Streekziekenhuis te Hulst wordt modern gebouw Dameskoor uit Zuidzande wint Wisselbeker van zangersbond Deelnemers uit 9 landen naar folkloristisch festival te Goes Tussen dijken en dammen Pastoor B. Schneiders veertig jaar priester Prov. subsidie W.-G. Kruis in Statenafdelingen betwist dMaSé Ziin Va" on volledig apparaat beschikkend 660 Vermoedelijk mei 1960 klaar BOEKENPLANK Reeks parochiële activiteiten DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 JULI 1958 Vreugdegehuil bij huwelijk De verleidster Goed concours te s Heerenhoek Gevarieerd programma op gebied van volksdansgymnastiekballet Op 4 augustus te Kwadendamme Mr. dr. B. v. Spaendonck door koning Boudewijn onderscheiden (Van onze verslaggever) Wie Hulst langs de Dubbele Poort verlaat en de brede verkeersweg naar Perkpolder oprijdt, kan het in aanbouw zijnde nieuwe streekziekenhuis ,,St. Liduina" van de stichting van die naam niet meer over het hoofd zien. Niet alleen dat de felgele torenkraan direct de aandacht vraagt, maar ook dat deel van het reusachtige complex dat al in verder gevorderd stadium ver keert, valt direct op. Er wordt hard gewerkt aan het ziekenhuis en tot op heden hebben de mensen van de aannemersfirma J.P. A. Nelissen uit Ven- ray 't werkschema kunnen bijhouden. Of dat zo zal blyven is natuurlijk een open vraag, want voor het gebouw kant en klaar opgeleverd kan wor den mei 1960 is de bedoeling komen er nog twee winters. En vooral de eerste daarvan kan roet in het eten gooien. Zover is het echter nog niet en mo- op 40 personen en een kloostertje menteel draait de zaak dan ook op volle toeren. Er begint zelfs voor de leek uiteraard na eijige studie al wat tekening te kómen in de nieuwbouw. Wanneer het hele complex eenmaal gereed is, zal Hulst en zullen even zeer de gemeenten in de omgeving, een hypermodern ziekenhuis rijk zijn. Hypermodern in heel de manier, waarop het plan door architect W. J. Bunnik te Breda is opgezet. De mo derne geneesmethoden krijgen er alle kans en hebben er hun aparte afde ling Niet alleen is er een vleugel bestemd voor de neurologische afde ling, maar evenzeer is er een plaats ingeruimd voor de arbeidstherapie, de elektrotherapie en de hydrothera- pie. Men zal deze afdelingen straks aantreffen achter het middengebouw. De indeling De eigenlijke verpleegruimten (140 bedden) zal men straks vinden aan de zuidzijde van het complex. In de daar gelegen vleugel vindt men op de begane grond de bestuursafdeling en de administratie. De eerste verdie ping bevat de verpleegruimten en de tweede verdieping de kraamafdeling. In het middengebouw vindt men ge lijkvloers het rectoraat, het laborato rium, de ontvangst voor patiënten en spreekkamers. Op de eerste verdie ping is de operatieafdeling gepland evenals de ruimten voor het dienst personeel en enkele logeerkamers. De tweede verdieping wordt speciaal ge reserveerd voor de kinderafdeling. Aan de noordkant tenslotte van het voor de religieuzen. De tekening van het gebouw laat eveneens een kapel zien, doch in verband met de finan ciën is daar nog geen opdracht voor verstrekt. Hetzelfde geldt voor een voorhal aan de zuidzijde van het complex. Deze voorhal zou bestemd zijn voor de bezoekers, die voor en na het bezoekuur, afhankelijk van het vertrek van hun bus, daar even kun nen verpozen. Van de voorhal uit, zo had men zich gedacht, zouden de be zoekers ineens op de eerste verdie ping kunnen komen, waar de ver pleegruimten zijn, zodat ze dan niet onnodig door