De „Prinses Beatrix" had tweemaal mankementen ATLAS VAN DE OUD CHRISTELIJKE WERELD Wachtende reizigers niet enthousiast Ruimere vakopleiding bouwbedrijf Zeeland Schildersopleiding in nieuwe banen V PHILIPS Afscheid en welkom bij de rijkspolitie Aardenburg Vaarschema in de war C.V.P. België wil ook steun voor vlasserij Eerste gesel-diploma s te Goes uitgereikt D.-M iXeYC-ZU)NTU>N 0CIN1AIAM1AT1BE VtXlT Vechtpartij met messen PafiWaO Pe jSïctti Oecumenisch werk Knappe manoeuvres BEURS VAN AMSTERDAM dagblad de stem van zaterdag 2 augustus 1958 Veel animo voor de somerexamens „Opper' A. Punt volgt cidj. Meertens op VROUWEN I Hoogwaterstanden Verfoeilijk bijgeloof Kritiek op rapport over Poortvliet Bruinisser oproer slaat over naar Renesse EXAMENS VAN MIERLO es ZOON u. Geslaagde sprong naar de vrijheid Van 28 juli tot 1 augustus De met veel ophef aangekondigde verbetering var. de veerdiensten over de Westerscbelde, door het in de vaart brengen van de nieuwe veerboot Prinses Beatrix ongeveer tweemaal zo groot als de ferryboten Koningin Juliana en Prins Bernhard is op de eerste dag reeds een fiasco geworden en een bittere teleurstelling voor veel passagiers en automobilisten. Vrijdag, bij het ingaan van de nieu we veertarieven, werd de Prinses Beatrix ingezet op het veer Vlissin- gen-Breskens en werden de beide veerboten Koningin Juliana" en „Prins Bernhard" tot reserve sche pen gedegradeerd. Alles ging goed, tenminste wat het overzetten van auto's betreft, tot on geveer tien uur des morgens- Bij het verlaten van de haven van Breskens trad er een storing op bij onder zoek bleek een eindschakelaar van het roermechanisme defect te zijn en de nieuwe veerboot kwam meer dan tien minuten te laat in Vlissingen aan. Tal van passagiers misten hun trein- of busverbindingen De Prinses Beatrix ging voorlopig tegen de wal één uur lang om dat het vaarschema door de te late binnenkomst in de war was gebracht en het weer hersteld moest worden door het in de vaart brengen van de „reserve" schepen Koningin Juliana en Prins Bernhard. Nogmaals pech 's Middags werd de dienst weer overgenomen door de Prinses Beatrix doch slechts voor korte duur. Want de Prinses Beatrix kreeg opnieuw man kementen en liep toen een half uur later binnen dan gepland wasOp nieuw ging het schip tegen de wal, waar het om zeven uur des avonds nog lag, opnieuw misten tal van reizi gers hun aansluitende verbindingen en stroomde het opstelplein in Vlis singen, ondanks het in de vaart bren gen van de twee „reserve" schepen in korte tijd vol. Wat de wachtende reizigers en au tomobilisten opmerkten leent zich niet voor druk in dit blad.... Aan het loket Evenmin als de automobilisten en vrachtvervoerders, waren op deze eerste dag, dat de nieuwe tarieven ingingen, de passagiers en wielrijders enthousiast. Want door de nieuwe „regeling" zagen velen de boot voor hun neus vertrekken, terwijl zij nog op een kaartje stonden te wachten. Want kaartjes voor de overtocht moeten nu op het opstelplein aan een loket worden genomen en slechts één man bedient hier de zeer vele passagiers. Dan moet men zich in de rij begeven en worden de kaartjes afgescheurd. En dan eerst kan men aan boord. De trein, die omstreeks kwart over vijf Vlissingen binnenloopt, „braakte" een stroom van reizigers uit, die per boot over moesten. Een dertigtal, die nog in de rij voor het loket op hun plaats- bewijsje stonden te wachten, zagen de boot voor hun neus vertrekken Meer personeel Trouwens door de nieuwe regeling is er