Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Tussen dijken en dammen DE LELIE Dagblad De Stem Ongewenste suggestie van Statenlid Stemerding Vervelende samenscholingen op Axelse praathoeken Publiek, heeft recht te weten wat er met de financiën gebeurt AANBESTEDINGEN Nationale bedevaart (66ste) naar Lourdes VERBOUWING VAKANTIE Medische Diensten Dienst dierenartsen AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 VLISSINGEN Nieuwe maand zette niet zo best in Alhier vond vrijdag een viertal aanrijdingen plaats, waardoor grote materiële schade ontstond, drie per sonen licht werden gewond en een zevenjarig meisje in ernstige toe stand moest worden opgenomen in het ziekenhuis Bethesda. Op 't kruispunt Paul Krugerstraat Scheldestraat (een voorrangskruis- sing. kwamen twee auto's in botsing. De heer D. uit Vlissingen, wilde per auto linksaf de Scheldestraat in slaan, gaf geen voorrang aan een Duitse auto, omdat hij deze wegens de slagregen niet tijdig opmerkte, en met een enorme klap botsten de auto's op elkaar. Beide wagens wer den zwaar beschadigd, de inzitten den van de Duitse auto kregen wond jes in het gezicht door glas e.d., doch konden ter plaatse worden verbon den. Direct na deze botsing stopte een personenauto, bestuurd door dhr. G. uit Nieuw Lekkerland, doch een ach teropkomende bestelauto botste tegen de achterkant, omdat de bestuurder dit, wederom door de slagregen, niet tijdig opmerkte. Ook hier grote ma teriële schade aan beide auto's. Een militaire jeep verleende op het kruispunt Badhuisstraat Paul Kru gerstraat eveneens een voorrangs kruising géén voorrang aan een vuilnisauto. De schade, die beide voertuigen opliepen is gering. De marechaussee stelt een nader onder zoek in. Het ernstigste ongeval van deze dag gebeurde op de hoek Boulevard Coosje Buskenstraat. Het zevenjarig meisje S. stak na het passeren van een auto de rijweg over doch zag niet, dat van de tegenovergestelde kant een scooter, waarop dhr. en mevr. F., naderde. Het meisje liep tegen de scooter aan, werd tegen de straat gesmakt en moest later per ambulance naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De bestuurder van de scooter en zijn echtgenote, die op de duo zat, kwamen eveneens te val len, doch zij liepen slechts lichte ont vellingen op. (Advertentie) WIJ VERVEN IN ALLE KLEUREN Vraagt U eens advies als uw kleding of uw gordijnen 'n nieuw kleurtje nodig hebben. STOOMWASSESRIJ CHEMISCHE WASSERIJ EN VERVERIJ St. Josephstraat 9-17 Bergen op Zoom Aardenburg Drumband presenteerde zich Het ijverige oefenen, van de jon ge leden van de Koninklijke Muziek vereniging Aardenburg is niet tever geefs geweest. De vereniging rukte voor de eerste maal met haar drum band uit en presenteerde zich aldus aan de bevolking. Men was enthou siast over deze plaatselijke aanwinst, die het muziekkorps een veel groter aanzien geeft. De heren instudeer- ders, de muzikanten Lippens en West- veer. hebben eer van hun werk. Jeugdvakantiewerk Evenals het vorige jaar zal in de tweede helft van augustus voor de jongens een reeks hengelwedstrijden worden georganiseerd in de vijver op de Markt. De organisatie van de wedstrijd is weer in handen van de Aardenburgse Hengelclub. De jeugd zal zich graag bij de bestuurders melden om weer mee te kunnen doen. Bestuursvergadering Aardenburg Naar aanleiding van het feit dat Aardenburg het vorige seizoen de gradeerde en verhuisde naar de le klas ZVB kwam het bestuur van de club bijeen. Men stelde een flink oefenprogramma op om aldus te be reiken, dat Aardenburg terug in de 4e klas komt. Op 15 augustus speelt de ploeg thuis tegen Adeghem, 17 augustus uit tegen Red Star Brugge, 24 augustus thuis tegen FC Melda, 31 augustus uit tegen de laatstgenoemde club uit Maldeghem. DIEPVRIESCENTRALE DRAAIBRUG Evenals in de andere delen der gemeente Aardenburg is thans ook te Draaibrug een diepvriescentrale in gericht en in gebruik genomen. De vestiging van deze centrale is tot stand gekomen door de Vereniging van Plattelandsvrouwen "Ceres". In Draaibrug zijn er thans 16 boxen ge plaatst en wel in een apart gebouw tje dat naast het aardappelkoelhuis staat. Er zijn thans vier diepvries- centrales in de gemeente Aarden burg. OPLUISTERING