Eisenhower wil conferentie V-raad voorwaarden over en tijdstip topconferentie Regering legt moties over veren definitief naast zich neer V.A.R. protesteert bij de V.S. TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG Hij verlangt ruime visie op internationale problemen Franse lening 324 miljard franks a W0"11 wéér si'si weer! GS. van Zeeland blijven bij eenmaal genomen besluiten Opdracht voor veerboot Zwitserland handhaafde neutraliteit PRIJSVRAAG PagblaD Severn DAGBLAD VOOR ZEELAND Rusland waarschuwt Turkije Houding Frankrijk nog niet bepaald Protest op Cyprus Enige regen Ook nieuws voor Colson J)c goddelijke staat Atjeh Adviesgroep voor Y.N.-missie in Libanon Iraakse diplomaat verlaat Londen Algemeen akkoord spoorwegionen In dit nummer vindt U de uitslag van de grote van het 98e JAARGANG No. 22818 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandla. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. j- v Hootegem, mr. dr A. j J. M Mes mr. H. M. L. de Rech- ter p. v. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Foor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraa e ZATERDAG 26 JULI 1958 Abonnementsprijs Tl.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0 35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene 'Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 President Eisenhower lieeft gisteren pre mier Kroestjev van de Sovjet-Unie voorge steld, dat de permanente afgevaardigden naar de Veiligheidsraad der V.N. bijeen komen om een besluit te nemen over voor waarden en een tijdstip voor een topconfe rentie over het Midden-Oosten. De 28e juli acht de Amerikaanse president echter te vroeg. Het voorstel was vervat in een brief van de president, die aan de Russische ambas sadeur Mensjikov op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken is overhan digd. De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, heeft gezegd, dat de president zeker van de partij zal zijn als de voorwaar den voor de topconferentie algemeen aan vaardbaar blijken te zijn. In zijn brief zegt, de president der V.S., dat de topconferentie niet beperkt dient te zijn tot louter een bespreking van de zaken Libanon en Jordanië, maar ook „veel breder vraagstukken" dient te behandelen. ken de meest betrokken landen moeten horen alvorens definitieve besluiten te nemen. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Fran se Nationale Vergadering, Maurice Schumann, heeft in een rapport aan de commissie verklaard, dat Frank rijk een topconferentie uiterst ge wenst acht, al zou deze conferentie in New York gehouden worden. De Franse regering geeft echter de voor keur aan een andere stad, buiten het telle licht van publiciteit en propa ganda. Maurice Schumann zou nog gezegd hebben, dat de algemene gedachten- gang van de regering over het Mid den-Oosten gebaseerd blijkt te zijn op drie beginselen: 1. Waarborging van de territoriale status quo. 2. Geen wedijver van de grote mo gendheden in het gebied, vooral Wat de wapenleveranties aangaat. 3. Verzekering van de economische ontwikkeling van het Midden-Oosten zonder dat dit gepaard gaat met over- bieden en propaganda. De Verenigde Arabische Re publiek heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen schending van haar luchtruim en het „hinderlijk naderen" van vliegtuigen van de Egyptische luchtvaartmaatschappij „Mis- rair". Naar verluidt wordt in de protest nota gezegd, dat donderdag twee Amerikaanse jachtvliegtuigen het luchtruim boven Syrië hebben ge schonden. Radio-Moskou meldt, dat het Kremlin de Turkse regering een nota heeft overhandigd, waarin Turkije wordt gewaarschuwd te gen ,,elke aanval op Irak". „Naar myn mening", aldus Eisen hower, „is de onzekerheid van de vrede en veiligheid in grote mate te wijten aan het gevaar waarin kleine landen zijn gebracht. Het zou de be doeling van de Verenigde Staten zijn om de specifieke incidenten die gij ter sprake brengt in dat brede ver band te behandelen. Als men anders DE VIJF gewonden van het auto ongeluk bij Stuttgart bijn buiten le vensgevaar. DE POLITIE te Alencon in West- Frankrijk heeft meegedeeld, dat een Franse boer en zijn vrouw bekend hebben