óók minder efficiency gekomen.' Tot dusver waren 4 man hiervoor in geschakeld: één voor verkoop auto kaartjes, een controleur op het opstel plein, een kaartjesverkoper aan boord en de agent, die de afvaart van de boot regelt. Vrijdag, bij het ingaan van de nieuwe tarieven, zagen we niet minder dan 9 man in actie: 2 man, die nu aanzienlijk méér moet betalen voor de overvaart, niet tijdig over kan buiten zijn schuld en zijn verbindingen mist, bijzonder grote wrevel opwekt. Tenslotte vernamen we, dat de „Prinses Beatrix" om zeven uur weer in de vaart gegaan is. Heden nacht zou de stuurinrichting nader gecontroleerd worden, kaartjesverkopers, 6 controleurs en de man bij de slagboom. Wat bij de (Advertentie) Radicale vernietiging van insectendodende lamp Van de stichting Vakopleiding bouwbedrijf in Zeeland ontvingen wij bijzonderheden over de zomer-exa- mens, welke binnenkort weer begin nen. Bedoelde examens hebben plaats in de technische school te Middel burg in de week van 18 tot 25 au gustus. Er wordt aan deelgenomen door 35 kandidaten timmeren en 20 metselen, terwijl 7 kandidaten tim meren en 2 metselen van Schouwen- Duiveland examen doen in de tech nische school te Middelharnis, de kan didaten van Tholen n.l. 5 timmeren nemen deel aan het examen te Ber gen op Zoom. Deze examens worden afgenomen door een examencommissie die sa mengesteld is uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersor ganisaties uit het bouwbedrijf, bene vens vertegenwoordigers van het nij verheidsonderwijs. Op het gemeentehuis te Aardenburg werd een bijeenkomst gehouden waar op afscheid werd genomen van adju dant L. Meertens der Rijkspolitie, die als groepscommandant van de groep Aardenburg der Rijkspolitie, waaron der vallen Aardenburg, Sluis, Eede, Retranchement en Cadzand, de dienst wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft verlaten met ingang van 1 augustus. Wegens de afwezigheid van burge meester J van Dongen, die door de onvei wachte lange duur van de Sta tenvergadering niet tijdig aanwezig kon zijn, werd de bijeenkomst ge opend door de waarnemend burge meester C. Sturtewaegen. Namens de burgemeesters van de gemeenten die tot de groep behoren sprak burge meester P. F. van Hootegem uit Sluis woorden van waardering voor het werk dat de adjudant in de twaalf jaar van zijn dienst te Aardenburg en Sluis heeft verricht. Hij wees spe ciaal op de tact die de adjudant steeds heeft getoond bij de omgang met de mensen en op de wijze waarop hij zijn taak als politieman heeft op gevat. Majoor van Thiel, de districts commandant der rijkspolitie in Zee land uit Middelburg, die daarna het woord voerde, betreurde het enerzijds dat met adjudant Meertens een zeer gewaardeerde commandant der rijks politie heengaat, doch verheugde zich erover dat de scheidende politieman in zo'n goede gezondheid van zijn pensioen mag genieten. Hij overhan digde de scheidende adjudant een en veloppe met inhoud voor veertig ja ren rijksdienst. Talrijke sprekers spraken verder een woord van dank en waardering, waarvan wij noemen luitenant C. W. Bloemers uit Terneuzen, onder welke de groep Aardenburg ressorteert, op perwachtmeester B. Wisse namens het personeel van de groep, adjudant F. van de Zande uit Kloosterzande namens de groepscommandanten van Zeeuwsch-Vlaanderen. opperwacht meester P. Bos uit Sluis namens de brigade der Koninklijke Marechaus see. reserve-wachtmeester Roelands uit Sluis namens de reserve rijkspo litie, de commandant van de Belgi sche Rijkswacht