Interne spanningen in Libanese kabinet Vlootdagen Russische marine Gaulle naar in kader Bijna weer drama bij beklimming Eiger Amerikaanse deserteur was veertien jaar in Frankrijk ondergedoken Weerzien na 32 jaar r Bezige bijen ontsnapt. Verrassing voor waarnemers Stakingen in Argentinië DAGBLAD VOOR ZEELAND Versterkingen VS. bij Beiroet Kamerleden voor loonsverhoging ichzelf voor ib Koeler I Maanaogp21T°5nuS?der 20'3° UUr' de?202b mw0^5'®3 UUr" Zon on* Amsterdam koopt twintig werken uit collectie-Regnault DIT MOET U WETEN!! Internationale redding Franse vissersboot gezonken Oude uniformen Kon. Marechaussee Nu veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid Eigen graf gegraven Noodweer boven Oostenrijk en Frankfort Ontsnapping a la Charlie Chaplin A 98e JAARGANG No. 22824 (THfave N.V. Uitg. M(j. Neerlandi*. Directeur: E. H. B. Breder. Hoofdredacteur: J. J. H. A_ Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. r. Don- yen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. t Wettende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Koningin en Vaderend ZATERDAG 2 AUG. 1958 Abonnementsprijs T 1.— per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 UHUOL.OU wwwru - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - i Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, te .no. Bij Beiroet zijn gisteren Amerikaanse troepen aan land gegaan. Volgens A.F.P. heeft een Amerikaanse militaire woord voerder gezegd, dat het om onderhoudspersoneel" van de landstrijdkrachten gaat, ongeveer 1800 man. Vorige week aldus de woordvoerder, heeft de Amerikaanse ambassade meegedeeld, dat er zich nog Amerikaanse troepen op zee bevonden, over wier bestemming nog geen definitief be sluit was genomen. Tot dusver waren er bijna 10.000 Amerikaanse militairen in Libanon. Voor waarnemers was de nieu we landing een verrassing, ge zien de eerder door Dulles ge dane mededeling, dat de Ameri kaanse troepen zouden worden teruggetrokken als de Libanese regering daarom verzocht en ge zien voorts de verkiezing van generaal Sjehab tot president. kennen gegeven niet in functie te willen blijven onder Sjehab. Waar schijnlijk zal de beslissing van Solh afhangen van het tijdstip, waarop "amoen zijn functie neerlegt. De kans op een explosie blijft na tuurlijk bestaan, maar over het al gemeen mag gezegd worden, dat de spanning verminderd is. Met het oog op die verminderde spanning in dat gebied heeft het Franse ministerie van marine het Franse smaldeel bij de kust van Libanon order gegeven naar Toulon terug te keren. Het smaldeel bestaat uit de kruiser ,,De Grasse" en escortevaartuigen. keerd. Gisteren ontplofte een bom, vlak bij het hoofdkwartier van het Libanese leger in Beiroet. Twee per sonen werden gedood, vijftien ge wond. De opstandelingenleider Saeb Salem heeft verklaard, dat zijn vol gelingen met die aanslag niets te maken hadden, evenmin als met de overal in Beiroet verspreide pam fletten, waarin de aftocht der Ame rikaanse troepen en het aftreden van president Sjamoen wordt geëist. Sja- moens ambtstermijn loopt op 21 sep tember af en tot zo lang wenst hij in functie te blijven. Anderzijds ech ter wordt ook gemeld, dat hij zich bereid zou hebben verklaard binnen kort naar de V.S. te vertrekken om aldus de schijn te redden. Afgetreden Bomaanslag Ondanks het feit, dat de presidents verkiezing nu achter de rug is, is de rust in Libanon nog niet terugge- IN UTRECHT zal vandaag het con tract getekend worden, waarbij de N.V. Sluis- en Tunnelmaatschappij zich yarplicht in tijd van zes jaar voor een bedrag van