n JLST Plan bestond al in 1934 2>, vfoeL van de z onnepri VREDESGEGOOCHEL .KING PHILIPS „Photoflux" Leukemie als gevolg atoomproeven Groeten uit Rio van Zwart o STEM-FEUILLETON ..CORRUPTIE MOEST WEG" Japanse professor: ■NSTRAAT HULST 14 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 JULI 1958 ESSENBAK Westen aarzelend en verdeeld EERHANGERS mooi gelakt met dwarslat ERGLAS AM-BORSTELS iets nieuws LA-WASSERS plastic oonheid GOES, Tel. 2687 DE manoeuvres, welke deze week in de internationale politiek zijn ondernomen om de vrede te bewa ren uit vrees voor een wereldoor log, moeten daarom wel somber stemmen. Waarheen de topbespre kingen zullen leiden, is vooralsnog ook niet te zien. In de houding van het Westen tekent zich nog geen duidelijke lijn af. Misschien komt de Franse suggestie aan bod om Li banon te neutraliseren onder ga rantie van de grote mogendheden yiclusief Rusland, welke neutrali sering dat tot het gehele Arabische Midden-Oosten ware uit te breiden. Maar zelfs als men dit bereikt, kan men nauwelijks fiducie hebben in de praktische waarde daarvan, aangezien men noch op Moskou noch op Cairo blijvend zal kunnen rekenen. Altijd zonnige flits-foto's met Premier Kassim over de Iraakse revolutie Militaire steun in Vierdaagse KORTING 89 p Wit TV-RADIO-TV-RADIO-TV- i ester door Gordon Mac Creagh perenf omdat er zo weüifgVerk&en, ^aafj---0"-j de omzichtigheid EN hout 4 vaks 2.35 25 cl stevig glas 6 stuks 100 cl 25 ct 99 ct HST er de schoonheid van de ag opnieuw biedt, iex Thermofort lamellen veerkracht. De afwasbare rimpen niet. aluminium IT jaloezieën nte en 's winters de kou rencombinaties ore of een demonstratie CINDS Tiet Amerikaanse ingrijpen in Libanon en het Engelse vo rige week in Jordanië, is het beeld van de internationale politiek weer grondig gewijzigd. Nadien is Nas ser vanaf zijn kruiser in Moskou oogedoken en zijn beroep op het Kremlin is een welkome gelegen- I heid voor Kroestjev geworden om ern Russische kaart in het Arabi sche spel te steken. Directe agressie heeft hij niet gewaagd daarvoor had de 'Sovjet-Unie ook te weinig belangen in Arabië; maar terwijl hij het odium van agressie, waar toe hij het Brits-Amerikaanse op treden opblies, op de Ver. Staten en Engeland trachtte té laden, pro- j clameerde hij de vrede in gevaar. Vandaar zijn dringend voorstel een topconferentie over het Midden- Oosten te gaan houden. De Westelijke reactie op deze manoeuvre was meteen een Sovjet- I succes. Kon men zich een week ge leden bij de militaire actie in Li banon en Jordanië verheugen over een klaarblijkelijke eensgezindheid van de Westelijke grootmachten, van die eenheid was weinig meer te bespeuren, toen op het diploma tieke front stelling genomen moest worden tegenover het Russische voorstel. De Britse regering, met een omzichtige blik naar de La- bour-oppositie en het Gemenebest, was bijna onmiddellijk bereid het te aanvaarden, Amerika gevoelde er niets voor, Frankrijk zocht naar een houding, waarin het zijn zelf- standigheid kon tonen. Inmiddels wachtte men, of de Veiligheidsraad niet zou helpen de impasse te overwinnen, maar toen het Russische veto tegen het Ja panse voorstel om de rol van de Ver. Naties in Libanon te verster ken was uitgesproken, stond men opnieuw geconfronteerd met de t Russische suggesties, t Schoorvoetend is Amerika het Britse gevoelen bijgetreden. Er werd op gevonden, dat de topbe sprekingen binnen het kader van de Ver. Naties moeten gehouden worden. Dit werd dan ook vanuit Washington en Londen aan Mos kou kenbaar gemaakt, terwijl Frankrijk in zijn antwoord aan het Kremlin daarvap weer afweek, om dat de Gaulle zich