KROESTJEV SCHUIFT TOPGESPREK OP LANGE BAAN K a.1 Als gevolg van gesprek met Mao Tse Toeng Eis Spoedzitting van assemblée der V.N. Ook Turkse Cyprioten kondigen bestand af Aan de rol.... Kabinet in Beiroet dient ontslag in ,ALTE KAMERADEN r Ook Amerika vraagt om spoedzitting Assemblée Bejaarde man vermoord op bed aangetroffen Kustvaarder gezonken Logica bloeit oom n vakken telt mee DAGBLAD VOOR ZEELAND Twintig jaar voor Louis de San Vage woorden Plaatselijk regen tJr:rMing,v™ het k.N.M.i. j J dagavond mn5 uC?gemaakt ,,ins" J Bij Spanje Hond kreeg hartklep van plastic Ontmoeting van partij -voorzitters in België In afgelegen huis te Ede Ook Nederlandse dag in Vaticaans paviljoen Jongen gedood onder mestkar Jongen voorkomt spoorwegramp Naar compromis in Libanon n Cholera-epidemie in Nepal Cherchez la femme an, dan zullen an en naar de ling peilen, a. drs., auteur te Rotterdam it ons bij deze de titel). Zijn niet alleen ons 1 ons hart om te kunnen wor- nze diepten he ust om wijsgeer zijn weg naar er ons heen in bevattelijk en »ezond kan den- intwikkeling be- ifschrikken door iirte", die zoals „ligt", maar hij hand en het zal nij zal bevinden ervlakte van de a met hun enor- nog iets groters, ondoorgronde- J.H. n de Nazi-tiran- veling, concen- idelingen, schijn- ikele honderden /andaan is er 'n nog geschiedt, aam van Hitier, in Kroestjev en ïauwende besef levendig bijge- thel in de roman ititeling. Roman? is zelf als stu- de M.V.d. ge arbeid kreeg ze riteit. Ze zat zes an concentratie- assen in 1954 het vriendelijk ge- ze opeens vrij- van haar erva- verwerkt in de itse studente en die in het ille- efde voor elkaar e arrestatie, ko lomen de grillig- en min of meer ling. Een paar nog. Zal hun lief- De vrijheid komt n voor haar. Als et zijn elementen spoedig overwon- de bureaucratie; i, die zulke vrij- oeilijk klasseren an schrijven. Ze kkend beeld van leid in deze eeuw vooruitgang, chien liever niet ien. Maar het is iel ons met haar lijkheid drukt, ein, Utrecht-Ant- ien schreef vier- ;r alle mogelijke Bieruma Oosting lardigste plaatjes A.J.G. Strengholt voor, dat het ge- idje werd gepakt, boekje voor ons i willen zeggen: :ze tijd van opge- igheid. „Het le- i uitstekende titel ijsheden op rijm, jten voor kinderen jaar. Wilt u een atmuzikant": vergeten; :n wijs. poëten, laradijs. vaak ziet men een zeer slordige olijke wijze op een ,it naar rechts ne- het geheel niet of de rekening wordt de fietser (s), die ijden. Deze laatste is" afgesneden met evolgen van dien. dan geheel en al ;t, die door zijn ge- dat hij op dit mo- ust of onbewust on- tg houdt met zijn r. t wettelijk verboden .aar rechts af te kortgezegd in dat delijk het voorne- aan kenbaar moet voor het verkeer hter zich moet wor- voor botsing mag hierover: Goed ïgt met zich mede voorwaarden reeds int moeten worden dig richting aange- uiterst mogelijk an belang, omdat u Jan ieder risico van iet een in dezelfde (brom-) fietser uit- uw auto op de rij- rechts, onderstreept dezelfde rijbaan rij kers achter U m uw voornemen om ijweg naar rechts af unten geldt in dub- ?s oplettend, wees edrag! 98e JAARGANG No. 22827 Uitgave NA Ult& Mli Neerland». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J v Hootegem, mr. dr. A. j J. M Mes mr. H M. L de Rech- ter p v. M Vercauteren, L. J. y. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Koningin e* Vaderland Ma51 WOENSDAG 6 AUG. 1958 Abonnementsprijs I 1.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrek^ Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. KROESTJEV reuzenzwaai De Ver. Staten hebben aange kondigd, dat zij om een spoed zitting van de V.N.