Vierdaagseleger ook op tweede dag geteisterd DR. J. WESSELING SCHREEF DE GESCHIEDENIS VAN TERNEUZEN Mooiste Jordaan-lndiaan Opgevijzelde stemming Ned. atletiek- zeges te Gent Schorrebloemrit VW Cadzand NA DE TOUR ....DE TOUR APELDOORNSE VIERDAAGSE NOG ZONDER UITVALLERS Wereldtitel handboog B. op Zoomse marechaussees wonnen trial-meet DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 JULI 1958 Nog één na deze Anquetil sal snel hersteld sijn Wachtm. Anne de Jong naar Wiesbaden Goedkeuring gevraagd van Eurochemic Interessante nauwgezette studie :s: sjvs® Ringrijderij te Biggekerke Interkringvoetbal te 's-Heerenhoek Ria v. Velsen is wereldrecord kwijt Schieting Kwadendamme SPORT IN 'T KORT EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN (Van onze verslaggever) NIJMEGEN, woensdagavond. Stormvlagen met een herfst achtig karakter, tot in het on eindige herhaalde zware regen buien en slechts af en toe een sprankeitje zonneschijn, dat zijn de weersomstandigheden ge weest, waaronder woensdagmor gen 13.016 wandelaars het Land van Maas en Waal zijn binnen getrokken. Reeds om zes uur in de morgen ontlastte zich de ene regenbui na de andere boven het parcours en het kon dan ook niet anders of velen hadden te kampen met spierpijn en blaren. Truien, lange pantalons en trainings pakken waren met plastic-jassen en zeiltjes troef op deze tweede marsdag en voor de inwendige mens gold slechts de roep: hete melk. Waarbij we dan voorbij gaan aan de doorge winterde tippelaars die zweren bij koffie met cognac, ook al is het om half acht in de morgen. Opgevijzelde stemming Voor de lange af standers was Dru- ten de eerste pleisterplaats, maar de belangstelling had hier geducht te lij den onder het abnormaal slechte weer. In een wijde boog ging het daarna op Wijchen aan, waar de zon zowaar om half tien om de hoek kwam kij ken. Toen was het net alsof iedereen plotseling vermoeidheid van zich had afgeschud, of de pijnlijke voeten als sneeuw voor de zon waren verdwenen en of de natte plunje niet meer werd geteld. Kinderen liepen juichend met de detachementen mee, er schalden liederen over de Wijchense markt Nederlandse en Britse militaire or kesten droegen aan de opgevijzelde stemming nog een steentje bij. De wandelvereniging „Drie Suisses" uit Tilburg bleek door de wol geverfd te zijn; in hun fleurige rode sweaters maakten ze een voortreffelijke indruk en ook de kleine, maar pittige groep van de Em.Be.E. uit Breda liet niet blijken, dat zij de moed had opgegeven. De cadetten van de K.M.A., allicht voor geen kleintje vervaard, zingen bij voorkeur Franse marsliederen, waarvan La cantinière blijkbaar boven aan de ranglijst prijkt. Kwinkslagen Met de zon keerden ook de kwink slagen terug, hernamen ze hun plaats in de gelederen. Een artillerist met zijn rechterarm in het verband, incas seerde heel wat meewarige blikken, waarop hij tenslotte repliceerde met de opmerking: „Ja, dat komt ervan, ik heb gisteren geprobeerd 40 km op de handen te lopen". Een eenzame, bejaarde tippelaar riep tegen net publiek: „Zouden jullie niet eens klap pen voor een ouwe man?" Rond elf uur kwam de stemming er pas goed in. Of dat gelegen heeft aan de aan wezigheid van minister Staf en van de generaals Valk en de Winter, valt moeilijk te zeggen. Buiten kijf is in ieder géval, dat de muziek van de Irish Fuseliers met drums en doedelzakken de doortrek kende heerscharen een hart onder de riem heeft gestoken. En' op deze tweede dag vielen zo waar al de eerste bloemen van deze 42ste Vierdaagse. Het was een rijks politieman uit het ressort Den Bosch, die in Wijchen met een klapzoen in de bloemen werd gezet; welke geste hij het meest op prijs heeft gesteld Zelfs de hinkebroers... In de loop van de middag, toen de duizenden in een lange sliert weer op Nijmegen aantrokken, scheen de zon 30 AFSTANDEN