Veerboot „Prinses Beatrix5 fuiken en weg in gebruik gesteld De cultuur in Benelux Geef mij maar Nescafé BEWINDSMAN VAART HET LINT STUK Grote appelproduktie in Europa verwacht Nescafe Triduum te Hulst brengt de zieken verkwikking w PHILIPS Minister Algera: „Vreugde Commissaris: „Somber woord Burgemeester Eekhout: „Rouw Sas van Gent leent geld voor bouwrijp maken van gronden Groter samenwerking nodig van Vlaanderen en Nederland PasblaO Ï3c§fctn Kroestjevs taktiek Bedreiging Arrestatie en processen te Czestochowa Niemand riep hoera Mr. Delwaide in Hilvarenbeek KRUIWAGEN VOL VIS LAATSTE NIEUWS De spanning in Polen Goede organisatie van het Wit-Gele Kruis 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 JULI 1958 (Advertentie) Minister Algera neemt even het roer over om het lint „door te na ren". Links van zijne excellentie de commissaris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot. (Van onze verslaggever). Wanneer de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, dan dins dagmiddag al zo verheugd was over de indienststelling van de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" op de dienst tussen Vlissingen en Breskens, over de opening van de beide nieuwe aanleginrichtingen en over de ingebruik neming van de nieuwe veerweg bij Breskens, dat hij tijdens zijn toespraak verklaarde, dat ook een minister wel eens enkele ogenblikken van vreugde mag hebben, dan was h(j vermoedelijk wel de meest verheugde man in de wijde omtrek. Minder jubelend waren de woorden van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F.C. de Casembroot, en de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout. De commissaris besloot zijn redevoering met uiting te geven aan de hoop, dat de impasse, waarin men thans is geraakt, op voor een ieder bevredigende wijze zal worden opgelost en de burgemeester zei letterlijk, dat „Breskens rouwt". Vermoedelijk zal in Nederland nimmer een zo dure installatie geopend zijn met gevoelens, die zó gemengd waren. zal zijn voor de bouw van twee hotels en de aanleg van een be hoorlijke parkeerplaats. Hier mee is een bedrag van 380 dui zend gulden gemoeid. Er werd de hele middag maar één luide vreugdeuiting waargenomen en en dat was dan nog een min of meer officiële: de sirene van de „Prinses Beatlix" zelf, toen deze boot, met de minister aan het stuurrad, het lint doorvoer, dat de nieuwe Breskense veerhaven afsloot. Niemand riep hoe ra, toen de minister enkele minuten later het lint doorknipte om de vier banen brede havenweg voor het ver keer open te stellen; alles ging even stram en officieel. Toch waren vele honderden getuige van het gebeuren, maar de Bressianen waren niet en thousiast. Om kwart over twee 'gingen de ge nodigden per auto of bus aan boord van de veerboot, die in de Vlissingse Vaart gemeerd lag. In de salon wer den zij voorgesteld aan de minister, de commissaris van de koningin, de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat ir. J. H. v. d. Burgt, de directeur van de prov. stoomboot diensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, de gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes. A. Schout, mr. J. A. v. d. Weel, M J. van Poelje, en C. Philipse en de griffier der staten, mr. J. M. Pilaar. Onder de vele genodigden bevon den zich de Tweede Kamerleden D. Kodde, J. M. A. C. van Dongen en C. F. v. d. Peyl. de directeur van de prov. waterstaat, de commandant maritieme middelen te Vlissingen, de commandant van de K.L. te Mid delburg en voorts o.m. vertegenwoor digers van het loodswezen, de rijks- en gemeentepolitie, de burgemeester van Breskens met wethouders, enkele Vlissingse wethouders en de directie van de Kon. Mij. „De Schelde". Vertreksein Om kwart voor drie begaf een deel van het gezelschap o.w. de minister en de commissaris, zich naar het sloependek om het uitzicht op de omgeving te bewonderen. Door mid del