niets voorstelt van openbare topbesprekingen in de emotionele sfeer van de Ver. Na ties en gedachtig aan Algerië dit instituut liever mijdt. De anti-ko loniale stemming onder de leden der Ver. Naties is voor de Sovjet- Unie echter geen bezwaar, zodat zij eerder met genoegen de Ameri kaans-Britse voorwaarde heeft aanvaard. Het resultaat schijnt nu te wor- jden, dat er topbesprekingen zullen plaatsvinden in de Veiligheidsraad, zodat Kroestjev daarvoor dan naar New York komt, sampp met Nehroe voor India, dat, hoewel geen lid [van de Veiligheidsraad, hiertoe kan worden uitgenodigd evenals de Arabische landen, waarover de dis cussie gaat. Irak behoeft niet te worden verzocht, omdat het al in de Veiligheidsraad zetelt. Men zit er natuurlijk wel mee in, wie dit land nu vertegenwoordigen moet. Toelating van een afgezant der nieuwe regering te Bagdad bete kent al een feitelijke erkenning van het revolutionaire bewind. Men verwacht intussen, dat dit ook ge beuren zal, waarop een erkenning in rechte nauwelijks lang kan uit blijven. Nasser zal misschien ook S van de partij zijn. J-JET is alles tezamen verbijsterend dat nu weer, na een eensgezind begonnen Westerse actie om in het Midden-Oosten de orde te herstel len, de Sovjets met propagandaru- moer en dreigementen welhaast kunnen bewerken, dat zij zullen dieteren, hoe de vrede te bewaren is. Daarbij incasseren zij als winst op het Westen bij handhaving van het revolutionaire bewind in Irak o.a. een breuk in het Bagdad-pact en hun aanvaarding als belangheb bende partij in het olie-riik van het Midden-Oosten. Dit kan dan zelfs gebeuren, nadat het Kremlin een koningmoord in Bagdad heeft toegejuicht en de herinnering aan de moord op de Hongaren Nagy en Maleter nog vers in het geheugen ligt. Tegenover een opdringend impe rialisme van de dictators uit Azië en Afrika staat een vacuum aan za kelijk beleid van Westerse zijde, dat onwillekeurig doet terugdenken aan het München van Chamberlin met diens symbool van berusting, de paraplu. (Advertentie! De feilloze flitslamp/es van 25 Ct het beleende rode doosje Fle nieuwe Trnnksp nrpmipi* ti® van de landen van het Pact van ue nieuwe naaKse piemiei Bagdadi omdat de regeringen van en opperbevelhebber van de strijdkrachten, brigade-com mandant Abdul Kerim Kas sim, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat hij sinds hij in 1934 de militaire aca demie verliet heeft gedacht aan een omverwerping van het koninklijk bewind in zijn land. Vanaf die tijd was het met het bewind in zijn land van kwaad tot erger geworden, zei premier Kassim. ,,Ik was toen echter niet meer dan een jong officier, niet in staat om de corruptie uit te roeien en de talrijke elementen die uitsluitend op eigen gewin uit waren te verdrijven", al dus Kassim. ..Toen ik drie jaar geleden brigade commandant werd. was de toestand onveranderd. De regerende klasse trok zich nog niets aan van het al gemeen belang. Ik nam contact op met collega's, van wie er zich een aantal beschikbaar stelde om aan een revolutie deel te nemen. Een van hen was kolonel Abdul Salam Arif (nu minister van binnenlandse zaken), een leerling van mij op de militaire academie, die mijn stand punt deelde." De eerste gelegenheid om een revolutie te ontketenen deed zich voor in 1956. „De tijd was toen echter nog niet rijp," aldus Kas sim. Vorige week deed zich een gunstiger gelegenheid voor. „Ik kon het in de ogen van het volk lezen." Volgens Kassim was de om wenteling grondig in Jiet geheim voorbereid. Het element verrassing speelde een belangrijke rol. Nieuwe grondwet Na te hebben verklaard dat Irak vrede wenst en goede betrekkingen met