ENIG uitstel voor topconferentie Schrijfmachine voor Paultje Vlissingen-Breskens volkomen ontwricht Griekse weer in Efteling nieuwe attractie rijker I Veertig maal overleden De Gaulle weet wat hij wil, Westen wacht in spanning Fakier op vliegend tapijt Lastige passagier WIN Breuk tussen Libanon en waarnemers van V.N. Weer ontslagen bij Excelsior Actie tegen kerk in Oost-Duitsland Cfl Beslissingen waarschijnlijk vandaag Pont was voor de toeristen... Vrij zonnig Het ontslag van onderwijzeressen die gaan trouwen Wachttijden van ruim twee uur Winst Shell in hall jaar ruim 45 miljoen dollar f1000.- Syriërs schoten vliegtuig neer 98e JAARGANG No. 22817 (Jitgave N.V. Uitg. Mij. Neerland!». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen. C. J. v Hootegem, mr dr A. J J. M. Mes mr. H M L. de Hech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Koninain en Vaderland rRïSÖkö 25 Jütï 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeu ^«GBLAD VOOR ZEELAND laandèren: HULST, Du^Te Poort vTtiï^on 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teL no. 35). i Volgens te Beiroet verschijnen de bladen heeft de Libanese re gering de betrekkingen met de waarnemersgroep der V.N. in haar land verbroken, omdat de waarnemers er niet in geslaagd zouden zijn tweederde van de Syrisch-Libanese grens te in specteren. Woordvoerders van de V.N. en de Libanese regering wilden geen com mentaar leveren op het bericht. De Libanese minister van buitenland se zaken Malik, die te New-York is, zou opdracht gekregen hebben bij de V.N. te polsen naar de kansen van een eventueel verzoek om een politie macht van 15,000 tot 20.000 voor zijn land. (Eigen nieuwsdienst) Met ingang van 1 augustus zal de buizenfabriek „Excelsior" te Ooster hout 35 tot 40 man personeel ont slaan. Het betreft hier personeelsle den die enkele weken geleden in ver band met een extra order ':jdelijk in 't bedryf werden opgenomen of her opgenomen. Van de zijde der directie deelde men ons mede, dat dit ontslag niet gezien moet worden als het ge volg van een hernieuwde verslechte ring van de bedrijfssituatie. Door welingelichte r.-k. kringen in West-Berlijn is gisteren meegedeeld dat dinsdag een pater Jezuïet in Berlijn-Biesdorf door de (Oostduitse) volkspolitie in hechtenis is genomen. Eergisteren werden nog drie paters Jezuïeten gearresteerd. Het is nog niet bekend op welke gronden de ar- restaties zijn verricht. In Rathenow werden elf vooraan staande vertegenwoordigers van de r.-k. lekenbeweging op last van de staatsveiligheidsdienst gearresteerd Ook in dit geval werden geen rede nen voor de arrestatie opgegeven. In het algenic.il verwacht men in diplomatieke kringen, dat de topconferentie over het Midden-Oosten niet maan dag aanslaande, doch over twee of drie weken in New York gehouden zal worden. Men maakt echter dit voorbehoudals generaal lie Gaulle meedoet In onze editie van gisteren meldden wij reeds, dat De Gaulle er eigenlijk niet veel voor voelt een conferentie binnen het kader van de Verenigde Naties te houden. Een definitief besluit is gis teren door de Franse regering nog niet genomen. daag de analyse van Kroestjevs voor stel ook in Londen en Parijs voltooid zal zijn. Minister Dulles reist heden, zoals reeds is aangekondigd, naar Europa. Hij zal morgen in Bonn met bondskanselier Adenauer spreken en daarna naar Londen doorreizen voor de conferentie van ministers van het Pact van Bagdad, die maandag in de Britse hoofdstad begint. Hij zal dus zondag in Londen met Selwyn Lloyd, zijn Britse ambtgenoot, per soonlijk contact over het jongste voorstel van Kroestjev kunnen opne men. Veel hangt dus af van de houding van de Franse regering. De Gaulle ziet liever een echte topconferentie te Genève, dan een verkapte zitting van de Veiligheidsraad. Maar ook de Ver. Staten zün niet gelukkig met de inter pretatie die men algemeen aan Kroestjevs jongste brief heeft