van de scheepshoorn gaf jhr. de Casembroot om drie uur het sein tot vertrek. Even voor de nieuwe veerha ven aan de andere kant nam de mi nister voor enkele ogenblikken het roer in handen om het ceremonieel van het doorvaren van het lint te verrichten. In Breskens verwelkomde een vrij grote doch volkomen stil zwijgende menigte de ..Prinses Bea trix". Daar was het wederom de beurt aan de commissaris der koningin om een officiële handeling te verrichten, die ditmaal bestond uit het overhalen van de handle, waarmee de grote kanteldeur wordt geopend. Wandelend begaf men zich naar de toegang tot de nieuwe weg. Uit de rijen van belangstellenden klonken hier en daar opmerkingen, die zeker niet dienden tot verhoging van de feestvreugde. Mej. Lida Heegstra overhandigde de bewindsman de schaar, waarmee hij het traditionele lint doorknipte. Per auto maakten de gastheren en genodigden een rit over de nieuwe veerhavenweg. Het dorp Breskens zelf werd niet bezocht, zo dat men niet in de gelegenheid kwam om de halfstok-hangende vlaggen te bewonderen. Na het vertrek uit Bres kens werd nog een vaart gemaakt langs de Walcherse kust tot nabij Westkapelle en tijdens deze tocht werd het woord gevoerd door minister Algera, jhr. mr. de Casembroot en burgemeester Eekhout. De minister De minister bracht de besprekin gen, die hebben geleid tot de bouw van deze boot in het bijzonder en tot verbetering van de verbindingen over de Westerschelde in het algemeen in gedachten. De bedoeling was, om 'zo wel de aanleginrichtingen te Vlissin gen en Breskens als de boot voor het drukke seizoen in gebruik te stellen, maar door enkele tegenslagen is dit niet gelukt. Spreker hoopte, dat over enkele jaren een zusterschip van ue „Prinses Beatrix" in gebruik ge nomen zou kunnen worden. Ook her innerde hij nog aan de verbeteringen in de verbinding tussen en de outil lage te Kruiningen en Perkpolder. Het speet hem buitengewoon, dat de belangen van Breskens moesten wijken voor het algemeen belang, omdat de verkeersstroom thans langs het dorp geleid moet worden. De be windsman zei begrip te hebben voor de bijzonder onaangename aspecten, die deze gang van zaken voor Bres kens oplevert, en niet hij alleen maar de gehele regering. Mr Algera deelde dan mee, dat besloten is enkele bijzondere voorzie ningen te treffen om Breskens al thans enigermate het verlies van het badstrand te vergoeden. De regering heeft nl. beslo ten, dat het kunstmatig duin een breedte zal krijgen van 38 meter en dat het profiel zoda nig zal worden verbreed, dat de gemeente in de gelegenheid is er een royale rijweg met rij wiel- en wandelpad op aan te leggen en dat er voorts ruimte Nadat de minister allen had be dankt, die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het project, besloot hij met de hoop uit te spre ken, dat het veer in de toekomst ge spaard mag worden voor zware stor men, die soms niet alleen op de Wes terschelde, maar ook in Zeeuwsch- Vlaanderen woeden. De commissaris De commissaris van de koningin noemde de sfeer voor 't provinciaal bestuur en ook voor de rijksoverheid niet zo mooi. ,,Voor Breskens", aldus spreker, ,,is er een wrange bijsmaak". Hij was blij, dat de minister er in geslaagd was om in de verlangens van Breskens enigszins tegemoet te komen, want zowel het gemeentebe stuur als het adviserend comité heb ben er waardig voor gevochten. Op 1 augustus a.s. zal de „Prinses Beatrix" de diensten mede gaan on derhouden en daardoor ontstaat een belangrijke verbetering in de verbin ding, maar, zo zei de commissaris, de vreugde wordt getemperd, omdat op dezelfde dag de tariefsverhogingen zullen worden ingevoerd, die nodig zijn om de tweede boot te verkrijgen. Dit feit en de gevoerde strijd en de moeilijke positie van de provinciale overheid temperen de vreugde. Jhr. de Casembroot bracht dank aan al len, die aan het ontwerpen en bouwen van de