Schitterend concours hippique te Breda Cavalleria Rusticana te Heinkenszand Portret van Kassim in geheime bergplaats Veel belangstelling voor Folkestone-week in M'burg Springconcours en vrolijke gevechten Roofoverval te Lemmer GOEDE PRESTATIES BIJ ZEEUWSE ZWEMTITELS Nobel gebaar DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JULI 1958 .Wickie" opgegeven Stunt van persfotograaf SPORT IN 'T KORT LAATSTE NIEUWS Waarnemers V.N. vragen versterking DE ZEEKONINGIN (Van onze hippische medewerkster) Het zien gaan van een mooi paard in hogere dressuur onder een ervaren ruiter is als het lezen van een gedicht. En het tal rijke publiek dat dit bijzondere concours-hippique van boven genoemde vereniging heeft bijgewoond, heeft kunnen genieten van excellente paardensport. Bijzonder is dit concours, omdat het stond in het teken van het 75-jarig bestaan in september van deze oudste vereniging op dit gebied in West-Braban, maar te vens omdat er deze middag ook selectiewedstrijden voor de spring- kampioenschappen te Nijmegen werden gehouden. 19 Juli was daarvoor reeds een jachtspringconcours geweest in Blaricum; 23 juli een Ma-springconcours in Hoofddorp; deze middag een Mb-springconcours in Breda en dan 1 augustus een springcon cours Puissance te Leeuwarden. Men kon dus verzekerd zijn dat de fine fleur van de springpaarden aanwezig zou zijn. Tatjana, Master, d'Artagnan, Hanko en Baltimore zijn namen in de spring paardenwereld. tie werd toegelicht door lt.-kol. Ca- merling Helmont. Deze demonstra tie was wel een hoogtepunt in dit uitgebreide programma. De figuren werden feilloos met onzichtbare hul pen gereden. Ook de heer Gilhuys kreeg een warm applaus. Na deze demonstratie volgde de barrage; er werd tot tweemaal over gesprongen over hindernissen tot 1.60 m. Het eindresultaat was een overwinning van ritm. Gruppelaar met d'Artagnan". Als slot van deze hippische sport dag werd een springconcours gehou den „Take your own risk", waarin in een vastgestelde tijd uit een serie op gestelde hindernissen een maximum aantal zélf te kiezen hindernissen dient te worden gesprongen. Alle pt. Zo hebben we deze concoursdag kunnen genieten van mooie paarden en goede sport. Het is alleen een on plezierig gezicht, dat enkele ruiters zoveel hun karwats blijken te moe ten gebruiken om hun paarden over de hindernissen te brengen. Mogen In de morgenuren werd op een mi litair terrein van de Chasséekazerne de dressuurproef gereden, samenge steld door de .Vereniging van Dres suurruiters (L proef no. 3) en goed gekeurd door de NHS. De proef was niet zwaar te noemen, want geen en kele zijgang werd gevraagd. Enkele Poolse imports maakten hun debuut in de ring o.a. de fraaie, hoog in het bloed staande goudvos Aaron van de heer Nijland. Winnaar in deze ru briek, welke altijd een der mooiste is van een c.h., werd dr. Otjens uit Den Bosch met de schimmel ,,Bla- watt". Dat men hier kan spreken van de „kunst" van paardrijden to nen ons wel de verrichtingen, waar de eenvoudigste oefeningen een vol ledige concentratie vragen van rui ter en paard. Op het concoursterrein had intus sen het jeugdspringconcours plaats gevonden, dat gewonnen werd door Bella Speijer op Kagera met o ft. in 58 4/5 sec. De jeugd deed erg zijn best en meerdere foutlozen parcour- sen doen verwachten, dat deze rui ters de plaatsen moeten gaan inne men van degenen, die het hoofdstel aan de muur hebben gehangen, zoals we tot ons leedwezen hebben moeten vernemen van de bekende concours- ruiter Wiel Hendricks. Na de jeugd kwamen de amazones aan de beurt met een Damesspringconcours,waar in Mady Koster zegevierde met het trouwe paard Axel, dat vroeger tot de springstal van ZKH Prins Bern- hard behoord