ruim 96 miljoen gul den in het Haringvliet sluizen te bouwen. IN OOSTENRIJK zijn in het zuidoos ten van dit lard zestien mensen ver dronken bij zware overstromingen. DE OOSTDUITSE regering heeft acht ministeries opgeheven. De werkzaam heden zullen door andere ministeries worden overgenomen. ISTRIë, het Joegoslavische schier eiland bij Triëst, heeft te lijden van een sprinkhanenplaag. DE FRANSE betalingsbalans, die eind mei een tekort aanwees van 175 mil joen dollar, vertoonde over juni een overschot van 75 miljoen dollar en over juli een overschot van 167 mil joen dollar. ADLAI STEVENSON, van een reis door Rusland weer in Moskou aangekomen, heeft verklaard, dat de gemiddelde Sovjetburger een „ontstel lend gebrek aan kennis" heeft over de V.S. en de politiek van dit land. DE EERSTE Amerikaanse aardsatel- liet heeft sinds het lanceren op 31 ja nuari 104 miljoen kilometer afgelegd. EEN HITTEGOLF teistert Italië. In Turijn mat men gisteren een tempe ratuur van 42 graden Celsius. DRIE VAN DE ACHT mijnwerkers, die eergisteren door een ondergrondse instorting in een mijn te Gelsenkir- chen (West-Duitslandj opgesloten raakten, zijn gisteren in veiligheid ge bracht. PRINS RAINIER en prinses Gracia van Monaco hebben donderdagavond Koningin Juliana en Prins Bernhard op het koninklijke jacht „Piet Hem" een bezoek gebracht. De „Piet Hein" ligt voor Monte Carlo. Het kabinet is overigens zeer be slist niet eensgezind. De minister van financiën, Pierre Ede, is gisteren afgetreden, officieel om gezondheids redenen, doch waarschijnlijk uit pro test tegen de steun, die regeringsaf gevaardigden generaal Sjehab heb ben gegeven by de presidentsverkie zing. Andere leden van het kabinet zijn bezig premier Solh te bewegen in functie te blyven. Hij en drie van zijn ministers hadden geweigerd de parlementsver gadering, waarop Sjehab gekozen werd, bij te wonen Eerder had Solh Generaal Foead Sjehab, die tot nieuw president van Libanon is be noemd. .ai (Advertentie) Wat voor weer wordt het "'j'cA 't Wordt wéér Si-Si weer de edelste vruchtenlimonade *fuit klinkklaar fruit 1 Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrii- dagavond te 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met en- kele verspreide buien. Matige, af In hef k,r.achtlp. Westelijke wind. J raturen. Cn lagere temPe- uur- Maan op 2137 mw Maan onder 9.22 uur Maandag: zon op 5.05 uur Maan onder 10.26 uur. «laan (Van onze parlementaire medewerker) De verhoging van de schade loosstelling het „salaris" van de leden der Staten-Gene raai heeft de instemming van de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gekregen. Tegen de verhoging van f 7500 tot f 10.000,. per jaar waarvoor regering een wetsontwerp had inge diend, is van kringen buiten di. Kamer nogal wat bezwaar gemaakt, omdat men het niet juist vond, dat in de huidige financieel-economische situatie de volksvertegenwoordigers een dergelijke „loonsverhoging" zou den krijgen. Maar de voorstanders in de Ka mer brengen daar tegen in, dat het moment alleen maar daarom ,,on gunstig" is, omdat men verzuimd heeft de zaak reeds eerder aan te pakken. Sinds 1953 zijn zowel de kosten van levensonderhoud als het algemene loonpeil in Nederland flink gestegen, zo menen deze leden. Bur gers die zich geroepen voelen hun land als volksvertegenwoordigers te dienen, moeten daartoe ook financi eel in staat zijn. Slechts enkele le den zeggen, dat het regeringsvoorstel de „grenzen van het redelijke te buiten gaat." Een verhoging van 10 procent ter compensatie van de A.O.W.