IS Stif van Cauteren werd Koningin van Clinge 3 PARTIJEN WOLLEN DEKENS 28,8» 18.80 24.8» 39.80 49.80 Tweede marsdag: zet m op 1 Sinds maandag wapperen N.K.S.-vlaggen in Zundert Nieuwe lonen in de landbouw Zon, wind, wolkbreuk en onweer op eerste Yierdaagse-dag ..De Opkloppers" vierden hun tweede lustrum Niet versaagd Feest nam een hoge vlucht usies Amsterdam niet meer in last De juiste weg DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 JULI 1958 m HÉéI ijam. Grote overstroming in Noord-China Een-persoons 150 X 200 cm EES Min. Klompé dankt gemeenten voor hulp aan gerepatrieerden Terugwerkende kracht van 1 mei af Herstel „Goudse Glazen" mogelijk Twaalf honderd jongelui in corso-dorp DE collectie-Regnault, waarover we reeds schreven, gaat voor Amsterdam toch niet verloren. Het Rijk zal aan de hoofdstad enige mil joenen lenen, om de meest waarde volle stukken aan te kopen en voor het Stedelijk Museum definitief te behouden. Met de erfgenamen zijn onderhandelingen aangeknoopt ten einde na te gaan, of deze stukken nog vóór de veiling kunnen worden aangekocht. Anders zal de gemeente op de veiling in oktober moeten gaan opbieden tegen buitenlandse gegadigden. Het belang van het behoud wordt echter zelfs in deze dagen van bestedingsbeperking er kend. Hier zijn onvergankelijke waarden in het geding, welke men slechts op straffe van nationale verarming verloren kan laten gaan. Drie Jordaanse ministers in Bagdad vermoord MIDDELPUNT DER BEWONDERING WMÊË M van die ra want krijgbaar. |w ider. s/men w kruidenier. en. - Eist (O.B.) H. VAN DER STEEN wmikKhrotf wU te koelen1 (Van een onzer verslaggevers) Het betrof zo maar geen gewone duivenvlucht, dinsdagmorgen inhet kermisvierend Clinge. Het was op de allereerste plaats een volksfeest, waar aan door een zeer uitgebreide schare van Clingenaren met groot enthousiasme werd deelgenomen. En wie niet tot de deelnemers of deelneemsters behoorde stond op de stoep voor he tcafé van A. van Vlierberghe het interessante spel gade te slaan. Er moest luid worden geapplaudisseerd als er weer een gekos tumeerd iemand met een duivenring in de hand kwam aanlopen. De handjes moesten op elkaar toen na een klein half uurtje van spannend wachten spea ker Jo Heyens de koningin van deze vlucht van „De Opkloppers" bekend kon maken. Mevrouw Stif van Cauteren-van Boven werd in de praalwagen ge hesen en met de fanfare voorop werd z(j door het dorp gereden. Voor het echter zover was, voor zij de eer genoot koningin te zijn van het tweede lustrum van „De Opkloppers" van het Zeegat, was er reeds veel gebeurd. Om eerst iets te vertellen over het soort wedstrijd: tien jaar geleden kwamen ,,De Opkloppers" tot de idee op de laatste kermisdag een duiven- vluchtje te organiseren, speciaal voor de bewoners van het Zeegat. Zij kon den in alle vroegte hun duiven pre senteren in het inkorfcentrum. De diertjes werden naar een zeer ge heime plaats gebracht, losgelaten en aldus terug naar hun hokken gediri geerd. Op de hokken stonden de dui venmelkers gereed om het genum merde ringetje van de pootjes te ha len. Niet de duivenmelker, maar een van zijn gekostumeerde zoons of dochters, vrienden of vriendinnen, dienden het ringetje zo snel mogelijk naar het inkorfcentrum te dragen. Voor dat centrum verzamelde zich de kijkende menigte, maar ook de jury, die een blik wierp op de origi naliteit van de kostuums. In het centrum zat een tweede jury aan een tafeltje, waarop een grote wek ker (met secondewijzer) aanwezig was. Deze jury nam de ringetjes in ontvangst en noteerde ijverig hoe laat zij werden gebracht. Zo gebeurde het tien jaar geleden voor de eerste maal en zo was het ook