VAKANTIETIJD Ter opluistering van de vakantie- tijd en als attentie aan de vrij tal rijke vreemdelingen hebben de mu ziekverenigingen in Aardenburg be sloten gedurende de vakantiemaand augustus iedere zaterdagavond een concert te geven op de muziekkiosk op de Markt- De ene zaterdag zal worden opgetreden door de Kon. Muziekvereniging "Aardenburgse Fanfaren" en de andere zaterdag door de muziekvereniging "Elk naar zijn Krachten" uit Sint Kruis. GOES De festiviteiten van Kasporgo. Het Kasporgo-fest-ival, dat heden begint met een massale demonstratie op de Grote Markt, wierp gisteren zijn schaduw al vooruit. Gistermiddag tegen één uur arri veerden de groepen uit Salzburg, Zevenburgen en Wenen. Ongeveer een uur later en vroeger dan ver wacht, kwamen de Franse ..zwaluw tjes" opdagen en na lang wachten ook de Zweden en Engelsen. Trefpunt voor gasten en gastheren (vrouwen) was de grote zaal van hotel ,,de Korenbeurs' waar zij die van verre gekomen waren gelegenheid kregen even uit te blazen. De heer Vervest, die de honneurs waarnam, zorgde er voor, dat alles vlot en vlug verliep en iedere buitenlander te recht kwam waar hij thuis hoorde. Aan de demonstraties op heden nemen ook de Balinese, Oekraïni- sche en Belgische groepen deel. Zo men weet is hedenavond de feestbijeenkomst voor genodigden in ,.de Prins" en morgen treedt men op in Aardenburg. NIEUWE OVERSTE. In plaats van pater-prefect van Waas- bergen, wiens ambtstermijn afliep, is tot overste van de paters der H. H. Harten alhier benoemd pater Alexan der, die reeds enige jaren als leraar verbonden is aan het St. Willibrorüus- college, dat aan de zorgen der paters is toevertrouwd. Voorts vernamen wij nog dat pater Kenge weer terugkeert als leraar En. gels in plaats van mej. Smits, die ver. trokken is naar elders. Yerseke Sterk Anderlecht naar Yerseke Enkele weken geleden bracht de v.v. Anderlecht een bezoek aan de oester- en mosselcultures te Yerseke, waar zij de gasten waren van de firma Jan Prins. De Anderlechtspelers wa ren zo voldaan en tevreden over de ontvangst, dat zij aanboden eens een keer te willen komen spelen tegen de v.v. Yerseke met hun eerste elftal. Op zaterdag 9 augustus zal Yerseke het nu op gaan nemen tegen deze club met 5 internationals en enkele nieuwe aanwinsten, waaronder één die met goud gekocht is plus een Hon gaar die ook wat van voetbal afweet. Na deze wedstrijd tegen Yerseke gaat Anderlecht naar Spanje waar o.a. te gen Barcelona gespeeld zal worden. VERTREK ZUSTER GOOR Na ruim twee jaar als wijkver pleegster werkzaam te zijn geweest voor de verenigingen Wijkverpleging en Groene Kruis heeft zuster S. Goor onze gemeente verlaten- Reeds vanaf november 1957 was zij wegens ziek te niet meer in actieve dienst. Zus ter Goor gaat naar Woerden, waar zij werkzaam zal zijn bij de kraam- verpleging. Omtrent het aantrekken van een andere zuster is nog geen beslissing genomen. MOSSELZAAD IN OESTERBROED Bij e.ikele oesterkwekers die hun bakken met oesterbroed van het sei zoen 1957 op het z-g. Noorden heb ben geplaatst is in deze bakken mos selzaad gevallen. Voor de betrokke nen is dit geen aangenaam feit. Niet alleen dat de oestertjes dan slecht groeien, doch ook het verwij deren van het mosselzaad geeft zeer veel werk. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhol Redacteur voor Walcheren-J Maas Rayonbeheerder: 3. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij plaatsing óók ln de Brabantse oplage resp. f 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. AXEL Afscheid P. de Klerck Op het gemeentehuis werd donder dagmiddag afscheid genomen van postcommandant P. de Klerck. Hij mocht vele woorden van waardering horen, o.a. van de burgemeester de heer van Oeveren en de districts commandant der rijkspolitie, de heer van Thiel. De heer de Klerck, die het grootste deel van zijn politieloop baan doorbracht in Zuiddorpe kreeg enkele geschenken. Biervliet Festiviteiten rond Willem Beukelsz. Onze plaats staat dit weekeind reeds geheel in het teken van de feesten rond Willem Beukelszoon. Er wordt nu gewerkt aan de plaatsing van het monument op de Markt van de grote Biervlietse zoon, terwijl di verse organisaties hun voorbereiding voor het feest