andere landen, dankte hij het bewind in de Verenigde Arabische Republiek, dat het eerst besloot tot erkenning van zijn regering. ,,Ik ben er zeker van, dat alle landen in de wereld ons bewind binnenkort zullen erkennen nu onze bedoelingen be kend zijn geworden en éveneens be kend is geworden, dat onze beweging slechts ten doel had de corrupte ele menten in ons land te verdrijven." Volgens Kassim zal Irak niet deel nemen aan de aanstaande conferen- I deze landen het nieuwe bewind Bagdad nog niet hebben erkend. Hij zei dat spoedig een nieuwe voorlopige grondwet voor het land zal worden bekend gemaakt. Na een volksstemming zal hij definitief wor den. Het afgezette bewind moedigde volgens Kassim corrupte elementen aan. „Om de vrijheid te herwinnen werden we gedwongen de wapens op te nemen tegen het oude bewind. Wij zouden geer geweld hebben ge bruikt, als we met andere middelen ons doel hadden kunnen bereiken aldus de premier. De Japanse prof. Komei Nakajama van de Sjiba-universiteit heeft op een conferentie in Pasasena (Californië) verklaard, da' de uitgesproken stijging van het aantal gevallen van leukemie in zijn land een gevolg is van radio-actieve afvalstoffen van Russische en Amerikaanse kernproe ven. Proeven met injecties radio-actief strontium op konijnen hebben aange toond, dat dieren van twee dagen oud hiervan geen hinder ondervon den, terwijl dieren van zes tot acht weken na een half jaar stierven als gevolg van gezwellen en anemie. De konijnen van een jaar oud stierven ook na zes maanden, doch uitsluitend aan anemie en een vermindering van het aantal witte bloedlichaampjes. Dit is bekendgemaakt in het jaar rapport van de Britse raad voor Me disch Onderzoek. De hoeveelheid ingespoten stronti um was in verhouding tot de hoe veelheid strontium die bij proeven met kernwapens vrijkomt zeer groot. Volgens het rapport kan het voor komen van gezwellen in de leeftijds groep van zes tot acht weken ver klaard worden uit de verschillende typen beendergroei op de verschil lende leeftijden. Bij de jongste groep is deze groei zo snel dat het stron tium in het gehele beenderstelsel wordt geabsorbeerd en snel verwij derd. Bij de oudste groep zou het zelfde gelden, maar in zoverre dat het strontium dan alleen op enkele plaatsen, waar de beenderen nog groeien, wordt opgenomen en later verwijderd. Bij de tussengroep zou het strontium op plaatsen van actieve groei in het beenderstelsel in sterke concentratie worden opgeno men, maar niet overal yvorden ver wijderd. Bij de proeven had men gebruik gemaakt van konijnen omdat hun beenderstelsel gelijkt op dat van de mens. Vijfenvijftig rillerige Brazilianen, niet bijster geestdriftig over het Nederlandse klimaat, keken met onmiskenbaar ivelgevallen naar de belangstelling voor de „trouw partij", op het Bredase stadhuis. „Net als bij ons," zeiden ze. En toen stapten ze weer maar iv de bus, die hen verder door Europa zou voeren. In het vakantieseizoen ben je wel wat gewend. Voor een bus uit Italië draai je je hoofd niet meer om. Maar een bus uit Rio de Janeiro appelleert toch nog altijd aan een zeker gevoel voor romantiek. En het streelt ook een beetje je liefde voor eigen stad. Ze moet toch echt wel de moeite waard zijn. als Zuid amerikanen de oceaan oversteken om ze te zien. Nu moeten we eerlijk toegeven, dat deze illusie gauw de bodem was ingeslagen. Want de dames en he ren uit Recife (en niet uit de Bra ziliaanse hoofdstad dus. zoals het opschrift op de bus deed vermoe den) namen niet eens de moeite het Valkenberg te bezichtigen. Na een wandelingetje over de Grote Markt en het genot van een kopje koffie, doken ze weer de bus