*0PRUI Aspirin AMERIKAANSE PAPA's ZIJN ZO KWAAD NIET lie op irg DE KI .EF tKeZN In september start technische school Axel FILTRA Son filtre est si pur Kan „rampenpot' ook voor jeugdwerk benut worden? Vrouw inde ruim 21 mille op vals ingevulde cheques lm Middelburgs Malle Betje aan het hoogste punt toe Annexatie Onvervaard DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 25 JULI 1958 9 n VE VONKEN VLIEGEN EK AF 4I.90 9. 13. 43. Goede resultaten middenstandsexamen te Middelburg Debat in Terneusense raad U.uJ stcijmwAt 'tis en cocci, (J$ li WH A S op doel. Aanmelding van 35 leerlingen Benoeming leden van Ambtenarengerecht P. Zuidhof directeur G.W. te Veldhoven Districtsbij eenkoms t K.A.-jongeren te Oostburg De Hartewens van iedere huisvrouw ^gauknecht Wetenschappelijk laboratorium te Yerseke Fraude bij bank te Amsterdam Hengelaars bleven nachtje over op zandzuiger Oostburgse familie stelde vast: Jongste prinsessen naar zuid-Frankrijk Norlanda wordt gerechtelijk verkocht pagWaJ Jle jitem Topgesprek Riskeer niets/ isatoren dag te J Ier aan- S geweest, t issen de en-foto- n schit- i appara- ommon- Britse ghefilm. Neder- rgt, was S :ht". engt het wereld, J ngrijders i Australië \n komen. beker ver- lburg 63; 4 Middelburg cerke 60; 6 7 G. A. 8 Joh. v. 56; 9 Chr. nse, Seroos- ringrijderij hikbaar ge- den Berge •onnen door met 23 rin- eveneen» :n kampten rijs; 3 Mal- ruyn, Vrou- Grijpsker- Gapingen Koudekerke ns 17; 9 A. D. Kluyf. li werd ge- Maljaars, versiering door een aangeboden Maljaars, 2 medaille, or mevrouw Middelburg Laurens 69 Wolphaarts- Oostkapelle ste prijs en Oostkapel- en zilveren rg 61 pnt. 3 61 pnt. 4 G. >urg 59 pnt. Idelburg 57,5 na de oor- uitgegroeid en, hetgeen ïdernemings- ooplieden te 'entraie Ver- outen dankte or de pretti- steeds ge in de markt- eentebestuur. ing bood hij mens de ver- ieden een wa- aterglazen en fraai Leer- e Markt ver- loncours be- igstelling. De leren H.H. de fnpen en A. volgende prij- prijs J. Go- i; 4e prijs A. K. Schouster. ïarkt werden gemeester in rs uitgereikt, gekaart over tmarkt. ngeren laanderen DISTRICTS- lig 27 juli te Z.E.H. R. de Finland, t een H. Mis de Kapel van» g12.uur. en de verloren roDe ontem- •g: Strijd tegen 8 j. ■a: In de scha- 4 j.Luxor: Ko- uur: De graaf uur: Afscheid met voorbeh. ïpia 8 uur: t leven, 18 j. en de verloren •roDe ontem- s: Strijd tegen 8 j. ■a: In de scha- 4 j.Luxor: Ko- ïige Kring De r: Voor publiek Sayonara, 14 j. Aug. v. Hoye 8 uur: Tarzan 4 j. uur: De graaf J. uur: Afscheid met voorbeh. i. Dijk 7,30 uur: rfilm Verrader- 6,30 en 9 uur: npia 8 uur: van een meisje ock 3 uur: (Van onze verslaggever) De stadhuistoren te Middel burg, die zich in vroeger jaren de naam „Malle Betje" heeft verworven en die in de oorlog, samen met de „Lange Jan" ten onder is gegaan, groeit weer langzaam naar de vooroorlogse staat terug. Het herstel van de toren, die in mei 1940 door brand is verwoest, vordert in prettig tempo en donderdag was het zo ver, dat burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg, die zelf een kijkje op de winderige stel ling kwam nemen, onder de „mei" stond. Het hoogste punt was bereikt. De mannen van de fa. I. Woudenberg en Zn. hadden op de balkgrond, die kort geleden gelegd is, de koningsstijl ge plaatst, een elf meter hoge eike- houtenbalk, waaromheen straks de eveneens eikehouten peer zal worden gebouwd. Enkele meters boven de ko ningsstijl nog woei de vaderland se driekleur, in top gehesen door het hoofd van het personeel der fa. Woudenberg, de heer I. van Loo. Burgemeester de Widt be zichtigde het werk in gezelschap van wethouder L. J. van 't West- ende, gemeentesecretaris Ph. Koene, en directeur en adj.