treffen. Boschkapelle Ereprijs schoolwedstrijden In triomf hebben de jongens van de lagere school de beker mee naar huis gebracht, de ereprijs van onder linge schoolwedstrijden van oost- Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. Bresken F eestprogramma visserij dagen De visserijdagen, die op 15, 16 en 17 augustus voor de zesde maal wor den gehouden, vragen momenteel de aandacht van talrijke Bressiaanders. In grote lijnen staat het programma van de feestelijkheden vast Op de 15e augustus worden de feesten door de burgemeester officieel geopend. Tijdens deze plechtigheid zullen aan twee vissers wimpels worden uitge reikt. Vervolgens zal het gemeente bestuur een smaldeel mijnenvegers van de Koninklijke Marine in de ha ven gaan begroeten. Tegelijk met de laarmarkt wordt tevens een stand werkersconcours gehouden. Op zaterdag 16 augustus ontvangt het gemeentebestuur de bemanning van de mijnenveger Breskens. De op tocht, die na deze ontvangst door gaat wordt een programmahoogte punt. Er komen dertien praalwagens, waaraan nu door de buurten hard wordt gewerkt. In de optocht trek ken vijf muziekgezelschappen mee. Ook zondag 17 augustus gaat de optocht weer uit, nu met vijf ande re muziekkorpsen. En wordt eet gro te show verzorgd door het gezelschap Annie de Reuver, en tot slot der feesten verzorgt de WV een groots vuurwerk. Clinge Vernieuwing Molenstraat Reeds enkele jaren geleden werd de vernieuwing van de Molenstraat aan gevat. Thans zijn werklieden weder om in de straat bezig geweest voor een complete herstrating. De putten zijn nu uit het wegdek gehaald. Ook werd de vluchtheuvel verbeterd. De zaken zijn dus nu keurig in orde met uitzondering echter van de spoor wegovergang. Lukt het nog eens ook deze aangelegenheid te regelen dan zal het verkeer wel zeer veilig door de Molenstraat geleid kunnen worden. Groede Bouw kleuterschool Er is nu een begin gemaakt met de bouw van de kleuterschool. Het wordt een tweeklassige school, val lend in het kader van het openbaar onderwijs. Architect der school is de heer Rosenkransz uit Oostburg. Hengstdijk AFSCHEID MEJ. DE WAAL Mejuffrouw de Waal, die enige tijd geleden in het huwelijksbootje stap te en meer dan zeven jaar aan de school van Hengstdijk verbonden was, heeft definitief afscheid genomen van de lagere school. Als eerste dankte het hoofd van de school, de heer E. Schelfhout. Hij huldigde mejuffrouw de Waal voor het vele en goede werk, dat zij ver richtte. De kinderen voerden vervol gens verschillende toneelstukjes op, die zeer in de smaak vielen. Vervol gens nam pastoor Bongenaar het woord. Ook hij had niets dan lof voor mejuffrouw de Waal. Verschillende cadeaus en meerdere bloemstukken ontving de scheidende onderwijzeres. BENOEMD Met ingang van 1 september is tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw Remijn, afkomstig uit Ossenisse. HULST KERKKOREN WISSELEN UIT Op zondag 24 augustus zal het kerk koor van de parochie St. Jan te Kaatsheuvel in de basiliek alhier de Hoogmis komen opluisteren. Het koor is op die dag aan zijn jaarlijkse reis bezig. Als tegenprestatie gaat het ba siliekkoor op 7 september naar Kaatsheuvel om daar de Hoogmis bij te wonen. Nadien zal natuurlijk een bezoek gebracht worden aan de Ef- teling. Examenrijder had pech Een scooterrijder, die vrijdagmor gen examen deed, had niet veel ge luk. Hij was nog maar enkele mi nuten aan het rijden toen hij bij de viersprong aan de Dubbele Poort de sociaal-werkster, mej. van R. aan reed. De scooterrijder, die uit de Bierkaaistraat kwam had voorrang en misschien had hij een aanrijding kunnen vermijden als de sociaal werkster niet al te veel links had gereden. De zaak bleef beperkt tot enige materiële schade. Auto ging bij brand verloren In de nacht van donderdag op vrij dag, omstreeks één uur, werd op het einde van de Overdamstraat bij de landbouwer Boel brand ontdekt. Een schuurtje, bijna tegen de wallen staand stond in brand. De brandweer was zeer snel ter plaatse en kon uitbrei ding van de brand voorkomen. Het schuurtje brandde echter geheel uit. Daarbij ging een taxi, waarvan R. de M. eigenaar was, verloren. De taxi was niet verzekerd. St.