heeft. Deze amazone i zou later op de dag met veel succes deelnemen aan het zware springcon-1 cours. j Luitenant-kolonel, die op vlotte wijze het concours leidde vanachter de microfoon, sprak precies om één uur een welkomstwoord tot de aan wezigen, waarna begonnen werd met het jachtspringen. Het parcours was smakelijk opgebouwd met groen en bloemen en de vlaggen maakten het terrein tot een kleurig geheel. Dit jachtspringconcours vereiste wel een zeer in de hand gesteld paard, want vooral bij de eerste sprongen waren veel korte wendingen. Maar enkele i foutloze parcoursen bewezen wel, dat het parcours niet te zwaar was. Bij dit springconcours werden de fouten in tijd omgerekend en gingen de eerste en tweede prijs naar de jeug dige Rob Kouwenberg uit Hooger- heide. resp. met Harro 86 1/5 pt. en Quodian 87 2/5 pt. Deze ruiter krijgt nog een aparte beoordeling voor deelname aan het Europees jeugd- kampioenschap springen in Hanno ver. Amazones Het was een goede gedachte van de Bredase concoursverg. om lande lijke amazones te laten demonstre- ren. Hiervoor was de rijvereniging „Volharding" uit Zundert uitgeko zen, welke ook reeds met succes op trad op het c.h. te Bergen op Zoom. 1 Het keurige gereden verplichte dres- suurnummer 1958 van de NCB onder zij het eens zo ver brengen, dat zij leiding van commandant M. Verheij- deze niet meer nodig hebben om een Damesspringcoucours. 1 M. Koster- Axel 0 f. 61 4/5 sec., 2 E. Riedlin- Tamboer 0 f. 62 4/5 sec., 3 L. Vorst- man-Topsecret 0 f. 65 1/5 sec., 4 M. Eichholtz-La Husarde 0 f. 65 2/5 sec. Jachtspringconcours. 1 R. Kouwen berg, Harro 86 1/5 sec., 2 R. Kou wenberg, Quodian 87 1/5 sec., aparte beoordeling. 1 G. v. d. Kar-Ilone, 2 R. Koster-Hönap, 3 N. Uytendaal- Source Bleue, 4 B. Hensen-Dynamiet, 5 C.Jurgens-Isabelle, 6 Irene Jansen- Petite Pampadour, 7 C. Jurgens-Mus- ketier, 8 J. M. Smits-Wodan, 9 B. Uytendaal-Fürstin 9 I. Jansen-Pas- se Pied 11 H. Riedlin-Tamboer, 12 A. Muller-Talpa, 13 A.Muller-Va t'en. Springconcours Mb: 1 Ritm. Grup- pelaar-d'Artagnan 0 ft; 2 J. v. Tiel- Ferner 4 ft; 3 A. Ebben-Harmonieuze 8 ft; 4 T. Timmer-Master 8 1/4 ft; 5 B. Uytendaal-Hanko 12 ft; 6 Madw Koster. Take your own Risk; 1 ex eaquo A. Ebben-Veracruzona 61 pt; C. v.d. Pol- Abendglanz 61 pt; 3 A. Ebben-Har monieuze 56 pt; 4 C. Jurgens-Muske- tier 54 p. 5 W. Scheeren-Audacieux 51* pnt; 6 Proetske Arts-Rocket 49 pt; 7 J. Smits-Wodan 49 pt; 8 Wouters van de Woudeweyer-Rebel 48 pt; 9 B. Arts- Tatjana 48 pt; 10 B. Uytendaal-Sour- ce Blue 47 pt; 11 W. van Dam-Sun light 47 pt; 12 W. Scheeren-Berenice 45 pt. (Ongecorrigeerd) Het zoeken naar de witte muis - - - „Wickie" die woensdag in de neus- hindernissen zijn in punten afhanke- kegel van een Thor-able-raket een lijk van hun zwaarte gewaardeerd. reis van 9.6OO km heeft gemaakt, is Wie aldus het meeste aantal punten j opgegeven. heeft vergaard, is winnaar. De eer-1 p>e raket werd woensdag gelan- ste plaatsen waren bezet door A. ceerd vanaf de Amerikaanse proef- Ebben met Veracruzano en C. v. d. I basis te Cape Canaveral. Men heeft Pol met Abendglanz, beiden met 61 I de neuskegel niet kunnen terugvin- (Van onze verslaggever). De provinciale kampioenschappen van de landelijke ruiters, georgani seerd door de Zeeuwse bond van landelijke rljverenigingen hebben zaterdag nog een duizend belang stellenden o.w. de Commissaris der Koningin en echtgenote naar Heinkenszand gebracht. Zo slecht als het weer 's morgens was, zo goed werd het 's middags en dit werkte niet weinig mee om het springconcours in de prachtige om geving van de Boerendijk te doen slagen. Er is niet alleen in ernst, met moed en bravour gekampt, maar er werden ook voortreffelijke shownummers als