-direc teur van gemeentewerken, de he ren A. J. W. Mathijssen en H. Mooibroek. Voorts waren aanwe zig de heren M. J. J. van Beve- ren, architect, en Woudenberg, uitvoerders. Later op de begane grond, in de schaduw van de toren en in het stof van de steenhouwerij, hield mr. de Widt een kort toe spraakje. Hij gewaagde van de grote waardering van het ge meentebestuur voor de zorgvul digheid en de liefde waarmee het werk aan het stadhuis verricht wordt. Hij prees vooral het op treden van de heer van Loo, „die met veel energie en tact aan het hoofd van dit werk staat". Wethouder van 't Westende prees het tempo van het herstel- werk, „Lr wordt wel eens over geklaagd dat het werk slecht op schiet, maar soms moet er we ken worden gewerkt om een steentje in het kolossale geheel te passen". Voordat de heer van 't Westen- de aan de werkmensen een gra tificatie uitreikte, merkte hij op, dat het ook voor de beeldhou wer, de heer P. de Jong uit Den Haag, een bijzondere dag moet zijn. De heer de Jong beaamde dit. Toch was er iets dat hem met name gisteren in meer of mindere mate verdroot: het hoogste punt van de toren is niet van steen. (Advertentie) STALEN LEDIKANTEN met 3/4 multiplex voetbord, naadloos getrokken buis en versterkte spiraalmatras. Ge moffeld in de kleurcombinatie goudbrons 'crème 1 pers. NU 3 J#80 2 pers. NU 49#80 15 jaar garantie DIVANBED origineel sleemodel, zwaar ge moffelde buizen met versterkte gezondheids ma tras 1 pers. 80 x 190 9Q NU 15 jaar garantie VLOKMATRASSEN uitsluitend nieuw materiaal, overtrokken met prima damast tijk 100% ZUIVER WOLLEN MERKDEKENS: ZAALBERG. VAN WIJK. REFORMA en HATEMA zolang de voorraad nog strekt met 25-35% KORTING Zo goedkoop kocht U nog nooit een zuiver wollen" merkdeken I Wollen WILTON KARPETTEN bijzonder vast geweven, met versterkte rug, in een aantal mooie Perzische dessins 285 2n°S 84.90 315 %2S i©9.80 24.90 Zuiver wollen SLAAPKAMER KLEEDJES in leuke frisse dessins 1 00 x 50 van 14 90 NU 1 20 x 60 van 21.50 NU 1 80 x 1 20 van 65 - NU BELLAMYPARK - VLISSINGEN rotterdam - den haag - utrecht vlissingen Voor de vier-en-twintigste maal is dinsdag, woensdag en donderdag te Middelburg het middenstandsexamen algemene handelskennis afgenomen. Van de 162 kandidaten werden er slechts 16 afgewezen; dus tien pro cent. Normaal was dit andere jaren achttien tot vijf-en-twintig procent. In Middelburg zijn dus zeer zeker mooie resultaten behaald, wat be treft de mondelinge examens. Ook het aantal afgewezen kandi daten voor het schriftelijk examen ligt dit jaar in Middelburg veel lager dan het landelijk gemiddelde. Wan neer men bedenkt, dat dit jaar ge middeld over het hele land 24,4 pet. voor het schriftelijk examen is ge zakt. doch daarentegen in Middel burg slechts 12,8 pet. dan is dat toch wel een groot verschil. Woensdag was het de laatste dag van deze examens. Van de 44 deelne mers die dag werden er vier afgewe zen. (Advertentie) (Advertentie) Bij de rondvraag in de Terneuzense raadsvergadering vroeg de heer W. Weterings (KVP) de voorzitter om nadere inlichtingen betreffende het bedrag van 25.000.door de Com missaris van de Koningin voor Ter- neuzen beschikbaar gesteld uit de „rampenpot". Burgemeester mr. Tel- legen gaf ten antwoord, dat hem hier over niets officieel bekend is. Enkele jaren geleden werd door de Commis saris de mening van de burgemeester gevraagd en deze gaf toen de voor keur aan een openbare leeszaal. Bur gemeester Teilegen was en is nog steeds van mening, dat een openbare leeszaal voor Terneuzen belangrijker (Van onze verslaggever) „Ja, het gaat er nu eindelijk van komen", zei burgemeester P. L. van Oeveren van Axel woensdagmiddag. En hij doelde op het feit, dat er na zoveel jaren van voorbereiding een begin is gemaakt met het bouwen van een nieuwe