Straf in de harem tanden trekken CYPRUS HERADEMT NA BANGE WEKEN Buitenlandse gasten hartelijk ontvangen op Goese stadhuis PHILIPS „Photoflux" Raad Clinge stelt geld voor woningbouw beschikbaar Geen invloed op kinderen van atoombommen op Nagasaki en Hirosjima ag weer lefeeërie Temse aarzegger Let nog.... Croot toernooi jubilerend SOA Wonderolie voor bussen ONTSLAGEN BIJ STORK Zorgelijk Bouwen iENDA andaag borgen 8 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 HET KASPORGO-FESTIVAL Commissaris der Koningin verhinderd Bernadotte - zegel Benoemingen bij de kapucijnen Tentoonstelling van bedrijfsautomobielen te Londen Competitie-indeling KNVB afd. Zeeland Altijd zonnige flits-foto's met EXAMENS Oudste woonplaats dier en voor-mens Rostock wordt grootste zeehaven Oost-Duitsland 1 Geen drankzuchtige dieven |3agbïa$ pejStem Ommezwaai DE daling van het werkloosheids cijfer staat weer stop. In juli is de „arbeidsreserve" gestegen met 3700 mannen. Nu is de maand juli er één, waarin zich veel jon geren voor het eerst aandienen op de arbeidsmarkt. Hun opname stagneert nu en dat is op zich geen prettig verschijnsel. In de jaren van hoogconjunctuur waren, ze in de kortste keren aan het werk ge zet. Absoluut bezien betekent dit intussen, dat de conjunctuurwerk loosheid niet behoeft te zijn ge stegen. We moeten nu afwachten, in hoeverre er in augustus een plaatsje voor de jongeren zal wor den gevonden. Provinciegewijs be keken, valt op, dat in de zuidelijke provincies tijdens juli geen stij ging, maar zelfs een lichte daling heeft plaatsgevonden. In Zeeland zijn er ruim 200 werklozen minder dan eind juni, in Brabant een kleine 50 en in Limburg zowat 60. De grootste stijgingen kwamen voor in Friesland (800), Drente (900), Overijssel (560), Gelderland (750) en Utrecht (450). Wat daar van precies de oorzaken zijn, zal nog wel nader worden uitgepluisd. Grote bosbrand in zuid-Frankrijk WATERSNOOD IN INDIA aat onze koninklijke rwij l zij een trap af- bost terrein te San luizenden felicitatie- jor prinses Irene, die oas, binnengekomen, ie telegrammen met estelaubo naar Ce- wordt te Temse voor •eenvolgende maal de gehouden, een ro- dat de vorige malen, vele bezoekers trok. It plaats in de avond- het duister over de e is gevallen, zodat de tjes een sprookjesach- pen. terugkerende feest te te zijn een ode aan ichti'ge Scheldestroom. jaar uitgebreid met lement, een „Schelde- hand van Rolf van 'et is een spel van wa- ht. Hoe technisch alles zit, het resultaat zal eeërieke sfeer zijn, dat :eds gebleken. •or dit originele feest de nieuwe spoorbrug de grootste brug van voor dit feest geheel vordt. Ook de oevers evenals de bekende iin Jos. Boel en Zonen, rlicht zijn. ima van de gehelde- na een openingscon- cidemonstraties, een ge- rerk, waterskiën, een ?t water en vele andere die de kijkers urenlang houden. int bij een atgelegen s het Twentekanaal bij or de derde maal het snoeplustige inbrekers leden wist de eigenaar, nk, gewaarschuwd door gens, een inbreker te en aan de politie uit weken geleden is er broken, waarna een oorspelde, dat dit bin- het geval zou zijn. Hij de dag nog nader. De op de bewuste dag nachts in het gebouw aar er gebeurde niets, ontdekte hij evenwel onbekenden zich toe- jouw hadden verschaft- men een hoeveelheid venals sigaretten en >rgo-festiviteiten op Grote ins kolder-parade, a.l. Electro: Symfonie in - AAhambra: Sissi, a.l. ins kolder-parade, a.l. Het ging er gistermogen buitenge woon ongedwongen toe bij de offi ciële ontvangst van de buitenlandse groepen op het Goese stadhuis. Ie der land was door een deputatie van twaalf