ter standplaats Mal- degem, secretaris J. M. Paridaen uit Aardenburg als voorzitter van de vcrkeerscommissie, die speciaal wees op de verdiensten van de adjudant op het gebied van het verkeersonderwijs en de verkeerscursussen en namens het secretariepersoneel, opperwacht meester F. van den Driest uit Oost burg namens de Bond van Christelij ke Politie-Ambtenaren, Ph. van de Velde als beheerder van het sport park te Aardenburg, J. van Ameron- gen hoofd der school en een vertegen woordiger van de Dienst der Invoer rechten en Accijnzen uit Retranche ment. Talrijke geschenken werden aangeboden terwijl mevr. Meertens in de hulde werd betrokken door het aanbieden van bloemen Van de ge zamenlijke gemeenten ontving de ad judant een klok, van het personeel een fraaie barometer. Na de toespra ken bracht wethouder C. Sturtewae gen als waarnemend burgemeester van Aardenburg een heildronk uit waarbij de aanwezigen zich aanslo ten. Tot slot kwam adjudant Maeitena i zelf aan het woord. Hij beantwoordde alle sprekers en bracht dank aan allen die hem op zo'n treffende wijze een afscheid hadden bereid. Na de of ficiële plechtigheid kwamen talrijke inwoners van Aardenburg op de af scheidsreceptie. Adjudant Meertens zal zich in Sluis vestigen waar hij het beheer op zich zal nemen van het daar te openen kampeerterrein. Opvolger Op de bijeenkomst op het gemeen tehuis te Aardenburg deed de dis trictscommandant der rijkspolitie in Zeeland, majoor van Thiel uit Mid delburg, mededeling, dat als opvol ger van adjudant L. Meertens voor de groep Aardenburg der rijkspolitie is aangewezen opperwachtmeester A. J. Punt, thans postcommandant te Breskens. Namens de burgemeesters van de gemeenten der groep Aardenburg sprak burgemeester J. Leenhouts van Cadzand en Retranchement een woord ter begroeting aan de nieuwe groepscommandant. Hij hoopte dat deze de goede samenwerking tussen de gemeentebesturen en de vorige groepscommandant zou bestendigen en dat de nieuwe commandant de mentaliteit van de streek zou begrij pen. (Advertentie) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. TOGAL is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0,95 2.40 en 8.88. De leerlingen hebben in de regel eerst 2 a 3 jaar de technische school bezocht en zijn daarna bijgestaan door de stichting Vakopleiding bouw bedrijf door de werkgevers in het bouwbedrijf opgeleid. Ook de werk nemers in het bouwbedrijf hebben hun medewerking hieraan vfrleend. Aan de zomerexamens in heel het land wordt in 1958 deelgenomen door de hierondergenoemde kandidaten, 1982 timmeren, 21 betontimmeren, 539 metselen, 8 tegelzetters, 106 stu kadoors en 2 betonmodelmakers, to taal 2678 kandidaten, terwijl tijdens het voorjaarsexamen in april j.l. 136 timmerlieden en 35 metselaars in het bezit kwamen van het Rijks- nijverheidsdiploma van het leerling stelsel in het bouwbedrijf. Terwijl in Nederland juist dezer da. gen de subsidieregeling voor de vlas industrie bekend gemaakt is, blijkt dit onderwerp in Belgische regerings kringen nog een hevig punt van dis cussie. De toestand in de textielsec tor in het algemeen is dezer dagen onderwerp van bespreking geweest in een vergadering van de Kamer commissie van Economische Zaken in België, die op verzoek van de CVP bijeen geroepen was. Minister Scheyven deelde mee, dat zijn departement 'n algeheel plan uit werkt, een plan dat door de woord voerder van de CVP, de heer de Gryse, werd goedgekeurd. Hij drong daarbij echter aan op snelle red- dingsmaatregeleu voor