Geen adhesie van Vlissingen aan K. v. K.-brief over veertarieven Supralux plasticlak Huisvesting der prov. waterstaat te Goes Raad Hulst ging met spoed door laatste vergadering Ook verlaging tarieven voor vrachtvervoer Bespreking over aanleg van veerhaven te Kats Tank vaart en scheepsbouw Cardiff was ook gisteren recordstad dagblad pc^tcm Raad zal opheldering krijgen over afbreken springplank Wederwoord van Ged. Staten „Welvaart" Vreemd BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 JULI 1958 den Ged. Staten voor invoering LAATSTE NIEUWS Verzet tegen deelneming van India Afscheidswoorden Kamers van Koophandel vragen Zoete kersenoogst is afgelopen LTS-diploma's te Terneuzen uitgereikt Kasporgo-festival naar de Expo Instructieve tentoonstelling in De Ruyterschool te Vlissingen Eindles aan de technische- en machinistenschool Middelburg KRO maakt van Hulst klankbeeld Wasbeertjes voor Amsterdamse jeugd Oranje XI contra Israël Déze dans is gereserveerd voor „JEL"! VAX MIERLOm ZOON I.Ï. Van 21 tot 25 juli 1958 x e van d we ar ge- 1 door ze ge- de pre- ningen 3, wel- plaat- k werd erbete- ijk 9 en te ver- nijver- Breda lerlingen scholen zocht, van een. het leg- tot deze gaan tot -k. kerk- overeen iet minis- n enz. de 2e half- -regeling assing te aanmer- ienst der gelden in volgende weert om 11.39 uur en 23.41 het hoog- r, te Ter- ur en te De ontem- trijd tegen ur: Tarzan De graaf Afscheid voorbeh. ijk 7,30 uur: Verrader en 9 uur: 8 uur: een meisje 3 uur: de verloren de verloren De ontem- Strijd tegen In de scha- .Luxor: Ko- De agenda voor de Vlissingse gemeenteraadsvergadering van vrijdag middag zag er niet erg dreigend uit en er is dan ook betrekkelijk weinig gesproken. De meeste voorstellen gingen onder de hamer van loco-burge meester MAvan Popering door en waar de wet zulks eiste werd over een aantal voorstellen tot benoeming van onderwijskrachten in vaste dienst ge stemd. Er was maar één punt, dat een enkele tong in beweging bracht. Dat was het voorstel om het raadsbesluit van 30 oktober jl. in te trekken, waar bij aan de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten een grond- en bouwvoorschot werd verstrekt voor de financiering van de bouw van 24 woningwetwoningen aan de Kanaal straat op het Eiland. De geringe woningwettoewijzing aan Zeeland in het algemeen en aan Vlissingen in het bijzonder maakte de uitvoering van dit plan op korte termijn onmogelijk. Het liberale raadslid H.B.J. Knoop vertolkte ongetwijfeld de gevoelens van velen, toen hij zei dit zeer spijtig te vinden. Hij drong er op aan, dat het college alles zal doen wat in haar vermogen ligt om de huizen toch op zo kort mogelijke termijn te doen ver rijzen. De voorzitter was het met deze opvatting eens, maar uit zijn antwoord sprak weinig hoop. De katholieke heer E.G. Vader dankte bij de behandeling van de over te leggen stukken het college voor de verhelderende nota, die hij op zijn verzoek had mogen ontvan gen over de n.v. Haven van Vlissin gen Hij meende, dat van de nota een'nuttig gebruik gemaakt zal kunnen worden als het Zuid-Sloe eenmaal tot Vlissingen behoort. Enige opheldering vroeg hij over het feit, dat de n.v. Koninklijke mij. „De Schelde" blijkens de nota is vrijgesteld van het betalen van ha ven- en kadegelden, terwijl deze onderneming in de praktijk toch deze gelden betaalt. Ten onrechte dus? vroeg hij zich af. De voorzit- Inter provinciale ziektekostenregeling In de afdelingen der Staten is het voorstel van Ged. Staten om toe te treden tot de interprovinciale ziekte kostenregeling van alle kanten be keken. In hun antwoord wijzen Ged. Sta ten er o.m. op dat bij de in '56 gehou den enquête onder het personeel zich 60 pet. vóór en 40 pet. tegen verklaar, den. Onder de tegenstemmers bevond zich een aanzienlijk groter aantal van