dinsdag weer. Het feest kreeg nu een bijzondere kleur en een bij zondere prijzenlijst, dit ter gelegen heid van het tweede lustrum. Ringetjesrun Honderden Clingenaren stonden rond half tien voor het inkorfcen trum. Om negen uur, toen de inkor- ving werd gesloten, zaten er 96 dui ven in de manden. Zij werden ijlings naar „elders" vervoerd. Een half uur lang gebeurde er niets,'tenzij de dis cussie aan de tapkast over een mo gelijke winnaar of winnares „iets" kan worden genoemd. Maar rond tien uur trok iedereen naar buiten. Spea ker Jo Heyens, voor de tiende maal in actie, zag enkele duiven overvlie- gen. Zij bleken echter met de wed- (Advertentie) strijd niets te maken te hebben. Maar toen er rond kwart over tien een nieuwe zwerm neerstreek was het raak en begon meteen ook de rin getjesrun. Wies van den Branden bereikte als allereerste het lokaal, maar dat be tekende nog lang niet, dat hij ook de eerste prijs wegkaapte. Want de jury had een tabel klaar liggen, waarop de tijdvergoedingen stonden voor de genen, die wat verder dan een ander van het lokaal afwoonden. „Loop- vergoeding", noemde jurylid Piet Kas dat. De merkwaardigste lieden renden naar de jury. Jacob van Artevelde (G. v. Wolven), compleet met snor en zwaard was aanwezig. Fred Vercau- teren verscheen als wielrenner in een bloedrode trui, waaraan allemaal belletjes bengelden. Louiske Buijs, het oudste deelnemende vrouwke had haar snuifdoos meegebracht. Ria van der Kelen fungeerde als een lieflijk „Sneeuwwitje". Haar zusje Annie was een charmant boerinneke. Drie, vier Romeinse maagden stormden het inkorfcentrum in. Ook Eugène Verstraete was een dame! Na een goed kwartier was de prij zenlijst te verdelen. Jurylid Ben van den Branden ging met zijn mannen aan het werk, terwijl de wachtende menigte werd bezig gehouden door Fred van Cauteren, die 't bekende volkstype „Wardje Wiwauw" voor treffelijk uitbeeldde. Wardje droeg Een reusachtig deel van de Noord- chinese vlakte is overspoeld door het water van de Gele Rivier. Dit is de grootste overstroming sinds de com munisten, negen jaar geleden, in China aan de macht kwamen, aldus is uit Peking gemeld. Ongeveer 3 miljoen arbeiders en boeren zijn in allerijl uitgezonden om dijken van de Gele Rivier en de ri vier de Jangste te herstellen. De 2200 km lange spoorlijn van Pe king naar Kanton is onderbroken doordat een brug over de Gele Rivier is beschadigd. ZUIVER WOL, EFFEN FASTEL KLEUREN, OOK DOUBLE FACE 1 persoons 150 X 200 cm slechts HALFWOL, ZWARE KWALITEIT MODERNE DESSINS EN KLEURSTELLINGEN Een-persoons 150 X 200 cm Twee-persoons 170 X 210 cm Schitterende ZUIVER WOLLEN DEKENS WAARONDER BEKENDE MERKEN. Twee-persoons 180 X 220 cm Deze dekens kunnen uitsluitend ver kocht worden, zolang de voorraden toereikend zijn BREDA BERGEN OP ZOOM om zijn hals een uit zilverpapier ver vaardigde „burgemeestersketting". Uiteindelijk volgde de prijsuitrei king. Mevrouw Stif van Cauteren-van Boven werd koningin; 2 F. Breijaart; 3 L. Vos; 4 Alois Geubels; 5 Wies van Boven. De mooiste kostuums: 1 Fred van Cauteren; 2 Marleen van der Ke len; 3 Willy van Cauteren. Louiske Buijs werd als oudste extra in de blommetjes gezet. En daarmee eindigde het feest nog niet, want „De Opkloppers" maakten hun triomf tocht door de Clingse straten. Het einde van die rit was nog lang niet nabij De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft in een schrijven aan de ge meentebesturen haar dank uitgespro ken voor hun medewerking aan de hulpverlening voor de gerepatrieer den, in het bijzonder op het gebied van de huisvesting. De minister ver zoekt haar oprechte dank en de ver zekering van haar erkentelijkheid