heren en dames verte genwoordigd; in alle talen hoorde men converseren, terwijl het geheel een fleurig tintje kreeg doordat ie der in de dracht van zijn land ver scheen. De commissaris der koningin was op het laatste moment verhinderd, zodat de waarnemend burgemeester, de heer J.v.Melle, de honneurs moest waarnemen, met de heer Ph. Wes- sels, hoofdcommies ter secretarie, als tolk. De heer v. Melle begroette eerst de consuls van Zweden, Frankrijk en Duitsland en de andere gasten, om daarna zijn vreugde uit te druk ken over de eer welke Goes ten deel viel door het massaal buitenlandse bezoek. „Uw aanwezigheid", aldus spr. ,,is voor ons het doorslaand bewijs, dat het inititatief van „Kasporgo" ook ditmaal slaagde en het vervult het gemeentebestuur met gepaste trots, dat het een Goese sportvereniging is, welke dit festival organiseerde". Een worden Spreker benadrukte de waarde van internationale contacten, omdat juist thans het één-worden van de Westeuropese landen een zaak is van zijn of niet zijn. Spreker wees er op, dat het orga niseren van een festival als dit, heel wat werk vraagt, maar wanneer de gasten straks bevredigd huiswaarts gaan zullen „Kasporgo" en gemeen tebestuur van Goes zich daardoor voldoende beloond vinden". Woorden en geschenken Een rij van buitenlandse sprekers trad daarna aan. Zij werd geopend door Herr Feichmann van de Salz- burger groep, die vond, dat de Kas porgo feesten een stijgende lijn ver toonden. Zoals uw koningin zich thans voelt in Oostenrijk, zo voelen wij ons thuis bij u in Goes, zei spre ker die daarna b. en w. een bloe menhulde bracht. Achtereenvolgens spraken nu ver tegenwoordigersisters) van de Fran se, Luxemburgse, Zevenburgse, Weense, Engelse, Duitse en Zweed se groepen. Allen verklaarden zich diep getroffen door de ondervonden gastvrijheid en zeiden open te staan voor de idealen der verbroedering, welke de heer Vervest nastreeft. De Franse woordvoerder zei nog, ver baasd te staan over de kennis van Frankrijk en de Franse cultuur wel ke hij te Goes had aangetroffen. Alle spre(e)ker(sters) brachten ook geschenken mee, hetzij in vaste, hetzij in vloeibare vorm. Zo overhandigde mr. Nicolson een aftreksel van de Schotse geest in de vorm van een flacon echte whiskey en de Weense woordvoerder een fles druivesap gewonnen in Oosterijkse wijngaarden. Fraulein Winkel uit Neurenberg, schonk de waarn. burgemeester een bijna echte uil als symbool der wijs heid en een ganze-veer ter onderte kening der ambtelijke stukken. Voor de consul-generaal toverde ze zuur kool met braadworst uit haar korfje, tot grote hilariteit van allen. De consul-generaal van Frankrijk, monsieur Bernard, bracht namens zijn land een apart speechtje uit. Ter wijl er verversingen werden geser veerd, musiceerden de Salzburgers en werd er vrolijk in vele talen ge discussieerd. De heer Vervest dankte b. en w. voor de vriendelijke woor den en prettige ontvangst en de bui tenlanders voor hun aanwezigheid. Ballet en gymnastiek Gisteravond traden op de Markt te Goes, wederom onder grote belang stelling de Luxemburgse balletgroep en de Franse gymnastiekclub „Les Hirondelles" op met een uitgelezen program, dat in alle opzichten af was. Kortweg briljant was het bal letnummer op muziek van Tschai- kowski: Zwanenmeer. Morgenavond voeren de Zevenbur gers, Salzburgers en Nicolson pipe band een gevarieerd program op de Markt 'it. Overdag wordt in de ziekenhuizen en rusthuizen gemusiceerd, terwijl de Zweedse groep de gast is van Zierikzees gemeentebestuur en het Zweedse Rode Kruis aldaar. De Ver. Arabische Republiek zal op 17 september een bijzondere