IRAK VELE WESTELIJKE LANDEN PARIJSE MODE VOOR 1958 ERKENNEN Ooievaar brak poot I iiMiasHi Ook motie veertarieven in Provinciale Staten Zeeland Zwitserland vaart wel bij crisis in het Midden-Oosten jSteenrijke emirs Organisatie guerrilla tegen regime Tito Spanning rond verkiezing van president in Libanon Weer praten met minister 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND Beschuldigingen van Rusland inzake Irak Tsjechische stafchef ontslagen Londen volgt Bagdad-landen Wisselende bewolking: Dertig mille verduisterd Alle fracties achter motie Twee telegrammen Russisch protest tegen schending luchtruim en sjeiks Genève in Vaticaan bezorgd over toestand in Polen Zeerovers rond Tarakan Jongen overvallen 98e jaargang No. 22822 Uitgave N.V uitg. Mij. Neerland». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M Mes mr H M. I. de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat IA Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Komnoin e» Vaderland DONDERDAG 31 JULI 1958 Abonnementsprijs J 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 el- Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. Bij bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat -6. tel. 2601 OOSTBURG, a Turkije, Perzië en Pakistan zullen met ingang van heden de nieuwe Iraakse regering erkennen. Nu deze landen van het Pact van Bagdad tot erkenning zijn overgegaan, wordt te Londen algemeen aangenomen, dat Groot-B'rittannië ook zeer spoedig tot erkenning van de republiek Irak zal over gaan. De Belgische regering is eveneens voornemens de nieuwe Iraakse regering te erkennen. Duitsland en Grieken land hebben dit gisteren reeds gedaan. De Sovjet-regering beschikt over bewijzen, dat de regeringen van de V.S. en Engeland, in overeenstem ming met de andere leden van het verdrag van Bagdad en Israël, een komplot tegen de Iraakse republiek voorbereiden, zo wordt in een verkla ring van het Russische persbureau Tass gezegd. „Als het vrije Iraakse volk, dat zijn rechtvaardige zaak verdedigt, het slachtoffer wordt van agressie, zullen de andere vredelievende vol keren dit volk helpen", aldus Tass. De chef van de Tsjechische generale staf generaal Kratosj- vil, is van zijn functie ontheven. Hij is vervangen door generaal Rytir. Een woordvoerder van het leger zei dat Kratosjvil een andere „hoge func tie in het leger" heeft gekregen. Kra tosjvil en Rytir zijn allebei plaatsver vangend minister van defensie. De communistische pers heeft de laatste tijd heftige aanvallen gedaan op het leger. Zo werden de partijorganisaties m het leger aan de kaak gesteld voor hun geringe invloed op de man schappen. De Britse houding ten gunste van erkenning van het regime is, naar diplomatieke waarne mers te Londen menen, inge geven door de volgende omstan digheden: de levens en eigen dommen van Britten zijn met uitzondering van de aanval op de Britse ambassade in het be gin van de revolutie beschermd, i doorgaan. In de tweede plaats schijnt de regering de toestand in het land vast in handen te hebben. Ten slotte kan niet erkennen tot ge volg hebben, dat de nieuwe re gering onder Russische invloed komt. Het nieuwe regime is thans door meer dan twintig landen erkend, waaronder de communistische lan den, de Arabische staten en neutrale landen als India en Indonesië. „Onze betrekkingen met Turkije worden gekarakteriseerd door een volkomen vriendschap en wij zullen in dit opzicht zelfs nog verder gaan dan onze voorgangers", zo heeft pre mier Karim Kassem van Irak ver klaard. Dit wordt meegedeeld door een verslaggever van het Turkse blad ..Millijet", die een onderhoud met de nieuwe premier van Irak heeft ge had. Spaning in Beiroet Behalve Irak geldt de belang stelling van de wereld en vandaag wel heel in het bijzon der natuurlijk Libanon. Uit het feit, dat eenheden van het Libanese leger gisteravond een cordon om het parlementsge