piramide-rijden, parade en défilé ge geven en voorts lachsuccessen als het gevecht tegen de hoeden en de clow nerie van een kamp tegen een paar in stierehud gestoken mannen, waar voor de paarden doodsbenauwd ble ken. Het springconcours klasse B. om het kampioenschap van Zeeland werd gewonnen door W. van Nieuwenhuy- zen van „Oranje-zon" (Oostkapelle) op Inko; goede tweede werd J. v. d. den, doordat de radiozender niet werkte. Donderdag hebben zeven vliegtuigen nog vergeefs gezocht in het zeegebied bij het eiland Ascen sion in het zuiden van de Atlantische Oceaan. SUkke van „de Eendrachtruiters" (Oud-Vossemeer) op Loek en derde A. Crucq van „Walcheren" (Nieuw- land). De kampioen Om drie uur in de nacht van vrijdag op zaterdag zette ge- De Duitse fotoreporter en werd toegelicht door luitenant kolonel Hussem, die het publiek wees op de kalmte en rust van de paar den. De amazones ontvingen een wel verdiend applaus, waarna het zware springconcours begon om „Het Bron zen Paard van Breda" en om deel name aan het springkampioenschap. Nadat 19 ruiters gesprongen had den, bleven er 6 ruiters over met nul fouten, die dus over moesten sprin gen, onder hen als enige amazone Mady Koster met Axel. Alvorens tot barrage over te gaan gaf de heer H. Gilhuys uit Dordrecht op het paard „Grand Fils" een Hogeschooldemon stratie, waarbij piaffe, passage, gal opchangementen om de pas, Spaanse en Polka pas, welke laatste bewe gingen eigenlijk niet tot de klassieke hogeschool behoren. Deze demonstra- „Detn Pferd ist ein T'dnzer an dei- ner Hand" (Binding). H. Gilhuys (Dordrecht) op Grand Fils. parcours goed te volbrengen. Tussen twee nummers van het programma was er nog een aardige „plechtigheid", welke bestond uit een huldiging van mr. Albers Pistorius", „Onze Frans" zoals de heer L.Uyten- daal zeide, die hem gelukwenste met zijn zilveren jubileum als concours- ruiter. Een grote krans werd hem omgehangen; mevrouw Albers Pisto rius deelde in de hulde. Uitslagen: Dressuur L. 1 dr. Otjes, Blawatt 223 1/2 pt, 2 D. Siem, jr. Akteur, 210 pt., 3 C. Putters, Bel-Ami 198 1/2 pt., 4 Mevr. Nijland-Caspar 197 1/2 pt., 5 J. Nijland-Aaron 185 1/2 pt., 6 T. Eijsvogel-Paddy 1866 pt. Jeugdspringconcours. 1 Bella Speij- er-Kagera 0 f. 58 4/5 sec., 2 T. Zwols- man-Monpti 0 f. 61 3/5 sec., 3 T. Zwolsman-Monpti 0 f. 61 3/5 sec., 4 M. Eichholtz-Panda 0 f. 61 4/5 sec., 5 A. Zwolsman-Prosper 0 f. 63 3/5 sec., 6 A. Muller-Va t'en 0 f. 68 2/5 sec. Dr. Otjes ('s-Hertogenbosch) win naar van de dressuurproef (hoofd letter L) wordt na zijn prestatie gecomplimenteerd. VOOR HET NEDERLANDSE dames- floretteam, bestaande uit Nina Kley- weg, Danie van Rossen en Elly Bot- bijl, is hei, Beneluxtoernooi te Luxemburg bijzonder goed verlopen. De ploeg bezette vóór Luxemburg en België met 18 punten de eerste plaats in he* eindklassement. IN HAARLEM is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een damesteam van DCO en Manchester United Ladies. De einduitslag was 1-0 voor de Ne derlandse ploeg. ONZE LANDGENOTE Corrie Gros- veld heeft te Deauville de finale van het dames-enkelspel van een inter nationaal tennistoernooi bereikt. Daar werd zu echter verslagen door Suzanne de Besnerais (Fr.) met 6-2, 6-1. IN PARIJS heeft de Italiaan Favero zondagmiddag een „omnium voor de eerste drie van de Tour de France" gewonnen, vóór de Luxem burger Gaul en de Fransman Gemi- niani. Hij won de sprint en de achtervolging; de puntenrace was voor Gaul. „VOETBALPROFESSOR" Gunnar Gren heeft dezer dagen van de Zweedse Voetbalbond het verzoek ontvangen om trainer te worden van het national* elftal. Gren zal het aanbod waarschijnlijk accepteren. HET „GEHEIME" HUWELIJK van Billy Wright, aanvoerder van