boot en de aanleginrichtingen hebben meegewerkt en besloot met uitdrukking te geven aan de hoop, dat de impasse op bevredigende wijze zal worden opgelost. De burgemeester „Breskens heeft de strijd verloren", zei burgemeester Eekhout, die als Zeeuw en Nederlander trots was op de nieuwe verbinding, die een flinke stap vooruit betekent. Maar hij noem de de tegenstelling schrijnend, omdat Breskens rouwt. De nieuwe aanwinst ?raa£ ten koste van die gemeente. Verheugend noemde de heer Eekhout het om van de minister te mogen vernemen, dat de regering tot maat regelen heeft besloten en voor dit be- r\ j kij uitermate dankbaar. De dankbaarheid van Breskens' bur gemeester werd kort daarna evenwel belangrijk minder, toen het tot hem doordrong, dat hij de minister ver keerd verstaan had en bleek, dat de gemeente zelf de aanleg van de bou levard-weg zal moeten bekostigen.... Hoewel daartoe niet officieel uit genodigd, bevond zich aan boord van de „Prinses Beatrix" ook een lid van het comité Actie voor vrije veren, de heer F. Kolijn. Hij had de minister graag in het openbaar een vrije-ve- ren-tegel willen aanbieden, maar dit kon de bewindsman om voor de hand liggende redenen niet goedkeuren. (Advertentie) insectendödendê lamp Het onderzoek van de geloofsbrie ven van de nieuw benoemde leden gaf in de raadsvergadering van de ge meente Sas van Gent geen aanleiding tot moeilijkheden. De commissie rap porteerde bij monde van haar voor zitter, de heer Stevens, dat alle stuk ken in orde waren. De raad besloot ad hesie te betuigen aan een motie van de raad der gemeente 's-Heerenhoek betrekkende de verenkwestie, waarin bezorgdheid werd uitgedrukt omtrent de verhoging van de tarieven. Besloten werd met de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten een vas te lening aan te gaan ten bedrage van f 100.000. Deze lening was verkregen met de medewerking van de minister van Binnenlandse Zaken en is bestemd voor het bouwrijp maken van gron den in het uitbreidingsplan over de Spoorweg. Dit werk zal ongeveer een bedrag vergen van f 150.000. Reeds eerder werd hiervoor een lening ge sloten van f 50.000 zodat in de finan ciering is voorzien. De heer Bockstael twijfelde aan de urgentie van het uit te voeren werk. De heer Stevens was het hiermee niet eens, immers, als de woningbouw weer vlotter gaat kan het Bolwerk binnen zeer korte tijd vol gebouwd zijn. Subsidies Vervolgens werd besloten nog een lening aan te gaan ten bedrage van f 23.000 ter ifnanciering van onder handen zijnde of reeds uitgevoerde werken. Aan de werkgroep Sas van Gent-Westdorpe van de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit werd een jaarlijkse subsidie toegekend van f 100. Het verzoek van de gebr. R. en A. Claeyssens om gemeentegrond in erfpacht te verkrijgen aan de Beuken straat en om een gemeentelijke ver goeding in de extra funderingskos- ten van 65 pet. van die kosten of f 2145, ontmoette thans geen bezwaar. In een vorige vergadering ging de raad nl. niet verder dan 50 pet. van de extra kosten. De overweging, dat midden in de gemeente een stuk bouw grond al ettelijke jaren onbebouwd is vanwege de hoge funderingskosten gaf de doorslag. Het raadsbesluit van 27 febr. 1958 tot het instellen van beroep bij H.M, Bijna overal in Europa wordt dit jaar een grote produktie van appelen verwacht en dit zal ongetwijfeld van invloed zijn op de afzet van het Ne derlandse fruit in de komende tijd. In het vakblad voor de groothandel in aardappelen, groenten en fruit heeft de redactie een samenvatting gege ven van de oogstverwachtingen in de verschillende landen en van de facto ren welke van invloed kunnen zijn op de afzet van fruit in het komende seizoen. Daarin wordt gezegd dat er één ding vast staat en wel dat er veel meer appelen en peren zullen komen dan in het vorig seizoen. In verschil lende landen zal dat zelfs aanzienlijk meer zijn. In