de lagere dan van de hogere amb tenaren, waarbij volgens Ged. Staten niet uit het oog mag worden verlo ren, dat de ongehuwden, die even eens tegenstemden, voor een groot gedeelte zich nog in de lagere rangen bevinden. Het tegenstemmen van ve len kan worden verklaard uit de on bekendheid van de ambtenaren met de regeling. In de provincies, waar de regeling nu enkele jaren werkt, zijn zowel de ambtenaren als de colleges van Ged. Staten hierover zeer tevre den. Naar aanleiding van een door een lid gestelde vraag, waarom wordt aan gesloten bij een algemene regeling, merken Ged. Staten op, dat hierdoor het beste de belangen van het perso neel gewaarborgd worden. Immers, hoe groter het draagvlak is, des te meer mogelijkheden zijn er, dat de toegezegde aanspraken verwezenlijkt kunnen worden. Nu in de andere pro vincies reeds enkele jaren een gun stige regeling bestaat, ligt het volgens Ged. Staten voor de hand, dat hierbij aansluiting wordt gezocht. Pakistan, Perzië en Turkije, de drie overgebleven mohammedaanse lan den van het Pact van Bagdad, zul- aa,n Pres>d.ent Eisenhower eens luidende nota's zenden om te protes teren tegen de voorgenomen deeine- ,i a aan ''en topconferen- r uhet Midden-Oosten Aldus heeft het Pakistaanse pers- sërbroU„m u-eza^hcbbende PakisFaant se bron m Karatsji vernomen Deze drie landen zouden ero,j len wijzen, dat India geen enkel di rect belang in het Midden-Oosten heeft. ter kon hierop geen rechtstreeks antwoord geven, maar zei toe, dat de zaak zal worden onderzocht. In de rondvraag lanceerde de heer H. van Rooijen (C.H.) het voorstel om adhesie te betuigen aan een brief, die de Zeeuwse Kamers van Koop handel tot G.S. hebben gericht en waarin zij aandringen op verlaging van de veertarieven voor het vracht vervoer. Van verscheidene zijden wer den tegen het betuigen van deze ad hesie praktische bezwaren geuit, om dat de raad tot dusver alleen kennis van het schrijven had kunnen nemen middels een der Zeeuwse dagbladen en dus officieel nog niets wist. De heer van Rooijen wilde toen de adhe sie baseren op hetgeen in die krant stond, maar daartegen gingen zoveel stemmen op, dat hij er tenslotte toch maar geen voorstel van maakte. Ir. J.H. Krietemeijer (A.R.) herin nerde er aan, dat in de vorige raads vergadering plechtig door het college is beweerd, dat met de springtoren op het badstrand alles in orde was. Nauwelijks een paar dagen later brak de springplank afHierover wilde hij graag genoegdoening. De voorzit ter verklaarde, dat hij tezamen met de directeur van gemeentewerken en nog een andere deskundige naar de toren is geweest om de toestand te controleren vóór het incident met de plank. De directeur van gemeen tewerken had toen verzekerd, dat er niets kon gebeuren. Na enige discus sie zegde de heer van Popering toe dat hij van de directeur van gemeen tewerken een schriftelijk rapport van het onderzoek zal vragen. Enkele gemeenten hebben toestem ming gekregen voor de bouw van 'n nieuw gemeentehuis of voor de uit bouw van het bestaande, zo zei de heer F.G. Smit (Arb.) en hij wilde weten hoe het nu met een nieuw Vlis- sings raadhuis zit. „De Schelde" bleek uit de verklaring van de voor zitter, wil graag zaken doen met de gemeente over het huidige (sinds 1809 nood) stadhuis en er moeten dus po gingen gedaan worden om tot de bouw van een nieuw te geraken. Er is onlangs nog met G.S. over gespro ken. Zodra de burgemeester terug is van vakantie zal de zaak opnieuw worden aangepakt. De raadsleden van Hulst werkten zich gisterenavond in ijltempo door de negen punten omvattende agenda heen. In minder dan een half uur wa ren en de openbare en de besloten vergadering achter de rug en konden de vroede vaderen huiswaarts keren. Voor een viertal van hen was dit zelfs de laatste raadsvergadering, want zij werden