gen Hart van het gemenebest Charly Gaul tweede een isen Praktisch niet meer in te halen achterstand van Folkestone Numansdorper Groeneweg won Ronde van Biervliet SLAVEN EN METSELAARS Nu de transfer- maand afloopt.... Drie schaak toernooien knsb Vermoeiend Zondag 24 aug. draait de KNVB- toto alweer DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 JULI 1958 sten nleden n geen issing tje..... schieting ïervliet ENDA ïdaag De bewogen geschiedenis van de Tower of London Beroemde gevangenen 7ii wprS ents in gezeten, voordat zij werd onthoofd en veel latei Moeder met zes van haar kinderen verdronken Buchly met onze Tourrenners naar Luxemburg KVP voor winstdeling in bedrijven Dev5-y-Pu-:fractie in de Eerste Ka mer neeft bij de regering aangedron gen op maatregelen, die er op zijn gericht, dat in het bedrijfsleven aan de arbeiders een aandeel wordt ge geven in de winst. Wanneer een divi dend over de aandelen is afgetrokken, dan zouden volgens deze senatoren de werknemers en de aandeelhouders ge zamenlijk hun aandeel moeten krijgen in de „overwinst". Andere luchtweg naar Jordanië Groot aantal contracten legt Luxemburger geen windeieren MARKTEN Zomeravondvoetbal in Zeeland De sportontmoeting te Middelburg In feite al winnaar SPORT IN 'T KORT EXAMENS Koninklijke Militaire Academie, Breda WATERSTANDEN achter de rug 5 geven van de ds 46 jaar he kelen kan. uut huil opleiding: lare akten. In de 1 voor deze M.O.- ïdemijs, o.a. door teit of hogeschool mregeling zal zijn ing van het aca- p het gebied van jke werk hebben n hun levenstaak ij gen en voor hen em van het maat- zillen oriënteren, een opleiding voor :happelijk hulpbe- arbeidsbureau, iskeuze of psycho- aad. volkskrediet- f bijzondere instel, idigheid, woning afdeling van een gemeen bestuur of -secretarie, door- assering, arbeid kinderbescher ming en -opvoeding jkverpleging enz. voor deze oplei- irg, Breda en Den de Leergangen in sus revalidatie-as- )eze cursus omvat iet eerste en twee- itaatsexamen heil- ssage, de opleiding fysiotechniek en zondere technieken angs deze weg kan rwerven bij de re- melijk gebrekkigen lorden, die met de sische therapie bij lehandeling van al- gezien de groei evalidatie-inrichtin- grotere vlucht de Leergangen in tweejarige cursus (akte r), waarvoor te als vooropleiding ïrsus leidinggevend iale werkplaatsen als Roermond), een ychologie te Breda ij voldoende deelna- ven en 's-Hertogen- ;us voor beginnelin- n één uur per week aar te Tilburg, it deze onderwijsin- Moller in 1912 opge- l tot een veelomvat- alles aangepast aan ie iets meer wil we- lijkheden en kansen, i zich wenden tot de langen, Bosscheweg mde vrouw in overheid n van Zeeland be- dagmiddag nog een de agenda: een college om het amb- zodanig te wijzigen, vrouw in dienst kan ov. overheid. Er ont- ■r een principieel de- rd deelgenomen door Broecke-de Man (P. en J. Hommes (AR) lingemann (V.V.D.), (C.H.U.), D. Kodde Ruymbeke (K.V.P.) nk (V.V.D.). |,verden beantwoord lorde mr. A. J. van fcn beslissing kwam Ie stemmen staakten 9 tegen. In de eerst- ran de staten zal dan et voorstel moeten jna vierjarig zoon- ilie v. d. Poel uit buiten zijn weten de buren een paar gd, door zijn plotse- 5. Tegen het avond- loorloos. De ouders olitie bij het zoeken tensief er ook werd was en bleef weg. avond de deur van 'oei openging en een tevoorschijn kwam. r in een kast gekro- ar achter zich dicht in slaap gevallen, lerverschijning' was iet jongetje nog op st en waarschijnlijk laardoor gewekt. erd in het café van s een grote kermis- liggende wip gehou- oor 48 schutters is als volgt: Hoogvo- te Biervliet; le Zij- ermeire van Stoppel- el: W. Maas te Bier- ogel: A. Brevet te A. van de Ameele schoten werd, de 2e vast te zitten, zodat iar verloot werd. Negentienhonderd jaar geleden werkten Britse slaven onder de blikken van hun R imeinse opzichters aan de bouw van verdedi gingsmuren van de nieuwe stad Londinium Bijna negenhonderd jaar geleden bouwde Willem I een groot vierkant fort