hoeverre de omvang van de oogsten van appelen en peren die van het jaar 1956 overtreft is uit de voorlopige gegeven nog niet vol ledig uit te maken, maar aangenomen mag worden dat de totale Europese produktie van hard fruit niet veel zal verschillen met die van 1956, toen in Europa ongeveer 6 miljoen ton appe len en 1.6 miljoen ton peren werden geoogst, exclusief ciderfruit. De sterke terugslag die de produk- tie van hard fruit in 1957 tengevolge van de strenge nachtvorst ondervond, had tot gevolg dat de totale Europese oogst van appelen het vorig jaar niet meer bedroeg dan 3 5 miljoen ton ap pelen en ruim 1 miljoen ton peren- In het tekort van het vorig jaar werd gedeeltelijk voorzien door rui mere aanvoer uit Noo.rd-Amerika en later in het seizoen door aanvullende kwantums uit Argentinië, Australië en Nieuw-Zeeland. Het komende seizoen staan de zaken heel anders. Er zal een normale oogst zijn in Italië; Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ne derland, Zwitserland en België zulen een grote produktie hebben en de U.S.A. verwacht een recordoogst. De produktie van sinaasappelen in lan den als Spanje, Israël en Noord-Afri- ka biedt veelbelovende vooruitzichten. Er zal dus in herfst, winter en voorjaar van het seizoen 1958-59 zeer veel fruit aan de markt komen en de algemene verwachting is, dat het prijspeil aanzienlijk lager zal zijn dan in het afgelopen seizoen. de Koningin tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. aan de art. 5 en 9 der bebouwingsvoorschriften in hoofdzaak Zandstraat werd ingetrok ken mits schriftelijk wordt vastge legd, dat G.S. bij de hantering van de hun toe te kennen bevoegdheid de nodige soepelheid zullen betrachten. Van de weduwe Gysel werd een ge bouw verhuurd om te dienen als nood- slachtplaats. Besloten werd in de wijk Zandstraat een nieuwe straat St. Jan straat te noemen, dit naar de oude kapel, die vroeger in die omgeving stond. Enkele belastingverordeningen werden opnieuw vastgesteld. Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de hef fing van begrafenisrechten werd te ruggenomen. Enkele tarieven zullen opnieuw worden bekeken. Aan de stichting tot steun van de prot. geestelijke verzorging van het Nederl. leger werd met ingang van 1958 een jaarlijkse subsidie toegekend ten bedrage van 1 cent per inwoner. Ook het verzoek van de padvinders, afd. Zandstraat om een bijdrage in eens van f 750 in het te stichten wijk- gebouw werd ingewilligd. Het gebouw zal echter ook voor gemeentelijke doeleinden beschikbaar moeten wor den gesteld. Op zijn verzoek werd aan de heer J. P. Geirnaerdt met dank voor de bewezen diensten per 1 september a.s. eervol ontslag verleend als voorzitter van de gemeentelijke instelling so ciale zorg. Drie leden van de E.G.H.V. to gen naar de waterkant in de hoop een visje te verschalken. Als vis- plaats hadden ze gekozen de slik ken tussen 't Goese Sas en Katse Veer. Ze waren nog slechts kort bezig of een van de hengelaars kreeg flink beet en sloeg de vis ook aan de haak. Wat er aan zat kon niemand bevroeden. Maar dat het geweldig zwaar 'mee kwam kon iedereen zien aan het buigen van de hengel. Eindelijk kwam er een geweldig gevaarte boven wa ter. dat op een gevulde baalzak leek. Maar de ervaren hengelaar zag al gauw, dat het een pijl staartrog was. Zo verging het elk van deze hengelaars, ze konden elk een rog bemachtigen. Maar nu de vis naar Goes krijgen. Goe de raad was duur; een van de hengelaars leende een kruiwagen en toog met de vangst naar 't Sas. De heer C. Louws, die daar aanwezig was, laadde ze in de auto om ze te laten wegen. Hier bleek dat de rog van J. M. Steen hard 32 pond en 2 ons woog, die van C. J. Steenhart 31 pond, van F. J. de Koning 26 pond en 4 ons en van de jeugdige G. Steenhard (11 jaar) 9 pond en 1 ons. Nog vermeldenswaardig is, dat tijdens het vervoer op de krui wagen één van de roggen nog drie