in en bedekten de knieën met plaids en warme vesten. Maar ze hadden geen bezwaar dat we even binnen kwa- men Ze waren inderdaad op 'vakantie in Europa. Niet alléén maar vakan tie. De reis was op de eerste plaats een pelarimstocht. Van Napels uit eindbest.emmina van de boot waren ze naar het noorden geko men. via Rome. waar de paus hun audiëntie had verleend. Ze hadden Lvzern gezien en Keulen en nu gin- aen ze dn.n va noa een bezoek aan Rchcveninaen („brrr") iv de richting Lovrdes. En voorts hadden ze noa een deel van Spanje op het programma. Tenslotte zouden ze Fatima bezoeken en daarna in Lis sabon weer op de boot gaap. „En schrijft u maar gerust, dat we Europa geweidia vinden." Het zijn van die korte ontmoe tingen. Ze maken een beetje ver drietig. Niet vanwege het afscheid- voor-eeuwig, maar omdat zo'n bus het heimwee oproept naar wenken de verten en je eigenlijk alleen maar hoeft in te stappen. Sterker: we waren al ingestapt. We hoefden alleen te blijven zitten. We deden het natuurlijk niet. Want tussen droom en daad staan wetten en bezwaren. En een zorge lijke chauffeur, die ongeduldig op zijn horloge kijkt en je vertelt, dat het uur van vertrek is aangebro ken. „Excusez-moi, monsieur..." En dan stap je uit en je schudt enkele mensen de hand. Je wenst ze goede reis. En je zegt niet eens tot weerziens. Want dat weerzien is er natuurlijk toch niet. Rio de Janeiro... Het strand van Copaca- bana. Och, wat zou het? Trek je jas maar een beetje dicht, want het regent alweer. (Advertentie! BULT In de Sahara heeft een dromedaris een complete Be- doeïenenstam van 't slaapmat je gebruld. Een van de drijvers had pardoes een volle kruik wijn op de rug van het woes tijnschip stuk laten vallen. Het stamhoofd riep de dader, die de scherven keurig had opgeruimd, ter verantwoor ding. „Kamelen", zei deze listigaard toen, „zijn soms net baby's. Ze huilen als hun tweede bult gaat doorkomen". Wraak Tweehonderdduizend gulden scha devergoeding eist een motorrijder uit San José, Californië, van het mi nisterie van verkeer. Hij was al drie maal veroordeeld wegens rijden on der invloed. De vierde keer werd het hem te gortig. Er ging een brief naar het ministerie waaruit het zijne excellentie zonder meer duidelijk werd dat er rijbewijzen worden ver strekt aan stomdronken lieden. Een fotokopie van het rijbewijs, getui genverklaringen en drankrekeningen waren erbij ingesloten. Fopperij Een Zeeuwse moeder meldde zich opgewonden op een consultatiebu reau met de mededeling dat baby al vier maal achtereen een fopspeen had ingeslikt. Wat ze nu doen moest. Rustig afwachten, was het advies. Het kind zal zich wat genomen voe len. Toeval Mevrouw Jean Friest uit Detroit kreeg dezer dagen meneer met een ernstige ge heugenstoornis thuis. Een maand geleden had hij boos de huisdeur achter zich in het slot gesmeten. Hij zou zijn weg i"ei vinden. Zakelijk Een handelsreiziger uit Tilburg heeft een manier uitgevonden om voor weinig geld goede sigaren te roken. Hij koopt dagelijks een doos stinkstokken en presenteert die aan relaties. Meestal is het zo, dat hij niet lang daarna een betere en dik kere terugkrijgt.... Psychologie Op een school in Long: Island is een krantje verschenen, waarin een elfjarig* meisje een opzienbarend ar tikel heeft geschreven. Het is ge titeld „Hoe kunnen wij onze ouders temmen". Als hulpmiddelen worden aangegeven: treiteren, zaniken en huilen. Met treiteren, schreef het kind, kun je het meest bereiken. Maar begin dan tegen je vader, zo dra hij na zijn dagtaak schrokkerig op zyn boterhammen aanvalt. Dank je, lieve. Ik lees hier dat ze die ontsnapte misdadiger nog steeds niet hebben gegrepen. ZONDAG, 27 JULI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8,00 Nws. en postduivenber. 