-assemblée zullen verzoeken ter bespreking van de Libanese klacht over in menging in zijn binnenlandse aangelegenheden door de Ver enigde Arabische Republiek. Minister Dulles heeft gezegd, dat de Verenigde Staten geen bezwaar heb- ben tegen bespreking van kwesties die door de Sovjet-Urne in de Algemene Vergadering te berde worden gebracht Maar de Verenigde Staten zijn van mening, dat zij eerst in de Veilig heidsraad moeten worden besprciten, aldus Dulles. Louis de San, de Belgische consul- generaal te Damascus, is door het Libanese militaire hof van beroep, wegens het uit Syrië binnensmokke len van wapens voor de opstandelin gen, tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een krijgsraad had de San ter dood veroordeeld. IN AMERIKA bestaan plannen voor bet aanleggen van kleine bases voor gelelde projectielen, verspreid over het hele gebied van de V.S. Ze zullen immuum worden gemaakt tegen atoomgevaar 6 MARTIN SOMMER. de beul van Bu- chenwald, heeft geweigerd zich a an een nader verhoor te onderwerpen over de gedragingen van de Miin chense dokter Eisele. tegen wie hii zware beschuldigingen heeft uitge bracht. s DJAKARTA beweert een radio-instal latie in beslag te hebben genomen, die door de rebellen op noord-Celébes werd gebruikt voor het contact met Nederlands Nieuw-Guinea TOT PROVINCIAAL van de Neder landse Augustijner, is gekozen pater drs. Lucas Hoogveld. Sinds 1946 maak te hij als definitor deel uit van het bestuur der Nederlandse Augustijnen provincie. PREMIER Fanfani van Italië zal op 7 en 8 augustus te Parijs besprekingen voeren met premier De Gaulle van Frankrijk. JACK WARNER, president van de Amerikaanse filmmaatschappij „War ner Brothers", is bij een auto-ongeluk aar. de Rivière levensgevaarlijk ge wond. NIET MINDER dan 540 miljoen gul den schade is veroorzaakt door de explosie, die zaterdag in een onder aardse munitiewerkplaats te Rio de Janeiro plaatsvond Niemand blijkt door de ontploffing gedood te zijn. Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren, in antwoord op Eisenhowers laatste brief over een topconfe rentie, een buitengewone zitting van de Algemene Vergade ring der V.N. geëist „om de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Libanon en van de Britse troepen uit Jordanië te bespreken". De V-raad zou in spoedzitting tot deze bijeenkomst moeten besluiten. Deze nieuwe reuzenzwaai van de Russische premier laat zich slechts verklaren uit zijn bezoek aan Peking. Enkele dingen m Kroestjevs brief vallen onmiddelijk op: 1. Hij wil een zitting van de assemblée der V.N. zonde deelneming van de regeringsleiders. 2. Hij pleit voor de erkenning van communistisch-China door de westelijke mogendheden, „die nog steeds met het poli tieke lijk Tsjang Kai Sjek samenwerken". 3. Zijn toon tegenover Amerika en Engeland is agressiever dan tevoren. Kroestjev zegt in zijn brief heel laconiek, dat het hem spijt dat Eisenhower en MacMillan zijn voor stel om een conferentie bijeen te roepen van de regeringsleiders van Rusland, de V.S., Groot-Brittanië, Frankrijk en India en de secretaris generaal van de V.N., Dag Ham- marskjoeld. niet hebben aangeno men. Hij herhaalt dat een topconferentie belangrijk is en dat een onmiddellijk bijeenroepen ervan wenselijk moet worden geacht. Merkwaardig genoeg echter spreekt de Sovjet-premier verder slechts in vage termen over een topgesprek. „Het voorstel tot het bijeenroepen van de Algemene Vergadering der V.N." aldus Kroestjev, „moet gezien worden als een stap in de richting van een ontspanning, die de basis kan leggen voor een topconferentie op korte termijn". Deze formulering is zo voorzichtig dat de gedachte van Mao's invloed zich onmiddellijk opdringt. Het is be kend dat Peking niets van een open gesprek tussen