gegeven. Amerikaanse functionarissen verklaar den, dat na een zorgvuldige bestude ring van de brief zal blijken, dat Kroestjev in feite niet heeft aanvaard wat van Westelijke zijde is geopperd. Men acht het dan ook mogelijk, dat Eisenhower in zijn antwoord de schijn bare aanvaarding van de Westelijke voorstellen door Kroestjev zal betwis ten. Gisteren is dit antwoord gereed gekomen en waarschijnlijk zal het van daag bekend gemaakt worden. Het voorstel van MacMillan, waar bij Eisenhower zich aansloot, was vol gens deze functionarissen, dat de Vei ligheidsraad zou bijeenkomen op het niveau van regeringsleiders. Kroestjev is echter weer teruggekomen met zijn aanvankelijk voorstel voor een top conferentie van de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en India, met secretaris-generaal Ham- marskjoeld en in tegenwoordigheid van de Arabische landen en hij heeft niet gezegd hoe de Veiligheidsraad met die onderneming verbonden zou zijn. Onrealistisch Het voorstel van Kroestjev om maandag a.s. reeds bijeen te ko men, heeft uiteraard druk diplo matiek overleg tot gevolg gehad. De Westerse mogendheden willen goed voorbereid zijn en mede daarom wordt dit Russische voor stel in vrijwel alle diplomatieke kringen als „onrealistisch" ge kenschetst. Waarnemers verwachten, dat van- PAUS PIUS XII heeft zich gisteren naar zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo begeven. TE MAARSSEN zal op 3 augustus de plechtige installatie plaats hebben van de kerkelijke rechtbank, die het informatieve proces gaat voeren over het leven van mgr. dr. Alfons Ariëns. EEN BROMFIETSER uit Bolsward en zijn tienjarig dochtertje, dat ach terop de bromfiets zat, zijn om het leven gekomen, toen zij te Zwolle werden aangereden door een bestel auto, waaraan geen voorrang werd verleend. OP DE BRITSE onderzeeboot „Ta lent", die in de Maltezer haven La Valetto voor ander ligt, zijn elektri citeitskabels doorgesneden. Er wordt een onderzoek naar deze sabotage daad ingesteld. OOSTENRIJK mag zijn olieleveran ties aan de Sovjet 7 miljoen ton halveren. Dit akkoord werd te Mos kou tussen Kroestjev en 'Raab be reikt. TE LENINGRAD is de schrijver van korte verhalen, Mikhail Zostsjenko, op 63-jarige leeftijd overleden. HET IS RUSTIGER wonen in Ham burg sinds de gemeente de boete op het kloppen van kleden buiten de daarvoor aangegeven uren, acht tot tien uur 's morgens, van drie op vijf mark heeft gebracht. DE 480 KINDEREN van de lagere school in Weisweiler bij Bonn moe ten, voor zij de klassen betreden, hun schoenen uit- en pantoffels aandoen om de linoleumvloer niét te bescha digen. Het schoolbestuur betaalt de pantoffels: 13.50 mark per paar. In New York zijn reeds alle moge lijke maatregelen getroffen voor de komende vergadering. Er is sprake van dat Amerikaanse mariniers ge bruikt zullen worden om in wijde om. trek van het UNO-hoofdkwartier een waterdichte afzetting te leggen. De procedure Hammarskjoeld heeft reeds met en kele voormalige voorzitters van de algemene vergadering over de pro cedure overlegd. De oplossing gaat in de richting van een vergadering van de Veiligheidsraad tijdens welke een algemeen gehouden probleemstel ling, zoals „het probleem van het Midden-Oosten" op de agenda wordt geplaatst. Dan kan een bijzondere subcommissie worden benoemd met als leden Engeland, Frankrijk, Amerika, Rusland. Libanon, Jordanië en de V.A.R., de „belanghebbende staten" uit de nota van Kroestjev. Die subcommissie zou dan kunnen vergaderen en de regeringsleiders zouden gelegenheid hebben de bijeen komsten bij te wonen. In een derge lijke subcommissie zou geen stern- procedure gevolgd hoeven worden, zodat een aanbeveling slechts met algemene stemmen kan worden aan genomen. Het secretariaat heetf overigens vele zorgen. Want Japan, lid van de V.