8,18 V.h. plat teland 8.30 Weer of geen weer 9,45 Geest, leven, caus. 10,00 Instr. octet 10,30 Boek- bespr. 10,40 Cabaret 11,20 Gram. AVRO: 12,00 Gram 12,30 Sportspiegel 12,35 Lichte muz. 13,00 Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de wereld, caus, 13,17 Meded. of gram. 13.20 V.d. strijdkr. 14,00 Boekbespr. 14,20 Viool en piano 14,40 Romance 1900, hoorsp. 15,00 Omr.- ork. en sol. 15,55 Lichte muz. 16,30 Sport- revue VARA: 17,00 Holland Festival: Residentie-ork. en sol. 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18,30 Doopsgezinde kerkd. IKOR: 19,00 V.d. jeugd 19,30 De open deur AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Gram. 20,40 De jacht op de dader, hoorsp. 21,15 Gevar.muz. 22,00 Ballroom-ork. 22,15 Act. 22,20 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30 Sportrep. 23,45- 24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Geestel. lie deren IKOR: 10.00 Nws. uit het Prot. paviljoen op de Wereldtentoonst. 10,15 Boekbespr. 10,20 Kamermuz. 10,30 Ned. Herv. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11,45 De kerk in de spiegel van de pers, caus. NCRV: 12,00 Vocaal ens. KRO: 12,15 Gram. 12.20 Apologie 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,10 Gram. 13,30 Lichte muz. 13,45 Boekbespr. 14,00 Gram. 14,30 Nat. uitzendingsplech tigheid van missionarissen 16,00 Gram. 16,10 Sport 16,30 Orgelconc. 16.50 Gram. Convent van kerken: 17,00 Chr. Geref. kerkd. NCRV: 18,30 Kinderkoor, or\k. en sol. 19,00 Nws. uit de kerken 19,05 Hebt U KIKKEROP" al geproefd? Sinaasappel, (uit zuiver sap) Limonade—gazeuse citroen, frambozen, champagnepils Heerlijk, gezond, verfrissend. Vraag „Kikkerop". Let er op! 11) Hoe moest hij zijn mening om trent de waarde van een mensenle ven duidelijk maken aan deze man, wiens opvattingen vrijwel in alles met hem verschilden? Hij kon zelf niet zeggen, waarom hij tussenbeide wwam. Het was alleen omdat... nou... verdraaid, als hij het kon zeggen! Maar... Hij streek met de hand door zijn haren en ontweek het antwoord. „Och, ik dacht eigenlijk meer over die sporen. Ik weet geen snars af van speuren en zo meer. Maar was dat spoor niet a 1 te duidelijk? Ik had het zelfs kunnen volgen. En ik ge loof niet, dat die oude wonderdokter een stommeling is. Waarom heeft hij die sporen hier zo achtergelaten? Waarom is hij erop gesteld dat we hem achterna zullen gaan?" De nazaat van De Soto onderschat te de slimheid van de oude tovenaar evenzeer als de hidalgo, zijn voor vader gedaan zou hebben. Die wilde? ,,Ha, ha, de senor kent die ondie ren van de bergtoppen niet." Templar kon hem moeilijk tegen spreken. Toch dacht hij het zijne er van. „Die Indianen. De vijf peons. Die moeten deze kant zijn uitgegaan. Die moeten nu ergens daarboven zitten. Ki j Sere kerels-" Het roemrijke bloed der conquistadores begon wild bruisen bij de gedachte aan die vijf Indianen. Toch kneep Diego zijn Sïïbt In<hanenogen een ogenblik dicht toen iets hem inviel. De neger lippen grijnsden en hij keek een an- dere kant op. En plotseling gaf hii u „K°Ude5 Ze zich met uitgespreide handen lewon hebben' dan daan kon worden. De zes overgeble ven peons waren volgens hem ver schrikkelijk lui. Nu alle moeilijkhe den uit de weg waren geruimd, zou de schat tweemaal zo vlug blootge legd kunnen worden, als ze tweemaal zoveel arbeiders hadden. Daarom za delde hij in de namiddag zijn muil ezel. ,,Ik rijd naar de stad, om nog meer peons te halen, senor," zei hij. ,,En, carramba, een slokje aguardiente zal me geen kwaad