huishoudschool op het Szydiowskiplein. Deze bouw opent perspectieven, want niet enkel aan meisjes zal in september 1959 in een veel prettiger omgeving onderwijs gegeven kunnen worden, doordat de oude openbare school vrijkomt kan Axel starten met een christelijke technische srhool. Dat gaat al in september 1958 plaats hebben. Een christelijke technische school voor Axel noemde de burgemeester geen overdreven weelde. Het duurde wel lang alvorens alles in kannen en kruiken was om te kunnen starten, maar het kwam er toch van en dit naar aanleiding van een bezoek, vijf jaar geleden door minister J. Zijlstra van Economische Zaken aan de ka naalzone gebracht. De minister merkte toen op, dat er in een van de plaatsen rond de zóne plaats moest zijn voor een technische schooi. Nau welijks waren de woorden van de mi nister koud of Axel probeerde een dergelijke school naar zich toe te trekken, maar voorlopig bleven de leerlingen uit de gemeente en de omliggende plaatsen aangewezen op Terneuzen, toch altijd nog op een roale afstand van Axel gelegen. De jonge scholieren wat dichter bij huis te hebben bleef het streven, dat werkelijkheid kon worden door de Bij beschikking van de minister van justitie zijn benoemd tot lid van het Ambtenarengerecht te Rotter dam mr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en voorzitter van de grondkamer in de provincie Zeeland en mr. B. S. Sie- perda, vice-president van de arron dissementsrechtbank te Middelburg. De raad van Veldhoven benoemde de heer Pieter Zuidhof met ingang van 1 augustus tot directeur van ge meentewerken. De heer Zuidhof werd 14 maart 1926 in Hoedekenskerke ge boren, Hij studeerde weg- en water bouw aan de M.T.S. te Middelburg. Nadat hij in 1950 afgestudeerd was, trad hij in dienst der gemeente Bres- kens. Daarna was de heer Zuidhof o.a. nog werkzaam te Geertruiden- berg. ministeriële permissie, maar ook door de melding van niet minder dan 35 leerlingen. ,,Een zeer bevredigend aantal", stelde de burgemeester vast, die ver telde, dat de school nu kan starten met twee eerste klassen. De heer M. 't Gilde, eertijds leraar aan de tech nische school te Terneuzen is tot hoofd benoemd. Met andere leraren zal hij trachten de Axelse jongens tot bekwame en goede timmerlieden te maken. „We kunnen dus starten met onze school, die drie leerjaren zal om vatten", vervolgde de heer van Oeveren. ,,In het eerste leerjaar zal de nadruk vallen op de handvaardig heid en de kennismaking met het technisch onderwijs. De twee volgen de leerjaren worden geheel op de techniek afgestemd". Doordat m het tot stand komen van de huishoudschool nieuwe per spectieven zitten heeft Axel een nieu we'en fraaie onderwijstoekomst. is dan het jeugdwerk. De heer Wete rings was van mening dat het jeugd werk, nu het zo goed op gang is gekomen, door de overheid dient te worden gesteund. De voorzitter was het hiermee eens, maar had er bezwaar tegen, dal zijn voorste], een openbare leeszaal, dat het eerst werd ingediend, nu zo maar opzij zou worden gezet. Ook wethou der de Vos (PvdA) was van mening, dat een openbare leeszaal van meer algemeen nut is dan een bloeiend jeugdwerk. Hij beriep er zich boven dien op, dat de gelden uit het ram penfonds over het algemeen gegeven worden om daar gebouwen van op te richten. De heer J. A. de Feyter (CH) stond aan de zijde van de heer Wetering waar het er om ging een voorstel te maken, waarbij de raad er bij de Com missaris van de Koningin op aan zou dringen het geld nu definitief voor het jeugdwerk te bestemmen. De heer Hol (PvdA) voelde voor een ompromis, namelijk: nu de raad niet haar mening te laten uitspre ken, maar dit als agendapunt voor de volgende raadszitting te houden. De fracties krijgen dan tijd hierover van