over te brengen aan degenen, die zich na haar beroep destijds onmid dellijk bereid hebben verklaard gerepatrieerden in hun woning op te nemen en mede te werken aan de leniging van de nood van deze vaak zwaar getroffen groep Nederlanders. Nu het einde van de repatriëring nadert en voor alle nog komende re patrianten voorlopige huisvesting aanwezig is, behoeft op de door par ticulieren aangeboden plaatsen geen verder beroep te worden gedaan. "(Advertentie) Tussen de organisaties van werk gevers en werknemers is overeen stemming bereikt over de nieuwe lo nen op basis van de werkclassificatie in de landbouw Bij het college van rijksbemidde laars is nu een ontwerp collectieve arbeidsovereenkomst voor de akker en weide-bouw o.m. in de provincie Zeeland ingediend voor de contract periode 1 mei 195830 april 1960. Het meest essentiële verschil met het verleden is wel, dat in het nieu we systeem voor de beloning niet meer doorslaggevend is de aard van het dienstverband (vast of los), maar de functie die wordt uitgeoefend. Zo heeft b.v. de seizoenarbeider steeds een los dienstverband, doch een losse arbeider behoeft geenszins altijd sei zoenarbeider te zijn. Ook hogere functies kunnen door een losse arbei der worden verricht. De nieuwe lonen zijn: Vaste vakarbeiders A f 84.23 per week; uurloon f 1.49. Vaste vakarbei ders B f 80.37 per week; uurloon f 1.43. Losse vakarbeiders ontvangen iets minder. Seizoen-arbeiders f 1,31 per uur en ongeschoolden f l,12>/i. Omdat de nieuwe overeenkomst ingaat per 1 mei jl. moeten er tot 2 augustus a.s. bijbetalingen plaats hebben, gezien de over de gehele lijn ingevoerde hogere lonen. Voor de vak-arbeiders A vari ëren die, naar gelang van de leeftijd van f 3,84 tot f 8,86 per week; voor vak-arbeiders B van f 2,91 tot f 7,25. In het advies, dat de diverse bon den samenstelden, komen nog ver schillende andere bepalingen voor Zo zal voor het gebruik van een dienstwoning maximaal f 5.25 per week mogen worden afgetrokken (voorheen f 4. Vaste arbeiders zullen maximaal 15 hl aardappelen mogen vragen aan hun werkgever, doch moeten 10 ct. per kg geven. Ook voor het akkoordwerk zijn naar verhouding de beloningen ver hoogd. De organisatie van werkgevers en werknemers vertrouwen, dat hun ad- (Advertentie) vies, hetwelk in gezamenlijk overleg is opgesteld, er toe mag leiden, dat de moeilijkheden bij de toepassing in de praktijk tot een minimum kunnen worden beperkt. Namens het fonds „Goudse Glazen" en de kerkvoogdij van de Sint-Jans- kerk te Gouda is gisteren verklaard, dat de schade, die door inbraak is toegebracht aan een van de veertien glazen van Dirk Crabeth hersteld kan worden. De schade betreft kleine stukjes uit het gehele glas, dat tien meter hoog is en bestaat uit 72 panelen. Restauratie is zeer wel mogelijk. De werktekeningen van de glazen zijn namelijk steeds bewaard, zodat de glazenier Leo Kno uit Delft, die ook omstreeks 1930 het glas restaureerde, de beschadigde ornamentele motieven geheel in de oude toestand kan her stellen. (Van onze correspondent) Sinds maandag wapperen weer feestelijk talrijke vlaggen op het terrein bij de gymnastiekzaal in de Turnstraat te Zundert. Za terdagavond zullen ze weer ge streken worden tot 's maandags Elk 2e reuzenpak 20 cent goedkoper want dan zullen er weer andere verenigingskleuren aan de vlag genmasten op het gymnastiekter- rein wapperen. Dan heeft n.l. weer een andere N.K.S.-groep van katholieke jongeren een Zundertse vakantieweek voor de boeg. Tot op 16 augustus zullen de N.K.S.