Kankeren, drukken en ,op de plaats rust" staan Fabrikanten van spoken Bouw katholieke school in Goes-west »S Wat doet de militair op herhaling Maar de maand komt om! Geen medelijde met ouwe hap Rekruten Herinneringen Er wordt best verdiend DE ERE-DIVISIECLUBS IN HET NIEUWE SEIZOEN Const. Wouters heeft het niet kunnen redden Faas Wilkes' voetbalschoenen aan de wilgen? Kampioen der gerechtigheid 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 195b 11 \C. éeiól :ARENS De zusters, St.-Petrus Ciaver uit, Me. sta dm nu ?m kmatonHamMfmft ■chien moeite omstsenftm WEGENWACHT BRIEVENBUS Euro-zegels 1958 Proef met kernlading in een raket Onze atletiekcracks tegen Belgen Ook op afbetaling (in Amerika) verkrijgbaar Waterproof, brandvrij LAATSTE NIEUWS Finse communist staakt pogingen formatie regering Bespreking kerk en staat in Polen vruchteloos MARKTEN WATERSTANDEN Icket: Homburgs en haché-gou- llijke Homburg- kunstmest te strooien? eedstrooier demonstre- deelt beter. 70 HULST aan wier liefdevolle zorgen wij melaatsen zijn toevertrouwd, heb ben onvoorstelbaar groot gebrek aan ge nees- en verbandmid delen. Om Christus' wille, reikt de helpende hand Stort nog heden Uw liefdegave voor aankoop van het benodigde op postrekening 230536 van de Missiezusters van St-Petrus Claver te Maastricht, met ver melding: „Voor melaat sen". De Zusters nemen ook dankbaar in ont vangst oud of verlegen maar nog bruikbaar lin nen. Alle afmetingen worden geschikt ge maakt. lenkring aan een ruime se hulpactie ten bate van medemensen. 6673 MAASTRICHT k Maastricht giro 350690 Maastricht giro 293824. DER STEEN (Van onze herhalende redacteur) Als je, verscheidene jaren na je diensttijd op herhaling gaat, staat aan de ingang van de kazerne, het kamp of de legerplaats waar je opkomt, de commandant met extra opgepoetste sterren te wachten om je hartelijk welkom te heten. „Kom erin, jongens, kom erin", zegt hij hartelijk, de „ouwe hap" de hand schuddend, „hoe is het met jullie na al die jaren?" Hij geeft enige toeschie tende kaderleden opdracht de herhalingsmensen van hun bagage te ontdoen en dan gaat hij zijn gasten opgewekt voor naar een feestelijk zaaltje, waar de port en de sigaren klaar staan. Want de ouwe hap is natuurlijk voornamelijk opgekomen om oude her inneringen op te diepen. „Nou jongens", zegt hij dan na een paar uurtjes,, „zie maar dat je dat maandje gunstig doorkomt. Maak je niet al te druk, want zo jong zijn jullie intussen niet meer, en amuseer je zo goed mo gelijk." opdat iedereen die verantwoording draagt, straks inderdaad ook ver- antwoord is als er per ongeluk ,,'n kerel" loopt rond te hangen. Dan is ,,de kerel" namelijk fout en niet de commandant die hem immers voor eon week werk gegeven heeft. Ja, het zou kunnen zijn dat iemand met dit, of een aanver want idee, op herhaling gegaan is. De herinneringen aan die lan ge diensttijd zijn immers gaande weg vervluchtigd. Het plezierige van die tijd is iedereen het best bijgebleven; de minder aangena me kantjes zijn het snelst verge ten. Bijna ieder die in dienst is geweest, gaat die tijd langzamer hand idealiseren. Vandaar dat al degenen die militair geweest zijn met een naar rato van de voort schrijdende jaren stijgend en thousiasme over hun diensttijd spreken. En dan komt er ineens een brief je van het Mobilisatiebureau waar in bij de eerste regels die burger jaren weer wegvallen. ,,U dient er ernstig rekening mee te houden dat u van dan tot dan voor herhalings oefeningen onder de wapenen zult worden geroepen". De dienstherinneringen komen plotseling des te levendiger terug. Maar het is alsof de glans er, na dat briefje, bijna even radikaal af gegaan is, als van het koper van de militaire uitrusting, die al die jaren op zolder heeft gestaan. Je kijkt de boel eens na. Zou alles er nog zijn Want ineens ontdek je dat een fourier niet slechts een man is die in gunstige stemmingen be reid is het een en ander te ruilen voor nieuw, maar dat hij zich alleen vasthoudt aan kledinglijsten en dat ieder tekort betaald moet worden, ^o zijn fouriers; zo worden ze groot gebracht, want wat zij tekort ko men moeten ze ook betalen. En ge bogen over je min of meer onder- Komen p.s.u. kom je langzamerhand weer in de sfeer van dat merk waardige militaire leven, waarin je voor een maand terug moet ke- De