AANSLAG PREMIER OP LIBANESE MISLUKT... Tass zegt: „Deur is niet gesloten55 LAATSTE GROET BEELDENDE" KUNST Zes doden, doch Sami Es Solh ongedeerd Meningsverschil bij KVP in Eerste Kamer Op ieder communistisch schip zijn spionnen aanwezig KENNIS IS Bijna op landmijn Perioden met zon Ooievaar in ziekenhuis Spanning tussen n kerk en staat in Polen Eisenhower: TOP over twee weken Spoedige erkenning Irak door Frankrijk? De huwende onderwijzeres Bonn voelt voor voorstel De Gaulle Spioneren is niets voor een zeeman55 Verhaal van Duitse fotograaf over grens gezet De versterkingen naar N-Cuinea Vijftig kilo lood vereist voor ruimtevaarders Verzoek tot interpellatie afg ewezen Onderzoek inzak» Beierse p.g. gestaakt 7oor God, Kotrinain en Vaderland 98e JAARGANG No. 22821 (Bterc N.V. tfitg. MtJ. Neerlandia. Orneteur. M. B. B. Breder. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brum. Redactieraad: J. M. A. C. Don gen, C. J. t. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech te p. V. M. Vercauteren, L. J. r. t Weetende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. TeL tüil (3 lijnen). Postgiro 278841 "Bureau roor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Pooit WOENSDAG SO JULI 1958 Abonnementsprijs T T.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Gislerenochtend is de auto, waarmee de Libanese premier Sami Es Solh van zijn landhuis buiten de stad onderweg was naar Beiroet, bijna op een landmijn gereden. De premier heeft de aanslag overleefd. Er vielen zes doden bij deze aanslag. In de weg, waarover de auto van de 73-jarige premier en het gewapend geleide naar Beiroet kwamen, was een landmijn ge legd. Deze werd echter tot ont ploffing gebracht door een par ticuliere auto met zes inzitten den, die op korte afstand voor de groep auto's reed. De wagen werd van de weg af ge slingerd en de inzittenden kwamen om het leven. De soldaten die de Libanese pre mier begeleidden, gingen, door de explosie op de weg voor hen achter dochtig geworden, in stelling. Vanuit een hinderlaag werden zij onder vuur genomen. De auto van de premier werd verschillende malen geraakt, maar Sami Es Solh bleef ongedeerd. Een lid van het escorte werd ge wond. Na een betrekkelijk kort vuur gevecht slaagden de soldaten van het escorte erin de aanvallers te verdrijven. Sami Es Solh vervolgde toen zijn weg. De hinderlaag was op ongeveer 16 km van Beiroet gelegd, op de boch tige bergweg van Broumana, waar de villa van de premier staat, naar Beiroet. Veel in openbaar Vijf weken geleden hebben rebellen het landgoed van Sami Es Solh aan gevallen. De Libanese premier, op wie de rebellen felle kritiek hebben uitgeoefend, heeft zich tot nog toe weinig van zijn tegenstanders aan getrokken. Hij vertoonde zich, in te genstelling tot de in zijn paleis kam perende president Sjamoen veel in het openbaar en rookte iedere dag in zijn stamcafé zijn waterpijp. Sami Es Solh is een Moslem. De overval was door de rebellen goed voorbereid en zou zeker gelukt zijn wanneer, volkomen toevallig, de zwarte Cadillac die voor het officieel gezelschap reed, de mijn niet tot ont ploffing had gebracht. Gevolgen voor verkiezingen Het is intussen wel al duide lijk, dat deze aanslag bepaalde gevolgen zal hebben voor de presidentsverkiezingen, die mor gen in Libanon gehouden zul len worden. De regering heeft nl. te ken nen gegeven, dat zij van haar kant de verkiezingen zal ver hinderen, zolang de regering de weerstandsnesten van de rebel len in Beiroet niet heeft opge ruimd. Hierdoor komt generaal Foead Sjehab, de stafchef van het Libanese leger van wie (zoals wij gisteren nog onder „Laatste Nieuws" hebben gemeld) algemeen verwacht werd, dat hij tot nieuwe president zou worden gekozen als opvolger van Sjamoen in een moeilijke positie. Zou hij nl. deze eis van regerings zijde inwilligen dan wordt zijn (nu nog neutrale) positie ten opzichte van de rebellen onhoudbaar. Zou hij niet bereid zijn aan deze regeringseis tege moet te komen, dan kan hij uiteraard op heftige tegenstand van regerings zijde rekenen. De tot de oppositie behorende af gevaardigden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers hebben ge zegd, donderdag niet aanwezig te zul len zijn tijdens de presidentsverkie zing indien de kandidaten voor het presidentschap niet vooraf hun pro gram bekendmaken. De oppositie eist: 1. Evacuatie van alle buitenlandse strijdkrachten. 