gedachten te wisselen. Tenslotte werd aangenomen, dat de notulen van deze vergadering aan de Com missaris zullen worden opgezonden, waaruit deze dan het standpunt van de raad kan lezen. De heer Hol tekende protest aan tegen het voorstel van b. en w. tot wijziging van de salaris- en loons- verordening van het personeel in dienst der gemeente. Hij wilde zijn goedkeuring onthou den aan het toekennen van twee pe riodieke verhogingen met of zonder terugwerkende kracht vanaf 1 sep- Op zondag 27 juli a.s. zal er te Oostburg een bijzondere districtsbij eenkomst van katholieke jongeren plaats vinden. Het bijzondere van deze bijeen komst is, dat de zeereerwaarde heer Robertus de Caluwé, priester van de Oosterse Ritus en missionaris in Fin land. als spreker zal optreden. De bijeenkomst vangt aan met een Mis in de Oosterse Ritus in de ka pel van het ziekenhuis, waarna een conferentie in de Katholieke Kring volgt. (Ad vertenue) is een Bauknecht koel kast, waarin iedere vier kante centimeter pro- duktieve bergruimte is! Importeur: N.V. MENTOR te Apeldoorn tember 1956 kan de schaal van hoofd commies A. dir. maatschappelijke zorg en het vastkoppelen van de werkclassificatie aan de invoering van de tijdelijke toelage van drie pro cent, met betrekking tot de gemeen te-werklieden. B. en w. verdedigden hun standpunt door er op te wijzen, dat, wanneer niet alle punten werden aangenomen, ook niets voor de laagstbezoldigde gemeente-ambtenaren kan worden gedaan, daar de overheid hierin geen vrijheid toelaat. Bovendien had het georganiseerd overlegd deze voorstellen aangenomen. Het voor stel werd met de stem van de heer Hol tegen, aangenomen. Naar aan leiding van het voorstel tot het ver lenen van medewerking voor aan schaffing van o.a. schoolbanken voor de r.-k. meisjesschool, wilde de heer Hol weten of dit wel nodig is. Op bijna iedere raadsvergadering worden dergelijke voorstellen naar voren ge bracht. De voorzitter stelde hem ge rust door te zeggen dat deze kwes ties van te voren grondig worden be keken. Op een opmerking van de heer Hol inzake een nieuw zwembad kon de voorzitter antwoorden, dat op 5 ok tober a.s. de plannen zullen worden ingediend en dat men volgend sei zoen hopelijk zover zal zijn, dat er tenminste in een kom kan worden gezwommen. De heer de Feyter vroeg of het mogelijk was de beide leeuwen figuren aan de ingang van de Leeu wenlaan een opknapbeurt te geven. De voorzitter gaf ten antwoord dat zij geregeld gewasen worden, maar vakkundig bijwerken is een zaak van monumentenzorg daar zij historische waarde hebben. In dat geval zou het de gemeente veel geld kosten. Waar op de heer Weterings er bezwaar te gen had deze leeuwen met historische waarde zomaar aan de straat te zet ten. H\et ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft te Yerseke de villa van de familie Wïllemsen aan de Vierstraat ge huurd. Daarin zal worden geves tigd een laboratorium van de we tenschappelijke dienst, die in de toekomst heeft na te gaan welke biologische veranderingen zich zul len voltrekken in de flora en fauna van de Oosterschelde, zodra die af gesloten wordt en verzoet. De eer ste taak van de dienst is het vast leggen van de bestaande toestand op dit gebied. Twee Rillandse hengelaars, de he ren C. L. en H. v. L„ die 's avonds per motorbootje op de Schelde gin gen vissen, hebben meer pech dan beet gehad. De rivier was tamelijk woest en toen de benzinetank moest worden bijgevuld, viel het benzine- blik overboord en werd het bootje stuurloos. Gelukkig werd het tweetal opge merkt door personeel van een Bel gische zandzuiger, dat het oppikte. Noodgedwongen moesten zij 's nachts op de zuiger „logeren" en pas de vol gende dag konden zij naar hun yer- ontruste huisgenoten