OER PARCOURSEN GENEESKUNDIGE HULPPOSTEN Jacques Anquetil zal spoedig weer aan wedstrijden kunnen deelnemen. Een uitgebreid medisch onderzoek heeft namelijk aangetoond, dat de Fransman geen longaandoening heeft doch tijdens de ritten op de Ventoux en in de Alpen een ernstige bronchi tis heeft opgelopen. Anquetil hoopt te gen het einde van deze week weer met de training te kunnen beginnen. De Nederlandse atleten die ons land vertegenwoordigen bij de int. wedstrijden te Gent hebben op drie nummers gezegevierd. Stockholmganger Peter Nederhand won de 110 meter horden miet ruime voorsprong in de overigens matige tijd van 15.4 sec. vóór de Belg Bul- tiauw (16 sec.). De Rotterdammer Steylen versloeg op de 800 metfer in 1 min. 55.6 sec. niemand minder dan dé Belg "Langenus, die met zijn I min. 56.5 sec. teleurstelde. De enige Nederlandse dame, Ca- trien Bolijn, bleek op de 100 meter in 12.6 sec. de snelste. Hans Smit (V. en L.) en Bruyn (Olympia-Wieringer- waard) moesten zich in respectieve lijk 11 en 11.1 sec. op de 100 meter heren tevreden stellen met de tweede en de vierde plaats achter de Belg Vercruysse, die 10.9 sec. liet afdruk ken. Frans Kiinen werd derde op de 5000 meter in 14 min. 44.2 sec. achter de Belgen Leenaart (14.42.6)'en Allon- sius (14.43) en het hoogspringen werd een overwinning voor de Fransman Gavietto met 1.85 meter. Nummerdor eindigde met een sprong van 1.80 me ter op de tweede plaats erbarming te willen betonen. Opeens waren er duizenden mensen langs de weg, werd er links en rechts geklapt en gingen zelfs de hinkebroers doen, alsof ze nergens last van hadden. Toen zat weldra de tweede dag, die de zwaarste heet te zijn, er al we r op. Maar morgen wachten de Zeven Heuvelen van het noord-Limburgse en Groesbeekse land.Wie zal zeg gen hoevelen er daar zullen sneuve len? Op deze tweede dag hebben 12.870 wandelaars de tocht volbracht. Woens dagmorgen waren er 13.016 deelne mers gestart: 146 tippelaars vielen dus uit. Ten genoege van de badgasten in Cadzand, maar overigens voor alle geïnteresseerde automobilisten en motorrijders, heeft het bestuur van de VVV te Cadzand een autorallye georganiseerd. De rallye, Eerste Schorrebloemrit genoemd, wordt gehouden op donder dag 31 juli a.s. en is een oriëntatierit met opdrachten. De organisatie is op stapel gezet met technische medewer king van de SAM (Sluisse Auto- en Motorclub). De lengte van de rit is 45 km. De start is des avonds om zeven uur bij café Masclee; de finish is ge legd aan Cadzand-duinen bij café Boone, waar ook de prijsuitreiking geschiedt. Het parcours gaat over goed bereid. bare wegen door w.-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Prachtige prijzen, die door de burgemeester Van Cadzand worden uitgereikt, zijn beschikbaar. De Bergen op Zoomse wachtmees ter Ie klasse der Kon. Marechaussee, Anne de Jong, nam tijdens de te Lei den gehouden militaire atletiekkam- pioenschappen voor de negende ach tereenvolgende maal een kampioens medaille in ontvangst. Anne de Jong die de atletiek sinds een tiental jaren beoefent, heeft van stonde af aan tot de top-atleten be hoort. Niet alleen was hij negenmaal militair-kampioen op het historische nummer hinkstapsprong, maar ver schillende malen behaalde hij ook een politiekampioenschap terwijl hij diverse keren een gouden K.N.A.U.