bouw te Beiroet trokken, maakt men op, dat de regering voor nemens is de presidentsverkie zing inderdaad vandaag te laten President Sjamoen is er eerst na felle debatten, waarin hij met af treden en een onmiddellijk verlaten van het land heeft gedreigd, in ge slaagd het verzet onder zijn aanhang tegen Sjehab te overwinnen. Vermoedelijk zal generaal Foead Sjehab, de chef van de Libanese ge nerale staf, de enige kandidaat zijn. Zijn verkiezing wordt vrijwel zeker geacht. Generaal Sjehab had. naar aanlei ding van bepaalde, o.m. door de up- positie gestelde eisen (die wij giste ren publiceerden) aanvankelijk be zwaar gemaakt tegen een kandi daatstelling. Doch gematigde politici schenen er gisterenavond in geslaagd te zijn Sjehab te overreden hier toch mee in te stemmen en men meent, dat de oppositie haar eisen heeft ge matigd. De Libanese premier, Sami El Solh, was voorstander van een uitstel der presidentsverkiezingen, omdat deze z.i. thans niet onder normale omstandigheden kunnen worden ge houden. TE LOURDES zijn, sedert de ope- ™ng,van het jubileumjaar 1958, reeds 16 dossiers van genezingen aange legd. In bevoegde medische kringen verwacht men, dat er twee of drie genezingen zullen overblijven voor een eventuele erkenning als „waar lijk buitengewoon." EISENHOWER heeft het Congres verzocht een bedrag van 125 miljoen aollar toe te staan voor de nieuwe Amerikaanse organisatie voor de Durgerruimtevaart. GRONINGER boeren hebben zorgen. Zeker tien procent van de landbouw- oogst in noordoost-Groningen moet wegens zware regenval en steeds wisselende wmden, worden afge schreven. FAUBUS, de man, die de Nationale Garde van de staat Arkansas in de V.S. misbruikte toen in Little Rock het negerprobleem acuut geworden was, is voor de derde maal tot gou verneur van deze staat gekozen. BIJ lie du Levant zullen binnen afzienbare tijd proeven worden geno men met een Frans raketprojectiel, bestemd voor luchtdoelen. DE NIEUWE Amerikaanse aardsa- telliet Verkenner IV beweegt zich met een snelheid van 26.000 km per uur rond de aarde. DE VLAGGEN op de regeringsge bouwen te Londen woeien gisteren halfstok als teken van rouw voor de dood van koning Feisal van Irak. J Verwachting van het KNMI tot* vanavond opgemaakt woensdag- J avond te 23.15 uur: J Wisselende bewolking met slechts en daar een bui. Overwe- gend matige wind tussen west I en zuidwest. Weinig verandering j m temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: BelgIsch J weiit tot ™atige wind uit zuid-i De 54-jarige vertegenwoordiger H. K. uit Hillegom heeft zich vrijwillig bij de politie te Apeldoorn aange meld. De man deelde mede, een be drag van ongeveer f 30.000,- ten na dele van zijn werkgever te hebben verduisterd Hij had nog slechts f 18,50 op zak en vertelde van het geld goede sier te hebben gemaakt. 55 55 Een tien maanden oude ooievaar uit het dierenpark in Emmert werd, zoals in onze editie van gisteren gemeld, tijdens een visite bij de emu, zo onhartelijk ontvangen, dat de vogel met een gebroken poot de vlucht moest nemen. In het Em- mense Diaconessenhuis heeft men nu de gebroken poot in het gips gezet, in de hoop, de vogel te kun nen behouden. Op de foto: Lepelaar krijgt tij dens de behandeling een spuitje van de dokter. Door de zes fractievoorzitters der Zeeuwse Staten werd aan het eind van de vijf uur durende debatten een motie ingediend en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De tekst van deze motie luidt: „De Provinciale Staten van Zeeland, op 30 juli 1958 in ver gadering bijeen, met grote teleurstelling kennis genomen hebbende van het schrijven van de Minister van Verkeer en Waterstaat d.d. 17 juli 1958, waarbij aan Gedeputeerde Staten wordt bericht, dat de uit spraak van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het stand punt der regering met betrekking tot de op 1 augustus in te voeren tarieven