de rest van het zieken huis behoeven te lopen. Ook de bouw echter van deze voorhal zal afhangen van de financiële situatie, als de rest van het ziekenhuis klaar is. De middenbouw van het complex is onderkelderd. De ruimte die men daardoor verkreeg, zal benut worden voor onderbrenging van de rouwka mers, de sectiekamer, een reinwater- kelder van 50 m3, waardoor men steeds van watertoevoer verzekerd kan zijn. een transformator, naai- en linnenkamers, een voorraadkelder en pompenkelders en verwarming. Heb ben we tenslotte de keuken nog ver noemd, dan is hier alles opgesomd, wat het ziekenhuiscomplex zal her bergen. Veel rust Hoewel luxe zeker niet het karakter van het nieuwe St. Liduinaziekenhuis te Hulst zal bepalen, heeft men er toch naar gestreefd geen enkele van de behoeften var. een goed ziekenhuis middengebouw wordt een flat opge- I over het hoofd te zien. Er is gestreefd trokken voor verpleegsters berekend I naar een zo groot mogelijke mate van In de afdelingen der Prov. Staten is het voorstel van Ged. Staten om de subsidie aan het Zeeuwse Wit- Gele Kruis te verhogen, niet onver deeld gunstig ontvangen. Een lid meende dat men zich had moeten houden aan de door de inspecteur van Volksgezondheid voorgestelde f 10.000.„De weelde van een dienst, gebaseerd op eigen levens beschouwing, mag niet alleen door de overheid worden betaald", zei hij. Een ander lid vroeg naar een balans llaar eigen bijdrage. Ook wilde taalde^11 W*6 *0t "U *°e tekort be- In hun antwoorden zeggen G.S. dat ij van het advies van de inspecteur ■piifo omc*at zijn advies door de cijfers is achterhaald latpr !fken,ing van het W.G.-Kruis is tielia o g^Sloten en vertoonde een na- I ]o„g van f 15.917 alleen over vincie I de subsidie van de pro- zijn geweest tek°rt n°g f 2500 hoger he?d vannhet WhGele V0'""^01"d" der eewnra. le Kruls duur- van een fuif." r de aanstelling automatisch ^eerPS^Jologe- verhoging van anrW aanzienlijke O a reis m uitgaafposten, bracht. In de rekèntar^" "Ta zich de begroting voor 19?Rg w Veï F7 en delijk tot uitdZktef k°mt dlt dui" sten voor geesteliike «Jit dien- op basis vS„vèrhoudin0Sgr0ndheid getalsterkten van het nfet r van de Zeeuwse bevolking w deel, onbillijk zou zijn omdat rt gaven, voornamelijk b?staanrk personeelskosten, van beide dielUt ongeveer gelijk zijn en de inkomsten rust. In de eerste plaats door de wan den en vloeren goed isolerend te ma ken. Vervolgens zal er een centraal- post worden ingericht voor bediening van de patiënten. Via de centraalpost zullen ze hun wensen kenbaar kunnen maken en daarmee wordt voorkomen, dat b.v. een verpleegzuster tweemaal op en neer naar de ziekenkamer zal moeten gaan. Een noviteit is de personenzoek- installatie, die werkt via een lei ding die rond het hele complex is gelegd. Dank zij deze installatie zal men b.v. een dokter op iedere plaats in het ziekenhuis kunnen waarschuwen, zonder dat er hin derlijke bellen of zoemers aan te pas komen. De dokter draagt een instrumentje bij zich, dat indrin gend, maar bescheiden alarm be gint te maken, zodra op de waar- schuwingspost een knopje wordt in gedrukt. De dokter weet dat zijn aanwezigheid elders gewenst is en via de dichtstbij zijnde telefoon in het gebouw kan hij onmiddellijk in formeren wat men van hem ver langt. Men moet dit niet als een luxe zien, maar slechts als een der middelen om de zo noodzakelijke rust, eerste voor waarde tot genezing van de patiënt, te waarborgen. Zegenrijk werk Met de bouw van het nieuwe