-HOESSEIN WERD TOT HOOG SPEL GEDWONGEN Koorts Geef mij maar Nescafe Onrust maar (nog) verontrustend niet STEM-FEUIILETON i Nescafe Glubb Pasja Slapeloze nachten Wanhoopsdaad RADIO T.V. Jordaanse koning vecht voor zelfbehoud Rumoerige organisaties van boeren DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JULI 1958 terstanden fillem van Rijn iGENDA 'andaag Morgen FILMPIONIER HARRY WARNER OVERLEDEN 2. vfoeb van de ^Zonnepriester door Gordon Mac Creagh rw> j fgelopen week de nauwer te hebben :t vorige week za- iandering volledig ladat zij nóg enke- ijk te missen spul- imerd hadden ge- ■rdagavond vijftien van het Griekse anda, dat sinds be- in de haven van ie ketting ligt. op chting noord-Grie thuis moeten ko- riekenland, waar joont, is hun zaak. lagen lang durende leten komen, is hun n achterstallige ga ar uitbetaald krij- Wat zij tegen hun moeten zeggenis lak. Zij werden op net een lege maag ig hebben zij niets met een reiskaartje van vijftig gulden, de gemeentelijke ile zaken uit Vlis- armzaliae resteren- jepakt in een oude nnen doos, mét de rog droegen en die yestond uit blauw d. En in hun handen dat zij recht hadden ir gage. En hierdoor id gekomen ann_ het blijf van deze Griek- Norlanda. ag 29 juli, gelden e Zeeland de volgen- mden: te Hansweert .0 uur, te Terneuzen uur en te Vlissingen f uur. vertentie) ds meer dan 50 jaar gie voor iedere motorI 5 - A'dam - Tel. 86211 -Telex12282 id: Tarzan en de verloren Electro; De ontem- Schouwburg: Strijd tegen middelen, 18 j. Alhambra: In de scha- misdaad, 14 j.Luxor: Ko- a.l. Luxor 8 uur: De graaf :hristo, 14 j. Ledel 8 uur: Afscheid men. 18 j, met voorbeh. Kinema van Dijk 7,30 u.: >al, als voorfilm Verrader- Centrum 8 uur: Contra- >ord, 18 j. m. enig voorbeh. NT ólympia 8 uur: kan ik niet leven, 18 j- oscoopgebouw 8 uur: Ber- Wed. de Cock 6,30 uur: Centrum 3-30 u.; Schieting (Van onze redacteur) Koning Hoessein van Jordanië is momen teel de enige belangrijke tegenspeler van Nas ser in 't Midden-Oosten. Maar dat 't een wan kele tegenspeler is, behoeft men zich niet te ontveinzen. Het zou ook van weinig werkelijk heidszin getuigen, wanneer men de jonge ko ning beschouwde als een kampioen van de de mocratie. Zijn land is niet democratische dan Egypte, of de andere Arabische „mogendhe den". Dat Hoessein momenteel aan de kant van het Westen staat en Britse troepen als be schermers van de Jordaanse onafhankelijkheid naar Amman heeft genodigd, mag voor het Westen in zekere zin gelukkig genoemd worden Maar meer dan een gelukkig toeval is het zeker niet. Als de stukken op het Arabische schaakbord in dertijd anders hadden gestaan, zou Hoessein wellicht een van de grootste lastposten in het Midden-Oosten zijn. Een gematigde figuur is hij allesbehalve. Dat heeft hij in 1956 bewezen, tijdens de Suez-crisis, toen hij in alle ernst voorstelde, zelf in een gevechtsvlieg tuig plaats te nemen en de eerste bom op Tel Aviv te gooien. Hoessetas politiek is er een van zelfbehoud. Hij heeft indertijd evenzeer de Arabische eenheid ge propageerd als de Syrische en Egyptische machthebbers, maar op een gegeven moment schrok hij van de consequenties. Hij ontdekte namelijk, dat in een verenigd Midden-Oosten, in de schaduw van Nassers rijzige persoonlijk heid geen plaats zou blijven voor de monarchie. Hoessein kwam in 1953 aan het bewind, als opvolger van zijn va der, koning Talal, die de vermoor de Abdoellah was opgevolgd, maar na enkele maanden krankzinnig werd verklaard. De eerste jaren van zijn bewind waren allesbehalve succesvol. Hoessein namelijk vatte zijn verantwoordelijkheden niet al te te zwaar. Hij speelde koninkje, zo als hij dat in Engeland had ge leerd, De jonge vorst, gehuwd met de Egyptische prinses Dina, had in Harrow een uitstekende opvoeding gehad. Hij kon perfect dansen, was een uitstekend ruiter en toonde zich in een straaljager even be hendig als de beste militaire piloot. Maar van een vorst wordt meer gevraagd, vooral