-premie en de huurverhoging achten zij voldoende. B. en w. van Amsterdam delen mede, dat er tussen hen en de erven Regnault overeensteming is bereikt aangaande de onderhandse aankoop van 20 werken uit de collectie-Reg nault, waardoor deze voor het Stede lijk Museum kunnen worden behou den. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, betreft de aankoop de beide werken in deze verzameling van Pi casso, acht van de 12 werken van Chagall, de twee werken van Rou- ault, voorts één kunstwerk van Sou- tine, Pascin, Leger, Dufy, Ensor, Ra dinsky, Redon en van de Nederland se meester Herman Kruyder. Met deze aankoop is een bedrag gemoeid van twee miljoen gulden, dat is dus gemiddeld f 100.000,- per schilderij. De transactie tussen de gemeente en de erven is tot stand gekomen met volledige instemming van de makelaar-veilinghouder Paul Brandt I te Amsterdam. Een winkelier te Grindelwald die op de „Kleine Scheidegg" achter een telescoop de bewe gingen volgt van de drie Alpi nisten die eergisterochtend aan een bestijging van de noord wand van de „Eiger" begonnen zijn, was gisterochtend de eerste om te melden dat de drie man nen de terugweg hebben aan vaard zonder de top te hebben bereikt. Hij zei dat de drie mannen allen ervaren Alpinisten die nochtans de waarscchuwingen van de berggidsen in de wind hadden geslagen en toch met hun bestijging doorgingen uit het kamp, dat zij voor de nacht had den opgeslagen, zijn gaan dalen. Waarschijnlijk keren ze terug, om dat het onmogelijk wordt geacht de tocht te volbrengen, wanneer van drie klimmers er een gewond is. De ge wonde is, naar de mening van enkele der waarnemers de 34-jarige Oosten rijkse berggids Hias Niochl. Zijn met gezellen zijn de Oostenrijkse militaire berggids Herbert Raditschnig, 24 jaar, en de 22-jarige amateur-bergbeklim mer Lothar Brandler uit München. Om vijf uur gisterochtend zijn de klimmers hun afdaling begonnen. Zij vorderen langzaam, omdat de gewon de man aan beide zijden moet worden beschermd. Eergisteravond is hij door een kleine lawine geraakt. Zijn tocht genoten hebben zijn linkerarm ver bonden en in een draagdoek gehan gen, strak tege' zijn lichaam. De berggidsen van Grindelwald heb ben een reddingsploeg van zeven man samengesteld, die naar het op 2000 meter gelegen basiskamp van de drie mansexpeditie zal gaan, om de uitge putte klimmers hulp te bieden. Gister avond heeft deze reddingsexpeditie de klimmers bereikt, die nu in veiligheid zijn. De Eiger heeft in het recente ver leden totaal achttien levens geëist van bergbeklimmers die de top, meer dan 3400 meter boven de zeespiegel, wil den bereiken. De noordwand heeft altijd gegolden als di gevaarlijkste kant en velen hebben nun poging om langs deze zijde de ijzige reus te be naderen, moeten opgeven. (Advertentie) voor het kopen van een woning nieuw of oud, bewoon of vrij. Voor het bezorgen van hypo theek, want dat doen wij ook erbij. Voor het sluiten van ver zekeringen als brand, leven, auto enzovoort zal men steeds het volgende roepen: KOEPEL, ZEGT HET VOORT EXPL.MIJ. „DE KOEPEL" n.v J.W. Frisolaan 20 Breda Telefoon 34787 Door internationale samenwerking gered, zou de 62-jarige mevrouw C. Suurland-Weesman uit Rotterdam kunnen zeggen, nadat ze aan de Parkkade aldaar te water raakte. Een 36-jarige Engelse ingenieur sprong haar na, wist haar te grijpen en boven water te houden. Vervol gens doken spontaan vier a vijf Bra zilianen van het opleidingsschip „Custodio de Mello", dat aan de Parkkade ligt, ook de rivier in. An dere- gooiden van het schip af een ladder en touwen uit, waarlangs iedereen weer naar boven kon klim