dc grote mogendheden moet hebben Zeker niet nu het nog altijd van het overleg wordt buiten gesloten. Volgens Kroestjev is de Veiligheids raad in z<<n huidige samenstelling onder druk van de V.S. in feite een soort van cf-ie geworden waar in voor het grootste deel landen zit ting hebber. -j:e lid zijn van de Na- vo, de verdragsorganisatie van Bag- dad en de Zoavo (de Zuidoostaziati- sche Verdragsorganisatie). De Russische premier beschuldigt de V.S. ervan, dat zij de veiligheids raad gebruiken voor de bevrediging f J Hal.f, tot zwaar bewolkt met Dlaat- J ae Lk Overwegend matige J ",nd...tussen zuidwest en west. 5 MAO TSE TOENG ..stem die meespreekt... van ,,hun eigen egoïstische wensen". Hij wijst er op dat het gevaar voor een verscherping van het conflict in het Midden-Oosten niet uitgesloten is en dat de veiligheid van de Iraakse republiek en andere Arabische landen niet is verzekerd.... Groot-Brittannië en de V.S., zegt hij hebben hun troepen niet teruggetrok ken. Integendeel, er worden nieuwe troepen naar dit gebied gebracht en in de landen, die aangesloten zijn bij de verdragsorganisatie van Bagdad, n ,,1, Mn zuidwest en west t of'iete VgerePeratUren als 6Lst«™ m21nndopg22.408r,uur.der uur= Morgen: zon op 5.10 uur: main t onder 13.34 uur. an f Na de Eoka (de Grieks-Cyprio tische verzetsorganisatie) heeft nu ook de verzetsgroep van de Turkse Cyprioten de T.M.T., een bestand afgekondigd. In Nicosia was de toestand dinsdag minder gespannen. Britse vrouwen gingen de straat op om inkopen te doen, wat in geen dagen was gebeurd. De Eoka heeft haar eerste pam- a=n' V.aaïln de wapenstilstand werd 1 g J verduidelijkt door 'n tweede strooibiljet, dat er bij de Brit ten op aandringt zo snel mogelijk van Turken oi r verdwÜnen- Grieken en houu Cyprus, zo wordt gezegd, ma^en^a 3<i in harmonie geleefd, maai door de verdeel-en-heers-poli- hfiri E"Selsen is er onenig- nljh otltsta.an- Volgens verzetsleider ?ehilr Z1Jn Britten niet de ge- op te treden"0" °m 3'S bemiddelaars De veiligheidsmaatregelen, die door de Britse gouverneur werden afgekon digd, waren dinsdag nog van kracht Een pamflet met de gaankond?g'ng van het bestand is naar Londen ee- stuurd, waar op hoog niveau overlee wordt gepleegd over het antwoord dat de Britse regering zal geven Een rechtbank te Nicosia heeft dins Het Spaanse kustvaartuig „Cabo Razo" is dinsdag, ter hoogte van de monding van de rivier de Arrosa, nabij Pontevredra, in Galicië (noord- west-Spanje) gezonken. Vijf der opvarenden zijn verdron ken, terwijl er acht worden vermist. Zelfs voor doorgewinter( politici wordt het moeilijk i Russische premier te volge Op 23 juli verklaarde hij zie bereid, deel te nemen aan topgesprek in de Veiligheid raad. Op 30 juli liet hij ve klaren, dat de deur voor zo bijeenkomst niet gesloten wa Op 1 augustus stelden Amerik en Engeland voor, de V-raac op 12 augustus bijeen te roepe De Gaulle liet weten, dat meer voor een bijeenkomst va regeringsleiders in Genèv voelde. Kroestjev zweeg. Hij reist naar Peking. Nu is de VeiZij heidsraad ineens een Amer kaans coterietje; niet geschik voor een gesprek. Over commu nistische logica gesproken... worden nieuwe militaire maatregelen genomen. In doorgaans welingelichte kringen in Parijs meent men, dat er na Kroestsjevs antwoord aan Eisenho wer maar heel weinig kans overblijft op een topconferentie. In regeringskringen in Bonn kon men niet inzien dat de Algemene Ver gadering, waarin zovele landen zit ting hebben, een geschikt orgaan kan zijn om tot een snelle oplossing te komen van zulke moeilijke vraagstuk ken als die inzake het Midden-Oos ten. Deskundigen bij de V.N. verklaar den dat er binnen 24 uur na het af wikkelen van de