commandant; blijkt, als de dag ffln°!5!fn„iS' n.let handenschuddend aan de poort te staan. Wel zijn er de gebruikelijke formaliteiten- lijstjes invullen, nieuwe spullen ha len, de bij velen zo gevreesde p.s u - inspectie bij velen blijken de mot ten een actief groot verlof te hebben gehad en dan die bij uitstek mi litaire bezigheid: wachten. Per uur wordt m dienst vijftig minuten ge wacht. Gewacht op orders, gewacht op mensen die weer nieuwe orders geven, gewacht op weer hogere functionarissen die alle overige or ders intrekken en nieuwe geven om die dan tien minuten later eveneens in te trekken. Het merkwaardige in het leger is dat het op de duur allemaal toch in orde komt. Niemand begrijpt hoe dat komt, want iedereen doet toch zijn uiterste best om alles grondig in de soep te laten lopen. Eerst moet heel de herhalingsploee naar de M.G.D., waar men in een oogopslag vaststelt dat heel de ouwe hap nog ademt en dat nie mand aanstalten maakt het hoekje nJT dagw«n' ,aarna ku" je allemaal .Ln i,J?Ln amer een schiettuig gaan halen, vervolgens mag je naar de fourier om allerlei rommel waar mee ze je thuis niet vertrouwd heb ben en als dat allemaal gebeurd is wordt er in een of anderl zaal een soort van reünie gehouden. Ieder een beseft dat heel die reeks van bezigheden voldoende is om len volle week nuttig te maken, m het past in het systeem dat die lane ademige order toch wordt gegeven Hoewel de A.N.WB.-wegenwachten als het ware vergroeid zijn met de vaste route die zij berijden, gebeurt het wel dat zij tijdens de dienst, in verband met de hulpverlening, hun route moeten verlaten- n' 's s'nds lang de gewoonte dat zij dan op het punt waar zij de route ,en„?.en gele vlag plaatsen, die vorr*!6W-leden het teken is: „Hier terug" de route' en hier kom hnn?n„?jegg?kruiker d'e wegenwacht- hn» iü? !f w'st dan echter niet ven üa i wegenwacht weg zou blij- nf h'ü ei?? voor de vraag stond J op diens terugkeer zou wachten. De„e moeilijkheid is thans op eenvoudige en doeltreffende wijze opgelost: de gele tuegenwachtvlag is nu voorzien van een plastic vak- als „brievenbus" dienst doet. iedere wegenwacht heeft een boek- hetml ïedruk!e katjes, die in de wend lat je passen- Verlaat hij ol ?n™a°v ZT route' dan vult zi n vertrek artle de reden tijd f de, vermoedelijke m van zijn terugkeer in. On de WW-ufLTl h,et krtje bet ww-lia, dat hulp nodig heeft on zijn beurt een mededeling, bestemd voor de wegenwacht, schrijven. De enthousiasteling die probeert al le opdrachten uit te voeren, be merkt al spoedig dat hy het kunstje in zijn burgerjaren verleerd heeft. Maar het leert toch weer gauw ge noeg aan. En het merkwaardige gebeurt: 's avonds is het al bijna zo ver dat de ploeg burgers in uni form op een stukje van een gere geld leger begint te lijken. Iedereen heeft een gasmasker, dat na al die stukken in de kranten uiteraard met enig wantrouwen wordt bejegend. Daarvan vertelt evenwel de volgende dag een en thousiaste kapitein dat het, ondanks de niet geheel weg te cijferen ge breken, een prima gasmasker is. Alleen moet je, in geval van een gasbommetje, bliksems goed uitkij ken omdat je er best in kunt stik ken. Zo vertelt die kapitein het na tuurlijk niet woordelijk, maar als argeloos burger moet je dat er toch uit opmaken. Het klinkt niet hoopge vend, want voornoemde kapitein ontpopt zich gedurende de eerste dagen als een geestdriftig aanhan ger van het gooien met traangas- bommen tijdens oefeningen. Hij praat ook heel deskundig over de taktiek in atoomoorlogen, maar ge lukkig schijnt men hem verboden te hebben met kernwapenen te wer ken tijdens de oefeningen die hij het kader van de oude hap aan het uitduiden is. Hoe groot het enthousiasme van de ze besterde militair ook is, dat van de herhalingsploeg, nog maar juist onder de wapenen en nog niet hele maal geacclimatiseerd, neemt be paald niet snel toe. In die jaren na het afzwaaien is er veel veran derd. In de uitrusting, in sommige commando's, in allerlei andere din gen. Ook in de geest is er hier en daar iets veranderd. Sommigen vin den dat het een stuk „slapper" ge worden is. Anderen daarentegen beweren dat het nu heel wat „fa natieker" toegaat dan in hun dienst tijd. Over één ding zijn allen het echter roerend eens: het hele leger is nog altijd een instelling die je zo gauw mogelijk