de vlasnijver heid. Een staatstoelage leek hem de enige methode om de Belgische vlas serij in stand te houden tegen de dumpingsinvoer Van socialistische en liberale zijde werd hiertegen evenwel heftig gerea geerd. De socialistische spreker Tou- beau meende zelfs in de eis van de Westvlamingen 'n afleidingsmanoeu vre te zien, gericht tegen de Borina- ge, die regeringssteun vraagt wegens sluiting van de mijnen. Morgen, zondag 3 augustus, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.22 en 17.25 uur, te Terneuzen om 4.37 en 16 52 uur en te Vlissingen om 4.09 en 16.19 uur. Maandag 4 augustus is het hoog water te Hansweert om 5.52 en 17.56 uur, te Terneuzen om 5.12 en 17.26 uur en te Vlissingen om 4.43 en 16.55 uur. Voor de eerste maal is in de Goese ambachtsschool het examen „gezel schilder" afgenomen, waaraan door 23 kandidaten uit Zeeland werd deelge nomen. Een er. ander stond onder aus piciën van de landelijke stichting vakopleiding schildersbedrijf. Voorheen geschiedde een deel der vakopleiding door de vereniging Ver edeling ambacht, waaraan thans een eind is gekomen. Bovengenoemde stichting vangt de jongens op die van de ambachtsschool komen en leidt ze dan op voor het diploma van het leerlingenstelsel en dan volgt nog een cursus van één jaai voor het diploma-gezel, welxe cursus gisteren te Goes afgesloten werd. Het bezit van het gezel-diploma wordt voortaan vereist voor hen. die het diploma.vakbekwaamhe'd ingevol ge de vestigingswet willen behalen. De exameneisen bestonden, zoals wij zagen uit opgaven, deels van prakti sche, deels van theoretische aard en leken ons niet licht. De uitkomsten waien echter bevredigend. Aan de volgende kandidaten kon het gezeidiploma gisteravond door de heer Buurman, directeur der Goese am bachtsschool, na een vlotte speech, worden uitgereikt: J. Bruggeman, Goes; J. Buitelaar, Vlissingen; G. de Laluwe, Koewacht; P. Dijkwel, Yer- seke; H. van Gessel, 's-Heerenhoek; J. Griep, Middelburg; K. v. d. Gruiter, Veere; C. Kallemein, Middelburg; L. Kraak, Wolfaartsdijk (met lof); J. Paardekooper, Borssele (met lof); J. Provoost, Breskens: A. Steutel, Mid delburg; H. de Sutter, Oostburg; W. van Thienen, Clinge; J. Willeboordse, Oost-Souburg en J. Wisse, Terneuzen. Het is noch de religie van de Azteken, noch die van de Tibetanen, noch de magie van de Morombo-slam op ISw.-Guinea, die ditmaal onze aandacht zal hebben, maar de voortdurende wanordelijkheden, ver oorzaakt door mensen van een „nieuwe en ongure godsdienstige sekte", in Pamphylia, Cappadocia, Galatia, Pisidic en Phrxeia. terwijl de jongste berichten over de sekte uit Baetica en Aquitania kwamenEen ze kere Chrestos in Hierosolyma, ook wel Aelia genoemd, heeft bij deze wanordelijk heden de hoofdrol gespeeld en schijnt de oprichter van deze sekte te zijn geweest. Hij is dan ook inmiddels door de Procura tor Pontius Pilatus terechtgesteld. Deze laatste drie woorden Pontius Pilatus en terechtstel len zullen u bekend genoeg zijn. Het terechtstellen omdat deze handeling reeds lang voor Pontius Pilatus geschiedde en tot op de huidige dag nog voort duurt. En Pontius Pilatus? Och, u al leen weet het Hij waste zijn handen in onschuld, zoals tot op het huidige ogenblik gebeurt, al heten z'n opvolgers geen Pontius Pilatus en worden hun functies niet met Procurator omschreven. Maar hoe staat het nu met die zo even genoemde vreemde namen en die „ongure godsdienstige sekte"? Wel, wat deze laatste betreft: „dit verfoeilijk bijgeloof" werd voor een ogenblik