jongen heeft geworpen ter groot te van een flinke bot. Export Tijdens de Groot-Kempische Cultuurdagen te Hilvarenbeek heeft de Belgische volksvertegenwoordiger, mr. L. Delwaide, oud burgemeester van Antwerpen, zaterdag een merkwaardige rede gehouden over „de cultuur in de groeiende Benelux". Door deze rede zijn we er aan herinnerd, dat Benelux in het wordende geïntegreerde Europa voor bijzondere taken wordt ge plaatst met betrekking tot haar eigen cultuur en haar invloed op het geheel. Het zal er in de eerste plaats om gaan de eigen Nederlandse cultuur te handhaven naast de andere Euro pese culturen tegen nivellerende ten- denzen in. Naast de 16 miljoen Eu ropeanen, die Nederlands spreken, staan 51 miljoen Duitsers, 48 miljoen Fransen en evenveel Italianen, en de 16 miljoen Nederlands spreken den zijn dan nog over twee staten verdeeld. Er is voor Vlaanderen en Neder land reden genoeg om door onder ling contact de positie der Neder landse cultuur in Europa te verste vigen. Wat doen de pers, de radio de televisie om de Nederlands spre kenden aan weerszijden van de grens dichter bij elkaar te brengen en ken nis te verschaffen omtrent eikaars inzichten en problemen? Op deze pun ten valt er nog veel te verbeteren al mag het voor Nederland vleiend zijn, dat de heer Delwaide vooral de Belgische publiciteitsorganen in haar voorlichting omtrent Neder land m gebreke stelt. Soms zijn het organisatieverschil- len zoals bij het radiobestel, die een zuiver en vruchtbaarder uitwisseling schijnen te verhinderen. De gangma kers van Benelux moeten er echter naar streven dergelijke schotten uit de weg te ruimen. Wijsgerige en po litieke stromingen aan weerszijden van de staatsgrens hebben elkaar weinig beinvloed. Deze en dergelijke verschillen hou- derlanders en Vlamingen twee ver schillende culturen vormen zelfs twee verschillende talen spreken. Wij moe ten alles in het werk stellen door beter samenspel dit misverstand weg te nemen o.a. door een gelijke schrijfwijze van onze taal in Neder land en Vlaanderen en door het ge bruik van het Nederlands in de Eu ropese organen door Vlamingen en Nederlanders beiden. Ter verdediging van de Nederland se cultuur sluit mr. Delwaide zich aan bij de visie van de rector van het Europa-college te Brugge, prof. H. Brugmans, die meent, dat de vor ming van supranationale structuren gepaard moet gaan met een veel vrijere ontwikkeling van de kleinere regionale eenheden, vooral in de grensgebieden. Federalisme naar bo ven moet met decentralisatie naar onder van de nationale eenheden ge paard gaan. In dit streven ligt het behoud en de verdere ontplooiing der Nederlandse cultuur opgesloten en 't legt de Nederlanders tevens de be scheiden zending op ook voor andere nationale minderheden in Europa op te komen. Wat de machts- en prestigeverhou- dingen betreft, heeft in België het Frans nog steeds de voorrang op het groter aantal Vlamingen. Hiertegen over staat nu de groeiende Vlaam se bewustwording, zowel bij de elite als bij de massa. Deze laatste komt tot uiting in grote Vlaamse organisa ties zoals de Boerenbond. Er is ver- den het misverstand gaande, dat Nel der de oppende TrachT van'de len hierop nader ïerugkomen Vlaamse economie met haar orga nen. Zij heeft het voordeel jonger en moderner te zijn dan de Waalse. Men denke maar aan de verhouding tussen de Kempische mijnen en de marginale mijnen van de Borinage. Regionale politiek Vlaanderen wil een nog sterkere opbloei van zijn nijverheid en daar voor een decentraliserende regiona le economische politiek, eenzelfde streven dus als in Nederland steeds sterker aan de dag treedt en voort schrijdt. Dit streven moet bij onze zuider buren dan tevens gepaard gaan met de culturele autonomie en deze die nen. Het zal volgens mr. Delwaide zich nu met grote kracht laten gel den. In de internationale conjunctuur krijgen de traditionele doeleinden