de rug moet toe keren. Dat mag evenwel slechts op een tijdstip dat tevoren door de mi nister is bepaald. Naar die datum ziet dan ook heel de „ouwe hap" met intens verlangen uit. Een maand schijnt ontstellend lang, maar af en toe besef je dat het voor de rekruten die je ieder uur om je heen ziet, nog heel wat erger moet zijn. Hun tijd duurt immers nog achttien maanden Het geeft de herhalingsploeg een schok, te zien wat een rekruut (een „filler" schijnt dat tegenwoordig te heten) heeft te doorstaan. Heb je vroeger, drie, vier of nog meer ja ren geleden, hetzelfde meegemaakt, of was het toen anders, niet zo erg? Velen van de ouwe hap hebben in die jaren van sommigen is het al heel lang geleden dat zij af zwaaiden door werk in verant woordelijke functies een sterk indi vidualisme verworven. Tijdens de herhaling worden ze geconfronteerd met een stukje uit hun vroegere le ven. In de strakke rijen van re kruten zien ze als het ware zichzelf staan, zoals ze daar vroeger ston den. Klonken toen de commando's even onsympathiek Schreeuwden de kaderleden even teutoons van „houd je muil, man Gaan die jongens hun onderof ficieren niet gloeiend haten, zo rekfuten geen intense, diepe af keer van alles wat militair is Verdragen die jongens het, acht tien maanden leven onder een straffe tucht, zonder ooit een ge baar van sympathie Jawel, die jongens verdragen dat, zoals je het destijds zelf hebt verdragen. De eerste tijd in de militaire dienst is een harde, een onaangename tijd. Van jongens, praktisch nog maar juist van de school, smeden ze kna pen die tegen een stootje kunnen. Maar iedere „herhaler" beseft dat er stukken gemaakt zouden worden als men de ouwe hap weer onder diezelfde tucht, wilde zetten. Dat beseft de legerleiding trouwens kennelijk ook, want hoewel men de herhalingsploegen geenszins behan delt als min of meer bedaagde oude heren met beginnende kwaaltjes, men springt er toch ook niet mee om alsof het rekruten waren. Trou wens, zowel de onderofficieren als de officieren zijn van de ouwe hap en uiteraard zien zij met hetzelfde verlangen uit naar de dae waarop de herhaling er weer opzit. Boven dien ontmoeten zij onder hun men sen een geest van medewerking, want ieder begrijpt verdraaid goed dat ieder zijn straatje gedurende die maand schoon moet zien te hou den. Als dat lukt komen er voor allen de minste onaangenaamheden. Tevoren heb je je afgevraagd wat er tijdens zo'n herhaling nu eigen lijk gedaan zou moeten worden. Als je eenmaal een paar dagen mee draait, kom je tot de ontdekking dat men, terwijl je niets vermoe dend thuis zat, een heel program ma in elkaar getimmerd heeft. Er moet wel degelijk geschoten wor den en de hele troep moet het veld in, de hei op en bivakkeren onder bomen en zo, want de bedoeling van de herhalingsoefening is, dat je nog eens een beetje repeteert. Mensen die een week geleden nog op een kantoor zaten, of ijzer vlochten, of een muurtje metselden, halen nu grote kanonnen van stal en sjorren die door mulle sporen. Ze slapen in tentjes, waarvan je pas de vol gende morgen kunt zeggen of ze doorregenen of niet. Kortom, ze zijn weer helemaal, en grondig in mili taire dienst, al is het dan kort. Eén ding heeft de Neder landse soldaat-op-herhaling in zijn burgerjaren echter niet verleerd: hij kankert vanaf de eerste dag weer even ge routineerd als destijds na maandenlange training. Dat is dan ook het teken dat hij nog volkomen bruikbaar is, dat er met hem te werken is. Een maand is lang. Er is één licht zijde aan: er kómt een eind aan. Er is nog nooit een maand geweest die op de duur niet uit geraakte. En zo zal er zélfs aan deze maand ook al schijnt die langer, taaier en ondanks de zomer grauwer dan wel ke maand ook, een eind komen. Dan gaat heel de „ouwe hap" weer naar huis, verrijkt met een nieuwe kersverse herinnering aan het mili taire leven. En hoe hartgrondig er op het ogenblik ook gekankerd wordt, na verloop van tijd zal ieder van die herhalers weer aan het op halen van nieuwe dienstherinnerin gen beginnen met de woorden „toen ik op herhaling was...!" Evenals in 1956 hebben de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal besloten, dat de Europazegels voor 1958 in alle zes landen dezelfde voorstelling zullen dragen, vertolkend de gedachte: „De Europese postvereniging in dienst