zie kenhuis komt een groots en zegenrijk werk tot stand. Hulst en wijde omge ving zullen er de vruchten van pluk ken, zoals overigens ook Hulst en om liggende gemeenten de bouw mede mogelijk hebben gemaakt door het garanderen van de geldlening. Naast Hulst hebben zich op deze manier achter de bouw gesteld Hon- tenisse, Vogelwaarde, Clinge, St. Jansteen, Graauw en Koewacht. Ze hebben meegeholpen aan het oplossen van een knellend vraagstuk, dat van voldoende en goed geoutilleerde ver pleegruimten voor zieken. Het resul taat van hun daad zal straks de in spanningen meer dan waard zijn. Een te Mijdrecht voltrokken hu welijktussen de verloskundige mej. J. M. L. de Jong en de heer J. H. Rood, eigenaar van een schoenen magazijn, trok de ongebruikelijke belangstelling van een kleine dertig baby's, wier eerste stappen in dit leven hen reeds direct met mej. de Jong in contact hadden gebracht. Zij waren vergezeld van een gelijk aantal moeders, die met de kinder wagens een erehaag voor 't bruids paar vormden. De samenwerking van de jeug dige supporters was voortreffelijk, want toen het bruidspaar langs schreed, hief de aanvoerder een vreugdegehuil aan, waarmee allen onmiddellijk instemden. Van de Frans, schrijver Guy des Cars, die steeds kans ziet een origi neel gegeven voo. zijn romans te be denken, verscheen wederom een boek in het Thijmfonds. ,,De verleidster" is het sterk ge schreven verhaal van de bekwame verpleegster Marcelle met domine rend karakter, die op bijkans middel bare leeftijd hartstochtelijk verliefd wordt op de plattelandsdokter bij wie ze als assistente werkt, wiens liefde echter uitgaat naar een vroe gere vriendin. Op een gegeven mo ment moet Marcelle constateren, dat zij lijdt aan kanker en nog slechts enkele maanden te leven heeft. Het duivelse plan komt dan in haar op om haar medeminnaies de suggestie op te dringen, oat zij dezelfde ziekte onder de leden heeft en haar zo tot wanhoop en zelfmoord te brengen. Slechts op het nippertje mislukt die boze toeleg. In haar dagboek noteert Marcelle haar gevoelens en misdadige opzet. Dit dagboek neemt de schrijver als basis voor zijn rcman en vult dit aan met de ervaringen van de dokter, die na Marcelles dood het dagboek vond. Het precaiie gegeven is door des Cars met de nodige zelfbeheer sing uitgewerkt, maar het vraagt toch gevormde volwassen lezers. Veertien Zeeuwse koren hebben in het vriendelijke 's-Heerenhoek deelgenomen aan het jaarlijkse bondsconcours van de Zeeuwse Zan gersbond ,,Zang veredelt". Het werd een buitengewoon geslaagde dag, niet alleen door het stralende zomerweer, maar vooral door de perfecte orga nisatie van de dag. Een organisatie, die in handen lag van de zangers uit 's-Heerenhoek, het gemengde koor „Katholiek Zuid-Beveland". Dit koor bestaat nog geen volle twee jaar, heeft nog maar één concours kunnen meemaken en beschikte derhalve over weinig of geen „concourservaring". Met inzet van alle krachten heeft men deze Zeeuwse zangersdag tot een groot succes weten te maken. Vorig jaar werd de wisSÊlbeker van de Zeeuwse Zangersbond veroverd door het koor „Crescendo" uit Hoek. Dit moest nu de beker afstaan aan het dameskoor ..Juliana" uit Zuid zande, dat een totaal van 221 punten behaalde en behalve op de wissel beker, óók beslag legde op de fraaie beker der gemeente 's-Heerenhoek. Het organiserende koor „Katholiek Zuid-Beveland", dat uitkwam in de derde afdeling gemengde koren, be haalde een aantal van 168 punten en wist beslag te