-Jansteen J. BLEIJENBERG JUBILEERT. De 80 jaar oude heer J. Bleijenberg zal vandaag door St. Jansteen worden gehuldigd. Hij is op de eerste plaats 65 jaar schutter, daarbij 60 jaar lid van de schutterij St. Jan, waarvan hij nog altijd secretaris is. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt een concours op de staande wip gehouden, KERMIS OP ROSKAM. De buurtschap Roskam viert zondag en maandag haar jaarlijkse kermis. Ter gelegenheid daarvan worden schie tingen ingericht, terwijl bovendien in diverse zalen bals worden gegeven. „ST. JAN" NAAR VRASENE. Onze muziekvereniging „St. Jan' gaat zondag festiviteiten opluisteren in het Belgische Vrasene. Ossenisse Vernieuwing Dorpstraat De vernieuwing van de Dorpstraat vlot best- Nog voor de aanvang van de bouwvakvakantie zit er dus de rio lering in en is de bestrating gereed. Men heeft nog kans gezien aan de trottoirs te beginnen. Van de gele genheid der bouwvakvakantie maakt de PZEM nu gebruik om de nieuwe lichtmasten te gaan plaatsen. Tevens legt de PZEMin de nieuwe week enkele kabels. Philippine ASFCHEID EN BENOEMING ST. ALOYSIUSSCHOOL Mej. Pauwels, die hier tijdelijk on derwijzeres was, heeft wegens ver huizing naar Rotterdam, de St. Aloy- siusschool verlaten. In haar plaats is per 1 september benoemd de heer Groosman uit Westdorpe. Sas van Gent K.R.O.-reportage De KRO heeft "een reportage op genomen van de brouwgerstbedrijfs- voering van de NCB in onze gemeen te. De heren Steenberghe en van Campen werden geïnterviewd, en verschillende andere Sasse stemmen en geluiden kwamen in het klank beeld- De uitzending zal donderdag 7 augustus plaats hebben om tien voor half een. Jubileum A. Hamelinck De heer A. Hamelinck, directeur van de CSM, zal op vrijdag 8 augus tus in hotel Centraal worden gehul- digd, omdat hij dan vijftig jaar in de suiker zit. De heer Hamelinck, die ook op an dere fronten een belangrijke rol heeft gespeeld, zal ongetwijfeld een grootse hulde krijgen. Op de figuur van de fabrieksdirecteur komen wij nog na der terug. (Advertentie) Perlakt lot m olk éotad' RIJN BERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Destijds hadden wij een kennis, die een stel opgezette vogels te pronk had staan. Met de grote schoonmaak kreeg dit ornament ook een goede beurt en steevast zei de man dan: „Ik heb nooit geweten, dat er in veren zoveel stof kan zitten." Ten opzichte van de provincia le veren kunnen wij hem dit na zeggen. Keer op op keer geven die veren stof tot gesprekken: tot debatten; tot schrijven en tot wat al niet. Deze week is er in de Provin ciale Statenzaal te Middelburg wederom een hele dag aan de veren besteed en het eind is er nog lang niet van te zien. Bij de schermutselingen tussen de Statenleden en het provinciaal bestuur, viel het ons op, dat ver schillende heren er behoefte aan hadden zich zeer afkeurend uit te laten over sommige activiteiten en uitlatingen van het vrije-ve- rencomité. dat de veteraan Ho- noré Colsen als leider heeft. Kwam een en ander misschien voort uit een soort wrevel omdat dit comité heeft bereikt wat zij zelf voor onbereikbaar hielden? Men mag nu denken over de ver maarde protestocht der X.-Vla- mingen naar 's-Hage en al wat er toen voorviel, wat men wil, maar toegeven zal men moeten, dat mét heel Nederland, ook de Ka mers er door wakker geschud zijn. De Kamers van Koophandel schreven destijds zij het onder d« draag dar omstandigheden aan de minister dat het bedrijfs leven een offer er voor over had, indien er meer boten kwamen; de Provinciale Staten trokken, in hetzelfde schuitje zittend, hun vrije-verenmotie van 1952 in en Ged, Staten met de rug tegen de muur openden toen hun on derhandelingen met de minister en kwamen tot het bekende ak koord. Doch zie... Colsen kwam... zag en overwon! Want de volks vertegenwoordiging kreeg toen pas begrip voor de situatie en nam de bekende moties aan, waarin vrijdom werd gevraagd voor voetgangers en fietsers, ter wijl de motie van de K.V.P. nog verder ging. Wel zijn deze moties door de regering opzijge schoven, maar zij vormen toch een stevig steunpunt van waaruit de Kamer, straks bij de begroting van Waterstaat, verder kunnen opereren. Had Zeeuwsch-Vlaanderen zich koest gehouden, dan zou niets van dit alles zijn gebeurd en zou ook de