van de Europese gedachte." Daartoe is gekozen het ontwerp van de kunstenaar André van der Vossen te Overveen. De zegel geeft als voorstelling de letter E met daarop een duif als postaal sym bool. Deze zegels, in de waarden 12 cent en 30 cent, zijn uitgevoerd in twee kleuren offset en wel de 12 cent met een scharlakenrood fond en blauwe lijn en de 30 cent met blauw fond en rode lijn. De zegels zullen aan alle postin- richtingen verkrijgbaar zijn van 13 september t.m. 12 november 1958. Voor frankering blijven zij geldig tot 31 december 1959. De Amerikanen hebben gisteren bij een proef in het gebied van het eiland Johnston in de Stille Oceaan een in een raket aangebrachte atoomlading tot ontploffing gebracht, aldus is officieel te Washington be kendgemaakt. Deze ontploffing maakt deel uit van de huidige reeks Amerikaanse proeven met kernwapens. Johnston ligt ongeveer 1.100 kilo meter ten zuidwesten van Hawaii. In de Ned. atletiekploeg, die zondag 10 augustus te Maastricht uitkomt in de landenwedstrijd tegen België zijn ne navolgende Brabantse en Zeeuwse cracks opgesteld: Hans en van Dorst (PSV) op de 800 meter; D. Jansen (THOR) op de 1500 meter; Cujé (EMM) en Roovers iTHOR) op de 5000 meter; Künen i Sprint) op de 10.000 meter; Jonkers (Sprint) op de 3000 meter steeple; Kamerbeek (PSV) op de 110 meter horden; de Jong (Olympia '47) hink- stapsprong en tenslotte Kamerbeek (PSV) in speerwerpen. New-York, juli: De states tellen weer een miljonair meer. Hij heet Robert A Nelson. Beroep; spokenfabrikant. Zijn slagzin; „En betere waar en 15% korting bij afname van minstens één do zijn." De spoken van Nelson doen het uitstekend. Hij heeft een dik boek vol tevredenheidsbetuigingen en klanten in vrijwel alle delen van de wereld. Hij exporteert zelfs zijn geheimzinnige ver schijningen en tot neg toe is er pas één exportbestelling terug gekomen, bestemd voor Frankrijk. Op de douanepapieren had Nelson een tegemoetkoming gepleegd aan de Franse „esprit" door de inhoud aan te geven als „spoken op afbetaling". De Franse douane zond de kist terug aan de afzender met de vermel ding: „Spoken worden niet toegelaten. Onderhevig aan contin- gentering." Nelson was al spokenspecialist toen hij de leeftijd van tien jaar had bereikt. Hij liet het spoken in de klas in zijn slaapqamer en bij zijn vriend jes. Op de meest ongelegen ogenblik ken verschenen er ergens tegen de muur plotseling angstaanjagende handen of er danste plotseling een vreemdsoortig poppetje door de lucht. Hij deed toen zijn werk al zo knap dat hij bestellingen kreeg van zijn vriendjes en hun ouders hetgeen hem wat zakgeld opbracht. Nauwelijks twintig jaar begon hij zijn „spoken- fabriek" een onderneming met an derhalve man personeel. Zijn voor naamste grondstoffen waren toen, evenals nu nog steeds menselijke lichtgelovigheid, papier en lichtgeven de verf. Daarmee werden en worden zwevende geesten vervaardigd, die op ieder gewenst of ongewenst ogenblik tevoorschijn kunnen treden. Levens grote geesten komen en verdwijnen dank zij hun ingebouwd mechanisme en de eveneens ingebouwde geluidsin stallatie zorgt voor de muziek en de geluiden uit het vreemde rijk der spoken. De prijscourant van de firma Nelson, nu een flinke fabriek in de hoofdstad van Ohio, Columbus, is 'n bezienswaardigheid op zich. Men kan er honderden spookartikelen in zien, kleintjes vanaf twee dollar per stuk, onbrandbaar en watervrij tot levens grote spoken met ingebouwde instal latie, die elektrisch bestuurbaar zijn. Deze laatste kosten meer dan duizend dollar, maarNelson levert ze gaarne op afbetaling. De spoken van Nelson hebben een voordeel boven natuurlijke spoken: ze kunnen gefotografeerd worden en verschijnen zelfs op de film. Boven dien zijn ze tastbaar, ze ruiken, pra ten, zingen en lopen veel beter en Dmnn vee* echter dan de echte spoken. In y af. kweken ze bij de de prijscourant kan men bovendien De grootste lagere school, welke Goes krijgt de elfklassige voor l.o. en v.g.l.o. en die eigendom wordt van de kath. schoolstichting, is nu volop in aanbouw. Op de 245 betonnen heipalen liggen de vloe ren reeds en zoals men op de foto ziet, zijn er al onderdelen Huit de grond" gekomen. Bouwer van de school is de aannemer C. Priem uit Lewedorp en het ontwerp is van architect Loonen uit Breskens. Bij niet