-raad, is tegen deelneming van In dia aan het „topoverleg". En de kwestie van de geloofsbrieven der Iraakse delegatieleden mannen van voor en van na de revolutie is evenmin opgelost. Arkady Sobolev vertelde, toen hij met een groep journalisten een cock tail-party op touw had gezet, dat het allemaal niet zo formeel hoeft. Een delegatieleider van de betrokken landen zou de bijzondere zitting van de V.-raad bijeen kunnen roepen, „en dan gaan we met z'n allen naar bo ven". Sobolev doelde op het kantoor van Hammarskjoeld. waar men on gestoord zou kunnen confereren. Verwachting van het K.N.M.I. tot J vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: i Overdrijvende wolkenvelden en J op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige noordweste- f ltfke wind. Iets minder koud. i Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: - J Zwakke wind uit veranderlijke 4 i richtingen. Over het algemeen i mooi tot bewolkt. J Vandaag: zon onder 20.41 uur. Morgen: zon op 4.52 uur; maan i t onder 0.59 uur. 4 4 ïerorderlnS van de gemeente- wii^r w.°rden bepaald, dat onder- mnpt^n jugcval van een huwelijk der^ebikp01 °"tslaS^ Bestaat een tnrh verordening niet en zou kJ; ?n onïs!ak vallen, dan kan de nf-1 G,s- en b') de Kroon van Hi?6!? gaatl' Bi' de behandeilng troef ?a' dan de doelmatig- honl v/n,5etvntslag kunnen worden beoordeeld. Deze voor de rechtspositie voor de onderwijzeres zeer belang- ü£hhTdlC' is door min'ster Cals ondubbelzinnig uiteengezet in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer. De bewindsman is van oordeel dat bij het ontbreken van een gemeenteverordening - het enkele feit van het huwelijk in geen geval opleveren. gr°"d V°°r een ontslaS Slechts bijzondere omstandigheden maken ontslag gerechtvaardigd (Van onze correspondent) Het overweldigende toeristenbe zoek aan Walcheren, voorna melijk aan Middelburg, waar de weekmarkt en folkloristi sche feesten werden gehouden heeft gisteren de veerverbin- ding over de Westerschelde tussen Vlissingen en Breskens volkomen ontwricht. Reeds 's morgens moesten op dit veer drie boten worden ingezet, die on afgebroken hebben gevaren om de honderden auto's die in Breskens op overvaart stonden te wachten te ver werken. Het vaarschema kon der halve niet gehancbaaafd blijven, s- Middags toen de autobussen en per sonenwagens weer naar België en Frankrijk wilden terugkeren, namen de moeilijkheden sterk toe, omdat behalve deze vele honderden toeris- ■tenauto's ook nog het normale streek vervoer moest woraen overgezet. Om 6 uur 's avonds stond het nieuwe opstelplein bij de veerhaven te Vlis singen, waar ruim 150 auto's opge steld kunnen w ilden stampvol, ter wijl de rij wachtei c auto's zich De Griekse Cyprioten hebben gisteren, toen het algemene uit gaansverbod van 48 uur afliep, gestaakt uit protest tegen de nog steeds voortdurende arres taties. Volgens niet officiële be richten is het aantal personen over vele kilometers uitstrekte over dat in de afgelopen dagen uit de Prins Hendrikweg tot aan de nieuwe P.Z.E.M Ondanks het onafgebroken varen vari de drie veerboten bleef het vervoersaanbod aanhouden, zodat er lange tijd geen vermindering in het aantal wachtende auto's viel te no teren. Op het veer Vlissingen-Bres kens moesten derhalve wachttijden worden genoteerd van ruim twee uur. Het aantal auto's dat op over vaart stond te wachten bedroeg ge middeld 250 stuks. veiligheidsoverwegingen is ge arresteerd, gestegen tot 1.600 Grieken en 60 Turken. Onder de gearresteerde Grieken bevinden zich leden van de Ethnar- chie het bestuur der Grieks-ortho doxe kerk onderwijzers, geestelij ken, vakbondsleiders, artsen en stu denten. De stemming onder de Grieken op het eiland is slecht. Toen gisteren de binnenlandse telefoonverbindingen weer gebruikt mochten worden, kwa men stromen aanvragen binnen van mensen die bezorgd waren over het lot van verwanten in andere plaat sen. Intussen hebben de Grieken op het eiland een nieuw soort politieke demonstratie uitgedacht voor de avonduren, als zij niet op straat