geen wijziging heeft gebracht, van oordeel zijnde, dat noodgedwongen hierin zal moeten worden berust omdat de provinciale financiën niet toelaten een ander standpunt in te nemen, verzoeken de regering zo spoedig mogelijk gelden beschik baar te stellen die nodig zijn om de per 1 augustus ingaande verhoging der tarieven van de veren op de Westerschelde onge daan te maken; verzoeken Gedeputeerde Staten deze motie ter kennis te brengen van de Minister van Verkeer en Waterstaat, de regering en de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en met de Minister van Verkeer en Waterstaat zo spoedig mogelijk in over leg te treden". De klap in de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, waarin de nieuwe veertarieven op de Westerschelde werden behandeld, is gisterenmiddag niet zo hard aan gekomen als velen wel gehoopt had den. In de ochtendvergadering werd achtereenvolgens het woord over deze materie gevoerd door de zes fractievoorzitters en tenslotte door de Gedeputeerde, aan wie de zorg voor de veerdiensten is toever trouwd, de heer M. J. van Poelje. Zoals men elders in dit blad in het uitvoerige verslag over deze verga dering kan lezen, werden enkele mo ties in het vooruitzicht gesteld en vroegen enige Statenleden zelfs naar de consequenties van een besluit van G.S. om de invoering van de nieuwe tarieven alsnog op te schorten. Ook 's middags kwam dit facet aan de orde. De drie moties van resp. de PvdA en de KVP en van de WD, CHU, A.R. en SGP samen, werden tenslotte na ampel overleg tussen alle zes de fractieleiders samenge smolten tot een enkele van vrij ver gaande strekking, waarvan men de tekst hierboven vond afgedrukt. de temperatuur. Vandaag: zon onder Maan op 20.27 uur. Morgen: zon op 5.00 uur onder 7.10 uur. 20.33 Maan Vóór het verendebat gister morgen in de Staten begon, werden door de Commissaris der Koningin twee telegrammen voorgelezen. Het ene was van de K.A.B. in het bisdom Breda en luidde: „K.A.B. bisdom Breda verzoekt dringend vrije overvaart Wes terschelde voor personen, rij wielen en bromfietsen te hand haven. Verzoekt standpunt Tweede Kamer, neergelegd in moties P.v.d.A. en K.V.P., over te nemen". Het andere telegram hield het volgende in: „N.V.V. in Zeeuwsch-Vlaanderen verzoekt wijziging veertarieven Wester schelde niet te doen plaats vin den alvorens begroting ministe rie Verkeer en Waterstaat door Tweede Kamer is vastgesteld" Tass meldt, dat de Sovjet-Unie gisteren bij de Amerikaanse re gering heeft geprotesteerd tegen de schending van het Russische luchtruim door een Amerikaans militair vliegtuig. Het toestel, uit Perzië komend, zou over de Kaspische Zee gevlogen hebben. iet Russische protest is ook inge- diend bij de Perzische regering Er wordt in gezegd dat een Amerikaan- se bommenwerper van het type RB-47 zaterdag bover. de Kaspische Zee heeft gevlogen en door Russische jagers is verdreven. Het toestel drong vanuit Perzië 25 km ver Russisch grondgebied binnen. De vlucht was een „van te voren be raamde schending" van het Russische luchtruim in een tijd, waarin het mi litaire ingrijpe- van de V.S. en Groot- Brittannië in het Midden-Oosten een zeer gespannen sfeer geschapen heeft, aldus de protestnota. Aan de oevers van het Meer van Genève wacht sjeik Abdul lah Al Suban op het einde van de crisis in de Oriënt. Hij kan zich de weelde veroorloven ge duldig te wachten, want de sjeik heeft een wekelijks inkomen van een slordige tien miljoen dollar en met de beste wil van de wereld ziet hij geen kans in Zwitserland meer dan honderd duizend dollar per week op te maken. Hij is de zoon van de emir van Koeweit en zijn rang eiste dus, dat hij zijn eigen hofhouding meebracht, die nu eveneens geduldig, afwacht, zijn eigen lijfwacht en twaalf dure automobielen. De mensen in Genève zijn er al aan gewoon geraakt het Arabische gezelschap in de lange, wijde, witte