het Engelse elftal, en de music-hall-ster Joy Beverley bracht zoveel mensen op de been, dat het verkeer in de buurt van het bureau van de bur gerlijke stand te Poole bij Bourne mouth urenlang volkomen stil werd gelegd. DE ZWEMWEDSTRIJD tussen Capri en Napels (parcourslengte ongeveer 33 km), waaraan door profs en amateurs wordt deelgenomen, is door de Mexicaan Gutierrez gewon nen. Hij legde de afstand af in 11 uur 8 min 54 sec. Tweede werd de Argentijn Camarero (11.49.53). Kampioen van klasse L. werd M. Geuze van „de Eendrachtruiters" op Pol en van de zware klasse Z: J. van Oeveren van „N.-Beveland" (Wissen- kerke) op Tarzan; de heer v. d. Slikke van „Walcheren", die een le lijke val maakte wer dreserve-kam- pioen. De nieuwe kampioenen zullen in Utrecht om de landelijke titel moeten strijden. Burgemeester H. Derckx opende s middags half drie het concours en hoopte dat het de mooie ruitersport populair zou maken op Zuid-Beve land. dat geen enkele landelijke rij vereniging meer heeft. Aan het concours werd deelgeno men door tien Zeeuwse en één Bra bantse (Willemstad-Fijnaart) vereni gingen. Van hen werd het eiland- sprngconcours gewonnen door N.- Beveland". Te Lemmer is zaterdag een mis lukte roofoverval gepleegd op de heer C. Wijbenga, administrateur van een zuivelfabriek te Heeg. De heer W. zat in het kantoor van de zuivelfabriek te Lemmer te wachten op de melkauto, waarmee het melk- geld voor de veehouders in de Noord oostpolder zou worden meegegeven. In plaats van de melkauto stopte een personenauto voor het kantoor, waar uit een man sprong, die het kantoor binnenging en onder bedreiging met een pistool de heer W. de tas met geld probeerde te ontfutselen. De heer W. sprong echter overeind, waardoor het pistool op de grond viel. Er ontstond een worsteling, waarbij de hee*- W. licht gewond werd. De dader nam hierop de be nen en sprong weer in de auto. De heer W. probeerde nog het portier van de auto open te rukken, maar de overvaller gaf vol gas en wist te ontkomen. Zonder geld echter en met achterlating van zijn wapen, dat bij nader onderzoek een alarmpis tool bleek te zijn. De politie, die on- De Zeeuwse senioren zwemkam- pioenschappen werden zaterdag onder vrij gunstige weersomstandigheden in het prachtige Sasse zwembad ver- zwommen. Er was veel wind en het was tamelijk koud. Dit was niet be vorderlijk voor goede tijden. Deson danks werden nog enkele uitsteken de prestaties geleverd. Zoals te verwachten was is het vooral een strijd geworden tussen Bruinvis en Luctor wie de meeste kampioenschappen zou behalen. Hier. bij moesten de Sassenaren het vooral hebben van de damesnummers, de hoofdstedelingen van de herennum mers. Met 6 kampioenschappen hield Bruinvis tenslotte de eer aan zich. De 100 m. rugslag dames werd een gemakkelijke overwinning voor Ray- monda Vergauwen van Bruinvis in de tijd van 1.38.5 evenals de 200 m. schoolslag, die ze aflegde in 3.24.5. De enige tegenstand die ze in beide nummers ondervond kwam van het zeer jonge Bruinviszwemstertje I. Baart, dat tweemaal tweede werd, resp. in de tijd van 1.40.0 en 3.29.5. P. Rotte van Luctor had niet al te veel moeite de 100 m. rugslag heren op zijn naam te brengen in de tijd van 1,27.0. C. de Rijk van Luctor toonde op de 200 m. schoolslag heren dat hij op dit nummer nog steeds de baas is. hoewel R. de Braai van de Schelde hem aanvankelijk goed partij gaf. In de laatste baan had de Braai echter niet genoeg reserves meer om de Rijk in de eindsprint te kunnen be dreigen. Verrassing In een regelmatige race Verover de het Bruinvis-zwemstretje W. de Bruijn de titel op de 100 m. vrije slag dames in de tijd van 1,20.1. De 100 m. vlinderslag dames bracht een ver