jongste Statenmotie er niet hebben kunnen komen. Zonder overigens iets te willen verwijten aan de Kamers van Koophandel; de leden van Pro vinciale Staten en Ged. Staten, die in dwangpositie meenden te verkeren, wilden wij het boven staande toch even naar voren brengen. Indien wij secretaris waren van het comité vrije veren, dan gouden wij aan onze aanvallers in de Prov. Staten een brief schrijven van ongeveer de vol gende inhoud: ,,Vrij en onverveerd zijn wij zoal geen Verenaren, dan toch Zeeuwen van „also Veer" veerkrachtig en alle moeilijk heden braverend, zonder te la veren en niet pronkend met an dermans veren, naar den Haag. de stad van Eline Vere getrokken, om te proberen onze vrije veren te sauveren en te conserveren. nzOe drijfveren hebben wij daar zonder voorbehoud en reserve ring, bloot gelegd. Hoe eneverend dit voor sommige Zeeuwse poli tici misschien moge zijn geweest: succes mochten wij op onze vanen graveren. Een ieder kan dit aan de hand der feiten verifiëren Hebt ge spijt over uw uitlatingen, wilt ons dit dan telegraferen en we zullen gaarne met u in een ta veerne vrede sluiten bij 'n glaas je wijn, waarvan staat geschre ven ..In vino vrum", of „in wijn steekt de waarheid", de „Veri tas". Wilt ge ons een bloemen hulde brengen, kies dan de pri mula veris of zoekt ge het in vas te planten: koop dan coniferen. En nu: veer-, pardon: vaarwel!" En na het releveren van dit alles, kunnen wij geen veertje meer van de mond blazen en la ten wij de ganzeveer uit onze vin gers glijden. Te vroeg moesten wij voor het schrijven ervan, uit de veren.! Retranchement OVERPLAATSING Grenscommies M. Leurgans overgeplaatst naar de dienst kens. werd Bres- Schoondijke Afscheid commandant brandweer Op het gemeentehuis hebben het gemeentebestuur en de leden van de brandweer afscheid genomen van de brandweercommandant G. Wil schut. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd kreeg de commandant eervol ont slag. De heer Wilschut werd toege sproken door de burgemeester, die memoreerde, dat de commandant gedurende 21 jaren aan de brand weer in de functie van commandant was verbonden Het waren heus niet de gemakkelijkste jaren, aldus de burgemeester, die de bezettingsperio de in herinnering riep. De burge meester prees de scheidende com mandant voor zijn vele en uitsteken de werk. Namens het gemeentebe stuur overhandigde hij een Delfts blauw bord. De brandweer-districtsinspecteur, de heer Schetters had ook niets dan lof voor de wijze, waarop de heer Wilschut zijn functie vervulde. De heer Katsman dacht er namens de BB ook zo over Nadat de commandant nog enkele geschenken, waaronder een elek trisch scheerapparaat, waren aange boden, stelde de nieuwe comman dant. de heer Huygen zich in een speechje voor. Hij zei, dat het korps ook in de toekomst veel moet oefe nen. Het aanleren van aparte taken noemde spreker een eerste eis. Met een genoeglijk samenzijn werd het afscheid tenslotte gevierd. Stoppeldijk Afscheid leerkrachten In een lokaal van de lagere school werd afscheid genomen van twee leerkrachten, namelijk de heer Ha melinck, die naar Hulst trekt en me juffrouw Remeijn, die naar Hengst dijk gaat. Het hoofd van de school, de heer Uiterhoeven sprak de beide leerkrachten toe en bedankte voor het goede werk. De kinderen, die de speech van het schoolhoofd beluister den werden daarop getrakteerd. Zij namen vervolgens op hun manier af scheid van hun onderwijzeres en on derwijzer. TERNEUZEN AANRIJDING. Een auto, bestuurd door de heer P. de B. moest de brug nabij de midden- sluis over om in de richting van de Grenulaan te rijden. Daar even tevo ren de brug voor he; wegverkeer was afgesloten, stond voor de stopstreep een vrachtauto aan de Westkolkstraat- zijde. Uit de Grenulaan kwam een auto bestuurd door de heer S. C. P. uit Kitetinge, die de vrachtauto voorbij eed en zich daardoor op het wegge deelte begaf voor het tegenliggend verkeer. Hij kwam, daar hij slipte door gladheid van dc weg na een regenbui, in botsing met de Torneu- zense auto, die beschadigd werd. IJzendijke KNOBELRIT Ter gelegenheid van het tuinfeest dat vandaag en morgen gehouden zal worden, organiseert het bestuur van de muziekvereniging "Geduld Over- Overwint" en de