2 Af treden van president Sjamoen; 3. Te rugkeer naar een neutrale buitenland se politiek en afzijdigheid ten opzichte van Oost en West 4. Terugkeer naar de politiek van samenwerking met de Araoische landen en een „echte Ara bische politiek". 5. Sociale en be stuurshervormingen. 6. Beëindiging van de perscensuur. 7. Geen juridi sche acties tegen de opstandelingen of hun leiders. 8. Grondwetshervormin gen welke ee.i werkelijk democra tisch parlementair regime waarbor gen. 9. Vorming van een nieuwe re gering. 10. Gelijke verdeling der open bare ambten tussen de Christenen en Mohammedanen. Het Russische persbureau Tass zegt, dat de Westelijke com mentaren, die uit Kroestjevs antwoord lezen, dat hij tegen een topconferentie in de Veiligheids raad is „het bij het verkeerde eind hebben" De Sovjet-Unie heeft het voorstel van het Westen om een speciale top conferentie in de Veiligheidsraad te houden, aanvaard, maar Groot-Brit- tannië en de V.S. hebben dit voorstel „met verbazingwekkende haast" vervangen door een ander, met de bedoeling het vraagstuk van het Midden-Oosten te laten behandelen door de Veiligheidsraad in zijn nor male samenstelling, aldus Tass. Dit persbureau voegt hieraan toe, dat beide landen in de Veiligheidsraad over een „automatische meerder heid" beschikken. Men moet de diplomaat in de Wes telijke landen, die verklaart dat Kroestjev ,de deur met een klap gesloten heeft", aanbevelen te lezen wat de Russische premier werkelijk heeft geschreven, zo besluit Tass. Verder overleg Een druk diplomatiek verkeer blijft overigens kenmerk van de in ternationale toestand. De leiders der staten, die bij de Bagdadse ver- OP DE STAATSMIJN Hendrik is op de 730 meter verdieping een 27-jarige ongehuwde hulphouwer uit Schinveld onder vallend gesteente bedolven en op slag gedood. OPSTANDELINGEN op Haïti hebben gisteren bezit genomen van een ka zerne van het leger te Port au Prin ce op het eiland. In de straten werd geschoten. Later heroverden rege ringstroepen de kazerne. DE BANK OF ENGLAND heeft de normale betrekkingen met de nieuwe republikeinse regering van Irak her vat. DE RAADGEVENDE commissie in zake de nieuwe Franse grondwet heeft gisteren een begin gemaakt met haar werkzaamheden door de voormalige premier Paul Reynaud tot voorzitter te kiezen. DE KLM voert een charter-vlucht uit voor Ibn Saoed. Een dochter van Ibn Saoed vliegt nl. met enkele le den van haar gevolg met de „Prin ses Irene", een Douglas DC-6, van Riyadh in Saoedi-Arabië naar Bazel. TWEE THUNDERJETS van de na- tionalistisch-Chinese luchtmacht zijn gisteren boven de Straat van Formo sa door communistisch-Chinese straaljagers van het type Mig neer geschoten. EEN SUBCOMMISSIE van onderzoek van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft aanbevolen de industrieel Goldfine, een vriend van president Eisenhowers-assistent Adams, aan te klagen wegens onge hoorzaamheid aan het Congres. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt dins- dagavond te 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer en perioden met zonne- Z schijn. Matige, tijdelijk zwakke 5 wind tussen west en zuidwest. Enige stjjging van temperatuur. Verwachting van het Belgische t Weerkundig Instituut: Meestal matige wind uit zuidwest 1 wolkTm'JBewoikï tot =™aar be- wolkt met enkele opklaringen. U^ele neerslagvlagen. Tempe- ratuur zonder grote verandering Vandaag: zon onder 20.35 uur Maan op 20.58 uur ^°/£enfi:noZ°n op 4 59 uur' Maan onder 6.02 uur. De slachtoffers van het auto-onge luk op de Autohahn Stuttgart-Ulm zijn gisteren in Amsterdam ten gra ve gedragen. De route van de stoet liep door de Jordaan, waar gestopt werd voor het geven van een laat ste groet aan een der daarbij om gekomen buurtgenoten. Op de foto zien we een neefje van de slacht offertjes, die een tuiltje bloemen op de kistjes plaatst. dragsorganisatie zijn betrokken, heb ben gisteren, na afloop van hun con ferentie, een communiqué uitgege ven, waarin dank wordt gebracht aan de V.S. voor de toezegging om met hen samen te werken bij het verze keren van hun veiligheid. Boodschap Tito Tito heeft inmiddels voor de tweede keer boodschappen over de toestand in het Midden-Oosten gezonden aan de regeringsleiders van Zweden, Griekenland, India, Indonesië, Ethio pië en Birma (landen, die dus met uitzondering van Griekenland, dat lid is van de NAVO niet tot een bepaald blok behoren). Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Belgrado wil Tito, dat deze landen druk uitoefenen op de grote mogendheden om tot ontspan ning in de wereld en speciaal in het Midden-Oosten te komen. In deze kringen te Belgrado ver klaarde men, dat men over in lichtingen beschikte, dat Kroest jev Nasser in Moskou gewapende vrijwilligers uit de Mohamme daanse Sovjet-republieken heeft toegezegd, als de V.S. of Groot- Brittannië Irak zouden aanval len. A-A-conferentie Naar te Beiroet vernomen wordt, wenst president Nasser een zo spoe dig mogelijke bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken j der Afrikaanse-Aziatische landen. De j diplomatieke vertegenwoordigers van de VAR hebben opdracht gekregen de betrokken regeringen te polsen over plaats en datum. De in het Noorderdierenpark te Emmen in gevangenschap geboren ooievaar die, nu 10 weken oud, reeds vluchten maakt, daalde gisteren na een vlucht in de ren van een emu, die van dit bezoek niet was gediend en het dier dusdanig attaqueerde, dat het een poot brak. De vogel werd in het diaconessenhuis te Emmen opge nomen, waar men groot respect voor een ooievaar toonde. Onder assistentie van vier zusters moest de vogel een langdurige chi rurgische behandeling ondergaan, waarbij een gipsverband werd aan gelegd. Men hoopt, dat de vogel de poot zal behouden om in staat te zijn de trek naar het zuiden te volbrengen. Het Vogeltrekstation te Leiden, dat de vogel heeft laten ringen, was nl. be nieuwd, of deze in gevangenschap ge boren vogel de ouders zou verlaten om de trek naar het zuiden mee te maken. Mocht de poot niet genezen, dan zal worden getracht de ooievaar van een kunstpoot te voorzien. Kardinaal Wyszynski van Polen heeft zich naar het klooster van „Jasna Gora" begeven, waarin re chercheurs vorige weck een inval hebben gedaan en een groot aantal boeken, tijdschriften en andere docu menten hebben meegenomen. Verwacht wordt, dat de kardinaal verscheidene dagen in het klooster zal blijven. Kardinaal Wyszynski vertoefde zondag reeds in „Jasna Gora", een nationaal heiligdom in Polen, waarin sedert 1956 het „Instituut van de primaat" is gevestigd. Deze instel ling belast zich met het uitgeven van geestelijke literatuur en kerkelijke toespraken, met toestemming van de Poolse regering. Toen de kardinaal zondag een speciale avondmis bij woonde in het heiligdom, preekte hij niet. Evenmin onderhield hij zich op andere wijze met de gelovigen, die zoals elders in deze editie gemeld strijd leverden met de recher cheurs toen deze vorige week het klooster tegen de wil van de overste wilden binnen gaan. President Eisenhower zal Kroestjev voorstellen, in het raam van de V.N. tussen tien en vijftien augustus een topcon ferentie te houden, zo is giste ren van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Naar verluidt zullen de V.S. er niet op staan, dat de bijeenkomst te New York wordt gehouden. Zij zou den akkoord gaan met een verga dering in Europa, indien de Veilig heidsraad hiertoe zou aanbevelen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat de Franse regering misschien spoedig zal overgaan tot de er kenning van het nieuwe bewind in Irak, aldus bericht U.P.I. Tegelijkertijd zullen waarschijnlijk besprekingen beginnen om de diplo matieke betrekkingen tussen Irak en Frankrijk te normaliseren. Sedert de Brits-Franse invasie in Egypte zijn de betrekkingen tussen de twee landen niet normaal geweest. (Van onze parlementaire medewerker) De behandeling van het wetsont werp wyziging van de l.o.