rassing. A. Jansen van de Schelde kon namelijk Raymonda Vergauwen achter zich houden en tikte als eerste aan in de tijd van 1.41,7. Op de 100 meter vrije slag heren zag het er even naar uit dat J. Dirkse van Luc- tot het 22 jaar oude record van de oud-Bruinvis-zwemmer, de heer P. A. Neeteson, zou verbeteren. Met zijn tijd van 1.05.3 bleef hij er echter uit eindelijk 0.3 seconde boven. De 100 m. I vlinderslag heren werd na spannende strijd gewonnen door W. de Vries van Bruinvis in de tijd van 1.34,7( die hiermede voor de enige Bruinvia- herentitel zorgde. De 4 x 50 m. wisselslag estafette dames en de 5 x 50 m. vrije slag esta fette dames werden overeenkomstig de verwachtingen gewonnen door de Bruinvismeisjes, terwijl de heren- estafettenummers 4 x 100 m. wissel slag en 5 x 50 m. vrije slag een prooi waren voor Luctor. Opmerkelijk was de tweede plaats van de Ganze in het nummer 4 x 50 m. wisselslag es tafette dames. De waterpolowedstrijd gespeeld tussen een Bruinvis-zevental en de rest van Zeeland, samengesteld uit de aanwezige zwemmers, leverde een 53 zege op voor Bruinvis. zagvoerder Arriens de Lock heed Constellation PH-LDE „Utrecht" op de landingsbaan van „Schiphol". Uit het vlieg- j tuig kwamen repatriërend uit Irak via Athene en Rome naar 1 Amsterdam 35 volwassenen, voornamelijk vrouwen van in I Irak werkende Nederlanders en 22 kinderen en zes baby's. Toen bijna alle passagiers, die zonder uitzondering in zo merkleding waren (men had temperaturen van 40 tot 50 graden Celsius in Irak gere gistreerd) via de quarantaine, de marechaussee en de douane Schiphol in het nachtelijk duister hadden verlaten, kwam een der stewards van de „Utrecht" met zijn geldkistje in de ene en een groot portret van de nieuwe Iraakse premier Abdel Karim el Kassim in de andere hand, de aankomsthal binnenstappen. Dat portret had hij in de cabine ge vonden en moest door een der passa giers zijn achtergelaten. Het karton aan de achterkant was voor een deel er af gescheurd: de ruimte tussen portret en karton was kennelijk als geheime bergplaats gebruikt- In de hal bevond zich op dat moment nog één passagier, de Duitser Karl Breyer, die in de Europawachtkamer wenste te blijven, omdat hij zater dagmorgen een plaats had besproken in het eerste KLM-vliegtuig naar Pa rijs. Het ingelijste portret van de nieuwe Iraakse premier had aan Breyer toebehoord, die het met opzet in het toestel had achtergelaten. Want toen de „Utrecht" op de Amsterdam se luchthaven geparkeerd stond en de chartervlucht uit. Bagdad was geëin digd, had hij het karton uit de omlijs ting gescheurd, toverde vervolgens een aantal films en een stevig pak perskopij te voorschijn, die hij kalm pjes in zijn binnenzak stopte. Breyer middellijk gewaarschuwd werd, is op bleek fotoreporter te zijn, in Aken te zoek naar de dader. Het nummer van wonen en met een speciale opdracht de auto is bekend, doch de kans is van een Parijs' blad naar Irak te zijn groot, dat het een gestolen wagen is. gereisd. Aantrekkelijk Het eerste sportieve treffen tussen Middelburg en Folke stone vond reeds zaterdagmid- iag plaats. Het was de motor- irial, welke gehouden werd op net bekende duincircuit in Vrouwenpolder. Velen waren met extra bussen naar Vrouwenpolder getogen om daar getuige te zijn van dit aantrekkelijke evenement, dat overigens niet mee telde voor de puntentelling van de stedenoontmoeting. De vier Engelse deelnemers bere den zwaardere machines dan die van Scheldegouwen en De Zeeuwen en dat bleek op dit rulle zandcicuit een groot voordeel. Folkestone won dan ook met 409 strafp. tegen 451 voor Middelburg. Ook in het persoonlijk klassement zegevierde 'n Engelsman. Het was Bob Aockley, die met 57 strafpunten als