- plak in ontvangst mocht nemen. Van 8 tot 10 augustus zal Anne de Jong deel uitmaken van de Ned. politie-atletiekploeg die dan te Wies- baden deelneemt aan de Europese politie-atletiekkampioenschappen. Wachtmeester de Jong neemt dan niet deel op zijn specialiteit: de hink stapsprong, want hiervoor worden geen deelnemers afgevaardigd; hij zal te Wiesbaden uitkomen op het .nummer verspringen, terwijl hij ook is opgenomen in de 4x100 meter esta fetteploeg. De regering heeft aan de Staten- Generaal goedkeuring gevraagd van het op 20 december jl te Parijs geslo ten verdrag over de oprichting van de Europese maatschappij voor de che mische bewerking van bestraalde reactorbrandstof. Dit verdrag heeft tot do"i de oprichting mogelijk te maken van een fabriek die reeds gebruikte reactorbrandstof zuivert en opnieuw voor gebruik gereed maakt Terneuzen heelt een bewogen geschiedenis. De bewoners van I de stad weten dit wel, maar wei nigen konden desondanks zeg- gen, dat ze met de historie van hun woonplaats vertrouwd wa ren. De geschreven geschiedenis lag over zoveel archieven en bi bliotheken verspreid dat alleen de man van de wetenschap zich de moeite kon getroosten haar te bestuderen. Dr. J. Wesseling is een van de weinigen die inderdaad deze moeite genomen heeft en het resultaat daarvan is een boek, dat in veel opzichten bewondering afdwingt. Het behandelt de geschiedenis van Terneuzen door de eeuwen heen. Het geeft een verbazingwekkende hoeveelheid historische feiten en wel in een zodanig verband, dat de episoden van het verleden der stad voor de lezer leven en kleur krij gen. De schrijver begint met de vroegste geschiedenis van zijn woonplaats, het laar 1325. wanneer de naam Terneu zen voor het eerst voorkomt. Ten No- se heet het dan. een naam die taal kundig verwant is met nesse of nisse, in de betekenis van landtong. Later wordt het Ter Neuzen en weer later krijgen we de huidige schrijfwijze De plaats heeft al enige betekenis in het begin van de zestiende eeuw. die voor de Nederlanden zo'n bewo gen eeuw is geweest. De strijd tegen de Spanjaarden gaat allesbehalve aan terneuzen voorbij. Bovendien wordt ue stad nog getroffen door natuur rampen. En niet alleen in de tachtig- }arl£e norlog heeft de bevolking veel te verduren. Ook later is ze vaak buf- ïfL tussen twee strijdende partijen, met alle gevolgen vandien. ur. Wesseling maakt dit aan de hand van veel leiten duidelijk. We zouden echter niet graag de indruk wekken, dat het boek alleen de poli tieke en militaire geschiedenis van leineuzen geeft Minstens evenveel bladzijden zijn besteed aan de dage- hJkse gang van zaken in de behan delde perioden. Kleine gebeurtenis sen, schijnbaar onbelangrijke feiten, kunnen een helder licht werpen op de maatschappelijke toestanden van voorheen, die wel een beetje anders waren dan in onze dagen. Meester Wouter in de zeventiende eeuw Wpfeov !J als vo°rbeeld dienen. Dr. schooWg yert?" het drama van de ten dte ril 5- W°Uter van «oogstra- meisiel nl Terüeuzense jongens en Mriet ZV" hoede had' maar Meester Wn, *eel Van terecht bracht- dag bh '"ter moest op een goede hfi Jhl Kerkeraad komen waar schorof meegi dat Wj niet ™ak len tiHir^T™ï SP" merende mededeling dat de kilril™ hadden gezegd lievlr aa^de diik te sterven, dan nog langer in een stank en vuiligheid te moeten verkeren als er in de school heersten. Het bleef een hopeloze geschiede nis en toen meester Wouter boven dien op merkwaardige financiële ma noeuvres werd betrapt, raakte de maat vol. De kerkeraadsvergadering gaf hem een vermaning en toen meester Wouter weg was, kregen en kelen het gevoel dat ze beluisterd werden Het was zo. De meester stond achter de deur. Inplaats van nederig excuses te maken, begon hij tegen de kerkeraadsleden uit te va ren en hü kwakte de deur nog achter zich dicht ook Aan zulke feiten en feitjes, in het ernstige en humoristische geeft de schrijver alle aandacht. Ze bekleden het geraamte van de historie met vlees, maken een boek als dit (dat strikt wetenschappelijk mag heten) nok vooi de leek leesbaar. Dr. Wesseling gaat uitvoerig in op ?