een knecht verdronken te heb ben na hem dronken te hebben ge voerd. omdat hij weigerde de schuld op zich te nemen voor het verdunnen van de melk met water. IN 1959 HOOPT men in Australië, dat 90 maal groter is dan Nederland, de tien miljoen mensen te bereiken. Thans telt het werelddeel 9.800.000 in woners. EEN 16-JARIGE leerling-monteur uit Amsterdam is, nadat hij zich meester -c/i gemaakt van de portefeuille met 1500 gulden van zijn patroon, spoor loos verdmenen. Hij stond, wegens een eerdere veroordeling, onder toezicht van de voogdijraad. ~®.?SERSCHMITT, de beroemode Duitse ontwerper van vliegtuigmodel- Jen, heeft een nieuwe, kleine auto ont worpen, waarvan hij hoopt, dat ze in de Verenigde Staten in produktie fe- nomen wordt. DE ISRAËLISCHE minister van bui tenlandse zaken, mevr. Meir, heeft op raad van haar artsen haar voorgeno men bezoek aan Parijs in de volgende week afgezegd. EEN AMERIKAANSE raket zal in de „eerstkomende weken" naar de maan worden gelanceerd. Aldus wist een wetenschappelijk correspondent van de Manchester Guardian te be richten. BIJ DE 15 schoonheidskoninginnen, die zijn aangewezen voor de halve finale van de „miss-universe"- competitie, is de Nederlandse Corinne Rottschaefer. te werk zou gaan, zou men blind zijn voor de lessen van de geschiedenis". I De president zegt, dat het nog niet zeker is, dat een topconferentie van de Veiligheidsraad werkelijk „alge meen gewenst" is, hoewel dit het ge val zou kunnen zijn. Eisenhower begint zijn brief met te zeggen, dat hij in Kroestjevs bood schap van woensdag „klaarblijkelijke misvattingen" over de zienswijze van de president heeft aangetroffen. Eisenhower verzoekt Kroestjev zijn vorige brief nog eens en zorgvuldiger te lezen. In zijn brief van woensdag stemde Kroestjev, zoals gemeld, in met een topconferentie in de V.N. Hij zei ech ter dat India, dat geen lid is van Op de nieuwe Franse staatslening is voor 324 miljard ingetekend, waarvan 293 miljard frank „nieuw geld", zo heeft de Franse minister van finan ciën, Antoine Pinay, gisteren bekend gemaakt. De inschrijving op de lening werd 17 juni geopend en minder dan een maand daarna gesloten. In dit tijdvak heeft de Banque de France, naar minister Pinay verder bekend maakte, ruim 150 ton goud, een waar de van ruim 170 miljoen dollar ver tegenwoordigend. gekocht. Pinay, die di: ir. een radio- en tele visieuitzending mededeelde, legde er evenwel de nadruk op, dat het wel slagen van de staatslening nog niet alle dreigingen heeft weggenomen. De regering heeft tot taak een drievoudig evenwicht te bewaren, namelijk een evenwicht tussen lonen en prijzen, tus sen de ontvangsten en de uitgaven van de staat en in het betalingsverkeer met het buitenland de Veiligheidsraad, en de Arabische landen vertegenwoordigd moesten zijn. Eisenhower zegt in zijn brief, dat het handvest van de V.N. de voor waarden bepaalt waaronder landen die geen lid zijn van de raad aan zijn besprekingen kunnen deelnemen, De Verenigde Staten zullen, aldus Eisen hower, zich in dit opzicht ,aan het handvest houden. Ook Israël...? In New York is vernomen, dat Israël formeel heeft gevraagd deel te mogen nemen aan een topcon ferentie over het Midden-Oosten. De Israëlische regering zou te vens te kennen hebben gegeven, dat zij zich niet gebonden zal ach ten door besluiten die zonder Is raëlische deelneming zouden wor den genomen. De Gaulle Michel Gordey, de diplomatieke commentator van France-Soir. schrijft, dat generaal De Gaulle werkt aan een tegenvoorstel volgens het welk een topconferentie in twee fa sen moet worden gehouden: Na een besloten vergadering van de Russische, Britse, Ameri kaanse en Franse leiders met premier Nehroe van India te Ge neve, waar zij de kwestie van het Midden-Oosten kunnen aanpakken in een „passieloze sfeer", zou deze vijfmogendhedenconferentie haar bevindingen aan de Veilig heidsraad in New York moeten mededelen. Deze zou op het vlak van regeringsleiders of op dat van ministers van buitenlandse za- De Grieks-Cyprische burgemeester van Nicosia, dr. Themisocles Dervis, heeft in een telegram aan de Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, krachtig geprotesteerd tegen