niet herkozen voor de nieuwe samenstelling. Naar aanleiding hier van sprak voorzitter A. L. S. Locke- feer aan het eind van de vergadering een afscheidswoord tot de scheidende raadsleden. In de eerste plaats betuigde spreker zijn erkentelijkheid voor de samen werking welke hij voortreffelijk noemde. „Wij zijn het wel niet altijd eens geweest, zo vervolgde de burge meester, maar daarop zou ik willen zeggen, gelukkig, want een raad mag mijns inziens niet bestaan uit „ja knikkers". Ook bracht hij de niet-her- kozen raadsleden dank voor de wijze waarop zij hun taak hebben verricht en hierdoor de gemeentebelangen heb ben gediend. Een bijzonder woord sprak de heer Lockefeer tot de heer A. J. Blommaert, die vanaf 14 aug. 1945 zitting in het college heeft en dus bijna dertien jaar een raadszetel heeft bezet. Spreker betitelde een derge lijke periode als een zeer belangwek kende. „Er wordt tegenwoordig dik wijls veel kritiek op een raadslid ge leverd, maar dit is bijna vanzelfspre kend als men langs de weg timmert," concludeerde de voorzitter. Ook het jeugdige element betuigde de spreker zijn dank. „Wel heel spoedig is uw levensduur als raadslid doorgeknipt," vond de heer Lockefeer, maar toch voelde u zich gauw thuis op uw zetel." Hierna dankte de heer Blommaert de voorzitter voor de gesproken woor den. Hij hoopte dat de huidige goede samenwerking bestendigd moge blij ven en mogelijk nog verbeterd wor den. In zijn dank betrok hij eveneens de gemeentesecretaris, het gemeente- personeel en zijn collega's raadsleden. Zowel de heer L. A. de Wilde als A. J. Esseling sloten zich hierbij aan. Een deel van de agendapunten han delde over het in bruikleen geven van de openbare lagere school aan de te vestigen Nederlands Hervormde school per 1 september a.s. Naast de aanwezige leer- en hulpmiddelen kreeg de Kerkeraad van de Hervorm de gemeente tevens een bedrag van f 6379,17 beschikbaar gesteld voor aan. vullende leermiddelen. Er zal echter te zijner tijd nader overleg plaats vinden aangaande enkele posten. Besloten werd nog geen medewer king te verlenen aan de bouw van een fietsenbergplaats voor de r.-k. jongensschool aan de Zandstraat, zulks op advies van de Inspecteur l.o. Dit geschiedt op grond van het feit dat de normale eisen worden overschre den. De heer D. J. A. van de Walle meende evenwel in de motivering van Deze drie land'en ioüdë'iTéron wil IF' e° W' te, leZen' dat blj omschake- n wü-7^r. Tv^;„ .P ling naar g.l.o. welde mogelijkheid tot (Advertentie) is beter - kost minder! n BRINK product De Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland verzocht te willen bewerkstelligen, dat de veergelden niet alleen voor passagiers, fietsers en bromfietsers zullen worden verlaagd, maar ook voor het vrachtvervoer. 6,30 uur: u.; Schieting Het blijkt volgens de Kamers van Koophandel, dat er thans een rede lijke kans bestaat, dat de tarieven voor passagiers, fietsers etc. lager dan vo°rzien was bij mpi R- ?mg van de tarieven in tariefvaststelling was tusen de tarieven De meerr|lers etl het autovervoer. De meerdere opbrengst van de ho- vnnr Hef1 eVen geld uitgedrukt zou y°?r_h_et overgrote deel afkomstig passagierstarieven, al- zijn van de dus merken de Kamers van Koop handel op. Dit is voor hen aanlei ding er op aan te dringen, dat een eventuele verlaging van de per 1 augustus voorgestelde tarieven van het vervoer per veer, ook tot het vrachtvervoer zal worden uitge strekt. Dit laatste zal, aldus de Kamers, financieel veel gemakkelijker te dra gen zijn, omdat het hier gaat om een betrekkelijk gering bedrag, ver geleken met de lagere opbrengst van het personenvervoer. medewerking aanwezig is. Zoals de zaken thans liggen kon hij zich met het standpunt van het college akkoord verklaren. De heer Blommaert was er echter voorstander van om nu reeds een noodoplossing te zoeken, maar vol gens de voorzitter was hiervoor nog tijd genoeg. Verder werd goedkeuring gehecht aan de bouw van 12 woningwetwonin gen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de ge meente 's Heerenhoek aangaande de vrije veren. Zonder hoofdelijke stem ming besloot de raad hieraan adhesie te betuigen. Ook lag er een verzoek van het comtié „Sportdagen van l.o.