accordeonvereni ging "Flandria" vandaag een kno- belrit voor fietsen en bromfietsen. Evenals voorgaande jaren ver wacht men weer een grote deelna me. Zuiddorpe TRACTOR VERBRAND Bij werkzaamheden op het land van de heer Em. de Ridder geraakte plotseling de tractor in brand en was een oogwenk een knetterende vuurzee. Om de omringende oogst te bewaren werd onmiddellijk de brand weer gealarmeerd. De brand was zó hevig en de hitte die de zware rub berbanden veroorzaakten zó groot, dat de brandweerlieden met de blus- apparaten de tractor niet dicht ge. noeg konden benaderen. Zodoende kon de machine niet gered worden, GROND. EN BESTRATINGS- WERK BERGEN OP ZOOM. Uitslag aanbesteding van grond- en bestratingswerken in het uitbreidings. plan Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom. Raming gemeente Bergen op Zoom 86.200. S. Bezuijen, Ouddorp 109.000. Gebr. v. d. Berg, Bergen op Zoom j 106.185; Moerland, Tholen 102.800; van DijckPetit, Bergen op Zoom 98.400; V. Visser en Zn. St.-Anna- land 95.900. Het werk is nog niet gegund. In de bij een voorstel van G.S. van Zeeland tot aankoop van een woning, waarin de provinciale waterstaat te Goes gevestigd zal kunnen worden, behorende stukken, waren de bedra gen vermeld, die met deze uitgaaf gemoeid zouden gijn. De heer A. H. S. Stemerding, burgemeester der ge meente Oost- en West-Souburg, merk te daarover in de laatste statenver gadering op. dat het zijn gewoonte is om in voor de pers bestemde gemeen teraadsstukken dergelijke cijfers weg te laten, zodat zij niet kunnen worden gepubliceerd. Hij gaf G.S. in overweging, om in de toekomst het zelfde te doen met de statenstukken en terwijl hij zijdeling in de richting van de perstafel keek, zei hij met een blik, die moeilijk als verontschuldi gend uit te leggen was: „Ik hoop, dat de heren het me niet kwalijk ne men...". De woorden waren nog niet koud, of de heer L. P. van Oorschot veerde overeeind en riep: „Ik hoop, dat G.S. deze minder goede raad van de heer Stemerding niet zal opvol gen". Het college nam de suggestie van de heer Stemerding blijkbaar niet eens als ernstig gemeend op. want het reageerde er met geen woord op Ver keerde opvatting De zaak zou daarmee als afgedaan beschouwd kunnen worden, indien het gebeurde in de statenzaal geen symptoom was van een opvatting, die, naar de praktijk uitwijst, meer voorkomt in de gelederen van be- stuurderen van vooral kleinere gemeenten. Het gebeurt herhaalde lijk, dat dergelijke gemeentebestu ren trachten om gegevens over ge meentelijke uitgaven voor de pers en daardoor voor het publiek geheim te houden. Gelukkig zijn dergelijke po gingen niet altijd even succesvol. Wat is namelijk het kwalijke van derge lijke zaken? De overheid en het maakt geen verschil of dit nu rijks-, de provin ciale- of gemeentelijk overheid is doet haar uitgaven met gelden, die haar via de belastingen toevloeien, dus met gemeenschapsgelden. Daar uit vloeit het recht voort om te we ten, wét de overheid met deze gel den doet. Nu is het weliswaar zo. dat de overheid geen gelden kan uitge ven zonder goedkeuring van de Sta- ten-Generaal, de provinciale staten of de gemeenteraden, de vertegenwoor digers van de gemeenschap dus. Controle via de pers Deze vertegenwoordigers beslissen over het al of niet verantwoord zijn van de uitgaaf, maar het publiek moet voor zichzelf kunnen oordelen of zijn vertegenwoordiger gehandeld heeft op de manier, waarop het dat wenst. Het massacommunicatiemid del, dat deze controle mogelijk maakt in een democratische samenleving, is de pers. Indien de pers weet waar het om gaat, dan is het publiek in de gelegenheid daarvan kennis te ne men; weet de pers het niet, dan weet het publiek het niet. Als algemeen principe geldt dus, dat het volk op de hoogte gesteld dient te worden van de handelingen van de overheid, tenzij het algemeen belang daardoor geschaad wordt of wanneer algemene bekendheid met deze handelingen algemene bekend heid met de sociale positie van een enkeling tengevolge zou hebben. Het is dus gewenst, dat het volk weet, wat de overheid betaalt voor een gebouw, een haven of een ander werk bijvoorbeeld, maar het is onge wenst, dat het publiek weet wat het salaris van een