onderdrukt, maar kwam later weer op en niet alleen in Judea, de bakermat van dit kwaad, doch ook in Rome zelf, waar alle barbaarse en schandelijke sekten van overal samenkwamen en hun erediensten uitoefenden. U zult inmiddels wel begrepen hebben, dat „deze mensen van een nieuwe ongure godsdienstige sekte" (volgens een zekere Saetonius) de leden waren van de eerste chris telijke gemeenten in Judea, Galatia, Cappadocia, Pamphylia etc. en in de stad Hierosolyma (Aelia). Wanneer U nu het „Aardrijkskun dig Register" en het „Personen- en Zaakregister" opslaat in de zo juist verschenen: „Atlas van de Oud-chris telijke Wereld", dan zult U alle zo even genoemde vreemde namen ook die van Saetonius behalve in de registers, terugvinden op één of op meerdere van de 42 veelkleurige kaarten, die deze zeer fraaie en in teressante Atlas rijk is. De eerste zes eeuiven Deze „Atlas van de Oudchristelijke Wereld", geeft U, in 208 blz. van een formaat van 36 x 26 cm een cultuur historische documentatie van de christenheid gedurende de eerste zes eeuwen. Zeshonderd twintig in diep druk uitgevoerde afbeeldingen, waar van vele over een gehele bladzijde, zullen U, met de reeds genoemde zeer duidelijke kaarten, de diverse registers (o.a. een apart fotoregister) en een zeer leesbére tekst een beeld geven van het leven van de eerste christenen. Direct al bij het openslaan van deze Atlas, vindt U over het gehele schutblad, een prachtige, duidelijke kaart van de „Indeling van het Ro meinse Rijk in Praefecturen, Dioce sen en Provincies (sinds Diocletia- nus)". Alle mogelijke namen uit Uw school tijd schieten U weer te binnen, en nieuwsgierig bladert U verder. Uit de eerste volgende veertig kaarten doe ik een willekeurige greep om U een indruk te geven van de enorme rijk dom van gegevens, die gewooolijk over alle mogelijke werken verspreid en thans in deze Atlas bijeen te vin den zijn. Bv.: „De oudste kerken (de ons bekende gemeenten van de eerste eeuw)", De Kerken en de Christelijke schrijvers in de 2e, 3e, 4e en 5e eeuw (8 kaarten) met tevens een overzicht van de invloedsferen, soms jurisdic- tiegebieden, van de grote kerkelijke metropolen; de Rijken van de West- goten van Odoacer en Theodorik, der Burgündi, der Vandalen enz. enz. ver volgens een zeer belangrijke kaart (2 blz.): Oudchristelijke monumenten van 300 tot 600, waarop we een schat van gegevens vinden, zoals: de basi- lika doopkerken, kloosters (event, met' handschriften en miniaturen), joodse monumenten, necropolen, ca tacomben, crypten, ruïnes beroemde inscripties, sculpturen, belangrijke monumenten of dichte groepen van monumenten met opgave van even tuele gevonden fresco's, mozaïeken, altaren kunstschatten, sarcofagen enz enz. Deze kaart omvat het ganse Middellandse-Zeegebied, zodat U bij Uw voorbereiding van Uw vakantie- tochten naar Frankrijk, Italië of Spanje, Uw tocht langs deze monu menten kunt uitzetten. Zelfs dan Mitszo zult u zeggen, ik er belangstelling voor heb. Dat is inder daad zo. Maar mocht uw belangstel ling matig zijn, dan moet u toch eens naast uw reisgidsen de foto's in deze Atlas bekijken. Als u dan de rijkdom ziet aan monumentale bouw werken, de schatten aan beeldhouw werken, friessculpturen, fresco's, mo Jtaiëken die ze bevatten en u leest in welk verband ze hier bijeenge bracht zijn, dan zult u wellicht op uw reis eens kennis willen maken met de getuigenissen van strijd, groei en bloei van uw eigen geloof gedu rende de eerste zes eeuwen. Nu moet u mij niet verkeerd be