leggen op een eervolle tweede prijs, zodat niet alleen het or ganisatievermogen van dit koor, doch óók het zangpeil genoemd mag wor den. Na enorme voorbereidingen heeft ,,Kasporgo" het program voor de in ternationale feestweek van 1 tot 9 augustus gereed gekregen. Medewer kenden uit negen landen zullen aantreden om op het gebied van volks dans, gymnastiek en ballet het beste van het beste te geven. Op 1 augustus worden de buiten landse gasten ontvangen in hotel ,,de Korenbeurs" te Goes en maken daar kennis met hun „pleegouders". Za terdagmiddag volgt reeds een optre den van de groepen uit Oostenrijk, Duitsland, Zweden, Engeland, Frank rijk en België' de Balinese en Oekraïnische groep plus „Volhar ding" en O.K.K. uit Goes en „Kas- porgo" zelf. Voor het optreden maken allen een rondgang door Goes met begeleiding van het Goese pijperkorps „Excel sior" en de signaalband „Odiles" uit Bergen op Zoom. 's Avonds wordt in „De Prins van Oranje" een schitterend programma afgewerkt voor de pleegouders en de genodigden. Op zondag 3 augustus vertrekken, na de kerkdiensten de groepen uit Wenen, Salzburg, Ville- franche, Folkestone en Zweden met Kasporgo naar Aardenburg, om daar een uitvoering te geven in het Sport- centum. Dinsdag arriveren de Luxembur gers en gaan de Zevenburgse volks dansers en de Salzbui'ger muziek groep hun prestaties in Haamstede tonen. Officiële ontvangst Woensdagmorgen is er een officiële ontvangst op het stadhuis in Goes en 's avonds volgt een uitvoering op de Grote Markt door de Luxemburgse balletgroep en de Franse gymnasten ,,Les hirondelles" Donderdag 7 augustus wordt een uitstapje naar Zierikzee gemaakt, waar een officiële ontvangst ten stadhuize is en men een bezoek brengt aan het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis. 's Avonds wordt weer 'n uitvoering gegeven op de Goese markt door de Nicolson Pipe-band en de Zevenburgers en Salzburgers. Vrijdagavond geven alle gasten een afscheidsvoorstelling op de Markt en zaterdag trekken allen af, behalve de Oekraïnische dansgroep „Roesoelka" die zuid-Russische danskunst zal de monstreren op de markt. Groet In het feestprogramma plaatsen van een kleinere dienst uiteraard ge ringer. Blijkens nader verstrekte inlichtin gen werden de tekorten van de dienst geestelijke volksgezondheid tot dus ver gefinancierd met gelden, opgeno men bij de Coöperatieve Boerenleen bank te St. Jansteen, met welke bank het Wit-Gele Kruis een rekening courant-overeenkomst heeft gesloten, ingevolge welke overeenkomst maxi maal f 20.000,mag worden opge nomen. Dit bedrag is volledig opge nomen met het gevolg dat de kaspi- sitie van de dienst moeilijk geworden is. Andere schulden dan de tekorten heeft de dienst niet. De penningmeester deelde mede. dat het in het voornemen ligt van het bestuur van het Wit-Gele Kruis om de ledenvergadering voor te stel len de afdracht per contribuerend lid te verhogen van f 0.75 tot f 1,25, waardoor, gelet op een aantal leden van 14000 a 15000. de financiële po sitie van de dienst aanzienlijk zou worden verbeterd. Een belans kan door de dienst niet worden overgelegd en wordt ook door het rijk en preventiefonds niet ge- v°lgens mededeling van het Wit-Gele Kruis werd voor de oprich ting van de dienst voor de geeste lijke volksgezondheid verschillende malen getracht op enigerlei wijze in federatief verband samen te werken met de algemene dienst. Deze pogin gen faalden echter, hetgeen in ver band staat met de levensovertuiging van de te behandelen persoon. Overigens, aldus G.S.. heeft het W.G.