terugkeren. Bij de Sociale Verzekeringsbank (de vroegere Rijksverzekeringsbank) te Amsterdam is vorige week een omvangrijke fraude door middel van valselijk ingevulde echte cheques ontdekt, waarmede een bedrag van 21.812,64 gulden gemoeid is. Een onbekende vrouw, waarvan de politie wel een signalement bezit, heeft op 7 en 8 juli jl. op postkanto ren in Amsterdam, Leiden en Haar lem en omgeving totaal 29 cheques aangeboden en geïncasseerd. Op elke cheque stond dezelfde naam, doch de gefingeerde adressen waren in het rayon van het postkantoor waar de cheque ter uitbetaling werd aange boden. Op alle cheques stond het be drag van 752,16 gulden, als salaris plus vakantietoeslag van een amb tenaar van de bank. Op de postkan toren werd dus de indruk gewekt, dat een ambtenares haar salaris met va kantietoeslag kwam halen. Op maandag 7 juli werden cheques in Amsterdam aangeboden en op dinsdag 8 juli des morgens in Leiden, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Aerdenhout, Santpoort en in de mid dag nog twee in de hoofdstad. De af deling zwendel van de Amsterdamse centrale recherche neemt aan, dat een ambtenaar van de sociale verze keringsbank zich de blanco cheques heeft toegeëigend, uitgeschreven en Vraag alleen GEEN ASPIRIN ZONDER BAYERKRUIS Ze waren geslaagd voor hun examen, de drie Amerikaanse meisjes, en indachtig de stelregel „voor wat hoort wat" hadden ze aan hun papa's toestemming gevraagd en gekregen voor een trip naar Europa. Dat ze in Oostburg belandden was geen toeval. Een van de drie correspondeerde al zeven jaar met een jongedame uit die plaats en omdat ze nu toch in Europa was, nam ze de gelegenheid maar even waar. Alle drie kwamen ze uit een ander deel van de States, maar dat belette hen niet samen op te trekken. Eendracht maakt macht, ook tijdens de va kantie. Dit mocht bij voorbeeld blijken uit het feit, dat de jongedames voor gezamenlijke reke ning een auto hadden gekocht. Met het vliegtuig waren ze van Boston naar Londen gereisd en daar hadden ze het wagentje op de kop getikt. Enige moeilijkheden bleken daarvan het gevolg. In Engeland heeft men nu eenmaal de merkwaardige gewoonte, links van de weg te rijden en de auto fabrikanten houden daar rekening mee door het stuur rechts te plaatsen. Miss Agney (20) gaf iet wat onthutst toe, dat ze daar werkelijk geen reke ning mee hadden gehou den en dat het een beetje onhandig was. Het mocht haar echter niet weerhou den van de kruistocht door acht Europese landen die ze tesamen met haar vriendinnen ging onder nemen. Amerikaanse papa's be kijken de zaak nogal breed. Ook wat het zakgeld be treft. Van een kwartje per week koop je geen auto en je houdt zeker niet genoeg over voor een bezoek aan Rome, Keulen, Parijs, Am sterdam, Kopenhagen en nog enkele andere steden die de moeite waard zijn. En dat stuur aan de rech terkant, och, die dingen zijn overkomelijk, even •goed als een gebrek aan rijvaardigheid. Laat die versnellingsbak eens een beetje kraken, wat zou het? De auto ging toch niet mee naar Amerika. Zodra de Europese tournee ach ter de rug was, werd ze waarschijnlijk in Parijs van de hand gedaan... Verwondert het u. dat de penvriendin in Oost burg nogal grote ogen maakte en dat haar papa aan het mijmeren sloeg over de opvattingen van Amerikaanse huisvaders? Veel tijd om te peinzen was er echter niet. Ze wilden Oostburg zien, de avontuurlijke drie, zo snel en zo goed mogelijk. „Very nice," zei June Colbath, de jongste van het stel, ondanks haar ze ventien jaren op ver trouwde voet met dit reis avontuur. „Lovely," zei Debby Williams, evenals haar vriendinnen gewapend met een camera en een kriti sche blik. En of de Neder landse kennissen ook eens naar de States wilden ko men. Ze konden daar wel