mo gen. Van de daken van hun huizen af laten zij eigen gemaakte vliegers op, die de Griekse kleuren dragen of woorden en leuzen als „Eoka", „Ma- karios" en „Wij zullen winnen". In Famagusta is het algehele uit gaansverbod voor de tweede maal met 24 uur verlengd. In andere plaat sen geldt nu alleen een nachtelijk uit gaansverbod. Voorts mogen mannen die jonger zijn dan 27 jaar, niet fiet sen. (Advertentie) De Shell Oil Company heeft in het! tweede kwartaal van 1958 een netto winst geboekt van 19.182.070 dollar (0,63 dollar per aandeel) tegen 26,5 miljoen dollar (0,87 dollar per aan deel) in het eerste kwartaal van dit jaar. In de eerste helft van 1958 be droeg de nettowinst 45.651.602 doilai (1,50 dollar per aandeel) tegen 75.320.849 dollar (2,49 dollar per aan deel) in de eerste helft van 1957 Weerdienst IMC0S London seint Komende dagen 's middags overdrijvende wolkenvelden maar overigens mooi, droog en warmer. Een service van dc gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen' Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn uvoor a.s. zondag verwacht. Stuur aan Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk) Bovenden zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag 5.1 uur zon, 7.1 mm neerslag 2 prijswinnaars A. J. Kooij, Korenbloemstraat 16, Utrecht. W Bekkers. Betuwestraat 11. Tilburg WAT IS IMCOS International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliêerde operaties voorspelden VAN ONZE REIZENDE ROELAND San Francisco Groot feest hier. 25 jaar geleden werd de drooglegging opgeheven Bk is nu de meest gedronken (licht-alcoholische) drank van de U.S.A.! (De Amerikaanse vrouwen nemen 22 van het b.erverbruik in de U.S A genietend voor haar rekening) TERRAS-SCÈNE Hij- 'Bierl' Zij. 'Bier!' Ober B i b v.b (Van een onzer verslaggevers) Met een gongslag heeft bur gemeester mr. R. v. d. Heijden van de gemeente Loon op Zand- Kaatsheuvel gistermorgen een fantastische nieuwe attractie toegevoegd aan de vele die het natuurpark De Efteling in Kaatsheuvel reeds telt. „Het is ook voor ons nog een verras sing", aldus burgemeester Van der Heyden, „en het is een vraag of de fakier werkelijk zal vlie gen. Maar we hebben wel zo veel vertrouwen in het vernuft fakier beide tulpenvelden in bloei te seizoen nog moet beginnen, alsnog van kunnen genieten", aldus burgemeester Van der Heyden, die bijzonder dank bracht aan Anton Pieck, die het riante geheel heeft ontworpen, aan Peter Reynders, die voor de technische rea lisering zorgde, met medewerking van de heren Opdekamp, Kruivers, Kol- steren en Smeets. Een jaar zoeken Over die technische realisering moet men niet gering denken. „We hebben er ruim een jaar over gedaan, voor dat het idee was uitgewerkt en voor uitvoering vatbaar was", zo vertelde Peter Reynders uit Eindhoven, die ons even in de keuken van het wonder paleis liet kijken, waarin een ingewik keld mechanisme ervoor zorgt, dat al les foutloos verloopt. Twaalf elektri sche motoren met een zeer ingewik keld schakel- en beveiligingssysteem zorgen ervoor, dat het sprookje zich dagelijks onafgebroken kan afspelen. Het fraaie paleis is een massief bouw werk dat is geïnspireerd op Perzische miniaturen uit de 15e, 16e en 17e eeuw. Het paleiscomplex beslaat een oppervlakte van 1600 vierkante meter en de afstand tussen de twee paleis torens bedraagt ruim 30 meter. Peter lascinerenae melodie begon te spelen. Reynders kan met gerechtvaardigde Toen rees de eerste tulp omhoog.... trots verhalen, dat dit de grootste af- En duizend anderen volgden, dui- stand is die ooit in Nederland of daar- zend gele tulpen, die tezamen een buiten per vliegend tapijt is afgelegd, prachtig bloembed vormden. Toen 'n Grote kantaorbedrijfsmachine- maatschappij heeft gisteren aan Paultje de Winter, een spastisch patiëntje in Den Haag, een elektrische schrijfmachine aan geboden. Het jongetje is vrijwel geheel verlamd en heeft