„e, raniPen die Terneuzen m het ver eden geteisterd hebben: rloqogo leden geteisterd hebben: oorlog over stromingen, epidemieën. Hij recon strueert zo goed mogelijk de veran- vnïfÜlfbt' diS...zich in he» stadsbeeld ltrokken. Hij schetst de wisselingen van groei en neergang der stad, de perioden van vrijheid en onvrijheid, l.J? we'vaart en bittere armoe, die een rijk, maar niet altijd ^elukkie- verleden markeren. seiukkig Voor wat de gedragingen van de mensen betreft, herhaalt de geschie denis zich altijd. Dit mag blijken in de Franse tijd, wanneer de Terneu- zenaren gedwongen worden mèt de overwinnaars de triomfen te vieren van het Napoleontische leger. Er zijn dan collaborateurs, maar ook onbuig zame patriotten, die de verraders voor de voeten lopen als ze de ..vrij heidsboom" willen planten. Zo'n boom komt er ondanks alle tegenwer king toch, omdat de macht van het geweld nu eenmaal garant blijkt voor tijdelijke overwinningen; zij het dan slechts in het kleine Herinnering De rechtsbedeling in de afgelopen eeuwen, de kerkelijke toestanden in Terneuzen, het beheer van haven en polders, aan dit alles wijdt de schrij ver grote aandacht. Uitvoerig gaat hij tenslotte in op de jongste geschie denis. daarbij nog eens herinnerend aan de jaren na de eerste wereld oorlog, toen België ten opzichte van zeeuwsch-Vla anderen annexionisti- fn neigingen toonde en de Zeeuwsch ÏtT11!120!1 betogingen hielden voor i Nederland en hun Koningin I De tweede wereldoorlog en de ge- volgen van de waterramp voor Ter- I neuzen worden eveneens behandeld i Yeiïmin ver§eet de schrijver in een l f^. s van de economische ontwik keling der stad de betekenis te dui den van het moderne Terneuzen. «r jViue' buitengewoon belang wekkende boek, za] iedere Terneuze- naar, die zijn «dad beter wil leren ken nen in hoge mate interesseren. En nT anderen, het interessant De schrijver maakt namelijk niet d' tout, de stadsgeschiedenis te isole vi» ««22 overi§ Zeeuwsch i?riri„jfilreri- tHlJ maakt integendec duidelijk dat ze er onverbrekelijk mee verbonden is. J. V. Jacques Goddet heeft in Parijs reeds in grote lijnen de plan nen bekendgemaakt voor de.. Ronde van Frankrijk-1959. In afwijking van de traditie zal de richting dezelfde zijn als in 1958, dus tegen de wijzers van het uur werk in. De start wordt in een oost- Franse stad gehouden (mogelijk zelfs in Luxemburg). De Pyreneeën wordt weer de eerste bergketen van bete kenis voor de renners, de Alpen de laatste. Tussen de Pyreneeën en de Alpen is een rustdag. Evenals dit jaar worden ook in 1959 drie tijdritten gehouden, waar van één op een co] tussen de Pyre neeën en de Alpen. Aan de tour zullen weer ploegen van twaalf renners deelnemen, w.o, drie regionale equipes. Marcel Bidot werd, behoudens toestemming van de Franse Wielerbond, opnieuw aange wezen als leider van de Franse na- tionalen. De bepalingen ten aanzien van het puntenklassement zullen worden ge wijzigd, evenals die voor het klasse ment van de meest strijdlustige ren ners. Voor de groene trui zullen in de toekomst waarschijnlijk alleen de prestaties van de eersv ""intig ren ners per etappe geld. Goddet deelde verder dat na de recente ongevallen, de veilig heidsmaatregelen worden uitgebreid, vooral bij de finish en ten aanzien van de motorrijders. Te Biggekerke werd de jaarlijkse ringrijderij gehouden. De uitslag was: 1. P. Lampert, 28 ringen; 2. L. Kodde, 24; 3. L. Lampert, 20; 4. A. Brasser, 20; 5. P. Simpelaar 20; 4 A. Lampert 19; 7. A. Wijkhuis 18; 8. A. Melis 18; 9. A. Janse 17; 10. A. Vos 15; 11. J.C. Alewijnse 15; 12. S. Koets 14; 13. W. Roelse 14; 14. L. Verhage 13; 15. Joh. Kodde 13. De interkringvoetbalwedstrijd van de R.K.J.B. te 's-Heerenhoek, zal niet zondag 27 juli plaatsvinden maar op 30 aug. of 6 september. Behalve uit de reeds genoemde kringen heeft ook de kring Zevenbergen deelname toegezegd. zoo, Rilland; J. de Looff, Colijnsplaat; J. Lukasse, Vlissingen; A. L. Luteyn, Gapinge; J. Luteyn, Krabbendijke; J. Maas, Borssele; P. Mabelis, Nieuw- vliet; M. B. v. d. Male, Vlissingen; P. v. d. Male, Souburg; J. Martens, Heinkenszand; P. W. Mesu, Oost- kapelle; H. L. Meyers, Souburg; P. J. Miltenburg, Vlissingen; J. A. Minet, Middelburg; P. A. Mol