men. De scheeparts onderzocht de vrouw en na een kort bezoek aan het zie kenhuis kon zij naar huis terugkeren. Men voorzag aan boord de Engels man nog van droge kleding. Op het perron van Hengeo hebben een moeder en een dochter elkaar na 32 jaar weergezien. De moeder is de 72-jarige mevrouw Horacsek uit Boe dapest, wier dochter Laura in 1922, toen zij 7 jaar oud was, met een kin dertransport naar Nederland ging. Het kind verbleef destijds twee jaar in Borne, waar het liefdevol werd ver pleegd. In Boedapest teruggekeerd bleken de gezinsomstandigheden daar zodanig te zijn dat men het meisje slechts met de grootste moeite een goede opvoeding zou kunnen geven. Het kind keerde daarom naar Neder land terug en bleef sindsdien in Borne. Telkens waren er weer moeilijkheden om „naar huis" te gaan. Het kind werd hier groot, trouwde, kreeg zelf kin deren, maar bleef met haar moeder in schriftelijk contact. Dat is nu veran derd in een persoonlijke omgang, want de moeder kreeg deze week on verwacht vergunning voor een vakan tiereis naar Nederland. Gisteren arriveerde zij in Hengelo. Voorlopig zullen moeder en dochter met behulp van een tolk kunnen pra ten, maar ze hebben goede moed, dal deze spoedig overbodig zal zijn. In ae haven Sebastopol worden vlootdagen gehouden door de Rus sische Zwarte-Zee-vloot Foto: Een overzicht van de feestelijkhe den op een der vlootdagen. De staking van artsen in Buenos Aires, die sinds een maand weige ren patiënten in ziekenhuizen van de vakorganisaties te behandelen, heeft zich tot geheel Argentinië uitgebreid. De artsen protesteren tegen het ont slag van collega's in de betrokken ziekenhuizen. Zij zijn van oordeel, dat de vakbonden de artsen hebben ontslagen om hen door Peronisten te vervangen. De stakende doktoren behandelen de patiënten kosteloos thuis. In de Argentijnse hoofdstad staken ook de vissers al een maand. Het bankpersoneel wil met ingang van maandag stakingen van twee uur houden, terwijl de bakkers hebben gedreigd, het werk volledig neer te leggen omdat zij de broodprijs niet economisch vinden. Een Franse vissersboot is gisteren ter hoogte van de Pointe St .- Mathieu ten westen van Brest in aan varing geweest met het 500 brt. me tende motorschip „Jozina" uit Loos- drecht en binnen twee minuten ge zonken. Van de dertien opvarenden van het vissersvaartuig, de Pierret te et Lili", zijn er drie verdronken. De andere tien werden opgepikt door de ,,Jozina." Het Nederlandse kustvaartuig is met schade voor anker gegaan in de baai van Douarnenez. (Eigen bericht) Naar wij van welingelichte zijde vernejnen, heeft de regering besloten om voor het wapen der Koninklijke Marechaussee over te gaan tot weder invoering van de vroegere donker blauwe uniformen. Premier De Gaulle is voor het ogenblik niet voornemens een Veiligheidsraadbijeenkomst, zo als voorgesteld door Engeland en gesteund door de V.S., bij te wonen, omdat een dergelijke vergadering z.i. alleen het to neel voor propaganda-redevoe- ringen kan zijn. In zekere kringen in Frankrijk wordt echter druk op hem uitge oefend om hem tot wijziging van dit standpunt te bewegen. Dit is gis teren in kringen die in nauw contact met de premier staan, vernomen. De Franse regering zal zich echter op een dergelijke vergadering wel door een gezaghebbende figuur laten vertegenwoordigen. De Gaulle is evenwel bereid aan een bijeenkomst van de regerings leiders van vier of vijf grote mogend heden de Sovjet-Unie, de V.S., Engeland, Frankrijk en eventueel India deel te nemen. Niet in Moskou Eisenhower en MacMillan hebben hun voorstel om een