ana VANAVOND VERGADERT DE V-RAAD r,i Voor beslissing spoedzitting: Veel papier, maar.... Eisenhower wil debat so no dig bij wonen Max is startklaar Sjamoen houdt zich aan zijn stoel vast ITALIANEN HEBBEN NU HUN SPAGHETTI-MUSEUM Grandioze „Acht55 Drie Duitse alpinisten bij Merano verongelukt Partijen in België stellen commissie in Duitse arts in arrest Nasser sprak met Murphy Vluchten naar Amman hervat MacMillan en Foot vandaag naar Athene Huisvrouwen ten strijde tegen dure55 winkeliers Terreur van Amerikaanse vakbond Beroep van Djakarta op rebellen >mst il overleg re leden van gdad - pact DAGBLAD VOOR ZEELAND Schoolkwestie Moskou moet naar zich zelf zien.... Bereidheid Tijdelijk regen Ook Zuid-Amerika Dodelijke injecties in Buchenwald Libanese kabinet blijft nog Referendum in Frankrijk op 28 september e vraag van de ,van welk deel jouw voorou- het volk gron- en daarom de ig gestelde luxe verlaat en in een an de rand van s Town gaat wo- n hierbij een ver- die zoals de en, mank gaat die Wright zou van Nederland te door in de Jor- te gaan wonen, ftig protesteren, er ook zelf in en yan een huurauto (een nogal pluto- an reizen van on- het noordelijke tp speurtocht ichrijft hij in het boek „Het mij een beetje me- idealistische vrij- aakt volkomen het it labyrint van de ze, magische en en besluit 'dan toch k--1 m* m \t de zgn. „stool", ïie uit het boek l.e Kracht" 10 versmade boeken i sociologen te kopen ■ingen te kunnen vin- d vol raadsels voor Amerikaans gemoed. ngstochten in de et woord worden een uitstekende wij- Dat het beeld van wijze verkregen in en typisch subjectief 11 iedereen wel dui- schrijver in de eer- dit dan ook ronduit t inleiding. Van het sociale leven van na heeft hij dan ook naar zoveel te meer situatie waarin de iartij zich bevond tij- periode. er dan ook niet ver- lij zijn boek besluit rief aan dr. Kwame •in Wright een aan- aanbeveelt ter be- dtuering van het ge- n behartenswaardige ik hieruit aanhalen: al je niet helpen, toestemt een aan- irden van Moskou; >u je het ene stel ers verruilen voor r spreekt uit erva- :n we. ht" met twaalf foto's us een bijbehorende iringen van deze il- uitgegeven te Leiden W. Sijthoff's Uitge- S.N. brigade-generaal Ab- ssim heeft op een meegedeeld, dat ;sing bekend zal -ma- betrekkingen van dit lagdad-pact „voordat t opgenomen zal zijn len" van het bondge- dat dit bondgenoot- lelievend bondgenoot- de hij aan de buiten ten mee. Kassim een menigte en hun aanhangers die vanuit heel Irak aren gekomen. 98e JAARGANG No. 22828 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hnotegem, mr dr A. J. J. M Mes mr H. M L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 7oor God. Koningin e* Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 35L^ DONDERDAG 7 AUG. 1958 Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt* De Belgische politieke partijen hebben besloten tot de oprichting van een nationale commissie tot regeling der schoolkwestie. Overeengekomen werd dat elke partij vier afgevaar digden zal aanwijzen voor een com missie die vrijdag geïnstalleerd zal worden en dan tot september uiteen zal gaan. De technici zouden dan ge legenheid krijgen de voorbereiding der ontwerpen af te werken. Men zou trachten tot concrete resultaten te komen, vermoedelijk voor het begin van het nieuwe parlementaire jaar, aanvang november. In bevoegde kringen is men van oordeel dat de socialisten slechts zo lang aan deze commissie zullen me dewerken tot zij een mogelijkheid zien om deze te verlaten en aldus een na tionale oplossing onmogelijk te ma ken. Voor een record-aantal bezoekers heeft Chaam gisteren zijn fameuze „Acht" vertoond. Bij de profs won de Belg Rik van Steenbergen even grandioos als in 1956. By de amateurs ging Geert van Dienst uit Oud-Beyer- land totaal onverwacht als eerste over de meet. Bij de nieuwelingen zegevierde de An sterdammer van Smirren. De grootse wielerdag werd ontluis terd door één incident: de nieuweling Riethoven uit Leiden werd in een valpartij zó ernstig gewond, dat hij in levensgevaar verkeert. Voor uitvoerige wedstrijdverslagen en foto's verwijzen wij u naar onze sportpagina's. Vanavond om 8 uur komt in New-York de Veiligheidsraad bijeen om te beraadslagen over de bijeenroeping van de Alge mene