in een land als Jordanië, waar de ene helft van de bevolking uit rqjge bedoeïenen bestaat en de andere helft voor het grootste deel uit Palestijnse vluch telingen die in allerbehoeftigste om standigheden leven en een willig gehoor vormen voor de propagan da van het communisme, Hoessein was een trouw bezoeker van de nachtclubs in Amman. Hij bezocht ze zo frequent en placht 't zo laat te maken, dat zijn echtge note protesteerde en tenslotte, te leurgesteld, naar Cairo terugkeer de. Er was echter nog meer nodig om de luchthartige vorst tot een ern stiger opvatting van zijn taak te brengen. Het besef namelijk, dat de Jordaanse troon en zijn eigen per soontje onmiddellijk gevaar liepen. Dit besef waaide hem niet aan. Hij moest met zijn neus op de gebeur tenissen worden gedrukt. Eerst toen er onlusten kwamen in Amman en een onhandige politieke manoeuvre van Engeland de Jordaniërs om Nasser deed roepen, werd Hoessein zich bewust van het gevaar dat hem dreigde. In Dayton (Ohio) is woensdag een 13-jarige jongen in het ziekenhuis opgenomen die een temperatuur bleek te hebben van meer dan 43 graden Cel sius. Door koeling is de tem peratuur teruggebracht tot on der de 39 graden. De artsen schrijven de koorts toe aan een zelden voorkomende bloed- klontering. (Advertentie) Harry Warner, een der pioniers van de filmindustrie, is vrijdag na een ziekte van verscheidene maanden op 76-jarige leeftijd te Beverly Hills, in Californië, overleden. Met zijn broers Jack en Albert bracht hij een revolutionaire veran dering tot stand door de eerste spre kende film uit te brengen. De Jordaniërs, zo meende men in Londen, moesten en zouden zich aansluiten bij het pact van Bagdad, Een Britse generaal kwam in hoogst eigen persoon naar Amman om de regering hiervan te over tuigen. Het gevolg was, dat de Vuurtje voor Nasser. De tijd van wederzijdse schouderklop jes en „steek eens op" behoort nu tot het verleden. straten in de Jordaanse hoofdstad werden opengebroken en de binnen landse agitatie tegen de koning sterker werd. Radio-Cairo maakte van dit alles dankbaar ge bruik om er nog een schepje op te doen. De toestand leek onhoudbaar. Maar enkele linkse adviseurs van de koning schaften raad. Het Jor daanse leger namelijk werd aan gevoerd door een Britse comman dant Glubb Pasja, een bekwaam organisator, onkreukbaar, maar Engels. „Als ge het vertrouwen van uw volk wilt herwinnen", zei den Hoesseins raadslieden, „geef dan die Brit zijn ontslag." De koning volgde dit advies op. Hij liet er zelfs zo weinig gras over groeien, dat de verbaasde generaal nauwelijks tijd kreeg Eijn spulletjes in een koffer te pakken. Het was niet alleen een onvriendelijk gebaar van Hoessein, het was ook hoogst ondankbaar. Want dezelfde Glubb Pasja, die hij nu naar huis stuurde, had zijn leger voor een zekere on dergang behoed. Hoessein namelijk had, kort nadat hij aan het bewind kwam, een onmiddellijke aanval op Israël voorgesteld. De Brit had hem laten uitspreken en hem daar na voorgesteld, een tocht langs de grenzen te maken. Toen hij terug kwam in Amman was Hoessein er inderdaad van overtuigd, dat het een beetje riskant mocht heten, met een leger van enkele tiendui zenden manschappen op te trekken tegen 250.000 getrainde en goed be wapende Israëliërs. Maar goed. hij had zijn gezicht gered. De Britse generaal werd in een vliegtuig gezet, bestemming Londen, en Hoessein gaf bovendien te kennen, dat hij voortaan geen hulp meer nodig had. Hij zou het met de hulp van zijn buren wel klaren. De buren bleken niet te beroerd Nasser en de Syrische machtheb bers klopten hem om het hardst op de schouder. Radio-Cairo prees hem als een voorvechter van de Arabische eenheid. En de Jorda niërs zelf bleven niet achter. Ze lieten onmiddellijk blijken, dat ze niet minder voor de Arabische zaak geporteerd waren dan hun koning. Overal namelijk verschenen por tretten van Nasser en onder druk van links ging men zelfs de school boeken aanpassen