- soholen" in het district Hulst. Dit co mité vroeg een bedrag van f 142,20 voor de sportdagen op 24 en 25 juli. Voor wat 1958 aangaat had men geen bezwaar, maar voor 1957 was er geen mogelijkheid meer. Hierna ging de raad over in besloten zitting. Het is gebeurd met de kersen in Zeeland. Op het ogenblik komen er elke veilingdag nog enkele tientallen mandjes kersen van het ras Klerken maar het is toch overwegend van geen betekenis meer. De oogst is vrijwel afgelopen. Dat wil zeggen dat een kersenjaar voorbij is zoals Zee land vrijwel nog nimmer heeft ge kend. Er zijn in geen tijden zo wei nig kersen aangevoerd geworden als dit jaar. Zeer duidelijk wordt het merkbaar, dat steeds meer kwekers hun kersen hebben opgeruimd. Ver wacht moet worden dat er na dit seizoen opnieuw kersen zullen ver dwijnen want de resultaten zijn voor de kwekers nu niet direct best ge weest. Er hingen weinig vruchten aan de bomen en door de vele regen was de kwaliteit slecht. Daar komt bovendien nog bij dat de vogels dit jaar bijzonder lastig waren en het in enorme aantallen hadden voorzien op de rijpe vruchten. Door dit alles laat het zich aan zien dat Zeeland weldra geen rol meer zal spelen als land waar kersen groeien. Enige tientallen jaren gele den was dat wel heel anders. Toen groeiden er enkele honderdduizen den kilo's kersen op Zuid-Beveland. Van meer betekenis wordt de teelt van zure morellen. Dat is een zure kers welke groeit aan betrekkelijk kleine struiken en niet geschikt is voor verse consumptie. Voor de in maak is ze echter bijzonder goed en de conservenfabrieken betalen dan ook graag hoge prijzen voor deze zure morellen. Op het ogenblik ligt de prijs tussen f 1,20 en f 1,30 per kg. Alleen in Kapelle-Biezelinge zijn thans dagaanvoeren van 5.000 kg zure morellen. De pluk hiervan heeft op het ogenblik bijna haar hoogtepunt bereikt, hoewel er ook in de komende week nog een groot aanbod verwacht mag worden. (Advertentie) In aanwezigheid van het stich tingsbestuur, leraren, wethouder M. de Vos en de consulent van het leer- iingenstelsel Zeeland de heer J. van Elsacker heeft gistermiddag de voor zitter van de lagere technische school de heer J. M. de Klerk getuigschrif ten uitgereikt. De voorzitter gaf een kort overzicht betreffende de gang van zaken op de school. Op 1 augustus 1957 werd begonnen met 267 leerlingen, waarvan 5 de school voortijdig verlieten. Van de 141 leer lingen die het totaal der eerste klas sen uitmaken, werden er 112 bevor derd. Dit betekent 79 procent tegen 68 procent aan het einde van het vo rig schooljaar. Van de 121 leerlin gen der tweede klasse ontvingen 96 een getuigschrift. Was het percen tage geslaagden het vorig jaar 93, dit is teruggelopen tot 80. Het is al verscheidene jaren de gewoonte dat het bestuur een drietal .prijzen be schikbaar stelt voor de leerlingen uit de tweede klasse der afdeling tim meren, bankwerken, elektrotechniek en schilderen. Dit jaar waren de winnaars: 1. C. M. de Haas, afd. elektrotechniek met- 104 punten voor dertien vakken, gemiddeld 8. 2. W. Verdoorn, afdeling elektro techniek, 101 punt voor 13 vakken, gemiddeld 7,77.. 3. J. P. van Driel, afd. timmeren, 92 punten voor 12 vakken, gemiddeld 7,66. Door de vereniging „de Nederland se Baksteenindustrie" werden prijzen beschikbaar gesteld voor de met selaars kopklasse. De prijzen werden als volgt toegekend: 1. J. Kempe, 2. J. A. Bol, 3. F. Tollenaar. De heer de Klerk nam tenslotte afscheid van de heren M. 