post zegel uitgeven ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de moord op graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de Ver. Naties in Palestina. Arabische regeringen noemen de graaf vaak de ,,vredesmartelaar". Het Hoogw. Definitorium van de paters kapucijnen heeft benoemd:: pater drs. Gerlach tot secretaris der provincie, terwijl h(j tevens archi varis blijft; als vice-archivaris treedt op pater Angelicus. Pater Saturninus wordt lector aan het vijfde jaar theologie te Til burg, terwijl hij tevens sociologie en economie zal doceren aan het filoso- ficum te Helmond en het theologi- cum te Udenhout. Tot leraar geschiedenis aan het se minarie te Oosterhout (N.-Br.) werd benoemd drs. Crescentius. Voor de missie onder de Indianen in het bis dom Osorno (Chili) werd benoemd pater Winfried (Wilh. C. van der Berg uit Breda), De raad der gemeente Clinge heeft gisteravond gelden beschikbaar ge steld voor de woningbouw. Door de gemeente waren inmiddels tien pre miewoningen aanbesteed, waarvan er zes te Clinge en vier te Nieuw Namen gebouwd zullen worden. De laagste inschrijver was A. Freyzer te Terhole die voor zes woningen te Clinge in schreef voor de som van f 79.295 en voor de vier te Nw. Namen voor f 55.350. Nu de aannemingssom bekend was, kon de huurprijs worden bepaald en deze zal f 10.70 per week bedragen Wat de financiering van deze wonin gen betreft zal de gemeente een le ning tegen 3% verstrekken. De grond prijs zal voor Nw. Namen f 6.- en voor Clinge f 3.75 per m2 bedragen. De huur zal echter voor alle woningen geliijlc zijn. Aangaande deze woningbouw meen. den de heren De Keyzer en Ruymbeke dat er door een aannemer ter plaat se goedkoper gebouwd kan worden. Echter met uitsluiting van de archi- tectenkosten. De huurprijs zou dan ongeveer f 8.per week bedragen. De voorzitter kon deze mening niet delen. Immers, dan zou er gebouwd moeten worden onder toezicht. Hij achtte dit niet verantwoord. Boven dien meende hij, dat de te bouwen wo ningen ook aan verschillende eisen moeten voldoen. Op een vraag of mo gelijk de centrale dienst zich met het toezicht zou belasten, kon de voorzitter meedelen, dat deze hiervoor ook apart gehonoreerd dient te worden, aangezien dit gerekend moet worden tot het bijzonder werk. Bovendien bracht de voorzitter naar voren, dat in de meeste gevallen bij particuliere woningbouw veel hogere bedragen ge ïnvesteerd moeten worden dan de thans door de gemeente te bouwen premiewoningen. Uiteindelijk verklaarden beide heren zich eens met de zienswijze van de voorzitter waarna de raad zich ak koord verklaarde met de beschikbaar stelling van de gelden voor het bou wen van de woningen. De gunning van het werk zal spoe dig kunnen plaatshebben. In verband met het bouwen van het badhuis te Clinge en te Nw. Na men zal voor beide gebouwen een verwarmingsinstallatie worden aan gekocht, waarvan de levering en plaatsing te zijner tijd zal plaats heb ben. Tevens zal de aanbesteding van het badhuis te Clinge zo spoedig moge lijk gehouden worden, daar de plan nen klaar liggen. Door het schoolbestuur te St. Jan steen was een verzoek ingediend om de gang van de school te Capellebrug te verbeteren. B. en w. zijn persoonlijk naar de school geweest en inderdaad was ge bleken, dat de gang en privaten voor verbetering vatbaar waren. De be groting voor deze verbetering be draagt 1575.