aan de oostelijke grens van die stad, een teken van de macht van de Normandische overwinning. Zevenhonderd jaar geleden werd het kasteel wederom ver groot, nu met muren en torens. Tijdens de Tweede Wereldoorlog viel een deel van deze laatst opgetrokken muren in de slotgracht, als gevolg van een bombar dement door vijandelijke vliegtuigen. Doch deze muren werden na de oorlog spoedig hersteld. In de loop der eeuwen hebben dus veel personen, waaronder sla ven, metselaars en architecten mee helpen jpouwen aan het bouw werk dat de naam draagt: Tower of London. In de Wakefield Tower bevinden zich de kroonjuwelen. Afgezien van hun schoonheid en pracht, hebben de juwelen afzonderlijk ook nog een spe ciale betekenis in de geschiedenis van Engeland en het Britse Gemenebest. In de Imperial State Crown die door de koningin wordt gedragen bij de opening van het parlement zit een robijn die in de 13e eeuw aan de Black Prince is gegeven, en die door de koning-soldaat Hendrik V bij Agincourt werd gedragen. Tevens zit ten er in deze kroon paarlen oorbellen die eens aan koningin Elizabeth I hebben toebehoord alsmede de Stuart Saffier die James II met zich mee nam toen hij het land ontvluchtte, en die uiteindelijk weer terecht kwam bij George III De juwelen hebben ook hun rol ge speeld in de geschiedenis van de To wer. Een zekere kolonel Blood was er in 1671 bijna in geslaagd om de kroon juwelen te stelen Enige jaren daar- De grote Caruso. Electro: Die Drei- Vlhambra: Gezworen j. Luxor: Mensenjacht Ieder jaar weer bezoeken duizenden toeristen de Tower Het is een van de belangrijkste bezienswaardigheden van de wereldstad Zij wandelden dan over de groene grasgazons rond om de Tower, zij beklimmen William's „White Tower'' en zij bekijken de prachtige verzameling wapenuitrus tingen; zij staren naar het houten blok van de beul en naar de zwarte iaven die hier rustig lopen en zij kij ken gefascineerd naar de schoonheid van de kroonjuwelen. Slechts weini gen beseffen wat er allemaal in dit grootste aller Britse kastelen is ge beurd. De gehele geschiedenis van Londen ligt binnen deze muren besloten. Ieder gebouw heeft zijn eigen geschie denis en de betovering van de Tower ligt niet in datgene wat men er kan aanschouwen, maar in de sfeer, die er heerst, in de herinneringen en de schaduwen van de gebeurtenissen die er hebben plaats gevonden. Vroeger was de uondense dieren tuin, die in de 19e eeuw naar het Re gent's Park verhuisde, gevestigd in de koninkijke stallen, die dichtbij de in gang aan de landzijde van de Tower was gelegen. In 1341 bezat de dierer- tuin van de koning, volgens schrif telijke aantekeningen, „een leeuw, een leeuwin, een luipaard en vier welpen van de leeuwin" Aan de andere zijde van de slot gracht, die inmiddels gedempt is, en achter de grote poort van dé Byward Tower, staan wij tegen over de Bell Tower, waar Elisa beth I door haar zuster Koningin Mary gevangen werd gezet Even verder is de indrukwekkende wa terpoort, de zgn. Traitor's Gate,, welke de toegang te water vormt tot de Tower Via deze poort zijn veel beroemde gevangenen gepas seerd, zoals Thomas More, twee vrouwen van Hendrik VIII, Anna Boleyn en Katharine Howard, en de onwettige zoon van Charles II de Hertog van Monmouth. Zij wer den allen ter dood gebracht. De witte Toren Het hart van het kasteel is de White rower die echter al lang niet meer wit is, zoals de naam zegt. maar door de jaren heen een grauwe tint heeft gekregen Tot het oegin van de 17e eeuw was dit een koninklijk paleis, geboorteplaats en residentie van En gelse koningen en orinsen In de Council Chambers in dit ge bouw werd Richard II gedwongen af te treden ten gunste van Henry Bo- ii nqbroke, de eerste koning van Lan cashire. In de White Tower bevindt zich de prachtige Normandische Ka- Pel van St. John. en tevens de be roemde nationale verzameling harnas sen en antieke wapenen. Buiten de White Tower zijn nu ka zernes en in de morgenuren kunt u het aflossen van de