grijpen en uit deze laatste regels de conclusie trekken, dat de Atlas van de Oudchristelijke Wereld een reisgids is van het betere soort ten dienste van het toerisme. Dit is ze ker niet de grondgedachte van de samenstellers geweest, alhoewel het gebruik bij toerisme een waarde volle functie is van dit werk. Het is voor mij vanzelfsprekend, dat deze standaarduitgave zijn weg zal vinden naar allerlei onderwijs instellingen, zoals middelbare scho len, seminaria, bibliotheken enz. Ook de theologen, de kunsthistorici enz., kortom allen die belangstellen in de geschiedenis van de grondslagen van de Westeuropese beschaving, kunnen - nee, mogen deze uitgave niet mis- isen. De namen van de auteurs staan hier trouwens borg voor. Deze au teurs zijn: prof. dr. F. van der Meer (eveneens schrijver o.a. van de „At las van de westerse Beschaving"), die ook de kaarten getekend heeft, en prof. dr. Christine Mohrmann. Twee delen Zij hebben hun stof in twee grot) delen verdeeld: I De Kerk der mar telaren 30-313, en II De Rijkskerl 313-600, gevolgd door een kort hoofd stuk: De vaders en de oudchristelijk) letteren. Het geheel levert een fascinerend beeld van het kerkelijk leven in die tijden (doopsel eucharistie, kerkge bouw, begraafplaatsen) de centra van het christendom, de heilige beeltenis sen, de eerste iconen, het monachis- me. terwijl de heidense godsdiensten, de joodse diaspora en de ware filo sofie niet vergeten zijn, om maar enkele onderwerpen te noemen. En waarom vinden we dit alles nu zo belangrijk? Ik meen, dat het beste antwoord hierop gegeven wordt door de auteurs zelf, die in hun kort woord vooraf o.a. het volgende schrijven: „De wereld van de oude christen heid is er een, die van binnenuit moet worden verstaan. Niet de tijdsvormen die veelal nog de laatantieke zijn maar de chris telijke inhoud is er beslissend. De antieke levens- en gedachtevormen waarin het leven van de oude Kerk tot ons komt, zijn niet meer dan een gewaad: niet meer dan de Graeco-Romeinse gewaden, tunica en pallium, waarin ook Christus verschijnt op de monumenten der afbeeldende kunsten. Dat oudste ge. waad is belangrijk: want de dingen des geestes zijn het duidelijkst wan neer zij ontstaan: nergens is het water zo helder als vlak bij de bron. Maar zo ooit, dan geldt van de oudchristelijke gedachten en motieven, en zelfs van de vorm, dat zij in zekere zin onsterfelijk zijn. Dat verklaart ook de grote be langstelling die zij in onze tijd wek ken, en niet enkel onder gelovige christenen". Mogen velen onder u binnenkort in het bezit zijn van dit voortreffelijke werk dat in het voorjaar van dit jaar, zo fraai door Elsevier werd uitgegeven. S. N. I Titulus Sabinae, een kerk die in Rome hoog op de Aventijnse heuvel ligt. Boven de hoofddeur ziet men bij levensgrote figuren uit de „Kerk uit de Besnijdenis" en „Kerk uit de heidenen" aangebracht: de wijdingsinscriptie in gouden mozaiekletters op blauwe grond. De kerk werd gesticht door Paus Caelestinus I. De afbeelding van deze Oud christelijke Beschaving". Oud-christelijke motieven (de Vis, een mand met broden) vindt men in Rome in grote getale. De „At las van de Oud-christelijke Be- sehaving" licht da lezer daarover In de Zeeuwse statenvergadering uitte de heer C. Boender van de S.G.P. scherpe kritiek op een rap port, dat de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk indertijd heeft laten uitbrengen en heeft gepubliceerd over Poortvliet. In een beschrijving van de kerkelij ke samenleving in die gemeente wordt