-. In de klassen be vonden zich nog oude schoolborden. Ook deze moeten vernieuwd worden en de kosten biervan bedragen 670. Verder werd het nodig geacht een meisjesspeelplaats aan te leggen. B. en w. wilden zich echter eerst nog eens overtuigen van de manier, waar op dit verwezenlijkt zal kunnen wor den. Door een commissie werden de geloofsbrieven onderzocht van de nieuwgekozen raadsleden en in orde bevonden. De vleeskeuringsdienst leverde over 1956 een winst op Deze zou over de verschillende gemeenten worden ver deeld. De gemeente Clinge zal hier van ongeveer 1900 krijgen. Subsidies Wederom waren er een aantal ver zoeken om subsidie. Aan de stichting lager nijverheidsonderwijs werd een subsidie verleend van 25.-. Aan de hoofden der scholen te Clinge, Nw. Namen en Kapellebrug werd een be drag van 0.60 per leerling gegeven voor hen die hadden deelgenomen aan de sportdagen te Hulst. In totaal heb ben hieraan 136 leerlingen deelgeno men, zodat 81.60 zal worden uit gekeerd. Aan de kath. econ. hogeschool te Tilburg zal 100.. worden gegeven evenals vorig jaar. Ook aan de stich ting kath. maatschappelijk werk te St. Jansteen zal evenals vorige jaren een bijdrage worden verleend van 3 pet. van het subsidiebedrag, dat door St. Jansteen wordt verleend. Voor Clinge zal dit dan bedragen 302.41. Deze bijdrage heeft betrekking op de bewoners van Kapellebrug, die ook van deze dienst gebruik maken. De kath. bond van bejaarden en ge pensioneerden zal ook dit jaar een subsidie krijgen. Daar de bond zeer actief is zal 200 worden verleend. De oudheidkundige kring de „Vier Ambachten" te Hulst kreeg 25.-. In de rondvraag wees de heer Se- ghers op de slechte toestand van het gemeentelijk sportterrein. Voor de doelen bevinden zich putten terwijl het gras niet goed afgemaaid is. In het kleedlokaal zijn enkele ruiten stuk. De voorzitter meende een en ander met de voetbalvereniging zelf te moeten bespreken. Hierna trok de raad zich terug in geheime zitting. Van 26 september tot 4 oktober zal te Londen de negentiende internatio nale bedrijfsautomobielententoonstel- ling worden gehouden In 115 stands zullen 400 van de laatste voertuigmodellen, waarbij ook vele chassis, getoond worden, die de bezoekers een beeld geven van de jongste ontwikkeling in constructie, zowel van chassis als van carrosse rie. Deze tentoonstelling karakteriseert de enorme verscheidenheid aan weg transportmiddelen, die de fabrikan ten heden ten dage produceren voor het vracht- en personenvervoer in alle landen ter wereld Hoewel ver reweg de meeste in Groot-Brittannië zijn gefabriceerd zullen sommige van de geëxposeerde voertuigen van bui tenlands fabrikaat zijn. In bijna 300 andere stands zullen accessoires en onderdelen waar onder banden benevens onder- houds-apparatuur worden getoond, waarmede het beeld gecompleteerd wordt, dat de tentoonstelling biedt over de produktie van de gehele be drijfsauto-industrie. De competitie-leider van de KNVB afdeling Zeeland heeft getracht moei lijkheden te ondervangen door in en kele gevallen geen degradatie door te voeren en door promotie bij keuze. Evenals vorig jaar is voor Schouwen- Duiveland weer een aparte competitie geprojecteerd waarbij men zijn toe vlucht heeft moeten nemen tot het spelen van l'/i competitie. Doordat de le klas uit 11 elftallen is komen te bestaan zal aan het eind van het seizoen in deze klas versterkte de gradatie worden doorgevoerd. le klas A: Aardenburg, Domburg, Groede, Koewacht, Kruiningen, Noor mannen, Robur, Sehoondijke, Vogel waarde, Walcheren en IJzendijke. (versterkte degradatie). le klas B: Burgh, Burgh II, Brou wershaven, Renesse II, SVOWK en Zierikzee II 1M; competitie). Reserve le klas: Breskens II, Clin ge II, Luctor II, Oostburg II, Steen II, Terneuzen II, Vlissingen IV, Yer- seke II, Zeelandia II en Zeeland Sport III. 2e klas A: Aardenburg II, Bier vliet II, Philippine, Noormannen II, Patrijzen li, Sehoondijke II, Retran- chement, RCS III, Zeeland Sport IV, en Zuidzande. 