winnaar uit de bus kwam. voor de jeugdige Wim de Jon ge. die met 62 strafpunten beslag leg de op de tweede plaats. De verdere uitslag was: 3 Ted. Stroker (Folke stone) 80; 4 W. Leijnse (Middelburg) 116; 5 J. Meyer (Middelburg) 124; 6 Lesley Dancer (Folkestone) 127; 7 Jan de Visser (Middelburg) 129; 8 A. Bouwens (Middelburg) 144; 9 John Punnett (Folkestone) 145; 10 T. Uil (Middelburg) 152. Na afloop verzamelden de deelne mers zich aan een koffiemaaltijd in café restaurant Wohler te Middel burg, tijdens welke voorzitter Coonen van Scheldegouwen de beker uitreik te aan voorzitter Heath van Folke stone. Deze overhandigde op zijn beurt een vaantje aan de voorzitter van Scheldegouwen, die hierna de Het tweede treffen, dat eveneens niet meetelde voor de puntentelling was de voetbalwedstrijd tussen Zee- landia en een amateurcombinatie van Folkestone. Deze wedstrijd werd zaterdagavond gespeeld. Hoewel Zeelandia wat slapjes begon, werd het toch een aantrekkelijke wedstrijd, waarin voor de rust niet gescoord werd. Twee minuten na de hervatting nam Folkestone de leiding en hoewel de Middelburgers toen het heft in handen namen en talloze kansen kre gen, lieten zij deze onbenut, zodat het einde kwam met onveranderde stand. De volleybaidemonstratie, welke in de rust zou worden gehouden, kon wegens de wind niet doorgaan. De Middelburgers en de Erfgelsen speel den nu een gezellig gemengd par tijtje in de gymnastiekzaal. De dag werd besloten op Minia tuur Walcheren met een uitstekend geslaagde Hollands-Engelse avond. Achtenveertig gevangenen uit de gevangenis van Bazel hebben aange boden een deel van de huid van hun dijbenen af te staan om een 24-jarige scheikundige te redden, die bij een ontploffing in een verffabriek zwaar werd gewond. De gevangenen hadden zich bij de directeur van de gevangenis gemeld voor het afstaan van een deel van de huid van hun dijbenen hetgeen een pijnlijke operatie meebrengt enke le uren nadat de directeur hun had verteld, dat een jonge Zwitser drin gend behoefte had aan de huid om motorclub De Zeeuwen dank bracht het leven te kunnen behouden, voor de medewerking aan de organi- i De acht sterkste mannen uit de ge- satie en uit erkentelijkheid hiervoor vangenis werden tenslotte gekozen het door Folkestone aangeboden voor de operatie: het is nog niet be- vaantje aan De Zeeuwen ten geschen- kend of de jonge scheikundige baat ke gaf. heeft gehad bij de behandeling. Karl Breyervan wie in nevenstaand verhaal sprake is, is zaterdag vlak voor het vertrek van de Viscount, die om 10.10 uur van Amsterdam naar Parijs start, door de koninklijke marechaus see in opdracht van de justi tionele autoriteiten in arrest gesteld. Breyer zal naar Haar lem worden overgebracht voor het ondergaan van een gevange nisstraf wegens deviezenover- tredingen, welke enige tijd ge leden het vonnis werd in 1953 te Maastricht uitgesproken door hem zijn gepleegd. Hij stond namelijk gesignaleerd in het opsporingsblad voor het on dergaan van een vrijheidsstraf en tot het betalen van een geld boete. De marechaussee heeft hem in de gelegenheid gesteld de kopij van zijn reportage alsmede een aantal foto's naar Parijs te verzenden met dezelfde KLM- machine, waarvoor hij geboekt stond. Ook heeft hij nog verscheide ne telefoongesprekken mogen voeren om diverse zaken, zijn reportage in Irak betreffende, te kunnen afhandelen. Hij was er evenwel niet in geslaagd zijn verloofde in Duitsland te be reiken. maar een der functiona rissen op Schiphol bood aan dit in de loop van de avond op nieuw te proberen., teneinde haar van het gebeurde op dl Amsterdamse luchthaven op dt hoogte te stellen. Na een spervuur van vragen vanii Nederlandse journalisten verttit