onder meer veel aandacht be steed aan de geloofsleer in de gere formeerde gemeente en de orthoxe groeperingen van de Nederlands Hervormde kerk. De heer Boender verklaarde daarover nadrukkelijk, dat er een volkomen vertekend beeld wordt gegeven en smadelijk en las terlijk over deze groeperingen wordt geschreven. Spreker was van oordeel dat de rapporteur zich zeer onvoldoen de heeft laten voorlichten en "de klok wel had horen luiden, maar geenszins wist waar de klepel hing". De heer Boender liet hiertegen een scherp protest horen- De gedeputeerde A. Schout zegde het statenlid toe de aangelegenheid met het bestuur van de Stichting Zeeland te zullen bespreken. Nu het ene oproer na het andere in oost en west uitbreekt, gaan de gedachten ook wel uit naar hetgeen vroeger op dit gebied gepresteerd werd. Vorig jaar werd te Bruinisse, door een groepje dilettanten een herha ling gegeven van het mosseloproer, dat anno 1773 in dat dorp plaats had- Dit natuurgeti ouw nagebootste rel letje had veel succes, en dit werd thans voor V. V. V. te Renesse aan leiding om de Bruinisser "oproerlin gen" uit te nodigen naar Renesse te komen met dit oproer. De invitatie is aanvaard en de laatste dagen ziet men in het mossel dorp mannen met baarden gepruik- te burgers en gehalskraagde schou ten en schepenen gaan en komen naar en van de repetities- De opvoering van het stuk zal plaats hebben zaterdag 16 augustus en de tegenwoordige mosselkwekers van Schouwen-Duiveland zullen op deze dag tevens een intensieve re clame maken voor hun produkt, door gekookte mosselen te doen serveren, die het voor ieder mogelijk maakt kennis te maken met dit zeebanket. ENGELS M. O- Voor het examen Engels M. O.- a is in Amsterdam geslaagd mej. J. C. B. van Oosterom te Middel burg. Een ruzie tussen twee mannen te Amsterdam is geëindigd in een vechtpartij met messen, waarbij een van hen, de 27-jarige W. van D., op verschillende plaatsen in het lichaam steekwonden opliep. Hij is opgeno men in het ziekenhuis. Zijn tegen stander de 26-jarige W. van V., die aan zijn hoofd werd gewond, is aan gehouden wegens zware mishande ling. De ruzie ontstond, toen Van D. Van V. om wat kinderkleertjes af te halen. De vrouw van Van V., die met haar man in onmin leeft, had des middags reeds haar zeven maanden oude baby uit het huis gehaald. Bij het verschijnen van Van D. kwam de echtgenoot van de vrouw met een broodmes de trap af, waarop een vechtpartij ontstond. Van D. liet zich door enkele man nen, die in donker Amsterdam om hun lichaamskracht bekend staan, met een auto naar de woning van Van V. rijden. Een van hen was de beruchte vechtjas F. van I., alias Buck Jones." (Advertentie) Bankiers Anno 1 884 BELEGGINGSADVIEZEN ETEN opmerkenswaard bericht is het, dat mgr. prof. dr. J. G. M. Willebrands door de aartsbisschop van Utrecht namens het gehele Nederlandse episcopaat benoemd is tot bisschoppelijk gedelegeerde voor het oecumenisch werk. In ver band hiermee is hij op de meest eervolle wijze ontslagen als direc teur van het filosoficum te War mond. Deze nieuwe functie is iets ge heel nieuws. Ze bewijst eens te meer, hoe de herenigingsgedachte onder de christenheid ook levendi ge belangstelling van de kerkelijke overheid geniet. De Katholieke Kerk heeft nooit deelgenomen aan de samensprekingen van anders denkende kerkelijke genootschap pen, omdat ze zich nu eenmaal draagster van de volle waarheid acht en echte hereniging slechts mogelijk ziet in de terugkeer tot Rome. Dit sluit echter niet uit, dat