aan de gewijzig de toestand. Na een paar maanden merkte Hoessein, dat er meer foto's van de Egyptische president in de eta lages hingen dan van hemzelf en dat zijn eigen premier de opvatting was toegedaan, dat Jordanië maar één bestemming kon hebben: als staat te verdwijnen. Alleen in een unie met de andere Arabische lan den zou het zich, economisch en anderszins, kunnen ontplooien. Hoessein vond het welletjes. Te meer nog waar hij ontdekte, dat men in Moskou de ontwikkeling goedkeurend gadesloeg en de com munisten in Jordanië zich beijver den de eenheidspropaganda in de kaart te spelen. Toen gebeurde, waar het Westen zich indertijd zo over heeft ver baasd. Op een goede dag liet Hoes sein alle vooraanstaande commu nisten arresteren en iedere activi teit verbieden die Moskou bevoor deelde. Maar hfj had buiten het pariemen t gerekend, waarin het Nasserisme (communistisch getint of niet) zijn paladijnen had zitten. Ze stemden tegen de voorstellen van de koning en het gevaar voor een staatsgreep werd dreigender dan ooit. Hoessein had slapeloze nachten, die hij overigens niet in ledigheid doorbracht. Hij overzag de stand van de schaakstukken en bevond, dat ze niet ongunstig voor hem stonden. Als hij geen verkeerde zet deed, kon de situatie gered worden. De situatie in het Midden-Oosten namelijk was niet zo simpel als velen ze wilden zien. Koning Saoed bijvoorbeeld was een aartsvijand van de Hasjemitische vorsten (Hoessein en zijn neef Feisal), maar van het communisme moest hij nog minder hebben. Nasser kon dreigende taal spreken, maar een inval in Jordanië zouden de Israëliërs wel eens als een casus belli hebben kunnen zien. De Sy rische president Koeatli had er welücht geen bezwaar tegen, zijn leger naar Amman te sturen, maar aan de oostgrens van Syrië lagen de Irakezen, krachtens de familie band tussen Hoessein en Feisal bondgenoten van de Jordaanse ko ning. Als twee honden om de Jor daanse kluif gingen vechten, zou een derde er wel eens mee vandoor kunnen gaan. Het besef van deze overweging, die de anderen tot uiterste voor zichtigheid maande, deed Hoessein snel handelen. Hij vloog naar Saoed, had een gesprek met koning Hoessein van Jordanië en prin ses Dina kort voordat Hoessein aan het bewind kwam. Hij liet toen bekend maken dat hij zich na de kroning met de Egyptische prinses zou verlo ven. Feisal en kon, bij thuiskomst in Amman, oprecht verklaren, dat iedere aanval op Jordanië de aan valler slecht zou bekomen. Intussen had hij zijn spionnen uitgezet in het leger. En op het moment, dat zijn troon begon te wankelen, greep hij in. Een groot aantal offi cieren werd gevangen genomen en de koningsgezinde bedoeïenen, op vurige paarden, galoppeerden Je hoofdstad binnen. Met de hulp van betrouwbare legerafdelingen bezet ten ze alle vitale punten. Hoessein was de toestand meester. Hij liet alle politieke partijen ontbinden. Zijn regime steunde van dat mo ment al louter op de gewapende macht en op het evenwicht van krachten in het Midden-Oosten, zo als dit onder het dreigend toe. zicht van Engeland en de V.S. in stand werd gehouden. De revolte in Irak, enkele weken terug, bracht de weegschaal uit haar balans. Hoessein die inmid dels een unie-verdrag met Feisal had gesloten was zijn partner kwijt. Hij wist zich plotseling van drie kanten bedreigd. Daar kwam nog bij, dat de situatie in Libanon zijn positie evenmin versterkte. Hij stelde een daad, die men als een wanhoopsdaad mocht beschouwen en die we] bijzonder vernederend voor hem geweest moet zijn. Hij riep de Britten te hulp, die hij eer. der op een weinig hoffelijke manier de deur had gewezen. De Britten kwamen. Maar wat ze er precies willen doen is nog niet duidelijk. Zoals een Amerikaanse politicus, met kennis van zaken, indertijd zei: „Er is maar één ding belangrijk in het Midden-Oosten: handhaving van de vrede. Al het andere is bijzaak." Als de vlam in de pan slaat, kon het we] eens moeilijk zijn ze te doven. Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak (Van onze landbouwmedewerker) Er broeit de laatste tijd wat onder de boerenbevolking. Het is nog geen verontrustend ver schijnsel. Gemeten naar het aantal stemmen dat uitgebracht wordt op de communisten bij de Kamerverkiezingen, kan men zeggen, dat ons volk ongeveer 5 pet teleurgesteiden, ontevre denen en querulanten telt. Dit is niet bijster veel en niet iets dat onrust behoeft te veroorzaken. De landbouw is een groep van de Nederlandse bevolking en heeft dus ook recht op zijn 5 pet teleurgesteiden, ontevredenen en ruziemakers Meer zijn het er naar ons beste weten ook niet, Een aantal van hen heeft zich ver enigd in twee organisaties, de Bond voor Vrijheid in de Landbouw en de Algemene Nederlandse Boerenactie Organisatie. De eerste werkt voorna melijk op de Veluwe, vooral in de zgn. Veluwezoom, de tweede heeft zijn terrein in noord-Nederland voor al in Groningen. Drente en de Veen koloniën. Dit laatste gebied behoort weliswaar tot deze beide provincies, maar is landbouwkundig een afzon derlijk gebied met een eigen boeren bond, die los staat van de Groninger Maatschappij van Landbouw en het Drents Landbouwgenootschap en met een eigen afdeling van de Protes tants Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. Daarom wordt in land- bouwkringen dit gebied altijd afzon derlijk genoemd. Op de Veluwe Geen van beide organisaties heeft een godsdienstige inslag, maar de B.V.L. op de Veluwe werkt onder mensen met een zeer streng en fijn geloof. Allicht dus dat deze bond in zijn uitingen en strevingen hiervan wat meegekregen heeft. In deze stre ken vindt men veel mensen die prin cipieel tegen ziektebestrijding zijn. De gezondheidsdienst voor dieren heeft nogal wat moeite gehad bij de bestrijding van tbc onder het rund vee, en ondervindt thans moeilijkhe den bij de bestrijding van abortus Bang. Ook de K.I. (kunstmatige inse minatie) bij het vee krijgt bestrijding, omdat uit Gods Woord nergens blijkt, dat een dergelijke ingreep van de mens in de natuurlijke gang van za ken geoorloofd is. Voorzover dit voortvloeit uit de godsdienstige over tuiging, moet men daarvoor respect hebben maar de staat kan natuurlijk niet duiden dat deze zeer kleine min derheid de gehele landbouw en de sa menleving benadeelt door besmet vee te houden. Er zijn voor deze veehou ders bepaalde maatregelen getrof fen, maar zij zijn niet vrijgesteld van de ziektebestrijding. Hierover is heel wat te doen, dat in wezen min of meer tragisch is. De Nederlandse rechtspraak is naar wij menen uiterst rechtvaardig, maar de procedure staat wat ver van de ge wone man af. Het Hof te Arnhem heeft inder tijd een veehouder veroordeeld, de man is in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Deze heeft het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof te Den Bosch. Een normale gang van zaken, die nog niets zegt over het uiteindelijke resultaat. Voor de veehouder was dit vernietigen van het arrest ech ter een reden tot jubelen, want „de Hoge Raad had hem gelijk gege ven." Onnodig te zeggen dat zulke woorden indruk maken op eenvou dige lieden. Deze veehouder is een van de voormannen van de B.V.L. In het Noorden De organisatie in het noorden werkt onder wat minder eenvoudige lieden en is daarom van wat ander allure. Maar beide hebben zij gemeen, dat zij tegen zijn. Tegen de landbouwpoli tiek, tegen de overheid, tegen het Landbouwschap, tegen de landbouw organisaties, tegen het Landbouw Economisch Instituut, en waarschijn lijk nog tegen veel meer. Er komt weinig constructiefs uit. Als men het niet eens is met een bepaalde wet of maatregel, kan men twee dingen doen. Men kan hard mop peren, hard roepen en hard met de vuist op tafel slaan. Dat lucht op en staat erg stoer en flink. Maar meest al bereikt men er niets meer. Men kan ook aan de conferentietafel gaan zitten; zorgen dat men goed beslagen ten ijs komt en een wel gedocumen teerd betoog houden, waarin