wacht aanschou wen voor de Tower waar vierhonderd -aar geleden, Anna Boleyn en Katha rine Howard onder de bijl vielen. In de Beauchamp Tower treft hnnioe aantekeningen van wan - aan en gevanBeaen op de muren hebben veei iln het King's House plaats vlvenarage^ën en avonturen Bolevn eeven? Hier heeft Anna veroordeeld*rwas ^vegens^^'a^ 1715 15tdhetaKinii'nSeR 0pstand in avond voorafgaande a^n^e'dag van momi 6 6n als vr°™ ver- Een vrouw en zes van haar tien kinderen zijn te Little Narrows (V.S. door verdrinking om het leven geko men. Samen met nog een niet- familielid zaten de zeven Macneils moeder (38), vier zoons en twee dochters in hun auto. De oudste zoon Allan Macneil (22) zat aan het stuur. Op de kade in Little Narrows weigerden blijkbaar de remmen, de auto reed door het hek en plonste in de diepte. De medepassagier kon zich redden, doch alle zeven overi gen kwamen om het leven. voor was een zekere Izaak Walton, auteur van de roman „The Complete Angler" en een vurig Royalist ten tij de van de burgeroorlog, erin geslaagd om een van 's konings juwelen, bijge naamd „The Lesser George" de Tower binnen te smokkelen in handen van een zekere kolonel Blague. Vele eeuwen lang zijn er in de To wer ook munten geslagen en tevens heeft hij diens» gedaan als een muni tiefabriek waar de wapenen en de mu nitie werden gemaakt, die gebruikt werden bij de veldslagen van Crecy en Agincourt. De moderne wereld dromt om de Tower heen, maar het leven gaat er gewoon verder en haar kanonnen vu ren nog als van ouds, doch nu alleen nog maar saluutschoten bij officiële gebeurtenissen. Het heden en verle den ontmoeten elkaar hier nog dage lijks om 10 uu. 's avonds wanneer in tegenwoordigheid van de Yeomen Warders in hun Tudor uniformen en een militair escorte, de Tower wordt gesloten met de aloude „Ceremonie of the Keys". De transfers en daarmede vaak gelijke tred houdende contract loos geworden spelers blijven, uiteraard, de aandacht vragen. Gisterenavond bijvoorbeeld wist men ons uit Etten mede te delen, dat de Internos-speler Kees van Beers naar het Roo- sendaalse RBC is overgegaan en daarmede de amateurgelederen voor die der profs heeft verwis seld. Wat overigens de laatste dagen verwacht kon worden, werd werke lijkheid. Leo Canjels blijft het ko mende seizoen voor NAC spelen, doch Frans Goedhart, Jan van Hel den en Jac. de Moor moesten hun blik naar andere verenigingen rich ten, nu, wat inmiddels al bekend was, nieuwe contracten van hun club uithieven. Die werden wél aangegaan met al de overige eerste elftalspelers van het voorbije seizoen, terwijl daar naast, naar wij voorts vernamen, bij overeenkomst werden vastgelegd: de Bruyn, van Dongen, van Deuren, Gerards, Lockhoff en Remie. Ver der was dat, naar bekend, al met Stan de Rijk gebeurd. Wat Frans Bouwmeester betreft is nog te melden, dat deze ernstig be naderd is geweest door PSV, maar uiteindelijk kwam door verschillende omstandigheden geen transfer tot stand. Aldus is het tenslotte ook met Canjels (i.e. met Sparta) gelopen. Van 4 tot 9 augustus zullen te Dor drecht onder auspiciën van de KNSB drie schaaktoernooien worden gehou den, t.w. de strijd om het open kam pioenschap van Nederland, het toer nooi om het Ned. kampioenschap voor dames en de zgn. grote bondswed strijden. Aan het toernooi om het open kam pioenschap nemen deel: van Weezei (Amstelveen), titelhouder, de Ruiter (Tiel), Boon (Breda), Arons (Naar- den), Jansen (Waterland), Diemer (W. Did.), dr. Visser (Zwolle), ir. v. Donk (Dordrecht), Bredewoud (Zwolle), Hoogendoorn (Dordrecht), dr. Mulder (lakei) en Kayser (Alkmaar). Voor het toernooi om de damestitel zijn geplaatst: moeder en dochter Heemskerk (Amersfoort), mevrouw Roodzant (R'dam), mevr. van der Veen (A'dam). mej. Stegeman (Utrecht), mevr. Vreeken (Vlaardin- gen), mej. mr. de Klerck (Den Haag) en mevr. van der Klift (Den Haag). Klaas Buchl heeft van de Luxem burgse wielersportbond een uitnodi ging gekregen om op 12 augustus met de volledige