-ers in Zundert gast vrij onthaald worden. De Brabantse grensgemeente Zun dert is een „vaste" kampplaats van de N.K.S. {.eworden, sinds men er in 1955 voor het eerst zijn tenten op sloeg. Hier worden zelfs de meeste jongens ondergebracht en tijdens de vier vakantieweken worden daar ruim twaalfhonderd jongens ver wacht. De leiders van de N.K.S. aar zelen dan ook niet, om Zundert een allerbeste kampplaats te noemen. De jongens vinden er naast een jo viale bevolking een prachtig sport park, dat in de onmiddellijke nabij heid van de uiterst geschikte kam peerplaats ligt en ze treffen er een bosrijke omgeving aan, die het or ganiseren van o.a. puzzeltochten heel goed mogelijk maakt. Want hoewel (Van onze verslaggever) De 13.132 wandelaars, die op de eerste dag van de 42e Inter nationale Vierdaagse het Betuwse land hebben verkend, hebben niet te klagen gehad over gebrek aan afwisseling, althans wat het weer betreft. De morgenstond bleek weliswaar goud in de mond te hebben, al was dat goud door een stevig briesje dan ook enigszins verguld, maar tegen acht uur dreven de grijze wol ken zo laag over, dat er ieder ogenblik een stortbui moest worden verwacht. Toch duurde het nog tot bij half elf eer de regen met bakken uit de lucht werd gesmeten, maar dat was nog niets vergeleken bij de wolk breuk, die tegen één uur over de ivandelaars werd uitgestort. In aller ijl zochten de burgers een goed heenkomen in boerenschuren en hui zen; de stoeren liepen schuilgaand onder plastic rustig door. Tol van militaire eenheden gunden zich zelfs niet de tijd om hun grondzeilcape te ontvouwen: ze lieten zich eenvoudig doornat, tot op de huid, rege nen. En al klaarde het wat later weer op, ook donderslagen annex regenvlagen werden de wandelaars tijdens de laatste kilometers niet bespaard. Geen beste inzet derhalve? Veel boze gezichten? Legio klachten over spierpijn en/of blaren? Tallozen, die er de brui aan gaven? Haa, dan kent ge de geest van de Vierdaagse niet. Dan weet ge nog niets van die merk waardige sfeer die iedereen te pak ken heeft, zodra hij de wandelschoenen aan de voeten en de controlekaart in zijn zak heeft. Doorzetten, niet ver sagen ja zelfs glimlachen en fluiten, links en rechts kwinkslagen uitdelen, schijnt het parool te zijn, dat niet opgelegd wordt, maar van binnenuit moet komen. „Waarom zou het niet goed gaan?", vroeg een matroos ons verbaasd. „We hebben nog maar drie dagen voor de boeg" En een knaap van de artillerie vond, dat er slechts hier en daar een buitje valt „en zolang er daar meer valt dan hier, heb ik geen pijn". En opgewekt zingend, temidden van een regengordijn, dat het zicht tot hooguit tien meter beperkte, tippelden de Milva's en Marva's kalm verder in de overtuiging, dat het grootste deel er al weer op zat. De Chajalottes (vrouwelijke Isra ëlische soldaten) schudden lachend hun zwarte lokken en schenen zich van de wolkbreuk al evenmin iets aan te trekken als de Bundeswehr die in sjokkende pas voorwaarts trok. Of als de Zwitsers die enigszins gebogen in hun typisch bergtempo de vlakke we gen van het Betuwse land onder hun voeten deden wegzinken. Met de Israëliërs behoren de Zwit sers tot de meest populaire buiten landse contingenten. Vorig jaar wa ren de bergbewoners met 35 man naar Vierdaagseland getrokken, dit jaar kwamen ze met geduchte ver sterkingen terug: niet minder dan 285 Alpenjagers en douaniers in dofgrijze uniformen komen nu de sfeer van verbroedering proeven. Tommies op eieren En dan de tweeduizend Britten! At liepen er aan het eind van deze eerste dag ettelijke Tommies op eie ren, de kwinkslagen waren niet van de lucht en hoewel ze niet onder stoe len of banken staken, dat ze wel enigs zins afgunstig waren op hun voor hoede die om tien minuten voor elf al weer de Waalbrug overtrok