Vergadering aer Verenigde Naties, waarom zowel Kroestjev als de Amerikaanse regering heeft gevraagd. Engeland en Frank rijk hebben gisteren hun instemming betuigd met een spoedbijeen- komst van de assem'blée. In Parijs was men er overigens niet al le gelukkig mee. Men vreest daar, dat Rusland de V.N. als een propagandaforum zaï gebruiken en dat de wandelgangen zullen dienen voor de nodige intriges, die een werkelijke oplossing van de crisis in hel Midden-Oosten niet naderbij zullen brengen. In de Veiligheidsraad zullen nog wel wat harde noten gekraakt worden, voordat het besluit is gevallen tot het bijeenroepen van de Algemene Vergadering. Amerika zal er ongetwijfeld op aandringen, dat eerst de oude resolutie wordt behandeld, waarin de Verenigde Arabi sche Republiek wordt beschuldigd van indirecte agressie in Libanon, daarbij gesteund door de Sovjet-Unie. Moskou wil uitsluitend een debat over het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Libanon. Hoe dan ook. men verwacht in elk geval dat de assemblée nog deze week bijeen zal komen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de spoedzitting van de Algemene Vergadering door enkele westelijke regeringsleiders zal worden bijge woond. Eisenhower verklaarde giste ren op zijn persconferentie, dat hij bereid was bij het debat aanwezig te zijn, wanneer men dat nodig oor deelde. Plannen hiertoe waren er echter nog niet. De Amerikaanse pre sident zei, dat Kroestjevs jongste voorstel voor de V.S. volkomen aan vaardbaar is, maar hij betreurde het dat de Russische premier een top conferentie in het raam van de Vei ligheidsraad had verworpen. Men acht het onwaarschijnlijk dat Kroestjev naar New York zal komen ook al zouden zijn westelijke colle ga's de zitting bijwonen. In antwoord op vragen zei Eisen hower dat de Verenigde Staten wil len meedoen aan opbouwende econo mische ontwikkelingsprogramma's voor het Midden-Oosten onder auspi ciën van de Verenigde Naties. Hij zei te hopen dat de Sovjet-Unie niet al leen bereid zal zijn hetzelfde te doen maar zich ook zal houden aan haar verplichtingen. De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon sproot voort uit „het geloof va nde Verenigde Staten in de geest van het nationalisme". Als de Arabieren gezamenlijk hun na tionalisme in een federatie of ver grote staat zouden willen uitdrukken zouden de Verenigde Staten er geen bezwaar tegen hebben. De Amerikaanse troepen zouden uit Libanon teruggetrokken worden als de Libanese regering meent de toe stand m de hand te hebben. Naar Eisenhower meent zal het on mogelijk zijn een bijeenkomst van de Algemene Vergadering over het Mid den-Oosten te beperken tot Libanon alleen. De oorzaken van de crises in Libanon en Jordanië omvatten veel meer, zei hij. De president gaf te kennen het eens te zijn met de theorie dat de Chinese leider Mao Tse Toeng een rol gespeeld heeft bij de verandring in de Russische tactiek t.a.v. een top conferentie over het Midden-Oosten. De Verenigde Staten zouden op de voorgestelde bijeenkomst van de Al gemene Vergadering hun uiterste best doen aan te tonen, dat zij gehandeld hebben in de geest van de Verenigde Naties en uitgaande van die geest zouden zij de nadruk leggen op op- OP CUBA hebben de rebellen van Fi del Castro een „beslissende nederlaag" geleden in de Sierra Maestra. Dit is in een regeringscommuniqué meege deeld. RECTOR J. v. d. Hoogte, de landelijk bisschoppelijk commissaris voor de Katholieke Emigratiestichting, is be noemd tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus. IN DE OMGEVING van Salzburg heb ben een Nederlandse missionaris en een Oostenrijkse oudheidkundige been deren gevonden van een beer, waar van de ouderdom op 34.000 jaar wordt geschat. TSJECHISCHE grenswachten hebben dinsdag aan de Oostenrijkse zijde van de rivier de Taya een 25-jarig Oosten rijks meisje gearresteerd. EVEN buiten Milaan is gisteren een Italiaanse goederentrein ontspoord. De conducteur en de machinist van de trein werden bij het ongeval gedood. OOK VOOR de exploitatie van wo ningen voor alleenstaanden zullen ge meentebesturen en woningbouwcorpo raties voortaan bijdragen kunnen ont vangen. De huizen moeten echter deel uitmaken van complexen normale ge zinswoningen. (Advertentie) JUIST VOOR VAKANTIE! Beuiezen betere regenkleding. Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt woens dagavond 23,15 uur: Veel bewolking met op de mees- te plaatsen tijdelijk regen. Matige af en toe vrij krachtige zuidweste lijke wind. Koel weer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: lichte tot matige westenwind, aanvankelijk bewolkt met neerslagvlagen; later zwaarbewolkt en toenemende re genval. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Vandaag: zon onder 20.21 uur; maan op 23.17 uur. Morgen: zon op 5.11 uur; maan onder 14.34 uur. Max Tailleur, de unieke mop pentapper van het Rembrandt- plein, die op 16 augustus a.s. van Schiphol zal vertrekken voor een tournee door Zuid-Amerika, de Verenigde Staten en Canada kwam woensdagochtend naar Schiphol oi7i daar een 2,5 meter lang vliegbiljet in ontvangst te nemen. Max moet het er dan ook lang mee doen... bouwende zaken om de volken van het Midden-Oosten te helpen. Eisen hower weigerde nader aan "te geven welke opbouwende plannen voor het Midden-Oosten ingediend zullen wor den. Hij zei alleen dat de Verenigde Staten weten wat zij willen en dat zij bereid zijn met elk van de landen van het Midden-Oosten of met een groep samen te werken, teneinde hulp te bieden waar zij maar kunnen De Amerikaanse president wees met klem de Russische verklaring af dat alleen het aandringen op een top conferentie verdere „agressie" van de V.S. en Engeland had gestuit. Hij zei, dat de Verenigde Staten niet streven naar soevereiniteit over welk land ook en geen enkel land in welk opzicht ook aan zich willen onderwer pen. Daarentegen had de geschiede nis bewezen dat sinds de tweede we reldoorlog alle Oosteuropese landen door de Sovjet-Unie waren overwel digd. Eisenhower herinnerde ook aan de gebeurtenissen in Noord-Korea en Noord-Vietnam. De Russen dienden hun beschuldigingen aan het adres van de V.S. en Engeland tegen zich zelf te richten, zei hij. De president was het er niet mee eens, dat elke kans op een topcon ferentie is verkeken door de jongste ontwikkelingen. Kroestjev had aan het eind van zijn laatste brief het onder werp opnieuw aangesneden. Als de Verenigde Staten van gevoelen zou den zijn, dat iets positiefs uit een topconferentie zou kunnen voortko men, zouden zij natuurlijk bereid zijn deze bij te wonen. Maar een derge lijke bijeenkomst zou grondig voor bereid moeten worden, zo zei Eisen hower nogmaals. Intussen I lijkt, dat het diplomatieke offensief van de communistische we reld thans formeel is uitgebreid tot Latijns-Amerika, dat officieel in de „propaganda-oorlog" is betrokken. Dit is zeer duidelijk een der re sultaten van de geheime conferentie tussen Kroestjev en Mao Tse Toeng. Binnen 40 uur na die bespreking heeft Peking een openlijke aanval gedaan op de Amerikaanse politiek van „sla vernij" op het Latijns-Amerikaanse continent. Dr Erich Wagner, een Duitse arts, destijds lid van de S.S., is in voorlo pige hechtenis genomen in verband met de beschuldiging dat hij indertijd in het concentratiekamp Buchenwald gevangenen dodelijke injecties heeft gegeven Wagners naam was genoemd in het proce- tegen de kampbeul Sommer. De officier van justitie in Offenburg deelt mede. Wagner te hebben laten arresteren om te beletten, dat hij, zo als dr. Eisele gedaar. heeft, naar het buitenland zal uitwijken. Wagner woonde sinds de oorlog in Lahr in het Zwarte Woud Hij oefende geen praktijk uit. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, die als speciale afgezant van president Eisenhower het Midden-Oosten be zoekt, heeft woensdagavond te Cairo een onderhoud gehad met president Nasser. Het werd bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur Raymond Hare en luitenant-kolonel Ali Sabri, minister voor presidentiële zaken van de V.A.R. Volgens een bericht uit Washington heeft de regering van Israël gisteren toestemming gegeven voor de weder instelling van de Britse luchtbrug tus sen Cyprus en de Jordaanse hoofdstad Amman. De vluchten, zo werd gezegd, zijn inmiddels hervat. Zoals gemeld moest de Britse lucht macht begin deze week de luchtbrug stopzetten wegens een verbod van de Israëlische regering om over haar ge bied te vliegen. Premier MacMillan van Engeland en Sir Hugh Foot, gouverneur van Cy