Nederlandse Tour de Franceploeg naar Luxemburg te ko men. De Nederlanders zullen daar samen met de Luxemburgse renners gehul digd worden en vervolgens in een wegwedstrijd uitkomen, waaraan ook de Belgische Tourploeg deelneemt. (Van onze pari. mdeewerker) De winsten komen immers mede door inspanning van de arbeiders tot stand, zo wordt betoogd in het voor lopig verslag van de Kamer op de ]eugdspaarwet. Er is gisteren een transportvlieg' tuig met dertig tot veertig Britse militairen op het vliegveld van Akaba in Jordanië geland, aldus wordt gemeld uit het op enige kilo meters van deze Jordaanse stad ge legen Israëlische Eilath. Waarnemers te Tel Aviv hebben hieruit afgeleid, dat de Britten een nieuwe luchtweg voor troepen en voorraden naar Jordanië in gebruik hebben genomen, nadat zij Israël hadden toegezegd geen gebruik meer te zullen maken van de luchtweg over Israëlisch grondgebied. Uit Eilath wordt voorts gemeld, dat te Akaba een Amerikaans transportschip van 15.000 ton en een Brits van 10.000 zijn aangekomen, Na 2ijn meesterlijke overwinning in de laatste Tour de Fran ce trekt Charly Gaul van de ene naar de andere Franse plaats, om er zich door het enthousiaste publiek te laten bejubelen. De Tour heeft hem een massa contracten gebracht, die hem be paald geen windeieren leggen. Ongetwijfeld heeft hij van te voren geweten, dat hij meer aan deze contracten zou verdie nen, dan aan een gedeelte van de winst der Nelux-ploeg, Aan zijn ploeggenoten heeft hij de volle winst van de Tour gelaten. Steeds opnieuw kan hij zijn ere rondje rijden voor duizenden toe schouwers. Nu eens moet hij zich om kleden in een schuur, dan weer in het meest luxueuze hotel, maar nét goed genoeg voor Charly. Het is vermoeiend doch nu al heeft hij verklaard er zeker van te zijn over twintig jaar nog met genoegen aan deze tijd te zullen terugdenken. Hij zal dan misschien een klein beetje kaal zijn en liever niet praten over zijn roemrijk verleden, maar hij zal er zeker aan denken. Charly heeft het plan zijn kans voor de Desgrange-Colombo hardnekkig te verdedigen. Hij vond nog geen gele genheid het terrein, waar de wereld kampioenschappen verreden zullen worden (Reims) te verkennen, maar hij heeft er veel belangstelling voor. Charly heeft vier keer het genoe gen mogen smaken, een gele trui te dragen. Hij bezit er echter nog maar drie. Enige dagen geleden heeft na melijk iemand een van die eretruien gestolen. Een nogal kritiek moment heeft Charly moeten doorstaan in Dijon, waar men er kennelijk niet op gerekend had, dat de Luxemburger de gele trui zou krijgen, want ze bleek veel te krap.... Natuurlijk is de grote triomfator van de Tour een beetje trots op zijn overwinning. Hij is de derde Luxem burger die de Tour de France won, de eerste was Frangois Faber, de tiyeede Nicolas Frantz. Gaul heeft enkele dagen geleden tegen een Franse journalist, die over zijn onderhoud met de Luxemburger in L'Equipe schreef verklaard, dat hij eigenlijk nog steeds niet beseft, dat hij werkelijk de Tour gewonnen heeft. V rolijk Bij de grandioze huldiging in het Pare des Princes gedroeg de winnaar zich als een bedroefde, gesloten man, die het weinig interesseerde, dat hij als een vorst gehuldigd werd. In wer kelijkheid ging er heel wat om in de Luxemburger. Volgens Marcel Ernzer die hem op zijn triomftocht door Frankrijk vergezelt en die Charly goed kent, is hij een ^olijke kerel, die zelden moppert. Ais hij zich op zijn gemak gevoelt, is het de gangma ker van het gezelschap. Deze kant van de mens Charly Gaul zullen de organisatoren, het publiek en de journalisten, die hem, gezien zfjn prestaties, respecteren, nooit kennen. „Ik zou kinderen willen heb ben" heeft Gaul verzucht te gen de Franse journalisten, „vooral een zoon. Maar hij zal nooit van zijn leven de wiel rennerij mogen kiezen.". In dit opzicht heeft hij dezelfde me ning als Geminiani, die zijn fietsen uit elkaar haalt om te voorkomen, dat zijn twee zo nen wielrenner zullen