al te veel tegenslag komt de bouw in april-mei 1959 klaar. In de achtergrond van de foto ziet men de openbare v.d. Veen-school. lezen: „Gewone spoken zyn veel te nerveus en te angstig voor het mo derne leven. Ze verdwijnen op de meest ongelegen ogenblikken. Nel sons voornaamste klanten zijn de Amerikaanse mediums, die tegen hoog entreegeld spiritistische bijeen komsten" houden, waarop de geesten van de overledenen worden opgeroe pen. Ze viel flauw Nelson is een grappenmaker die er gaarne de mediums tussen neemt. Eens werd hij geroepen bij een me dium te New York, een oude dame, die het huis van een vrouwenmoor- De communistische afgevaardigde Kilpi die de opdracht had gekregen een nieuwe Finse regering te vormen, heeft gisteren zijn pogingen gestaakt, omdat de sociaal-democraten en ortho doxe socialisten wier steun hij nodig had, weigerden met de communisten in een meerderlieidskabinet samen te werken. Men verwacht, dat president Kek konen thans een sociaal-democraat zal aanwijzen. De communisten hebben bij de jongste verkiezingen vijftig zetels en de sociaal-democraten 48 zetels ge kregen. Hun partijen zijn de grootste in de Kamer. Verwacht wordt, dat men zal terug keren tot een coalitie van sociaal-de mocraten en agrariërs, met steun van de liberalen, of naar een minderheids regering. Het mislukken van de pogingen van Kilpi om een volksfrontregering te vormen was voorspeld, daar de sociaal democraten reeds een afwijzende hou ding hadden tegenover de communis ten. De gemengde commissie in Polen is wederom bijeen geweest. Hierin na men afgevaardigden van kerk en staat fitting. De besprekingen, welke ge voerd werden naar aanleiding van de gebeurtenissen in het klooster Jasna Gora te Czestochowa, hebben geen resultaat opgeleverd. Er is geen publiciteit aan de be sprekingen gegeven, noch werd een communiqué verstrekt. Daar echter ook i»een nieuwe afspraak voor be sprekingen gemaakt is, menen welin gelichte kringen in Warschau te mo gen concluderen, dat deze besprekin gen geen resultaat hebben opgeleverd. De uitnodiging voor deze besprekin gen was uitgegaan van de minister voor kerkelijk- aangelegenheden in Polen, Sztachelski. Men verwacht, dat de besprekingen nog zullen worden voortgezet. denaar had gehuurd en daarin voor veel geld het publiek de kloptekens van zijn geest liet beluisteren. Nel son had echter kans gezien tevoren zijn eigen apparaat in te schakelen. Eerst hoorde men de zachte klop tekens van „de geest" gefabriceerd door het medium en daarna plotse ling de luide kloptekens van de ap paratuur van Nelson. Het medium dat nu zelf in spoken begon te gelo ven, viel keurig in onmacht. Nelson heeft een uitstekend afzet gebied in Engeland, waar hij dode lords aan de lopende band levert, die de bezienswaardigheid vormen van tientallen spookkastelen. Spoken zijn tegenwoordig in Amerika in de mode. Steeds meerderen komen er toe in hun nieuwe buitenhuizen „spoken" te laten inbouwen als het meest vruchtbare afweermiddel te gen schoonmoeders en andere onge wenste gasten. Constant Wouters, de secretaris-ge. neraal van het Pare des Princes in Parijs, die op de slotdag van de Tour de France de valpartij met André Darrigade veroorzaakte, is donderdag avond aan zijn verwondingen over leden. De heer Wouters bevond zich bij de laatste bocht vóór de finish, juist toen de renners elkaar in een felle sprint de etappezege betwistten. Hij boog zich nieuwsgierig naai voren en raakte daarbij André Darrigade, die op dat moment reeds vrijwel zeker was van de overwinning. Beiden werden tegen de baan geworpen. Darrigade kon la ter nog met de Franse nationale ploeg de ereronde maken; de official moest echter ijlings naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De medische hulp heeft helaas niet gebaat. De ere-divisieclubs zullen in het nieuwe seizoen, dat zondag 24 aug. alweer voor de deur staat, over de navolgende spe lers, die allen contractueel wer den vastgelegd, kunnen beschik ken. DOS: F. de Munck, W. van de Bergh, M. Ockhuizen, J. L. van de Bogert, J. van Capelle, L. Flad, R. de Jong, J. H. Kraay, G. Krommert, D. Lammers. A. van der Linden, C. Luiten, A. Nagtegaal, H. C. Tem ming, J. A. Westphaal, W. Visser, P. P. Wolf en T. Verdaasdonk. SPORTCLUB ENSCHEDE: J. van de Wind, W. Busschers, B. Odenthal, M. Schaap, J. Weustink, G. J. H. Brou