doen. Ik heb deze dagen harder dan ooit in mijn leven gewerkt en die whisky van de se nor mijn vennoot lust ik niet Adios! Tegen vanavond ben ik terug!" Templar had eigenlijk geen peons meer nodig. Het aaneenvoegen der pijpen was gemakkelijk werk en kon door twee man gedaan worden. Toch zouden ze natuurlijk met meer men- oude weg der Inca's lag. Als die maar niet door een of andere steile kloof onderbroken werd, zou hij die gemene oude vos wel vinden en hun erfelijke vete voorgoed uitvechten. Het geluk scheen hem dienstig. De oude weg was nog te herkennen: een uitgesleten voetpad, dat steeg en daalde en kronkelde om grote rots blokken te vermijden; doch een pad, dat duidelijk de sporen toonde van een regelmatig gebruik door blote voeten. Hij volgde het omzichtig zon der al te veel moeite; 'n duizend voet boven de duistere kloof, waar zijn voorvaderen hadden gestreden, toen het goud, dat zijn erfenis uit maakte, verborgen werd door een zonnepriester. Hij keek omlaag en zijn grijnslach voorspelde niets dan wraak. Vandaag zou hij een einde maken aan die lange strijd; dan zou den alle hindernissen van zijn pad zijn verwijderd en kon hij zijn erfenis in bezit nemen. Het kon allemaal niet beter. Zijn enige vrees was, dat hij in het ..Zoals de senor hindert het?' wil. Bueno! Wat En met veel vertoon stak hii de revolver weer in zijn zak. sen ook vlugger kunnen opschieten ■en heel wat tijd uitsparen. En daar- niets anders te doen hebben, dan er bij te gaan zitten nietsdoen, totdat het meer vanzelf leeggelopen was. Hij floot dan ook heel vals een bekend deuntje, terwijl Diego door de Wallci naar Cuzco reed. Eigenlijk was dat niet helemaal Vamonos. Laten we terugeaan en iuist- .Diego met zijn roemrucht bloed lirtnrl Dn e, 1, i PIT 7. iin \X/vq alr"7iir»V-<f'irrUr>i/-J unn TT e\ j- - 1/v.r uftgacil die honden aan het werk zetten! Templar was nog jong en civiel in genieur. Hij had geleerd, cijfers en spanning en druk te meten, niet de subtiele menselijke meningen te doorgronden. Hij begon dus met het verstopte kanaal te laten herstellen en zijn wraakzuchtigheid van De Soto geërfd, reed de kromming der vallei voorbij; toen hield hij zijn rij dier in, keek in het rond en bromde met een grijnslach om zijn dikke lippen: Dwaas dat je bent!" Hij haalde de goedkope revolver .De derde dag van de Vierdaagse Iwordt dikiaijls de moeilijkste ae- Inoemd. Als de blaren branden en de tknieen protesteren tegen nog meer kilometers is het een verademing. "Is je wat steun kunt krijgen van de nooit vermoeide militairen en zijn pijpleidingen aan elkaar "t~e "it zijn zak en keek" de"ïading"nauw- laten zetten, met het gevoel, dat alles keurig na. Daarna reed hij verder weer volkomen in orde was. En Die- naar Cuzco. Beneden, in de open go nieip hem daarbij echt goedwillig, vallei, waar de wanden niet meer zo steil waren, bond hij zijn muildier vast en gocht op de kale helling naar een begaanpaar pad om naar boven Zijn ware aard komt hoven te komen. Het was niet zo moeilijk Door schuin langs de rotswand te Diego lien de hele mnr»»n t. i scuuin langs ae ïmswana ie grijnsde als een wolf en gezicht van die bemoeizieke inge nieur zou komen, als hij het spoor om de rots heen bleef volgen. Om een of andere reden was hij bang voor die man. Doch hij had weer ge luk. Juist toen hij de uiterste hoek bereikte en met aandacht naar de uitstekende rotspunt keek, kwam hij tot de ontdekking, dat hij vlak voor de ingang van een diep hol stond. Ogenblikkelijk bleef hij staan, als een tijger, die zijn prooi besluipt. Al leen zijn smalle ogen flikkerden. Hij was blij. dat hij zo voorzichtig ge lopen had.Want op