2e klas B: Kortgene, Hansweertse Boys II, Hulst III, Kruiningen II, Kwadendamme, Lewed. Boys II, Pa trijzen, Goes IV, Robur II en Volhar ding 32. 2e klas C: Brouwershaven II, Drei- schor, Zierikzee III, Zonnemaire, Zonnemaire II en SVOWK II (114 competitie). 3e klas A: Groede II, 's Heer Arendskerke II, Middelburg IV, Pa trijzen III, Robur III, Vlissingen V, Walcheren II, Sehoondijke III, Zee land Sport V en Zeelandia III. 3e klas B: Corn. Boys III, Axel III, Hontenisse III, Koewacht II, Phi lippine II, Ria W II, Sluiskil II, Ter- neuzen III, Vogelwaarde II en IJzen dijke II. De handbalvereniging S.O.A. uit Breda zal op zondag 24 augustus bij gelegenheid van haar tienjarig be staan een internationaal zevenhand- baltoernooi organiseren op het ge meentelijk sportpark aan de Lovens- dijk. Aan dit toernooi zullen achttien ver enigingen deelnemen. In verschillen de klassen zullen in tien poules liefst 41 zeventallen uitkomen. Er worden negen velden uitgelegd, waarop 65 wedstrijden afgewerkt moeten wor den. Er zullen handbalverenigingen deel nemen uit Aken. Middelburg, Vlissin gen, Eindhoven, Tilburg, Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand. Dongen en Breda. Naast de prijzen voor de eerstge- plaatsten in de verschillende poules heeft de gemeente Breda een prijs be schikbaar gesteld, die zal worden toe gekend aan de vereniging, die de meest sportieve en verzorgde indruk maakt. S.O.A. (Samenspel Overwint Alles) is tien jaar geleden ontstaan uit de handbalvereniging St. Fidelis. Aan vankelijk alleen een „mannenclub", werden vanaf 1952 ook dames toege laten. De bloeitijd van deze handbalver eniging lag in de jaren '52, '53 en '54. In een van deze jaren behaalden vier elftallen het kampioenschap, terwijl het ene toernooi na het andere ge wonnen werd. (Advertentie) De feilloze tlitslampjes van 25 Ct in het bekende rode doosje HOOFDAKTE. Bij de hoofdakte-examens te Breda zijn geslaagd voor het gehele examen: J. A. Buuron te Bergen op Zoom; N. G. Ros te Breda; C. G. M. F. Schoen makers te Breda; G W. van Dijk te Kaatsheuvel; J P A. Baeten te Al phen; K. Boot te 's-Gravenpolder; G. M. A. Verdurmei te Kloosterzande. MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE Aan de r.-k. Leergangen te Tilburg is geslaagd voor het praktijkdiploma moderne bedrijfsadministratie de heer A. Taalman uit Hulst- METAALBEWERKER Bij het te Arnhem gehouden exa men slaagde Willy de Vliegher van Koewacht voor metaalbewerker. MULO B en MIDDENSTAND Bij het te Oudenbosch gehouden examen slaagde Tilly de Waele van Koewacht voor mulo B en midden standsdiploma. (Advertentie) Mevrouw Rita Nasir die en kele maanden in de harem van de koning van Yemen heeft doorgebracht, heeft in het En gelse tijdschrift „Weekend" ge schreven, dat de koning zijn concubines straft met enkele van haar tanden te laten trek ken, aldus bericht U.P.I. Nadat enkele meisjes in de harem waren betrapt op roken, had volgens mevrouw Nasir, die met haar man in Yemen vertoefde toen de koning besliste dat zij en haar vijf dochters in zijn paleis thuishoorden, omdat er elders teveel mannen waren, er het volgende plaats- „De 200 meisjes in de harem wer den door vrouwelijke bedienden bij een gedreven en naar een zaal met marmeren pilaren geleid. De koning, uitgedost met witte kleren en met een tulband op, zat in het midden van de zaal op een kussen en streek over zijn baard. Hij keek met boze ogen naar de meisjes, en klapte plotseling in de