Oudelande: N. Nieuwdorp, Souburg; J. Nieuwen- huyse, Krabbendijke; F. C. van Noor. den, Oostburg; J. G. Nijsse, 's-Heer Hendrikskinderen; J. A. Ooms, Mid delburg; A. Paardenkooper, 's-Heer Arendskerke; J. P. Poppe, Vlissin gen; F. Prent, Goes; A. Priem, Kloe- tinge; P. Priem, Kloetinge; J. Pro voost, Domburg; J. J. Provoost, Dom burg; C. Reyerse, Goes en D. Roelse, Vlissingen. STERKSTROOMMONTEUR De heer P. Boucherie te Vlissingen slaagde voor het examen V.E.V. sterkstroommonteur. AKTE HANDENARBEID L.O. Voor de akte bekwaamheid handen arbeid l.o. zijn te 's-Gravenhage ge slaagd de dames H. Huser en W. Kousemaker uit Middelburg. MULO BREDA Voor het te Breda gehouden mulo examen slaagden J.M. Brusket uit Goes en A.N.R. de Waal uit Terneu zen. De elfjarige Robbie Sterkenburg is uitgeroepen tot de mooiste Jordaan-lndiaan. Gedurende de vakantieperiode worden er voor de Jordaanjeugd in Amsterdam verschillende evenementen ge organiseerd. Ditmaal was er een wigwam-bouwwedstrijden werd de mooiste Indiaan ge kozen. Foto: Een groep levens echte Indianen voor hun wig wam. Tweede van links is Rob bie. de Jordaan-lndiaan. De regen heeft hen niet kun nen deren. Ook op de tweede dag van de Vierdaagse van Slechts drie dagen is onze land genote Ria van Velzen in het bezit geweest van het wereld en Europese record 100 meter rugslag. Woensdagavond, in het zwembad te Cardiff, zwom het Engelse meisje Jury Grinham op de 110 yards rug slag met 1 min. 11.9 sec. twee we reldrecords èn een Europees record naar de historie. Zij verbeterde namelijk met vier tiende seconde het wereldrecord op de 110 yards rugslag, dat haar land genote Margaret Edwards een dag tevoren in het 55-yards bad van Car diff op 1 min. 12.3 seconde had ge bracht en bleef even zovele tienden van een seconde onder het wereld en Europees record van het 15-jarige Haagse meisje Ria van Velsen, die zondag j.l. tijdens de lpndenwedstrijd Nederland - Duitsland te Nijmegen op de 100 meter rugslag tot 1 min. 12.3 sec. kwam. De schieting op de doelen van de vereniging „Juliana" te Kwaden damme luidt; Meeste punten; J. Beulens, Juliana, Kwadendamme; meeste rozen: C. Geus, Juliana. Kwadendamme; meeste negens: L Remijn, Juliana, Kwadendamme; meeste achten: C.D. Raas, Soranus II, Heinkenszand; meeste zevens: L. Geus, Juliana, Kwadendamme; meeste zessen: H. Steenbakker, Juliana, Kwadendam me; meeste vijven M. Verbeek, Ju liana, Kwadendamme; meeste vieren W. Huige, Juliana, Kwadendamme; meeste drieën: P. Schreurs, Soranus II, Heinkenszand; meeste tweeën: C. Bek Soranus II, Heinkenszand; mees te enen: M. Glerum, St. Sebastiaan, Yerseke. Apeldoorn hebben alle 1019 wandelaars de tocht volbracht. Het is moeilijk geweest, heel moei lijk zelfs. De tocht door de Kroondo meinen zou bij goed weer al heel wat van de tippelaars hebben gevergd. Nu de langdurige regenbuien de bospaden modderig hadden gemaakt, was het helemaal zwaar. Maar zelfs die plens- huien hebben de stemming nauwelijks kunnen beïnvloeden. Toen eenmaal Apeldoorn weer in zicht kwam, klaar den alle gezichten helemaal op. Op gewekt en luid zingend zijn de wan delaars in de middag in Apeldoorn te ruggekeerd. Heden, donderdag, op de derde en voorlaatste dag gaat de tocht naar de Loenense Sprengen, het Veiuwse eiland en Hoenderio De Amerikaan Caspers is dinsdag te Brussel tweevoudig wereldkam pioen handboogschieten geworden. De titel op de 30 meter behaalde hij met een totaal van 631 punten en die op de 50 meter met een totaal van 524 punten Wereldkampioene bij de dames 50 meter werd de Zweedse mej. Johans son, die tot een totaal van 493 pun ten kwam en daarmee een nieuw we reldrecord vestigde. Haar landgeno te mevr. Tengroth behaalde de titel 30 