prus, worden vandaag in Athene ver wacht voor „algemene besprekingen" met de Griekse premier Karamanlis. Aartsbisschop Makarios heeft woens dag een onderhoud met Karamanlis gehad. Hij verklaarde na afloop hier van dat hij tot volledige overeenstem ming is gekomen met de Griekse re gering over de politiek ten opzichte van Cyprus. Het Libanese kabinet zal aftreden zodra er tussen president Sjamoen en generaal Shehab (die Sjamoen op volgt) een akkoord is bereikt over de samenstelling van een overgangsrege ring. Dit heeft een van de zittende ministers woensdag meegedeeld. Sjamoen had eerder te kennen gege ven, dat hij het „niet dringend nood zakelijk" vond, het ontslag van het kabinet te aanvaarden. En zo blijft de toestand dan voor lopig nog even bij het oude, wat niet direct bijdraagt tot de oplossing van het conflict. De houding van Sjamoen moet zo langzamerhand ook de Ame rikanen gaan irriteren. Het is bekend dat de weggestemde president niet alleen de mohammedanen in het land tegen zich heeft, maar ook een groot deel van zijn geloofsgenoten, de christenen. Hun geestelijke leider is allesbehalve een vriend van Sjamoen. Saeb Salem, de leider van de op stand heeft tegenover een verslagge ver van U.P.I. verklaard, dat geen enkel program succes kan opleveren wanneer het niet gebaseerd is op het beginsel van gelijkberechtiging voor mohammedanen en christenen in het land. De politiek die voor Libanon het meest geschikt is, zei hij, is die van In navolging van de Britse huisvrouwen, zijn de huisvrouwen in West-Duitsland een actie begonnen tegen winkeliers die voor bepaalde artikelen hogere prijzen vragen dan hun collega's. In opdracht van de vereniging voor huisvrouwen in Hann over gaan vijf vrouwen thans dagelijks de winkels in de stad af om een onderzoek in te stellen naar de prijzen. Vooral groente en fruitzaken en slagerijen genieten belangstelling De prijzen worden vastgelegd op papier en later kunnen huisvrouwen in de stad de centrale van hun vereniging bellen om te vragen waar zij die dag het best hun inkopen kunnen doen. De presidente van de vereniging, mevrouw Muetter, zegt dat de vereni ging veel resultaten heeft geoogst met deze activiteit. Zij verklaarde dat het aantal huisvrouwen dat 's morgens verschillende winkels zal bezoeken om de prijzen te noteren spoedig met vijftien zal worden uitgebreid. Het uiteindelijke doel van de vereniging is elke dag een lijst samen te stellen van de voordeligste winkeliers op die dag. Om de gegevens van deze lijst te krijgen, zal de huisvrouw van de toekomst niets anders behoeven te doen dan een vast telefoonnummer bellen, waar een automaat haar zal ver tellen wat haar te doen staat. traditionele neutraliteit, welke dateert van het begin der onafhankelijkheids beweging in 1943. „Sjamoen dient on middellijk af te treden en de Ameri kaanse troepen moeten vertrekken", aldus Salem. De voormalige eigenaar van een wasserij in Detroit heeft dinsdag voor het „rackets-committee" van de Amerikaanse senaat verklaard, dat wasserij-eigenaren in Detroit in 1949 een aanzienlijk bedrag aan vakbonds functionarissen hadden betaald, zo genaamd om een geschil bij te leg gen. Als men dit bedrag niet had be taald, zou een staking zijn begonnen in de wasserij-bedrijven. De getuige, William Miller, ver klaarde dat hij aannam dat het geld naar William Hoffa, president van de anderhalf miljoen leden tellende Teamsters-Union was gegaan. Even tevoren had Hoffa zelf voor de commissie verklaard, zich de ge- gebeurtenissen in 1949 niet meer voor de geest te kunnen halen. De voorzitter van de commissie de democraat McCellan, betoogde aan het begin van de zitting, dat Hof fa gemene zaak heeft gemaakt met bepaalde personen uit de onderwereld die volgens hem „de meest onheil spellende machten in de V.S." zijn. De heer Edwin Schuster uit Neurenberg heeft als hobby het verzamelen van bankpapier (wie heeft dat niet?). Hij spe cialiseert zich echter op verlopen biljetten, hetgeen zijn liefheb berij aanmerkelijk minder kost baar maakt- Hier zien we hem gefotografeerd met een deel van zijn verzameling. Het pronkstuk er van is een biljet van 100 bil joen mark, uitgegeven tijdens de inflatie na de eerste wereld oorlog. De handelswaarde van het biljet is nu nog 150 