en zo doende de grote bui misliep, dat nam niet weg, dat ze luid zingend en wei nig Brits knipoogjes uitdelend naar het vrouwelijk schoon langs de weg, hun veertig kilometertjes mét (in vakkringen heet dat: met bepakking) verslonden. Kwnde roem verloren Toch kan het best zijn, dat de weer goden het Vierdaagse leger in de kaart hebben gespeeld. Want de schrik van de eerste dag: de lange, bochtige Oosterhoutse dijk, die geen enkele be- schutting biedt en die bovendien als ranzig bijsmaakje de onhebbelijkheid heeft de wandelaars telkens voor te spiegelen dat de finish in zicht komt; die dijk scheen vandaag veel van zijn kwade roem te hebben verloren, nu de torens van de stad schuilgingen in een grijze sluier Toen ze tenslotte in al hun glorie weer aanmoedigend de wandelaars toewenkten, was voor de meesten het leed geleden, trokken ze in gesloten gelederen over de Waalbrug naar de laatste controle. Maar in ettelijke kampementen werden bezorgde blikken geworpen op de onderdanen, werd met pijnlijke gezichten gewreven over stijve spieren en was het menigeen voor de komen de dagen bang te moede. Een stoere Britse sergeant-majoor, wiens gezicht vrijwel geheel verbor gen werd door een vervaarlijke kne vel, zei: „Well, what's up? To-morrow is another day!" Welnu: we zullen zien. Van de 13.132 deelnemers, die 's morgens vertrokken, behoefden de or ganisatoren des avonds slechts 27 uit vallers van hun lijsten te schrappen! het grootste gedeelte van de dag ge vuld wordt met voetballen, blijft er bijvoorbeeld toch nog ruimschoots gelegenheid over, om o.a. ook cross wedstrijden en wandelingen te hou den. Grote waardering De N.K.S.-leiding steekt ook haar grote waardering voor de gulle gast vrijheid van burgemeester Manders en de medewerking van de heer Ha mel niet onder stoelen of banken. De deelnemers aan het N.K.S.- kamp in Zundert komen dit jaar uit alle streken van het land. Deze week zijn er jongeren uit Amsterdam. Alk maar, Nijverdal, Den Haag, Rijpwe- tering, Voorschoten en Schiedam en de volgende week zullen er vakan tiegangers uit Hoge Mierde, Utrecht Den Haag, Reissel, Leiden, Hulst, Oss, Zevenaar, Roelofarendsveen, Gouda, Heesch en Heemstede naar Zundert komen, terwijl Zundert in de week van 4 tot 9 augustus jongens uit Breda, Utrecht, Amsterdam, Hil versum, Arnhem, Maastricht, Hon- tenisse, Den Haag, Heinkenszand, Nijmegen, Huissen, Achtervelde, Rijen en Zevenaar tot zijn gasten zal mogen rekenen. In de slotweek ko men er dan nog jongens uit Waalwijk Oegstgeest, Den Haag, Haarlem, Renkum, Helvoirt, Hoogkarspel, Wa teringen, Kwadendamme, Maastricht Dordrecht en Heeze. In tien leger tenten zullen al die jongens, die 'n leeftijd hebben van 12 tot 17 jaar, worden ondergebracht. Sportiviteitsprijs De dagvulling van al die jongens bestaat naast voetballen uit atletiek, zwemmen en volleybal, terwij] men daarbij dan nog fiets- en wandeltoch ten houdt. De resultaten van alle kampen worden tenslotte in aanmerking ge nomen voor de algemene sportprijs, die de N.K.S. na afloop toekent. Daarnaast bestaat er dan ook nog een beker, voor ieder kamp, welke aan de ploeg met de beste discipli ne en de meeste netheid wordt toe gekend. Veel punten zijn hierbij voor al voor sportiviteit gereserveerd, ter wijl o.a. tentverzorging in aanmer king wordt genomen voor het toeken nen van deze kampprijs. Naast de aandacht voor de sport wordt er op het N.K.S.