meter met een score van 611 pun ten. Woensdag zijn de wereldkampioen schappen voortgezet. De Engelsman Matthews veroverde de wereldtitel op de 90 meter. Hij won de tweede en tevens laatste serie met 236 punten. Wereldkampioen 70 meter werd de Amerikaan Corby. In de tweede en tevens laatste serie op deze afstand zegevierde zijn landgenoot Meinhart met 238 punten. Corby werd tweede met 234 punten. Het wereldkampioenschap alle eate gorieën voor her enis gewonnen door de Zweed Thysell. In het eindklasse ment bezette hij met een totaal van 2101 punten de eerste plaats. Bij de dames ging de titel alle categorieën naar de Zweedse Sigrid Johansson met een totaal van 2053 punten. (Kol. v. d. Kroon-wisselbeker) De jaarlijkse trialmeet tussen de districten Kon Marechaussee Ter neuzen, Bergen op Zoom en Breda, om de Kolonel van der Kroon-beker, zijn thans voor de helft afgewerkt, doordat nu ook hef nummer atletiek werd gehouden. Op het nummer 100 meter zorgde wmr van Hemert uit Bergen op Zoom voor een zege in 12.2 seconde, terwijl van Dalen uit Terneuzen hier tweede werd met slechts 0.1 sec verschil Op de 1500 meter toonden zich de Zeeuwse politie het sterkst door de zege van Goudswaard in 5 min 1.5 sec., terwijl zijn streekgenoot J. van Bastelaar in 5 min. 5.1 seconde twee de werd. De derde plaats was hier voor de Bergenaar J. Maat, die met 5 min. 5.8 seconde beslag legde op de derde plaats De 3000 meter werd een zege voor J van Bastelaar in 10 min 12.6 sec., met Goudswaard op de tweede plaats in 10 min. 17.2 sec. Reytenbach van Bergen op Zoom verdiende voor de "Bergenaren de tweede olaat- doot als derde te fi nishen De 4x100 meter estafette werd deel van de Bergse lopers die in 49.9 seconden finishten, precies 0.2 seconde sneller dan het team van Terneuzen. Bij het kogelstoten kwam wmr. van Hemert als enige boven de 10-meter- grens, met een worp van 10.19 meter. J. Schalier eveneens uit Bergen op Zoom, tirerd tweede met 9.57, terwijl wmr Prins, Breda, derde werd met 9.14 meter. Het hoogspringen was voor de marechaussee Th. Potma, Breda, met een sprong van 1.64 me ter. De tweede plaats was voor de Bergenaar J Doornbos met dezelfde hoogte als de winnaar, maar met een groter aantal sprongen Bij het ver springen was J. Doornbos de beste met een sprong van 5.73 meter. W. van Dalen. Terneuzen. kwam niet verder dan 5.54 meter. De einduitslag van het nummer at letiek werd: 1 district Bergen op Zoom, 116 p.; 2 district Terneuzen, 106 p.; 3 district Breda. 59 p. De stand na de nummers atletiek, veldloop, volleybal en handbal: 1 Bergen op Zoom, 10 p 2 Terneuzen 8 p.; 3 Breda, 6 p. Volgen nog de nummers schieter oriëntatierit, voetbal en zwemmen. JUAN MANUEL FANGIO zal niet meer deelnemen aan auto-races in Europa. Dit heeft zijn manager, Giambertone verklaard. Hij voeg de hieraan toe, dat Fangio nog wèl zal uitkomen „in enkele races" in Zuid-Amerika. DE SCHOT IAN BLACK heeft te Cardiff in de finale van de 440 yards vrije slag het Europees re cord op de 400 meter vrije slag ver beterd. Hij werd namelijk tweede in 4 min. 28,5 sec. achter wereld recordhouder Jon Konrads (Austr.) die het goud veroverde in 4 min. 25,9 sec. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL OVEZANDE Getuigschrift primaire opleiding getuigschrift linnennaaien werd uit gereikt aan: Catrien Allemekinders, Baarland; Jo Boonman (Klanje) en Jo Boon man (Hoiiesteile), beiden te Ovezan- de; Nelly Boudens te Kwadendam me; Francien Franse te 's-Heeren- hoek; Els Meijler, Driewegen; Jo Mol, Driewegen; Corry van Nieu- wenhuijzen te Borssele; Hanny Nijs- sen en Ineke Nijsse, beiden te Drie wegen; Corry Raas te Heinkenszand; Catrien Remijn te 's-Heerenhoek; Greta Verdonk en Corry Vermeulen, beiden te Heinkenszand, Ineke Vette te Nisse; Ria van 't Westeinde, Bors sele; Janny de Witte. Driewegen; Joke