van dc Vlaamse beweging: gaafheid en autonomie van het Vlaamse land, ge lijkheid en gelijkwaardigheid der twee culturen in België met name ook in Brussel, en culturele samenwerking en eenwording met Nederland op' nieuw actualiteit. Wij moeten Vla mingen zijn om Europeeërs te wor den. aldus getuigde tenslotte met een woord van Vermeijlen de Antwerpse redenaar. Het was een verhelderend en over tuigend betoog, dat bij de toehoor ders in Hilvarenbeek spontaan in stemming en toejuiching verwierf. Slechts eenmaal ontlokte de Ant werpse spreker een ietwat spottende glimlach aan zijn auditorium. Dat was toen hij als oud-burgemeester van Antwerpen met een toespeling op de groei van Rotterdam niet kon nalaten terwille van een betere Schelde-Rijn verbinding nog eens een verlangen naar het Moerdijkkanaal te opperen De meest direct bij de nieuwe Schel de-Rijnverbinding betrokkenen in Ant werpen hebben hun gedachten daar van meer en meer afgekeerd. Daar van getuigde zo pas nog een artikel in „Lloyd Anversais" van niemand minder dan de oud-voorzitter der Ant werpse Scheepvaartvereniging, de heer P. van Doosselaere. Wij zul- Met de export van appelen en pe ren uit ons land is het de laatste ja ren niet rooskleurig gesteld geweest en ten opzichte van een aantal jaren geleden is een duidelijke achteruit gang te constateren, zegt het vak blad. De verwachtingen voor de uit voer in het komende seizoen mogen zeker niet hoog worden gesteld met het oog op de grote oogsten die in vrijwel alle landen worden tegemoet gezien. Wel is er de laatste jaren een betere afzet waar te nemen op de binnenlandse markt, een ontwikkeling die zich ook in het nieuwe seizoen zal kunnen voortzetten. Bovendien zal er geen import uit derde landen plaats kunnen hebben als wederom minimumprijzen in Beneluxverband worden vastgesteld. Toch wordt de handelaren en pachters geadviseerd de mogelijkhe den op de binnenlandse markt niet te overschatten, daar hier rekening moet worden gehouden met een mo gelijke invloed van de teruglopende conjunctuur op de fruitconsumptie, die bovendien zal kunnen putten uit een ruime aanvoer van sinaasappe len. Samenvattend wordt gezegd dat al les er op wijst dat het komende sei zoen van hard fruit zal staan in het teken van scherp concurrerende prij zen, een factor waarmede vooral de fruitpachters rekening dienen te hou den willen zij niet voor grote verlie zen komen te staan. (Advertentie) "NE heer Kroestjev is met een u soort van springprocessie be zig. Zo veel stappen vooruit, dan weer zoveel stappen achteruit. Men krijgt de indruk, dat hij minder trek gevoelt in een topconferentie en dat hij vooral van de vergader plaats New York niet veel moet hebben. Wellicht vreest hij demon straties, zo geen aanslagen. Van daar dat hij met vreugde aanhaakt aan het aparte standpunt van De Gaulle, echter met negatie van de mening van de Franse regerings leider, dat een topconferentie met beperkte deelneming in Europa zorgvuldige voorbereiding vereist De Russische minister-president gaat voort met het colporteren van de mening, dat er door de rustige aanwezigheid van Amerikaanse en Britse troepen in de Levant ieder ogenblik een wereldoorlog kan los barsten. Hij verzint plannen van Turkije om Irak te overweldigen en bouwt daarop beschuldigingen van agressie. Zo wil hij de onrust gaan de houden, omdat zijn agenten ge dwarsboomd worden in hun plan nen, het Midden-Oosten nog ver der „om te wentelen". Het Westen kan nu niet beter doen dan de heei Kroestjev met zijn eigen haast te verslaan. Laat de Veiligheidsraad nog deze week bijeenkomen. Laat het die een datum voor een top conferentie in de naastbije toe komst voorleggen. Als Rusland dan weer met zijn veto's gaat strooien, weet ieder wat de vredeswil van het Kremlin waard is. Maar in het schrijven van brieven met propa gandistische bombast voor de bui tenwereld is Kroestjev