handen hetgeen een doodse stilte teweegbracht". „Naast hem zat iemand in een witte jaseen tandarts uit het koninklijk hospitaal te Taiz. De ko ning beval 14 vrouwen naar voren te komen. Daarna vroeg hij hun voor hem te knielen. Vervolgens kwam de tandarts met zijn tang naar het meis. je voor hem, ging met zijn hand on der haar sluier en begon haar tanden te trekken. Het meisje hield zich kalm". Er zijn nog meer beenderen gevon den in de Baccinello-mijn, waar on langs het skelet is gevonden van een „oreopithecus bambolii". De pas gevonden beenderen zijn vermoedelijk van dieren afkomstig geweest en de vondst heeft aanlei ding gegeven tot speculaties dat men hier gestuit is op 's werelds oudste gezamenlijke woonplaats van dieren en voor-mensen. De Zwitserse geleerde, prof. Johan nes Huerzeler, die het onderzoek leidt, kondigde aan in de herfst terug te keren om deze mogelijkheid te onderzoeken. Nadat zij van twee van haar voor tanden was beroofd, kon ze gaan. „Een voor een kwamen de anderen aan de beurt om dezelfde operatie te ondergaan. Op een na- Zij weigerde te knielen en haar mond te openen. De woedend geworden koning sloeg haar daarna met zijn met een ring verstevigde vuist, totdat zij gehoor zaamde". aldus mevrouw Nasir, die na haar verblijf in de harem uit Yemen is weten te ontvluchten. Zij was met haar man naar Yemen ge komen, op verzoek van de kroonprins van het land. Ondanks haar ervarin gen noemt mevrouw Nasir de vorst een „edelmoedig" man. De concu bines hebben volgens haar een goed leven. Zij hebben niets anders te doen dan zich mooi te maken om de koning te behagen. „Gezien het grote aantal mogen zij echter blij zijn een maal per jaar persoonlijk door de heerser te worden ontvangen", aldus mevrouw Nasir in het artikel. De Oostduitse regering is van plan de havenstad Rostock te maken tot de grootste zeehaven van Oost-Duits- land, die de concurrentiestrijd met Hamburg zal kunnen opnemen. De haven van Rosioek zal volgens de plannen een omslagcapaciteit van 7 miljoen ton krijgen. Alle andere zee havens van Oost-Duitsland, die even eens zullen worden uitgebreid, zul len een gezamenlijke capaciteit heb ben van 4 miljoen ton. De Oostduit se regering verwacht van de uitbrei ding van de haven van Rostock een deviezenbesparing van ruim 800 mil joen roebel per jaar. Deze deviezen moeten thans uitgegeven worden in de Westduitse en de Poolse havens. Voor de uitbreiding van Rostock heeft de Oostduitse regering in het lopende jaar 65 miljoen mark be schikbaar gesteld. Naar de Westduitse minister van verkeer, Seebohm, heeft verklaard, baren deze uitbreidingsplannen hem geen al te grote zorgen, daar de Oostduitse zeehavens geen behoorlij ke aansluiting op 't spoorwegnet en de binnenwateren hebben. Op 'n echte massale goederenomslag zullen de Oostduitse havens volgens minister Seebohm dan ook niet kunnen reke nen. fantastisch ROLLEN IN CELLOFAAN - ALTIJD VERS - ALTIJD LEKKER pepermunt, fruit-show, choco-krokant, ijspepermunt, menthol-eucalyptus Ledel 8 uur: Laurel en luchtbescherming. Luxor 8 uur: Mein Bru- T olympia 8 uur: J*» in TiroL Op Cyprus is gisteren de avond klok opgeheven. In de hoofdstad Nicosia is het nu merkbaar rus tiger geworden. De prikkel draadversperringen tussen het Griekse en Turkse gedeelte van de stad zijn verwijderd en ver schillende winkeliers hebben hun zaken weer geopend. Toch hebben de verzetsstrijders nog niet overal gehoor gegeven aan het bevel van de Eoka en de T.M.T., het vuren te staken. In het dorp Myr- tou, op ongeveer 30 kilometer van Nicosia, werd een Griekse politieman doodgeschoten. In Nicosia zelf