gezagsdragers en gelovigen zich meer bewust kunnen worden van tekortkomingen en eenzijdigheden, welke het zicht op de Kerk voor de anderdenkenden vertekenen en verduisteren. We zullen ernstig moeten luisteren naar de opwerpin gen en bedenkingen van andere kant, niet om die met wat apolo getische voltreffers neer te slaan, maar om door onderlinge gesprek ken van bevoegden na te gaan, wat er wederzijds aan misverstand en wanbegrip opgehelderd kan wor den. Mgr. Willebrands is nu dan aangewezen, om dit oecumenisch werk te leiden en te coördineren, om aan de bisschoppen daarover geregeld zijn advies te verstrekken. Het is een belangrijk novum in de religieuze verhoudingen van Ne derland. Moge de hemel er zijn ze gen over geven. f)E CVP-regering in België blijft op griezelige wijze langs de af grond schuifelen, maar ze heeft toch al voor de vierde keer een stemming overleefd. De laatste keer was het op het nippertje, toen het ging over de invoering van een nieuw vrijwilligersinstituut, dat de weg moet banen naar de 12-maan- den-diensttijd. De aanwezige libe rale stemden mèt de socialisten tegen, doch er waren er genoeg weg gebleven, om de regering niet te doen duikelen. Het kabinet-Eys- kens wil nu meteen de onderwijs kwestie aanpakken. Het wil zeker met ingang van 1 september de on rechtvaardigheden jegens het bij zonder onderwijs wegnemen, doch tevens in een geest van verzoening de drie grote partijen samenbren gen in één commissie, die een op lossing voor het gehele onderwijs vraagstuk moet uitdokteren. De liberalen doen zonder voorwaarde mee, de socialisten hebben condi ties gesteld, welke mischien nog wel goed te plooien zijn. Al hebben de laatsten er dan meteen bij ge zegd, dat ze zeker in de oppositie tegen de regering blijven. Met dat al kan de onderwijskwestie wel licht de weg banen naar een katho liek-liberaal kabinet, welks leven dan niet afhankelijk is van grillen en toevalligheden. Er wordt in ieder geval door de CVP knap ge manoeuvreerd. Maandenlang heeft de 42-jarige Hongaarse atleet Ferencz Nagy zich getraind in het polsstok hoogspringen. Echter niet met het doel zich voor te bereiden op de een of andere atletiekwed strijd. Hij deed het namelijk om te ontvluchten. Vrijdag kreeg Nagy de vrijheid. Met een enorme sprong met de polsstok werkte hij zich over de Hongaars-Oostenrijkse grens, die niet alleen afgebakend is door een ijzerdraadversperring, doch tevens door een mijnenveld. Be houden belandde Nagy op Oos tenrijks gebied en daar vroeg hij bij de politie om asiel. Vrijd. 1-8 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. koers koers tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie 186 1/4 192 187 3/8 4 1/2 Van Berkels Patent 196 197 197 2 1/4 Van Gelder Zonen 174 179 3/4 176 1 Kon. Ned. Hoogovens 317 329 329 12 Ned. Kabelfabriek 264 1/2 272 269 -1- 1 Philips 294 299 1/8 295 3/8 2 1/8 Unilever 359 368 364 5/8 1/4 Wilton - Feijenoord 182 183 3/4 183 2 Kon. Petroleum 163.60 167.60 166.55 0.75 Holl. Amerika Lijn 135 137 1/2 135 1/2 1 5/8 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 137 1/2 140 139 5/8 3/8 Ned. Scheepvaart Unie 118 1/2 125 121 1/4 4 1/8 Van Ommeren 230 235 230 5 Amsterdam Rubber 68 1/2 70 1/4 69 1 H.V.A. 101 103 1/4 103 1 1/2 Ver. Deli Mijen 107 113 110.40 3.30 3-3% Nederland '47 90 1/16 90 15/16 90 29/32 -H 27/32 3 Invest, cert. Ned. 94 3/8 95 1/4 95 1/16 17/32 3 Ned. 1962-64 93 7/8 94 3/8 94 5/16 4- 1/16 6 Woningbouw 109 1/2 110 1/8 109 1/2 1/4

de Stem | 1958 | | pagina 3