worden. Plan Nu reeds loopt Gaul rond met plannen voor de volgende Tour. Hij zal in 1959 zijn uiterste best doen, de gele trui met succes te verdedigen. Als hij zou mogen kiezen, geeft hij de voorkeur aan een zege in de Tour boven een in de Giro. Uit zakelijk oogpunt bekeken zou het voor Gaul niet kwaad zijn wanneer hij een zege in de Giro zou kunnen behalen. Hij rijdt nl. voor een Italiaanse firma, die meer gebaat is met een overwin ning van Charly in Italië dan in Frankrijk. Hij heeft intussen zijn con tract met die firma, dat aan het eind van dit seizoen afloopt, nog niet ver nieuwd. Wat hem het volgend jaar zal brengen is nog niet bekend, maar het lijkt erop, dat hij zijn reeks successen in 1959 nog zal uitbreiden. Zijn grootste verlangen is in dit opzicht, zoals gezegd, een tweede Tour-zege Intussen hoopt hij evenals Louison Bobet de Tour drie maal op zijn naam te kunnen brengen. Allicht, wie zou dat niet? In afwachting van het nieuwe seizoen zal hij deze winter niet deel nemen aan te vermoeiende ritten. Hij zal gaan jagen in zijn vaderland en gaan skiën in Zwitserland. En voor dat het grote moment weer aan breekt, zal hij zich nog even koeste ren in de eerste zonnestralen aan de Italiaanse Rivièra. HOOFDAKTE Voor het gehele hoofdakte-examen slaagden te Breda: mej. E. Lansu, Breda; mej. D. van Nijnanten, Breda; J. v. Swigchum, Breda; mej. M. van der Velden, Oisterwijk; J. Veerman, Middelburg; J. Steyns, Kloosterzande en J. Klessens, Wintelre. Geslaagd voor het A-gedeelte: mej. D. Vanwesen- beeck, Tilburg en T. van de Veen, Terneuzen. CHARLY GAUL. altijd geconcentreerd In de Ronde van Biervliet voor nieu welingen zijn niet minder dan dertig renners van start gegaan. Ze hadden het, tengevolge van de harde wind en de vele regen, beslist niet gemakkelijk. Gelukkig was er ook een regen van premies beschikbaar, zodat er vaak felle en aantrekkelijke spurtjes van de nieuwelingen te zien waren. Vooral Hillebrand van Souburg liet hierbij zien, dat hij over ware spur terscapaciteiten beschikt. Hoewel er enige uitlooppogingen werden gedaan, o.a. door Driedijk, 's- Heer Arendskerke en Wieles, Terneu zen, moest toch de eindspurt van het peloton uitmaken welke renner met de bloemen en de gebruikelijke zoen ging strijken. Hierbij toonde D. Groe- Blijkens een officiële mede deling in het orgaan van de Af deling Brabant KNVB gaat met ingang van zondag 24 augustus (start ere-divisie) de KNVB toto weer draaien. In K.N.V.B.-kringen is men dus kennelijk welgemoed omtrent de af loop van het lopende rechtsgeding. De uitslagn van 21 t.m. 26 juli lui den: Rayon Goes: Robur vet.De Zon 2—4; PTT—Haringman 2—5; Typo's Keuringsdienst Zeeland 21. Rayon Hulst: Van Eerdenbrugh PTT 1—5. Rayon Middelburg: Pingelaars Kraaien 1 21; Kraaien 2Blauw Wit 27; Kraaien 1Middelburg- vet. 3—10. Rayon Vlissingen: VAWGPC 7-2 PVSUiterton 82; Gebr. v. d. Berg PZEM 3—2; SBLV—PVS 0—1; Gebr. v. d. Berg—MWK 3—0; Coal— Uiterton 71. Rayon Terneuzen: Scheepswerf PTT Bundeltouw 43; HKC—Spa- della 30. De HoopWaterleiding 6-1; ScheepswerfHKC 01. Rayon Zierikzee: Rijkswaterstaat —Ned. Heide Mij 41. Rayon Sas van Gent: SASSasse Boys 11. De sportontmoeting tussen Middelburg en Folkestone werd voortgezet met de atletiek- en de zwemwedstrijden. De atletiek leverde de Middelburgers een stevige overwinning op. Zij be haalden 60 punten, terwijl de Engelsen slechts aan 46 kwa men. De Middelburgers zegevierden op niet minder dan tien van de elf num mers- Alleen op de 400 meter toon den de Engelsen zich heer en mees ter door zowel op de eerste als de tweede plaats beslag te leggen. De grote man van deze wedstrijd was Kees de Groot. Hij won zowel de 100 als de 200 meter en het hoog. en verspringen, waarmede hij bijna de helft van het totaal aantal prniten binnenhaalde. Maar ook Piet Versluys kwam uitstekend voor de dag met overwinningen op het kogelstoten, speerwerpen en discus werpen. Hein Cujé nam de 3000 meter voor zijn rekening ln 8.43.5, met ruime voorsprong op Hans Bostelaar, die 9.16.2 nodig had. Cas Mulder zege vierde na spannende strijd met de Engelsman Smith op de 800 meter in 2 6.7. Het eerste deel van de zwemwed strijden vanavond wordt het twee de gedeelte afgewerkt bracht de Middelburgers een voorsprong van ruim twee minuten. Hun totaaltijd over de twaalf nummers was name lijk 31.18.2, die van Folkestone 33.23-, Folkestone zegevierde op vier num mers, Middelburg op acht. Geen record Jan Dirkse deed weer een aanval op het Zeeuwse record 100 meter vrije slag, dat met 1.5.