altijd de baas. Hij hoeft geen bondgenoten te raadplegen en is slechts aan zich zelf verantwoording schuldig. Daar moet nu snel een einde aan ge maakt worden. Laat men de Rus sische dictator aan zijn eigen haast vastnagelen. "TOEN een paar weken geleden een Nederlands blad melding maakte van Indonesische voorne mens, een gewapende inval op Wes telijk Nieuw-Guinea te beproeven, werd dat in Djakarta als een ver zinsel bestempeld. Een feit is het echter, dat generaal Nasution, de chef-staf van het Indonesische leger, nu openlijk heeft verklaard, dat naar een militaire oplossing van het Irian-vraagstuk zal wor den gegrepen, als de diplomatieke middelen falen. Men weet, wat In donesië onder diplomatiek overleg over dit vraagstuk verstaat: Ne derland moet het gebiedsdeel zon der meer afstaan; alleen over bij komstigheden kan dan nog gepraat worden. Men beseft in Djakarta heel goed, dat zelfs de socialisten zie rapport Wiardi Beekman- stichting een afstand aan het bewind-Djoeanda onverantwoorde lijk zouden achten. Zodat de uit lating van Nasution feitelijk in houdt, dat een militaire inval be raamd wordt. Men kan dus zeg gen, dat vrede en veiligheid in het westelijk deel van de Stille Oceaan bedreigd worden. Mogen we nu op de V.N. bouwen, dat ze maatrege len zullen treffen? We hebben meer vertrouwen in eigen, bijtijds ge troffen voorzorgsmaatregelen. Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! In ©en officiële Poolse verklaring is gisterenavond de beschuldiging ge uit, dat het klooster van Czestocho wa, waar, zoals elders gemeld, on langs een huiszoeking is verricht, tegen de staat gerichte geschriften drukte en verspreidde. Er is een persoon gearresteerd en er worden processen voorbereid tegen „degenen die zich tegen de staatsautoriteiten verzetten." (Van een onzer verslaggevers) In de Sint Willibrordusbasiliek te Hulst begon dinsdagmorgen het jaar lijkse ziekentriduum, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Wit Gele Kruis, maar bestemd voor de zieken van de dekenaten Hulst en Hontenisse. Voor de honderddertig deelnemers en deelneemsters nam een driedaags geestelijk en lichame lijk evenement een aanvang. Aan het nieuwe altaar van de ba siliek droeg pastoor-deken H. Koop- mans een plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door de ka pelaans van Gastel en Videler. De pastoor-deken zelf hield de eerste predikatie van het triduum. Hij wees op de Calvarieberg van Christus, de lange en bittere lijdensweg van de Godmens- Hij spoorde de zieken aan in het voetspoor van Christus te tre den en de lichamelijke lijdensweg te dragen in liefde tot God. Tijdens de Heilige Mis, waarin de zieken communiceerden, werden de gezangen uitgevoerd door het knapen koor van Broeder Leonard. Na de kerkelijke plechtigheid traden de brancardiers, verpleegsters en zus ters aan om de deelnemers en deel neemsters naar het pensionaat van de Zusters te brengen. Er waren vol doende helpers en helpsters. Mr. H. v. Son, voorzitter van het Wit-Gele Kruis, sprak er zijn vreug de over uit, dat weer zoveel Zeeuwsch Vlaamse zieken aan het triduum deel nemen. Hij was ook verheugd, dat de patiënten opnieuw bij de Zusters te recht konden, hetgeen het vorige jaar in verband met een verbouwing niet mogelijk was. Het verheugde hem te vens, dat de oude Zuster Juventia weer zo gezond was, dat zij opnieuw een mooi aandeel in de organisatie van het triduum kon nemen. Terwijl de voorzitter dit vertelde scharrelde de Zuster rond met limonadeflessen en drinkbekers. De verdere predikaties in het tri duum zullen worden verzorgd door oud-kapelaan van de Bosch," tegen woordig verblijvend te Nijmegen. Donderdagmiddag is het plechtige sluitingslof, tevens Sacramentsproces sie. Vermeld kan nog worden, dat het triduum via de huisradio vanuit de Willibrorduskerk naar het Liefdehuis wordt uitgezonden.

de Stem | 1958 | | pagina 5