topconferentie op 12 augustus te houden in het ka der van de Veiligheidsraad gehand haafd. Eisenhower verklaart zich in zijn jongste nota akkoord met een bijeen komst. hetzij in New-York, hetzij in welke Europese stad dan ook, met uitzondering echter van Moskou. Wat deze laatste stad betreft name lijk, acht hij „de goed georganiseer de betoging tegen, en de ernstige schade toegebracht aan de Ameri kaanse ambassade" een beletsel, daar dit alles nog te vers in de her innering der Amerikanen ligt. Eisenhower verklaart in deze nota ook voor het eerst met zoveel woorden, dat hij persoonlijk zal deel nemen en hij spreekt de hoop uit, dat ook Kroestjev zelf zal komen. Hij verwerpt het voorstel tot een conferentie van vijf mogendheden. Amerika en Engeland hebben hun vaste vertegenwoordigers in de V- raad opdracht gegeven om een spe ciale topvergadering op of omstreeks 12 augustus te verzoeken. De Amerikaanse krijgsraad heeft gisteren de vroegere boer uit Missouri, Powers, tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het verlaten van zijn eenheid juist voor het Arden nenoffensief in 1944, aldus be richt U.P.I. Daar de 37-jarige soldaat „in overleg met de krijgsraad" schuld heeft bekend, is de kans groot, dat hij na een paar maan den vrij man zal zijn en verder lang en gelukkig zal kunnen le ven met Yvette, zijn Franse ge liefde. Het ,,en zij kregen vele kinderen" is al in vervulling ge gaan, want zij hebben er al vijf, van 2 tot 12 jaar. Deze zitting van de krijgsraad sloot het hoofdstuk af van een van de vreemdste gevallen van desertie in de geschiedenis van het Ameri kaanse leger in Europa. Van 1944 tot 1958 wist Powers met succes ontdekking van zijn geval te vermijden in het huis van Yvette Blunette, een knappe jonge Franse vrouw. Hij zag haar voor het eerst, toen hij met een legervrachtauto op weg was naar het eerste Amerikaan se leger, dat positie had ingenomen nabij de Frans-Belgische grens, waar Von Rundstedt even later zou pogen het geallieerde front in een laatste wanhopige poging van de Duitsers om de oorlog niet te verliezen te doorbreken. Die poging faalde maar net op het nippertje. Pas eind maart van dit jaar, na 14 jaren van ongestoord geluk, werd Powers door de Franse politie ont dekt in een goed-gearrangeerde schuilplaats onder de trap van het huis, dat Yvette en hij in Mont d'Origny hadden laten bouwen, een dorpje op 110 km ten noorden van Parijs. Sedertdien is Powers in hechtenis geweest op de Amerikaanse legerba sis in de historische stad Verdun. Het fantastische nachtmerrie- bestaan van Powers, voordat hij in zijn schuilplaats onder de trap door de autoriteiten werd ontdekt, heeft evenwel een golf van sympathie in Frankrijk opgewekt en op een gege ven ogenblik kreeg de Amerikaanse ambassade dan ook niet minder dan 50.000 brieven toegezonden, waarin om clementie voor de Amerikaanse deserteur werd gevraagd. In november 1944 zag Powers Yvette voor het eerst. Het was liefde op het eerste gezicht. ,,Een maand later", zo vertelt Yvette, „kwam hij naar mijn woning en vroeg om be scherming en om een schuilplaats. En omdat ik hem liefhad en wist, dat hij mij ook liefhad, nam ik hem in huis op." De volgende veertien jaren bleef Powers in het huis van Yvette. Om ontdekking te voorkomen, bouwde hij zelf een kelder onder de trap, waarin men alleen kon afdalen, als men een paar treden oplichtte. Yvette ging in een fabriek werken om de kost te verdienen. Powers, die alleen 's nachts wat lichaamsoefening nam door buiten te gaan wandelen, bleef thuis en deed alles, wat een huisvrouw anders