-kruis doen blijken dat het in vei-schillende opzichten wel met andere organisaties wil samenwer ken. Ged. Staten handhaven hun voorstel De veren blijven stuiven in Zee- trouwens hun collega's in andere de evenementencommissie toege land, bij het hanengevecht om de streken. Dat men daarbij niet altijd zegde bijdrage te storten, wat de Westerschelde-tarieven. Het comité op het grootse behoeft te mikken festiviteiten te Goes ernstig be- van actie geeft geen krimp en broedt werden we gewaar in West-Fries- dreigt. In wezen is dit toch wel zeer op een nieuwe stunt, welke nog land. We reisden daar per autobus; erg. Voelen deze zakenmensen nu meer waard is dan de daalder wel- een afgedankte touringcar, waarin niet wat voor schade zij zichzelf en ke de eerste klap opleverde. Minis- de microfoon was blijven hangen, hun stad aandoen? Er wordt braaf ter Algera, die in de Tweede Ka- leder dorp, dat gepasseerd werd. gegrinnekt in de omgeving over de- mer, bij de bekende interpellaties kondigde de chauffeur nu plechtig ze onzakelijke krenterigheid en in- zo onvermurwbaar leek, heeft, zo- aan, mitsgaders de bezienswaardig- tussen geeft men een slecht voor als men het op de eilanden kern- heden als het gemeentehuis, de beeld aan de klantenvan wie men achtig zegt, blijkbaar bloed voor dorpspomp en het brandspuithuisje, wel verlangt dat zij hun verplich- het hart gekregen. Zeer merkwaar- De „stuurman" deed meer dan dat: tingen nakomen. In verband met dig is het althans, dat hij j I. dins- Op een gegeven moment schalde een en ander is de spottende op- dag voor een onderhoud met het het door de bus: „de burgemeester!" merking al gemaakt: „Laten we provinciaal bestuur zelf naar Mid- en zagen we inderdaad het gemeen- „Handelsbelang" maar „Eigenbe- delburg kwam om over de niew schapshoofd met vriendelijke groet lang" noemen, doch zelfs dit eigen tarieven te praten, waarin wij een passeren. Zulke streekreclame is belang zal in de knel komen als bewijs zien, dat zijn positie niet zo even doeltreffend als goedkoop; het men op deze weg voortgaat. Er is onaantastbaar in deze is als hij in houdt de geest van de toerist gaan- een geluk bij al dit ongeluk, nl. dat de Kamer deed veronderstellen, de en verzekert hem blijvende in- de leden van dé Hanze reëler zijn Hoewel er over dit onderhoud niets drukken. is losgelaten vermoeden wij dat de minister om z'n gezicht te redden bij G.S. heeft aangedrongen om de nieuwe tarieven toch per 1 aug. in te voeren, om dan na enige tijd de vrijstellingen waarom in beide moties werd gevraagd, te verlenen. geweest en hun beloften voor hon derd procent inlosten. Over goedkope VVV - attracties gesproken! We De vakantievreugde begint naar het zenit te stijgen en de vreem delingenindustrie wordt voor de zorgen; Over ambtenarij zijn al heel wat kunnen die warm onvriendelijke woorden gezegd en aanbevelen aan zullen er nog gezegd worden. Daar- hen, die daar te om is het ons een vreugd te ver- Goes voor moeten melden, dat niet iedere ambtenaar de malaise in de midden- Bureaucratius dient en iets meer standersvereniging „Handelsbelan- wil doen dan waartoe de regiemen gen" zal dit bovendien nodig ma- ten en voorschriften verplichten. ken. De lamp hangt in die kring Het is een Zeeuwse journalist over- H f weken een continubedrijfbedenkelijk scheef. Twee-vijfde van komen. De man moest met vakantie T V1 bussen razen dagelijks het je(jenfaZ heeft bedankt