't Gilde en M. Nieuwdorp die zijn overgegaan naar de u.t.s. met dank voor de wijze waarop zij hun taak als lera ren aan de l.t.s. hebben opgevat. (Advertentie) In de afdelingen der Staten is o.m. gediscussieerd over de tussen het provinciale bestuur en de heer Du- vekot gerezen kwestie, over de niet doorgegane verkoop van diens wo ning te Goes aan de Prow. Water staat. Gevraagd werd hoever men gegaan was in deze en of er niet een morele binding was, indien er al geen sprake mag zijn van een ju ridische. Ook werd bezwaar ge maakt tegen de ligging van villa „Pauline", welke G.S. nu voorstel len te kopen, achter de drukke spoorwegovergang en hetzelfde lid informeerde naar de voorliefde van G.S. voor oude huizen. Van de zijde van G.S. werd toege geven dat door het lang slepende blij ven van de aankoop een verkeerde indruk bij de heer D. kan zijn ge wekt. Van enige toezegging is ech ter geen sprake geweest. De hoofdingenieur van de provin ciale Waterstaat was door G.S. ge machtigd contact op te nemen met de heer D. Hij bracht daarover rap port uit maar een beslissing is niet genomen; binding met de verkoper is er niet. Toen het tweede pand te koop kwam bleek dit geschikter en goedkoper. De ligging van villa „Pau line" ontmoet bij G.S. geen be zwaar, omdat het bestemd is voor midden-Zeeland; bovendien zijn er plannen voor omlegging van de rijks weg. Nieuwbouw zou aanmerkelijk der uitkomen, nl. 100.000. met de grond mee en het bedoelde pand kost met alles mee 62.000.De villa is van 1909 en degelijk gebouwd. De aankoopprijs komt G.S., lettende op de waarde als woonhuis, niet te hoog voor, omdat, indien in de toe komst zou worden overgegaan tot concentratie van de diensten van de Prov. Waterstaat en dit pand over bodig zou worden, de waarde van de ze tot kantoor verbouwde woning ho ger zal liggen dan die van een pand, dat speciaal als kantoor is gebouwd. Van de voorzitter van Kasporgo, de heer Vervest, vernamen wij, dat de tocht van de groepen uit Wenen, Salzburg, Villefranche, Folkestone en Zweden naar de Expo op maandag 4 augustus een officieel cachet krijgt. Ieder van deze groepen zal n.l. op treden in het paviljoen van het eigen land en het geheel zal door de Euro visie worden uitgezonden. Gistermorgen is op het gemeentehuis te Kortgene eien bespreking gehou den door de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, Noordbevelandse gemeente- en polderbesturen en diverse andere instanties over de aanleg van de veerhaven naar Schouwen en Duiveiand bij Kats en de nieuw aan te leggen wegen. Het was een oriënterende verga dering tussen de autoriteiten ener zijds en de streek anderzijds. Op de ze vergadering, welke werd voorge zeten door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, kwam tot uiting, dat men van landbouwzijde om verlies van landbouwgronden te voorkomen, liever had gezien dat de haven en kele kilometers noordwaarts gepro jecteerd was, omdat dan aansluiting op de bestaande wegen mogelijk ge weest zou zijn. In verband met wa terstaatkundige en technische pro blemen kan men niet tegemoetkomen aan verlangens van landbouwzijde. Voorts werd op deze vergadering door de heer H.W. van Arenthals, De voorzitter van het comité „Vlis singse Zomershow", de heer G. W. Oskamp, heeft vrijdagavond in de Vlissingse De Ruyterschool een bijzon der instructieve tentoonstelling ge opend over „Tankvaart en scheeps bouw". Deze tentoonstelling is dage- Iyks behalve 's zondags geopend en werd georganiseerd op initiatief van het Vlissingse gemeentebestuur met medewerking van Phs. van Om meren n.v. en de n.v. Koninklijke maatschappij De Schelde. In zijn openingswoord bracht de heer Oskamp dank aan de directeur van de Zeevaartschool, de heer Brou