een autootje op de kop tikken, en niet eens zo duur... Het afscheid was aller hartelijkst. Een handdruk, een laatste gebaar ten af scheid en een luid protes terend auto-mechanisme. En many thanks. Op het ogenblik moeten ze ergens in Europa rond zwerven en als de Parijze- naar die de auto gaat ko pen geen kenner is, kun nen we hem nu al voor spellen dat hij een kat in de zak koopt. De deuken zullen hem wel opvallen, maar de verborgen gebre ken- De Oostburgse familie was, hoe dan ook. vol lof over de charme van de Amerikaantjes. „Vrijge- vochten, maar buitenge woon hartelijk. En ze zul len nog een kaart sturen ook. Wanneer en waar van daan konden ze niet zeg gen. Ze wisten namelijk zelf niet precies waar ze eerst naar toe zouden gaan." ze daarna aan zijn medeplichtige heeft gegeven ter inning. De recherche heeft redenen om aan te nemen, dat de dader behoort tot de ambtenaren, die werkzaam zijn op een in het gebouw van de Raad van arbeid aan het Rhijnspoor- plein gehuisveste afdeling van de So ciale Verzekeringsbank. Nadat de cheque is uitbetaald gaat deze met de kopie naar de bank te rug. Toen ongeveer twee dagen na de 8ste juli cheques en duplo's terug kwamen ontdekte 'n juffrouw dat er een paar bij waren op dezelfde naam maar met verschillende adressen en zo kwam de fraude direct aan het licht. Later kwamen er nog meer van deze valselijk ingevulde beschei den bij de bank binnen. Dank zij loketambtenaren van post kantoren waar cheques zijn geïnd be schikt de politie over het volgende signalement van de vrouw; Een knappe verschijning, lang on geveer 1,80 m, slank. Donkerblond haar, circa 28 jaar oud, spreekt be schaafd. Donderdagmorgen om acht uur zijn de prinsessen Margriet en Marijke, met haar verzorgster en met enige vriendinnen van de prinsessen Bea trix en Irene, van Soesterberg per vliegtuig naar zuid-Frankrijk ver- trokken.Zij zullen zich daar bij de an dere leden van het koninklijk gezin voegen, dat daar voor vakantie ver toeft. (Van onze verslaggever) Aan de vele gissingen en ge ruchten rond en de onjuiste in lichtingen van betrokkenen over het sinds 12 januari van dit jaar in de Vlissingse buitenhaven aan de ketting liggende Panamese stoom vrachtschip „Norlanda" is thans definitief een einde geko men. De „Norlanda" komt onder de hamer. Op woensdag 10 september aan staande, 's morgens om elf uur, wordt het schip tijdens een openbare zit ting van de rechtbank te Middelburg gerechtelijk verkocht op verzoek van de n.v. Steenkolen Handels Vereni ging te Utrecht. Bij vonnis van de rechtbank te Rotterdam van 11 juni is de Mina Shipping Company Ltd. te Londen, die samen met de Ismene Compania Naviera S.A. te Panama City eigenaresse van de 7581 brt me tende bonk roest is, veroordeeld om aan de S.H.V. het lieve sommetje van 4889.5.8. te betalen, vermeerderd met de gebruikelijke rente en voorts de kosten van het geding ad 1671.55 voor haar rekening te nemen. De S.H.V. heeft op het schip een eerste bod gedaan van 1000. F)E topconferentie, welke ondanks allerlei moeizaam diplomatiek gewurm onbereikbaar leek, is nu opeens mogelijk. Maar het wordt een topconferentie met omlijsting. Omlijsting van de overige leden van de Veiligheidsraad t.w. Na tionalistisch China, Canada, Zwe den, lark, Panama, Colombia en Japan, afgevaardigden van India (Nehroe) en de Arabische Staten waaronder men waarschijnlijk Egypte, Libanon, Jordanië en Saoe- di-Arabië zal verstaan. Uit die lan den zullen wel niet de topfiguren komen, behalve dan Nasser, die er blijkbaar wel op gebrand is naar New York te gaan, als men zijn vei ligheid maar afdoende verzekert. Het zou ook niet verwonderen, als generaal de Gaulle persoonlijk niet komt. Hij voelt niet veel voor zo'n gemêleerd gezelschap, dat