het „arresterer van meer dan 1.500 Griekse Cyprioten onder het willekeu rige voorwendsel, dat zij aanhangers van de EOKA zijn". Volgens dr. Dervis zouden de arres taties een „atmosfeer van verzet en oncontroleerbare afkeer" teweeg brengen. In west-Cyprus is een zeventienja rige Turkse Cyprioot doodgeschoten en een andere ernstig gewond. In verschillende Cyprische stedtn zijn vrijdag in totaal zes branden uit gebroken. De foto laat de grote chaos zien, welke heerste in de slaapkamer van de tijdens de staatsgreep omgekomen prins Abdul Illah van Irak. Een Iraakse soldaat vond tussen de puinhopen een portret van koning Feisal. (Advertentie) Wat voor weer wordt het v» «f/ de edelste vruchtenlimonade uit klinkklaar fruit! Verwachting van het K.N.M.l. i tot vanavond, opgemaakt vrijdag- 4 t avond 23.15 uur: Veel bewolking i met enige regen en een kans op J J onweer. In het binnenland iets t p?£ere temperaturen. Aanvanke- 4 z,^akke tot matige wind uit 4 zuidelijke richtingen, later mati- J ge tot krachtige wind tussen zuid t J en zuidwest. J 4 Verwachting van het Belgisch 4 Weerkundig Instituut: Lichte tot J matige wind uit zuid tot zuid- J west. Zwaar bewolkt tot betrok- t 4 ken met lichte regen nabij de i kust. 's Morgens nevelig. Tempe- i ratuur zonder grote verandering. t vandaag: zon onder 20.40 uur, 4 4 maan op 16.59 uur. Morgen: zon J op 4.53 uur, zon onder 20.39 uur, op 17.57 uur, maan onder 1.49 uur. Maandag: zon op 4.55 4 4 our, maan onder 2.45 uur. t f 4 (Van een onzer redacteuren) Het actiecomité „Vrije Veren" heeft in eerste instantie de S| a*K 11 verloren. Minister Algera heeft de twee onlangs in «e amer aangenomen moties naast zich neergelegd en 1 augus- us a.s. gaan de nieuwe veertarieven in, zoals die reeds door ons zijn gepubliceerd. Dit is in het kort de sombere repliek van het college van Lan ee, '1T0P 'let voorlopig verslag der Statenafdelingen betreffende de Westerscheldeveren. len begroeten en zij van dezelfde ver langens zijn bezield als die waaraan beide moties uiting geven. Zij betreu ren het dan ook ernstig, dat het hun niet gegeven is de verwezenlijking van deze moties te kunnen aankondi gen en hun geen andere conclusie vrij staat dan die, welke naar hun Na de aanneming der moties heb ben G.S. een onderhoud met de mi nister gehad en naar aanleiding daar van vroegen zij hem 15 juli j.l. per brief om hen op korte termijn van zijn standpunt officieel in kennis te stellen. Reeds twee dagen latei was het antwoord van minister Algera er al. Het luidt: heb de eer uw college te berichten, dat de door de Tweede Kamer der Staten-Generaal in een tweetal moties gedane uit spraken inzake de veerrechten op de Westerschelde in het standpunt der regering met betrekking tot de handhaving van de op 29 juli, resp. 1 augustus in te voeren ta rieven geen wijziging heeft ge bracht. Tk bevestig hierbij mijn reeds gedane toezegging, dat uw college zich gemachtigd kan ach ten over te gaan tot de bestelling van de in uw brief bedoelde nieu we boot". Aldus realiseerde de minister het verband, dat is gelegd tussen het toe staan van de nieuwe boot en de ver hoging der tarieven. Van de zijde van G.S. is in de afdelingen al opgemerkt dat men te kiezen had tussen een uitermate gebrekkige veerdienst of ie aapvaarding van een financiële last. Het college heelt zich noodge dwongen voor de verhoging uitge sproken, omdat slechts in dat geval eep beter geoutilleerde bootdienst mo gelijk zou kunnen zijn. De situatie was van dien aard geworden, dat de noodzakelijke verbetering op de streek moert drukken. Het college van G.S. heeft zeker niet voorgesteld tarieven te gaan verhogen. Er was echter slechts keuze tussen twee mo gelijkheden. Het behoeft naar de vroeger gege ven uiteenzetting van hun standpunt nauwelijks herhaald, dat G.S. alles wat tot de vrijdom van de veren na der komt, met volle instemming zul- Toen wij gisteren de heer H. J. Colsen van het actiecomité j „Vrije Veren" gisterenavond aan de telefoon hadden, bleek het antwoord van G.S. op het voorlopig verslag der Staten- afdelingen betreffende de ve- renkwestie voor hem nog nieuws. Hij had er nog geen l kennis van gekregen. „Wat zul- len