- op naam van P- A. Neeteson van Bruinvis staat. Wel deed hij het nog 0.1 se conde sneller dan j.l. zaterdag tij dens de Zeeuwse kampioenschappen, maar met 1.5.1 kwam hij toch net 0.2 seconde tekort. De waterpolowedstrijd eindigde in een stevige 6-2 overwinning voor Middelburg. Ferdi van Giezen had een produktieve bui en nam vier van de zes Middelburgse doelpunten voor zijn rekening. Een jeugdelftal van Middelburg speelde een voetbalwedstrijd tegen de Folkestoneploeg- Na een snelle en aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Middelburgers het beste van het spel hadden en de jeugdige Jan Bostelaar zich een geducht schutter toonde hij scoorde drie maal werd het een 4-2 overwinning voor de groen- witten. Tenslotte werd op het hockeyveld nog een demonstratie bowling gege ven. De overwinningen op atletiek en waterpolo leverde Middelburg weer vier punten op, zodat de hoofdstede lingen nu een 8-0 voorsprong hebben en in feite reeds winnaar zijn, want er zijn nog slechts punten te verge ven voor zwemmen en tafeltennis. Dit laatste onderdeel is vrijwel ze ker voor de Engelsen. Vanmorgen hebben de hengelaars nogmaals de strijd aangebonden, dit maal met karperhengelen in de vij vers van „Toorenvliedt". Vanavond om zes uur begint in de gymnastiek zaal van Kinderzorg de tafeltennis wedstrijd, terwijl om half zeven de zwemmers en zwemsters de strijd voortzetten in het zwembad aan de Poelendaelesingel. Vanavond om half negen zullen Engelse en Nederlandse sportvereni gingen optreden op Miniatuur Wal cheren. De Middelburgse gymnas tiekverenigingen Achilles, Mediobur. gum en Wilhelmina zullen optreden, evenals de Elizabeth Glass School of dancing uit Folkestone en de Folke stone National Folk Dance Group. Na afloop is er een openluchtbal. neweg van Numansdorp zich de sterk ste. De verdere uitslag was als volgt: 2 L. van Dongen. Made; 3 F. Schrauwen Ossendrecht; 4 G. Deegens, Middel burg; 5 D. Heeren, St. Willebrord; 6 P. Hermus, Berkel; 7 J. Jochems, Rijsbergen; 8 P. v.d. Vijver, Axel; 9 B. Wieles, Terneuzen; 10 C. de Schip per, Kapelle. DE EUROPESE recordhouder ver springen Henk Visser heeft, naar thans blijkt, zondag bij de interland wedstrijd Nederland—Duitsland in Nijmegen een blessure opgelopen, die hem voor geruime tijd uitscha kelt, wellicht ook voor Stockholm, DE DERDE ETAPPE van de Ronde van het Westen voor profs, van Renjies naar La Roche-sur-Yon over 239 km, is gewonnen door de Belg Aerenhouts in 6 uur 9 min 25 sec. Dupont werd tweede en Schoubben derde. Op de Koninklijke Militaire Acade mie werd het eindexamen behaald door de volgende cadetten: Infanterie: H. Paulusma, J. Cor nelissen, A. Foudraine, J. Franssen, Th. van der Lans, J. Krommenhoek, F. Egter van Wissekerke, H. Geer- lings, A. van Vliet, G. Geerts. E. Jan sen, K. van Benthem, E. Tomasse, H. Buenk, W. van Pelt, A. van der Steur, J. Feitsma, C. van Eekelen, J. van der Linde. A. Stemerdink, Ch. Musch, J. Kort, A. van Pelt, C. Kom brink, H. Haak, J. Bosma. Cavalerie: Th. Verhaar, D. Hoog land, O. Overbeek, S. Schouten, O. Slichtenbree. Artillerie: R. van Run, W. Lap, J. Loukes, R. Albertema, M. Bakker, J. Meijjes, E. Vanhouten, C. Pieters, J. Ketelaar. Administratie: C. Mutsaers, J. Star- renburg, A. Bartels, F. van de Putte. Genie: G. Dijksterhuis, D. Tees, H. Rietveld. Technische dienst: J. Smits, D. Wie- nen. Koninklijke luchtmacht: G. Borst, H. Fokker, H. Zegers, C. van Muis winkel, W. van