kleren een ochtendwan deling langs de oevers van het meer te zien maken. Hun exotische ver schijning is een onderdeel van het stadsbeeld geworden, dat nog des te minder opvalt, omdat de laatste we ken tientallen Arabische grootheden hun tenten in Zwitserland hebben op geslagen. Soms kan men zich in de Oriënt. Aandachtig lezen ze de kranten en ze slaan geen enkele uit zending van de nieuwsberichten over. Deze „immigratie" van rijke Ara bieren is al begonnen tijdens de cri sis om het Suezkanaal. Met tiental len tegelijk arriveerden de emirs en sjeiks in hun speciale Cadillacs en privé-vliegtuigen in Genève. De meeste hunner oordeelden het maand in maand uit wenselijker „om nog maar even te blijven". Drie maanden na de crisis schatte men in bank- kringen, dat de immigranten-op- vakantie een kleine 900 miljoen dol lar in de Zwitserse banken hadden gedeponeerd. Enkele dagen voor het uitbreken van de moeilijkheden in Libanon kwam de tweede golf Ara bische vakantiegasten en momenteel arriveren er dagelijks nieuwe gasten uit de rijke petroleumlanden. In café Casanova kan men hen 's morgens rond elf uur aantreffen om hun „kleintje koffie" te gebrui ken en vruchtesappen te drinken. In de nachtclub „Les Ambassadeurs" kunt u avond op avond Mozahem Patschatschi ontmoeten, de vroegere eerste minister van Irak, die ook hier omgeven is door een schare don kerharige „hovelingen". Hij spreekt hier vaak met de Egyptische indu striebaron Subi el Schubagi. Een an dere bekende gast in Gamal Mar- Bagdad, Beiroet of Amman wanen dam, de vroegere minister-president maar dan met het onderscheid, dat van Syrië. I?1 Geneve alles rustig is behalve de Arabische gasten. In de dure cafés, op de luxe terrassen en in de exclu sieve nachtbars spreken ze op de fluistertoon over de ontwikkeling in Aankoop van villa's De tweede golf Arabische vakan tiegangers heeft volgens een glo bale schatting een zes honderd miljoen dollar meegebracht plus de overtuiging, dat het wenselijk is in Zwitserland grond en villa's te kopen teneinde zich comforta bel te kunnen inrichten voor lan gere tijd. Prins el Khaims van Kwatar en Sayed el Imm el Machdi, het gees telijke opperhoofd van de Soedan hebben hun aankopen reeds gedaan en wonen in prachtige landhuizen omgeven door heerlijke parken, waarin ze hun oosterse sprookjes wil len imiteren. Ex-koning Faroek van Egypte, die onder de immigran ten vele vrienden heeft gevonden, treedt vaak op als makelaar even als overigens de vroegere Egyptische krantenmagnaat Abdoel Fath. De Arabische grootheden in Zwit serland blijven uiterst voorzichtig. Ze lopen niet te koop met hun na men en titels en geven „niet thuis" als persvertegenwoordigers hen wil len spreken. Algemeen is de angst voor de spi onnen van de revolutie. Onderling beschikken ze trouwens over een uit stekende privé-inlichtingendienst, waardoor ze uitstekend op de hoogte zijn. Ook de Zwitserse inlichtingen dienst heeft een speciale afdeling, die de Arabische grootheden een rustige „vakantie" moet garanderen. De Staten spraken er dus hun te leurstelling in uit over de beslissing van de minister, vragen de regering geld om alsnog de verhoging te voorkomen en verzoeken G.S. het overleg met de minister te herope nen. De belangstelling op de publieke tribune was tijdens deze debatten weliswaar aanmerkelijk veel groter dan anders, maar er was toch geen sprake van dringen om een plaatsje te bemachtigen. In de zaal zelf was een dertigtal extra stoelen gezet, waarvan de helft bezet werd door leden van het comité Actie voor Vrije Veren met in hun midden uiter aard voorzitter H. Colsen. Hij droeg tijdens de morgenvergadering het „V.V. (vrije veren)-insigne", maar 's middags was dit verdwenen. Ook de andere stoelen waren bezet en op de bovengalerij was eveneens een vijftiental personen aanwezig. Na de heropening van de verga dering door de commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, kreeg 's middags aller eerst de heer van Poelje nog even het woord om mededeling te doen over de positie van de gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes en de poli tieke vergadering te Hulst. De heer van Poelje zette uiteen, dat de indi viduele politicus verder kan gaan in zijn eisen en verlangens dan het lid van G.S. De vrouw zal in 1959 een hoge taille hebbenals we tenminste de grote Franse modehuizen mogen gelovenDe foto-combinatie laat een drietal ontwerpen zien van Virgi- nie. Links: Fandangois een en semble voor overdag, vervaardigd uit groene wollen stof, de ceintuur van dezelfde stof is breed. Bij het ensemble kan een passende man tel worden gedragenOok weer uit hetzelfde materiaal Midden: Calypsois een jurkje voor de namiddag, - satijn, fram- bozekleur - een grote witte cein tuur breekt het japonnetje. Rechts: Barcarolleis een bal jurkje voor het jonge meisje - ge maakt uit rode velours. De overval van de Poolse politie op het klooster van Jashja Gora waarover wij gisteren meldden duidt erop, dat er zich een verandering aan het voltrekken is in de houding van de Poolse regering tegenover de R.K. Kerk, zo schrijft het Vaticaanse blad „Osservatore Romano". Men vreest in Vaticaanse kringen, dat de toekomst voor de Rooms-Katholieken in Polen minder rooskleurig zal worden. „Reuter" meldt uit Warschau, dat de Poolse minister Jerzy Sztachelski gisteren aldaar tegenover Westerse correspondenten heeft verklaard, dat de houding van de Poolse primaat kardinaal Wyszynski, een „prikkelen de uitwerking" heeft op de betrek kingen tussen kerk en staat in Polen. Hij voegde hieraan toe, dat dit voor al het geval is geweest sinds het be zoek, dat de kardinaal verleden jaar aan het Vaticaan heeft gebracht. Een bende van ongeveer dertig zeerovers zwerft rond in de wateren rond Tarakan, noord-oost-Borneo, zo heeft het Indonesische persbureau Antara bericht. De piraten waren goed bewapend en vielen schepen aan op weg naar Brits-Borneo. Indonesische patrouilles in het ge bied slaagden er niet in de zeerovers op te sporen. Het Italiaanse persbureau „Con tinentale" bericht, dat in Joego slavië een guerrila tegen het regime van Tito georganiseerd wordt door Joegoslavische émi- grés uit de Sovjet-Unie, die dus politiek op Moskou en tegen Tito's onafhankelijke koers ge oriënteerd zijn. „Continentale" is een persbureau, dat in het verleden dikwijls juiste in lichtingen bleek te hebben betreffen de het communistische blok. Het persbureau ontleent zijn gegevens aan een bericht uit Praag. Het meldt voorts, dat de Joegoslavische emi- grés met parachutes in Joego-Slavië „gedropt" zijn, en dat er een Joego- slavisch „bevrijdingsleger" in de communistische landen in de maak is, waarvoor men Roemeense, Pool se, Hongaarse en Tsjechische experts op het gebied van de guerrillaoorlog aanwerft. Dat bevrijdingsleger zou o.a. zgn. „zelfmoordcommando's" omvatten. Continentale noemt als chef van deze activiteiten de verbannen Joego slavische generaal Mirko Modrovic. Deze stond in Moskou in Stalins- dagen in hoog aanzien. In de nacht van dinsdag op woens dag is de 19-jarige J. H., toen hij door het Sterrebos in Groningen fietste, aangevallen door een aantal gemas kerde jongelui. Met stokken gingen de aanranders hem te lijf. H. viel van de fiets en geraakte bewusteloos on der de hevige stokslagen. Ruim an derhalf uur later ontdekte een echt paar, dat door het bos wandelde de bewusteloze knaap. Ze brachten hem naar huis. Gisteren bleek, dat hij een hersenschudding had opgelopen. De politie stelt een onderzoek in. Zij is van mening, dat hier geen sprake kan zijn van een wraakneming of bero ving. Men vermoedt, dat de jeugdige overvallers in een vlaag van over moed hebben gehandeld en een wille keurige voorbijganger hebben uitge zocht.

de Stem | 1958 | | pagina 1