doet en zo paste hij dus ook op de vijf kinderen, die successievelijk werden geboren. De buren wisten van het geval, maar zeiden iets. De kinderen, die alleen Frans spraken en geen Ame rikaans, praatten nooit over hun vader. Huiszoekingen De plaatselijke politie vond het een verdacht geval, al die kinderen, die geboren werden, zonder dat er een vader in zicht was, maar stelde toch geen grootscheeps onderzoek in. al werd er ook bij tijd en wijle een huiszoeking gedaan, die niets ople verde. Maar op een kwade zaterdag in maart van dit jaar kwam de politie weer terug. ,,Ik zag elf agenten buiten het huis", zei Yvette, ,,en een ogen blik later klopten zij op de deur." Zij stelden een onderzoek in, dat drie uren duurde. Eindelijk ont dekten zij de schuilplaats onder de trap. In de loop van de 14 jaren, dat hij met Yvette samenleefde, had Powers bijna al zijn Amerikaans vergeten. Maar hij heeft die schade nu weer wat ingehaald. Wanneer Powers over een paar maanden vrijgelaten wordt wat vrijwel vast schijnt te staan zullen zij officieel gaan trouwen en zal hij zich definitief in Frankrijk vestigen, waarschijnlijk in Parijs, waar Po wers een betrekking kan krijgen. Verscheidene Franse firma's heb ben hem werk aangeboden en hij be hoeft alleen maar een keuze te doen. Een 66-jarige doodgraver van de begraafplaats van Champagne-en- Fontaine in Frankrijk, Marcelin Chaumette, zei gisteren toen hij aan het graven van een graf begon: „Dit is één van de laatste. Het werk. is te zwaar voor mij geworden". Toen hij na een paar uur een heel eind was opgeschoten, kantelde een graf steen en viel op de doodgraver. Chaumette was op slag dood. Boven het Millstattermeer in de Oostenrijkse provincie Karinthië heeft een noodweer gewoed, dat veertien doden heeft geëist, onder wie de 16-jarige Nederlander J. M. Dijkstra.Tentenkampen werden weg gespoeld, twaalf auto's verdwenen in het meer. De watervoorziening in de gehele omgeving is gestoord en watertrucks van het Oostenrijkse leger zijn ingeschakeld om de enkele duizenden kampeerders van wie er tientallen alles kwijt zijn uit hun nood te verlossen. De schade wordt geraamd op 7,5 miljoen gul den. Ook West-Duitsland en dan wel speciaal Frankfort en omgeving werd door een hevig noodweer ge troffen, waarbij een 81-jarige vrouw het leven verloor. Ook hier is de schade aanzienlijk. Toen Anthony Wood, 27 jaar, en Ernest Taylor, 31 jaar, uit het politie bureau in Darlington (Engeland) ont snapten, ontstond er een „gag" a la Charlie Chaplin, die hen bijna on middellijk weer terug in handen van de politie bracht. De twee mannen waren met hand boeien aan elkander verbonden en renden zo de straat op, maar in hun haast en agitatie letten zij er niet op bij het passeren van een lantaren paal deze langs dezelfde kant voor bij te gaan. De een ging links, de ander rechts van de lantarenpaal en dat in volle vaart. Zij sloegen dan ook met de neuzen tegen elkaar, maar wisten hun „wedloop" toch met succes te bekronen, voordat de agenten, die hen op de hielen gingen zitten, hen te pakken konden krijgen. Tot nu toe heeft men de twee ont snapten nog niet gevonden. Een open vrachtauto, die der tig bijenkorven vervoerde, is te Ceva in Italië omgeslagen, als gevolg waarvan 200.000 bijen het vrije luchtruim kozen. Verkeerspolitie patrouilleerde de hele dag langs de weg om autorijders aan te zeggen, de ramen van hun wagens dicht te doen, voordat zij door de wolk van woedende bijen reden. Pas laat op de avond arri veerde de brandweer, die de insecten van de weg af „rook te".

de Stem | 1958 | | pagina 1