pardoes bij elkaar moet komen en waarin vermoedelijk menig dikdoend pro- pagandanummertje ten beste zal worden gegeven. We kunnen met die bezwaren meevoelen, maar we stellen ons voor, dat het eigenlijke werk toch buiten dit propaiganda- forum zal geschieden. Er is al een systeem uitgedok terd, om na de eerste openbare zit ting van de Veiligheidsraad de re geringshoofden samen in een sub commissie te zetten, die in beslo ten bijeenkomsten kan vergaderen en aanbevelingen voor de Raad op stellen. Er is ook de mogelijkheid van informele gesprekken op ho telkamers en bij etentjes. Dat is de grote moeilijkheid niet. Wel groot is echter het obstakel, dat Oost en West van zo geheel andere gedach- tengangen uitgaan. Moskou zal ook taboe verklaren alls wat zijn eigen agressie en onderdrukking van vreemde volkeren aanbelangt. En dat maakt het gesprek toch wel erg moeilijk. Want de paar duizend mariniers, die in Libanon kamperen en verder de vrijheid van de bewo ners, zelfs om op elkaar te schieten, ongemoeid laten, zijn toch nog heei wat anders dan de Russische mili tairen. die in alle satellietstaten de tirannieke volksdemocratieën op de been houden. We willen het beste hopen van dit overhaaste topgesprek. Dat we er skeptisch tegenover staan, mag nie mand verbazen. QRENSWIJZIGING tussen ge meenten is altijd een hachelijke kwestie. Daar spelen zakelijke, tra ditionele, ook emotionele factoren dooreen. Er zijn de onstuimige her vormers, die al het bestaande maar omver willen rennen ten behoeve van een toekomst-conceptie, er zijn de conservatieven, die zich hard nekkig tegen iedere verandering verzetten. Daartussenin ligt een standpunt van bedachtzame voor uitstrevendheid: open oog voor de eisen van de toekomst, maar ook voor de historisch gegroeide gebon denheden. die niet nodeloos mogen worden aangetast. In het geval Bergen op Zoom Halsteren, dat nu zeer de aandacht trekt, vinden we de moeilijkheden van een grenswijziging als het ware alle samengepakt. Er is het verlan gen naar 'n goede haven voor west- Brabant, -expansie van een stedelijk centrum, dat door ligging en in de eerstkomende tijd aan te leggen werken unieke kansen maakt. Er is de vraag naar opoffering van een belangrijk stuk cultuurgrond, het gevaar van aantasting van een lan delijk wooncentrum, het financieel aderlaten van een gemeente, die al tijd op breder niveau heeft gestaan. Het is voor Halsteren uiterst moeilijk geweest om hier een stand punt te bepalen. Er zijn deskundi gen van formaat aangetrokken. Het advies, dat tenslotte tot stand kwam, getuigt van een pijnlijke worsteling, om tot een ja-zeggen op de idee van annexatie te komen. Men heeft echter amendementen aangebracht, die samen een heel te genvoorstel vormen. We verwach ten, dat ze van andere kant ook met de vereiste aandacht bestu deerd zullen worden. Als betoogd wordt, dat het grote doel ook op gewijzigde manier, met minder pijn lijke verliezen voor één partij, ge diend kan worden, dan zal men daaraan toch niet zonder meer kunnen voorbijgaan. JN België is de regering-Eyskens in het zadel gebleven. Een socia listische interpellatie had haar wil len laten tuimelen, alvorens ze met concrete (en populaire) voorstellen voor het parlement zou verschijnen. De rode heren dachten, dat de li beralen kwaad genoeg zouden zijn na de desertie van twee hunner bij de eerste stemming, om met hen mee te gaan. De liberalen waren echter helemaal niet kwaad meer. Ze voelden niets voor het socialis tische spelletje. Wat de indruk ver sterkt. dat ze uiteindelijk toch wel bereid zijn, mannetjes af te staan aan een gemengd kabinet onder leiding van Eyskens. Zo ziet, men, wat een rustige onvervaarde poli tiek vermag. 'Advertentie)

de Stem | 1958 | | pagina 3