wer, G. J. Moddejonge, A. Lenstra, G. Voges, A. K. van der Wel, J. G. Janssen, H. J. Oonk, H. J. Modde jonge, A. Beres, J. Nijhuis en A. J. Frölich. PSV: P. Bekkering, A. Brusselers, C. Dillen, D. Ekner, H. van Elderen, T. Ford, P. Fransen, C. Heerschop, J. van den Heuvel. W. de Hond, P. Kruyver, T. van de Looy, J. Rengers, F. Röhrig, E. Rensen, R. Wiersma en A. van Wissen. FEIJENOORD: A. J. Bak, D. den Bleijker, J, Brilieman, C. van der Gijp, J. W. van de Hoek, G. G. Ker- kum, P. de Kreek (amateur). A. L. Meerman, P. M. Meijers, C. Moulijn, T. J. Osterholt, Panman, G. van Pelt, Roodbeen, C. Rijvers, H. Schouten, P. Steenbergen, E. Pieters Graafland, J. Walhout, M. Temming, R. Hagenaars, P. Steenbergen, M. van Woerden en C. Veldhoen. RAPID J.C.: H. Bisschops, H. Brull, J. Cox, W. Coerver (amateur), Th. van Gemert, L. Haenen. H. Hollink, H. Jansen, H. Jacobs, J. Gösgens, (amateur), H. Kalz, H. Lenz, M. Loo, J. Mommertz. P. Pinckers, H. Schaff- rath, W. Smeets, J. Strohlenberg. P. Strohlenberg, H. Hahneman, T. Stal- men, J. Weijers, G. L. P. Jacobs. V.V.V.: F. Swinkels, J. Cordang, H. Steegh, P. Gubbels, H. Lamberts, T. van der Hurk, J. Klaassens. J. Theuws, K. Spikofski, H. Sleven, W. Erkens, J. Schattorjé, L. Zorgvliet, H. Theeuwen en L. Snijders. MW: J. Vrijhof, H. Verdonschot, J. van Bun, J. Toennaer, C. Coenen, F. Rutten, A. Ummels, H. Weijzen, A. Vroomen, G. Bergholtz, L. Butkovic, P. van Dijk, J. Klaas, J. Brepoels, B. Willems, J. Dingena, R. Keulen en C* FlflccAn FORTUNA '54: H. Angenent, B. Appel, C. Belski, H. Custers, A. Cou- wenbergh, W. Dormans, C. Morand, A. Heroik. J. Geijzel, C. van der Hart, W. Huis, B. Jongen, L. Kleintjes, J. Munsters, J. Muyris, J. Liebiegh, J. Notermans, A. Pieneman, G. Rave- stein, A. Wetzels en Weber (amateur). AJAX: J. van Drecht, S. J. den den Edel, W. E. Feldmann, C. J. Geelhuijzen, G. van Ham, G. van Mourik, P. Ouderland, J. Swart, J. Seelen, W. Bleijenberg, W. Anderie- sen, W. Hoogerman. G. Visser, J. P. Snoeks, Koning, C. Muller, Van der Linden, Haarms, D. Feldmann en J. Franz. S.H.S.: W. Landman, A. Zwarts, P. de Lange, W. Zuidgeest, G. Beekhui zen, A. de Wit, P. van Anraad. A. van Wijngaarden, C. IJspelde, J. van Geen, J. Huntink, W. F. Zwarts, J. van der Zwan en W. C. Elderen. SPARTA; A. van Dijk, P. Visser, F. van der Lee, H. de Koning, J. Schilder, A. Verhoeven, A. van Ede, i M. Bosselaar, W. van der Gijp, P. de Vries, J. van Linstee, A. Zaal, P. Geel, J. Villerius. J. Schop, J. Daniels en A. Mühring (amateur). ELINKWIJK: P. Kraak, C. J. van der Schilden, C. Theeuws, J. Gade mans, C A. van Kilsdonk, Valken burg, H. Mijnals, R. Kreijermaat, E. Westers, A. van Norden, M. Kruin, G. van Beek en F. J. A. Mees. ADO: M. Clavan, H. den Engelse, A. Haak, G. Huguenin, H. Jans, K. DE VIJFDE ETAPPE van de Ronde van het Westen de 227 km lange rit van Nantes naar Lorient is gewonnen door Roger Hassenforder. Novak bleef leider in de algemene rangschikking. De Belg van Aerde behield zijn eerste plaats in het pun tenklassement. Faas Wilkes 34 jaar oud en 32 maal internationaal zal waarschijn- lyk het komende seizoen niet voor een Nederl. semi-profclub kunnen uit komen. Donderdagavond om 12 uur, toen de termijn voor transfers was verstreken, had de VW-speler nog geen nieuw contract afgesloten. Wél heeft Wilkes die avond nog een telefonisch onderhoud gehad met de heer J. van Daalen, voorzitter van VVV, doch deze heeft hem nadrukke lijk gezegd, dat de Venlose ere-divi- sieclub er niet aan denkt aan de financiële eisen van Wilkes tegemoet te komen. De enige mogelijkheid voor Wilkes om het volgende seizoen toch nog als betaalde voetballer uit te komen aangenomen dan altijd dat VVV hem niet alsnog een contract aanbiedt ligt in een transfer naar een niet- Nederlandse vereniging. Wilkes zelf denkt er ernstig aan, zijn schitterende voetbalcarrière te beëindigen. Jansen, F. Kok. J. van der Meer, P. Oostrum, W. van Rosmalen, A. Rijn vis, H. Scherpenisse, C. Schuurman, J. Timmer, W. Timmermans, J. Ver hoek, H. Vreeken, A. de Lugt, M. Trommel en W. Waasdorp. DWS/AMSTERDAM: J. Boskamp, C. Kick, N. M. Smit, D. Schenkel, H. Tolmeijer, J. de Kubber, A. de Oude, Bouber, G. Braam, H. Niessen, F. Kramer, J. de Jong. Th. Vonhoff, F. Mesman, L. Corbran, J. Bons, Oudt, J. A. Klein