overheidsdienaar is, wie er een uitkering van sociale za ken ontvangt, of wie een tegemoet koming in reiskosten voor school gaande kinderen ontvangt. Onder geestelijke leiding van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, vertrekt 5 augustus de 66ste nationale bedevaart van Nederland naar Lour des. Hierbij heeft de Montfortaanse bedevaart zich aangesloten. In over eenstemming met de Pauselijke ency cliek over Lourdes van 2 juli 1957 is de intentie van deze bedevaart gewijd aan een algemene christelijke vernieu wing. Ditmaal gaan ongeveer 1500 pelgrims mede. De zieken, die met de witte trein reizen, staan onder medi sche verzorging van dokter C. Dijk stra uit Breda, geassisteerd door dok ter H. van Son, Oudenbosch voor de oranjetrein, en dokter W. v. d. Sande, Baarle-Nassau, voor de blauwe trein. De bedevaart komt 13 augustus in Nederland terug. AANBIEDING! KOSTUUMS COLBERTS PANTALONS REGEN JASSEN 'n Geheel nieuwe collectie Te Goes wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter v d. Feen en apotheek la Porte; te Middelburg door dokter Simons; te Vlissingen door dokter Detman; te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter van Maanen. Heinkenszand en te Hansweert, Krabbendijke, Rilland en Kruiningen door dokter Nieuwen- huyse te Kruiningen. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dok ter Kiviet te Borssele voor dokter Gel derblom en dokter Wöstmann te Kwadendamme voor dokter Kole. Te Axel neemt dokter Boor waar. Apotheken: te Vlissingen: Van de Kleine Mulder, Singel 9, tel. 2730; te Middelburg; Hummelen, Markt 69, tel. 2134. Te Terneuzei neemt waar dokter van Zanten. Te Oostburg-Aardenburg dokter Hage, Aardenburg. Te Bres kens, Groede en Schoondijke dokter v. d. Maas, Breskens. Te Cadzand, Sluis en Zuidzande dokter de Meyer, Sluis en te Biervliet en IJzendijke dokter Rozemeijer. IJzendijke. Te Oostburg, Sluis en Groede W. H. Kansenberg, Sluis; te Biervliet en IJzendijke J. F Westendorp, IJzen dijke. Te Axel werden in de raadsvergadering de samenscholingen op de bekende praathoeken eens duchtig onder de loep genomen. Aanleiding hiertoe was een vraag van de heer Kesbeke of het mogelijk was om samenscholingen op trottoirs, in portieken en voor winkels tegen te gaan. B. en w. attendeerden er op dat de algemene politie-verordening in deze reeds voorziet. Kwestie is alleen, dat klacht bij de politie moet worden neergelegd. Een en ander werd door de leden een moeilijk geval genoemd. Ener zijds achtten zij samenscholingen op de praathoeken hinderlijk (in bepaal de gevallen moeten de voetgangers zelfs het trottoir verlaten) anderzijds zou men niet graag tot bekeuringen zien overgaan. Trouwens in dit laatste geval moet de politie er op geatten deerd worden, dat men last onder vindt van deze samenscholingen, waartoe een neringdoende nu niet gauw geneigd zal zijn. A rbeidsvreugde Een tweede punt dat enige bespre king vergde was het voorstel van b. en w. om over te gaan tot werkclas- sificatie en prestatiebeloning voor ge meentewerklieden. De heer Oggel toonde zich een te genstander van dit voorstel. Wat de werkclassificatie betrof, meende hij dat de gemeente zich hierdoor een brevet van onvermogen zou geven, terwijl, indien de werkclassificatie doorgang zou vinden, het invallen voor een bepaalde taak onmogelijk zou worden. Tevens meende hij dat de werknemers zouden worden gedegra deerd tot moderne slaven, die zelf geen verantwoording voor hun werk zouden moeten dragen. De prestatiebeloning zou volgens spreker leiden tot verstoring der ar- beidavrede. Er zou een bepaalde per soon of instantie moeten komen, die de prestaties beoordelen moet. Wie durft deze beoordeling op zich ne men, zo vroeg hij zich af, en wie is strikt eerlijk Zou hierdoor geen lie ve vriendjespolitiek kunnen ontstaan? De heer Hamelinck ging onmiddel lijk in op het betoog van de eerste spreker en bestreed de gedachte, dat de nieuwe regeling de arbeidsvreugde zou verstoren. Er bestaat alleen ar beidsvreugde als men weet wat men verdient. Het voorstel van b. en w. werd ten slotte aangenomen, echter met de aantekening, dat de heer Oggel zich van stemming onthield. Afscheid Op het eind der vergadering, die zeer waarschijnlijk de