een zonnig plekje, gewikkeld in zijn verschoten poncho, met het hoofd op de knieën gebogen, hurkte de oude wonderdokter in eigen persoon. Hij zat blijkbaar te slapen, vermoeid van zijn nacht wake, zijn zorgen en zijn inspanning om de hem toevertrouwde schat te gen die machtige bleekgezichten te beschermen. Van deze kant ver wachtte hij geen hunner. Diego grijnsde als een wolf en sloop met op zijn het steengruis knerpten bij zijn laat ste aanloop, ontwaakte de oude man. Hij kon slechts een enkele angstgil slaken, voordat de bruine vingers van Diego zich om zijn keel sloten en diens knie in zijn maagstreek stiet. Zijn oude, versleten spieren waren machteloos. Hij rolde zijn ogen heen en weer en klauwde met zijn magere vingers, om de knellen de handen van zijn keel te krijgen. ,,Zo, hond.... hond, hond! Hou jij je hier schuil. Best. Dat bespaart me veel moeite. Ik zal nu afmaken, wat mijn voorvaderen begonnen zijn!" Hij sprak hem aan in het Indiaans, dat hij even vloeiend kende als de oude man zelf. Van de andere kant was zijn woede even koelbloedig, als die van De Soto zelf geweest zou zijn. Zijn een procent conquistadores- bloed had nu de overhand. De roem ruchte afstammeling van de uit zee aangekomen blanke duivels had zich zelf al lange tijd wijsgemaakt, dat dit een persoonlijke erfvete was en als wreker ener vete was hij gerech tigd, zijn vijand neer te slaan, waar hij hem ook maar aantrof... Hij haal de de goedkope revolver tevoorschijn en legde de vinger om de trekker. De ogen van de oude man vestigde zich met echt Indiaanse lijdelijkheid op het wapen en hij spartelde niet meer tegen, al klauwden zijn vin gers nog steeds naar de hand, die zijn keel omklemde. Toen echter be dacht zijn vijand zich. Carramba", mompelde hij. „Het gebeurt beter in je eigen hol, duivels- dokter, waar die bemoeizieke jonge man beneden het schot niet horen kan. Hij mocht er eens herrie over maken." Daarop begon hij de oude man weg te sleuren, zoals hij een schaap of een ander weerloos ding meegesleept zou hebben. Het hol was breed en hoog en de vloer was volkomen effen. Gevallen stalactieten hadden de vroeger brede weg tot een kronke lend pad gemaakt, doch het was dui delijk als een veelbetrecfen pad te herkennen. Diego keek rond naar een zij-ingang of inham, waar de knal van zijn schot gedempt zou worden. Aan zijn rechterhand kon hij vaag een dergelijke opening onderschei den. Best. Hij sleepte zijn slachtoffer erheen. Voor zijn terechtstelling was er wel geen betere plek te vinden. En toen werd hij beetgegrepen. Talloze grijpende vingers en ontel bare blote voeten grepen hem beet. (wordt vervolgd) Kerkorgelconc. 19,30 De mens en ik, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Act. 20,45 Metropole ork. en sol. 21,15 Au bon plalsir du Roy, hoorsp. 22,15 Lichte muz. 22,35 Uit het boek der boeken, caus. 22.45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. Radio Vaticana 22.67, 31.10, 41.21. 48.47 en 196 m: 22,15 uur: Toespraak van Z.H. de Paus. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,15 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera- en Belcantoconc. 16,00 Gram. 16.15 Idem 17,00 Nws. en sportuitsl. 