vond men woensdagochtend het onthoofde lijk van een vijftigjarige Griekse vrouw, dat er evenwel al minstens twee dagen moest hebben gelegen. Volgens goedingelichte zegslieden in de Engelse hoofdstad waren bevelen van de verbannen aartsbisschop van Cyprus. Makarios, de voornaamste aanleiding tot de wapenstilstand. De opdracht van de aartsbisschop om de operaties stop te zetten kwam Grivas goed gelegen, zo verklaarde men. De campagne van moord door mensen in de rug te schieten en aan vallen op ouden van dagen hebben Grivas' eigen aanhangers van weer zin vervuld. Zoals bekend gaf de verzetsleider zijn volgelingen bevel de operaties tegen Britten en Turkse Cyprioten stop te zetten. Hij verklaarde zich echter vrij te voelen de order in te trekken indien de Britten en Turken zouden blijven „provoceren". In Londen ziet men Grivas' actie echter niet louter als een gebaar van goodwill. Goedingelichte zegslieden verklaren dat, afgezien van de weer zin der Grieks-Cyprioten, er nog vele andere redenen waren waarom een wapenstilstand Grivas gelegen komt. Op militair gebied had hij kritieke verliezen geleden, aldus de zegslie den. Hij verloor veel van zijn belang rijkste medewerkers. Amerikaanse en Japanse dokters zijn tot de voorlopige conclusie gekomen, dat de atoomontploffingen in Nagasaki en Hirosjima niet van invloed zijn geweest op de groei van de kinderen daar. Eén ding staat al voor de volle honderd procent vast: het afwerpen van atoombommen boven Hiro sjima en Nagasaki heeft niet de geboorte van dwergen en gedrochten tot gevolg gehad. De studies worden eind 1959 voltooid en hebben betrek king op die kinderen", die, toen de bommen vielen, nog in de moederschoot verborgen waren. Er blijken zo goed als geen verschillen te bestaan tussen hen die blootgesteld zijn aan ie atoombom en hen die niets met dit wapen te maken heb ben gehad. Hun gewicht, grootte en weerstand tegen ziekte vertoonden geen verschillen. London Transport, de dienst voor openbaar vervoer in de Britse hoofd stad, zegt de medicijn te hebben gevonden voor de achterassen van haar rode dubbeldeks-bussen: won derolie. Voorlopig zullen 1.358 bussen met wonderolie behandeld" worden, zijnde ongeveer 20 procent van de Londense vloot dubbeldeks-bussen. Verwacht wordt dat dit experiment een besparing van 200.000 gulden per jaar zal betekenen. Uiteindelijk kan de toepassing van wonderolie misschien een besparing van 1.200.000 gulden geven. Volgens London Transport is in proeven die in de afgelopen drie jaar genomen zijn, gebleken, dat met wonderolie de wrijving van de achterassen vermin derd wordt en het brandstofverbruik ongeveer 3 procent lager wordt. De hogere kosten van de wonderolie worden hierdoor meer dan goedge maakt. De wonderolie zal aan London Transport geleverd worden door Shell-Mex en Wakefield Dick. Wegens het uitblijven van bestel lingen op Ricardomotoren, het uitval len van de produkten van het motor type Hesselman en het aflopen van een belangrijke order van de Ned. Spoorwegen ziet de Koninklijke Machinefabriek Gebrs. Stork en Co N.V. (Stork Dieselmotoren) te Zwolle zich genoodzaakt binnenkort over te gaan tot het ontslaan van ongeveer honderd werknemers. Met de ontslagen, waarbij alle ge ledingen van het personeel zijn be trokken, wordt in september begonnen en er zullen enkele maanden mee ge moeid zijn. Dieven die inbraken in een nacht club te Parijs waren kennelijk niet drankzuchtig. Ze namen alleen een bedrag van 15.000 gulden mee; 1600 flessen Scotch lieten zij onaange roerd. yOEN de Amerikanen op Libanees grondgebied waren geland, be gon premier Kroestjev