niet voldoende macht over zijn han den om een pen of potlood vast te houden, of om de toetsen van een normale schrijfmachine aan te slaan. Daarom heeft men Paultje een elektrische machine aangeboden, welke door haar lichte aanslag óók door een spastisch kind bediend kan wor den. Foto: Pauitje bij zijn schrijfmachine. (Eigen bericht) Enige lastige passagiers, afkomstig uit Rotterdam, hebben de trein die om ongeveer kwart voor 11 's avonds te Zevenbergen binnenloopt enige vertraging bezorgd. De heren, die nogal gedronken hadden, maakten het hun mede passagiers danig lastig. Zij waren „bar vervelend" en ontzagen zich niet met koffie te gooien...! Dit werd zo ergerlijk, dat de pas sagiers de conducteur waarschuw den, die, toen de trein in Zevenber gen stopte, de mannen gelastte de trein te verlaten. Deze wensten daaraan echter niet te voldoen, en toen de trein reeds enige vertraging hierdoor had opgelopen, werd de po litie gewaarschuwd. Deze arriveerde spoedig. Een der mannen ging toen gewillig uit de trein, een andere ech ter bleef zich verzetten, en moest met geweld uit de trein worden gezet. Deze kon toen vertrekken. Intussen was echter de geschiedenis nog niet afgelopen, want de man nam een der mate dreigende houding aan, dat de politie zich genoodzaakt zag hem mee te nemen naar het bureau. Dit lukte aanvankelijk niet en er moest een derde politieman aan te pas ko men om deze weerspanninge passa gier op een zachte doch dwingende manier naar het bureau te krijgen. De andere morgen was de man der mate gekalmeerd, dat hij op eigen gelegenheid naar Rotterdam mocht reizen. Het Syrische leger heeft bekendge maakt, dat de Syrische luchtafweer het vuur heeft geopend op twee niet- geïdentificeerde straalvliegtuigen die boven Syrië vlogen. Een van de toe stellen was boven Libanees gebied neergestort, zo meldt het Egyptische persbureau in Cairo. verstomde de melodie en de fakier verdween, om even later op een vlie gend tapijt zich door de lucht naar de andere toren van zijn paleis te bege ven, waar hi, opnieuw de melodie „Sanai Gath" begon te spelen. En ter wijl het ritme werd opgevoerd en de melodie aanzwol gingen ook aan de voet van deze toren duizend tulpen bloeien. Maar deze waren rood. Intus sen waren de gele tulpen niet langer gevangen in de ban van de muziek en zij verdwenen weer onder de grond. Door vlug heen en weer te gaan vlie gen tussen beide torens probeerde de van Anton Pieck en Peter Reyn ders, dat we er niet aan twijfe len of alles zal goed gaan". En dat deed het Want nauwelijks was de gongslag verklonken 'over de prachtige Engelse siertuin, of er ging een luik open en de fakier trad naar voren, die een houden. En voortaan zal hij dat blijven doen, iedere dag van 10 tot 7 uur. „Het is jammer dat het sprookje van de vliegende fakier dat op zulk een imponerende wijze gestalte werd ge geven, niet aan het begin van het sei zoen in gebruik kon worden gesteld, maar nog velen zullen er, nu het hoog De Westduitse politie zoekt naar een man die zich Hans Kalweit noemt en kans heeft gezien veertig keren een overlijdens uitkering voor zichzelf te in casseren. In totaal heeft hij met deze zwendel 35.000 mark in de wacht gesleept. Kalweit sloot, telkens bij een ander arbeidsbureau, de voor Duitse werknemers verplichte levensverzekering af en kwam, na drie maanden premie betaald te hebben, dan bij andere kan toren de uitkering innen, zich uitgevend voor een broer van de overledene en voorzien van een vervalst overlijdenscertifi- caat. Het had jarenlang zo kun nen doorgaan als Kalweit niet bij een kantoor was binnen gestapt dat en dit was een uitzondering niet zelfstandig kon uitkeren maar eerst het hoofdkantoor in Bad Godes- berg moest raadplegen. Toen de ambtenaar onraad rook en terugkwam bij zijn loket, was de vogel echter gevlogen. De politie zoekt nu naar de man, die veertig maal over leden is...

de Stem | 1958 | | pagina 1