-wet, waar bij o.a. het verkeersonderwijs wordt ingevoerd, terwijl het Spaans facul tatief wordt gesteld voor de ulo, heeft oen opvallend meningsverschil naar voren gebracht binnen de KVP- fractie in de senaat. Ook in de Tweede Kamer was bij gelegenheid van dit feit reeds meningsverschil in de kwestie van het eventuele ont slag van de huwende onderwijzeres. In de Eerste Kamer werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen, maar daarbij werd aangetekend, dat zeven leden van de KVP geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Als zodanig werden ge noteerd de heren Gielen en Derk- sen en de afwezige leden Hooy, Schuurmans, Zegers, J. Maenen en van Lieshout. De heren Gielen en Derksen waren de woordvoerders van deze groep, die betoogden, dat door het amende ment van Sleen in de Tweede Ka mer de gezinsbelangen te zeer zijn geschaad. Het amendement schrapte uit het wetsontwerp van minister Cals de bepaling, dat de gemeente besturen de huwende onderwijzeres kunnen ontslaan. Prof. Gielen be toogde aan de hand van degelijke onderzoekingen, dat de belangen van onze gezinnen schade lijden wanneer de moeders buitenshuis gaan wer ken. Daartegenover stond de mening Volgens officiële Westduitse krin gen hebben de besprekingen, die de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, dinsdag te Bonn met zijn Westduitse ambts genoot, dr. Von Brentano en bonds kanselier Adenauer heeft gevoerd, een groot succes opgeleverd. Hetgeen Couve de Murville aan voerde over de voorwaarden, waarop volgens Frankrijk het Westen het best besprekingen met de Sovjet premier Kroestjev kan aanvangen, maakte indruk op de Duitse staats lieden. Het is echter nog niet duide lijk of de Franse argumenten bonds kanselier Adenauer hebben afge bracht van zijn voorkeur voor top- besprekingen in het verband der Verenigde Naties. Communistische schepen die Westelijke havens aandoen vor men een onderdeel van het com- heeft een naaiVet Westen fe- bekeerde kapitein vluchte koopvaardijkapitein verklaard. Volgens deze, Kurt Mallast ge heten, heeft ieder communis tisch schip dat een haven in het Westen aandoet spionnen aan boord die waardevolle ge gevens verzamelen voor de communisten, aldus bericht U.P.I. "Ik was een van deze spionnen. Ik had een code-naam en uitgebrei de instructies voor spionagedien sten zo vertelde hij na in West- Duitsland politiek asiel te hebben §ev.r.?„a®c'' Mallast was kapitein van de 430 ton metende „Sassmitz", die met een lading kunstmest op weg was van Stralsund aan de Baltische Zee naar Amsterdam. Hij verliet het schip, toen hij wegens de storm gedwongen was de haven van Cux- haven binnen te lopen. „Ik voelde plotseling niets meer voor het werk. Dag en nacht hield ik me be zig met het herhalen van mijn be velen: wees attent en meld iedere persoon in het Westen, of hij nu vriend of vijand van het commu nisme is. Vergeet geen bijzonder heden", aldus de zeeman. „Als je geen beroepsspion bent, breekt eenmaal de dag aan, dat je dit alles beu bent. De communisten geloven dit misschien niet, maar het is een feit, dat spioneren niets is voor een zeeman", aldus Mal last, die twintig jaar heeft geva ren. „Ik was geschokt, toen ik hoor de dat de communisten gegevens bijhouden over mensen die in het Westen als loyale burgers van hun land leven. Ik begreep, dat de rapporten, die ik meebracht, zorg vuldig zouden worden onderzocht en vergeleken met reeds eerder ont vangen inlichtingen. Mensen die doorgaan voor vrienden van het communisme worden benaderd door andere communistische agen ten en men verzoekt hun eveneens als spionnen te willen werken. Ik werd gewaarschuwd zodanig te werken, dat niemand zou merken dat ik een spion was." Mallast zei te geloven, dat zich aan boord van elk Oostduits schip dat Westelijke havens binnenloopt minstens een of twee spionnen be vinden. Veel Oostduitse schepen hebben ook communistisch propaganda materiaal aan boord. Veel van dit materiaal wordt aantrekkelijk ge maakt door foto's van mooie vrou wen. Voor de rest zijn de tijd schriften en ander soort propagan damateriaal gevuld met artikelen waarin het communisme meer of minder bedekt wordt opgehemeld. van mevr. Luyckx (KVP), dat man en vrouw zelf moeten kunnen beslis sen over de vraag of de vrouw zal gaan werken. Minister Cals bleef vol houden, dat hij het in wezen wel eens was met dit laatste standpunt, maar dat hij toch liever het amen dement van Sleen niet had zien aan genomen. Dit alleen, omdat men er verkeerde conclusies uit zou kunnen trekken. De CHU en de WD heb ben bij dit debat hun vrees uitge sproken, dat in bepaalde gevallen de gemeenten toch nog met willekeur zouden kunnen optreden wanneer het ontslag van een gehuwde onderwijze res aan de orde zou zijn. Maar mi nister Cals bracht daartegen in, dat een en ander geheel afhangt van een eventuele verordening van de ge meenteraad. In andere gevallen is er altijd beroep bij de Kroon mogelijk. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren besloten de zaak tegen de persfotograaf Karl Breyer uit Aken alsnog in hoger beroep te behandelen. Breyer werd. zoals gemeld, op Schiphol gearresteerd, toen hij daar met een grote collectie foto's en films van de revolutie in Irak aankwpm, omdat hij nog een vonnis had te on dergaan, dat hem door de rechtbank te Maastricht twee jaar geleden we gens smokkel van koffie was opge legd. Daar het vonnis destijds niet aan B. betekend kon worden, heeft zijn verdediger, mr. Kokosky, alsnog ho ger beroep aangetekend. Nadat Breyer door het hof verhoord was en het hof zich daarna in raadkamer had terug getrokken, werd door de deurwaarder het bevel tot zijn invrijheidstelling af gekondigd op voorwaarde van een borgsom van 1000 en de belofte, dat hij zich niet aan de behandeling van zijn zaak door het Hof zal onttrekken. Hiervoor blijft het blad „Paris Match", waarvoor Breyer werkt, borg. Terstond daarop is de fotograaf door de Bossche vreemdelingenpolitie over genomen en naar de Nederlands-Duit se grens bij Heerlen gebracht, waar hij als ongewenste vreemdeling het land is uitgezet. In Vallauris aan de Franse Rivièra wordt een tentoonstelling gehou den van Picasso's nieuwste werken. Tijdens een der tentoonstellingsda- gen werd er een modeshow gehou den. Foto: Pablo Picasso voelde zich kennelijk in zijn element tussen de mannequins. (Van onze pari. medewerker) De versterking van de mariniers eenheden in Nieuw-Guinea met klei ne groepen luchtafweerspecialisten van landmacht en luchtmacht, bete kent zeker geen wijziging van het defensiebeleid in Nieuw-Guinea, zo heeft minister Staf verklaard. De technische ontwikkeling en de voort gaande levering van wapens, waar onder zeer moderne aan de repu bliek Indonesië, maakten echter een zekere aanpassing noodzakelijk. De versterkingen konden niet door het korps mariniers worden opgebracht, op de eerste plaats omdat de vre- dessterkte van het korps daarvoor niet groot genoeg is en op de tweede plaats, omdat men daar niet be schikt over luchtafweerspecialisten. Het is wel de bedoeling, dat ook dienstplichtigen worden uitgezonden, maar daarvoor moet eerst de dienst plichtwet worden gewijzigd. Uit de gegevens die Explorer IV naar de aarde zendt, kan worden vastgesteld dat boven de 1.000 km een intensieve straling heerst, aldus heeft dr. James van Allen, hoofd van de afdeling natuurkunde van de uni versiteit van Iowa medegedeeld. Hij wenste niet nader over de aard van deze straling uit te wijden, maar voegde hier aan toe, dat toekomstige ruimtevaarders ieder een bescher mende laag van vijftig kilo lood zul len moeten gebruiken. Hoogstwaarschijnlijk wordt de stra ling, die op ongeveer duizend kilo meter van de aard begint, al naarge lang men de zon nadert, groter. (Van onze pari. medewerker) De Eerste Kamer heeft een ver zoek van de communist Seegers om de minister van Buitenlandse Zaken te mogen interpelleren over de ont wikkelingen in het Midden-Oosten af gewezen. Alle fractieleiders van de democratische partijen hebben daar bij betoogd, dat men geen behoefte had aan communistische propa ganda. Het onderzoek naar beschuldigingen dat de Beierse procureur-generaal Von Decker zijn positie zou hebben mis bruikt om d voormalige concentralie- kamparts Eisele in staat te stellen naar Egypte uit te wijken, is gestaakt, daar er geen beweegreden voor een der gelijk misdrijf bestond. JZnahic Sila" Kennis is Macht") een Russisch blad, heeft bekendgemaakt, dat het lanceren van een aardsatelliet, die de uitzendingen van de Mos- kouse televisie doorgeeft aan de „meerderheid der mensheid", al binnen het bereik van de Russische wetenschap en indu strie is. De satelliet zal daar toe tot een hoogte van 36.000 km in de ruimte worden gescho ten om dan verder met de aar de mee te draaien, aldus het blad, geciteerd door Tass. De kosten van een en ander zouden slechts een klein deel bedragen van die van de dui zenden televisiecentra, etc., die nodig zouden zijn om een groot deel van de wereld te bestrijken.

de Stem | 1958 | | pagina 1