en W. Wertwijn. N.B.: Van Willem II, NO AD en NAC publiceerden wij de namen reeds. Van Blauw Wit kwamen nog geen bijzonderheden binnen. „Handel altijd recht vaardig, dat zal een paar mensen een ge noegen doen en de rest verbazen". Dit is een uitspraak van Mark Twain en de verbazing die hij hierbij op het oog had, was dezer da gen het deel van de edelachtbare leden van de Bredase rechtbank. De hele ochtend al had een Roosendaalse koopman door de gan gen van het paleis van justitie gewandeld, op gejaagd door de schrik beelden van toga's, bef fen en parketwachters in uniform. Telkens zag hij andere slacht offers van Vrouwe Jus- titia achter de grote deuren van de zittings zaal verdwijnen en hij werd steeds eenzamer. Wie er ook voor het groene hekje geroepen werd. niet de Roosen daalse koopman. Toen het wachten hem te zwaar werd stapte hij over op gemeen over leg met de deurwaar der en die dirigeerde de man maar tot voor de tafel van de vier schaar, die onmiddel lijk in opperste verba zing geraakte. Want de koopman had welis waar een overtreding van artikel 26 van de wegenverkeerswet op zijn geweten staan, maar een oproep om voor de rechtbank te verschijnen had hij niet. „Hoe komt u eigen lijk hier?" wilde de president wel eens we ten. De oplossing van het raadsel was tame lijk ingewikkeld. Destijds waren dag vaardingen uitgegaan naar de koopman en naar twee getuigen, die bij de zaak betrok ken waren. De „ver dachte" evenwel was verhuisd en derhalve kwam zijn dagvaarding in Breda terug en van dat moment af was de man voor de justitie „vermist". Zijn zaak werd afgeschreven. Maar het toeval wil de, dat de koopman een der getuigen ontmoette en die vertelde hem, wanneer hij ter zitting moest verschijnen. „Dan zal ik er toch zeker bij moeten zijn", meende de koopman-verdachte en zo was hij als „vrij williger" naar Breda komen afzakken. Hij kon dan ook niet we ten, dat de getuigen, na zijn vermissing, een nieuw briefje hadden gekregen, waarin ver meld werd, dat de be handeling van de zaak niet kon doorgaan. En zo stond de Roo sendaler daar, kam pioen der gerechtigheid, maar eenzaam, zonder getuigen en door nie mand verwacht. Met achterlating van zijn nieuw adres kon hij weer huiswaarts gaan. „Ik kan je tot mijn spijt niet eens je reis kosten vergoeden", zei1 de president van de rechtbank, die kenne lijk waardering had voor de man, die zo'n zeldzaam voorkomende zucht naar gerechtig heid had gedemon streerd. GOES, 1 aug. Export- en in dustrieveiling: yellow transp. st75-85 63, st65-75 50—52, st55-65 36. h75-85 63, h65-75 47, h55-65 33—34, h60-65 37, h55-60 30, aanvoer 34 ton; oomskind.- peer h45-55 51—53, h2 30—36, dubb. pr.bonen 1 29.80-30,35, 2 28.30-28,60, duitse zure 2 114, zure morellen 1 en 2 128, zw. bessen 2 128, afw. 72, framb. in kratten 1 227, 2 161-163. Gewone veiling: yellow transp. k 28-40. val 8, oomskind.peer fabr. 21-32, rode bes sen 2 133, kr.bessen 2 52-64, bramen p. doos 2 41-49, perziken p. stuk 1 18-44, early laxton 1 105-147, gr. 84- 148, 2 83-91, fabr. 61-109. tollenaars 1 55, gr. 46, czarpruimen 1 148-173. gr. 114, 2 138-145, Ontario gr. 145, fabr. 90. Groenten: per stuk: kropsla A2 3-4, bl.kool Al 54, A2 47-54, BI 32. B2 14-31, afw. 101, komk. Al 8-16 A2 8-9 BI 13-14 Cl 8-11; per kg: torn. A 34- 43 B 38-44 C 29-31, aug. A 99-101 B 67 C 31-34, uien 7-8. gr. sav.kool 8-12, r.kool 6-7, and. 10-11, dubb. pr.bonen 25-28, stoksnijbn. 91-92, saxa 13, pronk- bn. 27-32, aardapp. bonken 12-13, gr. 6-9, driel. 5-6; per bos: wortelen 15, kroten 2, uien 6, seld. 4-6. KAPELLE, 1 aug. Industrie- en exportveiling: rode bessen duitse zure, aanvoer 4300 kg 2 115; zw. bessen ind. 108; zure morellen ontst. 1 en 2 152, 3 55; framb. in kratten ind. 1 206-230, 2 143-156; dubb. prins.bonen, totaal aanbod 57 ton, 1 30.70, 2 28.80-29.30; dubb. prins.bonen voor levering op zaterdag 2 aug. aanbod 25 ton 1 30.90, 2 29.50-29.70. Appelen: yellow transp. aanbod exp.kw. 38 ton, st75-85 64 65. st65-75 50, st60-65 39—44. st55-6.5 33—34, h75-85 65, h65-75 47—48, h60-65 37. h55-60 27, hö5-65 32—34, k 27—34, h2 17—20, fabr. 13—17, val 6—13. Ver pakt fruit: scarlet pimpernel st75-80 142. st70-75 137, st65-70 125—130, st60- 65 87—100, st55-60 55. Gewone veiling; oomskind.peer h55-60 75, h50-55 58 69. h45-55 42—53, h2 25—28, A 87, B 70—71, fabr. 13—17, val 8—12; scarlet pimpernel k 6063, fabr. 23, h2 30. Pruimen: early laxton 1 125-170, 2 76- 118 gr. 102-121, fabr. 41-60; czarprui men 1 158-209. 