Dijk, P. van der Wijst, J. van der Nagel, O. Goedhart, J. Stoltenborgh, K. Bloem, A. van Kes- sel, F. Kempenaar, C. Schwencke, L. Schoevers, C. Keijzer, J. Thielen, P. Dumoulin, C. Jongerden, J. Gem- meke, J. van der Maas, M. Kloppen burg, J. Hemler, N. Stuiver, J. Haff- mans, P. Rijnkels, A. Nauman. MIDDENSTANDSEXAMEN TERNEUZEN. Te Terneuzen slaagden voor het middenstandsdiploma Algemene Han delskennis: A. Kieboom, Westdorpe; J. Kik, Goes; R. Kips, Graauw, A. Klaaijsen, Terneuzen; J. de Koek, Hontenisse; C. Kooman, Colijnsplaat, I. de Kraker, Terneuzen; El. Landman, Kapelle; P. Lippens, Aardenburg: H. Lessie, Hengstdijk; W Lucas, Aardenburg; S. Mathijsse, Goes; Ja. Meert, Sluiskil; E. Meindertsm? Sluiskil; C. de Meijer Sluis; Su. Neufegliss-de Kraker, Bres. kens; S. de Nood, Zaamslag; K. van Oostenbrugge, Breskens; F. van Over- beeke, Terneuzen; J. Pleunis, Zaam slag; L. Pleunis Axel; H. Pluijm, St. Jansteen; J. Pluijm, St. Jansteen, Co. Polderdijk Lewedorp; C. de Poo- ter, Hoek; G. Praet, Nieuw-Namen; A. Proost, 's Heer Hendrikskinderen; M. de Putter, Hoek; J Quataert, Sluis; L. Quataert, Sluis; A. Rammeloo, Phi. lippine; Je. Rammeloo, Philippine; P. Rammeloo. Philippine; Sa. de Regt, Axel; Ad. de Ridder. Terneuzen; Ma. dt Ridder-de Rop, Terneuzen; J. Riekwel, Axel; J. Risseeuw, Zaam slag; Ka. Risseeuw. Oostburg; J. So- mers, Hulst; An. de Rijcke, Aarden burg; Ma. Rijk, Kloosterzande; T. de Rijk, Kuitaart A. Samijn, Sas van Gent; H. Samiin, Sas van Gent; J. van de Sande, IJzendijke; R. Schal- kens, Terneuzen; J. Scheele, Axel; G. de Schepper, Kloosterzande; Ja. de Schipper. Kapelle. NIJVERHEIDSONDERWIJS Voor het examen nijverheidsonder wijs zijn in Den Haag geslaagd: akte n.b. (timmeren) A. P. Dierkx. Groe- de; pedagogisch getuigschrift N. Ver hulst, Westkapelle. BREDA 30 juli. Andijvie 7-10, bloem kool A 40-50, B 30-35, C 10-15, snij bonen 60-75, dubb. stambonen 35-36, stamprinsessen 80-90, tuinbonen 15-20. komkommers A 13-16, B 8-10, kroten A 8-12, rode kool 6-10, sav. kool 7-12, bospeen 10-13, postelein 6-15, rabarber 10-15, bosseldenj 2-4, sla A 3-5, toma ten A 45-46, B 41-43, C 43, peterselie bos 2-5, rode bessen 1,24-1,30, frambo zen (kratjes) 1,65-1,72, dubb. bonen 32-35. GOES, 30 juli. Export- en industrie, veiling: Yellow Transparant st. 75-85, 71, st 65-75, 63-64, st 60-65, 52, H 75-85, 67, H 65-75, 59-60. H 60-65, 49, zwarte bessen II 137, Duitse zure II 119, III 118. zure morellen I en II 142, III 94, afw. 25, frambozen in kratten I 287, II 192-206, dubb. pr. bonen I 34-35, II 33. Gewone veiling: kruisbessen I 64-70, frambozen per doos II 49-54, perziken per stuk I 24-37, II 12, Early Laxton I 118-150, II 80-118, grof 117-145, fabr. 59-95, Tollenaars I 46, II 44-50, Yellow Transparant va 118-35, kroet 25, ver pakt Stark Earlist H 60-65, 102. Groen ten: per suk: kropsla AI 4, All 4, bloemkool All 26-45, Bil 14-19 afw. 10-18, komkommers AI 12-24, All 13- 16, Cl 12; per kg: tomaten A 44, B 36- 43, C 30-31, augurken B 87, uien 7, groene sav. kool 11, rode kool 9-10. postelein 21-26, zilveruien 28-35, dubb. pr bonen 25-27, stoksnijbonen 32-95, stamnsnijbonen 34, Saxabonen 19, pronkbonen 25-29, andijvie 11-13, aard appelen grote 6-10, bonken 10-14, drie lingen 6. 's-HERTOGENBOSCH, 30 juli. Op de markt van heden werden aange voerd 6744 stuks vee, zijnde: 2334 run deren, 307 graskalveren 701 vette kalveren, 318 nuchtere kalveren, 239 schapen, 14 geiten. 