-kamp alle aandacht aan de geestelijke belan gen van de jongens besteed. Niet al leen is er 's morgens een H. Mis doch ook de geestelijk adviseur wordt vaak door de jongens bena derd, die door de omgang met an deren, redenen gevonden hebben om hun hart eens te komen luchten. Ook in dat opzicht zijn deze zomerkam pen dus de moeite waard en de kampleiding is van mening, dat men een kans, om de jongens zo goed te observeren als hier nooit meer krijgt. LIET nieuwe Irak zal al zijn ver plichtingen nakomen, ook die van het Pact van Bagdad.... Hasjim Djawad, die tracht erkend te wor den als Iraaks vertegenwoordiger bij de V.N., wordt niet moede dit te herhalen. Het is net iets te mooi, om het te kunnen geloven. Het Pact van Bagdad is juist opgezet, om de aangesloten landen te bescher men tegen de intriges van het com munisme en het Nasserisme. Het nieuwe bewind is een vrucht van die intriges. Moskou haastte zich het te erkennen. Nasser sloot er zelfs een militair verdrag mee. Hoe kan het dan lid blijven van een pact, dat juist het Egyptische im perialisme in bedwang moet hou den? Het zijn duidelijk praatjes voor de zaak, welke Hasjim Djawad ver koopt. In Londen en Washington luistert men ook naar uitzendingen van Radio Bagdad, die onverbloemd oproept tot de moord op koning Hoessein van Jardanië. Behoort dat ook tot de verplichtingen, die de nieuwe Iraakse regering hoopt na te komen? In dit licht van valsheid en schijnheiligheid moet men ook be oordelen de verzekering, dat de oliewinning ongestoord kan door gaan. dat de buitenlandse maat schappijen gerust kunenn zijn. Na tuurlijk, de nationalisaties staan voor de eerste tijd niet op het pro gram. Eerst moet de opwinding van de eerste schokken bedaard zijn. We zullen in de waan moeten ko men, dat er eigenlijk maar heel wei nig veranderd is. Maar dan, op een geschikt ogenblik, zullen de ko ningsmoordenaars van Bagdad wel toeslaan. Net als Nasser jaren ge wacht heeft, eer hij het goede ogen blik geschikt achtte, het Suezka-, naai te naasten. En politiek van illussies heeft al veel kwaad ge brouwen. De landingen in Libanon en Jordanië getuigden ervan, dat Amerika en Engeland daar nu ge noeg van hadden. Zullen ze vol harden in een stevig realisme? He lemaal gerust kan men er niet op zijn. I-IET gaat nu de goede kant uit met de kwestie-De Wit. De Wit is, naar men weet, de journalist op Curasao, die de regeringspolitiek zo scherp bestreed, dat het kabinet opdracht gaf hem uit te wijzen. Gouverneur Speekenbrink weigerde echter het uitwijzingsbesluit te sanctioneren. De zaak werd er nu een van het Koninkrijk en in Den Haag heeft men ze nog steeds in onderzoek. Van verschillende kant is het Antillaanse bewind er echter op gewezen, dat hier de kwestie van persvrijheid een der grondrech ten van een democratische staat in het geding is. Als de heer de Wit met zijn geschrijf de grenzen heeft overschreden, moet u hem voor de rechter brengen. Dat is de juiste weg. Die juiste weg wordt nu bewan deld. Tegen de heer de Wit is een justitiële aanklacht ingediend we gens smaadschrift en belediging van de wettige regering. De onpartijdige rechter zal nu uitmaken, of hier de wettelijke normen overschreden zijn. Niet de regering, die zelf partij in het geding is. Volgens de Egyptische bladen zijn de drie Jordaanse ministers van het kabinet der Arabische Unie, die zich op het ogenblik van de staatsgreep in Bagdad bevonden, door een menig te vermoord. Het betreft Ibrahim Hasjem, vice-premier van de Unie, Soeleiman Toekan en Chroeloessi Chairy, minister van defensie en mi nister van Arabische zaken der Unie. Voorts melden de Egyptische bla den, dat er thans te Bagdad foto's worden verkocht van de verminkte lijken van kroonprins Abdoel Illah en oud-premier Noeri Al Said. (Advertentie). Een van de praktische prijzen in de Toui de France-prijsvraag van het Dagblad De Stem BLOUSES

de Stem | 1958 | | pagina 5