van Sovjet- Rusland groot tam-tam te maken. De wereldvrede was in onmiddellijk gevaar. Dit gevaar kon alleen maar afgewend worden door direct, op 21 juli, een topconferentie te hou den. Als het Westen toen meteen „ja" had gezegd, zou de heer Kroestjev vermoedelijk danig in verlegenheid zijn geraakt. Het Wes ten zei niet „ja", het wikte en woog, het kibbelde onder elkaar en mid delerwijl vond Kroestjev de dank baarste propagandastof. Eindelijk kwamen Londen en Washington tot het vaststellen van een datum 18 augustus en toen werd het op eens stil in Moskou. De aardigheid was eraf. De aardigheid was er des te meer af, omdat de Russische pre mier op het matje had moeten ko men bij Mao in Peking, die hele maal niet gesticht was over de be reidverklaring tot het verschijnen op een topconferentie in het kader van de Veiligheidsraad. De Sovjet-premier heeft blijk baar moeten beloven, dat hij dit zou afwimpelen en dat hij niet lan ger Nehroe, maar communistisch China als grote belanghebbende naar voren zou schuiven. Dit bete kende een grote ommezwaai en die is nu dan ook gemaakt. Al de vol gelingen en bijlopers in andere lan den, die Kroestjev eerden als de promotor van de vredestopconfe- rentie, zullen die ommezwaai nu moeten meemaken. Intussen zal men in Washingtoh en Londen er zeker niet rouwig om zijn, dat de haastconferentie, die niets goeds voorspelde, voorlopig is afgeblazen. Wij krijgen nu een groot gekra keel in de Algemene Vergadering van de V.N., waarmede de vrede ook maar weinig gediend kan zijn. Doch onderhand klaren de toestan den in het Midden-Oosten wat op. Nog minder dan tevoren kan Kroestjev met reden beweren, dat de wereldvrede daar direct be dreigd wordt. Alles bij elkaar is het beeld echter zorgelijk. De handelsbalans moge verbeterd zijn, de gulden staat weer steviger op een gouden voet, allemaal erg belangrijk, doch het leeglopen van mensen is ook een verspilling van volkskracht en, levenslust, waaraan zeer serieus gedokterd moet worden. gEDERT de bevrijding zijn er, ge rekend tot en met juni 1958, in ons land niet minder dan 639.817 nieuwe woningen voltooid. Als men rekent, dat er gemiddeld in ieder huis toch wel vier mensen wonen, komt men tot de slotsom, dat er voor ruim twee-en-een-half miljoen mensen nieuwe woonruimte is ge schapen. En nog nijpt de woning nood! Hieruit kan men opmaken, hoe ernstig het gebrek was. De grote vraag is nu, of we dit jaar aan de 80.000 woningen zullen ko men. In het eerste halfjaar zijn er 43.259 afgebouwd, wat nog twee duizend meer is dan in het eerste halfjaar van 1957. Dat gaat dus de goede kant op. De P.v.d.A. heeft vóór de verkiezingen groot alarm geslagen, dat we de 80 duizend nooit zouden halen en dat er der halve extra-voorzieningen moes ten worden getroffen. We willen het eerst eens aankijken, zei de regering, de socialistische minis ters incluis. Een verstandige reac tie. Het alarm is nu verstomd. De verkiezingen zijn trouwens allang voorbij. We mogen nu de (betrek kelijk) gunstige cijfers registreren. Nabij de plaats Banyuls woedt een grote bosbrand. Aangewakkerd door een harde wind die van de Middel landse Zee komt, vreet het vuur zich een weg in de richting van de Spaan se grens. Politie, brandweer, burgers en militairen proberen de brand te bedwingen. De politie houdt zich ge reed om Banyuls te evacueren als dat niet zou lukken. In het oostelijk deel van India zijn verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Meer dan 50 000 mensen zijn dakloos. Een 300 dorpen zijn overstroomd. Het ernstigst is de toestand in de staat Bihar.

de Stem | 1958 | | pagina 3