2 105-149. gr. 98-118, fabr. 37-49; occulanen 1 28; tollenaars- pruim 1 51. orangepruim 1 62; bra men p. doos 1 60-76. 2 46-52; loganbes- sen 1 79 p. d., framb. p. doos 1 50-55, 2 35-51. rode bessen p. doos 1 41-42, 2 28 witte bessen 1 26-31, rode bessen p. kg 1 139, 2 82-111. w. bessen p. kg 2 29-34, kr.bessen 1 56-70, 2 36-54, per ziken p. stuk IA 27, 1 18-19, 2 11. 3 4 5-8 5, 4 3,5. Aardapp.veiling: 1 6-7,5, bonken 10-11, 2 2,5-6. driel. 1, kriel 1, kropsla 3-7, and. 8-14, bl.kool 10--3, torn 34-46, kroten 7. snijbonen 56-79, stekuien 2,5-4, komk. 13-18, sav.kool 7, spitskool 6, aug. 100, bosseld. 4. LEEUWARDEN, 1 aug. Aanvoer en notering: 165 stieren 3,20-3,33 p. kg slachtgew., 155 vette koeien le kw. 2 90-3,30, 2e kw. 2,50-2,89, 3e kw. 2 00- 2 49' 808 melk- en kalfkoeien 600-1075, 130 pinken 450-550, 606 vette en gras- kalveren 250-450. 127 nucht. kalveren 45-70 1009 vette, weideschiapen en lammeren, vette en weideschapen 60- 85 lamineren 40-60; 125 vette varkens oude varkens 1,50-1,65, vette biggen 1,68-1,73, zouters 1,72-1.76; 308 biggen en lopers, biggen 25-45, lopers 46-75, 42 bokken en geiten, geen notering, 83 paarden 550-925, totale aanvoer 3557 stuks. Overzicht: Stieren aanvoer groot, stemming willig, prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer matig, stemming rustiger, prijzen gedrukt. Pinken aanvoer kort, stemming rus tiger, prijzen gelijk. Vette en graskal veren aanvoer ruimer, stemming kal mer, voor de dood prijs gedrukt. Nucht kalveren aanvoer kort, stem ming willig, voor de mesterij boven notering. Varkens aanvoer kort, stem ming willig, alle soorten hoger in prijs Biggen en lopers aanvoer rui mer, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen aanvoer minder, stemming rustig, prijzen gedrukt. Lammeren aanvoer minder, stemming rustig, prij zen gedrukt. Paarden aanvoer minder, stemming kalm, prijzen gelijk. ROTTERDAM, 31 juli Groenten: aardapp. 4-12, and. 7-8, bl.kool lOj-52, dubb. bonen 25-34, stoksmjbonen 26-79 komk. 8-21, stamsnijbonen 27-36, tuin bonen 12-26, rabarber 7-10, kroten 6- 7 r.kool 7-16, gele kool 6-9, sla 3-6,80, uien 5-18, spin. 33-36. Hard fruit: early laxton 90-1.45, oomskind. hh 36_-77 yellow transp. st70-op 53-62, stb5-7U 47-64 st60-65 37-58. st55-60 3541, hh70-op 48—58, hh65-70 45—57, hh60-65 41—52, hh55-60 32—50, hhl 34—56, hh2 2240 k 1539, beauty of bath st65- 70 79. st60-65 72, st55-60 48. Fruit: rode bessen 95-1,48, golden japan 1.37- 2 25 ontario 1,98-2.51, druiven 1,85- 2,21, kr.bessen 39-96, zw. bessen 1.41- 1.44, perziken 15-45. ananas meloen 69-1 24; torn. exp. en binnenl. A 45, 27- 46. B 42. 21-46, C 44. 26-41, CC 26. 20- 32. Coön. eierveiling der Zuid-Holl. Eil. Prijsverloop 31 juli, aanvoer 82.500 stuks: sortering I. soort 00 prijs net 100 st. 21.10-21.60 0 16.80-17,30, 1 15.70- 16,00. 2 15.10-15,20 3 13.90-14.10. 4 11.70. 12. 5 8.70-9,50. 6 7,50-7.70. 7 6.20. sorte ring II, 0 15,60, 1 14.60, 2 13.90, 3 13, 4 11,40, hen 2 7.30-7.50. hen kneus 6 20- 6,40. kneus 9.10-9.30, bloedeieren 8.70. TERNEUZEN. 1 aue. Sla 3-6.60 bl.kool A2 34-48 B2 23-33. afw. 10-41. w. komk. A 8-11 B 8-10 C 8. seld. 4-7 peen 10-12, uien 6-11. eerstel, bonken 13-14.20. 1 9-13.40. 2 2.60-4. bintjes 1 5,90-10,10, doré 1 9-10. and. 7-21, stok- snijbonen 82-87, prins.bonen 25-30. saxa 25. nronkbn. 62. spitskool 5. sav. kool 7-12, waspeen 10-12, nrei 40-46. torn. A 41-45 B 43-46 C 33-36. uien 17- 18, yellow transp. hl 35-56, h2 33-36, k 33-54, f 29-50. kr. 15-20. val 11-25. oomskind. hl 54. h2 34, k 39, f 16-33. kr. 10-19. earlv laxton hl 122-146. h2 75-119. val 101, rode bessen p. kg 2 142-148, 3 90-94. druiven 2.30-2.71. kr. bessen p. kg 73. framb. p. doosje 39-45. Konstanz 412 2), Rheinfeldcn 283 1), Breisach 218 6), Straatsburg 313 (—2), Maxau 484 6), Mannheim 337 (+3), Mainz 313 (onv.). Bingen 217 (—3), Kaub 238 (onv.). Trier 132 1), Koblenz 234 5), Keulen 214 4), Ruhrort 409 7), Lobith 1025 5), Nijmegen 802 7), Arnhem 830 6), Eefde IJssel 360 4), Deven ter 265 3), Monsin 5550 (onv.), Visé 4969 (onv.). Borgharen 3877 16). Belfeld 1095 -10), Grave beneden de sluis 459 11).

de Stem | 1958 | | pagina 11