Breyer: „In Rutbah, het grensstadje aané. Syrisch-Irakese grens, ben ik tw« dagen vastgehouden. Ik stond ondt: zware bewaking. De temperatuur In droeg vijftig graden. Plotseling werf ik uit gevangenschap ontslagen. Mijt papieren bleken betrouwbaar te zjjt Met een andere collega heb ik toer. een taxi gehuurd. De chauffeur kende de wegen goed. De rit heeft ons 451 gulden gekost. Toen waren wij ir. Bagdad. Ik kwam in de hoofdstad op 19 juli aan. dus vijf dagen na de re volutie. Ik kreeg een perskaart van de nieuwe regering, waarop n.b. een kroontje staat, terwijl op het belas tingzegel een portret van ex-koning Feisal is afgedrukt." Als bewijs liet Bryer zijn perskaar; zien. Van zaterdag 19 tot en met 24 juli heeft hij in Bagdad rondgezwor ven, steeds vergezeld van een politie officier, dan eens met die, dan weer met een ander pratend. Er gaan hon derd en een verhalen over de moord op koning Feisal, de vroegere regen en kroonprins Abdul Illah en de pre mier Noeri es Said en het is ze: moeilijk om de juiste toedracht act- teraf vast te stellen. De 20e brigadt die bij de revolutie de hoofdrol heeft gespeeld, heeft alle inwonenden van het paleis doodgeschoten. Daarna werden de stoffelijke overschotter. van de premier en de vroegere regen: een prooi van het volk, dat de lijker. twee dagen door Bagdad heeft ge sleept. De een zegt, dat Feisal nop enkele dagen heeft geleefd, de ander beweert, dat hij met een automatisck pistool is gedood. Het stoffelijk over schot van de koning igoet ergens zijn begraven, maar niemand weet de plek. In de gesprekken kwam voort durend tot uiting, dat premier Noer; es Said concentratiekampen heeft ir.-B gericht en dat hij mensen zou hebbe-j"* laten folteren. L Uit diezelfde gesprekken Is hfi Breyer gebleken, dat koning Feisal bemind was in Irak en dat het menig een thans spijt, dat hij is omgebracht Overigens wordt het verspreiden vit foto's van de drie doden door nieuwe regering gestraft met vljftli: jaar dwangarbeid. In Bagdad zelf k, thans alles rustig. De waarnemersgroep der V. N. Libanon heeft de secretaris-gene^1 der V.N., Dag Hammarskjoeld, P vraagd nog 400 waarnemers te ttnitt- waardoor de groep 600 leden louw* len. Dit is verklaard in kringen, w in nauw contact staan met de nemers. De groep heeft in het gepubM*ef°J rapporten duidelijk gemaakt, moeiiyk is de grens met Syrië specteren met slechts 200 waarnefl^ 3424. „Maar... maar ik wilde Aram alleen bedanken," sta melt het meisje onthutst. „Smoesjes!!" snauwt Ambre, „je dacht hem te imponeren met je mooie maniertjes! Vooruit, ga me voor naar je kajuit, ik heb met jou nog iets te behandelen, jij namaak- edelvrouw!" En zonder ver dere plichtplegingen grijpt zij het meisje bij de kraag en verdwijnt met haar door de kajuitdeur. „Wat mankeert haar?" stottert de kaperkapi tein, „Bij Neptunus, ze lijkt wel gek geworden!Snap jij er iets van, Aram?" Aram zwijgt, maar er speelt een lachje om zijn lippen. „Je zou haast denken, dat een zeeheks haar te pakken heeft gehad, toen ze daar in de golven spar telde..." mompelt kapitein Één oog hoofdschuddend. Ambre, een plunjezak over de schouder en een andere in de hand, verschijnt weer in de kajuitdeur. „Ziezo, dit is mijn persoonlijke buit!!" zegt ze, op de zakken wijzend. „Verder wordt hier niets gekaapt!Al lemaal terug naar onze eigen schuit, Aram ook!!" „Wat is er allemaal aan de hand, schipper," vraagt Mer lin, de tovenaar, scherp, als kapitein als eerste over loopplank naar het kapersct- beent. „Niks bijzonders, grauwt Eén-oog korzelig. „Ah1' bre is bijna verdronken e! daarna stapelgek geworden, een prachtige buit is mij de neus geboord en Aram een vrij man!!" DE H. zijn biji

de Stem | 1958 | | pagina 6