mark. De Indonesische regering heeft woensdag een beroep op de opstande lingen gedaan om de wapens neer te leggen en „een einde te maken aan het bloedvergieten onder onszelf". De opstandelingen van midden-Su- matra en noord-Celebes hebben, na dat de voornaamste plaatsen in deze provincies door regeringstroepen wa ren bezet, deze gebieden voortdurend in onrust gehouden. Vorige week voerden opstandelingen tweemaal een tegenaanval uit op hun voormalige hoofdstad Boekit Tinggi in midden-Su- matra. Er volgden verwoede gevech ten, alvorens zij konden worden ver dreven. Intussen is in Indonesië een nieuwe politieke partij opgericht, de „Partindo" (Partai Indonesia). De oprichters hiervan maakten tot voor kort deel uit van de P.N.I. de grote nationalistische partij. De laatste weken hebben verschil lende vooraanstaande figuren van de P.N.I. bekend gemaakt uit de partij te zijn getreden omdat zij ontevreden waren over de door haar gevolgde politiek. Drie Duitse bergbeklimmers zijn deze woensdagmorgen op de berg Ortles, nabij Merano. verongelukt. De slacht offers zijn Wilhelm Koehler (52), Ur sula Forpruck (16), en haar broer Karl Forpruck (26). Len bewaker van een berghut, Gug- lielmo Ortles, die het ongeluk zag ge beuren, vertelde dat hij het drietal van een hoogte van ruim 250 meter had zien vallen op een gletscher. „De beide manner en het meisje ver- Bij de vele musea die Italië reeds heeft, is er weer een bijgekomen. Het is gewijd aan een bij uitstek Italiaans pro- dukt: spaghetti. Het museum is officieel geopend te Pontedassio in aanwezigheid van vele autoriteiten en andere belang stellenden. Vooral kunstenaars gaven blijk van hun belangstelling: begrij pelijk, zij humoristen en karika turisten gaven de stoot tot de op richting van een „spaghetti-historisch museum". Dat spaghetti een museum heeft gekregen verbaast niemand, die be denkt waarvoor de Italianen dit voed sel al niet goed achten. Volgens hen kan spaghetti: het galgemaal uitstekend doen smaken. door vogels worden gebruikt om hun nesten te bouwen, twee geliefden nader tot elkaar brengen, worden gebruikt om baby's te beletten van hun stoel te kruipen, een slangenbezweerder troosten die zijn slang is kwijt geraakt, de Italianen doen lachen bij het zien van buitenlandse toeristen die een spaghetti-maaltijd willen verorberen. Alles wat men kon vinden en betrek king heeft op spaghetti, heeft men in de woning van een bekende spag- hetti-fabrikant bijeen gebracht. Kookboeken, foto's en schilderstuk ken die op spaghetti betrekking heb ben en decreten uit 1602 waarin de prijzen van spaghetti worden vastge steld; verder ook boeken waarin alles te lezen valt over de geschiedenis van de spaghetti. In deze boeken staat on der meer hetgeen de Italianen niet zo prettig in de oren zal klinken dat de Chinezen zevenhonderd jaar geleden voor het eerst spaghetti maakten. Dit heeft de ontdekkingsrei ziger Marco Polo verteld. Een van de schilderstukken in het museum is van Barberousse. Het beeldt een poes uit die met spaghetti een muis tracht te vangen. Van Jean Kbollus is er een doek waarop een dikke dame de spaghetti hanteert als een springtouw. Dit om gewicht te verliezen. trokken om half zes vanmorgen uit mijn berghut", vertelde Ortles. „Zij hadden gezegd dat zij de top van de berg langs de zogenaamde „normale weg" wilden beklimmen. Die route is niet erg moeilijk voor ervaren berg beklimmers, maar ik waarschuwde hen voorzichtig te zijn. Ik keek naar ze vanuit mijn berghut, toen ik Herr Koehler, die zijn twee metgezellen leidde, van de rotsachtige wand zag vallen. Nog geen seconde later werd ook het jonge meisje, dat met een touw aan hem vastzat in de afgrond getrokken. Haar broer Karl trachtte vergeefs weerstand te bieden aan het gewicht van de twee lichamen, maar het touw trok ook hem in het ravijn". Het Franse kabinet heeft woensdag besloten het referendum over de nieuwe grondwet van minister-presi dent de Gaulle op 28 september aan staande te doen houden. De minister van staat Houphouet- Boigny heeft meegedeeld, dat de Gaulle van plan is vóór het referen dum nog een bezoek te brengen aan Afrika. Het ontwerp van de nieuwe grond wet wordt op het ogenblik bestudeerd door een commissie van advies.

de Stem | 1958 | | pagina 1