wer, voor de gastvrijheid en hij heette de genodigden van harte welkom. Hij herinnerde er aan, dat zoals het Belgische scheepvaartblad „Sirene" schrijft het schip de sleutel van de wereld is en dat Vlissingen het naaste contact heeft met de scheeps bouw, gezien het feit dat deze er de voornaamste bron van inkomsten is. Ir. J. J. Surie, de directeur van Van Ommeren, vertelde, dat het doel van de tentoonstelling dat door zijn maat schappij werd ingericht, betrekking heeft op de binnentankvaart en dat deze expositie groeide uit een contact met de stichting onderwijstentoonstel lingen, die zich ten doel stelt het be drijfsleven meer bekendheid te geven bij de jeugd. De expositie is dus op zodanige wijze ingericht, dat de onder wijzer aan zijn leerlingen de nodige uitleg kan geven. Namens „De Schelde" werd een en ander verteld door de chef van de personeelsopleiding de heer M. C. C. de Reeper, die er aan herinnerde, dat de scheepsbouwtentoonstelling zeven jaar geleden in Vlissingen is gestart en er nu na een rondreis langs vele plaatsen is teruggekeerd. Het doel is belangstelling te kweken voor de scheepsbouw. De heer de Reeper noem de de plaats van de tentoonstelling wel zeer gelukkig, omdat de omgeving eigenlijk een verlengstuk is van de expositie zelf. Met een blik door de ramen van de school kunnen de ten toonstellingsbezoekers namelijk meer scheepstypen voorbij zien varen, dart op enige tentoonstelling bijeen ge bracht zouden kunnen worden. Na deze uiteenzetting werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling te bezichtigen. Deze munt uit door overzichtelijkheid en aan eenvoud gepaarde volkomenheid, die het werk van bij uitstek deskun digen verraad. De voorstelling en modellen zijn zeer suggestief en reëel, het geheel is uitermate boeiend. Een groot aantal leerlingen van de technische- en de machinisten- school te Middelburg waren vrijdag middag samengestroomd in de Con cert- en Gehoorzaal om daar in te genwoordigheid ook van vele ouders de jaarlijkse eindles bij te wonen. De voorzitter van de vereniging ,.De Middelburgse Ambachtsschool", de heer C. Barentsen, sprak een wel komstwoord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot burgemeestèr mr. Joh. de Widt, de heer Bruining, als afgevaardigde van de raad van bestuur van de scheepvaart, en tot vertegenwoordigers van verschillen de bedrijfsbonden. Een woord van welkom sprak de voorzitter eveneens tot de heer I. v. Loo, die vele jaren namens de ge meente in het schoolbestuur zitting had, doch die thans nadat hij zich uit de gemeenteraad had terugge trokken, automatisch niet meer deel uitmaakt van het bestuur. „Toch hebben wij U uitgenodigd", zo zei de heer Barentsen. „omdat U een oud- leerlmg van de school bent, die door zijn vakbekwaamheid een zodanige plaats in de samenleving inneemt, deze redenen wilde de voorzitter ten dat dit om waardering vraagt." Om aanschouwe van de leerlingen af scheid van de heer van Loo nemen. Deze zal echter ook in de toekomst aan de school verbonden blijven, omdat het bestuur hem verzocht heeft zich te blijven belasten met de controle der werkstukken van de leerlingen, die hun eindexamen doen. Burgemeester De Widt begon met er op te wijzen, dat het gemeente bestuur veel belangstelling heeft voor het technisch onderwijs, het geen voor een belangrijk deel voort vloeit uit het feit, dat Nederland aan een snelle industrialisatie on derhevig is. In de technische beroe pen worden steeds meer mensen ge vraagd en voor de jongelui biedt deze richting dan ook vele goede kansen. Mr. de Widt vestigde er even wel met nadruk de aandacht op, dat ook de animo bij de jeugd voor 'n technisch vak aanwezig moet zijn. Want zonder belangstelling voor het be roep komt men er niet," zei hij. Ten slotte bond de burgemeester de ge slaagden op het hart er voor de te- zorgen ook in de toekomst op de hoogte te blijven, daar er iedere dag opnieuw weer veranderingen optre den. De directeur van de school, de heer J. Huisman, gaf vervolgens een overzicht van de winst- en verlies rekening over het afgelopen cursus jaar. Het bleek, dat 146 leerlingen van de technische school en 26 leeïlingen van de machinisten- school het diploma behaalden. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heren J. Sukkel, namens de BOVAG, van Loo uit naam van de aannemers- en patroonsbond op Walcheren, en Hillebrand, namens de Smecoma. De KRO heeft burgemeester A. Lockefeer laten weten graag een klankbeeld te komen maken over Hulst. Voor het klankbeeld, dat in het najaar wordt uitgezonden en dat een half uur van het radioprogram ma zal vergen, worden reeds nu voorbereidingen getroffen. De kinderen van de Amsterdamse Spaarndammerbuurt staan wel erg in de gunst bij de „dierenwegge- vers." Vier jaar geleden kregen zij van premier Nehroe van India de jonge olifant „Murugan", vrijdagmorgen werd hun door de Italiaanse consul- generaal in Amsterdam, dr. Giusep pe Contarini, een tweetal wasbeer tjes overhandigd, een „geschenk van de Italiaanse jeugd". Deze twee wasbeertjes dragen de namen van de twee hoofdrolspelers uit de Italiaanse natuurfilm „De be tovering van het woud", „Tikki Dom" en „Troemba" heten ze. Artis heeft ze in bewaring gekregen. waterschapsman en boer, nog opge merkt, dat door deze wegenaanleg 16 ha kostbare Noordbevelandse cul tuurgrond verloren gaat. Deze grond behoort tot de beste landbouwgrond van Europa en misschien wel tot de beste der gehele wereld, aldus de heer van Arenthals. Als bijzonder heid zij nog vermeld, dat de oude en nieuwe Noord - Bevelandpolder, waar de werkzaamheden plaats zul len vinden, reeds in 1598 verkaveld is en dat de toestand op landbouw kundig gebied sedertdien zo geble ven is. Men is in die tijd wel met een zeer vooruitstrevende blik te werk gegaan, aldus de heer van Arenthals. Tijdens de Spelen van het Britse rijk te Cardiff verbeterden de En gelse meisjes het wereldrecord op de 4x110 yards wisselslag estafette dames met een tijd van 4 min 54 sec. Het oude wereldrecord stond sedert 18 mei 1957 op naam van Nederland. Op die dag zwommen Greetje Kraan, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars in het 55 yardsbad van Blackpool 4 min 57 sec. De 4 min 54 sec betekent uiteraard een verbetering van het wereld- en Europees record op de 4 x 100 meter wisselslag estafette, dat met 4 min 57 sec eveneens op naam van Nederland stond. Een Australische herenploeg no teerde 4 min. 14.2 sec. op de 4x110 yards wisselslag estafette, hetgeen een verbetering van 5.2 sec. beteken de van het oude wereldrecord, dat sinds 15 februari van dit jaar op naam stond van de Australische zwemmers John Monckton, Brian Wilkinson, Ted Gathercole en John Devitt. Deze prestatie is tevens een ver betering van het wereldrecord op de 4x100 meter wisselslag estafette, dat met 4 min. 16.2 sec. in bezit was van de Japanners Keyi Hase, Masaru Furukawa. Taliashi Ishimoto en Mu- nubu Kogei (Los Angeles 29.6.58). Het Nederlands elftal zal op woens dag 17 september a.s. in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een of ficiële interlandwedstrijd spelen tegen Israël. De wedstrijd wordt gehouden ter gelegenheid van het 10-ja,rig be staan van de staat Israël. Voor de Oranje-ploeg wordt dit duel het laatste vóór de uitwedstrijd tegen België, op zondag 28 september. De wedstrijd wordt bij kunstlicht ge speeld. HET PROTEST door het bestuur van Manchester United, ingesteld tegen de F.A.