Hayette te Goes; Corry Goense, Corry de Jonge, Sjaan Koens, Sjaan de Meij, Els Priem, Sjaan Rentmees ter, Els Uitterhoeve en Tonny Wit kam, allen te Ovezande. Getuigschriften kostuumnaaien: Greta Hoondert, Clazien Huige, Trees van Steenbergen, allen te Ovezande; Emma Koch, Marietje Martens, Ria Priem, Annie Raas, Marietje Verbrugge, Maatje Ver donk, alien te Heinkenszand en Nelly Vroonland te Oudelande. Getuigschriften assistenten in de huishouding: Catrien Boudens, Hoedekenskerke; Nelly de Bue, Borssele, Ina Koppe- jan en Adrie Machielse, beiden te Driewegen; Betsie Knuit te Hein kenszand; Bep Lokerse en Leny Rijk, beiden te 's-Gravenpolder; Cyn- thy Scholten te 's-Heerenhoek; Mar griet de Winter te Kwadendamme en Janny Geus, Trees Lodiers, Nelly Steenbakker, allen te Ovezande. MULO TE GOES Te Goes zijn geslaagd voor het mulo-diploma A: de dames J. de Wolff m), Middelburg; J. Wouters m), West- kapelle; J Janse m), Dreischor; C. Klompe m), Serooskerke (S.)J. Leenhouts, Oostburg; C. van der Maas, Zierikzee; N. Haartsen m), Schoondij ke; J. Trapman, Aardenburg; C. van Dongen, Burgh; J. de Jonge m). Axel; A. van der Steen m), Terneuzen; I. Schmidt m) en C. Verschelling m), Axel: P. Flikweert m), Nieuwerkerk; J. Mulder m), Vlissingen en de heren L. Wouters m), Oost- en West-Sou burg; A. Joosse m) en J. Joosse, Mid' delburg; W. van Maelsaeke. Melis- kerke; M. de Visser, Axel; P. Stroo m), M. Montenij en J. Pattenier m), Vlissingen. De aanduiding m) betekent: ook geslaagd voor het middenstandsdipl. ALG. ONTWIKKELING De heer G. Lambert te Boschka- pelle is in Goes geslaagd voor het examen alg. ontwikkeling m.o. MIDDENSTANDSDIPLOMA De middenstandsexamens in Mid delburg werden dinsdag voortgezet Acht van de 63 kandidaten moesten worden afgewezen. De geslaagden zijn: de dames: M. Jobse, Krabbendijke; J. L. de Jonge. Kapelle; J. M. de Koeier. Ierseke; E. J. de Leeuw, Ier- seke: M. van Liere, Borssele; M Millenaar, Vlissingen: L. A. T. van Oosten, Driewegen; M. Ovaa, Vlissin gen; M Polderman-de Visser, 's-Gra venpolder; F. J. Posthumus, Vlissin gen: C. P. Priem, Lewedorp; F. van Rooyen, Westkapelle: M. Ruster, Borssele; en de heren; F. de Jonge, 's-Heer Arendskerke; F. N. de Jonge. Zierik zee; W. Joziasse, Koudekerke; A. C. Karelse, Middelburg; C. H. Kesteloo, Vlissingen; B. D. de Klerk, 's-Gra- venpolder; W. J. v. d. Klooster Ril land; J. C Koole, Wolphaartsdijk; J. Kriekaart. Krabbendijke; L. Krijger, Borssele: H. J Lamers, Driewegen: J. J van Liere, Middelburg; G. Lint hout, Sint-Maartensdijk; C. J, Lobbe- GOES, 23 juli. Export- en indus trieveiling: zwarte bessen exp, 161- 163, 2 158, rode bessen 2 105-108, 3 92, Duitse zure 2 105, 3 100, dubb. pr. bo nen 1 44-45, 2 40, zure morellen 1 en 2 124, 3 80, frambozen m kratten 1 240-243, 2 226, jucunda 1 en 2 77, afw. 55. Gewone veiling: rode bessen 2 113-130, witte bessen 2 72-85, kruis bessen 1 34-68, 2 45-50, oranjepruimen 2 77, early laxton 1 120-121, grof 127- 128, 2 70, ruth gestetter 2 80, klerken 1 199, 3 123-136, vleeskersen 2 129, yellow transp. val 35-41, druiven 1 230, perziken per stuk 1 10-35. Groen ten: per stuk: kropsla Al 3-5, A2 3-4, bloemkool Al 40-49, A2 30-41. BI 30, B2 19, afw. 12-30, komk. Al 21-23, BI 16-17, Cl 11-12, per kg: tomaten A 26- 33, B 21-31, C 25, uien 7, postelein 18, spitskool 3, gr. sav. kool 6-11, rode kool 9, rabarber 8-18, andijvie 11-14, zilveruien 25, augurken B 70-74, C 39- 42, D 27-33, tuinbonen 14, dubb. pr. bonen 37-45, stamsnijbonen 37-48, stok- snijbonen 110-136, saxsabonen 28-33, vroege aardappelen bonken 9-11, grote 4-9, drielingen 4-6, per bos: wortelen 15-26, kroten 3, uien 9. 