of werd en kon opperbest een plaatsje in- f in a eeJfwse J°e?fn m de rich- geroyeerd, omdat het zijn verplich- ruimen voor zijn kinderbijslag. In °7n ExP° aaV- haar ^ngen ten opzichte van het dekken de eerste week van juli diende hij daantal bezoekers te helpen er Hajuto-tekorten nietwenste te daarom zijn formulier in met de Vraagt men de reizigers later naar voldoen; waarlijk een massale maar toevoeging: „Gaarne afrekening hun indrukken dan hoort men qeen glorieuze uittocht. Dit droevig voor de 15e, in verband met va- meestal, dat ze het geitje in het relaas horend, moesten we denken kantie." Het was gebeurd zonder Nederlandse paviljoen over de nek aan het grapje dat iemand vorig veel hoop, dat aan die privé-wens gestreken hebben en onder de be- jaar in de Hajuto-tent maakte, gevolg zou kunnen worden gege- nen doorgestapt zijn van 't reuzen- Toen een vreemdeling hem vroeg ven. Maar op de tiende julie was de beeld van Stalin in de Russische wat „Hajuto" eigenlijk betekende vostwisse 1, er en op het strookje afdeling... en zulke emoties zijn de was het bescheid: „Dat is het Ita- stond de hartelijke wens gekrabbeld moeite van de tocht wel waard! Iiaanse woord voor „vaarwel". Door ..Prettige vakantie!" Als we ooit Om nog enige mensen in eigen ge- dit grote ledenverlies en mede door- die Zeeuwse ambtenaar tegen ko- west te houden of te krijgen, be- dat het blijvend gedeelte in gebreke men en we hebben onze hoed dan denken de animators van de Zeeuw- blijft, is Handelsbelangen tot nu op: we halen hem voor hem af.... se VVV's allerlei attracties evenals toe niet in staat geweest om de aan en diep. b. en w. van Goes de volgende be groeting: „Het gemeentebestuur verheugt zich er over, dat de begin augustus 1957 op initiatief van de zo actieve ver eniging „Kasporgo" gehouden sport en folkloredagen zo'n succes zijn ge worden en zo in de smaak zijn ge vallen, dat dit voor genoemde ver eniging een aansporing is geweest om op dezelfde weg verder te gaan. Weer zullen in begin augustus uit alle windstreken jongelui te samen komen en weer zullen alhier gedu rende een week manifestaties plaats vinden die oog en oor bekoren zul len. Weer zal er gelegenheid te over zijn om internationale vriendschaps banden aan te knopen of te ver nieuwen, een aangelegenheid, vooral in deze tijd van uitnemend belang. Reeds nu willen wij dgn ook alle aanstaande gasten een hartelijk wel kom in Goes toeroepen". Het gemengd koor Katholiek Zuid- Beveland onder leiding van dirigent E. Heyblok trad als eerste op. Het koor veroverde 168 punten en ver kreeg een eervolle tweede prijs. Voordat de koren op het warme concoursterrein de strijd aanbonden vond in „De Jeugdhoeve" een offi ciële ontvangst plaats. Voorzitter H. Limonard van het koor „Katholiek Zuid-Beveland" verwelkomde allen en burgemeester Waelput wees op de belangrijkheid van dit soort gebeur tenissen. Bondsvoorzitter E. J. C. Sinke sprak eveneens woorden van welkom en óók van dank aan de or ganiserende vereniging. Na de officiële ontvangst werd een rondwandeling door de gemeente ge maakt, waarbij midden in het dorp het bondslied ten gehore werd ge bracht. Om twee uur des middags begon het concours op het door de zon geblakerde concoursterrein. Maar het organiserend comité had met zorg dit concoursterrein uitgekozen, want het was omzoomd door bomen, waar onder de deelnemers verkoeling kon den vinden De uitslagen luiden als volgt: Afd. Uitmuntendheid dameskoren: Dames koor Juhana, Zuidzande, 221 p. wis selbeker plus beker gemeente. Afd. Uitmuntendheid Gemengde Koren: Zanglust, Koudekerke, 193 p., eerste prijs, medaille; Ned. Herv. Kerkkoor, Axel, 187 p., eerste prijs, medaille. Ere-afdeling Gemengde Koren: Cres cendo, Hoek, 128 p,, derde prijs. Su perieure Afdeling Gemengde Koren: V.Z.O.S., St.