-beslissing, dat deze club het komend seizoen niet mag uit komen in de wedstrijden om de Europa-beker, is toegewezen, zodat de club van Busby kan meespe len. T")E weekstaat van. de Nederl. Bank meldde op 23 juli, dat er al een 50 miljoen minder teruggevloeid waren naar de Bank, dan in nor male tijden het geval zou zijn ge weest. Men schreef dit hieraan toe, dat deze miljoenen bij de mensen zijn gebleven om die te besteden in de vakantie, die immers aange broken was. Dat „vakantie" houden is volgens velen een uiting van welvaart, waarover velen zo gaarne praten. Het bureau van de statistiek ver schaft veel cijfers maar jammer ge noeg nog geen cijfers over de vraag, hoeveel de middenstand (bakker, kruidenier en melkboer) te vorde ren heeft van zijn cliënten. Nu en dan hoort men wel eens wat cijfers in eigen omgeving. En het zal op de ene plaats wel niet anders zijn dan elders. Berekeningen kan men niet maken, maar globale schattingen tonen allicht, dat er honderden miljoenen „onder de mensen" zit ten. En hoeveel daarvan zitten er al jaren onder de mensen en zullen nooit betaald worden. En hoe ontstaan al die schulden? Vanzelfsprekend door huishoudens, waarvan man en vrouw de touwtjes niet aan elkaar weten te knopen. Dat kan het gevolg zijn van ziekte en tegenslag, maar ook komt het voor, dat hier het vertoon van wel vaart in enigerlei voifm een woord meespreekt ten koste van de leveranciers van brood vlees, melk en kruidenierswaren. Hoeveel winkeliers staan niet op de „zwarte lijst", daar zij aan gros sier of fabrikant niet kunnen be talen omdat hun cliënten niet gere geld betalen! Van al die binnenkamerse moei lijkheden weet de buitenwereld niets; die ziet alleen de demonstra tie van welvaart in vakantiereizen van vriend, buur, neef of oom. B.o.Z., ir. J. £EN afvaardiging van de CVP- mandatarissen uit Gent is bij de nieuwe Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Wigny geweest, om te pleiten voor een spoedige en definitieve oplossing van het vraag stuk der verbreding van het Ka naal naar Terneuzen en het bouwen van een nieuwe zeesluis in die plaats. De afvaardiging drong aan op het totstandbrengen binnen de kortst mogelijke tijd van een defi nitieve overeenstemming met Ne derland, vast te leggen in een of ficieel verdrag. De minister be loofde niets onverlet te laten om de zo zeer gewenste oplossing zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Dit bericht doet enigszins vreemd aan. Op 29 mei van dit jaar werd bericht, dat er tussen Nederland en België een akkoord over deze vraag stukken was bereikt. Er moest ai- leen nog gewerkt worden aan een conventie, waarin de definitieve technische gegevens zouden wor den vastgelegd. Is er dan toch weer een kink in de kabel gekomen bij de uitwerking van de technische gegevens? Of waaraan is anders de Gentse ongerustheid te wijten? (Advertentie) Eett betere partner kan men zich niet wensen. Ga er dus eens vaker voor zitten! Heeft u reeds 'n „JEL"-gulden Het ontvangen waardI Bankiers Anno 1884 IFFECTEN-COUPONS Laagste Hoogste Vrijd. 25-7 koers koers laatste Alg. Kunstzijde Unie 183 192 tijdvak 191 7/8 Van Berkels Patent 1913/4 194 3/4 194 3/4 Van Gelder Zonen 177 179 177 Kon. Ned. Hoogovens 308 317 317 Ned. Kabelfabriek 258 268 268 Philips 288 3/4 298 297 1/2 Unilever 352 366 364 7/8 Wilton - Feijenoord 185 190 185 Kon. Petroleum 161.40 166.10 165.80 Holl. Amerika Lijn 135 1/2 137 1/2 137 1/8 Kon. Ned. Stoomboot Mij 135 1/4 139 3/4 139 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 123 126 3/4 125 3/8 Van Ommeren 230 235 235 Amsterdam Rubber 68 1/4 72 1/2 70 H.V.A. 104 1/2 108 104 1/2 Ver. Deli Mijen 111 117 113.70 3-3V4 Nederland 1947 89 5/16 90 1/8 90 1/16 3% Invest, cert. Ned. 93 3/4 94 7/8 94 27/32 3 Ned. 1962-64 - 93 1/2 94 1/4 94 1/4 6 Woningbouw 109 1/2 109 3/4 109 3/4 Koersverschil t.o.v. vorige week 11 7/8 4 3/4 2 14 13 10 5/8 141/8 3 2.60 7/8 2 1/4 1/8 5 0 1 5/8 0.70 9/32 19/32 1/2 0

de Stem | 1958 | | pagina 3