's-HERTOGENBOSCH, 23 juli Op de markt van heden werden aan gevoerd 6223 stuks vee, zijnde 2285 runderen, 273 graskalveren, 636 vette kalveren, 367 nucht. kalveren, 231 schapen, 19 geiten, 367 lammeren, 45 fokzeugen, 405 slachtvarkens, 28 lo pers, 1567 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor die ren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 725-1260 p. st.. guiste koeien 660-975, kalfvaarzen 775-1240, klamvaarzen 735-985, guiste vaarzen 670-850, pinken 450-675, gras kalveren 280-460, nucht. kalveren voor fok- of mesterij 75-230, weidescha- pen 45-65, dracht, zeugen 290-400, lo pers 66-76, biggen 46-60. Slachtrunde^' ren, aanvoer 724 stuks. Extra kw. 3,25. 3,40 per kg gesl. gew., Ie kw. 3,10-3,25, 2e kw. 2,80-3,00, 3e kw. 2,60-2,80; vette stieren 2,80-3,10, worstkoeien 2,50-2,70, vette kalveren Ie kw. 2,70-3,00 per kg lev. gew., 2e kw. 2,30-2.60, 3e kw. 2,00- 2,25, nucht. slachtkalveren 1,45-1,75, slachtvarkens 1,64-1,76, slachtzeugen le kw. 1.50-1,58, 2e kw. 1,42-1,48, per kg. lev. gew. Vette schapen 70-100, per stuk; vet te lammeren 65-90, nucht. slachtkal veren 50-75. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien aanvoer groter, handel langzaam, prijshoudend. Guiste koeien ruimer, rustig, minder vast. Jongvee iets groter, lui, duur. Vette kalveren minder, williger, iets stijver. Nucht. slachtkalveren aanvoer min der, vlot, vast; Schapen en lammeren normaal, stil, onveranderd. Fokzeugen gewoon, redelijk goed, trokken iets aan. Lopers en biggen normaal, lui, duur. Slachtvee groter, slepend, sta biel. Slachtzeugen groter, vlot, vast. KAPELLE, 23 juli. Industrie en exportveiling: aardbeien zonder dop Jucunda 2 78; afw. 71; rode bessen, aanvoer 20.000 kg. 1 107—117; 2 106- 107; 3 102; Duitse zure rode bessen, aanvoer 3.000 kg. 1 105106; 2 100; zwarte bessen industrie, aanbod 18000 kg. 1 164166; 2 160; frambozen in dustrie in kratten, aanbod 6.000 kg. 1 en 2 247; frambozen in tubs, aan bod 5.000 kg. 91105; zure morellen ontsteeld, aanbod 5.000 kg. 1 128; 2 82; dubb. prinsessenbonen, aanvoer 20.000 kg. 1 40—41; 2 36—37; gewo ne aanvoerveilingKersen Klerken I 182; 2 141159; 3 78; Abesse de Mou- lan 1 131; krieken 2 106138; zure morellen 1 115118; rode bessen per doos X 34—38; loganbessen per doos 1 68; kruisbessen 1 5172; 2 32 42; witte bessen per kg. 1 65; kas- perziken 1 21; 2 16; 3 8; appelen Yellow Transparent val 20 40; pruimen Laxton 1 135156; 2 71105; grof 117; fabr. 4877; Ruth Gestet ter 1 123—126; 2 83—92; grof 73—100; fabr. 3443; oranjepruimen 1 78— 89; 2 59; aardappelen 1 6,59,5; 2 5,5 bonken 1012; drielingen 2,53,5; kriel 0,5; groentenveiling: kropsla 3- 5; bloemkool 1042; doperwten 27; uien 1113; tomaten A 3944; C 29- 30; kriel 23; komkommers 1425; andijvie 8,5; rabarber 1418; bos- peen 16; snijbonen 103. TERNEUZEN. 23 juli. Sla 3-7, bloemkool A2 34-50, B2 21-38, C afw. 10-35, gr. komk. C 14-21, witte komk. A 12-18. B 10-15, C 11-13, perziken 11, selderie 7-11, peen 10-15, kroten 4-5, uien 6-10, prei 18-21, peterselie 2-8, eerstelingen bonken 11,20-12, 1 6,10- 10,20, 2 4-5, bintjes 1 6-11, 2 4, doré 1 7-10,50, eigenheimers 1 9,80-10, an dijvie 10-25, stamsnijbonen 2 39-47, prins, bonen 39-41, saxa 26-39, kroten 3,5, rode kool 4,5-8, spitskool 5-10, sav. kool 14-20, waspeen 10-15, rabar ber 15-17, tomaten A 32-35, B 34, C 27-28, uien 14-25, yellow transparant val 30-50, early laxton 1 162, 2 100. F 121, aard-b. p. doosje: mad. moutot 2 37, jucunda 2 58, frambozen p. doosje 27-38. p. kg 120-143, kruisbessen 47- 72, druiven p. kg 272-325. Konstanz 411 (+1), Rheinfelden 281 4)Breisach 222 4)Straatsburg 305 (—3), Maxau 480 (+3), Mannheim 328 (+2), Mainz 314 4), Bingen 221 (+3), Kaub 241 (—1), Trier 131 (+3), Koblenz 240 (+1), Keulen 221 (—1), Ruhrort 422 (—1), Lobith 1035 (—4), Nijmegen 815 (—3), Arnhem 839 (—5), Eefde IJssel 366 (—8), Deventer 272 (—3), Monsin 5535 (+10), Visé 4972 (+6). Borgharen 3920 (+60), Belfeld 1073 22), Grave beneden de sluis 455 (—8).

de Stem | 1958 | | pagina 3