nodige formaliteiten een spoedzitting van de Algemene Vergadering uitgeschreven kan wor den. Overigens spraken zij de vrees uit dat de zaak bij behandeling in de V. N. in 'n impasse zal geraken, daar Amerika noch de Sovjet-Unie bij eventuele stemmingen de vereiste twee-derde meerderheid zullen kun nen verkrijgen. Geleerden van de universiteit van Wisconsin hebben bekend gemaakt dat zij met succes een plastic hartklep hebben ge plaatst in het hart van een levende hond. De hond heeft de operatie, die maandag werd verricht en vier uur duurde, overleefd. De kunst-hartklep functioneert goed. Dr. Richard J. Botham, 32 jaar, die aan het hoofd staat van de groep hartspecialisten van de universiteit, sprak de hoop uit dat men in staat zal zijn om beschadigde hartkleppen van personen die aan reumatische koorts lijden, te vervangen. Hij voegde er echter aan toe, dat het nog enkele jaren zal duren voor men zover is gekomen. In het kabinet van de Belgische eerste minister Eyskens hebben dins dagmiddag de heren Theo Lefèvre voorzitter van de Christelijke Volks partij en Max Buset, voorzitter van de Belgische Socialistische Partij, elkaar ontmoet voor „een definitie ve bespreking van de verschillende politieke problemen". dag de vierentwintigjarige Turkse Cyprioot Jemal Hussein ter dood ver oordeeld wegens het schieten op een Griekse Cyprioot tijdens ongeregeld heden tussen Grieken en Turken op 8 juni jj. Op grond van de noodmaat regelen op Cyprus zijn de rechtban- j 's Avonds ging een der buurtbewo- ken verplicht degenen, die onrecht- I ners eens op nader onderzoek uit. matig een vuurwapen afschieten, ter I Hij zag evenmin tekenen van leven dood te veroordelen. I in het huisje en ook brandde er geen In zijn huis aan de Wekerom- seweg te Ede is het afgelopen weekeinde de 73-jarige heer C. Canter Visscher gepensioneerd bouwkundig tekenaar van de Genie, door nog onbekenden vermoord. Met ingeslagen schedel en aan de voeten geboeid is het slachtoffer maandagavond laat op zijn bed (op de bovenverdieping van zijn woning) door de politie gevonden. Roof is zeer waarschijnlijk de drijfveer ge weest en vermoedelijk is de moord reeds zaterdag of zondag geschied. De heer C.V. woonde al jaren al leen in zijn achter dennebomen ver scholen huisje. Het is niet bekend of er geld of waardevolle voorwerpen ontvreemd zijn. Maandagmorgen merkte de petro- leumventer H. uit Ede, dat de deur van de woning niet gegrendeld was en dat op zijn bellen geen gehoor werd gegeven. Hij vond het vreemd maar nam nog geen maatregelen. licht. Hij alarmeerde daarop de po litie. Toen deze verscheen, trof zij de bejaarde bewoner met ingeslagen schedel en geboeid op bed liggend aan. De Wekeromseweg enkele kilometers buiten Ede's centrum ligt in een stille buurtschap. De Nederlandse dag, welke op 20 augustus op de Expo te Brussel wordt gehouden, begint met een pon tificale hoogmis welke om 10.30 uur door de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten in de kerk van het Vaticaans Paviljoen zal worden opgedragen. De nuntius in Brussel, mgr. E. For- ni, zal deze H. Mis bijwonen. Het koor van de Sacramentskerk te Breda zal onder leiding van de heer Louis Toebosch de Missa Pan- ge Lingua van Josquin des Prés uit voeren. Om ongeveer half twaalf beginnen de recepties en demonstraties in het Nederlands paviljoen. Hef verrijden of verschuiven van een huis is geen nieuwtje meer. Dat het echter met een woonhuis van vijf verdiepingen is gebeurd en dat de mensen rustig in de woningen konden blijven, is wel iets bijzonders. Ook dat de water-, gas- en elektriciteitsvoorziening niet gestganeerd werd... De verhui zing speelde zich af in het Franse plaatsje Livry-Gargan. Het