niet ontvankelijk en beval de onmiddellijke invrijheidsstelling van verdachte. Bij de stukken bevond zich na- melijk niet de wettelijke klachtM. kon dus gaan, na acht maan- den „voor niets" gebromd te hebben. De Amerikaanse vakbonds functionaris Frank Kierdorf, die volgens zijn eigen verklaring maandag door twee onbekenden met benzine werd overgoten en in brand gestoken, is in het zie kenhuis van Pontiac overleden. De openbare aanklager van de Ame- rikaanse staat Michigan heeft tegen over de pers als zijn mening te ken nen gegeven dat Kierdorf zijn brand wonden heeft opgelopen toen hy trachtte een winkelpand in Flint (op 50 km van Pontiac) in brand te steken. Twee uren na de brandstichting in dit gebouw was Kierdorf het ziekenhuis in Pontiac binnengestrompeld. Een politieonderzoek heeft uitgewe zen dat Kierdorfs kleren slechts door weekt zijn geweest van water, niet van benzine. Voorts was gebleken dat het slachtoffer voor zyri aankomst in het ziekenhuis reeds een medische be handeling had ondergaan. Het onderzoek heeft intussen aan het licht gebracht, dat er nauwe ban den bestaan tussen de lichtschuwe vakbond van vervoerspersoneel, die door James Hoffa wordt geleid en de overleden Kierdorf. Zowel Frank Kier, dorf als zijn oom Herman kregen regelmatig grote bedragen van Hoffa. Hiervan konden ze een luxueus be- staantje leiden. Hun verleden bleek allesbehalve brandschoon. Indertijd zijn ze wegens overvallen tot ettelijke jaren gevangenisstraf veroordeeld. Toen ze in vrijheid kwamen bezorgde Hoffa hen een baantje bij zijn vak bond. De duistere praktijken van Hoffa's bond en de manier waarop laatstge noemde zich met de onderwereld ver stond, blijken weer in verband te staan met de geruchtmakende affaire rond Victor Riesel, de Amerikaanse journalist, die indertijd zoutzuur in het gelaat geworpen kreeg, nadat hij een onderzoek door een senaatscommissie had bewerkstelligd naar zekere vak bondspraktijken. Riesel werd daardoor blind. Er heerst paniek onder de houders van automaten voor sigaretten en filmrollen in het gebied van Darm stadt. Een bende oplichters is er na melijk achter gekomen, dat de Mexi caanse muntstukken van 10 centavo dezelfde afmetingen en hetzelfde ge wicht hebben als de Duitse munten ter waarde van een mark. De Mexi caanse munten die ten opzichte van de Duitse munten een zeer geringe waarde hebben, zijn behalve in si garetten- en filmautomaten ook ge vonden in de wisselautomaten van de posterijen, die voor een munt van een mark tien stukken van 0.10 mark plachten terug te geven. De Oostenrijkse bergbeklimmers Kurt Diemberger en Wolfgang Stef- fan hebben met succes de gevaarlijke noordwand van de Eiger beklommen en zijn thans op de terugweg. Vier jaar met aftrek hoorde de snikkende 22-jarige jongeman C. B. uit Etten tegen zich eisen op de zitting van de rechtbank te Breda. Moord achtte de officier van justitie, mr. K. Thyssen, niet be wezen, wel doodslag. De recht bank, 's avonds uitspraak doen de, bleek mr. F. Pels-Rijcken ten dele gevolgd te zijn in zijn bril jante pleidooi: vrijspraak van het primair en subsidiair ten laste gelegde (resp. moord en doodslag), doch achtte wal mis handeling de dood tengevolge hebbend bewezen. Twee jaar met aftrek luidde daarvoor het vonnis. In een café te Etten was verdach te op 2 maart van dit jaar door A. W.R. geslagen. Toen B. naar buiten ging, werd hij door R. aangevallen, waarop verdachte een mes had ge trokken. Een uur na de steekpartij overleed R. Zowel uit het requisitoir als uit het pleidooi bleek, dat verdachte reeds enkele keren door het slachtoffer was lastig gevallen. Hij had toen „om R. buiten gevecht te stellen" een mesje bij zich gestoken. Met dat mes had hij de noodlottige steek toegebracht. ,,Met zeer grote kracht" conclu deerde de officier Hij achtte dan ook de voorwaardelijke opzet bewe zen. voldoende om doodslag aan te nemen. Bij zijn bovenvermelde eis hield hij rekening met de moeilijke jeugd van verdachte, zijn minder waardigheidscomplex en het psychia trisch rapport dat van een „debie le jongeman" gewaagde. Dicht bij noodweer-exces ..Verdachte is geen bruut", zei de raadsman. „Eigenlijk is hij nog een kind". Niemand heeft de vechtpartij gezien en dus komt de vraag naar voren of er geen spra ke kan zijn van noodweer-exces. ..Als een klein bang dier heeft hij teruggeslagen". Gevoelig schilderde hij, met woorden van deelneming aan het adres van de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer, de omstandigheden waar onder de vechtpartij plaats had. „Zo er al geen beroep op noodweer-exces kan plaats vinden, dan was er in ieder geval een situatie, die daar bij zonder dicht bij lag", meende pleiter. Van moord of doodslag was volgens hem geen sprake. Ook de opzet tot zware mishandeling bestreed mr. Pels-Rijcken. „Hij heeft onder drang gehandeld, een drang, die voortsproot uit angst". Verwijzend naar tal van arresten terzake meende pleiter, dat hier slechts sprake was van eenvou dige mishandeling, de dood ten ge volge hebbend. Mr. Thijssen, die uit het reclasse- ringsrapport nog had aangehaald dat „het opvallend is, dat in Etten en omgeving verruwingsdelicten plaats vinden" en zelf nog had opgemerkt het te betreuren dat „in Etten en St. Willebrord zo vaak het mes getrok-i ken wordt", persisteerde bij zijn re-' quisitoir (doodslag), de raadsman bij zijn pleidooi (eenvoudige mishande ling en mogelijk noodweer-exces). Verdachte, een zielig hoopje mens, werd snikkend weggeleid... De chauffeur van een vracht auto met aanhanger moest op de verkeersbrug bij Zaltbommel plotseling remmen, tengevolge waarvan de aanhanger slipte en omviel. De lading, bestaande uit een grote hoeveelheid kistjes met bierflesjes vloog in het rond onder daverend gerinkel. In een oog wenk was het. wegdek be strooid met een dikke laag glas scherven, die ieder verkeer on mogelijk maahte. De flesjes wa ren gelukkig leeg. Het bestuur van het Landbouw schap heeft de mening van het be drijfsleven geformuleerd over de mid delen tot beperking van de melkpro duktie, Volgens het bedrijfsleven zijn deze middelen: 1. Door middel van een heffing prijsverhoging te bewerkstel ligen van het krachtvoer voor melk vee; 2. Verhoging van de produktie van slachtvee en 3. De prijzen van akkerbouwprodukten voor de land bouwer aantrekkelijker te maken. Het Landbouwschap zal deze opvat ting van het bedrijfsleven ter kennis brengen van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. De suggestie om de prijs van het krachtvoer door middel van een hef fing te verhogen, heeft in industrie kringen nogal wat opschudding ver oorzaakt.

de Stem | 1958 | | pagina 1