460 lammeren, 63 fokzeugen, 389 slachtvarkens, 28 lo pers, 191 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zondering voor dieren van buitenge wone kwaliteit, als volgt: melk. en. kalfkoeien 725—1250, guiste koeien 650—960; kalfvaarzen 760-1225; klam- vaarzen 725975; guiste vaarzen 675 —825: pinken 450675; graskalveren 275475; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 75-225; weideschapen 4570; lammeren 30—65; drachtige zeugen 300390; lopers 6878: big gen 45—62. alles per stuk. Slachtrun- deren: aanvoer 709 stuks. Extra kwaliteit 3.20—3.35; le kw. 3.05—3.20, 2e kw. 2,75—3; 3e kw. 260—275; vette stieren 2.803,10; korstkoeien 2.50 2.65, alles per kg gesl. gew. vette kal veren le kw. 2,753.05; vette kalve ren 2e kw. 2.352.65; vette kalveren 3e kw. 2,102.30; nuchtere slachtkal- veren 1.501,80; slachtvarkens 1.68— 1,78; slachtzeugen le kw. 1.521.58; slachtzeugen 2e kw. 1.441.49, alles per kg levend gew. vette schapen 65 —95; vette lammeren 6585; nuchte re slachtkalveren 52.5077.50 alles per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer groot, handel stug, prijzen staande. Guiste koeien: aanvoer groter, handel kalm, prijzen, iets gedrukt; jongvee: aanvoer ge woon; handel traag; prijzen minder vast. Vette kalveren: aanvoer min der, handel levendig; stijfduurder; Nuchtere slachtkalveren: aanv. min der, handel willig, prijzen ruim ge handhaafd. Schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel stroef, prijs- houden; Fokzeugen: aanvoer groter; handel goed; prijzen op gelijk niveau. Lopers en biggen: aanvoer groter; handel iets gedrukt; prijzen niet goedkoper. Slachtvee: aanvoer als vorige week, handel prima kwalitei ten ongeveer prijshoudend; mindere kwaliteiten handel en prijzen gedrukt. Slachtzeugen: aanvoer minder, han del vlot, prijshoudend. KAPELLE, 30 juli. Industrie- en exportveiling: rode bessen, Duitse zu re, aanvoer 6200 kg 2 128, zwarte bes sen 1 en 2 148, frambozen in kratten industrie, aanvoer 1000 kg 1 263-277, 2 197-240, zure morellen, aanvoer 2000 kg 1 en 2 148, 3 86, dubb. prinsessen- bonen, aanvoer 77.000 kg 1 32,70-33,70 2 31,10-31,60, aardappelen: Yellow Transparant st. 65-76, 63-66, st. 60-65, 51-53, h 75-85 70, h 60-65, 48-51, h 65-75 60-61, keuken 36-46, fabr. 29-36, val 11-23, Janbaasperen 1 31, 2 29. Verpak te appelen: Scarlet Pimpernel st. 75- 85 154, st. 70-75 150, st. 65-70 137, st. 60-65 120, st. 55-60 94. Stark Earlyst h 65-70 100, h 60-65 82. Gewone aanvoerveiling: pruimen Early Laxton 1 126-172, 2 74-109, grof 94-108, fabr. 45-59, Oranjepruimen 1 56-58, Tollenaarspruimen 1 53, Czar- pruimen 1 165-190, 2 98-111, fabr. 44; bramen per doos van 250 gr. 1 51-65, 2 48, longanbessen per doos 1 75, kas- perziken Al 32,1 18,2 11-12, 3 7M.-8,4 4-5 alles per st., rode bessen (Prolific) 1 124-132, 2 102-111, idem per doos 37, kruisbessen 1 63-78, 2 43-58, zure mo rellen 1 142. Aardappelveiling: 1 414- 614, 2 3-5, bonken 8-914, drielingen 314, kriel 2. G.-oentenveiling: tomaten 35-42, bloemkool 10-14, uien 8-814, kropsla 7-814, rabarber 11, sav. kool 13-16, andijvie 814-10, Wagenaarsbonen 25-28, komkommers 14-22, snijbonen 1 82-102, 2 25-47, kroten 7-714. TERNEUZEN, 30 juli. Sla 3-8, Bloem kool All 28-58, Bil 14-34, afw. 10-44, groene komkommers C 12, witte kom kommers A 11, B 8, 8-11, C 8, perziken 7, selderij 5-8, peen 12-13, kroten 3,5, uien 8-12, eerstelingen bonken 11,50- 14,10, I 7,50-12,50. II 5,90-6,20, bintjes I 9,80, Doré I 9,30, andijvie 7-21, kas- snijbonen 90-99, stamsnijbonen 25-34, prins, bonen 25-38, Saxa 25-30, pronk bonen 40, kroten 3, rode kool 7-9, spits kool 5, sav. kool 8-21, waspeen 10-12, prei 42-51, rabarber 15-17, tomaten A 33-42, B 40-41, C 27-31, uien 13-22, Yellow Transparant Hl 53-71, K 48-56, F 40-58, kroet 20-40, val 22-37, Czar- pruimen I 120, Early Laxton I 109-124, II 81-102, F 50-100, aardbeien per doos je 58, rode bessen per kg II 119-135, III 75-85, druiven 219-295, kruisbessen per kg 65, witte bessen per kg 80-82, frambozen per doosje 32-45. Konstanz 414 (+1), Rheinfelden 288 (+4), Breisach 236 (+11), Straatsburg 312 (+2), Maxau 481 (—8), Mann heim 340 (—2), Mainz 317 (—7), Bin- gen 224 (—6), Kaub 247 (—7), Trier 141 (+1), Koblenz 243 (—6), Keulen 224 (—2), Ruhrort 422 (—2), Lobith 1035 (+5), Nijmegen 812 (+5), Arn hem 837 (+2), Eefde IJsel 368 (+2), Deventer 270 overanderd, Monsin 5550 onveranderd, Visé 4969 (—1), Borg haren 3883 (—12), Bel leid 1083 (—2), Grave beneden de sluis 460 onver anderd.

de Stem | 1958 | | pagina 3