pand moest negen meter verschoven worden, waarbij gebruik werd gemaakt van spoorwagens. De elfjarige Albert van Gierestein uit Veendam, die logeerde bij de vee houder W. Jansen te Lemmer is on- •der een kantelende mestkar terecht gekomen en gedood. De jongen speel de met twee andere jongens op de kar en daarbij moet het paard zijn geschrokken. Het dier week ver uit, zódat de kar in de sloot kantelde. Twee van de jongens konden veilig van de wagen springen, maar de elf jarige Albert, die aan de linkerkant zat, kwam onder de lading terecht. Een dertienjarige jongen in Oos tenrijk heeft een mogelijke spoorweg ramp voorkomen. Hij ontdekte op de hoofdlijn nabij Poels in Stiermarken een vernielde auto en rende naar zijn vader die seinwachter is. Deze nam onmiddellijk maatregelen, waardoor de exprestrein Wenen-Merano nog op tijd tot stilstand kon komen. De ex prestrein van Rome werd enige mi nuten later verwacht. In Hamburg vond een bijeenkomst van oud-onderzeebootpersoneel van de voormalige „Kriegsmarine" plaats. De vergadering werd bijgewoond door ex-grootadmiraal Karl Doe- nitz, die voor het eerst na zijn vrijlating uit Spandau een rede hield. We zien hier Doenitz (rechts) temidden van zijn vroegere onderge schikten. Even nadat gisteren de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Robert Murphy, uit Beiroet naar Cairo was ver trokken, werd in de Libanese hoofdstad de val van het kabi net Sami el Solh bekend ge maakt. Het aftreden van de re gering moet als een direct gevolg worden gezien van de neder laag, die president Sjamoen bij de jongste verkiezingen heeft geleden. Het ziet er nti naar uit, dat een compromis tussen de strijdende par tijen in Libanon niet lang op zich zal laten wachten. De nieuw gekozen pre sident, Shehab, heeft zoals ge meld op het vertrek van de Ame- In de afgelopen twee weken zijn naar schatting driehonderd inwoners van het dal van Katmandoe, in Nepal aan cholera overleden. Bijna dertigduizend Nepalezen zijn tegen de gevreesde ziekte ingeënt. rikaanse troepen aangedrongen. Het is bekend, dat hij niet onsympathiek staat tegenover de opstandelingen en bereid is tot een akkoord met hun leiders. Sjamoen heeft zich tegenstander verklaard van ieder compromis. Hij zei te weten, dat zowel Murphy als Shehab met de rebellen onderhandeld hebben. Commentaar hierop wilde hij niet geven. Hij haalde slechts de schouders op. Voor zijn vertrek naar Cairo, waar hij met Nasser gaat praten, ver klaarde Murphy, dat hij over de si tuatie in Libanon betrekkelijk opti mistisch was. Hij zei met president Shehab gesproken te hebben over het vertrek van de Amerikaanse troepen maar nog geen datum hiervoor te hebben vastgesteld. „Als de Libanese regering ons vraagt te vertrekken, zullen we gaan", zei hij. Murphy zei voorts voldaan te zijn over de besprekingen, die hij te Bag dad met de nieuwe Iraakse leiders had gevoerd. Volgens hem hadden ze geen enkele vijandigheid ten aanzien van de V.S. aan de dag gelegd. Mur phy zal na zijn besprekingen in Cairo ook nog naar Athene en Londen gaan. De Verenigde Arabische Republiek wil bij de Verenigde Naties een klacht indienen „wegens indirecte Ameri kaanse agressie". De klacht houdt verband met aanvallen die de Ame rikanen via radio-uitzendingen van uit Cyprus op de V.A.R. zouden doen. Een lieftallig meisjes in een roeibootje leidde zo de aandacht af van een 13-ja- rige knaap, die met een bak fiets op de Baarjesweg te Amsterdam reed, dat de fiets tegen een meerpaal botste. De bakfiets, waarin de 24-jarige broer van de jongen zat, sloeg voorover het water in. Twee agenten trokken bakfiets met passa gier op het droge. Het meisje is doorgevaren.

de Stem | 1958 | | pagina 1