wij nu nog moeten doen?", was zijn eerste reactie. ,.Maan- dag zal het comité in Middel- burg door G.S. ontvangen wor- S den en de bedoeling was daar i een uitstel der tariefsverhoging te bepleiten tenminste tot het volgend voorjaar. Of een derge- J lijk pleidooi nu nog zin zal heb- S ben...?" Aan de telefoon reeds maakte Colsen het plan om vanavond zijn mede-comitéleden bijeen te J roepen. Want dat het actie- comité met de jongste mede- deling van G.S. ter ziele gaat. moet men beslist niet denken. In de nota wordt de aandacht ge vestigd op berichten, volgens welke Turkije voorbereidingen zou treffen om binnen enkele dagen militaire operaties tegen Irak te beginnen. Vol gens dezelfde berichten zou koning Hoessein van Jordanië Turkije „mo gelijk een officieel voorwendsel" voor een actie tegen Irak verschaffen. „De Sovjet-Unie acht het haar plicht Turkije te waarschuwen voor zijn verantwoordelijkheid voor de waar schijnlijke gevolgen van een gewa pend conflict in dit gebied", aldus de nota. Geen boycot V.IS.-groei) De Libanese regering heeft offi cieel krantenberichten tegengespro ken, dat zij zou hebben besloten de waarnemersgroep der V.N. in het land te boycotten. Deze berichten zijn van elke grond ontbloot, aldus de rege ring. Versterkingen V.S. In Beiroet zijn gisteren de eer ste eenheden van een reserve bataljon Amerikaanse mariniers, circa 1.500 man, aan wal gegaan. Het bataljon is een week geleden per vliegtuig uit Cherry Point in Noord-Carolina naar het Midden- Oosten overgebracht. Voorts zijn gisteren de laatste on- dersteunings- en bevoorradingstroe pen van de luchtlandingsgroep der 24e infanteriedivisie aangekomen, waardoor het aantal Amerikaanse militairen in Beiroet is gestegen tot circa 10.000 man, 6.000 mariniers en 4.000 man van het leger. De Amerikaanse generaal Paul Adams is benoemd tot bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Liba non. Dit is gebeurd op verzoek van admiraal Holloway, de bevelhebber van de Zesde Vloot. inzicht uit de omstandigheden moet worden getrokken. Wat het resultaat betreft, dat G.S. in hun uiteenzetting van 17 juli aan de Staten hebben meegedeeld, menen zij te mogen vaststellen, dat de Sta ten althans in grote meerderheid met hen van oordeel zijn dat ten opzichte van de toen naar voren gebrachte zes punten belangrijke wijzigingen wer den verkregen. G.S. herinneren verder aan het feit, dat de minister in 1956 de bouw van een tweede boot afwees, wegens con juncturele moeilijkheden. Dit gaf de Kamers van Koophandel aanleiding tot hun bekende stap. De Staten trok ken hun absoluut afwijzende uit spraak in en gaven G.S. vrijheid tot onderhandelingen met de minister. Zoals J.S. in hun nota reeds mede deelden, hebben zij het besluit tot invoering van de gewijzigde tarieven genomen en de gedachtenwisseling in de afdelingen heeft hun de overtui ging kunnen geven, dat ook de Staten oordelen, dat het college zich daartoe onder de gegeven omstandigheden en op grond van de debatten in de Sta tenvergadering verantwoord konden rekenen. Intussen hebben en dit is dan het eerste gevolg de inleiden de besprekingen over de opdracht voor de bouw van een nieuwe boot reeds plaats gevonden en verlening van zodan.ge opdracht zal reeds in de nabije toekomst een feit kunnen wor den. Nog afgezien van de binding, die uit een na gepleegd overleg in be raad genomen besluit voortvloeit, me nen G.S. uit het door Zijne Excellen tie gegeven antwoord geen andere conclusie te kunnen trekken dan dat al hetgeen reeds vroeger is overwo gen en met name ook de doelstelling, verbetering van de outillage, zijn kracht heeft behouden en er geen grond aanwezig is op de eenmaal genomen besluiten terug te komen. Nog zeggen G.S. in hun antwoord aan Provinciale Staten dat een nieu we bespreking met de minister over de tarieven volgend voorjaar zal plaatsvinden. Zij laten zich echter niet uit over een eventuele hoop op verzachting van de tarieven in de toekomst. „De goddelijke staat Atjeh" is in het zuidelijk deel van het ge bied van Atjeh in Noord-Suma- tra ingesteld, zo is gisteravond bericht. De uitgeroepen staat had volgens de berichten een eigen leger, een eigen