men zijn standpunt uiteenzet en de redelijkheid er van aantoont. Dit staat veel min der stoer, maar meestal bereikt men dat een gedeelte van de wensen ver vuld wordt. De landbouworganisaties en het Landbouwschap hebben de tweede methode gekozen en wie de landbouw politiek volgt kan niet ontkennen, dat zij op deze wijze veel bereikt hebben. Maar deze methode is niet naar de zin van de ontevredenen en ruziema kers. Deze zouden 'n scheldkanonna de op de overheid wensen en de boe- renvuist op de regeringstafel. Zij zien niet in dat de landbouwpolitiek ge voerd wordt voor akkerbouwers en veehouders, voor zandbedrijven en kleibedrijven, voor grote bedrijven met betaalde arbeiders en voor ge zinsbedrijven. Nooit zal men dus een maatregel kunnen treffen, die de ene partij volledig bevredigt zonder de andere partij onrechtvaardig te be handelen. Zowel de organisaties en het Landbouwschap als de overheid moeten zoeken naar het juiste mid den. En dit wordt vrijwel altijd een compromis. Beroepsonruststokers Tot nu toe laat dit alles zich nog niet ernstig aanzien- Het uiten van on tevredenheid kan zelfs gezonder zijn dan het opkroppen er van. Moeilijker wordt het, als verkeerde elementen van deze ontevredenheid misbruik gaan maken. En dit is het geval. Op de Veluwe schijnt een aantal be roepsonruststokers uit het communis tische kamp te willen binnendringen, daarbij geholpen door lieden die een. politiek verleden hebben daterende uit de tijd voor en onder de oorlog. In het noorden zijn heel wat boeren lid van de N.S.B. geweest en zij zijn nog niet allemaal van hun overtuiging be keerd. Verschillende van hen hebben nu relaties met de actie-organisaties. Er is nu nog geen reden tot ongerustheid maar deze beide strijdorganisaties zouden ker nen van gevaarlijke politieke onrust kunnen worden, als de internationale toestand in het westen onrustig wordt. Daarom is het goed dat de regering een waakzaam oog houdt op deze ontevredenen en vooral op hen, die voor of achter de schermen aan de touwtjes trekken. 12) raden had. Uit de hoogte, door een Luxor 8 uur: Fernandel /erkopen. NT olympia: De gevaar- jd voor een meisje, oscoopgebouw 8 uur: Sayo- delijk knikte de oude man een paar menging om dat alles te dragen met maal als tegen zichzelf. Hij ver- de stoere kracht van de roemrijke dween uit het gezicht van zijn ge- De Sotto. rueumjite vangene en liep achter hem om; uit Hij trachtte wanhopig te schreeu- het geschuifel van zijn sandalen was wen, om hulp te roepen om genade op te maken, dat hij ergens mee be- te smeken. Doch slechts een pedemnt Duistere gedaanten ranselden van smalle spleet in het gesteente, viel zig was. Diego boette in het volgend geluid ontsnapte aan ziinrnnnd jw alle kanten op hem los. De sterke, een straal zonlicht omlaag en maak- half uur in zijn liggende hulpbehoe- De Soto mond door kring op de vende en pijnlijke houding voor de De oude ziener kwam weer aange wandaden door hem tegenover hul- schuifeld; hij schonk echter niet de peloze Indianen bedreven. En dat minste aandacht aan de kreunende wtre,n, e,r-, vele scweest Die ver- worstelende man op de steen weerloosheid! Die druk- Hij ging koel en onbewoien met kende stilte! Geen mishandelingen; zijn bezigheden door. Hij was van ge- geen bedreiging; geen hoon of daante veranderd. Mamu, de zonne ranzige stank van geiten, die de te een zuiver ovale nooit gewassen Indianen van de An- vloer, des bij zich hebben, drong in zijn De ziener wees met zijn verschrom- neusgaten. De revolver ging vanzelf pelde hand op een vierkante stenen af; en een der donkere gedaanten bank of tafel en zwijgend legden de slaakte een gil en reutelde afgrijse- peons hun last daar bovenop, lijk. Maar de mannen, die met hem Nog steeds bleef de ziener zwijgen -,r T-.