17,15 Gram. 18,00 Plecht. Hoogmis 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonst. 20,00 Ork.conc. (Interm. Gram.) 22,00 Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium-cocktail 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18,45 Godsd.halfuur 19,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Gevar. muz. 22,30 Gram. 22,55 Nws. 23,00 Jazz- muz. 23,55 Nws. MAANDAG, 28 JULI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. jeugd 9,05 Gym. v. d. vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Voor de oude dag, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 1-0,20 V.d. vrouw 10,30 Gram. 10,55 Promenade ork. en sol. 11,35 Klarinet-duo 12,00 Dans* muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Act. 13,20 Lichte muz, 13,45 V.d. vrouw 14.00 Viool en piano 14,35 Gevar. muz. 15,05 Gram. 15,30 Zestig min. voor boven de zestig 16,30 Gram. 17,15 Vakan- tietips 18,00 Nws. en comm. 18,20 Poli- tiekapel 18,50 Act. 19,00 Parl.overz. 19,15 Pari. overz. 19,45 Regeringsuitz.: Geluids banden-vriendschapsbanden. Een uitwis- selingsprogr. in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep 20,00 Nws. 20.05 Holland Festival: Radio Filh.ork. 20,40 Voordr. 21,00 Holland Festival: Strijkkw. 21,35 Alleen met pensioen zijn we er niet caus. 22.30 Holland Festival: Strijkkwart. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Holland Festival: Residentie ork. en - sol. HILVERSUN n. 298 m. NCRVt 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 Gram. 9,40 Voordr. 10,00 Gram, 10,15 Rondom het Woord, theolo gische etherleergang 11,00 Gram. 11,15 Spoorzoeken door Europa 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Marinierskapel 14,00 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Alt en piano 15,30 Kamermuz. 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Pianorec. 17,00 V.d. kleuters 17,15 Instr. trio 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Nieuw-Gumea en het moderne onderwijs, door N. E. Bochove 18,00 Orgelspel 18,30 Sport 18,40 Bas-ba riton en gitaar 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,15 Kamermuz. 19,35 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Orgelconc. 20,50 Burchten en kastelen in Oostenrijk, hoor spel met muz. 21,20 Koorzang 21,50 Gram. 22,00 Boekbespr. 22,15 Muz, caus, 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15 Accordeon-wereldkamp. 1957 23,45-24,00 Gram. Radio Vaticana: 22,15 uur: Steenwoes tijnen der hedendaagse samenleving. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landb. 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Idem 14,30 Jeugdorkesten 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Idem 18.00 Franse les 18,15 Gram. 18,2q Boekbespr. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereld tentoonst. 20,00 Gram. 20,30 Instr. ens. 22,00 Nws. 22,15 Amus.ork. 22,45 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden. ERUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Idem 16,05 Dansmuz. 16,15 Pianorec. 16,45 Gram. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 19,30 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,55 Nws. T elevisie naar hij wist, de prooi toe. Doch toen zijn voeten in ZONDAG, 27 JULI NTS: 20,40 tot plm. 22,00 Relais v.d. Duitse TV: Ballefcprogr. FRANS E-ELG.; 17,3o Wereldtentoonst. 19,00 V.d. jeugd 20.00 Nws. 20,30 FUm- progr. 22,00 Scotland Yard 22,30 Wereld nieuws. VLAAMS BELG.: 15,00 Duitse turn kamp. te München 17,00-17,30 Wereldten toonst. 19,00 Feuill. 19.30 Nws. 20.00 Het gebroken oor 20,25 Filmprogr. 21,00 De gecroonde Leersse, spel I.d. pauze- We reldten toonst.kron. MAANDAG, 28 JULI NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,20 Meridiaan 21,20-22.05 De Di nah Shore Show. BELG.: 17,30 Wereldtentoonst. 19.00 Sportoverz. 19,45 Film 20,00 Nws. 20,30 Onbekend: Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 16.00-17.30 Wereldten toonst. 19,30 Nws. 20,15 Het gebroken oor 20,20 Disneyland 21,05 Volksdansen plm. 22,15 Plastische komsten 22,50 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 13