politiemacht en eigen burgerlijke diensten. Tengkoe Sjech Moeda Wali al Cha- lidy werd genoemd als hoofd van de staat en Laboehan Hadji als voorlo pige hoofdstad van de provincie. „De goddelijke staat" hangt de mo hammedaanse Sjafei-secte aan en heeft de fanatieke Darul Islam-bewe- ging, die vjjf jaar geleden gewapend verzet tegen de centrale regering in Atjeh begon, buiten de wet gesteld Zwitserland heeft vorige week de V.S. toestemming geweigerd om der tig transportvliegtuigen over Zwitsers grondgebied naar Libanon te laten vliegen, zo is in een verklaring van de Zwitserse regering bekendge maakt. Het Amerikaanse verzoek be trof vliegtuigen van Amerikaanse ba ses in West-Duitsland die in de nacht van vijftien op zestien juli naar Li banon vertrokken. De Zwitserse rege ring had geantwoord dat er geen sprake kon zijn van inwilliging van het verzoek. Later hadden echter drie Amer! kaanse vliegtuigen toch het Zwitser se luchtruim geschonden. Eén van de ze toestellen had opdracht gekregen te landen in Zuerich. Toen daar bleek dat vrijwel alle passagiers militairen waren, die onder medische behande ling waren, had het vliegtuig zijn reis mogen vervolgen. De twee andere machines hadden hun reis mogen voortzetten toen bleek dat er een misverstand tengevolge van een fout van Zwitserse zijde in het spel was. De Amerikaanse regering had on middellijk haar verontschuldigingen voor deze vluchten aangeboden, aldus de verklaring van de Zwitserse re gering. De secretaris-generaal van de Ver Naties, Hammarskjoeld, heeft zeven afgevaardigden van kleine landen in de Ver. Naties verzocht zitting te nemen in een adviesgroep voor de V.N.-missie in Libanon. :v». A Het was weer bar, vrienden, dit jaar. Meer dan honderd duizend formulieren zijn er op onze Tour-prijsvraag binnen gekomen. En ach, hoevelen zijn Gaul afgevallen, toen hij het er die ene dag bij liet zitten. Meer dan zeventig procent van de inzenders behoorde tot die trouwelozen, die het op Gemi- niani hielden. Een foute oplos sing was hun straf. XXX Evenals andere jaren hebben we het ons ook nu weer afge vraagd: waarom doen sommige mensen toch mee aan zo'n prijs vraag? Alleen maar om te ver tellen, dat Stina Free (kanaal zwemster) gaat winnen? Of Piet Paaltjens (dichter) En zou dat zijn, om de jury een lollige dag te bezorgen? Wel, dat is dan mislukt. Dat soort inzendingen ontlokt een jury, die een weeklang dag- en nacht dienst doet. alleen maar een verdrietig, hol gegrijns. XXX Er zijn meer vreemde inzen ders. Er zijn er geweest, die een paar honderd formulieren heb ben ingevuld. Uitgaande van een bepaalde uurtijd hebben zij de tijd van de winnaar op elk formulier een seconde langer geschat. Geen van dezulken, vrienden, gaat met veel prijzen strijken. De winnaars krijgen in de ko mende weken bericht. Het is allemaal weer achter de rug: de tour en die fameuze, jaarlijks terugkerende prijs vraag. De tent gaat weer voor een jaar dicht. Uw dagblad is, evenals Goddet al begonnen met de voorbereiding van de vol gende ronde. Tot over een jaar. De Iraakse zaakgelastigde te Londen, Tarik el Askari. heeft te Londen mee gedeeld, dat hij zijn officiële status te Londen als geëindigd beschouwt. Hij zei op een persconferentie, dat hij na kennisneming van de debatten in het Lagerhuis en de perscommentaren over het Midden-Oosten tot de con clusie is gekomen, dat het voor hem niet mogelijk is langer een officiële status in Groot-Brittannië te hebben. Nadat, zoals destijds werd medege deeld, het College van Rijksbemidde laars, na een aanwijzing van de rege ring, terzake van de spoorwegionen voor het personeel, ingedeeld in de tabellen 1 en 2, een beslissing had genomen, is vanwege de minister van Verkeer en Waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars een nader on derzoek Ingesteld met betrekking tot de overige toongroepen. Naar men van de zijde van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat meedeelt, heeft dit onderzoek geleid tot liet resultaat, da tthans ook de voor stellen voor de overige toongroepen, welke aansluiten bij de beslissing ten aanzien van de toongroepen 1 en 2, kunnen worden goedgekeurd.

de Stem | 1958 | | pagina 1