laatste der hui dige zittingsperiode was, meende de voorzitter dank te moeten brengen aan de scheidende leden, n.l. aan Mevrouw Folkersma en de heren Hol- lebek. Kraker, Pijpelinck en Gerrits Al was het werk misschien niet altijd even gemakkelijk geweest, toch meende hij dat elk der scheidende leden evenals de anderen hun uiterste best hadden gedaan om met het be- lang der gemeente voor ogen de sa menwerking zo aangenaam mogelijk te maken. De heer Pijpelinck beantwoordde in een korte afscheidsgroet de waarde rend» woorden van de voorzitter. (Advertentie) magazijn HOLLAND Tolbrugstraa! S U BREDA GOES Grand: De on tembaren, 18 j. MIDDELBURG Electro: Ik ben een verklikker. Schouwburg: Drel Models vom Rhein. VLISSINGEN Alhambra: Sissi, a.l. Luxor: Bij de kannibalen van Nw.- Guinea, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Het ge heim van de zwarte tent, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De avonturen van Arsène Lupin. ST. JANSTEEN Rosa Everaard 2.30 uur: Schieting staande wip. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Soldaten en meisjes, a.l. KUITAART A. de Bakker 4 uur: Ker- misschieting. OOSTBURG Ledel 8 uur: Mein Bruder Josua, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Duivels van de weg. a.l. Oudheidkundige kring de Vier Ambachten: 2-5 uur voor pu bliek geopend. KOEWACHT J. de Guchteneire 3 uur: Schieting. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: In het wilde westen. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Het hart zegeviert. ST. JANSTEEN-ROSKAM J. Baert 4 uur; Kermisschieting. GOES Grand: De ontembaren, 18 j. MIDDELBURG Electro: Ik ben een verklikker. Schouwburg: Drei Models vom Rhein. VLISSINGEN Alhambra: Sissi, a.l. Luxor: Bij de kannibalen van Nw.- Guinea, a.l. KUITAART F. de Boy-de Bock 3 uur: Schieting. H. J. de Vlieghere: Dansen. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Het geheim van de zwarte tent, 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7.30 Het hart zegeviert, TERNEUZEN Luxor 2 uur: De knap ste meisjes moeten sterven, 18 j.; 4.30 en 8 uur: Soldaten en meisjes, a.l. GRAAUW-ZANDBERG P. Leeraert 3 uur: Schieting. OOSTBURG Ledel 2 uur: De moeder in elke vrouw, a.l.; 4.30 en 8 uur: Mein Bruder Josua, 18 j. ST. JANSTEEN Roza Everaard 3 uur: Schieting staande wip. J. Begijn 3 uur: Schieting. HULST G. Blommaert 3 uur: Schieting. Bioscoopgebouw 2.30 uur: Duivels van de weg, 18 j.; 5.30 en 8.30 uur: De kleine hut, 18 j. met enig voorbeh. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Vogelvrij verklaard; 5 en 8 uur: Die Frühreifen. Zaal Tivoli 3 uur: Schie- ting op liggende wip. KUITAART A. de Bakker 3 uur: Ker misschieting. KOEWACHT Th. de Pau 3 uur: Schie ting. KAPELLEBRUG-ROSKAM P. v. Duy- se 3 uur: Kermisschieting. AXEL Het Centrum 3.45 uur: In het wilde westen; 8 uur: De ontembaren, 18 jaar. GOES Grand: De ontembaren, 18 j. MIDDELBURG Schouwburg: Drei Mo dels vom Rhein, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Sissi. kei zerin en moeder, a.l. Luxor: E-ij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a.l. KUITAART H. J. de Vlieghere: Dansen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Die Frühreifen. Tivoli 6 uur: Schieting op liggende wip TERNEUZEN Luxor 8 uur: Soldaten en meisjes, a.l. KUITAART A. de Bakker 4 uur: Schie ting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De kleine hut, 18 j. met enig voorbeh. KAPELLEBRUG-ROSKAM P. V. Duy- se 3.30 uur: Kermisschieting. AXEL Het Centrum 8 uur: De ontem baren, 18 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Het hart zegeviert. OOSTBURG Ledel 8 uur: Mein Bruder Josua, 18 j. o i werf °p dan| als AarJ der T Retil weg| serei met I wJ meel onveL tenv| kon openl meef burgl tot meel Sluisl het jaar L en Sll ciaalf steedl met hij zij gevatj comn land woorcl dat nl gewa.I politiJ erovel in zol pensiJ digdef velopi ren r| Tall een vl waanl Bloenl de grl perwil het p<| F. V2| namei Zeeuvl meesll bfigacl see, r| uit SI litie, sche J degen I Aarde I verkei op de het ge en del het si meestf burg i ke P| Velde, park L gen hl woorcf rechti ment J aangcf de hl aanbij zameJ judanl een frl ken b| gen van waartj ten. Tot

de Stem | 1958 | | pagina 2