-Maartensdijk, 189 p„ eerste prijs: De Lofstem St.-Maar tensdijk, 134 p., derde prijs. Ie afde ling Gemengde Koren: Crescendo, Kruiningen, 207 p., eerste prijs, me daille; Zang Veredelt, Kortgene, 201 p., eerste prijs, medaille; U.D.I., O.- en W.-Souburg, 183 p., eerste prijs; Zang en Vriendschap, Wissenkerke. 160 p., 2e prijs. 2e afdeling Gemengde Koren: Zuiderstemmen, Hansweert, 178 p„ tweede prijs. 2e afdeling Da meskoren: Con Amore, O.- en W.- Souburg 128 p., derde prijs. 3e afde ling Mannenkoren: Souburgs Mannen koor, Souburg, 151 p., tweede prijs. 3e afdeling gemengde koren: „Katho liek Zuid-Beveland", 's-Heerenhoek, 168 p., tweede prijs. Op 4 augustus viert de herder der Kwadendamse parochie zyn 40-jarig priesterjubileum Ruim twaalf jaar geleden kwam pastoor B. Schneiders naar Zuid- Beveland en zag zich in zyn nieuwe standplaats voor de zware taak ge steld om de door oorlogsgeweld zeer beschadigde kerk, pastorie, patro naat en scholen te restaureren. Nadat de kerk weer wind- en wa terdicht was gemaakt, werd het her stel der scholen ter hand genomen. Daarna volgde het patronaat en in het voorjaar van 1949 de uitbreiding van het kerkhof. September 1949 begon men met het interieur der kerk. waarvan vooral de triomfboog zwaar had geleden. Twee maanden daarna mocht het reuzenwerk voltooid heten. Oktober 1951 bracht de plechtige viering van het honderdvijftig jarig bestaan der parochie en een half jaar later werd het parochie-cadeau voor dit eeuwfeest, een nieuw priestergraf, ingezegend De sport geraakte eindelijk ook aan haar trekken, doordat pastoor Schneiders gedaan wist te krijgen, dat midden in het dorp een paro chieel sportterrein werd aange legd. Op 15 aug. 1954 kon de pas toor het terrein plechtig inzegenen. En vorig jaar is de Lourdesgrot ingezegend door mgr. Baeten. Ge werkt wordt nog aan een nieuw pa tronaat. Dit is slechts een greep uit de reeks van pastoor Schneiders' activiteiten De parochie heeft dus wel reden om het komende jubilee opgewekt te vieren. Levensloop Pastoor Schneiders is een Noord hollander. Hij werd te Alkmaar ge boren en studeerde achtereenvol gens op de seminaries Hageveld en Warmond, terwijl hij zijn opleiding afsloot aan de katholieke universiteit te Freiburg waar hij in augustus 1918 ook de priesterwijding ontving. Eerst ging de jonge priester mis sioneren in Wyoming (Ver. Sta ten) waar hij te New-Cassel eerst kapelaan en later pastoor werd. Na 13 jaar trok het vaderland weer PASTOOR B. SCHNEIDERS en mgr. Aengenent gaf hem een ka pelaansplaats te Hillegom. In 1939 volgde zijn benoeming tot pastoor in de Haarlemmermeer (de Lijnden) en in 1947 tot pastoor te Kwadendamme, als opvolger van wijlen pastoor Si mons. Koning Boudewijn van België heeft mr. dr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg terzake van zijn actieve deel. neming aan de bevordering van de samenwerking op economisch so ciaal en cultureel terrein tussen Bel gië en Nederland begiftigd met de onderscheiding van commandeur in de Orde van Leopold II. Op 30 juli zal deze onderscheiding door de Bel gische ambassadeur aan de heer van Spaendonck word enoverhandigd.

de Stem | 1958 | | pagina 3