- iaen zien grote Koperen ringen. Zion- weiaige nooiacooi van veren: het was hin? har? wtnoü nnteèri^n v'neHs nn der te vra2en namen ze hun lange ï'f,^en B^offen voor iets onvermij- een kroon van schitterende kolibri- jl wollen gordels, zoals iedere peon ze zonder haast of drukte veertjes met een grote kring van duwd ™ettieeP lamawollTn band^n draagt' trokken handen en voeten voltrokken zou worden- wuivende reigerplufmen, twee meter omziin armen cewondenHii wls üan h"n gevangene door die ringen Achter zich hoorde hij de oude zie- m omtrek, erboven. In plaats van maehtSoos Even machteloos kisen- heen en b?"den ham ,aldus vast- Dle- ner ergens mee bezig. Nog steeds zijn verschoten poncho droeg hij een keleminuten eëledende oude won- ?°-TrsleldS wanhopig tegen, maar klonk het ruisen van water. Ais hij mantel van veren, duizenden veren derdokter h? zhn handen was ge- ?et ba?.tte nlet-,Ze waren vier zijn hoofd opzij wendde, kon hij vaag geweven. De mantel was oud weest In erfrele oeenbhkken wis hii tegeri.een' H« lag nu lang,uitgestrekt de vierkante opening onderscheiden, en op vele plekken kaal gebonden I?s een fama.dfe geslacht goofd bewfgfn "°g Z,J" -Wa-a-r -doorheen gebracht was. Aan geworden, maar in het halfduister zal worden en zag hij de duistere ge daanten om zich heen van de grond opstaan. Het waren vier stoere ke rels. De vijfde lag noch rochelend op de grond. In de opening van het gangetje verscheen de uitgemergelde gestalte van de wonderdokter. „Breng hem hier!" beval hij koel tjes. De vier mannen, die stonken als peons, tilden hem op en volgden zijn bevel. De oude man schuifelde zwij gend voorop en zij volgden hem zon der een woord te zeggen. Het hol scheen eindeloos diep. Hiego meende in de verte het ruisen beide zijden was, zover hij zien kon, verminderde dit zijn pracht nauwe lijks. Het was een overblijfsel van vergane grootheid. Op de ingevallen borst van de priester hing een dof gele metalen schijf, waarop hetzelfde zonneteken met de omgevende stra len gegraveerd was. De geboeide man kreunde kramp achtig. Het enige teken van belang stelling door de priester gegeven, was een blik op de verschuivende zonnevlek, die naarmate de zon daar. buiten verder naar het westen daal de, de stenen bank steeds dichter naderde. Met verschrikkelijke kalmte bleef Eindelijk sprak de toverdokter, een soort bank in de rotswand uitge- hÜ. als een fantastisch wezen uit een van°ëe"n"watervÓl"toV^™„"CMUU Een enkeI w001'd- Hij wees op het houwen en, naar hem voorkwam, andere wereld, bezig bij een der ste- echter niets zien Het jiwlïï vierkante gat, dat naar het andere versierd met gevleugelde gestalten, "en banken tussen de godenbeelden, in het hol. De twde man scheen naar ho1 VOerde' Hij kon het niet duidelijk onderschei- -1 - „Gaat," klonk het bevel. rechts af te slaan. Achter hem aan met'hun lastpe0Js Zonder iets te zeggen verdwenen man «taai? oude de vier mannen. De oude man volg- ker rond 7Hi» m ,et don" de hen weer klonk het geluid van van ..l~ °ade, longen hijgden een schurende steen over steen. VIII Een verschrikkelijk vonnis klonk* een" geluid Schermëchter^en riachtoTfeJ- bevom £°edigir?g kon schcnken' Stenen ban- maar Diego^had nooit geweten^dat Een ^wak licht Sent r fc^p den Zich all£en heen. En het geluid van het water was nu duidelijk en onmiskenbaar. Zonder nog een woord te zeggen, stapten de mannen door een in dé vi*Sw-™'lak^e v'ei'kante opening. Mamu de Ziener kwam terug en en, la ETf, grotere ruimte, keek neer op de gevangene, die hij ïtrfiw."1 TS baHdonker voor hen zo sluw in handen had weten te f0, dl® ?lch tevergeefs krijgen. Hij keek lang en aandachtig. inspande om de richting te bepalen Er sprak geen wrok uit zijn gelaat; - waarin ze nem wegvoerden, meende geen vijandige gezindheid. Veeleer negerafkomst was nog sterk genoeg dat aeze langwerpige ruimte onge- een onpersoonlijke voldoening. Op om hem afgrijselijke tonelen van veer evenwijdig met de buitenkant het oude, perkamentachtige gezicht ,,juju"-plechtigheden en „voodoo"- der rotsen moest liggen. Daarop ont- was niets anders te ontdekken. Al- mysteries voor de geest te toveren, dekte hij waar het licht vandaan leen de sluwe ogen gloeiden in het En wat hij aan Spaans bloed geërfd kwam en bemerkte, dat hij goed ge- halfduister als die van een kat. Ein- had, wat te veel verzwakt door ver- Hij duwde met al zijn zwakke krach- den en het kon hem niet schelen 'en tegen een stenen deksel, dat ook. Verder was er niets te zien dan langzaamaan om een spil begon te die vlek zonlicht op de vloer. draaien. Het was een stenen koffer. Als hij de andere kant uit keek, zoals er zoveel verspreid staan in zag hij ook niets, wat hem enige be- de bouwvallen van het oude Cuzco, diging kon schenken. Stenen ban en daartussen grote stenen beel- ze verschuifbare stenen deksels had den, wier vormen zich in het duis- den. Met ontzettende angst keek hij ter verdoezelden. Daarachter was in onwillekeurig toe naar de dreigende golvende lijnen en zo, dat de gepo- toebereidselen voor iets... hij wist lijste oppervlakte zoveel mogelijk niet wat. licht opving en weerkaatste met De in statiegewaad geklede pries grote kunstvaardigheid een cirkel met stralen uitgehouwen. Verder niets.... Een afschuwelijke doodsangst over viel de man op de stenen tafel. Zijn ter greep in de koffer en haalde er een lang, glimmend, zwart lemmet uit te voorschijn. Het had de vorm van een speerpunt met een kort, van snijwerk voorzien, handvat. De oude man behandelde het met grote eer bied. (wordt vervolgd) DINSDAG 29 JULI 1958 HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening, AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: Wij bezoeken de na tionale tuinbouwbeurs in Naaldwijk. AVRO: 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorsp. 14.35 Promenade ork. 15.15 V. d. jeugd. 16.30 Parapsychologische beschouwingen, caus. 16.45 Pianorecital. 17.15 De dieren wereld en wij, caus. 17.25 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Cabaret. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.25 Dooltocht door de nacht, hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Pianorecital. 22.20 Kamerork. en sol. 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 New York calling. 23.21-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.45 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram. of regenprogr. v. d. jeugd. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok - Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Viool en piano. 14.30 V. d. plattelands vrouwen. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of Re genprogramma. v. d. jeugd. 15.30 Gram.- 15.40 Idem. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof 1700 V d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Als bestuursambtenaar op tournee door Nieuw-Guinea's Vogelkop, door J. J. W. Dubois. 18.00 Lichte muz. 18.15 Vocaal ens. 18.35 Gram. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Groot koor, omr. ork. en sol. 21.50 Brandend pro bleem in Nederland, caus. 22.00 Orgel- conc. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws, 13.11 Gram. 14.00 en 14.15 Idem 14.30 Jeugdorkesten. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 V. d. vrouw. 21.15 Gram. 21.45 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Orgelconc. 22.55 Nws. 23.00-23.10 V. d. zeelieden. BRUSSEL 484 M. 12.00 Gram. 12.20 Nouveautés, 12.35 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. (Om 20.55 Gram.) 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Televisie DINSDAG 29 JULI 1958 NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20- 22.00 Filmprogr. FRANS-BELG.: 17.30 Wereldtentoonstel ling. 19.00 Visa pour l'avenir. 19.30 Le temps et les oeuvres. 20.00 Nws. 20.30 En votre Sme et conscience. 22.00 Wereld tentoonstelling. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG.: 16.00-17.30 Wereldten toonstelling. 19.00 De Socialistische Ge dachte en Actie. 19.30 Nws. 20.00 Inter view. 20.25 Speelfilm. 21.40 Raakpunten..^ 22.10 Nws. en journ.

de Stem | 1958 | | pagina 3